Nederland. betrekkingen tusschen Nederland en België nog vermeer derd en versterkt zullen worden, en wij verzoeken de Koningin der Nederlanden, met onze wenschen voor Haar geluk en dat van Haar volk de verzekering te willen aan vaarden van onze onveranderlijken eerbied.'' He gevolgen van den oorlog. Op grappige wijze parocheert de «Westm. Gazette" I de moeilijkheden, die voor alle partgen van den oorlog het gevolg zijn. Het blad zegt Cubaansche insurgenten Morrend vijandige stemming tegen de Vereenigde Staten. Spanjaarden op CubaWenschen inlijving bij de Ver eenigde Staten. I Spanjaarden in Spanje Nemen de zaak onverschillig op en trachten het verlies der koloniën als een zegen I voor het land te beschouwen. Vereenigde Staten Radeloos, niet wetend wat zij nu I doen zullen. Telegrafeeren zonder draad. In Engeland worden nog steeds proeven genomen I met het telegrapheeren zonder geleidingsdraad, onder lei ding van den uitvinder Marconi zeiven. Koningin Victoria informeert iederen dag, van haar 1 verblijf Osborn-House op Wight uit, naar de gezondheid van haren zoon, den Prins van Wales, die aan boord van zijn jacht te Cowes nog lijdt aan zijn gebroken knie, en zij ontvangt op dezelfde wijze antwoord van den Prins, die ook met andere leden zijner familie op die wijze correspondeert. De afstand, waarop men gewoonlijk alduB telegrapheerde, 1 was 3 J/a kilometer. Maar Zaterdag is het jacht van den Prins naar Ereshwaterbay gevaren, en ook op dien af stand 12 V2 kilometer van «Osborn House" ging het telegrapheeren uitmuntend. Hulde aan Zola. Een eigenaardige hulde wordt aan Emile Zola ge bracht door een Europeesch koopman te Hankau aan den Yangtsekiang. Die koopman heeft een stuk land laten beplanten met de uitgezochtste theezaden en de daarvan afkomstige thee zal hij aan den beroemden schrijver zenden. De pest In Brltsch-Indië. Sedert de pest nu twee jaar geleden voor het eerst optrad te Bombay, heeft de epidemie aan iets meer dan honderdduizend menschen het leven gekost. Dat is een officieel cijfer, zoodat men gerust kan zeggen, op grond van het geheimhouden van tal van gevallen door de in landers, dat het juiste cijfer nog belangrijk hooger is. In de stad Bombay zijn 28000 menschen aan de ziekte gestorven, in het gelijknamige presidentschap 70.000, in do Pendjab 2000, in Haiderabad 1000, te Calcutta slechts 150. De epidemie woedde het hevigste in Maart en April 1897 en van Novemher 1897 tot Maart 1898. Elk jaar nam de ziekte af in het heete en droge jaargetijde, zij nam toe tegen het eind van September en was in haar volle kracht in het koude seizoen. Behalve in Bombay en in de steden Karachee, Poona, Surat en Sholapin heeft de epidemie gewoed in de inlandsche staten van BarodaCutch, en Dalanpur, in het Westen van Haiderabad, in de districten Jolandhnr en Hoshiapur van de Pendjab, te Hardwar, dorpen van Sirchi, te Ratjupana en onlangs, te Calcutta. Het vrij lage sterftecijfer van Juni en Juli is thans wat gestegen. In de eerste helft van deze maand zijn ongeveer 2500 sterftegevallen aangegeven. De ziekte heerscht thans enkel bim en het presidentschap Bombay en te Calcutta. Een op zich zelf staand geval van pest is in den Pendjab voorgekomen en te Madras zijn twee gevallen ingevoerd. Te Bombay zijn Donderdag twee Europeesche dames, mej. Duggan en Westbrook, aan de pest gestorven. Hendrik de Jong f In den nacht van 18 op 19 Juli jl. is een dub bele moord gepleegd te Gent op een koffiehuishoudster en hare dochter. De verdenking rust op zekeren Tom, die allerlei blijkbaar valsche opgaven omtrent naam enz. doet. Hij is volgens het aan de Belgische bladen door de politie thans uitvoerig gegeven signalement van jiets meer dan middelmatige lengte, stevig gebouwd, bruin haar en wenkbrauwen, zonder baard, met een bijna Eenige weken geleden kwam de heer Blessington bij mij in hoogst opgewonden toestand. Hij sprak over een inbraakdie naar hg zeide in het West-end was gepleegd en hij scheen daardoor, dit herinner ik mij geheel onnoodig ontsteld, zeggende, dat wij, eer er eeD dag om was, onze deuren en vensters van steviger grendels en bouten moesten voorzien. Een week lang bleef hij buitengewoon ongerust, zag onophoudelijk door de vensters naar buiten en staakte zijne korte wandeling die hij gewoonlijk voor het eten deed. Het trok in zijn gedrag bijzonder mijne aandacht, dat hij voor iets of iemand in doodelijken angst verkeerde, maar wanneer ik hem er over ondervroeg, werd hij zoo terughoudend, dat ik wel gedwongen was er niet meer over te spreken. Na verloop van tijd scheen zijne vrees te verdwijnen en hij had reeds zijne oude gewoonten hernomen, toen een nieuw voorval hem in den beklagenswaardigen staat bracht, waarin hij nu verkeert. »Wat er gebeurde is het volgendeTwee dagen geleden ontving ik den brief, dien ik u nu zal voorlezen. Er is geen adres op, en evenmin behelst, hij een datum. »Een Russisch edelman, die op 't oogenblik in «Engeland verblijf houdt, zou heel gaarne zich onder «geneeskundige behandeling van Dr. Percy Trevelyan «stellen. Eenige jaren geleden heeft hij aanvallen van «beroerte gehad, in de genezing waarvan Dr. Trevelyan, «zooals welbekend is, een specialiteit is. Hij stelt «daarom voor morgenavond, een kwartier voor zes «aan te komen, als Dr. Trevelyan het zoo schikken «wil, dat hjj dan thuis is." Deze brief boezemde mij veel belang in; omdat de voornaamste moeilijkheid in de studie van beroerten de zeldzaamheid dezer ziekte is. Ge zult dan ook wel gelooven, dat ik in mijne spreekkamer was, toen op het bepaalde uur mijn bediende den patient binnenliet. Hij was een bejaard man, mager, eenvoudig, alle- daagschin geenen deele beantwoordde hg aan de voorstelling, die men zich van een Russisch edelman vormt. Veel meer was ik getroffen door de verschij ning van zijn metgezel. Dit was een lange jonge man, zwart kneveltje, langwerpig gelaat, matte kleur, klein puistje op het voorhoofd, gaatjes in de ooren, vooruit stekende kin, mooi gebit, dunne lippen, groote banden, eenigszins kromme beenen, groote witgrijze oogen, als hij spreekt, houdt hg het hoofd een weinig rechts ge bogen. Hij rookt zijn sigaren door middel van een houten lu ciferstokje, dat hij in de punt steekt en tusschen de tanden klemt. Hij drukt zich goed uit en bij voorkeur in het Vlaamsch, met Antwerpsch accent. Hg ziet er uit als een bediende van goeden huize. Men vermoedt, dat hij relatiën heeft met zekeren Alex. Winter of De Winter, die zegt een Engelsch kunstschilder te zijn. In de »N. Rott. Ct." vinden wij vermeld, dat de politie vermoeden heeft opgevat tegen den bekenden Hendrik de Jong, omdat de moordenaar, die aan de te Gent vermoorde vrouwen trouwbeloften gedaan had, zich behalve Tom enz. ook genoemd heeft Hkendie Jungs. Hevue op SI Sept. Omtrent de revue over het leger op 21 September verneemt de „N. R. Ct." nog, dat deze plaats zal bebben op de Renkumsche heide, des voormiddags te 11 uur. Behalve de manoeuvreerende troepen der le en '2e di visie infanterie en van de koloniale reserve, zal daaraan worden deel genoman door de detachementen van de overige korpsen van het leger, ter sterkte van een com pagnie van 100 man, een escadron of een batterij van 4 stukkenvan het reg. grenadiers en jagers echter zoo wel een compagnie grenadiers als een compagnie jagers. Bij die „compagnieën en escadrons zullen de vaandels en standaarden zijn ingedeeld. De compagnieën der le divisie infanterie vormen I daarbij een bataljonevenzoo de compagnieën van de regimenten vesting-artillerie en die van het corps pant serfort-artillerie en van de corpsen pontonniers en tor- pedisten. Al deze troepen staan onder bevel van den kolonel J. L. de Bock, commandant van het regiment grenadiers en jagers. Ook zullen alle generaals met hun adjudanten, zoo mede de korpscommandanten, bij de revue tegenwoordig zijn en met de officieren der vreemde mogendheden in den staf van den Luitenant-Generaal Kool plaats nemen. Er zijn de noodige maatregelen voor een doelmatig spoorwegvervoer getroffen. Hare Majesteit de Koningin zal te paard de troepen inspecteeren. Inhuldiging. I De Minister van Oorlog, het wenschelijk achtende, dat op 6 Sept., zijnde de dag der plechtige inhuldiging van H. M. de Koningin, bij het leger geen gewone dien sten worden verricht, heeft bepaald, dat voor dien dag de diensten moeten worden geregeld als op Zon- en feest dagen, en dat de tenue moet worden bepaald, zooals op die dagen in de verschillende garnizoenen gebruikelijk is. Voorts is het 's ministers verlangen, dat op voor melden dag op de kazerne-gebouwen de Nederlandsche vlag wordt geheschen. De eerste Aederlandsclie forel. Het «Handelsbl." meldt: Wij hebben een der forel len gezien door de Vereeniging ter bevordering der zoet- watervisscherij losgelaten in de grachten om de forten bij Spaarndam. In Mei j. 1. werden daarin jonge forellen losgelaten, wegende 12 gram. Het was volgens den des kundige op visscherijgebied dr. Hoek, zeer twijfelachtig dat deze edêle vischjes in stilstaand water zonder kunst matige voeding in het leven zouden blijven. De feiten hebben de meening van dr. Hoek gelogenstraft, want in een der in de gracht geplaatste netten is nu een der forellen gevangen. Het beestje was springlevend, zag er prachtig uit en woog nu 50 gram. Heeft de Vereeniging met deze teelt succes dan is deze proefneming voor onze zoetwatorvisscherij van zeer groote beteekenis te noemen. Haarlem. Nu dit jaar de standplaatsen op de kermis zijn verpachtis de opbrengst ongeveer f 8000 geweest. Verleden jaar, zonder verpachting, was de op brengst f 3486. bijzonder knap van lichaamsbouw met een donker stout moedig uitzicht en de ledematen en de borst van een hercules. Bij het binnentreden hield hij zijn hand onder den arm van den ouden man en leidde hem naar een stoel met een teederheid, die men van hem niet zou hebben verwacht. «Gij zult mij niet kwalijk nemen dokter, dat ik hier binnenkom," zeide hg in 't Engelsch en een weinig lispend. «Dit is mijn vader, wiens gezondheid mij boven alles ter barte gaat." Zijne kinderlijke bezorgdheid roerde mij. «Gij zoudt misschien gaarne bij het consult willen tegenwoordig zijn," zeide ik. «Voor geen geld ter wereld," riep hg met een gebaar van schrik. «Het is pijnlijker voor mij dan ik kan uit drukken. Als ik mijn vader ten prooi zou zien aan een van die hevige aanvallen, ben ik overtuigd, dat ik dit nooit zou overleven. Ik zelf heb een buitengewoon gevoelig zenuwgestel. Met uw verlof zal ik in de wacht kamer blijven, terwjjl gij de kwaal van mijn vader onderzoekt." Ik stemde hierin natuurlijk toe en de jonge man vertrok. Ik begon toen met den patient over zijne ziekte te praten en maakte daarover eenige aanteekeningen. Hij maakte op mij niet den indruk, zeer ontwikkeld te zijn en zijne antwoorden waren dikwijls duister, wat ik toe- schroef aan zijne geringe kennis van onze taal. Terwijl ik zat te schrijven hield hij evenwel plotseling op met mijne vragen te beantwoorden, en toen ik naar hem keek zag ik tot mijn schrik, dat hij rechtop in zijn stoel zat en mij met een onnoozel gelaat, zonder eenige uitdrukking aanstaarde. Hij had weer een aanval van zijne geheimzinnige ziekte. «Mijn eerste gevoel was zooals ik al zeidedat van medelijden en schriken daarnevens ondervond ik een soort van beroepsvoldoening. Ik maakte aanteeke ningen betreffende den polsslag en de temperatuur van mijn patient, onderzocht de stevigheid van zijne spieren en bestudeerde zijne reflexbewegingen. In geen enkele van genoemde functiën was iets abnormaals op Porcosan. Te Finsterwold zijn eenige gevallen van besmette lijke vlekziekten voorgekomen, doch niet onder met por cosan ingeënte varkens. Teneinde te onderzoeken of deze werkelijk onvatbaar zijn voor de gevreesde ziekte, heeft de districtsveearts overlegd met den veehouder Nieborg, wiens varkens aan de smetziekte lijdende geweest waren, om in ongereinigde hokken vijf ingeënte dieren te nemen van een zijner buren en ze te voederen voor rekening van de Regeering. Het hok bevat een aantal ziekte-ba cillen. Indien nog 25 h 30 biggen, van niet ouder dan 3 maandenbeschikbaar worden gesteldwil de Regee ring nogmaals eene proef nemen, met porcosan-inëntingen. Naar gemeld wordt, bestaat er kans, dat dit getal zal worden aangeboden. Coöperatieve vereeniging. Den 18 vergaderde de nieuwe coöper. vereenig. tot aankoop van veevoeder, enz. te Schagen in het Noord- holl. koffiehuis aldaar. De waarnemende voorzitter, de heer C. Asjes, te Schagen, opende de vergadering en bracht het huishoudelijk reglement in behandeling, dat artikelsgewijze werd besproken en onveranderd aange nomen. De vereeniging wordt aangegaan voor 29 ach tereenvolgende jaren. Leden betalen f 0.50 contributie. Om stemgerechtigd lid te zijn, moet men bovendien voor f 50 veevoeder of kunstmeststof bij de vereeniging be stellen, Uit de stemgerechtigde leden zal een admini strateur worden gekozen, wiens salaris 1/2 °/0 van het be drag der te koopen waar zal zijn tot een maximum echter van f 200. Bestuursleden, die bij de ontvangst van veevoeder, enz. den administrateur ter zijde staan, genieten f 2.50 per dag vacatiegeld. Het waarnemend bestuur werd bij acclamatie tot definitief bestuur geko zen, zoodat dit nu bestaat uit de heeren K. Jonker, Bar- 8ingerhorn, C. Asjes, Schagen, A. de Graaf, Anna-Pau- lowna, Jb. Waiboer, Wieringerwaard, Jb. Stammes, Anna-Paulowna, Jb. de Moor, Zijpe. K. de Moor uit de Moerbeek wenschte niet in aanmerking te komen voor de betrekking van bestuurslid, omdat reeds een paar fa milieleden van hem als zoodanig zitting hadden, zoodat in zijne plaats werd gekozen de heer C. Bijpost, te Ha- ringcarspel. Besloten werd eene oproeping voor sollici tanten te plaatsen voor de betrekking van administrateur, het bestuur op te dragen uit de sollicitanten een voor dracht op te stellen en tegen donderdag a. s. eene alge- meene vergadering uit te schrijven ter benoeming van een administrateur, wiens instructie nog vóór dien dag door het bestuur zal worden vastgesteld. De vergadering werd door 40 leden bijgewoond, de vereeniging telt tot heden bijna 70 leden. Wolvcrecnlgïng. Door bovengenoemde vereeniginggesubsidiëerd door Hollands Noorderkwartierwerden de volgende engelsche rammen aangekocht en voorloopig gestationneerd op de plaats van den heer J. de Veer te Schagen3 langwolligen. 1. a. «Leicester", met rechten kop en horizontaal afstaande ooren b. Cotswoldmet duidelijken ramskop en iets kortere wolc. «Lincoln", met uitstekend voorhoofdsbeen en een ramskop die tot achter de ooren vrij van wol is; 4 kortwolligen. 1. a. «Southdown," b. «Oxfordshiredownmet naaktenzwarten kop ooren en pooten, leveren meer, maar lichtbruine grove en niet zeer kroeze wol c. «Shropshire* d. «Hampshiredowns." Het bestuur dezer vereeniging bestaat uit de heeren Uhr. Oortman Gerlings, Hoorn, P. Schenk Wieringerwaard P. BakkerBeemster G. GrootSchermer K. Koster Wieringerwaard, A. Weeder, Oostwoud en J. de Veer Schagen. Hotel nDe Roos". Belangstellenden zij bericht, dat het bekende hotel «De Roos" te Schagen den 18 in openbare veiling werd gekocht door den heer J. T. Wafelbakker te Leiden, voor f 13.301 de inventaris moest worden overgenomen voor f 3650. De heer Wafelbakker heeft in den loop van den dag de zaak aan den zoon des vorigen eigenaars, den heer J. Vader, overgedaan. HoolbroelAssurantie en Boete. Aan den veehouder Snoek, te Weesperkarspel, wiens hooi door broeiing eenige dagen geleden in brand geraakte, wordt door de Assurantie-Maatschappij, directie De Jong Co., te Amsterdam, op grond van desbetref fende verzekeringsvoorwaarden, geen schadevergoeding uitgekeerd. te merken, wat met mijne vroegere ervaringen over eenstemde. Ik had in dergelijke gevallen goede resul taten verkregen mot de inademing van amyl nitrite en het zich nu voordoende geval scheen mij eene uitste kende gelegenheid, de goede werking daarvan te beproeven. De fiesch was beneden in mijn laborato rium en terwijl ik mijn patient in zijn stoel zittende achterliet, ging ik de trap af om ze te halen. Ik had slechts weinig tijd noodig om ze te vinden laat ons zeggen niet meer dan vijf minuten en daarna keerde ik in de kamer terug. Stel u mijne verbazing voor, toen ik de kamer ledig vond en den patient vertrokken. Het eerste wat ik deed, was natuurlijk naar de wachtkamer te gaan. Zijn zoon was er ook niet meer. De deur van de vestibule was dicht, maar niet geslo ten geweest. Mijn bediende, die de patiënten binnenlaat, was eerst kort geleden bij mij in dienst getreden en niet erg schrander. Hij wacht beneden aan den trap en komt naar boven om de patiënten uit te laten als de schel in de spreekkamer klinkt. Hij had niets gehoord en de zaak bleef voor mij een volkomen geheim. Een poosje later kwam mijnheer Blessington van zijne wandeling terug, maar ik vertelde hem niets van hetgeen in zijne afwezigheid was voorgevallen, want om u de waarheid te zeggen, heb ik den laat- sten tijd de gewoonte aangenomen, mij zoo weinig mogelijk met hem te bemoeien. «Ik dacht inderdaad dat ik nooit weer iets van den Rus en zijn zoon zou vernemen en gij kunt dus be grijpen hoe verwonderd ik was, toen ik van avond op hetzelfde uur beiden mijn spreekkamer zag bin nenkomen, op dezelfde manier als den vorigen keer. «Ik gevoel, dat ik u veelmalen verschooning moet vragen, dat ik gisteren zoo onverwacht vertrokken ben," zeide mijn patient. «Ik moet u bekennen, dat het mg zeer verwon derde," gaf ik ten antwoord. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2