COLLECTEN. Stadsb erichten. BUEGEBLIJKE stand. Kantongerecht te Alkmaar. Cre vonden 17oor werpen. 4e kl., le lijst, 22 Aug. No. 5433 f 25000; Ns. 729 en 16362 f 1000 No. 6610 f 400 Ns. 2722 en 4378 f 200Ns. 3462, 6300 7633 en 12237 f 100. Nr. 12744 f 5000; Ns. 5980 en 3178 f 1500; Ns. 14247 en 1458 f 1000 Nr. 6651 f 400; Nr. 20462 f 200- Ns. 3259, 3403 en 7435 f 100. Bovendien zal de betrokkene nog bij de gemeente in boete vervallenwijl de oorzaak van dergelijke branden geweten wordt aan achteloosheid. Hooibroei kondigt zich tijdig te voren aan, zoodat de gevolgen immer door het nemen van afdoende maatregelen kunnen worden voorkomen. Een verordening in de gemeente Weesper karspel bedreigt in die gevallen de eigenaars met boete. Als dergelijke verordeningen algemeen wordenzal er dit jaar, vreezen wij, heel wat boete moeten worden betaald Veehandel ln Friesland. De handel in vette koeien is heel wat minder sommige markten waren in dit vee bepaald slecht. Hoofd' zakelijk is dit een gevolg van minder vraag voor Hol- land waar de aanvoer der weidkoeien grooter wordt geweid in eigen provincie. In melke- en kalvekoeien was de handel fleurig, de prijzen zijn vast. Op den handel in vette kalveren doet zich het warme weder gevoelen, waaronder direct de Engelsche markt naar omlaag ging. Friesche exportslagers hielden daarmede rekening en bij lagere prijzen, was de handel in gemeste kalveren traag. In stieren voor de slachtbank is de handel vrij gelijk, de prijs onderging sedert ons vorig bericht geene verandering, Ofschoon de aanvoer van vette varkens niet groot is is de handel daarin beduidend stiller, een gevolg van de hooge temperatuur, waardoor de risico in dezen handel grooter wordt. Voor vette biggen en Londensche biggen zijn ook de prijzen lagerdoch de handafe?cfaarin is drukker dan in oude, vette varkens. Zoowel in vette schapen en lammeren als in melke. schapen is de handel stadig, aan de Londensche markt is de prijs van het schapenvleesch wel gedaald, doch niet zooveel als men verwachtte. De aanvoer was 150 stieren en ossen, 200 vette koeien, 500 melke- en kalve koeien, 70 pinken, 400 vette kalveren, 80 nuchteren kalveren, 450 vette schapen en lammeren, 500 melke sehapen, 120 vette varkens, 400 vette biggen, 500 jonge biggen, 300 magere varkens. De prijzen zijn vette koeien 25 27 ct., vette kalveren 25 28 ct., stieren 18 21 ct., vette schapen 21 24 ct., vette varkens 16 18% ct., Londensche biggen 14 16% ct., stieren (enter) f 85 f 120, stieren (twenter) f 125 150, ossen f 140 f 165, melke- koeien f 110 f 155, kalve dito f 110 f 160, pinken f 45 f 75, melke schapen f 10 f 16, lammeren f8 f 12, magere varkens f 20 f 40, vette biggen f 25 f 35, jonge biggen f 1,f 1,10 per week. N. v. d. D. Veeziekten. In de »St.-Ct." No. 192 is opgenomen de staat van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedu rende de maand Juli jl. Daaruit blijkt, dat vau mond- en klauwzeer in die maand over het geheele Rijk slechts zes gevallen voor kwamen, bij drie eigenaars, en wel Te Steenbergen (N.-Br.) 4 gevallen bij 1 eigenaar te Vlaardinger Ambacht (Z.-H.) 1en te Eijsden (Limburg) 1. Hied. Herv. kerk. Twaalftal: te Hoorn (alphabetisch) dr. v. d. Bergh v. EijsingaZutphen J. L. Bommezijn, Snoek P. Brnining, Almeloo dr. I. M. J. Hoog, TerwoldeJ. W. de Kanter, te ZoelenJ. H. Lamping, Naaldwijk G. A. LolcamaBoskoop H. A. Ludwig Berkhout dr. A. Rutgers v. d. Loefï, 's Hertogenbosch, H. Schut- tevaer, Abbekerk; D W. Schuuring, Assen; dr. A. L. Th. v. d. Yen, Grootebroek. Ulectrische kerkverllchtlng. In enkele bladen komt een bericht voor, dat de R. K. kerk »de Krijtberg", te Amsterdam, electrisch zal worden verlicht en dat dit het eerste kerkgebouw in Amsterdam waarschijnlijk ook in Nederland is waar deze verlichting wordt toegepast. In verband daarmede deelt men mede dat de Ned. Hervormde gemeente te Eist (Betuwe) reeds eenige maan den aangesloten is aan de electrische fabriek aldaar. Barbiers- en Kappersbond. Den 14 had te 's Gravenhage de 8ste vergadering plaats van den Nederlandschen Barbiers- en Kappersbond. De vergadering werddoor afwezigheid van den lsten voorzitter, den heer Th. Sikkema, geopend door den lsten penningmeester, den heer W. M. Engelblik. Uit de ver scheidene verslagen bleek, dat de bond zich kan verheu gen in een steeds toenemend getal afdeelingen en dona teurs. De stand der Bondskas kan alleszins bevredigend genoemd worden en het orgaan Centraal Plaatsburean, Fondsen van Uitkeering bij ziekte en overlijden bleken aan de verwachting in ruime mate voldaan te hebben. Vervolgens werd behoudens vele zaken van huishoude- 1 ijken aard en reglementeering besloten in 't vervolg tweemaal 's jaars een geïllustreerde modellenplaat aan het vakblad toe te voegen de examens voor bedienden, evenals vroeger, voort te zetten; terwijl een nieuw regle ment voor de Centrale en Afdeelingsplaatsbureaux werd vastgesteld de requestreering in zake personeele belasting te handhaven een commissie van bijstand aan de redac tie van het orgaan toe te voegen op de volgende jaar vergadering een tentoonstelling van vakbeuoodigdheden te houden waarvoor Deventer werd aangewezen. Nadat de door aftreding ontstane vacaturen voor eerste, en tweede, voorzitter en commissaris door verkiezing waren aangevuldis het bestuur thans samengesteld als volgt W. M. Engelblik, le voorzitter; J. A. Brondert, 2de voorzitter; G. van den Burg, le secretaris; J. F.Ben- kemper, 2e secretarisH. F. Sonnenschein 2e penning meester, en L. Justman Jacob (Den Haag), commissaris, terwijl de verkiezing van lsten penningmeester door refe rendum zal geschieden en deze tunctie tot zoolang zal worden waargenomen door den lsten voorzitter. Hileuwedlep. Uit het gestrande stoomschip »Har- row'j werden vrijdag 15 en zaterdag 27 balen katoen geborgen en alhier aangebracht. Te Andijk is het vierjarig zoontje van C. T. in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Poging tot moord. Zondagavond is de landbouwer van Gulpen in den Spaarndammerpolder door zijn zoon met pistoolschoten ernstig verwond. De burgemeester, te Haarlem woon achtig, vertrok heden met de Haarlemsche justitie der waarts. Brand te Wonaerveer. Het »N. v. d. D.'' schrijft: Omtrent den vreeselijken brand te Wormerveer, welke daar een vijftal fabrieken en pakhuizen in de asch legde, ontleenen wij aan een particulier sohrijven nog het vol gende bijzonderheden Zoo'n brand heeft op Wormerveer zijn weerga nog niet gehad, 's Avonds, omstreeks 10 uur, juist dat men naar bed wilde gaan, gingen de b.xand- hoorns en onmiddellijk waren 4 spuiten aanwezig, welk aantal later tot 20 aangroeide, behalve de stoomspuit van de fabriek, aan welke het te danken is, dat juist de plaats, waar deze stond, met de ketels behouden is. De vlammen stegen zoo hoog, dat zij met de schoorsteen gelijk stondenomstreeks 150 voet hoog, waardoor ze van Haarlem tot Purmerend te zien waren, zoo'n hitte verspreidend, dat een telephoonpaal op 15 meter af- stands der fabriek van zelf begon te branden en de pijpleiders ten laatste door een dak beschut moesten worden, om het bluschwerk te kunnen verrichten en zelf voortdurend natgespoten moesten worden. Direct na het uitbreken van den brand waren machinisten en stokers naar het ketelhuis getogen, maakten den ketel aan en werkten met hun stoom-donkey-pijpen, om zoo mogelijk de machine, ter waarde van f 60000 en het ketelhuis, ter waarde van t 75000, te behouden. Door een neer vallende vuur moesten zij terugtrekken, doch zij wisten het ketelhuis van binnen toch zoo nat te houden, dat het bijna ongedeerd bleef te midden der verwoesting. Naast het ketelhuis stonden de oliebakken met p.m. 1200 HL. raapolie in lichtelaaie. Van de fabrieken is niets meer over dan de vier muren en in het eerste halfjaar zal niet gewerkt kunnen worden. De schade wordt door de patroons zelf op 3 miljoen geschat. Heerhugowaard. In den namiddag van den 20 ontstond plotseling een hevige brand in de hofstede bewoond door mej. de wed. L. van den Grachttoebe- hoorende aan den heer Beekman te Wiesbaden. In korten tijd lag de boerderij met bijna den geheelen inboedel in asch. Vermoedelijk is hooibroeiing oorzaak van den brand. Alles was verzekerd. Texel. Steeds hooger vlucht neemt de handel in bloembollen met Engeland. De geestgronden in de nabijheid der duinen van De Koog leenen zich uitstekend voor de teelt van dit gewas. Men kweekt thans reeds narcissen leliën tulpen hyacinthen gladiolussen en crocussen op verschillende hofsteden, zooals Tubantia Germania Erica Anna s hofstfie en anderen. Ook de teelt van aardbeziën en groenten neemt sterk toe, terwijl de eierproductie steeds vermeerdert. Op laatstgenoemde hofstede wordt het beroemde hoenderpark »Dr. Schlegei" aangetroffen aldus genaamd naar den vermaarden oud heidkundige van dien naam, die in 1846 in de nabijheid van Texel schipbreuk leed en daarna in eeno onderge schikte betrekking te Amsterdam werd geplaatst. Helloo. Voor de viering van het kroningsfeest alhier, op 31 Aug. a.s., is het programma definitief vast gesteld en zijn er uit de burgerij verschillende com- missiën benoemd en belast met de uitvoeringen daarvan, welke zullen bestaan inOnthaal der schoolkinderen muziekuitvoering volksspelen versiering van het feest terrein als anderzins en zanguitvoering van Heiloo's mannenkoor, 's morgens half tien wordt de plechtigheid evenals op andere plaatsen, kerkelijk herdacht. Wleringerwaard. 23 Aug. De boerenplaats, be woond door den heer C. van Twuijver en behoorende aan den heer J. M. de Sonnaville te Alkmaar, werd heden nacht door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. J ubileunibriefkaarten. Wij_ ontvingen een ex. van de vier soorten brief kaarten in den handel gebracht door de >Vereenigincr Moed, Beleid en Trouw," ter gelegenheid van de inbuL diging van koningin Wilhelmina I. Aan de voorzijde dragen zij het officieele frankeerstempel, aan de binnen zijde links het portret van de Koningin en rechts eene reproductie van schilderijen van Mesdag, Maris, Israels en Bisschop door deze voor dat doel beschikbaar gesteld. De briefkaarten zien er keurig uif. De opbrengst komt ten goede aan de kas van genoemde Vereeniging. 3 5 8ste Staatsloterij. 4e klasse, 2e lijst, 23 Aug. Laatste Berichten. De verkiezingen ln de Kaapkolonie. KAAP STAD, 22 Aug. Georgetown heeft twee candidaten van den Afrikaander bond tot afgevaardigden gekozen. De afgevaardigde Robertson van de Rhodespartij die de stad twintig, jaar lang heeft vertegenwoordigd, werd met een groote meerderheid overwonnen. Het verloop der verkiezingen is tot dusver beslist tegen Rhodes. KAAPSTAD, 22 Aug. In het district Somerset-Oost zijn beide candidaten van den Afrikaanderbond gekozen. De Bond wint dientengevolge twee zetels. Barbiers en kappers. Wij vestigen de aandacht van degenen onzer lezer,s, die tot het barbiers- en kappersvak behooren, op het ver slag elders in ons blad voorkomende, van de jongste algemeene vergadering van den Nederlandschen Barbiers- en Kappersbond. Men zal daaruit zien, dat, voor zoover de bedoelde vaklieden in ons land reeds tot dezen Bond zijn toegetreden, en zoover dus de kracht der Vereeniging gaat, er reeds heel wat goeds door is tot stand gebracht. Het bewijst ook in dit vak weder, hoe nuttig samenwer king is, en moge ook voor de barbiers en kappers in deze streek tot spoorslag dienen, zich zoo algemeen mogelijk bij de hier bestaande afdeeling aantesluiten. »Eendracht maakt macht" geldt ook zonder twijfel voor dit vak, en ieder doordringe zich van zijn plicht, hetzij hij een werk zaam aandeel in de organisatie wenscht te nemen of niet om althans door toetreding tot de vakvereeni- ging, de moreele kracht daarvan te verhoogen. Al verwacht hjj er voor zich zeiven geen voordeelen van, zijne aansluiting kan het zwakkere deel zijner vak- genooten wellicht tot zegen zijn. Concert Bulten-socletelt. Door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den luitenant-directeur, den heer Ch. P. W. Krlcns, zullen op Woensdag 24 Augustus 1898, s avonds te 7 uur, in den Stadshout, de navol gende stukken worden opgevoerd 1. »Kreuzritter," marschvan Sousa. 2. Ouverture »Raymond" on »le secret de la Reine'Thomas. 3. »Hourida," grand valse de concert Gillet. 4. Grande fantaisie de l'opéra »Caval- leria RusticanaMascagni, 5. Ouverture »Jeane d'Arco" Verdi. 6. Fantaisie de l'opérette »la Vistandière" Godard. 7. Einleitung nnd Lied an den Abend- stern aus der Oper »Tannbauser" Wagner. 8. Grande fantaisie de l'opéra »Mignon" Thomas. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare 2e school voor onvermogenden, zijn aan aan den Raad voorgedragen de dames M. A. E. de Wit, de Rijp: J. E. Lindeboom, OterleekM. Klok, Anna Paulowna. Badhuis Witte Kruis. In de week van 14 tot 20 Aug. zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen 75 kuipbaden, 131 regenbaden le klas, 232 regenbaden 2e klas, totaal 438. GETROUWD. 21 Aug. Jacobus den Nijswedr. van Catharina de Jong, en Aafje Stam. Willem Hoek en Cornelia Banning. Gerrit van Zwanenburg en Hen» drikje Exalto. 23 Frederik Carel Joseph Lissone en Geertrnida Elisabeth Maria Aghina. GEBOREN. 18 Aug. Alida Maria, d. van Pieter Wortel en Aaltje de Jong. Gesina Maria, d. van Jan Kwast en Gesina Maria Gertenaar. Willem, z. van Martinus Vasbinder en Pietertje Ijjakker. Catharina Margaretha, d. van Cor- iBlis Johannes Erkamp en Catharina de Goede. Maria Margaretha, d. van Egbertus Ibink en Catharina Koopman. Petrus Hendrikus, z. van Cornelis Kaandorp en Cornelia Alida Maria Raaves. OVERLEDEN. 20 Aug. Cornelis, z. van Jan Hof en Cornelia Anna Wilhelmina Klaver, 3 w. 22 Maria Koch, echtgen. van Kornelis Booij, 42 j. 23 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR; Overwegende, dat bjj hun college is ontvangen eene kennisgeving voor eene op 35 en 36 Augustus a.s. te houden Collecte in deze gemeente, ten behoeve van de vereeniging voor alle gezindten, „Steun voor weezen zij ons doel", gevestigd te Amsterdam; dat collecten voor buiten deze gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid door hen tot heden steeds werden tegen gehouden dat daarmede hunnerzijds, in verband met onlangs genomen Koninklijke besluiten niet kan worden voort gegaan dat het met het oog op de talrijke behoeften waarin deze gemeente zelf nog kan voorzien niet wenschelijk is bovenstaande collecte ter voorkoming van herhaling sncces te doen hebben Aoodlgen de Ingezetenen dezer gemeente dringend uit geene liefdegaven uit te reiken ten behoeve der bovenstaande vereeniging indien deze onverhoopt op de aangegeven dagen mocht worden gehouden, maar die af te zonderen ter leniging van behoeften in de gemeente zelve. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 23 Aug. 1898. L. VAN DER VEGT, 1°, Secretaris. Zitting van 19 Aug. 1898. M. v. d. M., Ondorp, P. H., J. H., J. W., H. P., D. A. K., P. P., J. W., C. B„ A. B„ J. K., G. M. O. en H. P., Alkmaar, overtreding politie-verordening, de le, 9e, 11e en 12e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 8e 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht., de overigen ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. V., Alkmaar, en H. V., Heerhngowaard, dronken schap, de le f 2 boete of 1 dag hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht. Jb. N. en H. R., Zuidscharwonde, en W. O., Ondcar- spel, het in staat van dronkenschap de orde verstoren ieder f 5 boete of 3 dagen hecht. W. J. de H., J. H. H. B. en J. L. D., Amsterdam, en G. V.,_ Castricum, overtreding spoorwegwet, de le, 2e en 3e ieder t 0.50 boete of 1 dag hecht., de 4e f 1 boete of 1 dag hecht. E. P. Wz., W. S. Hz. en H. S., Egmond aan Zee, A. J._ v. S. en B. H., Alkmaar, J. N., C. K. en A. K., Limmen, overtreding provinciaal reglement, de 2e 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht., de overigen ieder f 1 boete of 1 dag hecht. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur: Een kinderzakje inh. portemonnaie en geld, een boord, een rozenkrans, een muts, een portemonnaie met geld en Belgisch muntstok, een pakje servetten, een portemonnaie, een ceintuur, een gulden, een gids voor militairen, een coupon bruingoed, een fiets, een zakje inh. geld en doek, een zakmesje, een fondraal van een paraplnie, een koperen halsband, een handwagen. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd 19 Aug. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3