COLLECTEN. Buitenland. Nederland. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR; Overwegende, dat bij hnn college is ontvangen eene kennisgeving voor eene op 25 en 26 Augustas a.s. te honden Collecte in deze gemeente, ten behoeve van de vereenlglng voor alle gezindten, „Steun voor weezen zij ons doel", gevestigd te Amsterdam; dat collecten voor bniten deze gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid door hen tot heden steeds werden tegen gehouden dat daarmede hunnerzijdsin verband met onlangs genomen Koninklijke besluiten niet kan worden voort gegaan dat het met het oog op de talrijke behoeften waarin deze gemeente zelf nog kan voorzien niet wenschelijk is bovenstaande collecteter voorkoming van herhaling succes te doen hebben Aoodigeu de Ingezetenen dezer gemeente dringend uit geene liefdegaven uit te reiken ten behoeve der bovenstaande vereenlglng Indien deze onverhoopt op de aangegeven dagen mocht worden gehoudenmaar die af te zonderen ter leniging van behoeften in de gemeente zelve. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 24 Aug. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BEEGIE. Een telegram, ontvangen door de admi nistratie van den onafhankelijken Congo-staat, meldt, dat de Derwischen 4 Juni Redjaf aanvielen. De aanval mis lukte de Derwischen trokken naar het noorden terug. Twee Belgische officieren werden gewond. Aan koning Leopold wordt het voornemen toege schreven om voor zijn land koloniën te verwerven in China. Dit plan wordt door de pers niet bijzonder gun stig opgenomen zij acht het niet vereenigbaar met de onzijdigheid van België. De nieuwe Chineesche gezant Li Fung Loo is te Brus sel aangekomen en zal dezer dagen door den Koning worden ontvangen. BMTSCHIiAAB. Tegen Bismarck's gewezen hout vester Spörcke is verleden week Dinsdag de gerechtelijke instructie geopend wegens het toelaten van een photo- graaf in de sterfkamer. Naar de »Weser Ztg." mededeelt, is door prins Herbert Bismarck tegen den heer Spörcke een aanklacht ingediend wegens misbruik van vertrouwen en medeplichtigheid aan huisvredebreuk. De beschuldigde verdedigde zich met de opmerking dat de bewuste photo- graaf op last van Bismarck steeds toegang had tot het slot en het park om opnemingen te doen. Hij had gemeend dat dit verlof ook van kracht was met betrek king tot de sterfkamer en had dus geen bezwaar gezien om den photograaf binnen te laten. EGÏFTE. De Britsche Egyptische troepen zijn Maan dag Metemmeh de verlaten voorpost der Derwischen, binnengerukt. De stad die voorheen 5000 huizen telde, is nu een beeld van verwoesting. Wat niet reeds in puin ligtdreigt in te storten, de straten en pleinen liggen vol geraamten. Uit Magawiya wordt van 19 dezer geseind 3.Volgens berichten van vluchtelingen uit Khartoem worden op last van den Mahdi alle stammen in Jaalin uitgemoord. Gelijk lot bedreigt allen, die zijn vaandel verlaten hebben. Zijn zoon Osman wil, dat hij vrede zal trachten te sluiten met de Engelschen en Egyptenaren, maar Abdullai en zijn hoofden zijn vast besloten tot het uiterste den strijd vol te houden.'' Elf ©EEAMB. De werklieden in Zuid Wales hebben hun eisch verlaagd tot een minium loon van 10 sh. per ton. Op dezen grondslag zal getracht worden de onder handelingen met de patroons te hervatten. De werkstaking is ten goede gekomen aan een mijn- maatschappij in Virginië met welke de Britsche regee ring een contract heeft gesloten voor de levering van steenkool voor de oorlogschepen. Ook de Schotsche mijnen hebben er zijde bij gesponnenverleden week steeg de verscheping van Schotsche kolen tot 242,900, tons niet minder dan 80.000 tons meer dan in de correspondeerende week van het vorig jaar. De .Southern Cross" met de antarctische-expeditie onder leiding van dr. Borchgrevink aan boord, is Maan dag van Londen vertrokken. In de afgeloopen week zijn te Bombay 162 pest lijders gestorven. Blijkens een offieieele mededeeling is de pest ook in het zuiden van Indië uitgebroken. FBASKBIJH. Ook Frankrijk schijnt uitbreiding der vloot op haren programma te stellen. De .Eclair'' heeft met een vlagofficier der Fransche marine een onderhoud gehad over de plannen van minister Lockroy. Volgens deze autoriteit zal het Noordelijk eskader ge heel gewijzigd worden. De pantserschepen Balmy, Bouvines, Jemappes en Tréhouart, welken snelheid niet groot ge noeg en welker geschut niet zwaar genoeg is, zullen bij de reserve worden ingedeeld. Zij zullen in het Noorder eskader vervangen worden door evenveel schepen uit de Middellandsche Zee. Het Middellandsche Zee-eskader zal worden ingedeeld in divisies van negen pantserschepen van gelijke snelheid en versterkt door kruiserdivisies. De divisies in den Atlantischen Oceaan, in China en in Achter-Indië worden eveneens hervormd en de oude houten schepen zullen vervangen worden door moderne kruisers. ITALIË. Achteraf wordt gemeld, dat de toestand van den paus op de weinige leeken die Zondag tot de receptie waren toegelaten, een uiterst pijnlijken indruk maakte. De paus kon zich in zijn leunstoel nauwelijks rechtop houden, verklaarden zij. De krijgsraad te Florence heeft den afgevaardigde Pescetti wegens deelneming aan het oproer in Mei bij verstek veroordeeld tot tien jaar tuchthuisstraf en hem voor altijd vervallen verklaard van het recht om openbare ambten te bekleeden. In de provincie Lucca is de staat van beleg opgeheven. SPAÏfJE. De .Agence Havas" verneemt uit Madrid, dat de berichten over het voorgenomen optreden van Carlisten en Republikeinen ongegrond worden geacht. Gebeurtenissen die op zich zelf niets te beteekenen heb ben en buiten elk verband staan met revolutionaire plan nen, worden overdreven voorgesteld om daardoor den indruk te wekken, dat er in Spanje iets niet in den haak is. Don Carlos heeft zijn partij onder de gegeven omstan digheden elk oproerig optreden verbodende Republi keinen zijn onderling zeer verdeeld en van samenwer king tusschen deze beide groepen zou volgens de .Agence Havas" geen sprake zijn. VEREEAIEDE STATEÏf. De Regeering te Was hington is, naar de .Daily Mail" verneemt, vast besloten ten aanzien der Phillippijnen, de volgende eischen te stellen 10. afstand van het eiland Luqon 2°. gelijkstelling voor de Amerikanen, wat het handels recht betreft, met de Spanjaarden op alle overige eilanden van de groep 3°. verbod tot het afstaan van een der eilanden aan een vreemde mogendheid 4°. scheiding van kerk en staat op de geheele groep. Van deze vier punten zal niet mogen worden afge weken, en wijziging zal voor deze punten niet worden toegelaten. Wanneer Mc Kinley den zin deed van het volk, zou hij zeker de geheele eilandengroep annexeeren maar hij gelooft niet, dat de Senaat dan het tractaat zou goedkeuren. Met Aguinaldo is de regeering voornemens korte wetten te maken hem zal geen enkele concessie worden gedaan, en zoo noodig zal wapengeweld tegen hem worden gebruikt. Laatste Berichten. Be zaak Esterhazy. PARIJS, 24 Aug. Majoor Esterhazy verscheen heden voor den raad van onderzoekdie vergaderde in de kazerne van Chateau d'Eau. Generaal Florentin presi deerde. Als getuigen werden gehoord de kolonel van het 74ste regiment infanterie en generaal De Pellieux. De beslissing van den raad werd medegedeeld aan den militairen gouverneur van Parijs generaal Zurlinden, die haar aan den minister Cavaignac zal voorleggen. Deze zal morgen of Vrijdag een besluit nemen. Be opstandelingen op de Phlllppynen. MANILLA24 Aug. De leiders der opstandelingen hebben met nadruk verklaard dat zij geneigd zijn met de Amerikanen samen te werken en hun wapens onmid dellijk zullen overgeven, als zij de verzekering ontvangen dat de Philippijnen een Amerikaansche of een Britsche kolonie worden. Zoo niet, dan weigeren zij beslist zich te ontwapenen en zij dreigen met een nieuwen opstand binnen een maand als de Amerikanen heengaan. De Spanjaarden zijn bang om zich in nieuwe onder nemingen te steken wegens de onzekerheid van den toestand. De geestelijke orden ruien op tot tegenstand tegen eenige verandering in het oude regime. Be Soedan-expedltle. WAD HAMED, 24 Aug. De kanonneerbooten en de cavalerie deden een verkenning tot veertig mijlen van Omdurman. Zij namen de voorposten der Derwishen waar, die zich naar het zuiden hadden teruggetrokken. Generaal Hunter gaat heden de rivier af met een afdeeling van de Egyptisch-Soedaneesche divisie. Eeerpllcht. Zoodra het wetsontwerp op den Leerplicht bekend was geworden, heeft het hoofdbestuur van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap zich beijverd, het ge voelen zijner afdeelingen aangaande dat ontwerp in te winnen, terwijl het uit zijn midden eene commissie be noemde, om uit de ontvangen antwoorden een rapport samen te stellen. Dat rapport verwierf de goedkeuring der algemeene vergadering, welke 22 en 23 Juli j.l. te Wageningen bijeenkwam. Op de vragen, aan de afdeelingen verzonden, zijn 143 antwoorden ingekomen. De eerste vraag luidde»Is uwe afdeeling van meening, dat de belangen van het onder wijs krachtig zouden worden bevorderd, als het ingediende ontwerp, ook zonder wijziging, tot Wet werd verheven?'' Op deze vraag werd door 12 afdeelingen met neen ge antwoord, niet, wijl men zich tegen wettelijke regeling van den leerplicht wenschte te verzetten, maar voornamelijk wijl men overwegende bezwaren had tegen de halfjaar- lijksehe toelating volgens art. 3, of tegen het door de Regeering voorgestelde stelsel van contröle. Verder hadden 22 afdeelingen geen bezwaar, de gestelde vraag toestem mend te beantwoorden, indien het woord .krachtig'' ge schrapt werd. Daartegenover echter stonden 109 afdee lingen, die beslist ja antwoordden. Verdronken. Aan het Oudelandseh Dijkje, bij de Purmer, is het elfjarig dochtertje van den broodventer H. dat aan toevallen leed verdronken in de sloot bij de ouderlijke woning. Kermis en onthouding. Als een bijzonderheid wordt aan de .Haarl. Gt." medegedeeld, dat in de kermisweek te Baarlem in de blauwe tent der drankbestrijders behalve eenige bussen cacao door de firma Van Houten ten geschenke aan geboden, circa 800 fleschjes limonade en 150 liter limo nade per glas werd verkocht. De verkoop van platen en geschriften leverde een bedrag van circa f 40. Gedurende de bijeenkomsten in .Weten en Werken'' kon, daar men door bijdragen der ingezetenen daartoe in staat gesteld was, gratis limonade worden uitgereikt. Gebroeders Hogerhuis. Van 200 handteekeningen voorzien, is het volgend adres aan de Koningin gezonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen J. van Loenen Martinet, redacteur van »do Hervor ming" te Amersfoort; dr. G. W. Kernkamp, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; Henrietta van der Mey, redactrice .Belangen en Recht'' te Amsterdam; mr. Ph. Falkenbnrg, hoofdcommies ter gemeente-secretarie te Am sterdam, en P. L. Tak, redacteur van .De Kroniek'' te Amsterdam dat zij reeds geruimen tijd verontrust zijn door hetgeen zoowel in openbare geschriften als in zit tingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ruchtbaar geworden aangaande de inbraak bij Gatze Haitsma te Britsum voor welk misdrijf bij arrest van het gerechtshof te Leeuwarden van 5 Augustus 1896 zijn veroordeeld Wiebren Hogerhuis tot eene gevangenisstraf van 12 jarenMarten Hogerhuis tot eene gevangenisstraf van elf jaren, Keimpe Hogerhuis tot eene gevangenisstraf van zes jaren, allen met ontzetting gedurende vijf jaren boven hun straf van burgerrechtendat hun onrust is toege nomen, en hun twijfel of de rechter bij hernieuwd onder zoek in het licht der thans beschikbare feiten de over tuiging van de schuld der veroordeelden zou hebben verkregen vasten vorm heeft aangenomen na de lezing van het openbaar advies, in het Paleis van Justitie van 15 Juli j.l. gegeven door mr. David Simons, hoogleeraar in het strafrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht dat zij met het oog op het bovenstaande U. M. eerbiedig verzoeken als laatste redmiddel gebruik te maken van de bevoegdheid haar verleend bij art. 64 der Grondwet, om door toepassing van het recht van gratie de straf der veroordeelden te doen eindigendat zij van oordeel zijn dat U. M. door het inwilligen van hun verzoek zoowel in dit bijzondere geval zou doen wat recht is als in het algemeen het vertrouwen op de rechtszekerheid in Nederland zou bevestigendat zij de eer hebben bovengemeld advies van den hoogleeraar mr. D. Simons bij dit verzoekschrift over te leggendat zij op het voornemen om tot U. M een verzoek om gratie te rich ten hebben ontvangen de schriftelijke betuiging van instemming van de volgende Nederlandsehe mannen en vrouwen. (Volgen de namen). KAAS. De hitte was niet zonder invloed bij den kaas handel daaraan is het, naast de vermindering van pro ductie, wel te wijten, dat de aanvoeren ter markt zoo veel kleiner waren, doch ook verschillende boeren hielden hun kaas te huis, in de hoop, dat binnen enkele weken de prijzen ten minste iets beter zullen zijn nu zóó slecht als het in den laatsten tijd geweest is, is het in jaren niet geweest en zal dan ook vrij zeker hun verwachting niet worden beschaamd, want ook uit Duitschland wordt bericht, dat de lage prijzen een flinke afname erg in de hand werkenbovendien zijn in de laatste jaren voor September-kaas altijd veel beter prijzen besteed dan voor zomer-kaas. Van Delftsche, Friesche, Leidsche kaas is weinig nieuws te vermelden alleen zij medegedeeld, dat voor fijne Leidsche kaas reeds f 63 per 150 kilo is betaald. De noteeringen der voornaamste markten zijn wagens Goudsche Edammer Derby's Bodegraven 157 25,f 24,50 f 22,50 Woerden 141 24, Gouda 82 25, stapels kleine comm. middelbare Alkmaar 560 24.50 f 22.50 J 22.50 Purmerend 263 24.50 Hoorn 191 24.50 22.50 Delftsche en Friesche kaas. Delft 68 stapels f 20.a, f 25. Leeuwarden 19707 Kilo's 26.50 Sneek 5268 17.— »:29.— Bolsward .26.28.50 Het uit Hoorn ontvangen telegram, vermeldt vlugge handel, maar de teleurstellingen zijn in den laatsten tijd zoovele geweest, dat het te veel gewaagd is, om reeds nu van aangebroken verbetering te gewagen. (Landb. Weekbl.) BOTER. Hetzelfde blad zegt omtrent dit artikel, o. a. In navolging van den vluggeren handel te Londen, was aan de Friesche markten opnieuw eene verhooging waar te nemen Bolsward was heden echter lager, vrij zeker alleen te wijten aan de groote hittede prijzen te onzent zijn echter laagook vergeleken bij de prijzen van dezelfde week des vorigen jaars en toen moest reeds de opmerking gemaakt dat ze slechter waren dan ooit te voren De noteeringen onzer voornaamste markten zijn Delft Leiden Zwolle Kampen Leeuwarden Sneek b/d Vereen. Bolsward Delft Leiden Zwolle Kampen Leeuwarden Sneek b/d Vereen. Bolsward 13620 Kg. f 44.— a f 54.— 40.— 52.— 7780 17590 19680 18800 2600 34._ 42.— 37._ 44.f 41.50 42.50 I 39.— 43.— 40.— 44.50 00 «O -a 13060 Kg. f 36.— a f 50.— 8850 32.— 48.— 13620 31.— 9880 34.— 1739Ö 13080 48.— 41.— I 41.- I 39.— 39.50 35.— 40.— 1 00 co 00 2470 33.- 38.50 Een nootlottlge misstap. Zondagavond om halftien kwam een uit Utrecht terugkeerende pleizierboot aan de De Ruyterkade aan. De passagiers verlieten allen de boot, maar een vrouw die iets vergeten had, keerde even aan boord terug. Toen zij voor de tweede maal de loopplank passeerde, stapte zij mis en verdween onmiddelijk in de diepte. Pogingen om haar te redden mochten niet batenvermoedelijk was zij onder den steiger geschoten. Purmerender veemarkten. Wegens de stremming in het veevervoer per spoor tusschen Amsterdam en Rotterdam, gedurende enkele dagen van de feestweek te Amsterdam, heeft het gemeente bestuur van Purmerend besloten, op Donderdagen 1 en 8 September markten te doen houden uitsluitend van hoorn vee, vette kalveren en schapen. De gewone Dinsdagsche markten gaan even goed door. De maatregel zal zeker door velen, die geregeld de Purmerender markt bezoeken, voor het koopen of ver- koopen van slachtvee, ten zeerste worden toegejuicht.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2