Stadsberichten. No. 14836 f 2000 ns. 3823, 6807, 6881,14584,15414 en 16823 f 100; ns. 16825 en 19207 f 200; ns. 2508, 11004 en 20107 f 400. Paarden. Blijkens het in druk verschenen programma van het, door de afdeeling 's-Gravenhage der Holl. Maat schappij van Landbouw op 13 September te houden, concours-hippique in het Malieveld te 's-Gravenhage, zullen plaats grijpeneen concours voor het schoonste en best gaande rijpaard, toebehoorende aan particulieren. Een concours voor het schoonste en bestgaande tuigpaard, toebehoorende aan landbouwers. Een concours voor het schoonste en bestgaande tweespan, toebehoorende aan particulieren. Een concours voor het schoonste tweespan, toebehoorende aan handelaars of stalhouders. Vervolgens caronssel rijden en de elf provinciën, voor gesteld door een boerin en boer in nationaal kostuum uit elke provincie, gezeten op een twee- of vierwieligen wagen. Ten slotte concours voor het schoonste en bestgaande vierspan. Een concours voor het schoonste en beste rijpaard, toebehoorende aan en gereden door een officier van het Nederlandsche of Nederlandsch-Indische leger of heerrijders. Voor een en ander worden gonden en andere medailles en geldprijzen voor koetsier of oppasser uitgeloofd. De aangifte moet geschieden vóór 31 Augustus aan het adres van heer mr. A. Eerf, Koninginnegracht 80, 's-Gravenhage. Weder een waarschuwing. Een vrouw te Hengeloo is weder het slachtoffer harer onvoorzichtigheid geworden. Zij wilde met behulp van petroleum eene kachel aanleggen toen de vlam in de kan sloeg, die uit elkander sprong. De brandende petro leum kwam op het lichaam der jonge vrouw terecht, die zulke hevige brandwonden bekwam, dat directe opneming in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Haar toestand is zeer bedenkelijk. Gasontploffing. Zondag omstreeks halftien werden de bewoners der Hoofdstraat te Velp opgeschrikt door een geweldigen slaggevolgd door het rinkelen van glasscherven. In het perceel, bewoond door den apotheker P. van Asperen, waren een groot aantal ruiten vernield terwijl een ko zijn circa 10 centimeter aan de eene zijde uit den muur was gelicht. De heer v. A., die alleen tehuis was, werd gevonden met brandwonden aan hoofd en handen. De politie was spoedig ter plaatse aanwezig; eveneens de directeur der gasfabriek die een onderzoek instelde. Hieruit bleekdat de oorzaak van het ongeval moet worden toegeschreven aan een lek in de gasleiding, zoodat, toen de heer van A. een lucifer aanstak, eeno ontploffing volgde. Te Haarlemmermeer is een vierjarig zoontje van den arbeider R. in de Noordelijke Ringvaart geraakt en levenloos daaruit opgehaald. Wijdenes. Den 22 had hier een zeer droevig on geval plaats. Het zoontje van den arbeider K. S., met zijn vader op een zwaar beladen kar mee willende rijden, kwam te struikelen en viel gedeeltelijk onder een der wielen met bet noodlottig gevolgdat het knaapje bijna on middellijk een lijk was. De deelneming is algemeen. West zaan. Bij het Maandagnacht gewoed hebbende onweder is de bliksem geslagen in de houtzaagmolen »de Groote Sint Jacob", toebehoorende aan den heer Cs. Broeksmit firma F. W. v/d Eist Co., te Schiedam. De eene roe is geheel tot splinters geslagen, terwijl inwendig diverse schade is aangericht, doch gelukkig zonder brand te veroorzaken. Aards «oud. Ds. Kapteyn van Oterleek heeft voor het beroep naar hier bedankt. Stremming van het spoorwegvervoer. Het »N. v. d. D." meldt: Aan den Langedijk is men geenszins ingenomen met het verbod van goederenvervoer, gedurende drie der aanstaande feestdagen. De boeren toch weten geen raad met hunne bloemkool. Dat is een product van den dagwordt het niet op tijd geoogst, dan is het waardeloos. Wat dat voor deze streek beteekent, zal men kunnen nagaan, ais met weet, dat er dagelijks ongeveer 100,000 stuks naar het buitenland verzonden worden. Pogingen tot opheffing van dit verhod worden reeds aangewend. Blode-weekblatl de Bazar. Bij de den 4, ten overstaan van den notaris F. H. Meijer gehouden trekking der premie-bewijzen, door de uitgevers van »de Bazar" ten geschenke aangeboden aan de abonnée's op dat Mode-Weekblad, Nos. 25—36 van den loopenden jaargang zijn de prijzen gevallen op de nummers 17671 en 17672. Elk der winners (mevrouw Ph. W. Bühler Plantageweg Rotterdam, en mevrouw A. Blumentritt, geb. Fischer, Oldenbarneveldstraat 69, benedenhuis, Rotterdam) ontvingen eene Singer naaima chine, vibrating-shuttle, no. 3. (gewoneinkoopsprijsf57.50.) Voor de inteekenaressen op nos. 37—48 van dezen jaar gang zijn weder 2 Singer-naaimachinen bestemd. De in teekenaressen zullen het premie-bewijs ontvangen bij de Bazar no. 44, terwijl de trekking zal plaats hebben in October aanstaande. Schagen. Den 23 vergaderde do raad dezer gemeente ter bespreking van een adres der commissie voor de kroningsfeesten, waarin f 50 verhooging der subsidie werd gevraagd. Na vrij lange bespreking werd besloten f 50 verhooging toe te staan en nog zooveel geld als noodig mocht zijn voor het schoolfeest, waaraan ook zullen deelnemen de kinderen, die met Mei de school hebben verlaten. Met algemeene stemmen werd de rekening 1897, in ontvangst bedragende f 86639.90, in uitgaaf f 86625.065, goedgekeurd, evenzoo werd met algemeene stemmen besloten op den avond van d9n dag der hard draverij het gewone vuurwerk te doen ontsteken. Nadat nog eene bespreking werd gehouden over enkele ver anderingen in den bouw van den nieuwen raadhuisgevel, werd de vergadering gesloten. Langedijk. De vorige week werden 234 waggons groenten van de beide stations alhier verzonden met bestemming voor het buitenland. Meer dan 500000 bloemkolen werden verkocht tegen zeer uiteenloopende prijzen, loopende van f 0.75 tot f 4.25 per 100 stuks. Pogingen zullen worden aangewend om gedurende de kroningsfeestenwanneer het goederenvervoer 3 dagen stil zal staan, het groenten- vervoer toch te doen plaats hebben. Officieel portret der Koningin. Aan alle burgemeesters wordt door den minister van Binnenlandsche Zaken verzondon een aantal exem plaren van een ter herinnering aan de aanvaarding der regeering door H. M. de Koningin ter landsdrukkerij ver vaardigd portret van Hare Majesteit. Eén exemplaar daarvan is bestemd voor de gemeente secretarie, terwijl de overige zullen worden uitgereikt aan de in de gemeente gevestigde openbare en bijzondere scholen voor lager onderwijs, inrichtingen tot verpleging van zieken en weeshuizen of andere gestichten van liefdadigheid. 91 oordaanslag. Den 22, 's avonds vertrok de Haarlemsche Jnstitie- naar den Spaarndammerpolder, alwaar, volgens de ge ruchten, een jongmensch op zijn vader een moordaanslag zou hebben gepleegd. Na een langdurig onderzoek en verhoor kwam het vol gende feit aan het licht. Na een twist tusschen den landbouwer Van Gulpen en zijne vrouw had de 23-jarige zoon, Rokus, het voor zijne moeder opgenomen. De jongen, die zeer driftig van aard is, had daarop zijn vader met een revolver in het aan gezicht geschoten en, toen deze daarop wegliep, nog drie maal geschoten, waarop de arbeiders tusschen beide kwamen. Bp het verhoor trachtten de ouders de daad huns zoons te verbloemen, doch de arbeiders legden op aandrang der Justitie weldra volledige verklaringen af. De zoon is door den Spaarndamschen veldwachter Nauta te Bever- wpk gearresteerd en naar Haarlem overgebracht. De toestand van Van Gulpen is gunstig. Oterleek. Bp den biljartwedstrijd, bij den heer S. Lange rijs den 22 gehouden, werd de eerste prijs be haald door den heer F. van den Bosch, de tweede door den heer A. Langerps en de derde door den heer C. Kok Pz. Rij kslandbouwschool. Het programma van onderwps is verschenen voor het leerjaar 189899 van de Rijkslandbouwschool te Wageningen. Barslngerhorn. Den 23 werd alhier de boe renplaats van en bewoond door A. Swaag, geheel in de asch gelegd. De inboedel werd grootendeels gered. Hooi- broei schpnt ook hier weder de oorzaak. In de polders Waard en Groet zpn alle granen thans tegelpk rpp en hoewel eenige honderden geldersche zich- ters zpn aangekomen, zpn hier toch nog handen te kort. Het zichten vordert veel meer tijd dan andere jaren, doordat de granen alle aan den grond en dooreen liggen. Het programma voor de Kroningsfeesten te K o 1 h o rn, destjjds definitief vastgesteld, moet thans nog worden ge wijzigd, doordat er zich voor deelneming aan de volks- vermakelijkheden (volksspelen) te weinig personen hebben aangemeld. In plaats van mastklimmen, sprietloopen, tonkruien etc., zal thans een optocht plaats hebben ook een vuurwerkje zal waarschpnlpk afgestoken worden. Het dooden van paling. In verband met het (ook door ons vermeld) aan gegeven middel om een paling bp het ter dood brengen niet te martelen, deelt de heer V. v. O., uit Aardenburg, in het door hem geredigeerde »Weekblad voor Zeeuwsch Vlaand. W. D.'' het volgende mede Paling levend villen is een gruwel en is ook volstrekt onnoodig. Wanneer men een paling, zelfs den dartelsten, die pas uit het water komt, met een termen smak op een steen gooit, is hp dood. Of hp daarbp sterft aan een hersenschudding of een hartgsbrek laat ik geheel in 't midden, maar voor een halve eeuw werd die methode, tot verzachting van het palinglpden en het gemak van den viller, in de Meierp al toegepast. Ik durf ze in beide opzichten aanbevelen." Jacht. In Friesland geeft de jacht op waterwild goede uitkomsten, beter dan verwacht werd. Er zpn vele wilde eenden verscheidene jagers schoten de eerste dagen 10 13 stuks. Door de warme weergesteldheid zpn de prpzen zeer laagbeste wilde eenden kosten thans per stuk 35 ct., mindere soorten 25 i 15 ct., talingen 25 ct., snippen 30 ct. Hen droevig ongeval. Maandagavond had even buiten Gorinchem op den Dortschen Dpk, nabp Schelluinen een ongeluk plaats. De heer K., veearts te Giesen Nieuwkerk, viel ter hoogte van bovengenoemde plaats met zpn rptuig van den dpk Aanvankelpk verkeerde de koetsier in de meening dat zpn heer geen letsel had bekomen, daar deze weer over eind was gekomen, doch dadelpk daarna zeeg hp ineen. Dr. Straten uit Gorincbem, onmiddellpk ter plaatse ont boden, kon slechts den dood constateeren. De koetsier was zoodanig van streek, dat hp zich niets weet te herinneren omtrent de aanleiding tot dit ongeval. Vermoedelpk is het paard van het een of ander geschrikt. Perronkaartjes. Er is in den laaisten tpd, en niet zonder reden, ge klaagd over den last, dien het publiek aan het Centraal station te Amsterdam dikwerf ondervindt om perron kaartjes te kunnen verkrpgen. Thans wordt gemeld dat de fi. IJ. S. M. dien last spoedig zal doen ophouden, daar eene regeling in voorbereiding is, waardoor het publiek ten allen tpde en zonder eenig oponthoud aan het station een perronkaartje zal kunnen bekomen. Be machinisten gedurende de feesten. Onder dit opschrift meldt het N. v. d. D. het vol gende Het te Arnhem verschpnende Orgaan van de Vak- vereeniging van Machinisten en Leerlingen-machinist der Nederlandsche hoofd- en locaalspoorwegen onder de zin spreuk Eendracht maakt Machtbevat een flink artikel, waarin de voorzitter van het centraal bestuur machinisten en leerling-machinisten opwekt om gedurende de aan staande feesten, welke zooveel inspanning van hen zullen vorderen, als altpd hun plicht te doen. Met een herinne ring aan de ontzaglpke verantwoordelijkheid, welke op de machinisten is gelegd, doet de schrpver een beroep op hun hoogste gevoelens van eer en plicht, op hun toewpding en energie. »A1 viert geheel Nederland feest en al zpn wp daarvan verstoken" zegt de schrijver »laat het ons niet afleiden van onze plichten. Mocht het ook enkelen hunner gegeven zpn een korte stonde mee feest te vieren, laten zp het doen op een wijze, die henzelf en den Bond tot eere strekt." Ditzelfde stuk heeft een weldenkend lezer buiten dezen kring aanleiding gegeven tot het denkbeeld om aan de machinisten na afloop van de feestelpkheden een feest te bereiden, als dank en hulde voor trouwe plichtsvervulling en zelfopoffering. Hun, die bereid zpn hiertoe mede te werken, wordt verzocht voorstellen daartoe in te zenden bij den technischen boekhandelaar Joh. G. Stemler Czn., Haarlemmerstraat, Amsterdam. Tot zoover het N. v. d. Dag. Wp vinden het denkbeeld zoo goed, dat wp ook van onze zpde gaarne opwekken tot medewerking, om bedoeld personeel, dat eene zware taak te wachten staat en van wier plichtsbetrachting men gerust overtuigd mag zpn, eene dergelpke spontane hulde te brengen. Het weder In de Feestweek. Het »Hndsbl." heeft zich tot den directeur van het Meteorologisch Inst. te Utrecht gewend, met de vraag, welk weder in de feestweek te wachten is. Zpn antwoord luidt als volgt „Met zekerheid kan niets gezegd worden omtrent het weder van 31 Augustus tot 10 September a. s. Het weder, dat thans omgeslagen is, kan zich spoedig weder herstellen, het kan echter ook geruimen tpd zpn ongun stig karakter blijven behouden. Den tijd van het jaar in aanmerking nemende, is de kans op goed weder grooter, dan die op slecht. Weervoorspellingen op zuiver wetenschappelij ken grond slag worden gedaan voor een tpdperk van slechts 24 uur en dan zelfs is de uitslag nog niet gunstig te noemen." Het is natuurlpk te prpzen, dat de directeur niet méér zegt, dan hij verantwoorden kan, maar evenmin valt 't te ontkennen, dat zpn antwoord ons niet veel wpzer maakt. Feestdagen voor den werkman. De werklieden van de Pietterp-Vereeniging der firma Enthoven aan het Zieken te 's-Gravenbage krijgen den 9 en 10 September, ter gelegenheid van de inhul digingsfeesten, vrp met behoud van hun loon. Hen zonderlinge trouwpartij Woensdagmorgen is ten stadhuize te Amsterdam op niet alledaagsche wpze een paar in den echt ver bonden. Uit een der rijtuigen namelpk kwam de bruigom, stevig vastgehouden door twee Rpksveldwachters. De man, een bekende van de justitie, was dezer dagen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, juist even nadat hij „aangeteekend" was. Hp verkreeg van de justitie verlof, om, onder de genoemde voorzorgs-maatregelen, zich te laten trouwen. 358ste Staatsloterij. 4e klasse, 3e lijst, 24 Aug. 4e kl., 4e lijst, 25 Aug. Nr. 1328 f 1000; Ns. 4529 en 19609 f 100. Be Kermis. »De kermis is ingeluid", hoort men ook nu weder hier en daar zeggen. En al blijft op dien voor de kermis genietende jeugd zoo gedenkwaardigen Woensdag het luiden achterwege, van af dien dag begint gewoonlpk de drukte en beweging aan het opzetten van kramen en tenten verbonden. In de beide laatste jaren werd, ook in deze gemeente, het recht, om met tent of kraam de kermiste bezoeken, met succes verpacht en profiteert de algemeene kas meer dan vroeger mede van den ropalen geestdie in deze week van het jaar menigeen bevangt, wien het overigens vaak heel slecht past. Onderstaand volgt eene opgave van hetgeen te zien zal zpn Paardenmarkt: Dierententvan Wallenda rjj- manége, van Carabain; en palais crystal. Kerkplein: Schouwburgtentwaarin de Neder landsche Tooneelvereeniging eene reeks voorstellingen geven zal. Nieuwesloot: Rad van avontuur, Gubels Tewe; photographietent, de Leeuw; reuzenkinderen, van W. Hol man; musenm, van Etienne; luchtscheepvaart, van D. Haak; grand theater, van Ghr. Slicker; panorama, van E. Dob- belaire; panopticum, van H. Geisler; wonderhoofd, van Bamberg; rad van avontuur, van J. Lauwers; photogra phietent, van Baas; vischvermaak, van Nederhof; rad van avontuur, van Scbeffner; arka, van Benier; diorama, van B. van Sluis; wafelkraam, van Wagendrever; som nambule, van J. M. Kabelt; stoomdraaimolen, van G. Vincken; theater, van D. Slicker en Co. Verder op het Doelenveld: circus, van Roberti op de Steenenbrug (bp de Langestraat) een beig- netskraam van Consael, op de L a a t o.a. de schouw- bnrgtent van W. Hart. Overigens treden in vele lokalen alhier Specialiteiten gezelschappen op, in de eerste plaats in Harmonie", dat van den heer D. de Vroomen, in »Diligentia" dat van den heer H. van Os. De raad der gemeente St. Pankras benoemde in zpn vergadering van den 22, met algemeene stemmen, mej. A. van de Pol, alhier, tot onderwpzeres aan de openbare school aldaar. Bergen—Alkmaar—Hgmond. De beide bestaande comité's ter bevordering van eene betere verkeersverbinding tusschen Egmond, Alkmaar en Bergen met name het comité Schipper c. s. uit Egmond en het comité uit »Alcmaria" zpn thans ineen gesmolten tot één comitédat zal werken onder den naam »comité-Bosman Schipper c.s. Hun technisch adviseur, de heer den Boesterd werd op de eerste ver gadering van het nieuw samengestelde comité belast met het gereed maken der ontwerpen voor de definitieve concessie-aanvragen enz. voor den stoomtramweg Egmond aan ZeeAlkmaar—Bergen. Ongetwpfeld zal deze samen werking het tot stand komen der zoozeer gewenschte verbinding bevorderen. Het tooneel tijdens de kermis. Wij hebben ditmaal, ten opzichte van het tooneel- gezelschap, dat gedurende de kermisweek alhier voorstel lingen geven zal, niet te klagen. Het is de Aederland- sche Tooneel-vereenlglng, van Amsterdam. O.a zal men opvoeren het bekende Jan Oügeluk," waarin optre den de heeren L. van Westerhoven, M. J. Ternooy Apèl, A. Faassen, L. M. Smith, J. Kelly Jr. en de dames M. v. d. Horst, E. de Boerv. Rpk, G. Faassen en M. Ter nooy Apèl. Te Amsterdam werd het 50 maal reeds ten tooneele gebracht en het ondervindt van alle zpden eene allergunstigste beoordeeling. Men is eenstemmig in de

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3