ALKMAARSCHE C0URANÏT Zitting van den Gemeenteraad Woensdag 24 Augustas 1898, No. 101. Honderdste Jaargang. 1898. Vrijdag 36 Aug. 1898. Tweede blad. VAST ALKMAAR, 's namiddags 133/4 unr. Voorzitterde lieer A. Maclaine Pont, burgemeester. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de keereu J. de Lange O.Jz., J- C. Witte en mi. J. P. Kraakman. Do Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat op 4 Aug. 1.1. wederom een acceptthans groot f 40000, is afgegeven op de Nederlandsche Bank ter gedeeltelijke vernieuwing van het op dien datum ver vallen accept, strekkende deze gelden tot dekking van het in 1895 ontdekte kas-tekort. Aangenomen voor kennisgeving. b. dat is ingekomeneen missive d.d. 20 Juli 1.1. No. 13 van de Ged. Staten, ten geleide van een uittreksel uit het Kon. besluit van 7 Juli 1.1. No. 44 waarbij de verordening op het heffen van haven- en kaaigelden is goedgekeurd tot 1 Juli 1900. Alsvoren. c. idemeene missive d.d. 10 Aug. 1.1. No. 57ten geleide van een afschrift van het Kon. besluit van 26 Juli 1.1. No. 40waarbij aan het gemeentebestuur van Alkmaar concessie is verleend tot tolheffing op den Schelpweg van Alkmaar naar Egmond aan den Hoof tot 5 Augustus 1901. Alsvoren, d. idem, eene missive d.d. 17 Aug. 1.1. No. 51, houdende berichtdat 's Raads besluit van 13 Juli 1.1. No. 9 tot aankoop van de sloot achter de Cadettenschool en van twee andere slooten nog in onderzoek is en dat eene beslissing op dat besluit is verdaagd. Alsvoren. e. idem, een adres d.d. 10 Aug. 1.1. van P. Brands, houdende het verzoek om een plekje grond van de gemeente te mogen koopen alsmede om een ander plekje te ruilen in de nabijheid van de Clarissenbuurt. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. f. idem, eene missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, naar aanleiding van het door Burg. en Weth. gedaan voorstelin zake het verbeteren der boorden van het Noord Hollandsch Kanaal. Alsvoren. g. idem een adres d.d. 23 Aug. 1.1. van P. Grondsma W. Siewers S. van Delden en M. B. Beijlagenten van politiehoudende verzoek hunne jaarwedden te willen herzien. Alsvoren. h. idem eene missive d.d. 23 Aug. 1.1. No. 52/231 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in zake het voorstel van Burg. en Weth. aan den Raad om te besluiten tot oprichting van een abattoir in deze gemeente. Alsvoren. Verordening, regelende de voorwaarden, waarop met muntmeters gas zal worden ge leverd. 2. De Raadscommissie voor de gasfabriek biedt den Raad ter goedkeuring en vaststelling aan de door haar ontworpenhieronder volgende verordening. Verordening regelende de voorwaarden waarop door de gemeente Alkmaar met aanwending van munt meters gas zal worden geleverd. Art. 1. Woningen op geen grooter afstand dan 10 ellen van de buizenleiding der gasfabriek verwijderd en voor hoogstens 130 's jaars of 2,50 's weeks verhuurdofdoor den eigenaar bewoond daarmede in werkelijke huurwaarde gelijk staandekunnen van gas voorzien worden door muntgasmeters. Art. 2. De aanvraag daartoe moet schriftelijk ge schieden. De aanvrager verbindt zich daarbijbij het verlaten der woning of bij staking van het gasverbruik, de hem te verstrekken toestellen in goeden staat weder op te leveren enzoolang ze in zijn bezit zijn de beschadiging ervan ton genoegen van de directie der fabriek te herstelleningeval de aanvrager huurder is moet bij die aanvraag de eigenaar van het perceel de aanbrenging en wegneming der toestellen vergunnen, en zich verbinden ze nimmer in beslag te nemen voor ver schuldigde huur. Art. 3. Aan de aanvragen wordt naar volgorde vol daan, zoolang het aantal voorhanden muntgasmeters strekt, en in zooverre als de directie der gasfabriek geen reden mocht hebben om de aanvraag te weigeren. Art. 4. De aanvraag toegestaan zijndeworden ver strekt hoogstens 20 ellen huisleidingeen gasmeter een vaste harplamp met brander, kap of ballon en glas, één eenvoudig keuken-, gang- of portaallichtje, 2 gas komforen en hoogstens één el gasslang. Bij het gebruik van gloeilicht wordt slechts eenmaal een kousje verstrekt en blijft de aanschaffing van volgende voor rekening van den gasverbruiker. Uitbreiding der buisleiding en aan schaffing van meerdere lampen of komforen blijven mede voor diens rekening. Art. 5. De prijs van het dus te verstrekken gas tevens vergoeding voor het gebruik der verstrekte toe stellen wordt gesteld één cent per kubieke el hooger dan het over de gewone meters te debiteeren gas. Art. 6, De verbruikerhet gasverbruik willende staken of zjjne woning gaande verlatenis verplicht daarvan 7 dagen te voren aan de directie der gasfabriek schriftelijk kennis te geven. Art. 7. Bij eigendomsovergang van zijne woning is de hunrder-gasverbruiker verplicht binnen 8 dagen nadat hij van dien overgang kennis bekomt te zorgen dat de nieuwe eigenaar de verklaring verstrekt, bedoeld in art. 2. Art. 8. De verbruiker is verplichtde directie of de door haar aan te wjjzen personen steeds toe te laten tot den muntgasmeter en verdere toestellen. Art. 9. Het werpen van kromme grooton (2'/a cent stukken) in den meter is streng verboden. Art. 10. De directie is bevoegd ten allen tijde de gaslevering te staken en de aan de fabriek toebehooronde leiding en toestellen te doen wegnemen indien de ver bruiker zijne verplichtingen niet in elk opzicht nakomt en indien de in art. 7 genoemde verklaring niet op den voorgeschreven tijd in haar bezit is. Indien daartoe volgens het oordeel der directie termen bestaan is de verbruiker tot schadevergoeding verplicht. Art. 11. Voor zoover de verordening, regelende het gebruik van gas door particulierenvastgesteld 7 Au gustus 1883 (Gemeenteblad No. 102) niet in strijd is met de in deze verordening opgenomen bepalingen, blijft zij van kracht en wordt zij ook van toepassing verklaard op de levering van gas door middel van muntgasmeters. Art. 12. Deze verordening treedt in werking den 1 Januari 1899. Met dien datum eindigt de werking der verordening van 7 December 1887 (Gemeenteblad No. 4). De heer Stoel heeft tegen art. 1 bezwaarwaar het geldt de aangenomen huurwaarde. Spr. zou de huur daaruit willen laten vervallen. Weduwendie kamers huren, zullen nu van muntmeters niet kunnen profiteeren. Hijdie zijn voordeel wenschtzal toch geen gas over een muntmeter nemen. Spr. gelooft nietdat er veel muntmeters geplaatst zullen worden. De heer Bruinvis deelt die meening nieter op wijzende, dat te Hilversum al 300 meters geplaatst zjjn. 't Is eene tegemoetkoming aan die menschen die geen maand-kwitantie zullen kunnen betalen alzoo aan den minderen manmaar tegen contante betaling. Wie gas neemt over den gewonen meter, moet zelf de kosten van aanleg betalen wat bij muntmeters niet het geval zal zijn. Daar doet de fabriek datterwijl men voorts een aantal zaken voor niet in bruikleen krijgt. De heer de Groot wil wel beporken, maar dan tot eene wekelijksche huur van f 3 of f 156 per jaar. Dit voorstel vindt bij velen bijval, waarna de commissie voor de gasfabriek het overneemt. Nadat nog de heer Bosman den heer Stoel ant woordde ten aanzien van kamerbewonersvoor wie spr. geen aanleg van muntmeters wenschte te doen, werden de artikelen achtereenvolgens goedgekeurd, art. 1 gewijzigd overeenkomstig het door den heer de Groot gedane voor stel. Enkele leden wenschten in art. 1 het woord »ellen" te vervangen door Meters. De _Raad was hiertoe niet bereid. Met 9 tegen 5 stemmen besliste hij, dat ellen zou blijven bestaan. Verhuring aanplakborden en muurvlakten. 3. Bij de behandeling van de gemeente-begrooting voor 1898 zijn B. en W. uitgenoodigd een voorstel te willen doen, strekkende om over te gaan tot verhuring der gemeentelijke aanplakborden. Eene goede regeling van dit onderwerp is niet zoo eenvoudig als het oppervlakkig wellicht schijnt. Sedert de verordening, regelende de wijze van afkon diging van plaatselijke verordeningen enz., is in werking getreden, heeft de openbare bekendmaking niet meer plaats door middel van aflezing, omroeping of aanplakking, doch op andere wijze. Hieruit zou de gevolgtrekking mogen worden gemaakt, dat de gemeente voortaan de diensten van een stads-aanplakker en van een stads-omroeper kan ontberen. Aan den stads-omroeper wordt eene belooning van f 50 toegekend. Aangezien hem zoo goed als nooit van gemeentewege iets ter omroeping wordt opgedragen, zoo bestaat er geen het minste bezwaar aan dezen functio naris met ingang van 1 Januari a.s. een eervol ontslag te verleenen en de betrekking tegelijkertijd op te heffen. Ten aanzien van den stads-aanplakker kan niet op gelijke wijze worden gehandeld. Ook deze beambte ge niet eene jaarwedde van f 50, doch zonder bezigheid is hij niet. Inderdaad wordt van zijne diensten meermalen gebruik gemaakt, al ware het alleen voor het aanplakken van biljetten, welke met dat doel door het Rijk en de provincie worden toegezonden. Toch blijven de ambtelijke diensten van den stads-aanplakker zoo gering, dat door B. en W. op het behoud van deze bediening geen prijs wordt gesteld. Intusschen is de betrekking van aan plakker sedert vele jaren waargenomen door een ge meente-bode, bij het vaststellen van wiens jaarwedde rekening is gehouden met de inkomsten welke hem als stads-aanplakker toevloeien. Wordt deze laatste be trekking opgeheven, dan eischt de billijkheid, dat de jaarwedde van den gemeente-bode wordt herzien. De gemeente is op dit oogenblik in het bezit van zeven aanplakborden, die met de muurvlakten aan het Raadhuis, aan den Accijnstoren en aan de Vischmarkt, worden gebezigd als officiëele aanplakplaatsen. Die borden zijn van gemeentewege opgericht en worden door de gemeente onderhouden, ten bate van dengeen, die iets aan het publiek wenscht mede te deelen. Het mag dus billijk worden genoemd, dat van hen, die van de aan plakborden profijt trekken, eene billijke vergoeding wordt gevraagd. Inderdaad geschiedt dit ook, doch terwijl de lasten wegens oprichting en onderhoud der aanplak borden voor rekening der gemeente komen, vloeien de baten niet in de gemeentekas, doch in die van den aan plakker. Aan die min correcte regeling zal een einde komen als de aanplakborden worden verhuurd of verpacht. Wel verre van aan de gemeente geld te kosten, zullen de aanplakborden dan wellicht eenig voordeel voor de ge meentekas opleveren. Kan de tegenwoordige aanplakker ter zake op een inkomst van f 300 rekenen, die opbrengst zou, naar de meening van B. en W., bij eene andere exploitatie, niet onbelangrijk hooger worden. Dit zou in dubbele mate het geval zijn als aan de gelegenheid tot aanplakking eenige uitbreiding werd gegeven. Zij zouden het daarom raadzaam achten om bij de bestaande aan plakborden nog te voegen een vrijstaand bord nabij de IJzer- en metaalgieterij, aan den Tiencnwal in de boomenrij, in de Zilverstraat bij den tuinmuur van den heer Vonk, s in de Harddraverslaan tegenover de Bleekerslaan, muurbord aan de Keetgracht tegen de Werf. Wordt hunne zienswijze door den Raad gedeeld, dan zal moeten worden overgegaan tot het vaststellen der voorwaarden van verhuring der aanplakborden. De re tributie voor het gebruik der gemeenteljjke aanplak borden te vorderen, behoort onder het begrip »hnur" en niet onder het begrip ^gemeentelijke heffing" te vallen. De Raad zal moeten besluiten tot het verhuren van de aanplakborden aan één persoon en tevens de regelen moeten vaststellen waaraan de huurder zich heeft te houden. Voor het gebruik der aanplakborden wordt geen vast, geen uniform recht vastgesteld, zooals bij eene gemeentelijke heffing noodzakelijk zou zijn, doch aan den huurder der borden wordt gelegenheid gegeven om tot een zeker maximum van vergoeding met een onderhuurder in overleg te treden en aan dezen het gebruik der borden of een gedeelte daarvan in onderhuur af te staan. Dit standpunt is ook elders, mot name te Amsterdam en te Leeuwarden, ingenomen. Het zal het voornomen van B. en W. zijn de verhu ring in het openbaar te doen plaats hebben. Mocht echter bij eene publieke verhuring de huur niet kunnen worden gegund, dan zouden zij willen trachten langs den weg van onderhandsche verhuring tot het doel te geraken. Op grond van het bovenstaande stellen zij voor te be sluiten - a. met ingang van 1 Januari 1899 een eervol ontslag te verleenen aan W. Koning als stads-omroeper en de ge noemde bediening met ingang van denzelfden datum op te heffen b. met ingang van 1 Januari 1899 een eervol ontslag te verleenen aan J. G. Gorino als stads-aanplakker en de genoemde bediening met ingang van denzelfden datum op te heffen, onder uitnoodiging aan burgemeester en wethouders om aan den Raad een voorstel te doen tot herziening der jaarwedde van den gemeente-bode Co- rino, in dier voege, dat deze voldoende schadeloos wordt gesteld wegens de nadeelige gevolgen welke voor hem uit dit besluit zouden kunnen voortvloeien c. de instructiën van den stads-omroeper en stads-aan plakker in te trekken d. burgemeester en wethouders te machtigen tot het alsnog doen aanmaken van een vijftal aanplakborden e. over te gaan tot publieke (resp. onderhandsche) ver huring van de gemeentelijke aanplakborden en muur- vlakten. Het voorstel wordt puntsgewijze aan de orde gesteld. Punt a. De hoer Bosman verklaarthoe de stads omroeper reeds een man op vrij hoogen leeftijd is. Kun nen we daarom, zoo zegt spr., niet aiwachten, totdat hij zelf de betrekking neerlegt. Hij vindt het vrij hard, dien ambtenaar zoo aan den dijk te zetten. In verband daar mede stelt hij voor den omroeper in zijne betrekking te handhaven. De heeren Stoel en de Wit deelen het gevoelen, dat het niet aangaat, iemand zoo eene betrekking te ontnemen. Ofschoon laatstgenoemde de betrekking niet wil handhaven, zou hij den omroeper in het genot zijner jaarwedde willen laten of zoo de raad dat niet wil, hem althans iets te geven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. na het gesprokene voorstellen aan Koning een jaarlijksch pensioen van f 25 te geven. De heer Bosman zou het liever laten, zooals het is. De heer Bruinvis wil ook geen betrekking hand haven, die overbodig is. Daartegen doet de heer Bos man opmerken, dat dit sinds vele jaren het geval is. De heer Boelmans ter Spill ondersteunt het voorstel van den heer Bosmanterwijl de heeren Goede en van den Bosch zich scharen aan de zijde van hen, die de betrekking willen opheffen, met dien verstande, dat aan den omroeper eene schadeloosstelling wordt gegeven, voor het gemis zijner jaarwedde, van f 50 als jaarlijksch pensioen. De heer d e W i t zou een dergelijke beschikking on billijk vinden ten opzichte der gepensionneerde nacht- wachts. Niet, omdat hij het den omroeper misgunt, maar alleen op gronden van billijkheid gaat hij mede met het voorstel van B. en W. om f 25 pensioen toe te staan. Het voorstel-Bosman, om de betrekking van stads omroeper te handhaven wordt bij stemming verworpen met 11 tegen 3 stemmen, die der hoeren Bosman, Stoel en Boelmans ter Spill. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. daarna aangenomen, zoodat de betrekking wordt opgeheven en aan den stadsomroeper een jaarlijksch pensioen wordt verleend van f 25. Punt b wordt, na eenige discussie loopende over de schadeloosstelling van den stads-aanplakker, zonder hoof delijke stemming aangenomen evenals daarna punt c. Punten d en e worden tegelijkertijd in behandeling ge nomen, omdat art. 1 der voorwaarden van verhuring in rechtstreeksch verband staat met de voorgestelde uit breiding der aanplakborden. Nadat dit artikel eenigszins gewijzigd is aangenomen evenals de verdere artikelen regelende de voorwaardenwaaronder de verhuring zal geschieden worden B. en W. gemachtigd om bij de be staande nog een drietal aanplakborden te makenn.l. een vrijstaand bord bij de Ijzergieterij een idem aan de Tienenwal en een muurbord aan do Stadstimmorwerf. Verzekering tegen ongelukken. 4. Bij besluit van 4 Mei 1.1. werd aan B. en W. opgedragenbij eenige verzekering-maatschappijen tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ongelukken premie-opgaaf te vragen voor de verzekering van alle werklieden in dienst der gemeente volgens de voor schriften omtrent die verzekering gesteld voor werken onder het beheer van het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Ingevolge die opdracht zijn eenige maatschappijen uit genoodigd een opgaaf te verstrekken van de jaarlijksche premie per f 1000 arboidsloon. Door een zestal maatschappijen is aan deze uitnoodi ging voldaan. Uit de ontvangen brieven blijkt dat de opgegeven jaarpremiën in hooge mate uiteen loopen en afwisselen tusschen een bedrag van f 1133,925 en f 344,26 per jaar. Het zal dan ook zaak zijn eventueel in onderhandeling te treden mot de Nederlandsche Alge- meene Verzekeringsbank te Amsterdam, die verreweg de meest aannemelijke aanbiedingen heeft gedaan. Voor eene verbintenis van vijf jaren wordt bovendien 10 korting toegestaan. Het geheele personeel der gemeente-werklieden zal alzoo kunnen verzekerd worden voor oen jaarlijksch bedrag van f 344.26. Trekt men daarvan nog af een bedrag van f 88.68, 't welk op de exploitatie-rekening der gasfabriek zal moeten drukken, dan zal in het geheel uit de gemoente- kas eene som van f 255.58 mooten worden gefourneerd, waarvoor do gemeente dan ook van alle risico ten deze is ontheven. B. en W. zijn geheel overtuigd van het nut van eene

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5