Nederland. Verzekering ale waarvan hier sprake is. Het komt hun voor dat daartoe zoo spoedig mogelijk moet worden over gegaan, omdat het niet met een goed gemeentelijk finan cieel beheer is overeen te brengen, dat do gemeente zelf do hierbedoelde risico draagt. Op ongelukken, welke in den loop van een jaar kunnen voorkomen, kan bij het vaststellen der begrooting uit den aard der zaak niet met oenige juistheid gerekend worden. Doet zich dus een ernstig ongeluk voor, dan is het geld voor de uitkeering niet beschikbaar en er zou bezwaar kunnen bestaan eene dergelijke uitkeering uit de beschikbaar gestelde gewone middelen te vindon. Zoo zou een ernstig ongeluk, aan eenige werklieden tegelijk overkomen, de geldelijke admi nistratie der gemeente over eenig dienstjaar geheel in de war kunnen brengen. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. voor te besluiten a. De werklieden in dienst der gemeente bij de gasfabriek, bij do gemeente-reiniging, bij de gemeente-werken, de agenten van politie, de brandspnitlieden en de nacht- wachts met ingang van 1 Januari 1899, voorshands voor den tijd van vijf jaren, te doen verzekeren tegen de geldeljjke gevolgen van ongelukken bij do Neder- landsche Algemeene verzekeringsbank te Amsterdam, voor welke verzekering van toepassing worden ver klaard de door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vastgestelde voorschriften omtrent de verzekering tegen ongelukken van werklieden enz. in dienst bij aannemers van werken onder beheer van diens departement; b. voor het dienstjaar 1899 een bedrag van f 250 ter zake als boven op de begrooting uit te trekken c. B. en W. uit te noodigen te bevorderen, dat jaarlijks uit de administratie der gasfabriek een bedrag van f 88.68 aan de gemeentekas worde vergoed voor het van gemeentewege verzekeren dor werklieden der ge noemde fabriek togen do geldelijke gevolgen van on gelukken. De heer Bruin vis stelt voor, om het bedrag van f 88.68dat voor elk jaar niet standvastig is, te laten vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een aan de verzekering geëvenredigd bedrag. De wijziging wordt algemeen goedgekeurd en het voorstel vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tolgaarder Hoevcrsclielpweg. 5. By besluit van 7 December 1892 werd aan Jan de Geus op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als tolgaarder op den schelpweg tnsschen Alkmaar en Eg- mond aan den Hoef. Hij werd in het genot gesteld van een pensioen van f 3 per week, terwijl in zijn plaats werd benoemd zijn schoonzoon G. van den Berg. Deze genoot daarvoor, boven het genot van vrije woning eene jaarwedde van f 104, doch bij het vaststellen dezer jaar wedde werd stilzwijgend aangenomen, dat zoodra het pen sioen van de Geus zou komen te vervallen, de jaarwedde van Van den Berg zou worden verdubbeld en dus ge bracht op f 208, hetzelfde bedrag 't welk do Geus vroe ger als jaarwedde genoot. De Geus is den 18den April 1.1. overleden. Vandaar, dat Van den Berg thans verzoekt dat zijne jaarwedde de toegezegde verhooging moge ondergaan. B. en W. stellen voor te besluiten De jaarwedde van den tolgaarder aan den Hoever- schelpweg, thans f 104 bedragende, te brengen en vast te stellen op f 208, welke verhooging zal gerekend wor den te zijn ingegaan op 18 April 1897. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Aanvulling Algemeene Politieverordening. 6. Door de moerderheid der commissie voor het ontworpen van verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd is in overweging gegevenom 1°. vast te stellen de navolgende Verordening tot aanvulling der Algemeene Poli tieverordening. Art. 1. Het is verboden karren, krui-of handwagens, die zelve of welker ladingen eene meerdere breedte heb ben dan 1,50 Meter te vervoeren door het Pnidsen, tnsschen de Spekbrug on do St. Annastraat, door de Schapensteog en door andere openbare straten of stegen, die eene mindere breedte hebben dan 4 Meter. Art. 2. Het is verboden buiten de rooiing van de open bare straat stoepen stoep-banken, -hekken, -treden en -palen luifels zonne- of regenschermen, uitstalborden, slagershekken te maken, te herstellen of te hebben, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders. Voor het hebben van die voorwerpen wordt, voor zooverre zij bij de inwerkingtreding dezer verordening aanwezig zijn, geacht door Burgemeester en Wethouders vorgunning te zijn verleend, totdat de wegruiming door hen wordt gelast. Art. 3. Overtreding der bepaling van art. 1 wordt gestraft met oene geldboete van ten hoogste vijf gulden en van art. 2 met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. 2°. aan B. O. Bergmann c.s., allen bewoners van het Pnidsen als beschikking op hunne adressen dd. 27 Juli 1897 en 6 Juni 1.1. mededeeling te doen van het naar aanleiding daarvan genomen besluit, (zie art. 1.) De minderheid der commissie geeft in overweging, om aan het voorstel der meerderheid en wel aan art. 1 der bovenstaande verordening als 2de alinea de volgende ver bodsbepaling toe te voegon »Het is verboden op de Vrijdagscho en Zatordagsche marktdagen, van 's voormiddags 9 tot s namiddags 2 uur het Pnidsen tnsschen de Spekbrug en de Appelsteeg in westelijke en de Hekelstraat in noordelijke richting te berijden met handwagens of karren." Overigens kan zij zich met het voorstel der meerder heid vereenigen. De heer de Groot heeft zich dikwijls overtuigd hoe het mot het rijden in het Fnidsen toegaat. Hij meentdat de Baad aan de roepstem van bewoners moet gehoor geven. Op marktdagen moeten zij als win keliers voor een goed deel hun brood verdienen. Door het drukke rijden juist op die dagen komt het publiek niot in do straat en vandaar dat de neringdoenden daar over zeer klagen. De voorgestelde breedte van 1.50 M, voor voertuigen zou spr. willen beperken tot 1.25 M. Motorrijtuigen die tnsschen de assen slechts 1.30 M. meten zou men anders moeten doorlaten. Voorts zou lip evenals de minderheid der commissie het berijden slechts in éóne richting willen toeBtaan. De heer S t o e 1 zoti op de maat del' wagens niet willen terugkomen. De toestand blijft onhoudbaar, tenzij men de straat slechts van ééne zijde mag inrijden en dit verbod op eiken dag van toepassing verklaart. Met dit laatste is de heer P r e ij e r het volkomen eens. De heer de Groot zou een dergelijk verbod ook uit willen strekken tot de Schapensteeg. De heer Bruinvis meentdat het rijden in die straat thans in het midden behoort te worden gelaten. Spr. wil er later echter wel op terug komen ofschoon hij meent, dat het verkeer daar niet zoo druk is. De heer de Groot zou daar dan een proef willen nemen b.v. van zes maanden. De heer Boelmans ter Spill geeft in overwe ging om bij het voorstel te blijven. Van de bewoners der Sehapensteeg is nog nimmer een klacht over het rijden vernomen. Vroeger is steeds gemeend dat goed politietoezicht in het Fnidsen voldoende zou zijn, waarom indertijd eene andere beschikking werd genomen, dan nu door de minderheid wordt voorgesteldwaartoe spr. behoort, en welk voorstel thans, naar spr. meening, door velen wordt gedeeld. Dat voorstel is gedaan, omdat de klachten dor bewoners aanhouden, een bewijs dat het politietoezicht alleen niet voldoende voor den hinder is. De heer de Wit heeft persoonlijk niets tegen het voorstel. Het algemeen belang eischt echterdat het Fnidsen voor voertuigen open wordt gehouden. Als de politie echter toezicht houdtzooals in den laatsten tijd het geval wasdan erkent spr., dat de^ klachten zeer gegrond zijn. Wordt het voorstel der minderheid aan genomen, zoodat men het berijden verkrijgt in één rich ting, dan zal men in het gedeelte van de Appelsteeg tot de Hekelstraat toch verstoppingen krijgen. Daarom blijft scherp politietoezicht dringend noodig. Het voorstel-de Groot, om de breedte der handwagens te beperken tot 1.25 M., wordt aangenomen met 12 tegen 2 stemmen, die der heeren Stoel en Janssen. Het voorstel der heeren Stoel en Preijer, om het ver bod op alle dagen te doen geldenwordt zonder hoof delijke stemming aangenomenevenals daarna het aldus geamendeerde voorstel der minderheid. De verordening wordt overigens onveranderd vastgesteld. Voordracht van Ketters. 7. Ingevolge art. 4 der Wet van 5 April 1870 (Stbl. No. 63) moet de helft der leden van het college van zetters, volgens den daarvan opgemaakten rooster, met het einde dezes jaars aftreden. Ter vervulling van de vacatures, die hierdoor zullen ontstaan, behoort vóór 1 September a.s. eene opgaaf van tweemaal zooveel personen als er leden te benoemen zijn, aan den Commissaris der Koningin dezer provincie te worden ingezonden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. de Wit Dz., A. Goede Dz. en C. Janssen Cz., die herkiesbaar zijn. B. en W. noodigen den Raad uit tot het opmaken dor bovenbedoelde opgaaf over te gaan, waarvoor zij aan bevelen Voor het eerste dubbeltal de heeren 1°. J. de Wit Dz. en 2°. P. Kluitman. Voor het tweede dubbeltal de heeren 1°. A. Goede Dz. en 2°. H, J. Vonk. Voor het derde dubbeltal de heeren: 1». C. Janssen Cz. en 2°. P. H. M. Ibink Meienbrink. Bij eerste stemming worden de eerstgenoemden van elk dubbeltal voorgedragen met 13, 13 en 10 stemmen. De laatst-aanbevolenen worden daarna zonder hoofdelijke stemming aangewezen. Eervol ontslag als onderwijzeres. 8. Mejuffrouw E. Voerman heeft den 1 Aug. 1.1. het verzoek gedaan haar tegen den 15 September a.s. een eervol ontslag te verleenen nit hare betrekking van onderwijzeres aan de 2de openbare school voor onver mogen den. Bestaat er tegen het verleonen van eervol ontslag geen bezwaar, dit is wel het geval ten aanzien van den datum waarop het wordt gevraagd. Immers wordt, ingevolge art. 19 der Algemeene schoolverordening, geen eervol ontslag verleend, dan op eene aanvraag welke twee maanden te voren bij den gemeenteraad is ingediend. B. en W. stellen dan ook voor te besluiten aan mej. E. Voerman een eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van onderwijzeres aan de 2de open bare school voor onvermogenden met ingang van 1 Octo ber 1898. De heer Bosman geeft in overweging om het ont slag to verleenen ingaande 1 October of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. De Voorzitter antwoordtdat dit in strijd is met art. 19 der Algemeene Schoolverordening. Hot voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Burgeravondschool. 9. Door den Directeur der Burgeravondschool is het verzoek gedaan om de tegenwoordig aan de genoemde school werkzaam zijnde tijdelijke leeraren, wederom voor den cursus 1898/99 aan die school te verbinden. Bij de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs bestaat tegen eene dergeljjko herbenoeming geeno beden king, evenmin als bij den Inspecteur op genoemd onder wijs en aangezien ook B. en W. zich daarmedo ten volle kunnen vereenigon, bevelen zij ter benoeming van tijde lijk leeraar aan do Burgeravondschool voor den cursus 1898/99 aan Voor het geven van onderwijs in Wiskunde en Ned. taal de heer F. J. Aukes, A. Plaat, Lijn- en vakteekenen P. Doorn, Vaktoekenen J. W. Willemsen, G. Tjalkens, P. IJ. Brunsmann, Handteekenen A. A. de Groot, Werktuigk. teekenen en stoomwerktuigkunde A. J. Caspers, Vakteekenen M. Vasbinder, M. Koopmann, allen op de vroeger door hen genoten jaarwedden. Al de voorgedragenen worden bij acclamatie her benoemd. Burgeravondschool. 10. Tor vervulling der vacature van leeraar in do wiskunde aan de Burgeravondschool ontstaan door hot overlijden van den heer J. Hoek te Oudorp heeft zich slechts één sollicitant aangemeld en wol de hoer G. J. van der Ploeg, die reeds gedurende de ziekte van wijlen den heer Hoek diens plaats vervulde. De directeur der schoolde Commissie van Toezicht en de Inspecteur M. O. hebben den heer Van der Ploeg ter benoeming aanbevolen. Ook B. en W. verkeeren iu dat gevalweshalve zij voorstellen te besluiten met den aanvang van den cursus 1898199 te benoemen tot leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool don heer G J. van der Ploeg onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs alhierop eene jaarwedde van f 350. De heer van der Ploeg wordt met algemeene stommen benoemd. Benoeming onderwijzeres. 11. Ter vervulling der vacature ontstaan door het aan mej. E. Voerman als zoodanig te verleenen eervol ontslagwordt den Raad onderstaande voordracht aan geboden, opgemaakt in overleg met den arrondissements schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken schoolter benoeming van eene onderwijzeres aan de 2de openbare school voor onvermogenden op eene jaarwedde van f 650. 1. Mej. M. A. E. de Wit, onderwijzeres te de llijp. 2. J. E. Lindeboom, Oterleek. 3. M. Klok, teAnna-Paulowna. Met algemeene stemmen op één na (1 biljet was blanco ingeleverd) wordt benoemd Mej. M. A. E. de Wit. Het bepalen van het tijdstip der infunetie-treding werd aan B. en W. overgelaten. Straatbelasting. 12. Door B. on W. wordt aangeboden het voljaarsch kohier der straatbelasting, dienst 1898, zooals dat door hen is opgemaakt met 4029 aanslagen en een invorder baar bedrag van 1 8110.275, zijnde f 1110.275 boven het bij de begrooting geraamde cijfer. Volgens art. 264 der Gemeentewet, zooals die is ge wijzigd bij de wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad No. 156) zal dit kohier door den Raad moeten worden vastgesteld en door de Gedeputeerde Staten goedgekeurd, alvorens uitvoering te kunnen erlangen. B. en W. noodigen mitsdien den Raad uit om over te gaan tot vaststelling van bovenbedoeld kohier. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt het kohier vastgesteld tot de door B. en W. voor gedragen cijfers. Herstellingen Waagtoren. 13. Bij de behandeling van de gemeente-begrooting voor dit jaar werd voor herstellingen aan den Waag toren en de balustrades toegestaan een bedrag van f 1000. Met de werkzaamheden aan twee der balustrades werd een aanvang gemaakt, waarbij het bleek, dat de toestand van voetplaten mot pinakels en kolommen slechter was, dan vermoed werd. De gemeente-architect deelt mede, dat vele der met zwaar lood bekleede kolommen, waarvan de eiken kern was verteerdaan het omhulsel hingen met 9 van de 22 stuks bleek dit het geval te zijn. Een dergelijke toestand is natuurlijk niet zonder gevaar. De derde balustradethans gedeeltelijk van lood ontdaan valt almede zeer tegen. De voetplaat daarvan is geheel vermolmdtengevolge waarvan de zware kolommenrij een voldoenden steun mist. Het is te verwachten dat ook do vierde balustrade in geen te besten toestand zal verkeeren. Het bij de begrooting toegestane bedrag is nagenoeg verwerkt. Om echter in dezen stand van zaken het werk te stakennu steigerstakelsbokken en verder ge reedschap aanwezig zijn, komt B. en W. niet wenscholijk voor èn omdat de toestand niet zonder gevaar is èn omdat de kosten aanmerkelijk hooger zullen zijn wan neer eerst het volgende jaar met de herstellingen wordt voortgegaan. Dientengevolge zal er voor het voltooien der herstel lingen een bedrag van circa f 1200 meer noodig zijn dan waarop was gerekend. B. en W. stellen daarom voor te besluiten hen te machtigen, den post onder volgnummer 66 der gemeente- begrooting voor 1898 te mogen overschrijden met een bedrag van 1200 wegens meerdere herstellingen aan den Waagtoren. De gevraagde machtiging wordt zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming verleend. Vervolg In het Eerste blad. Kerkbrand. Te Stad van 't Haringvliet is de Ned. Herv. Kerk een prooi der vlammen geworden. De toren, hot dak en de inhoud der kerk, alles is verbrandalleen de muren zijn blijven staan. De brand wordt toegeschreven aan het zoeken met licht naar een bijennest onder het dak, wat vergemak kelijkt werd, doordien de stelling voor het leggen der leien nog voor de kerk stond. Er waren twee spuiten bij den brand, maar die konden er niet veel tegen uit richten. Een goede wenk Op den inhuldigingsdag wordt te Sybecarspel het vleesch van een 400 pond zwaar varkon uitgedeeld aan on- en minvermogenden. Het is voor dat doel aan de feestcommissie aangeboden door den burgemeester, mr. C. P. Donker. Kavolgensvraard. Aan de fabriek vaD de firma Penn Bauduin te Dordrecht werd gisteren de volgende kennisgeving voor de werklieden aangeplakt: Met hot oog op de heuglijke gebeurtenis die op 31 Aug. a. s. zal plaats vinden, hebben de ondergeteekenden besloten ook huune werklieden in de gelegenheid te stollen om aan de feestelijkheden, die dien dag zullen vergezellen, deel te nemen. Zij zullen tot dat doel op 31 Aug. hunne fabriek gesloten houden en het gewone loon uitbetalen. Aldus handelende, vertrouwen zij dat hunne werk lieden op waardige, en bovenal passende wijze tot de feestelijke stemming zullon bijdragen en mede blijk geven van hun trouw en gehechtheid aan ons geliefd Vorstenhuis. Leve de Koningin 1 Ruim 200 werklieden zijn aan deze fabriek werkzaam. Drukkerij v. Herms. Goster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6