Buitenland. N ederland. Stadsberichten. wezen dan in de feestdagen. Zij kunnen wel eens be drogen uitkomen tenzij zij het zeer vroege morgenuur voor hunnen onderzoekingstocht kiezen. Hoeveel vreemdelingen er nu reeds in de stad zijn Cijfers kunnen wij niet vermelden, maar afgaande op de vreemde talen die men bij een rondwandeling door de stad hoort spreken, is hun aantal enorm. Toch verwachten de hotels den grooten toevloed eerst deze week en Am sterdam zal dan met recht op den naam van een inter nationale stad aanspraak mogen maken. Naar alle oorden der wereld zullen in de feestweek uit de hoofdstad tele grammen en dagblad-artikelen worden gezonden wan) de zeldzame en ongedachte belangstellingdie de bui- tenlandsche pers toont voor onze nationale gebeurtenis, neemt nog met den dag toe. Deze week werd verzekerd, dat al meer dan 250 journalisten uit den vreemde hunne komst hadden aangekondigd, 't Is voor ons land te hopen, dat zij hier gunstige indrukken zullen opdoen en ook het publiek zal medewerken om Holland van zijn gunstigste zjjde te doen kennen. De feestgids die thans het licht heeft gezienbevat zulk een verleidelijk vuurwerkprogrammadat er naar de nog ter beschikking gebleven plaatsen aan het IJ een sterke vraag is ontstaan. Dit waterfeest belooft dan ook eenig te worden en wie 't in al zijn schoonheid krijgt te zien heeft alleen dit nadeeldat alles van dien aard in de eerste twintig jaren hem waarschijnlijk zal tegen vallen. De meest uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen om ongelukken te voorkomen maar niettemin duizelt men bij de gedachte, dat eens op de een of andere wijze een paniek ontstondAan dergelijke dingen, zal men echter zeggen, moet men niet denken, als men wil gaan feestvieren en wij zullen maar aan nemen dat dit de juiste opvatting is. Van de vele extra-treinendie zullen loopen is in dit blad reeds melding gemaakt. Dit geeft mij aan leiding met een enkel woord te wijzen op een nobele beweging, die door den heer Joh. G. Stemler, boekhan delaar op den Haarlemmerdijk op touw is gezet. Hij werd getroffen door een artikel in het vakblad der machinistenwaarin de voorzitter van de machinisten- vereeniging Eendracht Maakt Macht" een flink woord tot zijn vakgenooten richtte om hen aan te sporen in de dagenwaarin zij ongeveer alleen van feestvreugde zullen zijn verstokenniet te verslappen in plichtsbe trachting maar dubbel hun best te doen om ongelukken te vermijden. Inderdaad is een dergelijke opvatting waardig om gememoreerd te worden. Er zal van de machinisten en in het algemeen van het treinpersoneel groote krachtsinspanning gevorderd worden en duizenden zullen zij brengen naar feesten waarvan zij zelfs niets te zien krijgen. Extra-loon, dat hun ook niet zal ont houden worden kan natuurljjk veel vergoeden maar nog meer zouden zij bij de vervulling van hun zware taak geschraagd wordenindien zij wisten dat het pu bliek aan hen dacht en hunne diensten waardeerde. Dat bewijs nu wil de heer Stemler hun geven en hij is bereid om van allen, die zijne denkbeelden zijn toegedaan, een bijdrage in ontvangst te nemen, waarvoor dan later, als het verkeer tot zijn gewone afmetingen is terugge keerd, een feest kan worden bereid aan de mannen die met opoffering van eigen genot anderen veilig over brachten. Ons schijnt dat plan zoo sympathiek, dat wij gaarne het onze er hebben toe willen bijdragen om daaraan meerdere publiciteit te geven. BELGIE. Een belangrijke wijziging zal eerlang op de Belgische spoorwegen worden ingevoerd. Den len April 1899 zullen alle oerste-klasse-waggons worden af geschaft. Luidens een verdrag met de »Compagnie interna tionale des waggons-lits" zullen deze waggons voor de liefhebbers worden vervangen door luxe-waggons der maat schappij, die behalve verfrisschingslokalen en dergelijke, ook afdeelingen voor dames en families zullen bevatten. De reizigers 2e klasse zullen van deze waggons gebruik kunnen maken tegen extra-betaling van vier centimes per kilometer. De reis per luxe-waggon wordt daardoor maar weinig duurder dan die in de eerste klasse. ENGELAND. Gelijk reeds meermalen te voren, zoekt de Britsche pers met een zacht lijntje van Rusland gedaan te krijgen, wat zij met heftige dreigementen bleek niet te kunnen bereiken. Dank zij de bemoeiingen van Sir Charles Stewart Scott, Engeland's nieuw gezant te St. Petersburg zal Rusland geheele vrijheid van handelen ontvangen in China voor het aanleggen van spoorwegen doch zal daarentegen belangrijke concessies aan Engeland doen terwijl het bovendien der Engelscbe regeering steun heeft toegezegd voor het verkrijgen van andere voordeelen in China. Het is echter wel mogelijk, dat al deze plannen niet tot uitvoering zullen komen want berichten uit Peking melden dat de reeds zeer gespannen verhouding tnsschen Groot-Brittanje en China nu inderdaad zeer ernstig is geworden. De Engelsche gezant sir Claude Mac Donald, deelde den Tsnng-li- Yamen mede, dat de weigering van China, om de wenschen van Engeland na te komen, als een casus belli wordt opgevat. De Engelsche vloot is gecon centreerd bij Wei-ha-Wei en Hankow. Een maritieme demonstratie wordt tegen China gericht. FRANKRIJK. Majoor Esterhazy is Donderdag verschenen voor een Raad van Onderzoek, bestaande uit generaal Plorentin (voorzitter), kolonel Kerdrain, majoor De Savignac en majoor Brochain om rekenschap af te leggen van zijn particulier leven. Als getuigen werden gehooid, kolonel Mercier, bevel hebber, en een aantal officieren van het 74e regiment, waarvan Esterhazy deel heeft uitgemaakt. Daarop werd generaal Pellieux gehoord, die drie en een half uur lang den Raad bezig hield. De »Gaulois" verneemt, dat de generaal over Esterhazy's particulier leven een zeer on gunstige verklaring heeft afgelegd. Een militaire Raad van onderzoek kan in Frankrjjk slechts antwoorden op vit-r vragen, die altijd dezelfde zijn. Zij luiden aldus: lo. Moet de beschuldigde gepensionneerd worden we gens gewoon wangedrag 1 2o. Moet hij gepensionneerd worden wegens ernstig dienstvergrijp 3o. Moet hij ontslagen worden wegens ernstig vergrijp tegen de krijgstucht? 4o. Moet hij ontslagen worden wegens een vergrijp tegen de eer De Raad mag op deze vragen niet anders dan met ja of neen antwoorden. De beslissing ligt bij den minister van oorlog. Volgens de »Gaulois'' zou de Raad zich hebben uitge sproken voor het ontslag van Esterhazy. Kolonel Picquart en mr. Leblois zijn blijkens een vo renstaand telegram naar de crimineels rechtbank ver- wezen. Tijdens een lichten nevel is bij de Grand Banks aan de Noordamerikaansche kust de Deensche stoomboot »Norge" in aanvaring gekomen met de Fransche vis- schersschuit »La Coquette.'' Het Iransche schip zonk onmiddellijkvan de opvarenden konden enkel de kapi tein en acht man worden gered. Zestien anderen ver dronken. ITALIË. Ondanks de vermoeienissen aan de jongste groote ontvangst verbonden, gaat de Paus voort de loopende zaken af te doen en audiënties te verleenen. Volgens officieuss mededeelingen geniet Z. H. een uit stekende gezondheid. Te Venetië is een pakhuis met twaalfduizend vaten petroleum in brand geraakt. Het pakhuis zelfs is niet te behouden, maar de brandweer doet haar uiterste best om de aangrenzende reservoirs der Italiaansch-Amerikaansche petroleummaatschappij voor vernieling te vrijwaren. De schepen aan de kade zijn met het oog op het grooote gevaar verlegd. Bij het blusschingswerk zijn twee werk. lieden gekwetst. RUSLAND. De »Staatscourant" maakt een Bood schap van Keizer Nicolaas II openbaar, waarin de Gzaar aan alle mogendheden voorstelt een internationale con ferentie bijeen te roepen om tot een algemeene ontwape ning te komen. Een den 28 openbaar gemaakte Ukaze brengt in her innering de weldaden die wijlen keizer Alexander II het Russische volk heeft bewezen nl.de bevrijding der boeren van de lijfeigenschap, de toewijzing van het land aan het en de krachtige organisatie van het bestaande Russische plattelandsbevolking, welke weldaden den verscheiden monarch voor altijd den roemrijken naam van Czaar- Bevrijder hebben verzekerd. Ter herinnering aan deze geschiedkundige daad wordt het dragen en het bezit van de door Alexander II aan zijn medewerkers verleende medaille erfelijk verklaard. "Hcïloo Den 28 verbrandden, door het inslaan van d en bliksemde woning van D. Schorel en die van H. Zonneveld. Langedijk. De vorige week werden te Broek 175000 bloemkolen verkocht tegen zeer uiteenloopende prijzen. In het begin der week liepen die van f 1.40 tot f 4, in het midden van f 3.50 tot f 11.25, aan het einde van f 3.25 tot f 8. Wortelen golden gemiddeld f 1.60 per 100 bosbijna 85000 bor werd verhandeld. Aan het station Noord- scharwoude werden ruim 200 zak aardappelen verkocht muizen golden hoogstens f 1.50, blauwe f 1.20, graafjes f i,Ruim 100 wagons groenten werden van de beide stations verzonden met bestemming naar het buitenland. Schagen. Tot bestuursleden van de afdeeling Schagen en omstreken van de Holl. Maatschappij van landbouw werden gekozen de heeren O. Bijpost Rz. en J. Buis, herkozen de heer C. Muijs als penningmeester Tot keurmeesters voor de wolvee-keuring werden be noemd de heeren P. Timmerman, E. v. d. Horst en P. Huibertstot plaatsvervangers de heeren JBuis, G Muijs en C. Zijdewind. Akersloot. In den avond van den 28 is de bliksem geslagen in den schoorsteen van het stoomgemaal van den Westwonderpolder onder Akersloot, waardoor een gat werd geslagen en het dak beschadigd denzelfden avond verbrandde door hooibroei de boerenplaats van J Blokker aldaar eene koe werd mede in het land gedood. Barsingerhorn. Van wege de afdeeling van »het Witte Kruis" zijn door de geheele gemeente, zooveel mo gelijk gelijkelijk verdeeld, dreggen geplaatst. Men nam maatregelen, om de bewaarplaatsen bij het publiek be kend te maken. De afdeeling voornoemd mocht reeds veel goeds tot stand brengen en voorziet ook door dezen maatregel in eene bepaalde behoefte. gclicrmerliorn. Den 26 werd de brandweer van deze gemeente door klokgelui opgeroepen, om hulp te verstrekken bij den heer C. de Goede, wiens hooi zoodanig door broei in gevaar verkeerde, dat eerst, na den geheelen nacht gewerkt te hebben, de spuitgasten, bijgestaan door de buren, het gevaar hadden afgewend. Een groot ge deelte van het hooi is door den broei onbruikbaar ge worden. Ouderwetsche kaas. Opmeer. In onze streken wordt hoe langer hoe meer door de kaasmakers gebruik gemaakt van de zooge naamde lange-wei-metbode, of zooals het in de wande ling meestal wordt genoemd »'t Boekelen. Toch schjjnen er nog al veel bijzondere personen te zijn, die liever kaas gebruiken, gemaakt op echt ouderwetsche wijze, dit althans zou men oordeelen, als men nagaat wat gebeurt op de hoeve »Fries en Vrij" te Opmeer, bewoond door de heer D. Pijper. Aldaar wordt gekaasd tweemaal daags zonder eenige bijvoeging, dus geheel naar oud-hollandsche methode, en menig edammertje wordt van daaruit naar particulieren verzonden. De landbouwwintercursus, opgericht door de afdeeling Opmeer en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die dezen winter te Hoogwoud zal worden gehouden, zal aanvangen in het begin van October. Tot hoofd van den cursus is benoemd de heer J. de Vries, Spanbroek. Spanbroek. De kroningsfeesten zullen alhier op 12 en 13 September worden gehouden. Op den 12 zal het schoolfeest zijn en op den 13 zullen volkspelen worden gehouden. Tevens wordt aan de behoeftigen spek uit gedeeld. Als een bijzonderheid mag gemeld worden dat in den boomgaard van den heer A. G. alhier een appelboom staat die opnieuw begint te bloeien. Texel. De inhuldigingsfeesten op 31 Aug., 1 en 2 Sept. zullen hier bestaan in het houden van schoolfeesten op alle dorpen, optochten te Den Burg, die de geschie denis van Texel zullen weergeven te Den Hoorn, Oude- schild en Oosterendeene ringrijderij te De "Waaleene harddraverij te De Oocksdorp rijtoeren van schoolgaande kinderen te De Waal en Eierland muziekuitvoering en optocht te Den Burg alwaar bazuingeschal van den toren der Hervormde kerk het feest zal inleiden. Bovendien worden op de meeste dorpen volksspelen gehouden. In den polder Waarland heeft de aldaar bestaande Groentenvereeniging in hare jongstgehouden vergadering o. a. een adres behandeld aan het bestuur der banne Harenkarspel, waarin verzocht wordt de verbinding van den polder met het station Noord-Schar wonde te verbeteren. Aan het bestuur der gemeente Harenkarspel zal ver zocht worden de baDne daartoe geldelijk te steunen, en aan Ged. Staten van Noord-Holland om hunnen invloed te willen aanwenden bij de beide genoemde besturen, teneinde den polder Waarland uit zijne afzondering te bevrijden. Tevens zal aan den Directeur-Generaal der Fosterrjen om eene tweede bestelling worden verzocht. (N. v. d. D.) De gemeenteraad van Edam heeft besloten opnieuw machtiging te vragen tot het heffen van wik-en weekloonen. Westgraltdijk. Mej. N. Ringeling, onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier is tot eene dergelijke betrekking benoemd te Medemblik. Schagen. Den heer JMorra te Schagerbrug is de levering gegund van de benoodigde Thomas Phos- nhaat voor de oude coöperatieve vereeniging tot aankoop van veevoeder enz., tegen t 2.15 per 100 K. G. (13°/0 phosphorznur geheel in citraat oplosbaar.) De levering van kaïniet werd geen der inschrijvers gegund. Kroningsfeesten. Het muzikaal programma voor de kroningsfeesten, den 1 September uit te voeren, is vastgesteld. Met de versieringen heeft men reeds een aanvang gemaakt. Geverfde palen verrezen reeds op de markt voor de ;ichtgaanderi], draden worden overal gespannen voor het ophangen van lampions, eerepoorten worden getimmerd en lokalen met groen versierd. Kinderen dragen al oranjemntsen, jonge meisjes, rood-wit-blauw ceintures, enkele mannen oranje- strikken op de borst. Heerhugowaard. De toebereidselen voor de aanstaande tweedaagscbe feesten worden met kracht aan- eevangen Op 30 Augustus samenkomst van alle school kinderen, ongeveer 450, in het lokaal van den heer D. Pijper waar zij ontvangen zullon worden door de Kro ningsfeest-commissie, met uitvoering van een fanfare corps daarna uitreiking aan de kinderen van een sou venir aan het Kroningsfeestvertoonen van lichtbeelden kinder-optocht met muziek over de versierde buurtkin derspelen om prijzen. Op 31 Augustus opening van den feestdag door klokluiden godsdienst-oefeningen uitvoe ring door een zangkoor; gecostumeerde historische op tocht door de gemeente; serenade met muziek en fakkel licht te brengen aan den burgemeester vertooning van lichtbeelden tableaux vivants, te vertoonen door de leden van de rederijkers-kamer Harmonie,' groot bal na. t Zal volop feest zijn. In de algemeene vergadering van het Onderling be grafenisfonds" is de weduwe van den overleden bode, A. de Vries, aangesteld diens functie te laten waarnemen door een harer kinderen. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Winkel en K. van Dam, werden met alge meene stemmen herkozen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen dienstjaar aan contributie is betaald door leden boven 15 jaar 92 cent; door leden tnsschen 6 en 15 jaar 47 cent en door leden beneden 6 jaar 20 cent. Eene betere aanbeveling tot toetn ding als lid der vereeniging kan zeker met gedaan worden dan verwijzing naar de bijzonder lage contributie. L. S. De uitgevers van dit blad deelen hierbij mede, dat het nummer der courant, dat verschijnen, zou dinsdag, 13 September, zal worden uitgegeven op maandag, 12 September, des avonds en dat hunne zaak in haar ge heel, op dinsdag, 13 en woensdag, 14 September, zal gesloten zijn. De heer C. W. A. van de Wall, notaris alhier, is benoemd tot notaris te Woudrichem. Badhuis Witte Kruis. In de week van 21 tot 27 Aug. zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen 56 kuipbaden, 92 regenbaden le klas, 183 regenbaden 2e klas, totaal 331. Gloeikousjes. Een onzer lezers, de heer A. G. Bosman, is Zoo welwillend ons het volgende mede te deelen: In uw nummer van zondag 11. wordt gevraagd hoe het komt dat gloeikousjes alleen dan eene besparing van gas geven, indien alle in het perceel voorkomende bran ders daarvan zijn voorzien. Als antwoord op die vraag diene dat het bericht in dezen vorm gegeven onjuist is. Gloeikousjes geven ten allen tijde dezelfde gasbesparingonverschillig of alle overige branders daar al dan niet van zijn voorzien. Daarentegen is het wel mogelijk dat het gasverbruik in een gebouw niet vermindert wanneor een deel der branders door gloeilichtbranders vervangen wordt. Dit zal plaats hebben indien de pijpleiding nauw is, in verhouding tot het aantal brandersen wel zoodanig dat het gezamenlijk oppervlak der openingen in de bran ders grooter is dan de doorsnede van de leiding. Vervangt men nu eenige der gewone branders door gloeilichtbranders, dan neemt het gasverbruik langs deze laatste af. Het aantal overblijvende gewone branders is dan echter nog groot genoeg om alle aangevoerde gas in denzelfden tijd af te voeren. Ieder der gewone bran ders verbruikt dus wat meer gas en geeft dus wat meer licht dan voordat de konsjesbranders waren aangebracht. Uit het voorgaande kunnen wij dus het volgende besluiten Doet, bij gedeeltelijke vervanging van gewone branders door gasgloeilicht, het geval zich voor dat er geen be sparing van gas plaats heeft, dan volgt daaruit dat de buisleiding te nauw was voor het aantal branders.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2