Buitenland. Nederland. verlof afgebroken, om hier ten gunste van den heer Sie- veking stappen te doen." »Sieveking werd tegen eene borgstelling van 1000 fl. uit de hechtenis ontslagen. Hij zelf stortte 500 fl., de gemeente Ischl de andere helft,'' De Westminster Gazette" zegt, dat de zaak veel op schudding maakt onder Protestanten, vooral de Engelschen, en dat zelfs de hoogere Katholieke geestelijkheid de daad van den jongen priester veroordeelt. Reeds meermalen moet 't, volgens de »N. Pr, Presse," te Ischl voorgekomen zijn, dat badgasten, die bij zulke gelegenheden het klokje niet hoorden of het bestaande gebruik in het geheel niet kenden, door den geestelijke in het openbaar zeer scherp terechtgewezen werden. Als curiositeit in een programma voor de Kro ningsfeesten kan worden gemeld dat te Losser, nabij de Duitsche grens een premie is uitgeloofd voor hem die zich in den middag van 3 September, den dag der feestviering voor die gemeente met den hoogsten hoed op het feestterrein vertoont. De grootste bestelling hooi, welke ooit werd gedaan in de Vereenigde Staten zal eerstdaags te St. Louis worden ingescheept. Het is eene partij van 8 millioen pond. Ze wordt dooi de »St. Louis Hay and Grain Company" geleverd aan de Regeering en moet te Battlefield station, Chickamauga Park, worden afgeleverd. Er zullen 500 wagens van 40 voet noodig zijn om dat hooi te vervoeren. Als al die wagens aan elkaar werden gekoppeld zoaden die met een ruimte van 3 voet tusschen de wagens een trein vormen van 21,500 voet. De Regeering rekent dat de 12.000 paarden te Chic- kamanga aan dat hooi iets meer dan 3 maanden genoeg zullen hebben. Eén paard zou 333 jaren en vier maanden noodig hebben om deze ontzaggelijke hoeveelheid hooi op te eten_ A T J K M. De Regeering ontving den 27 het volgende tele gram Bij de verkenning naar Lengah op de noordkust van Atjeh werd de spits der colonne aangevallen door een Atjehsch hoofd en volgelingen die gedood werden. Ge vaarlijk gewond werd een cavaleristlicht gewond werd de luitenant H. A. Schadee, hij blijft echter actief. Aan het Handelsblad" werd den 27 uit Batavia geseind De vrouw van Toekoe Mantroi is te Garoet gevangen genomen. (Toekoe Mantroi is een van de minder belang rijke hoofden. Door genoemd blad is den 30 het volgende tele gram ontvangen Van Heutsz bereikte Tangseh na eene bewonderens- waardigen marsch. Er werd haast geen tegenstand ont moet en de kolonne kwam gisteren te Segli terug. Oemar is naar de Westkust ontsnapt. EAHEIiABtD. De berichten uit Britsch-Indië over de pest blijven ernstig. In de afgeloopen week zijn in het presidentschap Bombay 2300 pestlijders overleden waarvan 156 in de stad zelf. Te Kurachee en Kalkutta is de toestand onveranderd. In Haiderabad is de ziekte opnieuw uitgebroken. fKAHURIJH. De zaak Dreyfus heeft een be langrijken stap voorwaarts gedaan. sEen der »bewijzen" voor Dreyfus' schuld, eigenlijk het eenige bewijs, omdat alleen daarin zijn naam voluit werd genoemdis als valsch erkend en de schrijver van dit valsche stuk is niemand minder dan kolonel Henryofficier bij den generalen staf van het Fransche leger en opvolger van kolonel Picquart als chef van den informatiedienst. Kolo nel Henry heeft bekend. De minister heeft de onmiddel lijke gevangenneming van den kolonel gelast en deze is naar de vesting van Mont Valérien overgebracht. Het was dit stuk, waarvan generaal De Pellienx ver telde dat hot niet geteekend was met een bekenden naam, maar vergezeld van een visitekaartje waarop een over eengekomen naam was aangegeven. Onmiddellijk na de verklaring van generaal De Pellienx gaf kolonel Picquartdie het weten konwant hij was chef van den informatiedienstals zijn meening te ken nen dat dit stuk valsch was. Men luisterde echter niet naar hem. Dit stuk is hetzelfde waaruit bij de interpellatie-Castelin minister Cavaignac, naast twee onbeteekenende geschriften die enkel de letter D. vermeldden, de schuld van Dreyfus afleidde zijn eenig bewijs voor die schuld. RUSUAAD. De kennisgeving der »Vredeboodscbap van den Czaar, in de Staatscourant opgenomen luidt als volgt. »Op bevel des Keizers overhandigde graaf Moerawjeflf aan de Buitenl. vertegenwoordigers, die te Petersburg zijn geaccrediteerd, de volgende mededeeling »De handhaving van den algemeenen vrede en de mogelijke vermindering van de overmachtige uitrustingen zijn tegenwoordig het ideaal der geheele wereld, waar naar alle Regeeringen streven. »In de overtuiging dat dit hooge doel in overeen stemming is met de waarachtige belangen en de recht matige wenschen van alle mogendheden, acht de Keizer lijke Regeering het oogenblik gunstig om langs de weg van de internationale beraadslaging de middelen te zoeken om alle volkeren de weldaden van den vrede te verzeke ren en een eind te maken aan de tegenwoordige uit rustingen. »Het behoud van den vrede is het doel van de inter nationale staatkunde en in den naam van den vrede hebben de groote staten machtige bondgenootschappen gesloten. Om den vrede te handhaven, heeft men de mili taire macht in een tot nog toe ongekende mate ontwik keld. De lasten zijn zoo hoog gestegen, dat de volken ze nog slechts moeilijk dragen kunnen. Honderden mili- oeuen worden uitgegeven voor vernielingswerktuigen, die weldra hun waarde verliezen tengevolge van eenige nieuwe ontdekking. Wanneer deze toestand zou voortbestaan, zou zij tot een ramp leiden. Daarom heeft de Keizer graaf Moeraw- jeff bevolen aan alle te Petersburg geaccrediteerde ver tegenwoordigers der mogendheden een conferentie voor te stellen, welke zich zal bezighouden met de vraag hoe een eind te maken aan de onophoudelijke uitrustingen en een onheil te voorkomen, dat de geheele wereld bedreigt. »Deze conferentie zal met Godes hulp der komende eeuw een gunstig voorteeken zijn." De pers der geheele wereld bespreekt de vredebood- schap van den Czaar die volgens den Peterburgschen correspondent van de »Times" is uitgevaardigd na over leg met en met goedvinden van keizer Wilhelm. De strekking van de boodschap vindt overal aan de verwezelijking van het denkbeeld. IPAHJfi. Een telegram uit Las Palmas op Mojorca meldt dat generaal Weyler een bijeenkomst van zijn aan hangers heeft gepresideerd. Hij sprak over de rampen die Spanje hebben getroffen en beklaagde zich over de censuur, zeggend, dat de ver volgingen hem waarschijnlijk zullen beletten om de ver antwoordelijkheid aan 't licht te brengen van de staats lieden, welke dezen op het leger en op de marine trachten te schuiven. Generaal Weyler beloofde zich van nu af aan 't hoofd der volksmassa te zullen stellen om te strijden voor het heil des lands. TRASIVAAIi. De »Times" meldt dat te Johannes burg de kinderpokken heerschen en zich snel verbreiden. De epidemie baart groote ongerustheid. De gemeenteraad wil het toezicht overnemen van de pokken-commissie. De zaken in de stad zijn nog altijd erg gedrukt en er zijn geen teekenen van verbetering. Onweder. Bij een onweder boven Corlantino in Italië is de bliksem geslagen in een oud gebouw waar twintig men- schen een wijkplaats hadden gevonden. Het gebonw stortte in en achttien der ongelukkigen kwamen om het leven. Hofberichten. Uit naam van H.H. M.M. de Koninginnen is den 31 aan alle leden der Hofhouding en aan het vaste personeel een herinneringsmedaille in licht brons geschonken. De voorzijde vertoont de naast elkander geplaatste bustes van Hare Majesteiten de keerzijde bevat als opschrift Wilhelmina, Koningin der Nederlanden Emma, Koningin Weduwe-Regentes. Deemster. De Centrale R.-Kath. Kiesvereeniging alhier heeft besloten een adres te verzenden aan de Re geering, om aan te dringen op het afschaffen der Zon dagsjaarmarkten die te Alkmaar, Hoorn en Purmerend gehouden worden. Edam. Er worden maatregelen overwogen, om hier op den dag van het bezoek der buitenlandsche jour nalisten de allerbeste exemplaren bijeen te brengen van het schoone Noordhollandsche rundvee. Amsterdam. De Gouden Koets is gedu rende vier dagen door 9613 personen bezichtigd. Een aardige reclame. De Maatschappij tot exploitatie van de Victoria- Bron te Oberlahnstein geeft eene aardige reclame voor haar water, ter gelegenheid der kroningsfeesten. Het is een staand papieren schermpje, verdeeld in 5 vakken, ieder met een portret der koningin op verschillenden leeftijd. Bedoeld water wordt gedronken aan de konink lijke tafel, waartoe wijlen Z. M. Willem III overging op raad van wijlen dr. Vinkhuijzen. Heerhugowaard. Het schoolfeest, alhier ge houden op den 30, mag zeker uitnemend geslaagd worden genoemd. Er werd begonnen met een rijtoertje waarna alle kinderen der vier openbare lagere scholen zich ver- eenigden in do zaal van den heer Pijper, alwaar licht beelden werden vertoond die zeer in den smaak vielen der kinderen wat voor den heer dr. Postaan wien3 belangelooze bemoeiingen veel te danken was, zeker een voldoening mag geacht worden. Nadat de lichtbeelden waren vertoond gingen de kinderen naar de respectie velijke scholen terug. Hier werden gehouden de kinder spelen die een zeer talrijke menigte lokten. De volgende spelen werden gehouden wodstrijd op muilen, talhouten- wedloop wedloop met een bal op eene lei, ringspel en zakloopen. Na afloop voreenigden de kinderen zich in de lokalen na op het feestterrein herhaalde malen te zijn getracteerd op melk, broodjes, koekjes enz. enz. In school werden de prijzen uitgereikt (ieder kind kreeg iets), ook die, welke uitgeloofd waren door de Vereeniging ter be vordering van getrouw schoolbezoek. Ondertusschen kre gen de kinderen een souvenir, bestaande in een medalje (de meisjes een broche) en een fraai portret der koningin. Hen Haag. Den 29 brachten de Koninginnen een bezoek aan de Nationale Tentoonstelling voor Vrouwen arbeid. Volgens de ,,Ned. Bakkersconr." zal de Meelfabriek van de heeren Wessanen en Laan te Wormerveer weer worden opgebouwd. Te Linschoten is de 70 jarige vrouw van Joh. Kromwijk op noodlottige wijze om het leven gekomen. Zij was alleen thuis en is, terwijl zij met de voeten op een warme stoof zat, plotseling ongesteld geworden en bewusteloos neergevallen. Toen zij een poosje later tot bezinning kwam stonden hare kleederen in brand, en radeloos van pijn, snelde zij naar buiten waar zij neer viel en door do buren in deerniswaardigen toestand werd gevonden. Spoedig waren de vlammen gedoofd en word haar geneeskundige hulp verleend doch de ongelukkige is nog denzelfden dag aan de gevolgen bezweken. Een walvlsch. Verleden week heeft de Texelsche blazerschipper O. J. Blom ton noordwesten van het Vlielander strand een grooten visch gezien naar hij vermoedt een walvisch of wel een cachelot of potvisch. Naar zijne schatting was het dier wel 10 meter lang het spoot van tijd tot tijd water omhoog. De visch verwijderde zich langzaam in noordelijke richting. Barsingerhorn. In de polders Waard en Groet wordt veel graan, zoo van het veld af, gedor- schen. Het stroo is zeer lang voor het tarwestroo wordt 1 9.per 1000 Kilo besteed dit is f 2.minder dan het vorig jaar. Veel oud stroo is hier nog aanwezig. Bij kon. besluit is aan het hoofdbestuur der ver eeniging Trouw aan Koning en Vaderland," tot het vormen van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille, gevestigd te Utrechj;, machtiging ver leend tot het houden van eene collecte door het geheele Rijk in de maanden October en November a. s. (St.-Ct.) Velzen. Door de weinige animo is tot teleur stelling der kleine veehouders besloten de Vereeniging voor Veeverzebering te ontbinden. Zoo mogelijk zal getracht worden een zelfde verzekering op een anderen voet wederom op te richten. Edam. Aangaande de vee-tentoonstelling op 10 September den dag waarop meer dan 100 buitenland sche journalisten een bezoek aan Edam zullen brengen wordt nader gemeld, dat er een uitgezochte verzameling van Noord-Hollandsch vee zal worden tentoongesteld. De Regeering en het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw verleenen medewerking. Men kan zich tot aanstaanden Zaterdag 3 September aanmelden bij den burgemeester van Edam. Kosten wor den in billijkheid vergoed. De heer A. F. Schager, bakker te Edam, heeft een navolgingswaardig voorbeeld gegeven door 1200 eierkoekjes gratis beschikbaar te stellen ter uitdeeling op de a. s. kinderfeesten. Rotterdam. Een schandelijke daad is gelukkig nog bijtijds ontdekt waardoor groote ongelukken zijn voorkomen. Op de veemarkt alhier waren n.l. de palen der kindertribune doorgezaagd. Ook werden op de Mau- ritsweg versierde palen ernstig beschadigd. De directie der Hollandsche IJzeren Spoor- weg-Haatschappij heeft aan de stationschefs van alle stations der Maatschappij exemplaren gezonden van H.M. de Koningin vervaardigd naar het bekende schilderij van mej. Thérèse Schartze, in vergulde lijst met de kroon gedekt, met de opdracht een exemplaar dezer portretten te hangen in elke wachtkamer van hun station. Aan den Iiangendijk zijn de pogingen tot op heffing van het verbod van goederenvervoer gedurende drie der aanstaande feestdagen niet geslaagd. Van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij werd een schrijven ontvangen, waarbij op het desbetreffend verzoek afwijzend wordt beschikt. Natuurlijk is men aldaar over dezen uitslag zeer ontstemd. Nadat eerst de prijs der bloemkool tot een sinds jaren ongekend cijfer was gedaald gaven juist in de laatste dagen de prijzen wederom reden tot tevreden heid(er wordt 8 9 cent per stuk betaald). En juist nu wordt het vervoer geslotenm. a. w. wordt de bloemkool waardeloos. Berekend naar een gemiddelden prijs van 5 cent per stuk wordt dat per 100,000 da gelijks een verlies van f 5000 dat is in de drie feest dagen f Ï5000. (»N. v. d. D.") Utrecht. In den nacht van den 27 zijn alhier bij een hevige brand twee personen omgekomen. De brand brak uit ia een klein huisjebewoond door van Gorkum, die met zijn vrouw juist afwezig was. Er waren 5 kinderen alleen thuis. De 17-jarige Jan en de 5-jarige Arie van Gorkum kwamen waarschijnlijk eerst door den rook verstikt, in vlammen om. De brandweer vond de verkoolde, niet te herkennen lijken. De brand duurde nog geen half uur. Zakkenrollers. Een heer die Zaterdag van Breda naar Haarlem reisde, kwam bij aankomst te Haarlem tot de onaan gename ontdekking, dat hij zijne portefeuille kwijt was, waarin voor het belangrijk bedrag van zeventienduizend gulden a,an Nederlandsch bankpapier geborgen was. Vermoedelijk is de portefeuille hem ontfutseld. Ver scheidene nummers der vermiste bankbiljetten zijn bekend; een belooning van f 1000 is uitgeloofd aan den vinder van de portefeuille met haar inhoud. In den Circus-Renz te Amsterdam werd Zaterdagavond een Duitscher beroofd van zijne portefeuillewelke ongeveer 1600 Mark bevatte. Harlngcarspel. Den 27 vergaderde de gemeen teraad tot het onderzoek der gemeente-rekening over 1897. De bedoelde rekening werd, na met de bescheiden te zijn vergeleken, goedgekeurd en voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 18271.52, in uitgaaf op f 16704.045, derhalve met een batig saldo van f 1567.475. Voorts werd besloten tijdens de aanstaande feesten aan het raad huis eenige versiering te doen aanbrengen en aan de commissie voor de Kroningsfeesten alhier de mededeeling te doen, dat het eventueel tekort door de gemeente zal worden gedragen, op voorwaarde, dat de commissie de grootst mogelijke zuinigheid zal betrachten. Aardappelziekte. De aardappelziekte verspreidt zich te Heiloo op onrustbarewijze, geheele velden zijn in korte dagen zwart en verlept en de onaangename geur bewijst genoeg, hoe sterk de ziekte heerscht, Het »N. v. d. D." meldt het volgende Aan den LaDgendijk maakt men zich bezorgd overeen ziekteverschijnsel, dat zich sedert een paar jaren meer en meer bij de roode of »uitersche" kool openbaart. Bij het uitzetten zijn do planten oogenschijnlijk gezond en groeien gedurende enkele weken goed voort. Doch al spoedig beginnen zij er blauw en armelijk uit te zien en vallen om. Zoolang dit verschijnsel zich bij enkele planten ver toonde, werd er weinig acht op geslagen doch nu er tienduizenden van planten door verloren gaan, wordt dit anders. Bij vroegtijdige ontdekking van de ziekte kan men de schade nog eenigermate afwenden, door de zieke planten te vervangen door gelekool-planten. Is de tijd echter te ver gevorderd, dan moet de landman aanzien, dat zijn oogst wegkwijnt en verloren gaat. Onze medewerker Ericus schrijft ons daarover Dit is voorwaar geen nieuw verschijnsel 't werd zeker reeds een kwart eeuw geleden opgemerkt. Graaf zulk een plant op (niet uittrekken) en zie of geen engerlingen, veenmollen of andere insecten de wortels hebben afge- vreten. Zoo ja, koop dan een 25-tal levende mollen en laat die er in los. „Probatum est," ik deed het meer malen, ook bij kwijnende vruchtboomen. Anders zijn 't meestal knolwortels, veroorzaakt door de maden der koolvlieg of door een plantenziekte. Raadpleeg Prof. Ritzema Bos eens. Versjes voor de jeugd. Bij de firma J. D. SchuitemakerPurmerende is een bundeltje versjes voor de jeugd verschenen van de hand van J. Giphartmet plaatjes van H. J. Wolter. De versjes zijn alle van moraliseerenden aard. Het boekje zal zijn weg wel vinden.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2