Stadsberichten. 97 A hot stuk, door hem in de Kamer voorgelezen, valsch was. Kolonel Henry werd in het kabinet van den heer Ca- vaignac ontboden en bevestigde eerst de echtheid van het hem getoonde stuk, doch ten slotte bekende hij, dat hij het geheel en al zelf gemaakt had. PAKIJS, 31 Aug. Generaal De Boisdeffre, de chef gusius v. „w. van den Generalen Staf, hoeft aan minister Cavaignuc Tot Minister van Staat mr. J. G. Gleichman, voorzitter een brief geschreven waarin hij zegt, dat hij, daar zijn vertrouwen was misleid door kolonel Henry, een valsch stuk voor echt verklaarde en hij bijgevolg verzoekt ont- Onderscheldingen. Bij kon. besluit van 31 Augustus is verleend aan Hare Majesteit de Koningin-Moeier het Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw en het Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Onder de lange lijst van onderscheidingenverleend bij kon. besluit van 31 Augustus, komen o. a. voor: van de Tweede Kamer. Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Mr. A. van Naamen van Eemnes voorzitter van de Eerste Kamer. Jhr. C. H. A. van der "WijckGouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. Commandeur in de Orde van den Nederl. Leeuw. J. M. F. Wellanhoofdinspecteur van den Rijks waterstaat te 's-Gravenhage. Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw J. W. Welckerhoofd-ingenieur 2e klasse van den Rijks waterstaat te Zwolle; A. D. Zur Mühlen, lid van de Prov. Staten van Noordhollandlid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam directeur der Nederl. Scheepvaartmaatschappijdirecteur van de sleepdienstreederij en bergingmaatschappij te IJmuiden, wonende te Amsterdam. Mr. J. A. Sillem lid der Ged. Staten van Noord holland mr. Th. Heemskerk lid der Prov. Staten van Noordholland G. Vas Visser lid van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau Mr. W. baron van Goltstein van Oldenaller lid en voorzitter van den voormaligen Raad van V oogdij van Hare Majesteit de Koningin. Jhr. mr. W. M. Schorer, vice-president van den Raad van State, lid van den voormaligen Raad van Voogdij van H. M. de Koningin. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Bernardina Frohn (zuster Marie Antoine van de con gregatie Onzer Lieve Vrouwe te Amersfoort), hoofd eener Roomsch-Katholieke meisjesschool te Purmerend. N. Sluis Pzn., lid der firma Sluis en Groot, zaadhan delaar lid van de Prov. Staten van Noordholland en van den gemeenteraad te Enkhuizen. J. L. T. Gronemanvoorzitter der commissie van toezicht op de landbouwwinterschool te Schagenmevr. C. Goekoop, geb. de Jong van Beek en Donk, presidente van het hoofdbestuur der vereeniging Nationale ten toonstelling van vrouwenarbeid in Nederland''; jonkvr. Jeltje de Bosch Kempervoorzitster der Alg. Nederl, vrouwen vereeniging Tesselschade", te Amsterdam; mevr E. Mees—Snethlage, secretaresse van het herstellingsoord voor drankzuchtigen »Hooghullen", te Assenmej. M. W. de Ranitzdirectrice van het Doorgangshuis van vrouwen te Groningen. Officier in de Orde van Oranje-Nassau Jh. mr. D. van Foreestvoorzitter van den polder »Het Koegras", en kantonrechter te Schagen. Den Haag. Den 31 woonden de Koninginnen de godsdienstoefening in de Groote Kerk bij. De godsdienstoefening werd door 4000 personen bijge woond, o. a. de Ministers van Financiën, van Marino, van Oorlog, de oud-Ministers Mackay en Havelaar, de Com missaris der Koningin, de Burgemeester. D..e Groothertog van Saksen en de Hertogin van Mecklenburg en de Prins en Prinses von Wied waren evenzoo tegenwoordig. De dames en hoeren van het Civiele en Militaire Huis waren in grooteu getale aanwezig. Terstond na de komst der koninginnen sprak Ds. Van der Flier van het preekgestoelte de zegenbede uit. Na een korte inleiding zong de gemeente Ps. 103 vers 1, Vervolgens wees Ds. Van der Flier op de groote be- teekenis van dezen nationalen feestdag, waarop alle ver deeldheid ter zijde bleef. Hij verheugde zich, dat het de eigen wensch dor Koningin geweest was deze plechtigheid bij te wonen en schetste, naar aanleiding van Psalm 39 vers 8 »En nu wat verwacht ik, o Heer, Mijne hope is op U" wat God door Oranje voor Nederland was. Hij wees op de groote verantwoordelijkheid op de Ko ningin rustende, wenschte haar kracht en zelfvertrouwen, berustende op God, en dankte Hare Moeder voor de zorg aan Hare opvoeding besteed. Nadat de gansche gemepnte het »Dat 's Heerea op U daal" der Koningin had toegezongen, verlieten de Vor stinnen onder de teesttonen van het orgel het kerkgebouw, Den 31 verjaarde te §cïievenlngen te gelijk met Koningin Wiihelmina, Adriana Cornelia Rog. Het ei genaardige is daarbij, dat dit meisje niet alleen op den zelfden dag, maar ook op hetzelfde uur geboren werd als Hare Majesteit. Aan deze Seheveningsehe jonge dochter een meisje nit den visschersstaud zal de eer te beurt vallen op 9 Sept. bij aankomst van H. M. aan het station van de Staatsspoor den eersten bloemruiker aan de Koningin aan te bieden. Stompetorea. Aan het hulpkantoor alhier, werd gedurende de maand Augustus op de rijkspostspaarbank ingelegd f 1298.77 in 21 inlagen. Er werden 8 nieuwe boekjes uitgegeven en er werd 1 terugbetaling gedaan van f 10. Ursem. De inhnldigings-feesten alhierwelke gehouden zuilen worden op 6, 7 en 8 September, zullen worden opgeluisterd door muziek van het hier bestaande fan'are-korps. Naar wij vernemen, zullen de toespraken door dr. «f. v. d. Filer voor onze Koningin te honden in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, bij gelegenheid van H. M. verjaardag (31 Augustus) en van de Kerkelijke Plechtigheid" na do Inhuldiging (9 September), het licht zien bij den uitgever W. A. Beschoor te 's-Gravenhage Optocht te Amsterdam. Eene beschrijving van den historisch-allegorischen optocht, 7 September te houden, is verschenen bij de uitgevers van Holkema Warendorf. Hot boekje bevat schetsen van A. Reyding en do tekst is bewerkt door A. N. J. Fabins. Voor don toeschouwer bij bedoelden optocht is het een onmisbaar boekje. heven te worden van zijn funetiën. Oavaignac antwoordde met het verzoek aan den gene raal om zijn functies te blijven waarnemen en sprak daarbij zijn vertrouwen uit in Boisdeffre's loyanteit. Generaal De Boisdeffre zeide den minister dank, maar volhardde in zijn ontslag-aanvraag. Men meldt, dat hij zal vervangen worden door generaal Renonard. PARIJS, 31 Ang. »Havas" heeft de volgende nota gepubliceerd Men meldt op het laatste oogenblik, dat kolonel Henry zich hedenavond van het leven heeft beroofd. Hij heeft zich in de vesting van Mont Valérien den hals afge sneden. IJlt den Franschen ministerraad. PARIJS, 31 Ang. Heden werd ministerraad gehouden onder voorzitterschap van president Fanre. De minister van bnitenlandsche zaken las de circulaire van graaf Moerawjeff voor. De minister van oorlog besprak de gevangenneming van kolonel Henry en liet het ontslag van majoor Kslcrliii/.j teekenen. PARIJS, 31 Ang. Volgens de »Soir" was de zitting van den ministerraad zeer bewogen. Minister Deleassé werd heftig aangevallen door een zijner collega's, die verontwaardigd was dat bij onbekend was met de plannen van den Czaar. De heer Deleassé antwoordde dat de Russische kanselarij zich niet had verwaardigd hem in kennis te stellen met de circulaire van graaf Moerawjeff. Verschillende ministers gaven als hun mee ning te kennen dat de herziening van het proces-Breyfus onvermijdelijk Is en verlangden het ontslag van verschillende hoofden van den generalen staf. Minister Cavaignac verzette zich krachtig daartegen en dreigde zelfs met aftreden. De zitting werd opgeheven zonder dat een overeen stemming was verkregen tnsschen de ministers. IJlt Algiers. ALGIERS, 31 Ang. De nieuwe gouverneur-generaal Laferrières is onder betuigingen van groote geestdrift aan land gestapf Er werd geroepeu »Weg met de Joden en in den loop van den dag hebben enkele antisemietische betoo gingen plaats gehad, die echter weinig beteekenden. Donderdag, den 1, werd den kinderen der Zondags school van de protestantsche gemeente een feest bereid. Zij verzamelden zich te 9 unr, des morgens, in de Groote Kerk, en togen te 10 uur in eene lange rij, naar de bosschen van de heer jhr. mr. P. van Foreest, daartoe welwillend beschikbaar gesteld, waar allerlei spelen den tijd deden omvliegen en vele versnaperingen grage monden vonden. He kermis. De specialiteiten-gezelschappen in de lokalen Har monie en Dlllgcntia blijven zich inspannen, baren bezoekers van het beste te vertoonen, wat op dit gebied te geven valt. Donderdagavond zal in eerstgenoemd lo kaal de slotvoorstelling plaats hebben, en zullen daar de zalen voor de danslievende kermisbezoekers beschikbaar komen. Het theater-Wallencla trekt buitengewoon en geen wondervoor groote afwisseling wordt gezorgd en men ziet er allerinteressantste zaken. Een hoofdmoment van de voorstellingen is wel de indische paarlvisscherinnen of eene pantomime onder water. Het langdurig verblijf onder water, in een groot bassin, wekt aller verbazing. Het voornemen bestond aanvankelijk, reeds vrijdag te vertrekken, omdat de volgende week geen goederenvervoer op de spoorlijnen plaats vindt. Na rijp overleg is men thans echter besloten, hier te blijven tot en met den laat- sten dag der Kermis. De Nederlandsclie Tooneel-vereeniging, die in de tent achter do Groote Kerk haar voorstellingen geeft, handhaaft haren goeden naam. Dinsdag was het »Papa Nitsche", Woensdag j>Bokkesprongen," die weder op uit nemende wijze weiden vertolkt. Donderdag komt voor het voetlicht»In den liggenden os," een geestig blij spel van de bekende schrijvers van »Jan Ongeluk," Blu- menthal en Kadelburg, dat wij onzen lezers zeer kunnen aanbevelen. Ook prof. E. Chambly, „hof-illusionist", zal hier, tijdens de kermiseene reeks middag-voorstellingen geven en wel in de tent van den heer W. Hart aan de Laat. Welk handig gebruik deze bekende hoer weet te maken van de krachten en eigenschappen der natuur, hoe hijals een toovenaar, schijnt te beschikken over de meest geheimzinnige dingen, behoeven wij hier nog niet eens te herinneren: iedereen kent den heer Chambly en vooral de jeugd zal ongetwijfeld deze voorstellingen zeer op prijs stellen. De heer W. Hart zelf houdt des avonds de beschikking over zijne tent voor zijne tooneeluitvoeringendie steeds veel toeschouwers trekken onder het kermisvierend publiek. Dat zal ook nu wel weder het geval zijn. Laatste Berichten. Be zaah-Breyfus. PARIJS, 31 Aug. De minister van oorlog, Cavaignac. had een nauwkeurig onderzoek, betreffende de Dreyfus- aangeiegenheid gelast, dat leidde tot de ontdekking, dat Cadettenschool. Voor eene plaatsing aan de Cadettenschool komt in aanmerkingvoor den dienst hier te landeonze stadgenoot H. Mossert. Algemeene armen. - Een bedrag van f 150 werd voor de algemeene armen dezer gemeente ontvangen van H. M. de Koningin- Moeder. Men verzoekt ons mede te deelendat zondag, den 4, in de kerk der remonstrantsehe gemeente, de dienst niet zal worden vervuld. Concert. - Het concert ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin Wiihelmina kon op den 31 Au gnstus niet gegeven worden, omdat het Stedelijk Maziek korps zijne medewerking verleende bij den optocht te Haarlem. Het zal nn, bij gunstig weder, plaats hebben op zondag, 4 September, des namiddags te 2 uur in de tent in den Hout. Onderscheidingen. Bij kon. besluit van 31 Augustus zijn benoemd mr. Sï. de Eange, advocaat, alhier, tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leenw; M. lï. Spruijt, kapitein bij den staf der infanterie, hoofd van onderwijs bij de Cadettenschool, tot ridder in de orde van Oranje Nassaa toegekend aan H. Broes van Bort gep. apotheker lu klasse (kapitein) de titulaire rang van dirigeerend apotheker 2e klasse (majoor;) aan G. J Hoek, bewaarder in het Rijksopvoedingsgesticht de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift, wegons het met levensgevaar redden van een drenkeling uit de Hoornsche Vaart op 19 Juni 1898. 31 Augustus. De gansche stad was op den dag, dat H. M. de Koningin Wiihelmina haar achttiende levensjaar voltooide met vlaggen en oranjewimpels versierd. De felle wind liet het dundoek krachtig wapperen en menige vlag moest het er tegen afleggen. Het carillon deed op de gewone uren zijn lustige tonen hooren en in de feest stemming vergaf men het gaarne, dat in den namiddag blijkbaar eene minder goed vertrouwde hand ons fraai klokkenspel bespeelde. Allerwege zag men de oranjekleur en menigeen onder onze jeugd had zich bijna geheel met de kleur van den dag uitgedoscht Overigens blijven versiering en illuminatie bewaard voor 13 en 14 September, de voor deze gemeente bo stemde feestdagen. Alleen hadden b.v. de heeren Bosch aan het Verdronkenoord, achter de Vischmarkt, de een zijn magazijn van mode artikelen, de andere dat van galanteriën met eene passende verlichting en versiering voojrzien, die aau deze gracht een levendig aanzien gaf en voortdurend veel bekijks had. Aan de trap van het stadshuis was aangeplakt de proclamatie waarmede H. M. de Koningin Wiihelmina de regeering aanvaardde, haar eerste staatsstuk en dat in een buitengewoon nummer der Staatscourant in den morgen van den dag, te 9 unr, was uitgegeven. Wij zonden daarvan, ais extra nummer, aan al onze lezers een afdruk op oranjepapier en deden overigens een aantal exemplaren kosteloos in deze gemeente verspreiden. Tot tweemalen toe zagen wij, onder de persoonlijke leiding van den dipocteur, de jongens van het Rijks opvoedingsgesticht, allen met oranje getooid, de stad doortrekken. Ook voor hen werd blijkbaar de dag tot een feestdag gemaakt. A Jl 8 TT S 8 8» A El S6| 97A 97A 861 84A 84} 84} 84A 20| 28} 64} 97} 98| 95 A 101} 81*! L03+i 38} 89*} 94 23} 1071 33} 98 33f 9S} 67 47| 43 79! 2991 105} 112 35! 91 100} 93 56! 58 149 98} 87} 99 89! 97} 97| 14 92! 203, 14# 9! 111! 59! 12A 86f 90} 85} 84} 20A 64} 101*! 39} 93} 23A 33} 31 Ang. 1 Sept. pCt. Cert. Nederland, N. W. Schuld2.) ditodito3 dito, Oblig3 Italië Inschrijving 1862/815 Oostenrijk Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. 5 dito, dito Febr.-Aug. 5 dito, zilver Jan.-Juli.. 5 ditodito April-Oct.5 Portugal Obl. Buit. 1853/84 met ticket.... 3 dito,, 1888/89, a frs. 500 met id4* Rusland, Binnenlandsche 18944 dito, 1880 gecons. Z. R. 125-62513 Mei-Nov. 4 dito,1889 le&2eser.l Jan.l Apr.l JulilOct. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, 18893 dito, in goud, 1884, 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv. ieening4 dito, Douane Obl5 dito, Geconverteerde Serie D Egypte, Obl, leening 18764 Mexico, Obl. Binn. Sch. aflosb. oblig5 dito, Buit. Geconv. 18906 Venezuela, Obligatiën 18814 N. V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandbr.3} N. W. Pac. Hyp. Pdbr5 Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aaud. dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito, Kon. Ned. Mij. t. expl. petr. br.A. dito, Petr. Mij. Sumatra-Palembang A. Nederland, Expl. St. Spw. Aand dito, Ned. Centr. Spoorw. Aand. f250 dito, dito, gestemp. Obligatiën f 250... dito, Ned.-Zuid-Afr 18894 dito, N.-Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. Italië, Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg-Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sn.-Maatsch. Oblig4 dito, id. a R 125 3 dito, Fastowo Spw. Mijdito5 dito, Iwang. Dombr. Oblig.4} dito, Transcaus. Spoorweg-Oblig3 dito, Wladik. a Z. R. 625 Oblig4 dito, Zuid-W. Sp. Qblig. a R 6254 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Hyp. Obl4 dito, Central Pacific Aand dito, Denv. Rio Grande dito dito, Florida C. Pen. C. v. gew. A dito, Illinois Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand... dito, Miss. Kans Texas Adn. ex 2e Hyp. dito, dito, le Hyp..4 dito, Wabash St. L. en Pae. Ct. v. Aand. 23} Nederland, Stad Amsterdam f 1003 109} Hongarije, Theiss Loten4 117A Oostenrijk, Staatsl. 18544 137 dito, dito 18605 113rs dito, dito 1864163 dito, Stad Weenen 18741424 Rusland, Staatsleening 18(j4 Loten5 !83| dito, dito 1866. Dito5 160} ,158 Turkije, Spoorwegleening26A' 25} Nederland, Aand. Ned. Ind. Expl.Mij159 160 313 107 112! 58 99} 99 A 13! 92! 21A 14} 9} 12} 24 Schagen, 1 Sept. Aangevoerd 11 paarden 1 80 a 120, ossen f a 5 stieren f 89 a 110, 10 G. koeien f 100, a 130 vette koeien f 0— a 0— 55 kalfkoeien f 100 a 180, pinken f a hokkelingen f a ,10 nuchtere kalveren f 6 a 16, rammen f a ,75 magere schapen f 14 a 18, 175 vette schapen f 18 a 21,50, 155 lammeren f 10 a 1535 magere varkens f 12 a 16, 5 vette varkens f 0,38 a 0,42 p. P., 18 biggen f 6.a 8,— 1200 kop boter, per P. 45 a 55 et., 7000 kipeieren f 2,75 a 3,25, 900 eenden dito f 2,90 p. 100.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3