Leve de Koningin No. 105. fierste blad. onderdste jaargang. 1898. ZONDAG 4 SEPTEMBER. Buitenland. ALKMAARSCHE COIIRAAT. Deze Courant wordt Blisd* g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,§0 franco door het geheele rijk 1 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frljs der gewone advertentfen Per regel f 9,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f|r a n c'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. Gedurende nog een aantal dagen zal deze kreet weer galmen door het land. Woensdag 1.1. aanvaardde onze achttienjarige Koningin zelve de regeering, Dinsdag e.k. zal zjj plechtig worden beëedigd en ingehuldigd. Uit het tijdsverloop tusschen deze beide gebeurtenissen blijkt reeds, dat beëediging en inhuldiging voor de aanvaarding der regeering en de uitoefening van de Koninklijke macht geen vereischten zijn. Volgens onze Grondwet aanvaardt H. M. Koningin Wilhelmina van rechtswege de regee ring als dochter van onzen laatsten Koning, zoodra haar achttiende jaar is vervuld daarvoor is geen beëediging geen inhuldiging, geen kroning noodig maar dezelfde Grondwet wil, dat de nieuwe Koning of Koningin, d e regeering aanvaard hebbende, zood ram o- g e 1 ij k plechtig zal worden beëedigd en ingehuldigd. Aan dat voorschrift is voldaan door de beëediging en inhul diging te bepalen op den zesden dag na de aanvaarding der Regeering. Van een kroning is geen sprake. Onze Koningen en Koninginnen worden niet gekroond en te gewagen van kroning" en .kroningsfeesten", in plaats van .inhuldiging" en .inhuldigingsfeesten", is dan ook minder juist. De Kroon is een zinnebeeld der Koninklijke waardigheid en zal, evenals de schepter en de rijksappel, naast de Grondwet liggen op een kredenstafel tegenover den troon. De inhuldiging is een plechtigheid, een indrukwekkende plechtigheid door de Grondwet voorgeschreven. Het is de begroeting van den nieuwen Koning of de nieuwe Koningin, door de Staten-Generaal, in naam van het Nederlandsche Volk. Inhuldiging van 's lands graven en hertogen was van ouds in de Nederlandsche gewesten gebruikelijk. In de Grondwet van 1814 was bepaald, dat beëediging en inhuldiging zouden plaats hebben »in de stad Amster dam, als de hoofdstad." En zoo geschiedde hetden 30aten Maart 1814 werd Willem I te Amsterdam als Souvereine "V orst ingehuldigd. Na de vereeniging met België kon de naam van hoofdstad moeilijk aan Amsterdam worden gelaten en daarom werd in de Grondwet van 1815 ge schreven, dat de plechtigheid, althans in tijden van vrede, zou plaats hebben zoowel in het zuiden als in het noor den des lands, en wel .beurtelings te Amsterdam en in eene der steden van de zuidelijke Provinciën, ter keuze des Konings." Te Brussel werd Willem I den 2lsten September 1815 ingehuldigd als Koning der Nederlanden. W at de plaats betreft, luidt sedert de herziening in 1840, na de afscheiding van België, het grondwettig voorschrift .binnen de stad Amsterdam." Daar zijn Willem II en Willem III ingehuldigd, evenals Willem I in de Nieuwe Kerk. Wel had de Grondwet van 1815 bepaald, dat de vereenigde zitting der beide Kamers van de Staten- Generaal, waarin de plechtigheid moet plaats hebben, zou gehouden worden .onder den blooten Hemel", en inderdaad zou zij, onder gunstige omstandigheden, aldus ten aanschouwe van tienduizenden uit alle rangen en standen des volks, grootsch en buitengewoon indrukwek kend hebben kunnen zijnmaar praktische bezwaren deden in 1840 dit voorschrift vervallen, en zoo bleef men, mits binnen Amsterdam, verder vrjj in de keuze der plaats. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal op 6 Septem ber e. k. de openbare en vereenigde zitting der Staten- Generaal worden gehouden waarin de jonge Koningin zal worden binnengeleid, in plechtigen optocht komende van haar paleis. Daar zal zij zich plaatsen op den troon, en aan het Nederlandsche volk zweren de Grondwet steeds te zullen onderhouden en nakomen, de onafhanke lijkheid en het grondgebied des Rijks met al haar ver mogen te zullen verdedigen en bewaren de algemeene en bijzondere vrijheid en de rechten van al haar onder- Den te zullen beschermen, en tot instandhouding en svordsring van de algemeene en bijzondere welvaart ille middelen te zullen aanwenden die de wetten te harer beschikking stellen zooals een goed koning (of koningin) schuldig is te doen. 't Zal een treffend schouwspel zijn, zooals Dr. Schaep- man het ons schildert »In 't hooge koor volstroomd van zonnelicht Verheft zich van haar troon de Koninginne, Een zonneglans licht van haar aangezicht, Licht uit haar oog naar 't rijk gewelf gericht In eenvoud en in vromen christenzinne. Zij staat en beurt de blanke hand ten hoogen, Klaar klinkt de stem »Ik zweer aan Neërland trouw, Met heel mijn kracht, mijn pogen en vermogen, Aan alles en in alles trouw en hou." Dat zal diepe ontroering wekken en hoogen, heiligen ernst bij de achttienjarige Vorstin, die voor het eerst met heldere lieflijke stem zal spreken tot haar volk daar wettig vertegenwoordigd door de Staten-Generaal, daar aanwezig in de personen der honderdtallendie in ademlooze stilte Haar woorden zullen opvangen dat zal diepe ontroering wekken en hoogen, heiligen ernst bij allen die Haar stem zullen hooren, reeds zonder den machtigen indruk der toonen van het oude Wilhelmus, door orgel en bazuinen aangeheven, door keur van men- schelijke stemmen met de eigen woorden van het geliefde lied overgenomen. Diepe ontroering en hoogen, heiligen ernst inzonderheid bij de leden der Staten-Generaal, die bij monde van hun voorzitter plechtig zullen verklaren .Wij ontvangen en huldigen in naam van het Neder landsche volk en krachtens de Grondwet, U als Koningin wij zweren dat wij Uwe onschendbaarheid en de rech ten Uwer kroon zullen handhavenwij zweren alles te zullen doen wat goede en getrouwe Staten-Generaal schuldig zijn te doen," en die vervolgens ieder, hoof d voor hoofddeze verklaring zullen beëedigen of doo r plechtige belofte bevestigen. En als dan ook buiten de Kerk de Herauten van Wapenen met hunne trompetten zullen verschijnen als één hunner met luider stem zal uitroepen .Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina is ingehuldigd 1" en beiden te zamen drie malen het .Leve de Koningin!" zullen doen klinken als carillon en klokkengelui en het Ko ninklijk saluut van 101 kanonschoten de heuglijke gebeur tenis den Volke zullen verkondigen, dan zal de diepe indruk dezer plechtigheid zich doen gevoelen door heel het land. Want het volk gevoelt de beteekenishet gevoeltwelk een voorrecht er in gelegen is, als drager van het hoogste gezag boven de politieke partijen ver heven een geslacht te bezitten dat door de historie daarvoor is aangewezen een geslacht dat blijftnadat de verantwoordelijke minister is verdwenen en de meer derheid der Kamers gewijzigdeen geslacht dat geen ander belang kan hebben dan het welzijn des volks, dat met dat volk eeuwen lang lief en leed heeft gedeeld waarvan de gedragslijn steeds is beheerscht door de traditie van trouwe toewijding aan het algemeen belang, naar het heerlijke voorbeeld van den grooten Oranje- Vorst, die vóór drie eeuwen in droevig bange dagen ons heeft geleid en gesterkt en opgewekt en aangevoerd, tot wij zijn geworden een vrij en zelfstandig volk. Wij kunnen er zeker van zijn dat Koningin Wilhel mina overeenkomstig deze beginselen is opgevoed. Daags voor de Koningin-Weduwe-Regentes van haar hooge plaats is afgetreden heeft zij aan hare landgenooten hare vreugde betuigd over de vervulling van haar dier baarsten weusch hare beminde Dochter den leeftijd te zien bereiken waarop zij wordt geroepen de regeering te aanvaardenterwijl het geheele Volk in vreugde zich schaart om haar troon. Zij voegt daarbij een woord van dank aan allen die haar met raad ter zijde gestaan en haar gesteund hebben door hunne liefde en gehechtheid. Van zijne zijde is het Nederlandsche Volk overtuigd dat het grooten dank schuldig is niet alleen aan de Regentes van het Koninkrijkmaar inzonderheid ook aan de Moeder-Voogdessewier taak tevens op dien dag is geëindigdhet is overtuigd dat zij haren eed getrouw is gebleven er zich bijzonder op te zullen toeleggen om de Koningin gehechtheid aan de Grondwet in te boezemen en liefde voor haar Volk. Tut het hart van het Nederlandsche Volk heeft de proclamatie gesproken waarmede onze jonge Koningin de regeering heeft aanvaard. Het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten die op Haar rusten door Hare moeder gegeven te regeeren zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt ver wacht, stelt zij zich tot levensdoel. Zij heeft het ervaren, dat alle aanhankelijkheid aan Haar stamhuis op Haar is overgebrachten gevoelt zich bij de aanvaarding Harer schoone doch zware taakals gedragen door de trouw des Volks. Dat is Haar een waarborg voor de toekomst. Op God vertrouwende en met de bede dat Hij Haar sterke aanvaardt Zij de regeering. Er is geen plek op den Vaderlandschen bodemwaar die woorden geen weerklank vinden. Helder is de dageraad van dit nieuwe leven en hartelijk gemeend is de alge meene kreet van het Nederlandsche Volk die op den dag der inhuldiging met geestdrift zal worden herhaald Leve de Koningin ENGfifiASTD. Het congres der .Trade Unions", dat deze week te Bristol vergadertheeft een motie aangenomen waarin het internationaal karakter van den arbeid wordt geproclameerd. Toen daarop de papierbe werkers een motie voorstelden van de strekking dat de leden der vakvereenigingen slechts dagbladen zouden koopen die op Engelsch papier zijn gedruktwerd deze motie onder toejuichingen verworpen omdat zij niet in overeenstemming is met het vorig besluit. Een afgevaardigde der weefnijverheid bestreed de motie bijzonder heftig. Hij wees er op dat vier vijfden van dezen tak van nijverheid voor den uitvoer werkt. Een motie ten gunste van beschermende rechten werd even krachtig bestreden en verworpen. Daarentegen nam het congres moties aan tegen de Duitsche suikeruitvoer- premiën en voor de verplichte aanwijzing van de her komst van binnen- en buitenlandsche waren. De thans geëindigde werkstaking der mijnwerkers in Walesdie van 1 April geduurd heeftbracht zeer weinig voordeel aan de stakers zij hervatten het werk op geen zeer gunstige woorwaarden. De netto winst voor de mannen is eene loonsverhooging van ongeveer 2]/2 percent boven de loonen van Maart. Daarentegen verliezen zij hun maandelijkschen vrijen dagdie ge woonlijk op drie zes dagen verzuim uitliep. FBilURIJH. Alle bladen bespreken de beken tenis van kolonel Henry in verband met de vraag of herziening van 'het proces-Dreyfus nu niet is geworden eene nog dringenden noodzakelijkheid, dien geen uitstel meer ken lijden. Zelf3 het Journal, een der heftigste Anti-Dre^fr«-bla den, vraagt .Waarom heeft Henry deze valschheid begaan Dit dienen wij te weten, evengoed als welke gevolgen de ontdekking hebben kan. Dat is noodig om eens heel precies te kunnen nagaan, welke verantwoordelijkheden ieder heeft, en een einde te maken aan het vernietigend werk der verdachtmaking. Gelukkig voor hen, die er door zullen profiteeren ongelukkig zij, die er door worden getroffen." Het recht moet nu zijn loop hebben. In de .Aurora" wijst George Clemenceau op de ge volgen, die zullen voortkomen uit de bekentenis van Henry, en na er op gewezen te hebben, hoe het nu valsch gebleken stuk mede een der bewijzen was, niet alleen tegen Dreyfus, maar ook oorzaak was der veroor deeling van Zola en van het ontslag van kolonel Picqn- art, eindigt hij aldus: .Het was Henry, wiens valsch stuk Cavaignac, Bris- son, Sarrien en de geheele Kamer met hen, heeft over tuigd, dat Dreyfus schuldig was en hen, de wetgevers, heeft doen aannemen de stelling, dat een man van een misdrijf overtuigd kan worden, ook met schending van de waarborgen der wet. *Op dit valsche stuk rust alles. Als het verdwijnt, stort alles in. De veroordeeling van Zola heeft geen zin meer, omdat zij is verkregen door middel van valsche stukken. De vrijspraak van Esterhazy beteekent niets meer, omdat het een falsaris was, die de rechters belet heeft de echt heid te erkennen van een der zwaarst belastende bewijs stukken. Daar kolonel Picquart uit het leger is weg gezonden op het getuigenis van een falsaris, kan men niet anders doen dan hem in zijn rang herstellen. Du Paty de Clam, die hardnekkig aan den rechter van in structie wordt onttrokken, moet weder diens kabinet binnengaan, na vooraf in verzekerde bewaring te zijn gesteld met Esterhazy, zijn medeplichtige. En de heer Bertulus, die juist had gezien, ondanks de hardnekkigheid van den procureur Feuilloly om hem de oogen te sluiten, moet van het Normandische strand terngkeeren om te oordeelen, terwijl de procureur, die er zoo goed in geslaagd was het rocht in zijn loop te stuiten, zich geheel moet gaan wijden aan de bekoorlijkheden van het particuiier leven. »En ten opzichte van Dreyfus is de zaak eenvoudig. Hij is veroordeeld op het borderel, dat van Esterhazy is en op de stukken van het geheim dossier, waarvan het voornaamste als valsch is erkend. Thans blijven nog de stukken van het ultra-geheim dossier over, welks bestaan door den falsaris Henry voor het Hof van As sisen is onthuld. .Men kan niet aannemen, dat de man, die valsche stukken heeft gezaaid, in het geheim dossier, zich minder groote vrijheden zou hebben veroorloofd met het ultra geheim dossier. Het is dus herziening in den kortst mogelijken tijd, met een openbare behandeling." Kolonel Henry heeft tot aan zijue inhechtenisneming bij het afscheid nemen van zijne vrouw zijn onschuld be zworen maar na een bezoek van den afgezant van den minister schijnt hij tot ander inzicht te zijn gekomen. Toen deze officier de cel van kolonel Henry verliet zeide hij tot den officier van dienet: .Stoor den kolonel voor het oogenblik niethij heeft te werken."

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1