Nederland. Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STA ND. AiasussiasAsa Mijne HeerenLeden der Staten-Generaal! Door het afsterven van mijn onvergetelijken vader tot den Troon geroependien ik onder het zoo wijze en zegenrijke regentschap van mijne innig geliefde Moeder beklom, heb ik na de voleindiging van mijn 18e levens jaar de regeering aanvaard. Mijne proclamatie heeft dit aan mijn dierbaar volk bekend gemaakt. Thans is do ure gekomen waarin ik mij te midden van mijn trouwe Staten-Generaalonder aanroeping van God zal verbinden aan mijn dierbaar volk en zoo be vestig ik heden den hechten band die tusschen mij en mijn volk bestaat en wordt de aloude band tusschen Nederland en Oranje opnieuw bezegeld. Het is een schoone roeping, een schoone taak, door God mij op de schouders gelegd, maar ik ben gelukkig en dankbaar om over een volk te mogen regeeren, als het Nederlandsche, dat, hoewel klein in zielental, groot is in deugd en krachtig in aard en karakter. Ik acht het een voorrecht dat het mijn levenstaak en mijn plicht zal zijn, Mijn krachten te wijden aan het welzijn en den bloei van het dierbare Vaderland. De woorden van mijn overleden vader maak ik tot de mijne: «Oranje kan nooit, ja, nooit genoeg doen voor Nederland." Tot de vervulling mijner taak heb ik uw hulp noodig, heeren van de Volksvertegenwoordiging, die ge mij on getwijfeld ook in ruime mate zult verleenen. Laat ons samen arbeiden tot bloei en tot voorspoed van het Ne derlandsche volk, God zegene Uwen en mijnen arbeid. Dat hij strekke tot heil van hot Vaderland Daarna verhief zij zich van Haren zetel om met dui delijke stem, overeenkomstig de bepalingen van de Grond wet, den eed af te leggen «Ik zweer aan het Neder landsche volk dus klonk 't van de teedere lippen dat ik de Grondwet steeds zal onderhouden en hand haven. Ik zweer, dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermogen zal verde digen en bewaren dat ik do algemeene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle mijne onderdanen zal beschermen, en tot instandhouding en bevordering van de algemeene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwenden, zooals een goed Koningin schuldig is te doen. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig Deze kernachtige woorden, op deze historische plek met nadruk uitgesproken, trilden na in het gemoed van alle aanwezigen. Dan volgde de huldiging door de Sta ten-Generaal. Eerst stond de Voorzitter op tot het afleggen der voorgeschreven Plechtige Verklaring «Wij ontvangen en huldigen in naam van het Nederlandsche volk en krachtens de Grondwet, U als Koningin; wij" zweren, dat wij uwe onschendbaarheid en de rechten uwer kroon zullen handhavenwij zweren alles te zullen doen wat goede en getrouwe Staten-Generaal schuldig zijn te doen. Zoo waarlijk helpe ons God Almachtig.' De namen van de leden der beide Kamers werden daarop afgelezen en elk bij name genoemd lid stond op om deze verklaring te beëedigen of te bevestigen. Van de kamerleden ontbraken alleen de heeren mr. J. P. Troelstra, H. van Kol en G. L. van der Zwaag. Na afloop hiervan viel het koor in met het „Nun danket allen Gott." Blijde tonen deden da zangers schallen die in alle harten weerklank vonden blijdschap over het leggen van den nauwen, ouverbreekbaren band tus schen Nederland en zijne aangebeden Vorstin. Ook buiten de kerk klonken de jubeltonen. Zoodra de plechtigheid was afgeloopen hadden de Herauten van Wapenen met hunne trompetten zich uit het gebouw ver wijderd om met luider stemme den volke te verkondigen, dat de inhuldiging van Koningin Wilhelmina was geschied. Toen steeg uit aller borst een menigwerf herhaald „Leve de Koningin op het donderen van het geschut werd overstemd door de blijde kreten van het dankbare Nederlandsche volk. Langzaam verliet de menigte het kerkgebouw nadat de Koninginnen en de vorstelijke personen den terugtocht hadden aanvaard. Aandoening stond op veler gelaat te lezen bij het vole praalvertoon had de eenvoud zoo diep getroffen en geschokt. Na afloop van de plechtigheid in de kerk verscheen H. M. de Koningin alleen op het balcon van het paleis, daarna opnieuw met de Regentes. Op den Dam defileerden de troepen voor generaal van der Heijden. Terecht werd zondag in dit blad geschreven dat de indruk van deze plechtigheid zich door heel het land zal doen gevoelen. Want het zij ons vergund deze woorden te herhalen het volk gevoelt de beteekenis het gevoelt welk een voorrecht er in gelegen is, als drager van het hoogste gezag boven de politieke partijen ver heven een geslacht te bezitten dat door de historie daarvoor is aangewezen een geslacht dat blijftnadat de verantwoordelijke minister is verdwenen en de meer derheid der Kamers gewijzigdeen geslacht dat geen ander belang kan hebben dan het welzijn des volks dat met dat volk eeuwen lang lief en leed heeft gedeeld waarvan de gedragslijn steeds is beheerscht door de traditie van trouwe toewijding aan het algemeen belang, naar het heerlijke voorbeeld van den grooten Oranje- Vorst die vóór drie eeuwen in droevig bange dagen ons heeft geleid en gesterkt en opgewekt en aangevoerd, •tot wij zijn geworden een vrij en zelfstandig volk. Aan die gevoelens uiting te geven daarvoor zal de groote rijtoer, die hedenmiddag wordt ondernomen een welkome gelegenheid bieden. Deze rijtoer zal anderhalf uur duren en in de route zijn verschillende volksbuurten opgenomen als AnthoniebreestraatJodenbreestraat Mniderstraat RaperburgorpleinKattenburgergracht WTittenburgergracht, Oostenburgergracht, Von Zesenstraat, Dapperstraat, le en 2e Spaarndammerstraat, 3e Spaarn- dammer dwarsstraat, Willemstraat, Binnen Dommerstraat en nog vele anderen. Langs Haarlemmerdijk, Haarlem merstraat en Nieuwendijk wordt de Dam weder bereikt. Al deze straten zijn kwistig en keurig versierd niets is gespaard om de Koningin goede indrukken van het juichende Amsterdam te bezorgen. Om 6 uur is er gala-diner ten Hove en om 9 uur zal andermaal uitgereden worden om de illuminatie te be zoeken. Hedenavond zal de stad zich in een lichtzee baden. Kachels. Het wordt weder tijd, om over de kachels te den ken. Ook de fabriek van Junker en Ruh te Karlsruhe in Baden begint reeds aan de door haar gefabriceerde kachels het hollandsche publiek te herinneren. Gezegd mag worden dat zij een aangenamen en sierlijken vorm hebben en aan hooge eischen voldoen van zuinig brand stofverbruik en gemakkelijke behandeling. In het bijzon der kan er op gewezen worden, hoe gemakkelijk men niet alleen bij hevige koude, maar vooral ook bij tijdelijk zachter weer kachels van dergelijke constructie kan regelen zóó dat zij niet meer warmte geven dan men noodig heeft. Keuring van zaaigranen. Van wege de Hollandsche Maatschappij van land bouw zullen weder keuringen van zaaigranen plaats heb ben en welte Amsterdam op Maandag 19 Sept. 1898 in het Hótel Krasnapolsky te Rotterdam op Maandag 26 Sept. 1898 in het Poolsche Koffiehuis. Yoor iedere keuring worden 15 prijzen ieder ad f 5 ter be schikking van de commissie van beoordeeling gesteld. Gevraagd wordenverschillende soorten wintertarwe wintergerst en winterrogge. De inzending moet geschieden op de dagen der keu ringen, des morgens vóór 10 ure. Van ieder monster moet minstens 10 hectoliter geleverd kunnen worden en daarvan franco worden ingezonden een liter, met vermel ding hoeveel er van te koop is en tegen welken prijs. Bij te hooge prijzen, naar het oordeel van de jury, blijven de inzendingen buiten mededinging. De tentoonstellingen zijn op bovengenoemde dagen geopend van 12—3 ure. Leden der Maatschappij hebben vrijen toegang, niet leden tegen betaling van 25 cent. Uitgeest. Het tweedaagsche kroningsfeest is schitterend geslaagd er heerschte eene echt feestelijke stemming en alles is in de beste ordo afgeloopen. Den eersten dag waren de hoofdnummers van het programma: godsdienstige herdenking schoolfeest en lichtbeelden en den tweeden dagvolksspelen illuminatie en vuurwerk, een en ander opgeluisterd door het fanfare-gezelschap terwijl ook de gemengde zangvereeniging »Zang en Vriend schap" hare gewaardeerde medewerking verleende. Tot laat in den nacht maakten velen nog van de gelegenheid tot dansen in de verschillende herbergen gebruik. Ite vredeboodschap. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederland schen Vredebond, voorzitter: de heer mr. J. B. Breukel- man en secretarisde heer J. A. Mazel, heeft onder dag- teekening van 2 September het volgende adres, in de Fransche taal gesteld, gericht tot Zijne Keizerlijke Maje steit, den Czaar van Rusland: Sire! Met den diepsten eerbied nadert het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vredebond, gevestigd te 's-Gravenhage, Uwe Keizerlijke Majesteit en heeft de eer Haar zijn nederigste gelukwenschen aan te bieden met den edelen stap ten gunste eener gedeeltelijke ont wapening. In overeenstemming met de edelmoedige ingevingen welke de Boodschap, waarover de geheele beschaafde wereld zich verblijdt, uitlokte, neemt onze Bond de vrij heid de meest oprecht gemeende wenschen te uiten dat de denkbeelden, nedergelegd en belichaamd in die bood schap, denkbeelden, welke sedert lang door de vrienden van den vrede en van de scheidsrechtelijke beslissing van geschillen werden voorgestaan, een groote schrede verder naar hunne verwezenlijking zullen mogen doen. De Bond hoopt vurig dat het, op nitnoodiging van Uwe Keizer lijke Majesteit bijeen te komen congres, bevordelijk zal zijn aan de ontwapeningsbeginselen, aan de handhaving van een duurzamen vrede en aan de natuurlijke en vreed zame oplossing der sociale vraagstukken. Met deze gevoelens bezield, biedt het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vredebond Uwe Keizer lijke Majesteit zijn eerbiedige hulde aan. Opmeer. H. M. de Koningin schonk, zooals reeds vroeger is gemeld, eenigen tijd geleden aan een zieken jonge ling te dezer plaatse, die niet meer in staat is te loopen, een wagentje. Dit rijtuigje is aangekomen en ziet er keurig en tegelijk solide uit. Ken belangrijk boek. Bij den uitgever Martinus Nijhoff te 's Gravenhage is thans de derde druk verschenen van het tweede deel der Cartons voor de geschiedenis van den Nederlandschen vrijheidsoorlog van Bakhuizen van den Brink. Het be wijst zeker voor de belangstelling van ons volk in zijn geschiedenis, dat van deze belangrijke geschiedkundige op stellen die hoe goed ook geschreven zooals men weet ver van lichte lectuur zijn, een derde druk noodig is. Dit deeltje bevat de opstellen Hendrik van Brederode en Willem van Oranje in 1566 en 1567, Jacob van Wesenbeke de publicist van den Nederlandschen op stand, Eerste vergadering der Staten van Holland, 19 Juli 1572 en De confessie van den moordenaar (met fac simile.) Drukfouten. In het artikel »Leve de Koningin in ons nummer van Zondag 4 September 1.1., staat in kolom 2, regel 13 van boven«zonder den machtigen indruk der toonen van het oude Wilhelmus." Men gelieve te lezenonder den machtigen indruk der tonen" enz. In dezelfde kolom staat, regel 31 van boven«He rauten van wapenen met hunne trompetten," en regel 24 van onderen: «met raad." Men leze: «Heranten van wapenen met hunne trompetters," en: «met raad en daad." ONDERTROUWD. 3 Sept. Hendrik Kenter, alhier, onl. te Edam, en Ma« tilda van Baar, te Edam. GETROUWD. 4 Sept. Willem Melchior de Klein en Neeltje Kes. GEBOREN. 3 Sept. Christina Catharinad. van Pieter Baltus en Antje Berkhout. OVERLEDEN. 4 Sept. Catharina Petronella Geertruida, d. van Simon Weel en Jantje Habbé17 d. Hensbroek. Ondertrouwd en getrouwd. 6 en 21 Aug. Frederik de Waalte Warmenhuizen en Marijtje Wortel. Geboren: 7 Aug. Adriana, d. van Pieter Komen en Aaltje Rood. 8 Adrianus, z. van Klaas Smal en Hilletje Schipper. 13 Pieter, z. van Jan Smits en Catharina Wever. 24 Theodoras Antonins, z. van Dirk van Diepen Lz. en Aaltje Wijnker. 25 Maria, d. van Arie Wester en Neeltje Trompetter. Overleden. 26 Aug. Simon de Boer, wednr. van Geertje de Wit, eerder van Geertje Dekker, 86 j. Znidscliarwoude. Ondertrouwd en getrouwd. 5 Aug. en 18 Aug. J. Grootjes en C. Moras. P. Pover en M. Kliffen. Geboren. 1 Aug. Guurtje, d. van D. Stammis en J. Kleimeer. Overleden. 12 Aug. Levenloos aangegeven k. van 0. Hinke. 15 Jacob Evers, 7 m. 22 Willem Glas, 8 m. 30 Aldert Nol Pover, 8 j. Obdam. Geboren. 23 Aug. Maria d. van Cornelis Koenis en Catharina Hermelink. N. W. Schuld, dito Cert. Nederland, dito, dito, Oblig Italië Inschrijving 1862/81 OostenrijkObl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. dito, dito Febr.-Aug. dito, zilver Jan,-Juli., ditodito April-Oct. Portugal Obl. Buit. 1853/84 met ticket.... dito,, 1888/89, a frs. 500 met id Rusland, Binnenlandscke 1894 dito, 1880 gecons. Z. R. 125-62513 Mei-Nov. dito, 1889 le&2eser. 1 Jan. 1 Apr, 1 Juli lOct. dito, 1894, Donetz-Spoorw dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov dito, 1889 dito, in goud, 1884, 13 Jan. 13 Juli Spanje, Obl. Buit. Perpetuele Turkije, gepriv. Conv. leening dito, Douane Obl dito, Geconverteerde Serie D Egypte, Obl. leening 1876 Mexico, Obl. Binn. Sok. aflosb. oblig dito, Buit. Geconv. 1890 Venezuela, Obligatiën 1881 N. V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandbr. N. W. Pac. Hyp. Pdbr Nederland, Cult. Maatsck. d. Vorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, Ned. Ind. Ilandelsb. Aand. dito, Kon. Ned. Mij. t. expl. petr. br.A. dito, Petr. Mij. Sumatra-Palembang A. Nederland, Expl. St. Spw. Aand dito, Ned. Centr. Spoorw, Aand. f250 dito, dito, gestemp. Obligatiën f 250... dito, Ned.-Zuid-Afr 1889 dito, N.-Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. Italië, Spoorwegleening 1887/89 dito, Zuid-Ital. Spoorweg-Obl Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch. Oblig dito, id. a R 125 dito, Pastowo Spw. Mij dito dito, Iwang. Dombr. Oblig dito, Transcaus. Spoorweg-Oblig dito, Wladik. a Z. R. 625 Oblig dito, Zuid-W. Sp. Oblig. a R 625 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Hyp. Obl dito, Central Pacific Aand dito, Denv. Rio Grande dito dito, Florida C. Pen. C. v. gew. A dito, Illinois Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nasbv. Cert. v. Aand... dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e Hyp. dito, dito, le Hyp dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 100 Hongarije, Tbeiss Loten Oostenrijk, Staatsl. 1854 dito, dito 1860 dito, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsleening 1864 Loten ditodito 1866. Dito Turkije, Spoorwegleening Nederland, Aand. Ned. Ind. Expl.Mij 2 Sept. 3 pCt.1 1 86** 97| 97*5 86) 84 J BKl 84*f S4f 21& 29* 64* 97| 954 101* 82f 103** 39* 89) 93* 23* 108* 33f 98 34 98f 67 47* 43 79) 313) 106* 112* 35) 91 100| 93 56) 57-Hr 149 98# 87* Sept. 86** 96* 97* 84t) 84-ff 84 22) 30* 64* 97** L02 104* 39* 90) 94A 34 33*| 311 106 35) 56 87 89) 99# 97) 13) 92) 21* 14i% 9ï5 111) 58) 12* 88) 23* 109* 117A 139 118x5 163 1424 183) 158 25*i 160 99 99* 13*5 92) 22** 14# 10 112 12f 224 1184 157* 26*) PURMEREND 6 Sept. Aangevoerd 428 vette run deren f 0.48 a 0,58 p. p., 14 stieren, prijshoudend, handel stug 115 vette kalveren f 0.55 a 0.75 p. p., handel stng, 109 nucht. idem f 8 a 18, handel vlug, 11 paarden, 900 schapen en lammeren, prijshoudend handel stug, 102 vette varkens 36 a 42 ct. p. p., handel stug, 105 magere id. f 12 a 20, 233 biggen, f 6 a 8,50, beide handel matig, 100 zak appelen f3,a 4,50 zak peren f 2,50 a 3. per zak. Kleine kaas f 25,middelbare f commissie f Aangevoerd 252 stapels, weg.kg., 2027 '/2 kg. boter f 0.90 a 1,Kipeieren f 3,50 a 4,— Eend eieren f 2,90 a 0,

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3