Straatbelasting. Buitenland. N e d er^and No. 106. Tweede biad. Honderdste jaargang. Woensdag 7 Sept. 1898. POSTERIJEN. UkliMRSCÜIi C»l KAM. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALK MAAR maakt bekend dat met het oog op de feesten alhier te geven do dienst op het Postkantoor op 13 September a.s., geregeld is als volgt Het kantoor zal open zijn voor het publiek van 's mor gens 7 tot 11 uur en 's avonds van 5 tot 7 (plaatstijd); alleen in de morgenuren zal gelegenheid bestaan tot het behandelen van spaarbank-, quitantie-en post wisselzaken. De bestellingen der brievenpost zullen aanvangen ten 7 en 9 uur 's morgens en 6.30 's avonds die der pak- ketpost ten 8 uur 's morgens en 6.30 's avonds (plaatstijd). In de lichting der brievenbussen komt geen verandering. Alkmaar, 4 September 1898. De Directeur voornoemd, MOLL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat het primitief kohier der „.straatbelasting dienst 1898 den 1 September 1.1. door de Ged. Staten goedgekeurd op heden aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt. Gedurende vijf maanden ligt een afschrift van dit kohier ter secretarie voor een ieder ter inzage. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezogeld papier bij den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslag biljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 5 Sept. 1898. O. D. DONATH, Secretaris. Wedcrtoelating van Vee en Vleesch uit Nederland herkomstig en in den vreemde geweigerd. De BURGEMEESTER van Alkmaar Gelet op de gemeenschappelijke beschikkingen van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën d.d. 16/22 Augustus 1.1. (Ned. Staatscourant No. 196). Brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de gevallen waarin de vreemde autoriteiten op grond van de daar te lande geldende veeartsenijkundige voorschriften, do toelating van uit Nederland ten invoer aangeboden vee en vleesch mochten weigeren, het geweigerde weder in Nederland zal kunnen worden ingevoerd op de vol gende voorwaarden 1°. dat de invoer geschiede langs hetzelfde kantoor als do uitvoer plaats greep 2°. dat aan het eerste kantoor hetzij in originalidan wel in gewaarmerkt afschrift ot uittreksel de vracht brief worde overgelegdwelke bij den uitvoer tot geleiding heeft gestrekt 3°. dat het weder ingevoerde niet verder dan het eerste kantoor worde vervoerd dan na door den districts veearts of een zijner plaatsvervangers te zijn onderzocht. Alkmaar, 5 Sept. 1898. De Burgemeester voornoemd A. MACLAINE PONT. DOTICHL1H». Bij oen bezoek aan Hanover hield de keizer na de veldgodsdienstoefening op het Waterloo- plein aan de Waterloozuil een toespraak, waarin hij, erop wijzende dat aan de Waterloozuil de troepen op geschiedkundigen bodem staan, herinnerde aan de wapen broederschap van de Engelschon en Duitschers bij Waterloo. Het engelsche leger, vervolgde Z. M., heeft enkele uren geleden in Afrika een overwinning behaald op een veel sterkeren vijand. -De keizer noodigde de troepen uit in te stemmen met een »Leve koningin Victoria 1'' EOVPTB. Nadat een paar dagen alle berichten omtrent het voortschrijdende engelsch-egyptische leger waren achterwege gebleven, zooals thans blijkt doordat de telegrafische verbinding door een zandstorm was gestoord werd den 3 reeds weder van den opperbevel hebber de mededeeling ontvangen, dat men den geheelen oever tot Omdnrman toe, door middel van kanonneer- booten, had schoongeveegd en alle forten vernield en dat eene legermacht van 35.000 man, onder het persoonlijk bevel van den Khalifa, buiten Omdnrman tot verwoeden tegenstand gereed stond. Een telegram van den Sirdar Sir LI. Kitchener, den 4 te Londen ontvangen, meldt thans, dat de Derviscben den 3 des avonds het britsch-egyptische leger ongestoord lieten. Den 4 des morgens vroeg deden de Dervischen een vastberaden aanval, doch na een zwaren strijd van ette lijke uren werden zij om half negen des morgens terug gedreven. De Sirdar gaf bevel tot den aanval op Omdnr man en ontmoette opnieuw vastberaden tegenstand op zijn rechtorflank. Do Dervischen werden met zware ver liezen teruggeworpen, hun leger was om twee uur in den middag geheel verstrooid. Het engelsch-egyptische leger rukte toen op en bezette Omdnrman in den namiddag. De Khalifa is gevlucht en wordt nu achtervolgd door cava lerie. Het is onmogelijk reeds nu de lijst der gevallenen te geven maar men schat het verlies der britsche troepen op 100, die der egyptische op ongeveer 200. Noufeld, de oostenrijker, de oostenrijksche zuster Teresa Grigolini en alle andere europeesche gevangenen van den Khalifa zijn in goeden welstand bevonden. De inwoners van Omdnr man zijn zeer verheugd over de aankomst van generaal Kitchener. De gekwetsten werden reeds per boot vervoerd. Uit nadere berichten blijkt, dat de Khalifa met slechts 140 man, o. a. ook Osman Digna, gevlucht is in de rich ting van Kordofan. De rest van het groote leger, waar van men zegt dat 15000 man werden buiten gevecht gesteld, is gevangen genomen. Bij een bezoek aan Khartoem, vlak tegenover Omdnr man gelegen, van don Sirdar, bleek deze stad geheel in puin te liggen. Te Omdnrman moet de stank onhoud baar zijn. Het britsche agentschap te Kaïro ontving oen telegram van den duitschen keizer, waarin deze zijne vreugde uit spreekt, dat eindelijk de dood van den armen Gordon gewroken is. De vervolging van den Khalief moest 30 mijlen voorbij Omdnrman worden gestaakt; de paarden waren uitgeput, doordat zij 48 uren achtereen bereden waren waarvan 15 uur vechtende. De Sirdar hoeft nu een arabisch kameelenkorps georganiseerd, om de vervolging voort te zetten. Te Khartoem werd den 4 eene godsdienstoefening gehouden ter eere van Gordon. FRANKRIJK. Behalve dat de minister van oor log Cavaignac de man, die den aandrang tot revisie van het Dreyfus-vonnis nog steeds tegenhield, zijn ontslag vroeg en verkreeg, is het eenige nieuws in deze treurige zaak, dat mevr. Dreyfus zich thans opnieuw heeft gewend tot den minister van justitie met verzoek om revisie. De portefeuille van oorlog is thans aangeboden aan generaal Zurlinden die naar de berichten haar ook zou hebben aanvaard. VEREENIODB STATEN. De Spaansche admi raal Cervera is, naar men uit Niouw-York meldt, met al zijn officieren en zeelieden op vrije voeten gesteld. De spaansche Regeering zal zorgen voor hunne overbrenging naar Spanje, waarheen zij zich weldra zullen inschepen. Eene Engelscli-Duitsche alliantie 1 De »Pall Mall Gazette'' beweert van vertrouwbare zijde te vernemen, dat door den minister Balfour en den Duitschen ambassadeur Hatzfeld eene overeenkomst tus- schen Groot-Brittannië en Duitschland is onderteekend, naar men meent van beperkten aard, maar toch ten aanzien van sommige algemeene punten een of- en defen sief verbond. Het blad voegt er bij, dat deze nieuwe keer in de politiek buitenslands op natuurlijke wijze is voortgevloeid uit den tegenwoordigen toestand van Eu ropa en hot beroept zich op de rede des ministers Cham berlain, den 13den Mei te Birmingham gehouden. A T J E H. Aan de N. R. Ct. werd den 3 gemeld «Heden gaat Van Heutsz met een half bataljon en eene afdeeling artillerie en cavalerie naar Teupin Raja met de bedoeling daar 14 dagen te blijven. Een deel van de krijgsmacht is bestemd voor verschillende excursies, het andere voor het maken van een weg naar Segli. Scherinerhorn. Wegens de Kroningsfeesten zal dit jaar d aVrijstermarkt niet gehouden worden. Amsterdam. B. en W. hebben den gemeenteraad overgelegd de begrooting van inkomsten en uitgaven der gasfabrieken. Zij is gebaseerd op een belangrijk verlaag den gasprijs, n.l. op 7 centen per kab. M. gas, geleverd over den meter en 71/a cent per kub. M. gas, geleverd door muntgasmeters terwijl het te leveren gas gemid deld eene lichtsterkte van 15 7 kaarsen zal hebben tegen 16 kaarsen minimum thans. moordaanslagen. Wederom heeft te Rotterdam eon moordaanslag plaats gehad en wel ten huize van J. C. de Gier, bor stelmaker bij firma de Haas wonende Boezemkade, in een huis nog door drie gezinnen bewoond. Toen de politie op het hulpgeroep van twee meisjes zich toegang tot de woning verschaftevond zij in bed de vrouw van de Gier met een wonde aan den hals en in haar bloed ba dende en daarnaast haar dochtertje met verwonding aan de rechterhand. Op den grond het lijk van een man met geladen revolver in de eene en een groot met bloed be vlekt broodmes in de andere hand. Het was Pieterse kostganger bij het gezin de Gier. De vrouw leefde nog, doch de aard der verwonding in aanmerking genomen zal zij spoedig sterven. De verwonding van het kind is niet gevaarlijk. Volgens de verklaring dor meisjes hoeft Pieterse vrouw de Gier in haar slaap overvallen. De moord heeft plaats gehad nadat de Gier reeds naar de fabriek was. Pieterse was eveneens gehuwd, doch leefde gescheiden van zijn vrouw. Een laaghartige sluipmoord had den 2 's avonds te Papendrecht plaats, na afloop van een vergadering over de aldaar te houden feesten. De 38-jarige beeld houwer C. v. Wijngaarden werd door den 60-jarigen Antonie van Son opgewacht, die hem onverwachts, met oen slagersmes, vier steken toebracht, een in den buik, een in den rug en twee in den arm. De misdadiger werd 's nachts van zijn bed gehaald en naar de gevangenis te Dordrecht overgebracht. Een belangrijke aanhouding. De Rotterdamsche politie heeft in een woning in de Warmoezierstraat aldaar aangehouden een man en vrouw, verdacht van verduistering van een groot aantal diamanten en bijouterieën tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 20,000 te Antwerpen ten nadeele van een koopman gepleegd. De aangehoudenen hadden sedert een paar maanden genoemde woning betrokken. Paardenfokkerij. Te Groningen is het eerste veulenhof in het noor den van ons land opgericht, aanvankelijk met het doel do op de provinciale keuringen bekroonde veulens ter verpleging op te nemen. Het bestuur heeft thans besloten deze guustige golegenheid ook voor niet bekroonde exem plaren open te stellen, waarvoor alleen de kosten van voeding en eventueele geneeskundige hulp den eigenaars in rekening worden gebracht. De provinciale Vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij, zal einde Aug. eenige merrievenlens aangekocht te Oldenburg te Gro ningen publiek laten verkoopen. Eenige landbouwers, w. o. de heer B. L. Tijdens, lid der tweede kamer, hebben het plan opgevat een groot aantal paarden, van f 400 h f 450 per stuk, in Duitsch land op te koopen, ze een zorgvuldige verpleging te geven in een daarvoor speciaal ingericht gebouw, om ze later weder van de hand te doen. Hiervoor tracht men een aandeelen-kapitaal van f 30,000 bijeen te brengen. Schagen. De heer L. A. Schouten, onder-kapelmees ter van de Stafmuziek te den Helder, behoort tot dege nen, wien do zilveren medalje van de Orde van Oranje- Nassau werd verleend. In zijne qualiteit van directeur der Harmoniekapel bevond hij zich juist dien dag in deze gemeente, en hem werd eene hartelijke ovatie gebracht. Men schrijft ons uit Schagen 't Was woensdag feest, een vroolijk feest in 't immer lustig Schagen. Ter eer van onze Koningin woei vlag bij vlag gewimpeld uit van torenspits en woning. Guirlandes vol Oranjebloem en boom aan boom geketend, gekroonde W's, rood, wit en blauw versierde bustes overal, ver telden aan wie 't hooren wou, dat Wilhelmina van Nas sau ten trone was gestegen 1 Reeds in den vroegen mor gen klonk in diepe volle toonen 't geliefd Wilhelmus van den trans van den gemeentetoren. Het klinkend koper der kapel, de trots terecht van Schagen, bazuinde wijd en ver het feit, dat Neêrland nu zijn Kroonprinses zijn Koningin mocht noemen. De wind verjoeg de wolken snel om 't zonnetje des hemels te laten zien hoe 't volk alom ten bedestond zich spoedde om zegen van den goeden God voor Neërlands zon te vragen. Het werd half één en op dat uur verzamelden de kleinen zich op de markt om vier aan vier ten optocht zich te scharen. Wat wapperden de vaandels blij, wat zwaaiden tal van vlaggen, wat klonk het vroolijk kinderlied uit vijf maal honderd keelen 't Ging op de maat van één en twee, muziek voorop, door Schagen en telkens klonk een luid hoezee, een leev' de Koninginne Op 't feestterrein terug gekeerd kreeg elk een Kroningsbeker en jongedames dienden koek en frissche, lekkere dranken. Toen aan het spelen om een prijs in wedstrijd met elkander. Er werd ge sprongen, hoog en ver, gegooid met ring en ballen, ge kruid met vaatjes, turf geraapt, en koek gehapt om 't beste. Wat vreugde bij de blijde jeugdWat vreugde bij de ouders 1 Den gansehen middag duurde 't feest, steeds opgewekt en vroolijk. De Schager-harmoniekapel was onvermoeid in het blazen; 't ging al maar doornu eens een lied, dan weer een marsch en dan weer tal fanfares. De burgemeester sprak een woord en later nog Van Kluyve, die op het school plein na een marsch aan 't feest een einde maakte. De laatste roep, de laatste klank van 't kinderfeest in Scha gen, 't pakkend slot van 't schoon festijn was«Leev' de Koninginne 't Werd Donderdag. D'Oranje-zon versmolt weer al de wolken en lag den wind het zwijgen op ter eer van Holland's feesten. Op 't Schager marktplein, rijk ver sierd, en vol van vele menschen, klonk 't feestconcert «Gegroet, gegroet I Vorstinne Nu Gij bestijgt Uw troon, Heil, U, o Koninginne Getooid met Neerlands Kroon." Gejuich, gejubel luid en blij uit honderd, honderd keelen na eiken zang uit volle borst met zooveel gloed gegeven, 't Wilhelmus sloot het feestconcert, 't Wil helmus van Nassauwe en 't daverde langs markt en gracht, toen 't lied was uitgezongen Hoera, Hoera voor 't zangerkoorGeen nummer was er schooner dan 't feestconcert op 't rijk program in 't muzikale Schagen. Bij 't volksspel toefden velen nogzakloopen, vaatjes- kruien, ringsteken in versierde kar, wielrennen dat bet snorde. Des avonds was geheel de plaats vol schitte rende lichten, vol lampions, rood, wit en blauw, oranje, kleinen, grooten. En onder 't lichtend lampendak en langs de groene slingers toog dansend, zingend, jubelend steeds eene feestelijke schare. 't Was feest, een vroolijk feest een heerlijk feest in Schagen. Geen wanklank werd gehoord, geen leelijks werd vernomen. Eén klank van 't blij festijn Klinkt na in hart en zinnen, 't Is ket duizendmaal herhaald «Lang leev' de Koninginne Texel. Het glanspunt van alle feestelijkheden (harddraverij, ringsteken, gondelvaart, volksspelen, school feesten, optochten, muziekuitvoeringen, tooneeluitvoering, enz.) was de uit 10 groepen bestaande op 1 en 2 Sept. te Den Burg gehouden historisch-allegorisehe optocht. De groepen waren: «Ada van Holland," die hier in 1203 in het tegenwoordige weeshuis gevangen zat, vergezeld van Wouter van Egmond en 14 dienaars en dienaressen «Jan van Castillon," die aan Texel de vrijheid van de visscherij schonk, omgeven door een stoet van 10 per sonen «Pilips van Bourgondie," die in 1436 dijkgraaf en heemraden voor het eiland benoemde, omringd door edelen en andere personages van hoogen rang«de indijking van den polder Eierland" in 1835, bestaande uit aannemers, opzichters, polderjongens en allerlei voor inpol dering vereischte werktuigen«het Texelsche fanfare corps"«de komst van koning Willem II'' op Texel in 1842, welke groep bestond uit een door 4 paarden ge trokken rijtuig, waarin Zijne Majesteit en 2 adjudanten hadden plaats genomen en waarachter een heraut te paard, 2 jockeys, een palfrenier en een eerewacht met comman dant zich voortbewogen; «een zegewagen, gewijd aan den landbouw," waarop do godin Ceres, omringd door hooisters en anderen, had plaats genomen«de visscherij", voor gesteld door een opgetuigde boot, bemand met schipper, visschers en knechts; «do Nederlandsche maagd," om ringd door 12 meisjes, die de 11 provinciën onzes lands en de gemeente Texel voorstelden, benevens 2 vaandel dragers en een tiental ruiters en eindelijk «de koningin der aarde," de pers, voorgesteld door eene in werking

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5