Varia van is Isllii l.angeriïjlï. BURGERLIJKE STAND. 9 zijnde drukpers. Den 1 had deze optocht bij dag, den 2 des avonds bij fakkellicht plaats. Akersloot. De kroningsfeesten zijn uitstekend geslaagd. Op het aardig versierde feestterrein werden na de godsdienstoefeningen, des namiddags volksspelen gehouden, bestaande in zakloopen, mastklimmen, spriet- loopen, tobbespel en ringrijden. De prijzen werden na een hartelijke toespraak door den burgemeester des avonds zeven uur in het raadhuis uitgereikt. Den volgenden dag werd een kinderfeest gehouden. De leerlingen van alle scholen, 270 in getal, zonden op het feestterrein vereenigd zijn. De schooljeugd van den Koogerpolder werd in een tiental rijtuigen naar het dorp gebracht. Van Akerslooterschouw werden zij door een optocht van gecostumeerde ruiters afgehaald, en naar de school geleid. Daar werd het »Wien Neerlandsch bloed" den burgemeester toegezongen met begeleiding van een muziekkorps van IJmuiden, dat ook den vorigen dag de feeeten had op geluisterd. Een omgang door een deel van het dorp werd gehouden, waarbij ruiteroptocht en muziek goede diensten bewezen. Op het feestterrein zaten do kinderen later voor een overdekte tribune, waarop de heer Proper uit Rotterdam ze bezighield met alleraardigste goochel toeren. Muziek en ruiters trokken in dien tijd verder het dorp door. Natuurlijk werden de kinderen volop voorzien van melk, brood en koek, terwijl vaderlandsche liederen vroolijk weerklonken. Een tombola zonder nieten voorzag ieder kind van een prijsje, en een fraaie gedenk plaat, met portret der Koningin, werd ieder ter herin nering aan het feest uitgereikt. Tot laat in den nacht werd het feest in de verschillende herbergen voortgezet. Bginond aan Zee. Den 31 Augustus werden de inhuldigingsfeesten geopend door fanfare-muziek, hierop volgde eene officieele vertegenwoordiging van de feestcommissie in de verschillende kerken, en daarna schoolfeest in het versierde schoollokaal met optocht van 600 kinderen door het dorp. Den 1 September werden de feesten voortgezet met volksspelen daarna uitvoering van het gemengde zang koor onder leiding van den heer Tijsma. Toen volgde de historische optocht, voorstellende de landing van Willem I te Scheveningen. Het voorgestelde engelsche oorlogschip »de Warrior," waarop de Prins met zijn ge volg zich bevond, was in 't zicht voor don wal en kampte met de woedende golven om het strand te bereiken, doch de stroom was zeer sterk en door het bekomen van eenige averij was het niet mogelijk op de voorge stelde plaats te landen, maar moest het vaartuig onge veer 2 palen bezuiden Egmond stranden. De duizende toeschouwers werden in de gelegenheid gesteld te zien wat de wakkere bemanning van de reddingboot in staat was te doen. Door de zeer sterke branding bereikte men vrij spoedig het vaartuig om den Prins en zijn ge volg overteuemen en daarna voor het dorp aan den wal te brengen. Zoodra op de Van Speijks toren werd opgemerkt, dat de Prins aan wal was gestapt, werden saluut-schoten ge lost en volgde daarop de begroeting van den Prins en diens antwoord. In optocht ging het daarop door het eenvoudig versierde dorp naar het Raadhuis, waar de Prins werd toegesproken door den burgemeester, van daar o.a. naar de nieuwe Prins Hendrik-stichting, waar eene eerepoort was opgesteld, en waar den Prins door den directeur de eere-wijn aangeboden werd. Het pas kortelings gevormde muziekkorps onder lei ding van den heer Zaal heeft zich bjj alles dapper ge weerd. Een eenvoudig vuurwerk werd 's avonds afgestoken op een hoogen duin met een slotstuk »Leve de Koningin. Hensbroek. Den 31 Augustus werd hier het kroningsfeest gevierd, dat een aanvang nam met eene godsdienstige samenkomst in de kerk, waarbij de school kinderen drie feestliederen zongen. Vervolgens gingen do kinderen in optocht naar de kolfbaan van den heer G. Winkel, waar zij den dag doorbrachten met spelen, feest liederen zingen en het zien der voorstellingen van de poppekast, terwijl zij intusschen onthaald werden op chocolade, krentebrood, koek en limonade en alles afge wisseld werd door wandelingen door het dorp. Na den dag zoo in vroolijke stemming te hebben doorgebracht, gingen zij met oen portret der Koningin en een boekje met feestliederen zeer blijde huiswaarts. Des avonds gaf de rederijkerskamer »'t Viooltje" eene welgeslaagde voorstelling, voordragende drie tooneelstukjes die door eene volle zaal met belangstelling werden ge volgd. Tot groot genoegen van de gemeente heeft de heer ds. H. Vermaas bedankt voor de beroepen naar Anna Pau- lowua on Oude Niedorp c.a. Hen nieuwe postzegel. Den 6 zullen de nieuwe postzegels voorloopig alleen van een gulden tot een beperkt getal aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Het zegel vertoont, in een medaillon gedekt door een kroon, de buste der Koningin met opgestoken haar en den diadeem op het hoofd het kopje is in profiel genomen en prachtig van uitvoering. Boven het medaillon staan op een lint de woorden ♦Koninkrijk der Nederlanden", in de bovenhoeken het wapen, en in de benedenhoeken het cijfer 1 en daartusschen het woord gulden. Het zegel is in één tint gedrukt. Examen apothekersbediende. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden October, November of December e.k. gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomon te Breda en te Zwolle. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 1 Oct. e.k. schriftelijk opgave te doen. Zij die te Breda wenschen geëxamineerd te worden behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland en westelijk Noord-Brabant, dr. A van der Loeff, te Beteringen, en zij die Zwolle verkiezentot den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Overijsol en Drenthe dr. M. W. Pijnappel, te Zwolle, met overlegging van een extract nit de registors van den burgerlijken stand, waaruit blijkt,dat zij den leeftijd van achttien jaar hobbou bereikt. De inhuldigingsfeesten hebben de vorige week alhier een storing in den handel gebracht. Geen 100000 bloemkoolen werden ter markt gebracht, hoewel de prijs soms tot f 12.50 per 100 steeg. Gemiddeld werd er f 7 per 100 besteed. Aan de beide Langedijker stations wer den 125 wagons groenten geladen met bestemming naar het buitenland. Benoemingen. Benoemd tot surnumerair der directe belastingen en van het kadaster de heeren L. J. H. Eversen te Maastricht, J. J. Voorthuis te Meppel, A. Kriebel te 's-Gravenhage en L. W. Sillevis te 's-Gravenhage. Oudorp. Op de voordracht ter benoeming van onderwijzeres aan de O. L. school zijn geplaatst do dames H. A. Hoek, Alkmaar, E. Maass, Nijmegen, en B. Kuijt, Haarlem. Barslngerhorn. Het Kroningsfeest werd te K o 1 h o r n den 3 met opgewektheid gevierd. Het dorp was in ongekenden feesttooi, de nieuwe streek was ge heel met guirlandes in de nationale kleuren versierd, en 's avonds ruim verlicht. Ook de oude streek was van eind tot eind met lampions verlicht en versierd, terwijl een zestal eere-poorten waren opgericht. Van de fees telijkheden slaagde het meest de gondelvaart in de haven. Op de duizenden toeschouwers maakte deze vaart van 9 ansjovisbooten, rijk versierd en met honderden lampions getooid en verlicht, eenen grooten indruk. Slechts 2 sollicitanten meldden zich aan voor onder wijzeres aan de school te Kolhorn, jaarwedde f 500. De ministers. De ministers hebben 31 Augustus hunne bedienin gen ter beschikking van Hare Majestoit de Koningin gesteld. H. M. de Koningin heeft de Ministers in hunne be trekkingen gehandhaafd en bij koninklijk besluit van 2 September 1898 is mr. N. G. Pierson minister van financiën bevorderd tot commandeur in de orde van don Nederlandschen Leeuw. Door don Keizer van Duitschland is aan onze Koningin het commando opgedragen van het in Wands- beck in garnizoen liggende huzaren-regiment voortaan zal dat den titel voeren van huzaren-regiment»Koningin der Nederlanden" n°. 15. Van Meerenberg. Aan de verpleegden was op 1 Sept. ook oen feest bereid. De godsdienstoefening door ds. John Wijs geleid, bracht reeds een plechtige wijding aan den dag. Bepaald aan doenlijk treffend was het gastmaal in de prachtige Beu kenlaan. De tafel in twee rijen opgesteld, had eene lengte van ongeveer 300 meter. De aanblik der ver sierde tafel was zóó feestelijk dat de verpleegden er ge heel van onder den indruk waren. De maaltijd werd geopend met het zingen van het Kroningslied en begeleid door het eigen Fanfarecorps. De dames der N. H. Yereeniging Meerenberg waren 's morgens reeds bijtijds gekomen en hielpen de tafels gereed maken met bloemen versieren, waarbij de eiken slingers door de zusters vervaardigd een goed effect maakten. De illuminatie was in één woord schitterend. De galjoot op het meertje, waarin het fanfarecorps speelde en die door een versierde boot langzaam door het meertje geleid werd was een feeërieke vertooning. Den vorigon dag hadden een 100tal vorpleegden in omnibussen den optocht te Haarlem gezien waarvoor door den burgemeester van Haarlem een school beschik baar was gesteld. Het Rronlngslled. De Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang heeft circa 150,000 exemplaren van den door haar uit gegeven bundel vaderlandsche liederen van de hand ge zet. Zeker een groot succes 1 Zij wenscht thans nog eens de aandacht op hare liederen gevestigd te zien vooral op het Kroningsliedwaarvan wij de woorden hier laten volgen Wees begroet met jubeltonen Wees gezegend groote dag Komt ons heerlijk feest nu kronon Geurend loover zonnelach Grooten, kleenen, grijsheid, jeugd Allen gloeit de borst van vreugd Juichend strekken wij de handen Heil ruischt door Hollands tuin Heil UI jublen strand en duin, Koningin der Nederlanden 't Vast Verbond is thans gesloten Tusschen Volk en Koningin Laat ons stil het hoofd ontblooton Kind'ren van één huisgezin Wilhelmina siert de kroon, Gouden jonkheid stijgt ten troon Vastgeknoopt zijn de eélste banden. Heil U wat bezwijken zal Heil U onze trouw staat pal Koningin der Nederlanden I Voer uw' schepter tal van jaren Too verstafdie allen trekt Rust gebiedt in 't wo&n der baren Frisscher leven vreugde wekt Groen' de olijftak van den Vreö, Welvaart deel' haar schatten meé Vrijheid wone aan deze stranden Heil U op der Nassau's troon Heil Uzeegne God uw kroon Koningin der Nederlanden 1 Dc bultcnlandschc pers. De vertegenwoordigers der buitenlandsche pers, ten getale van ongeveer 200 te Amsterdam aanwezig, wer- don in het gebouw »Eensgezindheid", waarvan eenige lokalen geheel te hunnen gerieve zijn ingericht, ontvangen door den voorzitter van den Nederlandschen Journalisten- bond den heer Ch. BÓissevain en toegesproken in het fransch engelsch duitsch en vlaamsch. Den 4 werden zij ten huize van den burgemeester ontvangen en namen zij deel aan den dien avond daar gehouden raout. Op alle wijzen wordt hun de taak gemakkelijk gemaakt. In het post- en telegraafkantoor hebben zij o.a. eene aparte lokaliteit en geëmployeerdendie alle moderne talen vloeiend spreken te hunner beschikking. De indlsche vorsten. De indische vorsten thans te Amsterdam, bezoch ten o. a. de gouden koets in het Paleis van Volksvlijt. Zij logeeren in het Victoria Hotel en gaan druk profi- teeren van de amusementen die de groote stad hun biedt. Zij waren reeds bij eene specialiteiten-voorstelling in het circus-Carréwoonden eene gala-uitvoering bij in het circus-Renz enz. Naar wij vernemen, zijn bij gelegenheid van de aanvaarding der regeering door H. M. Koningin Wil helmina, aan ongeveer 160 gedotineerden of veroordeelden kwijtschelding of vermindering van straf verleend tot een maximum van een jaar. Koninklijke Hasten. Den 5, in den namiddag, zijn HH. HH. de Groot hertog van SaksenWeimar en de prins von Wied te Amsterdam afgestapt. Een extra-trein bracht hen te 5 uur 45 van Den Haag. Aan het Centraal Station werden zij o. a. ontvangen door den adjudant Baron van Gro- vestins. Tot het gevolg behoort voor den Groothertog generaal Palezieux Falconnait en ritmeester Graaf van Bylandt Reydt, terwijl Z. H. is toegevoegd generaal WeyermaD. Tot het gevolg van den Prins von Wied behoort Graaf van Bijlandt, terwijl de kamerheer Taets van Amerongen Z. H. is toegevoegd. Do hooge gasten werden in hofrijtuigen naar het Pa leis gebracht. In de vestibule aan de Damzijde werden zij door HH. MM. ontvangen, de Groothertog in het bijzonder door de Koningin, de Prins door de Koningin- Moeder. Oudorp. Getrouwd. 9 Aug. Klaas Slooteu en Neeltje Keizer. G e b o ren. 4 Aug. Bregitta, d. van Franciscus Kunst en Geertje Buijs. 12 Antje, d. van Hark Wonder en Bregtje Water. Overleden. 15 Aug. Dirk, z. van Cornelis Modder en Geertje Breg- man, 15 w. it. Pankras. Geboren. 6 Aug. Gerrit, z. van Gerrit Booy en Antje Miessen. 30 Dirk, z. van Hendrik Gerritsen en Anna Geer- truida Blom. Overleden. 29 Aug. Neeltje, d. van Maarten Duif en Neeltje Nieuw- land, ruim 16 w. Koedyk. Ondertrouwd 11 en getrouwd 25 Aug.: Cornelis Scheltus en Grietje Koojj. Getrouwd. 4 Aug. Joris Ott en Aafje Verwer. Geboren. 12 Aug. Dirk, z. van Dirk Snip en Jansje Boskamp. 20 Anna Cornelia, d. van Jaoob Visser en Aaftje Haringhuizen. 31 Willem, z. van Jan Lammerschaag en Maartje Boldewijn. O verleden. 10 Aug. Pieter Mooij, echtgen. van Grietje Slot, 60 j. 17 Hendrik Butter, echtgen. van Neeltje Aan gaande, 86 j. Hcltoo. Getrouwd. 17 Aug. Simon Kok, te Alkmaar, en Petronella Wokko, alhier. Geboren. 2 Aug. Theodorus, z. van Dirk Leek en Trijntje Bakker. 4 Cornelis, z. van Jan van den Berg en Grietje Kooij. 5 Anna Maria, d. van IJsbrand Briefjes en Adri- ana Verdnin. 13 Wilhelmina Jacoba, d. van Pieter Blokdijk en Neeltje Olrée. 23 Jannetje, d. van Cornelis de Waard en Maria Kraakman. Overleden. 3 Aug. Agatha, d. van Frans Fioris en Geertruida Liefting, bijna 3 m. 7 Sara Cornelia van Deinse, wed. van Mr. Willem Frederik van Deinse, 59 j., wonende te Am sterdam. 16 Neeltje, d. van Simon Modder Andrieszoon en Aaltje Bruin, bijna 3 m. 21 Jacobus Kraakman, echtgen. van Maartje Twisk, 65 j. en ruim 9 m. Iduuen. Geboren. 17 Aug. Margaretha Everdina, d. van Cornelis Vermeulen en Neeltje Jongejans. 24 Maria Elisabeth, d. van Johannes Hendricus Hageman en Johanna Margaretha Koomen. 27 Catharina Wilhelmina, d. van Jacob Dokkor Willemszoon en Anna Alida Knijn. Ovorleden. 10 Aug. Wilhelmus, z. van Pieter Mooij en Aagje Kraak man, bijna 6 m. Oude Bfiedorp. Geboren: 2 Aug. Simontje, d. van Pieter Wit en Neeltje Mar schalk. 6 Aaltje, d. van Cornelis Witsmeer on Aafje Kooij. 28 Jan, z. van Klaas Mul en Anna Bakker. Druk v. Herms. Costor Zn., Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6