Buitenland. hebben gegeven. De leiding van het geheel was dan ook toevertrouwd aan den heer Fabins, terwijl de costumes speciaal voor deze gelegenheid waren vervaardigd naar oorspronkelijke teekeningen van den heer Reijding. De stoet had zich opgesteld op het terrein van het Buitengasthnis en was vandaar door de Constanten Huygenstraten, Yondelstraat, Stadhouderskade, Hobbema- straat, P. C. Hooftstraat en van de Veldestraat naar het Feestterrein getrokken. Aan de samenstelling zouden eenige kolommen gewijd kunnen worden, maar dan zou ik weer in mijne vorige uitvoerigheid vervallenLaat mij daarom volstaan met mee te deolen, dat de optocht werd gevormd door leden van een groot aantal werklieden- vereenigingen en dat het keurenvendel »Prins Manrits" zjjne gewaardeerde medewerking verleende. De eerste groep gaf een aanschouwelijk beeld van »De Grondlegger van den Nederlandschen Staat"; de tweede van «De Bevestiging van den Staat te Land, ter Zee en in de Koloniën"; de derde van «De Gouden Eeuw der Republiek. De bloeitijd van kunsten en wetenschappen in het land van Rembrandt, voor en na den vrede van Munster." De stoet werd geopend en gesloten door een detachement cavalerie met muziek en bevatte niet minder dan 23 onder-afdee- lingen. Alle costumes waren «naturgetreu" en muntten door fraaie kleuren en kunstzinnige opvatting. Ik uit karakteris- weet zeer goed dat ik met deze algemeene tiek geenszins recht doe wedervaren aan het vele schooiie, dat te zien werd gegeven en dat de gelukkige uitvoering vermelding verdiende van de hoofdfiguren, maar dan zou ik zeker niet de klip ontzeilen, dien ik mij zoo stellig heb voorgenomen te vermijden. 't Liep al naar half drie toen de stoet op het terrein was aangekomen en met den ommegang was bijkans een half uur gemoeid. Geen enkele minuut verzwakte echtei de belangstelling bij H. H. M. M.; blijkbaar apprecieer den Zij het bijzonder, dat niets was verzuimd gelaten om deze hulde zoo grootsch mogelijk te maken. Dit is juist zulk een lieve karaktertrek van de jeugdige Ko ningin dien Zij van Hare Moeder heeft overgenomen Zij "weet zoo volkomen te waardeeren de groote beslom meringen die aan de volvoering van een schitterend plan zijn voorafgegaan en geen zoeter poëzie 18 denk baar dan uit Haren mond woorden van erkentelgkheid te hooren. Ik houd er mij dan ook van overtuigd dat allen die meewerkten tot den historischen optocht zich meer dan vorstelijk beloond hebben geacht door de in nemende wijze waarop de Koningin den ganschen stoet met de oogen volgde. Nauwelijks was de optocht weggetrokken om op een langen weg door de stad de «He's" en de »Kijk ereis, hoe prachtig" te oogsten of een aantal deputaties van Am- iterdamsche werklieden naderden de Koningin om llaar een adres van hulde aan te bieden. Ook daarbij weder dat moedige danken dat vriendelijke erkennen der lof felijke bedoelingen eenvoudig, maar daardoor zoo het stempel dragend van oprechtheid die dubbel treft. Ik heb in deze schets niet telkens meegedeeld, wan neer de geestdrift zich niet langer liet weerhouden en uitbarstte in blij gejubel. Onze taal heeft niet genoeg woorden om een feest als te Amsterdam gevierd wordt, met de noodige schakeering in de uitdrukkingente be schrijven Dat komt misschienomdat ons volk met zoo licht de behoefte gevoelt om aan het enthousiasme uiting te geven. Voor deze gelegenheid zou echter het voeabulisme zeer noodig eene uitbreiding behoeven, want ongekend zijn de ovaties, die telkens aan de Koningin nen worden gebracht. Zij wellen op uit het hart de een juicht niet omdat de ander 't doet, maar allen doen bun blijde tonen schallen omdat telkens weer, als zy Koninginnen zien bewondering hen vervult over een zoo zeldzame vereeniging van eenvoud gratie en lief talligheid. Op straat roemen daarin de feestgangers en de een weet daarvan nog grooter wonderen te vertellen dan de ander. Wat de geschiedenis verder zal brengen is een besloten boek met hoopvolle verwachtingen, doch vast staat thans en de historieschrijver kan dat op schrift stellen zonder dat ooit tegenspraak zal komen dat Koningin Wilhelmina bij de aanvaarding der regeering het hart der Nederlandsche natie bezat. Van 4'L—6^2 uur was er Woensdag ook nog Cour ten Hove, waarbij autoriteiten en particulieren van Am sterdam en de provinciën hunne gelukwenschen kwamen aanbieden. Zij was druk bezocht en onafgebroken kwamen de fraaie rijtuigen af- en aanrollen, nageoogd door het kijkgrage Amsterdam, dat in deze dagen wel over onuit puttelijke krachten schijnt te beschikken. 's Avonds ging de groote stroom naar het IJ met zijn waterfeesten, illuminatie en vuurwerk. Daarvan in dit late nachtelijke uur nog een minutieuse beschrijving te geven ik moet eerlijk bekennen dat 't mijne krachten te boven gaat. Nooit heb ik iets zoo feeërieks aanschouwd. Al om zeven nnr was ik op de boot, door de stad Amsterdam met groote beleefdheid ter beschik king van de pers gesteld en het middernachtelijk uur was al geslagen toen ik mij weer op den vasten wal bevond. Toch had ik een gevoel van leedwezen, toen ik dit eenige tooneel moest verlaten die uitspraak na vijf nnr op het water speaks volumes. Het vuurwerk, aan H. M. de Koningin vanwege de provincie Noord-Holland aangeboden was schitterender dan er ooit een hier te lande is afgestoken. Om dat duidelijk te maken, kan ik niet beter doen dan hier het programma af te schrijven, luidende «Saluut van luchtschoten. Bovenstaande groote nummers werden voortdurend afgewisseld door de laatste nieuwe uitvindingen op het gebied van vuurwerk door de firma James Pain Sons t. w. bommen afgewisseld in grootte van 15 duim tot 2 Meter in omvang. Asteroïden-, meteorische-, parachute-, electrische-, ket ting- zingende-fluitende- en congrevische vuurpijlen. Zilveren en gouden tourbillions, romeinsche kaarsen in ouden en nieuwen stijl, italiaansche lichten, juweelen- mijnen, krioelende slangen, paarlstroomen, monster glim wormen, wolken van vuurvliegen, vurige torpedo's enz." Zoo iets krijgt men naar alle waarschijnlijkheid in een lange reeks van jaren niet meer te zien en toch zon ik daaraan niet den eerepalm van den avond willen toekennen. Er was haast te veel moois, in een half uur was men blasé geworden en beschouwde men het fraaiste pyrotechnische kunstproductdat men in gewone dagen in sprakelooze bewondering zou hebben aangestaard als ietsdat men een paar minuten geleden niet minder mooi had gezien. Er is een grens aan de menschelijke ontvankelijkheid voor indrukken en waar deze zoo forsch zijn als bij vuurwerk wordt die grens door een te vol programma overschreden. Daarentegen zal ik nooit vergeten den eenigen aanblik, die het versierde IJ opleverde. De illuminatie van een in liniën gerangschikte vloot en van gebouwen aan de IJ-oevers liet den blik niet los men werd niet moe er naar te kijken en men werd stil door dat schilderachtig effect. En daarop kwam het corso van verlichte roei vaartuigen, zacht wiegelend over het water, dat duizend voud de lichten weerkaatste. Die mengeling van kleuren, die teedere lichtzee, gesproten uit zooveel bonte bronnen, die gerimpelde IJ-golven met scherp belichte kruinen en dan in hot verschiet die oneindige bewolkte horizon o, Amsterdam, men noemt U het Venetië van het Noorden, maar ik vraag of de zonnige Italiaansche stad ooit zoo iets te aanschouwen gaf. Veel bood de hoofdstad aan Hare beminde Koninginnen als hulde aan ieder deed zijn bestmaar nergens werd die zegepraal behaald als toen de aloude IJ-golven haar hulp kwamen brengen. Dit waterfeest moet den Vorstinnen nog jaren bijblijven als een Marchen aus uralten Zeiten wat men anders slechts als tooversprookje hoortwas hier de heerlijke realiteit geworden. En nu vergnnne men mij de rnst, die den journalisten deze week toch al zoo schaars is toebedeeld. Donderdag. Dubbel zilveren girandolen. De rijwielwedstrijd voor dames. |De aap als gymnast. Tweede illuminatie. De japansche tooverwaaier, draaiende fon-jDe fontein der godinnen, teinen. Het gouden scherm. Het vuurscherm van vnlkaan.j De geruite rol. De gedresseerde oliphanten. Speciale zinnebeeldige voor stelling. Prismatische illuminatie. Opstijging v. monsterballons. "Watervuurwerk. De rivier in brand. De waterbollen. Reusachtige Groote triomfboog, De vurige chromatropen. De treurwilg. Groote gouden waterval. Dnbbel draaiende sterren. Alladin's wonderboom. .Monsterbouquet van groote Zes groote stukken. pijlen Groot slotstuk bevattende een beeltenis van H. M. Koningin Wilhelmina De motorwagen. De vurige duiven. De vnnrcaleidoscoop. Het groote vunrwiel. Monsterbouquet van De nacht en de dag grenzen in deze dagen van ieest- gedruisch dicht aan elkaar. Het vuurwerk was gisteren laat afgeloopen en zooals gewoonlijk werd toen het feest nog eenige uren in de stad voortgezet. Alleen op den Dam en zijn naasten omtrek was het betrekkelijk kalm. Jhr. De Ranitz had aan de dagbladen verzocht er op te wijzendat de nachtelijke feesttonen der Koningin haar rust ontroofden en toen de menschen dat lazen, kregen velen een blos van beschaamd heid over hun domheiddat zij daaraan niet hadden gedacht. Daarom zweeg na dezen wenk de joelende menigte, tot dat zij zekerheid had dat haar gezang het Koninklijk Paleis niet meer kon bereiken. Om twee nnr was het nog zeer druk op straat en om vier nnr waren nog lang niet alle feestgangers thuis Drie uur later kondigde evenwel de koraalmnziek van verschillende kerktransen alweder aan dat een nieuwe jubeldag was aangebroken. Heden waren het vooral de sehoone kunstendie zich in de belangstelling der Koninginnen mochten verhengen Al om half elf werd uitgereden, het eerst naar het Frag mentengebouw bij het Rijks Museum ter bezichtiging van de Oranje-Nassan-tentoonstelling. Aan toejuichingen ontbrak het ook nu nietoveral langs den weg stond eene dichte menigte geschaarddie bij de nadering van het vertrek der Koninginnen zich geen gelegenheid laat ontnemenom zich te verkwikken aan de lieftalligheid van de jeugdige Vorstin en Hare Koninklijke Moeder. De tentoonstelling bevat een groot aantal portretten en voorwerpenbetrekking hebbende op het Huis van Oranje-Nassan. Niet alleen nit het binnenland maar ook uit het buitenland zijn zeer belangrijke inzendingen aan wezig. Tal van keizers en koningen in Europa hebben zich voor deze bijzondere gelegenheid laten bewegen, nit hunne kabinetten tijdelijk zeldzame doeken af te staan om de collectie zoo volledig mogelijk te maken. Gerust mag dan ook worden gezegddat wellicht nooit meer een dergelijke historische verzameling zal worden bijeen gekregen. Het toilet der Koningin bestond nit een kleed van prachtige zeegroene zijde rok en taille gegarneerd met echte kanten binnenwerken, dat der Koningin-Moeder nit een kleed van parelgrijs satijn met witte bloemen ge brocheerd. H.H. M.M. werden rondgeleid door den heer S. P. van Eeghen en bouquetten werden hun aangeboden Vervolgens werd rond gegaan en daarbij bleekwelk een gelukkig denkbeeld de tentoonstellings-commissie tot uitvoering had gebracht. Telkens deden de Vorstinnen vragendie Hare groote belangstelling verrieden. De dankdie dan ook ten slotte werd uitgesproken was veel meer dan een gewone beleefdheidsbetuiging. Na het verlaten van het gebouw werden even de rijtuigen bestegen die weldra stilhielden voor het Stedelijk Museumwaar de Rembrandt-tentoonstelling en de Kleederdrachten-tentoonstelling in oogenschonw werden genomen. Op eerstgenoemde expositie zijn ruim honderd schildergen en omstreeks 250 teekeningen bijeen gebracht. The topic is natuurlijk »De Nachtwacht", waarvan de overbrenging heelwat hoofdbrekens heeft gekost. Tot de voornaamste bnitenlandsche inzenders behooren de Keizer van Dnitschland de Koningin van Engeland, de Groothertog van Saksen, de Hertogen van Westminster, Devonshire en Derby Vorst Liechtenstein te Weenen en nog vele anderen. Ook hier dus een zeldzame collectie, die de Koninginnen zeker niet gaarne ongezien zouden hebben gelaten. Aan alles was te bemerken dat H.H. M.M. deze oude kunst wisten te apprecieeren en Hare folkloristische neigingen traden bij de kleederdrachten-tentoonstelling duidelijk op den voorgrond. Was er meer tijd geweest dan zouden de Vorstinnen zeker nog veel langer bij de interessante collecties hebben verwijld. BijdeKieederdraehten-tentoonstelling werden H.H. M.M. vergezeld door den Groothertog van Saksen-Weimar en den Prins en Prinses von ied. Zij werden verwelkomd door den heer P. van Eeghen, en bouquetten werden aangeboden door de dochtertjes der heeren Heldring, den Tex en Metelerkamp, gekleed in de costumes van WalcherenMarken en Volendam. De heer van Eeghen leidde de Koningin de trap op de heer mr. Joh. Jolles de Koningin-Moeder. Jonge dames overhandigden bouquetten en catalogus verguld op snée. De Koningin-Moeder vroeg, of de collectie bleef bestaanZij zou 't zeer betreuren, indien dit niet het het geval was. Bij de afdeeling Marken werden aan de Koninginnen voorgesteld burgemeester Nilant en vrouw Kaars, die de grootste helft der nieuwe kleedingstukken vervaardigde. Bij de Rem brand t-tentoonstel- 1 ijn g geleidde de heer van Eeghen H.H. M. M. en boden dochtertjes van de heeren Hove, van Hasselt en Geertsema bouquetten aan. Hedenmiddag stelde het Concertgebouw zijne deuren open tot het brengen van hulde aan de Koninginnen en deze tempel der muziek deed t op waardige wijze. De zaal was fraai gedecoreerd een nieuw staaltje van het talent van den architect Ed. Cuijpers. Omstreeks kwart drieën arriveerden H.H. M.M., die met Haar ge volg plaats namen in een loge vlak tegenover het orkest. Onmiddellijk daarop werd aangeheven de «Can tate" van dr. Nicolaas Beets op muziek van Bernard Zweersuitgevoerd door de dames mevrouw Nassau Noordewier-Reddingius (sopraan)mej. C. van Zanten (alt) de heeren Joh. Messchaert (bas) J. J. Rogmans (tenor) en een koor van 700 leden nit de verschillende Amsterdamsche zangvereenigingen samengesteld. Waar zulke krachten samenwerkten is ieder woord van lot over de uitvoering overbodig. Diepen indruk maakte dan ook dit festijn der hooge kunst en een tilling van aandoening ging door de zaaltoen 't klonk O Hemelkoning hooggeloofd, Aanschouw, aanschouw dit jeugdig hoofd, Bestemd een aardsche kroon te dragen Bestraal dit vriendlijk aangezicht Met heldre stralen van het licht Van Uw genadi? welbehagen Beschaam niet die Uw hulp verwacht; Beziel Haar, sterk Haar, leid Haar zacht Bestier Haar eerste en al Haar schreden, Het beeld Haars Vaders zweeft haar voor, En groote Liefde Gods, verhoor Een Vorstelijk Moederhart, Haar volgend met gebeden. Dat was het glanspunt. Doch ook het verdere pro gramma verried in alle opzichten de meesterkrachten. Er kwamen daarop voorLiederen voor sopraan door mevrouw Nassau-NoordewierPsalm 23 voorgedragen door een vrouwenkoor samengesteld uit leerlingen van het Conservatorium der afdeeling Amsterdam van de Maatschappij tot<Bevordering der Toonkunst en orkest; Liederen voor Tenor door den heer Rogmans en het Halleluja nit de Messias van Handel. Diep getroffen door zooveel schoons verlieten H.H. M.M. den kunsttempel. Hedenavond heeft in den Stadsschouwburg de gaia- voorstelling plaats, waarbij coor het Ned. Tooneel' «Oranje en Nederland" van H. J. Schimmel wordt opgevoerd de Koninginnen zullen hierbij tegenwoordig zijn. In het Concertgebouw wordt op hetzelfde nnr een muziekfeest gegevenwaarbij medewerking verleenen mej. D. M. de Louw, sopraan, J. J. Rogmans, tenor, een koor van 700 leden van den Ned. Zangersbond en het orkest onder leiding van Willem Mengelberg. En wanneer dat alles voorbij is dan nadert het unr van scheiden met pijnlijke snelheid. Amsterdam zon zijn beminnelijke Vorstinnen gaarne nog veel langer binnen zijne veste houden, maar dat gaat nietelders hunkeren weer andere duizenden naar deze beide vrouwen Onherroepelijk staat vast, dat H.H. M.M. Vrijdagmorgen te 10 n. 40 min. de stad zullen verlaten. Behalve de reeds genoemde socialistische Kamerleden ont braken bij de inhuldigingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk ook nog Dr. A. Knyper, die zich in Amerika bevindt de heeren Smits van Oijen Van Kerkwijk en an Delden die door ongesteldheid waren verhinderd. In het zwart waren alleen gekleed de heeren Nolting, Ketelaar, Held*-, Pijttersen en De Klerk. CBETA. Den 6 had een betooging plaats van uit geweken Muzelmannen om hnn grieven bekend te maken, gevolgd door schermutselingen tusschen de engelsche troepen en de Turken. De onlusten schijnen te wijten aan de ontevredenheid der Tnrken en gevolg van de in beslagneming van de landrente door de mogendheden. De Christenen en de Muzelmannen raakten handgemeen. De Engelschen, die op last der admiraals een detachement soldaten voor het bureau der belastingen hadden ge plaatst, om er Christen ambtenaren aan te stellen, gaven vunr en verwondden twee Mohammedanen, waarop de geheele Tnrksche bevolking naar de wapens greep. De Engelschen en de Christenen namen de wijk aan boord van een sloep, die een paar kanonschoten loste om der bevolking schrik aan te jagen. Bij het voorafgaande gevecht, dat tot vier nnr duurde, werden drie Engelschen gedood en vier gewond, terwgl zes Muzelmannen sneuvelden. Een aantal huizen zijn in brand gestoken. De schepen liggen voor Kandia ge schaard. Vermoedelijk ook door het beschieten van de stad is te Kandia brand ontstaandie veel verwoesting aan richtte. Het vnur werd eerst den -olgenden dag gebluscht. De britsche, duitsche en amerikaansche consulaten zijn afgebrand. Het douanekantoor, de kazernen en de konak zijn behouden. Uit Suda zijn een fransche en een italiaansche naar Kandia vertrokken. De britsche consul Biliotti is aan boord van de - Camperdown'' voor Kandia aangekomen. Naar schatting zijn 20 britsche soldaten en matrozen gedood en vijftig of meer gewond. De britsche vice-con sul is in zijn bnis verbrand. Men vreest, dat tal van Christenen in de stad omgekomen zijn. CHINA. Li Hung Chang is uit zijn ambten ontzet.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2