Nederland. Stadsbericliten. Laat dronkenschap onze feest vreugde niet ontwijden. Dronkenschap voert tot armoede en misdaad. Een matig volk is een GROOT VOLK. DE VOLKSBOND. FRANKRIJK. De heer Geoffroy, hoofdambtenaar i aan het ministerie van justitie heeft den 6 een nota ont vangen, door de advocaten Labori en Demauge gezamenlijk gesteld tot ondersteuning van het verzoek door mevr. Dreyfus gedaan tot herziening van het vonnis over haar man uitgesproken. De heer Geoffroy ging onmiddellijk naar het Elysée waar de ministerraad vergaderd was om dit stnk den daar aanwezigen minister van Justitie Sarrien ter hand te stellen. De herziening van het strafproces, waarbij kapitein Dreyfus wegens landverraad is veroordeeld, zal vermoe delijk gegrond zijn op no. 4 van de vier gevallen, waarin art 448 van het Pransche Wetboek van strafvordering revisie toelaat. De beide eerste (dat een vermeend slacht offer nog in leven is of dat een ander persoon later voor hetzelfde feit is veroordeeld) komen niet te pas. Ook no. 3 niet, dat revisie toelaat als een der getuigen uit het proces wegens meineed is veroordeeld. Wel is kolonel Henry getuige geweest in het proces van 1894, maar zijn bekentenis dat hij later een stuk heeft vervalscht staat niet gelijk met valsche getuigenis in dat proces. Alleen blijft dus zooals de Temps" aantoont no. 4 toepasselijk, het geval dat een nieuw feit'' zich voordoet de nature a établir l'innocence du comdamné. In de latere daad van kol. Henry, een der voornaamste getuigen van 1894, ligt namelijk een sterk vermoeden opgesloten dat er ook toen tegenover den veroordeelde verkeerde praktijken zijn gepleegd en dat is dan het «nieuwe feit'', dat leiden moet tot de nieuwe behandeling der zaak. Noordscharwoude. Bij de den 7 gehouden kolf- wedstrijd bij K. Bood, werd de le prijs gewonnen door K. v. Kleefde 2e door H. Ton en de 3e door D. O. van Dijk. Zulrtscharwoude. De feestvreugde alhier werd op den dag van de kroningsfeesten, door het volgende afkeuringswaardig voorval verstoord Een zekere K. had zich al eenige dagen te voren uitgelaten, niet te zullen vlaggen en geen Oranje te zullen dragen. Om 9 ure des morgens had zich een aantal fanatieke personen voor de woning van K. verzameld en werd deze aange zocht onder dreigementen, de vlag uit te steken. Toen K. steeds weigerachtig daaraan bleef, werd door eenigen uit het publiek een ijzeren hek uit den grond gerukt en dit door ruiten en roeden heen in de kamer van K. ge schoven. De brigadier K., de rijksveldwachter J. en de gemeente-veldwachter P. konden tegen de woedende me nigte niet veel uitrichten. Men kwam met steenen aan dragen, waarmee de woning van K. werd gebombardeerd. De rijksveldwachter J. ging ten einde raad naar binnen en gaf K. te kennen, dat niet langer voor zijn veiligheid kon worden ingestaan, hem nogmaals dringend uitnoo- digende, de vlag te toonen. Op 't laatst werd hieraan door K. voldaan hij gaf de vlag aan genoemden rijks veldwachter, die daarmee, onder een regen van steenen, naar boven klom en haar bevestigde. Een algemeen hoerah ging toen uit de menigte op en kon de politie verder een einde aan het tumult maken. Het was in middels avond geworden. De brigadier K., van Alkmaar, werd door een steenworp aan het hoofd verwond. Wij vernemen, dat een streng onderzoek naar de dadera wordt ingesteld, die ongetwijfeld hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. Haringcarspcl. Zeer opgewekt is hier feest ge vierd. 31 Aug. werd met de fee ten feitelijk reeds een aanvang gemaakt, doordien in alle kerken godsdienst oefening word gehouden. Bij die gelegenheid werd in de herv. kerk te Dirkshorn, onder leiding van den heer E. Meijer Drees, door een kinderkoor de Oranje-Nassau Cantate uitgevoerd. Zaterdag, 3 September, had in de verschillende scholen het schoolfeest plaats, nadat vooraf met al de kinderen in een ruim 80-tal, gedeeltelijk ver sierde rijtuigen een rijtoer gemaakt was door de ge meente. Maandag 5 Sept. was het de eigenlijke feest dag. 's Morgens negen uur stelde de optocht zich in be weging en „trok door de gemeente en werd te halftwee weder ontbonden. Daarna volksspelen en wel zakloopen, tobbesteken en sprietloopen. Des avonds verlichting in het dorp. De optocht en ook de volksspelen werden door muziek van het fanfare-corps te Warmenhuizen opgeluis terd. De feesten, die door uitstekend weêr begunstigd werden, trokken vele toeschouwers ook uit de omliggende plaatsen. Een dronken paard. Te La illette (Parijs) heeft een wijnhuishouder, sedert eenigen tijd wanhopig over de geledigde en stuk geslagen flesschen, die hij in zijn kelder vond, eindelijk den dief betrapt. Het was zijn eigen paard, dat zich des nachts toegang verschafte in den kelder en zich daar let terlijk bedronk. Het dier had den smaak weggekregen, doordien men het eens, toen het bijzonder vermoeid was, uit een fleseh wijn had ingegeven. Weervoorspellers. Niet de kamergeleerden, maar de menschen, die veel ïn de «open lucht" verkeeren zeelieden, schippers, land lieden, soldaten die langen tijd »gediend" hebben en dik wijls op wacht hebben gestaan vooral op buitenposten, zijn de beste weervoorspellers. Deze «niet geleerden" kijken meestal naar de richting van den wind. Wanneer deze «uitschiet", dat wil zeggen met de zon meegaat, wordt de weersgesteldheid in den regel beter. Ook aan de kleur van het water kan men gewoonlijk zien of er regen en wind te wachten is, als het een licht gele vuile kleur heeft. Wanneer de slakken kruipen, kan men regen verwachten en als de koeien verwilderd over het land loopen, volgt gewoonlijk wind en regen, machinisten. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaar dijschepen, zal, aanvangende 27 September halftien voor middags, zitting houden in het Logegebouw te Rotterdam. Om tot een van die examens te worden toegelaten, zal de candidaat, onder overlegging van eene geboorte akte en met opgave van woonplaats en laatsten werk kring, de aanvraag hiertoe vóór 20 September schriltelijk en postvrij bij den voorzitter der commissie, wonende te Hilversum, moeten inzenden, waaruit tevens dan moet blijken voor welk diploma hij verlangt geëxamineerd te worden. Handels- en kantoorbedienden. Tot examinatoren in het boekhouden, handelsrekenen en handelsrecht zijn in plaats van wijlen den heer C. J. Theunisse door het bestuur van den Bond benoemd de heeren W. C. Gelton, accountant, leeraar aan de Handels- en Industrieschool te Enschedé en J. G. Ch, Volmer, accountant en leeraar M» O. te Amsterdam. De Koningin en de §taten-Generaal. Zeer spoedig na de plechtige Inhuldiging zal H. M. de Koningin nogmaals in de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal verschijnen. De nieuwe zitting wordt namelijk (volgens art. 100 der Grondwet), geopend op den derden Dinsdag in Sep tember, dit jaar den 20sten van die maand, dus juist 14 dagen na den dag der Inhuldiging. Wel laat de Grond wet toe (art. 103) dat de opening door een Commissie vanwege de Koningin plaats heeft, maar H. M. zal ongetwijfeld er prijs op stellen het voorbeeld van Hare voorgangers en van Hare Moeder te volgen en persoon lijk de eerste «troonrede" uit te spreken. Als gewoonlijk zal den Zaterdag te voren, dus op 17 September, de zitting der Staten-Generaal worden gesloten. Ook deze plechtigheid geschiedt, volgens de Grondwet door de Koningin zelf of door een Commissie van Harent wege. Het gebruik is, dat de minister van binnenlandsche zaken daartoe gemachtigd wordt en vermoedelijk zal zulks ook dit jaar wel gebeuren. De Koningin naar Indlc. Op de tentoonstelling van vrouwen-arbeid, welke Hare Majesteiten de Koninginnen de afgeloopen week bezochten, schonken de Vorstinnen veel aandacht aan de afdeeling Insulinde en Koningin Wilhelmina verklaarde bij die gelegenheid aan den prins van Solo, die onder de bezoekers was en namens H. M. werd uitgenoodigd zich bij Haar te vervoegen, dat Zij dit gedeelte van de tentoonstelling het interessantst vond en zich er een, zij 't ook nog zoo flauw denkbeeld van het onmetelijk rijk, waarover Zij regeert, in een ver verwijderd wereld deel, door kon maken. Men zegt dat de prins daarop zeer ad rem zou hebben geantwoord hoe grootsch dan wel de indruk zou zijn, dien de Koningin zou ontvangen van Insulinde, als 't haar ooit, gelijk hij hoopte, mocht goeddunken, zelf er heen te komen om de bewijzen van eerbied en gehecht heid van al de miliioenen onderdanen daarginds te komen in ontvangst nemen. Het denkbeeld van een reis naar Oost-Indië moet inderdaad niet zoo geheel door de Koningin zijn verworpen, al staat het plan niet vast, veel minder het tijdstip der uitvoering. De Maatschappij tot exploitatie van Staalwater- bronnen te Haarlem heeft eene kronings-reclame de wereld ingezonden, om de aandacht te vestigen op haar tafel water „Hollandia". Het zijn groote dubbele papieren medailles, in goud en zilver, met de portretten van de beide Koninginnen. Barslngerhorn.Van de 2 sollicitanten voor onder wijzeres te Kolhorn, trok eene hare sollicitatie in, wegens eene benoeming elders. Den 6 werd te Kolhorn door de schoolkinderen een fakkeloptocht door het dorp gehouden onder leiding der onderwijzers en feestcommissie. Jong en oud werd hierdoor nogmaals op de been gebracht en tot laat in den nacht bleef men prettig bijeen. Ruseuin van kunstnijverheid. De heer E. von Saher, conservator van het Museum en directeur der School voor Kunstnijverheid te Haarlom is uit Indie teruggekeerd en heeft zijne functiën aan genoemde inrichtingen hervat. De boekerij van hel Museum is thans weder geopend voor belangstellenden, die boes- en plaatwerken, betrekking hebbende op kunst geschiedenis, alsook de verschillende kunstambachten wenschen te ontvangen. Met instemming nemen wij bovenstaand opop ver zoek van de afdeeling Alkmaar van «De Volksbond", vereeniging tegen drankmisbruik. Ergerlijke feiten. In den avond van den 7 hebben hier ergerlijke feiten plaats gehaddie de politie zeker zullen door dringen van de noodzakelijkheidom door krachtige voorzorgsmaatregelen herhaling te voorkomen. Een twee tal ingezetenen een aan de Laat en een aan den Ko ningsweg hadden zich niet genoopt geroeid op den 31 Augnstus de vlag nittesteken waarin zij natuurlijk ten volle vrij zijn. Die vrijheid mocht hun echteraan het einde der negentiende eeuw, niet worden gelaten zoo oordeelde een troep van meerendeels opgeschoten jongens en met steenen bombardeerden zij beider woningen zoodat ten minste aan die op den Koningsweg vrij be langrijke schade werd aangebracht. De politie had daarvan niets bemerkt, voordat het feit had plaats gehad en, gewaarschuwd, verscheen zij op het teirein en bleef herhaling achterwege. Het is een leelijke vlek op de Alkmaarsche feestviering en do belhamels hebben met hun optreden al een heel slechten dienst bewezen aan allen die het Oranje-huis liefhebben en vereeren. Paardenmarkt. De gewijzigde gemeentelijke verordening op de Paardenmarkten vond zijne eerste toepassing op de den 5 alhier gehouden markt. Jammer genoeg echter werd deze eerste maal aan de uitvoering dier nieuwe verordening niet voldoende de hand gehoudenhet aanwezige te geringe personeel was niet hij machte, voor eene behoorlijke uitvoering te zorgen. Wij betreuren dat zeer, omdat wij overtuigd zijn, dat de gewijzigde verordening aan de vroeger bestaande be zwaren vrijwel geheel tegemoet komt en het zou ons leed doendat thans ten onrechte de conclusie zou kunnen worden getrokkendat de tegenwoordige plaats voor de markt niet deugt. Alkmaar'* feesten. Alles wijst er in de stad op, dat de dagen, voor de inhuldigingsfeesten hier bestemd, naderen. Op tal van plaatsen zijn de voorbereidingen voor de versieringen reeds een heel eind gevorderd en de feestcommissie heeft haar programma de wereld ingezonden, uit welks inhoud in de eerste plaats blijkt, dat 41 vereenigingen hebben medegewerkt, om de commissie samen te stellen. In den morgen van dinsdag, den 13, te 8 uur, worden de feestelijkheden geopend met koraalmuziek op den toren, onder leiding van den heer J. M. Otto, waarna te 81/2 nnr het bespelen van het carillon door den heor A. Crefeld een aanvang neemt. Te 9 uur houdt de voorzitter der feostcommissie, de heer mr. A. M. de Lange, eene feestrede in het lokaal Harmonie, na afloop waarvan het korps «Klein maar dapper" eene wandeling door de gemeente maken zal. Te 1 uur namiddags verlaat de stoet van den histo- rich-allegorischen optocht, den hoofdschotel van het pro gramma, het Doelenveld, om de stad in alle richtingen te doorkruisen. Met groote zorg is dit veel arbeid eischende deel der feestelijkheden, onder hoofdleiding van den ont werper, den heer Jb. Masdorp, voorbereid en er is alle reden om te verwachten, dat de langdurige voorbereiding door een groot succes zal worden gevolgd. De costumes worden geleverd door de bekende amsterdamscbe firma A. Serné Co. en beloven alles te overtreffen, wat men tot heden in deze gemeente van dien aard zag. De stpet bestaat nit vijf hoofdgroepen I. Openingsgroep II. Neór- land's hoopIII. Het verleden IV. Het feestvierend Alkmaar; V. Slotgroep. In 't geheel nemen pl. m. 300 personen aan den optocht deel. 's Avonds doet de feestcommissie eene wandeling met muziek door de stad en op het Hof geeft het muziek korps van den heer Otto een concert. Woensdag, den 14, des morgens wordt de dag weder ingezet met carillonbespeling, waarna te 10 uur op de Paardenmarkt sportfeesten gehouden worden, die tot in den namiddag voortduren, terwijl te 1 uur de harddra verij in deu Hout een aanvang zal nemen. 's Avonds te 7 uur weder concert op het Hot, te 9 uur een vuurwerk, door den heer A. van Gall, te Rot terdam geleverd en door de gemeente aangeboden dat afgestoken zal worden op het afgesneden kanaalvak en na afloop daarvan weder muziek op het Hof. Tot besluit der feestelijkheden strekt een avondfeest in het lokaal Harmonie en op het aangrenzende Doe lenveld, dat, bij eenigszins gunstig weder alleraardigst belooft te worden. Men heeft gezorgd voor goede muziek, voor een café chantant enz., terwijl het Doelenveld, fees telijk verlichttot zomerkermis zal worden ingericht. Dat verder een plankier den dansgragen bezoekers gele genheid bieden zal tot een bal in de open lucht, spreekt van zelf. Wie het avondfeest bezoekt met een goede dosis opgewektheid en feestvreugde zal er zeker een genoeg lijken avond kunnen doorbrengen. Wij verwijzen overigens naar het uitvoerige feestpro gramma, dat voor 15 cents verkrijgbaar is. Men verzoekt ons mede te deelendat zondag, den 11, in de kerk der doopsgezinde gemeente, de dienst niet zal worden vervuld. Klein maar Dapper. Zaterdag, den 10, des namiddags 2 unr, zal op het Doelenveld de aanbieding van eene banier door een 100- tal jongedames aan „Klein maar Dapper" plaats hebben. De liederen, door de jongedames en de jeugdige leden van het korps te zingen zullen door de Kapel van „Klein maar Dapper" begeleid worden. Aan allen, die voor de banier bijdragen hebben gegeven, zijn uitnoodigingskaarten verzonden. Mocht onverhoopt iemand vergeten zijn (door minder duidelijke handteekening), dan wordt men verzocht, zich te vervoegen bij den heer H. van den Berg, Doelen straat. Voor hen, die niet bijdroegen omdat de lijst hun niet is aangebodenis gelegenheid aan hetzelfde adres kaarten te verkrijgen tegen betaling van 25 cents en worden deze op de lijst vermeld als mededeelnemers. Bij gelegenheid van den optocht van „Klein maar Dapper," op 13 en 14 September a.s. te houdeD, verzoekt de commandant ons het publiek beleefd maar dringend uittenoodigen op grachten de tegenovergestelde zijde te nemen en bij enkele straten, als Bloemstraat, Nieuwland, HuigbroHwersteeg Snaarmanslaan Tuinstraat Korte KoningswegPaardensteeg en Payglopaan hen den weg geheel vrij te laten en daardoor mede te werken de gelederen niet te verbreken, doch de jongens rustig te laten voorbij marcheeren. Op donderdagden 16van 24 nur, heeft de heer J. M. Otto het voornemen, met de kapel van «Klein maar dapper" in den Stadshout eenige muziek- en zang nummers ten beste te geven waarbij ook eenige meisjes medewerking zullen verleenen. Rijks-Opvoedingsgesticht. De verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina is ook voor de jongens nit het Rijksopvoedingsgesticht niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zoowel bij 't begin als aan 't einde van het feest werd door den directeur ge wezen op de belangrijkheid van dien dag, en aan elk der jongens een exemplaar der kroningsliederen en tevens een portret van Neerlands jeugdige koningin uitgereikt. Verschillende versnaperingen waren mede dien dag zeer welkom. De dag der kroning, de 6 September, werd bovendien voor de jongens tot een waren feestdag gemaakt. De groote binnenplaats zag er recht feestelijk nit, met groen, vlaggen en lampions versierd. Tevens was de eetzaal kranig gedrapeerd en van een tooneel voorzien, waar een aardig feestprogramma, bestaande uitzang, voordrachten, gymn. oefeningen een paar eenvoudige tooneelstubjes door de beambten in overleg en te zamen met de jongens bestudeerd en uitgevoerd allen een geheelen avond recht prettig bijeenhielden. De commissie met hare dames, de onderwijzers, werk bazen en verschillende andere personen waren uitgenoo digd, om getuige te zijn van de wijze, waarop ook in deze inrichting een plechtige dag als de 6 September voor de jongens tot een waren feestdag werd gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3