No. 109. Honderdste jaargang 1898. DINSDAG Stadsberichten. 13 SEPTEMBER. Aan WILHELMINA. Haagsche Brieven. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8O franco door het iele rijk f 1. 3 Nummers f ©,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prp der gewone advertentien Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n c'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. Van Alkmaar de Victorie Klonk 't eenwen, eeuwen her. Hier blonk in eerste glorie De gouden vrijheidsster. 't Was Alkmaars grijze veste Die 't dapperst weerstand bood Voor Alkmaar's Prinsenvanen Het eerst dè vijand vlood. Weer is 'tOranje boven God lofdoor heel het land. Van 't allerkleinste vlekje Tot 't allerverste strand. Weer is 't Oranje boven Ook in de Prinsenstad Die 't eerst in vast verbond toen Met Oud-Oranje trad. Weer is 'tOranje boven! Nu Leve de Vorstin Oranje's liefste Dochter, Nu Neerland's Koningin. Getooid met vlag en wimpel Zijn straat en gracht en plein. Heel Alkmaar juicht en jubelt In schitterend festijn. 't Klinkt duizend duizend malen Heil Uo Lands Vorstin 't Klinkt duizendduizend malen Lang leev' de Koningin Geen stad die grooter liefde Die hechter trouw haar biedt Dan Alkmaars grijze veste Tot in het wijdst verschiet. Hier bloeit Haar Moeders stichting, Een lief en dier' kleinood. Haar kind'ren zijn, Vorstinne U trouw tot in den dood. Mocht ooit een vijand naken Die kind'ren strijdens klaar Zij houden stand manmoedig, En duchten geen gevaar. Mocht ooit een vijand naken Vorstinnehoog en rein Van Alkmaar 't eerstVorstinne Zou 't weer Victorie zijn. En daarom Prinsenvanen Waai uit van Alkmaar's wal Hier klonk 't eerst en immer »Oranje boven al valt het oog het eerst op de oorspronkelijke versiering I Op hunne versiering heeft dat echter geen invloed gehad door de Mientbewoners tot stand gebracht. OpdeSteenen- zij komen mede uitnemend voor Jen dag en vormeneen brug overdekten zij de reeds ten ondergang gedoemde te waardeeren schakel in den stedelijken tooi. De Breed- 8 - - J n j-i. I straat heeft een forsche eerepoort aan ieder der bmde reclameklok door een pyrimidaal getimmerte dat met bloemen groen- en licht daar een alleraardigst middel punt vormt. Een dergelijk drijvend getimmerte plaatsten zij te water en aan de leuning dei' brug werd in groote te verlichten letters der Konmginne naam aangebracht. De uitvoering wat de Steenenbrug betreft was aan de firma Emeis wat het waterstuk aangaat aan den bloemist Teerink toevertrouwd. Het Fnidsen met aangrenzende Appelsteeg en Hek el - straat geven prettige inkijkjes de bewoners van eerst genoemde steeg hebben er slag van hun nauw doch bedrijvig straatje waarvan het drukke verkeer onzen Raadsleden zooveel hoofdbreken kosttot een aantrek- kingspunt te maken. Evenzoo de Houttilbewoners, die met een wapperend vlaggendak hunne straat afsloten, waarop de vriendelijk versierde Boterstraatmet hare sierlijke eerepoortenzich met niet minder feestelijken indruk aansluit. De Schapensteeg ook maakte o. a. Zondagavond, toen men de lampions reeds had aangestoken een zeer goed figuur. einden terwijl een groote rustieke poort in het midden een soort van hal vormtdie wanneer de erlichting ontstoken isaan die straat een opgewekt aanzien ge ven za De bewoners van het Kennemerpark plaatsten eene poortversiering op het aardige rustieke bruggetje dat tegenover de Zilverstraat den toegang naar den Nieuw- landersingel onderhoudt. In het spiegelende water, tus- schen het fraaie geboomte zal stellig des avonds bij de illuminatie een fraai' lichteffect verkregen worden. Nog werd het daar bij den ingang van bedoeld Park gelegen bloemperk tot een hal gevormd door een overwelving van groen met schild en vlaggen. Tuinstraat en Stuartstraat blijven niet achter. Zij zullen zeker mede zeer de aandacht trekken als het licht daar overal zyn levendig schijnsel werpt. De Schermerpoor: is in een feestgewaad gestoken, dat aan dien drukken toegang tot onze stad een kranig aanzien geeft. Cadettenschool, Station, Gesticht, Weeshuis, OokBde Schapenbrug werd weder door de bewoners I allen beijveren zich, medetewerken om aan Alkmaar een n t 1 .1 1-1 1 I 1.1. frt lYQVan t\Y\ flfl TdOQ^" M Q.fTATT Hifi flTlS van den Yoordam in een feestkleed gestoken. Eerst bij de verlichting gedurende de feestdagen zal die tooi ge heel tot zijn recht komen. De Kooltuin heeft het o. i. al zeer goed ingezien. De bewoners begrepen dat met de beschikbare krachten beter een enkel punt goed en aardig kon worden ver sierd dan wanneer de geheele buurt werd getooid. Zij overbrugden in het midden van de grachthet water en ontwierpen daar een lief tuinstuk waarvan zij aan den bloemist Haakman de uitvoering opdroegen met een aardig bloemperkje en netjes aangelegde paden. Op den achtergrond prijkt de buste der Koningin, met een vlag- gentrofae gekroond, ter zijde van boven werden transpa- ranten aangebracht met de jaarcijfers 1880 en 1898. opgewekt aanzien te geven op de feestdagen die ons wachten. Op eene schutting van een aan de Tuinstraat staand huis staat met ongeveer 1 M. lange letters Leve Wil- helmina geplakt van oranjekleurig papierhet beslaat eene lengte van 7x/a Meter. Uit alles blijktdat de stad zich heeft voorgenomen den 13 en 14 September te stempelen tot feestdagen, in den vollen zin van het woord. De zaken staan voor zoover dat mogelijk is, bijna alle stil. Men wenscht een ieder gelegenheid te geven, aan de feestvreugde deel te nemen. Na de betreurenswaardige en ergerlijke feiten waar mede een aantal opgeschoten kwajongens zich hebben De Dijk° vertoont eene laan van sparregroen terwijl 1 veroorloofd, de feesten in te leiden doet het goed op de Heerenstraat, zoo kort als zij is, met hare versiering andere uitingen te kunnen wijzen. W ij waren Zondag- al een bijzonder goed figuur maakt. Het Luttik Oudorp avond getuigen van een alleraardigst tooneeltje. Een versierde gezamenlijk de drie bruggen, het Verdronken- aantal Kooltuinbewoners waren bezig, de reeds dien oord legde drijvende vlotten met groen en bloemen te avond beproefde verlichting in te nemen een zingend water °die verbinding houden met daarover kruiselings troepje naderde dat op genoemds gracht halt hield en aantebrengen verlichting. Een daar liggend vaartuig zal, uit volle borst Oranje leven liet. Een paar agenten wanneer de lichten daaraan ontstoken zijn, aan dat punt een aardige aantrekkelijkheid geveu. Hekelstraat, Kraanbnurt en Huigbrouwersteeg wekten mede de aandacht van den wandelaar. Wij zijn nu gekomen op een der schilder achtigste plekjes onzer stad en zonder iets aftedingen op aller zucht om aan de algemeene versiering mede te werken, zouden wij in overweging willen geven, als er weer eens aanleiding tot versieren bestaat, dat men van Voordam, Zijdam Mient en Kraanbnurt één geheel maakt. Wij houden ons overtuigd dat van dit gedeelte onzer stad dan een zeldzaam schoon kleur- en lichtpartijfje te maken Zooveel is bij de thans gevolgde versieringswijze ware. M. V. De versieringen. Hot was een genoegen, bij het fraaie weder der laatste dagen van de vorige week, eene wandeling door de stad te maken. Overal gezellige bedrijvigheid, overal tal van handen bezig, om eigen woning of, met vereende krachten, de geheele buurt een feestelijk aanzien te geven. Hoe ook uit een oogpunt van smaak moge kun nen geoordeeld worden, dit staat vast: overal heeft de goede wil voorgezeten en het verlangen om uiting te geven aan de heerschende sympathie voor de gedenk waardige dagen die ons vaderland doorleeft. Reeds de geheele vorige week bleven, na den 31 wel duidelijk geworden dat beperking op vele plaatsen niet zou hebben geschaad. Nergens komt dat beter aan den dag, dan in de hoofdstraat onzer gemeente. Wie bewonderde niet eens de Langestraatals eenvoudig een algemeene vlaggentooi haar sierde. Heeft haar aanblik er nu bij gewonnendat men er een laan van dunne paaltjes met- eentonig slingerend groen aanbracht Naar onze meening nietEén enkel imposant middenstuk zou, met de van gemeentewege voorgenomen verlichting van het stadshuis, vrij wat beter effect hebben gemaakt. Wij zullen ons echter niet in critiek begevendaarvoor blijkt te zeer de goede wil en aller bereidvaardigheid om aan de algemeene versiering mede te werken. Ook de bewoners der Laat en Heul toonen dat ondub belzinnig. Over de geheele lengte van dezen onzer breedste verkeerswegen hebben zij, met zeldzame samenwerking, eene loonende versiering aangebracht. Eerepoorten ver heffen zich daar op verschillende punten reuzenkronen wisselen ze af en zullen bij de aantebrengen kwistige verlichting zeker goed voor den dag komen. Zoo ook Ai^ustus, vele vlaggen wapperen, zag mei kwistig met het Payglop dat met een loffelijken geest van samen- oranje versierde kinderen op straat wandelen, vertoonden werking aardig is getooid, zich vaak keurig versierde kinder- en sportwagens,! Groot Nieuwland en Bloemstraat behooren tot met oranje getooide honden toeop de wegen en verzamelden zich overal druk overleggende groepjes burenom moeilijkheden op te lossen of eene wijzi ging aan te brengen. Men zag menig typisch too neeltje dat den toeschouwerhad hij zijn fotografie toestel bij de hand gehad, gaarne had willen vereeuwigen. Hoe men echter ook dikwijk van meening verschilde en zijne opvatting van goeden smaak ook met den grootsten ernst verdedigde, tot warm wordens toe, de grondtoon bleefgoedmoedigheid. Men was nu eenmaal goed ge stemd en geen meening verschil over »znivere kunst" was in staat om de opgewektheid te verstoren. Tot hen die samenwerkten tot een geheel waarmee zij eer inleggen behooren in de eerste plaats de kaas dragers. Zij kregen vergunningom aan het Waagge bouw eenige versiering aan te brengen en met veel toe wijding hebben zij zich van die taak gekweten. Boven den luifel brachten zij vlaggen aan waaronder een reuzentrofee in het midden en slingers van groen onder aan langs de zijgevels. Van het Waagplein een blik rondom zich werpend tot die straten waar de bewoners steeds op elkanders krachtige, persoonlijke medewerking kunnen rekenenwanneer het geldt voor een nationaal feestzich in feesttooi te steken. Men heeft niet anders dan waardeering voor hetgeen daar met bescheiden middelen wordt tot stand gebracht. Men weet daar inderdaad te woekeren mot hetgeen ten dienste staat. Die beide straten vergete men vooral niet bij zijne wandeling in den avond. Ook van vroeger her inneren wij onswelk een aardigen, verrassenden aanblik zij, bij verlichting, opleveren. De Oudegrachtvan de Stads Timmerwerf tot de Luthersche Kerk, is mede niet achtergebleven. Hoe schoon zij moge zijn in haar gewonen, natuurlijken toon, toch ziet men met genoegen hoe de bewoners zich hebben ingespannen om aan den algemeenen feesttooi deel te nemen. De Nieuwesloot met Korte Nieuwesloot en Ramen alsmede de Breedstraat dragen daar alle ook de onmis kenbare sporen van. De bewoners van eerstgenoemde straat zaten op heete kolen, toen de opruiming der ker mistenten langer dan gewoonlijk op zich wachten liet. naderden allerbeleefdst werd hun een stoeltje aange- geboden en zij konden mede luisteren naar een met vuur aangeheven Wien Neerlands Bloed dat met onge dekte hoofden gezongen werd. Dat is de stemming zooals wij hartelijk hopen dat ook bij ons evenals te Amsterdam, de heerschende zal zijn. Het zal de schand vlek kunnen uitwisschen die een paar onverlaten op Alkmaar's feestviering wierpen. Winkelétalages en huisversieringendie de aandacht vragentelt men bij menigte. Ze alle op te noemen is natuurlijk ondoenlijk. Wij teekenden enkele aan als die van de firma Berentzen, aan de Honttil, de kleeding- magazijnen van Gebrs. Portuin, Jacobse en Stroo Oloeck, eene heel aardige bij R. Volmer, aan den hoek van den Kooltuin en Torenburg, van de beide paardenslach- terijen van Brands en Pels van Schoonhoven aan de Schapensteeg, van Ooijevaaren Slinger, aan den Koningsweg, V. O. Luijcxaan de Paardensteeg de banketbakkers Niessen en Rijks, aan het Ritsevoort, H. Krijns, aan de Laatde firma's KeussWillers en Imhnlsen aan die zelfde straat, M. Meijer en Zoon en J. C. Theissling, in de Langestraat, enz. enz. Den 10 werd te Oudorp tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aldaar benoemd mej. H. A. Hoek alhier. IX. Inhuldlglngs-feesten. De eerste twee feestdagen zijn voorbij, dagen, waarop zóóveel te zien en te genieten viel, dat aan rustig schrijven geen denken was. De eerste dag was die van den intocht. In de stad zelf heerschte al vroeg een drukte van belang. Op ver scheiden plaatsen was men bezig de laatste hand aan de versiering te leggen. Aan alle zijden stroomden buiten.- lui de stad binnen, 's Ochtends voor zessen waren de bankjes in 't Voorhout al bezet en tegen half een zou de stoet passeeren, of zo er dus vroeg bij warenDe stoet zou een prachtigen weg volgen, gedeeltelijk door 't Bosch, waar dus ruimte in overvloed was voor kijkers. Toen we 's morgens iogen negen uur 't Bosch indrentelden, om eens poolshoogte van onze plaats op de Pers-tribune te nemen, was de groote oprijlaan aan weerszijden al bezet met groepjes menschen, die vast de beste plaatsjes kwamen bezetten. De tribune voor de Pers was op een prachtig punt geplaatst, alleen hinderden ons in 't begin van den morgen de geuren van de sloot wel een beetje. Voor ons stonden aan weerszijden van den weg de men schen samengepakt, en voortdurend hoorde men zoo 'n geroezemoes van stemmen, dat een beetje verveling tee kent. Verscheiden menschen hebben drie uur staan wachten. Plotseling dreunde 't eerste kanonschot, ieder schikte zich zoo goed mogelijk tot kijken, want de Koningin was aangekomen, 't Was een schitterende stoet met al

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1