Stadsberichten. Onbestelbare JBrieven, Ingezonden Stukken. Haagsche Brieven. 3ió deze taak haa opzien genomen en waarvan de beer mr. J. Verdam voorzitter is, heeft blijkbaar met veel voorliefde gewerkt. Zij mag de vol doening smaken, dat ook hier het welslagen het werk be kroonde en verbazend velen, door hnnne goede zorgen en welwillende bemoeiïngen, een prettige dag werd bezorgd. De overwinnaars behooren gewoonlijk met eere vermeld ld te worden. Laat ons dit goede gebruik ook thans volgen en hnnne namen hieronder opteekenen Vlaggenspel door meisjes van 10 15 jaar. J. Amersbeek, A. Scharenberg, A. Schoonewil, S. San ders, E. v. d. Bogaert, E. Peek, B. Miehels, S. Vis, A. v. Baart, G. v. d. Slnis, R. de Rover, A. v. Koot, A. Godijn, T. v. Veen, J. Kramer, B. Willems, G. Benja mins, Volger, M. Pool, N. Peereboom, G. Michiels, G. Mollevanger, T. de Waard, M. Koeman, M. Korver, M. Hnibers. Krachtmeten door jongens van 12 16 jaar. W. Roodenberg, D. Mulder, S. Oflfenberg, O. Wagen- meester, P. Gilles, D. Dnin, J. Mulder, F. Tromp, L. Schaardenburg, L. de Waard, E. Ris, L. Schotvanger, D. de Jong, D. Badenhuizen, W. Kleimeer. Hoepelen door meisjes van 1014 jaar. M. Pool, M. Volger, G. Mollevanger, T. Nierop, E. Peek, G. Mulder, P. Miehels, G. Sanders, O. van Veen, E. v. de Bogaert, J. Verhagen, J. Kemps, T. Essen, J. Kramer, G. Benjamin, M. Sanders, G. Poeser, A. de Rover, C. Visser, T. Benjamin. Vestingspel door jongens. J. Leeuwenstein, O. Oorver, A. Schenk, J. Pauw, A. Geel, C. Koeman, J. Renooy. Wedstrijd onder het net door jongens van 1014 jaar. L. de Waard, S. Ofifenberg, P. W. Offenberg, W. Schut, P. Mulder, H. Jonker, Slachter, Korver, P. Mannes, J. Zorgman, W. J. de Jong, J. v. Santen, C. Wagen- meester, J. Klein, E. Pauw. Mastkl immen door mannen boven 16 jaar. C. de Jong, A. Morsch, J. Koster, A. Potharst, 0. Schoonhoven, G. Klarenbeek. Zakloopen door mannen boven 16 jaar. A. Rodenburg, J. Eekel, J. v. Son, P. Rover. Ringwerpen op Rijwielen. J. v. Essen, le pr.L. Strijbitz, 2e pr. F. Mello, Beverwijk, 3e pr. J. Koeman, 4e pr.A. N. Zuurbier, 5e pr. De harddraverij, die telken jare hier gehouden wordt van wege de Alkmaarsche Harddraverijvereeniging, was thans ook bestemd om te prijken op het programma van Alkmaar's Inhuidigingsfeesten. Waar zij reeds, in gewone tijden, op buitengewoon veel belangstelling, in het bij zonder uit omliggende gemeentenrekenen mag, daar behoeft het niet te verwonderen, dat op een dag als dezen eene enorme menigte den strijd der elf paarden met belangstelling volgde, voor het meerendeel in ge spannen verwachting, aan wie de eer der overwinning zou te beurt vallen, aan wien de prijzen van f 200, f 100 en f50 zouden kunnen worden uitgereikt. Het was bo vendien ook de mooite van een bezoek overwaard een kijkje te kunnen nemen op onze fraaie Harddraverslaan, met die slechts zoo zeldzaam onder haar geboomte heer- schende drukte en levendigheid. Nadat de strijd was beslist, reikte de heer W. Teengs, voorzitter van bovengenoemde vereenigingonder eene korte toespraak de prijzen aan de overwinnaars uit en weder was het hier ons onvermoeid muziekkorps, dat na den geheelen dag weder te hebben gespeeld, niet zui nig was met zijn fanfares om de eigenaars der winnende paarden te huldigen. Het waren »Huntress," bruine merrie van Jb. de Mol, 's Hage, bereden door B. W. Schipper, le pr.; Moquette," vosmerrie van den stal »Unitas te Charloisbereden door M. J. Oppeiaar, 2e pr.; Rejected," schimmel ruin, uit den stal »Trio," te Soest, bereden door P. Schönrock. Overigens namen aan de harddraverij nog deelbruine hengst van den stal »Espérance," te Amsterdam »New- bold," van J. W. Schnijl Rotterdam; »Wim,''van Jb. de Mol's Hage»Sador," van den stal »Triote Soest »Constantijnvan H. Dalenberg, Alkmaar; Lucille," van J. W. Schuijl Rotterdam »Richard van den stal »Espérance," van Amsterdam; videaal,,' van S. Snoeck Bergen. Te 7 uur des avonds was het fanfarekorps van War- menhuizen aan de beurt van een concert op het Hof en opnieuw was een talrijk publiek aanwezig, dat altijd hier ter stede gaarne zich vinden laatwanneer opge wekte muziek te hooren is. Het was eene uitnemende inleiding voor hetgeen de hoofdschotel van dezen dag had moeten zijn het vuurwerk, afgestoken op het Afgo- sueden Kanaalvak, geleverd door don heer A. van Gall, te Rotterdam en den ingezetenen aangeboden door d# gemeente Alkmaar. Het was er een prachtige avond voor en onafzienbaar was de menschenmassa, die zich langs de boorden van het kanaal verzameld had. Het vuurwerk was echter zoo geplaatst, dat degenen, die aan de overzjjde eene plaats hadden moeten zoeken en dat waren er niet weinigen de groote stukken juist op hun kant zagen: eene ver bazende onhandigheid. Verder veroorloofde de leverancier zich de onvergeeflijke onhebbelijkheid, het tallooze pu bliek een half uur te laten wachten, wat voor ons althans eene aanleiding zou zijn, om met dien heer nimmer meer in zee te gaan. Ten slotte was het vuurwerk zelf ééne groote teleurstelling en ware 't beter geheel achter wege gelaten, dan zulk een menschenmassa daarvoor op de been te brengen en wat het ergste is, p.m. 2 uur tot stilstaan te dwingen. Alle leiding ontbrak blijkbaar: de nummers werden zelfs niet in volgorde afgestoken. Men kan gerust zeggende heor van Gal] heeft hier ter stede voor goed uitgediend. Ieder die na afloop van het vuurwerk, onder het bui tengewoon aantal kijkerszich kon en wilde getroosten, 50 cents te offeren, werd in het lokaal Harmon ie en op het Doelenveld de gelegenheid aangeboden om zich kostelijk te amuseeren met kermesse d'été, verlichting café cbantantdans enz. En van die gelegenheid maakten velen gebruik. Het was voor hen eon vroolijk opgewekt slot aan Alkmaar's op zoo uitstekende wijze gevierde feesten. JVasehrfff. Tegen onze bedoeling werd in ons vorig nummer, in iet overzicht der versieringen, de Hofstraat niet ge noemd. Een ieder zal zich hebben overtuigd dat ook daar evenals elders de bewoners zich heel wat moeite hebben getroost en hunne straat zich uitnemend aan de aangrenzende versieringen aansloot. Zoo verzuimden wij ook melding te maken van eene buurtversiering in het Achterom waar men met bescheiden middelen gewoe kerd had en zelfs twee eerepoorten oprichtte. Wij schreven nog een versje af, dat we daar zagen en dat voor zich zelf getuigt Hier in 't Achterom Daar zijn wij lang niet dom Wij zingen daar vereend van zin, Ter eere van de Koningin. Op het 2tal ter beroeping van een predikant bij de Remonstrantsche Broederschap te Groningen zijn ge plaatst de heeren A. M. A. Reljnders alhier en L. R. Oldeman te Gouda. Burgeravondschool. Blijkens achterstaande advertentie nemen de lessen aan bovengenoemde inrichting weder een aanvang op maandag, den 19. Benoeming. Van 15 September 1898 tot 31 Augustus 1899 is benoemd tot leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Tilburg de heer dr. C. Ii. van den Broek, alhier. Badhuis Witte Bruis. In de week van 4 Sept. tot 10 Sept. zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen 55 kuip baden, 91 regenbaden le klas, 164 regenbaden 2e klas, totaal 310 baden. verzonden gedurende de 2e helft der maand Aug. van het postkantoor Alkmaar, welke niet teruggegeven konden worden door het ontbroken van den naam des afzenders Stolpen Co., AmsterdamMenhen, Heldermevr. Olivier, Hoorn K. Klos, Nieuwe Niedorp van Schagen, Schagen. van Zuidscharwoude. P. v. Leeuwen, Groenendaal. Briefkaart. Toean Bazaar, Amsterdam. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoekt de ondergeteekende eene kleine plaats ruimte in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van de ernstige feiten, die den 7 en 8 September hebben plaats gehad, zij het mij vergund een woord tot mijne mede-ingezetenen te richten. Ik had nooit kunnen denken, dat in een land waar de vrijheid door de Grondwet gewaarborgd wordt, deze door een deel van de bevolking zóó geschonden zou worden. Men weet welke beginselen ik ben toegedaanik heb het nooit onder stoelen en banken gestoken en nu was ik van meening, dat ik, door de vlag uit te steken, andersdenkenden zou beleedigen. Ik wensch niemand te beleedigen, omdat ik dat onmenschelijk vind. Ware iemand bij mij gekomen voordat de inhuldi gingsfeesten een aanvang hadden genomen, 't zij vanwege het gemeentebestuur, 't zij van wege de feestcommissie of wie dan ook, met het verzoek, om meê te holpen de openbare orde te handhaven, door de vlag uit te steken, ik zou de laatste geweest zijn, om aan dergelijk billijk verzoek geen gehoor te geven, maar daar ik vóór dien tijd nooit een wanklank of afkeuring gehoord heb, on verschillig van welke zijde, meende ik, dat ik in mijn vrijheid gelaten werd. Het is mij thans gebleken, dat dit het geval niet is. Meent niet, gij, die daaraan hebben medegewerkt, dat ge der jonge Koningin een dienst bewijst door bij anders denkenden de boel op gewelddadige manier te vernielen; ik ben in 't volste vertrouwen dat zij als mensch te hoog staat, om daaraan hare goedkeuring te geven. Welnu, ik heb aan de roepstem van het volk gehoor gegeven, die mij zeven dagen lang aanhoudend gesard en beleedigd heeft. Hoe pijnlijk het oogenblik ook voor mij was, ik wensch niet meó te helpen met hen, die in mijne onthouding aanleiding vinden om de voor elk burger zoo gewenschte openbare orde te verstoren en nu ik ge zien en ondervonden heb of men 't meent of niet dat door de driekleur uit te steken de lading gedekt is, al heeft mon contrabande aan boord, zal ik in 't ver volg bij elke gelegenheid, waar zulks verlangd wordt, de driekleur laten wapperen. Uw medeburger, 17 September 1898. P. H. GROEBE. X. Inhuidigingsfeesten. Volgens den uitdrukkolijken wensch van H. M. is de Zondag zeer stil geweest. Er waren dien dag in 't geheel geon feestelijkheden, 't Was dus een rustdag, waarvan velen zullen geprofiteerd hebben. De Maandagmiddag begon met het schoolfeest in de Maliebaaneen groote grasvlakte aan 't begin van 't Haagsche Bosch aan drie zijden door prachtige lanen omgeven aan den vierden kant door een breede gracht van de stad gescheiden. Er zonden acht duizend kinde ren onthaald worden. Tusschen 1 en 2 uur zag men de verschillende scholen opmarcheeron. 't Was een aardig gezicht. De meeste meisjes in 't wit met oranjo of rood- wit-blauw versierd de jongens ook met de nationale kleuren prijkend, iedere school met de noodigo vlaggen. Voor de veiligheid der kinderen was uitnemend gezorgd, in den omtrek van de Maliebaan was alles afgezet, soldaten en paardevolk, politie en bereden politie, alles was op post. En de grootste waarborg voor de veiligheid was 'f publiek zelfin de straten, die wat verder van 't Bosch verwijderd waren, werden de kinderen door het publiek beschermd. Hier hield een groote logge bierwa gen 5 minuten halt, omdat er een school voorbij moest, wat verder stopte een huurkoetsierginds stond een bakkerswagen te wachtenen dat alles uit vrije bewe ging, geheel ongezegd. Het feest zelf was in uitstekende handen. De meeste onderwijzers en onderwijzeressen waren zoo vriendelijk geweest, hun hulp toe te zeggen, zij brachten de kinde ren binnen, en droegen er zorg voor, zij leidden de spe len en wisten den goeden geest te bewaren. Maar ook anderen hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt. Zullen we één kindergroep volgen dan kunnen we ons 't feest zoo'n beetje voorstellen. De Maliebaan was in verschillende vakken verdeeld, ieder vak weer in onderafdeelingen, zoodat iedere groep zijn eigen vak bad. Van twee tot half drie was een wedstrijd uitgeschreven, die voor de meisjes bestond in turfrapen. De andere groepen van dezelfde school hadden onderhand touwtrekken of zakloopen of iets anders. Er waren voor iedere groep 4 prijzen beschikbaar. Van half drie tot drie ure ging deze school naar het volgend vak waarin een draaimolen stond een echte kermisdraaimolen met een bel en een orgel, heel bont opgetuigd. Van drie uur tot half vier deden de kinderen weer spelletjes of sommigen nog een wedstrijd b.v.b. slofloopen of iets dergelijks. Van half vier tot vier uur veranderden ze weer van vak en namen plaats op lange banken, waar ze onthaald werden, ieder kind kreeg 2 glazen limonadeeen krentebroodjaeen saucijsbroodje een gevulde jodenkoek en nog een tablet van chocolade mede naar huis. Of de vriendelijke gezichten van de bedienende dames en de lieve manier, waarop ze hot deden ook het hare bijbracht tot verhooging der feestrreugde 's Gravenhage's hoogste aristocratie was daar vertegenwoordigd on de dames hebben eer van hun werk geen enkele klacht werd ge hoord, ieder was tevreden over hare bediening, 't Volgende half uur werden de kinderen naar een goochelaar gebracht, die braaf de lachlust wist op te wekken. En tegen half vijf trokken de scholen weer in dezelfde orde door de stad weg nadat aan den uitgang aan ieder kind en geleider een herinneringsbeker was uitgereikt. Tweemaal werd het spel onderbroken door de Koninginnen die voorbij reden, dan stonden de kinderen langs Haren weg geschaard. Hoe juichten het kleine volkje! Er kwam geen eind aan! 't Is vreemd maar 't is of er bezieling uitgaat van dat lieve jongemeisjesgezichtje. H. M. heeft ietswat kin deren vertrouwen inboezemtzóó straalden die kinder- oogen haar tegen. Zij heeft zich daar vriendjes en vrien dinnetjes gemaakt, die Haar altijd trouw zullen blijven. 's Avonds zou de taptoe geblazen worden. Als bij elke gelegenheid kon de Pers zich een zeer goede plaats verzekeren onder den linkerzij-vleugel van het paleis. De gebeele omtrok was verder geheel ^schoongeveegd", 't publiek heeft weinig kunnen zien, Tegen negen nul' kwamen de Kóninginnen met gevolg op 't balkon, onder den vroeger beschreven troonhemel. De koningin droeg een diadeem, ZOO breed, dat ze yau voren gezien op éen kroon leek. De koningin-moeder droeg een diadeem mot van achter een lang afhangenden witten sluier. We hadden een mooi gezicht op 't balkon en over 'tgeheele voorplein. Al een poos stonden sol daten en muziek geschaard in de Paleisstraat, te wachten tot er van 't paleis een boodschap werd gezonden tot op- marcheeren. Toen kwamen ze vooruit. Er werd kranig gemarcheerd tot vlak voor 't paleis. De stoet vulde 't geheele voorplein. En daar werd door 350 man, behoo- rende tot verschillende muziekkon son, nu onder één hoofdig bestuur, eerst het signaal taptoe geblazen, 'k Vond het héél eigenaardig te hooren. Maar toen daarna vol en plechtig »Nuu dauket Gott" weerklonk, maakte die muziek oen indruk om nooit te vergeten. En daartoe werkte de geheele omgeving mee 't Tooverachtig ver lichte paleis, waarover ik al vroeger schreef, al die bonte uniformen, grillig verlicht door fakkels en flambouwen, de schitterende hofstoet op 't balkon, en de doodsche stilte in den omtrek, die opviel bij ieder point d' orgne aan 't eind van de regels. Daarop volgde de »Kroningsmarsch," eindelijk 't »Oude Wilhelmus," en met »Tnrf in je ran sel" trokken ze af, schaarden zich op orde, en defileerden voorbij 't balkon. Dinsdagmorgen tien uur begonnen de volksspelen op het Sportterrein, 't Was een bont gezicht. 100 Mannen boven 18 jaar hadden zich aangegeven voor 't mastklimmen. Er waren twee masten opgericht. Eerst scheen de kroon met do zoo be geerde witte papiertjes te hoog te hangen althans na de eerste beuit werd bij lager gesteld. Men zag daar alleraardigste dingen gebeuren Een klimmersbaas hield zich bovenaan zoolang vast, tot hij alle papiertjes gele zen had, toen nam hij wat hij het beste vond er af, wuifde met zijn pet en liet zich zakken. Natuurlijk liet het publiek zich niet onbetuigd bij zoo iets. Voor 't boegsprietloopen hadden zich 200, voor 't touw klimmen 100 man aangemeld. Verder was er een wedloop met hindernissen voor jongens van 1418 jaar, waaraan er 200 zouden mee doen. De hindernissen waren leuk gekozen eerst een soort schuinstaand dubbel hek om over te springen daarop volgde voor ieder een ton zonder bodem die op een voet afstand van den grond aan een touw hing te bengelen ze moesten er door kruipen, dan oen groot op den grond liggend zeil, waar ze onder door moesten kruipen, vervolgens een muur om over te springen, daarna een hoog hek waarvan de sporten uit slappe touwen bestonden dat ze over moesten klimmen en eindelijk een barrière om onder door te kruipen. Vooral de opge hangen vaten gaven veel hilariteit onder het publiek. Voor 't hoogspringen hadden zich 200 jongens en voor 't zakloopen evenveel aangemeld. Tegen elf uur kwam de Koningin mot Hare moeder aanrjjden voorafgegaan door de eerewachtzoo fijntjes in wit en lichtblauw gekleed. Het terrein daverde van toejuiching. Verschillende personen werden voorgesteld, en toen H. M. daarop een toer over het terrein maakte, en door het volk heen reed, holde een troep jongens (deel nemers van 14 —18 jaren), al wuivend met petten en hoeden, een heel eind met het rijtuig mee. Ze liepen vlak naast het portier. Zou do Czaar van Rusland zich zóó een toestand kunnen indenken. En ons jong vorstinnetje zat maar te wuiven en te groeten en te knikken alsof Ze er nooit moe van kon worden. Van middag was er Concours hippique in de Malie baan. Ook daar was het ontzettend druk. Een van de mooiste nummers was wel de gekostumeerde optocht van de elf provinciën. Uit elke provincie was een daar ge bruikelijk rijtuig aanwezig gereden door een boerin en een boer uit die streek afkomstig. De Zeeuwsche wagen

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3