Stadsbericïiten. 5e klasse, 2e" lijst, 15 Sept. Ns. 700, 836, 7317 en 18719 f 1000; ns. 720, 2300, 11539, 11650, 12013, 12453 en 13487 f 400 ns. 5242, 6572, 8874 en 9811 f 200; ns. 2348, 5409, 9234, 9747, 10696, 16692, 16885 en 20669 f 100. 5e kl., 3e lijst, 16 Sept. Ns. 1050, 11614 en 13512 f 1000; ns. 1056, 11949 en 17497 f 400; ns. 4177, 5412, 9939, 11692, 15230 en 16871 f 200; ns. 361, 561, 3810, 5180, 8638, 9068, 10150, 10414, 13241, 14148, 15460, 16117en 20017 f 100. Gebatikte stoffen. Op het Mnseum van kunstnijverheidte Haarlem, zal dezer dagen eene tentoonstelling geopend worden van gebatikte stoffen. De kern dezer tentoon stelling zal gevormd worden door eene serie javaansche sarongs en hoofddoeken, die, daar elk stuk een zekere graad der bewerking voorstelt, een geleidelijk overzicht geven van techniek van het batiken, zooals zij op Java wordt toegepast, terwijl grondstoffen en gereedschappen eveneens zullen vertegenwoordigd zijn. Ten einde deze tentoonstelling meer luister bij te zetten, wordt een be roep gedaan op de welwillende medewerking van hen, en voornamelijk van de dames, die dergelijke stoffen in hun bezit hebben, om deze voor dit doel ter beschikking te willen stellen. De ingezonden stukken zullen met de meeste zorg worden behandeld en na afloop der tentoon stelling franco worden teruggezonden. Men gelieve de inzendingen, van naam en woonplaats der afzenders voor zien, te richten aan den heer B. von Saher, conservator van het Museum voor kunstnijverheid te Haarlem. Veehandel In Vriesland. De handel in kalve- en melkekoeien is behoorlijk met goeden omzet en vaste prijzen, wel zoo hoog als in de vorige weken. In vette koeien, waarvan de aanvoer toeneemt, goede handel. In pinken begint de handel drukker te worden, nu de herfst nadert. De prijzen zijn wol zoo hoog. In vette kalveren vrij vlugge handel, daar de Bngelsche markt voor dit vleesch goed atkwam. Ook in vette schapen en lammeren is de handel goed, de Londensche markt was voor dat vleesch vrij gunstig gestemd. In melkeschapen is de handel stadig, de aan voer van dit vee is nog groot, doch de vraag vermindert. In vette varkens is de handel vlug, evenzoo vette big gen, terwijl jonge biggen zeer duur zijn, soms tot fl,30 per week. De prijs der vette varkens is niet gerezen door den meerderen handel, ook voor vette biggen zijn de prij zen wel vast doch niet hooger. De aanvoer was180 vette koeien700 melke- en kalvekoeien, 100 stieren, 80 ossen, 100 pinken, 300 vette kalveren, 100 nuchtere kalveren 200 graskalveren, 300 vette schapen 400 lammeren, 70 vette varkens 400 vette biggen, 250 magere varkens, 400 kleine biggen. De prijzen zijn vette koeien 25281/J ct., stieren 1821 ct., vette kalveren 26 30 ct., vette schapen 2125 ct., vette varkens 1618 ct., ossen f130f160, melke koeien f 125f 160, kalve- f125f175, pinken f 35f 60, graskalveren f 20f 40, melke schapen f 10 tot f 15, lammeren f 10f 12, magere varkens f 20f 32. Zooals men uit de noteering ziet, werden de stieren voor de slachtbank vrij wat beter betaald dan een paar weken geleden. Londensche biggen werden soms even hoog betaald als vette varkens en vette biggen. Voor aar«l appel cnver houwers. De Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, de beer C. Nobel, zendt ons het volgende ter opname Iedere landbouwer weet, dat de eene aardappelenstoel dikwijls veel meer mooie aardappels levert, dan de andere. Hoe komt dat Dat kan komen, doordat op de eene plek de grond iets vetter is geweest dan op de andere o f doordat de pootaardappelen niet even groot waren o f doordat de eene plant minder last van vorst heeft gehad dan de andereo f doordat de eene minder last van vreterij heeft gehado f doordat de eene plant meer ruimte heeft gehad dan de andere, want hoe meer licht er door de bladeren van eene plant wordt opgevangen, hoe grooter oppervlakte zij das innemen, des te meer kan de plant voortbrengen, en als de plant over veel ruimte beschikt, heeft zij ook veel grond, om zich mee te voeden. Indien wij nu eens een grond nemen, die precies overal gelijk is, precies even groote poters kiezen, geen vorst ot vreterij de planten beschadigt en de afstand der plan ten precies even groot wordt genomen, dan zullen wij toch, bij het rooien der aardappelen, vrij groote ver schillen waarnemen. Hier zullen wij een stoel vinden met aardappelen, die te groot zijn van stuk, ginder een, waarvan de opbrengst tegenvalt, elders een met te veel kriel, weer op een andere plek oen met eene flinke op brengst van goede aardappels. En wanneer wij vragen, waar dat verschil vandaan komt, dan zal het antwoord moeten luidendat is een gevolg van overerving. De laatste aardappelstoel is waarschijnlijk ontstaan uit een poter, afkomstig van eene familie met goede eigen schappen en heeft daardoor het vermogen verkregen, een goede opbrengst van mooie aardappelen voort te brengen, onder de omstandigheden van het bedrijf, die voor elk bedrijf dikwijls ook weer verschillend zijn (grond be mesting, afstand, grondbewerking). Maar als dat verschil zoo belangrijk kan zijn, dan dient iedere aardappelenteler poters te gebruiken, die van eene goede familie afkom stig zijn, en om die te verkrijgen moet hij ze nemen van de mooie stoelen. Wanneer men bij het rooien een mooien stoel vindt, werpe men die aardappelen niet in de mand, doch men legge ze op een hoopje neer. Voortdurend legt men zoo de aardappelen van mooie stoelen apart en tenslotte ver zamelt men ze alle in een mand en bergt ze op, op eene geschikte plaats. WaDueer men dan eindelijk een vol doenden voorraad heeft, gebruikt men deze het volgend jaar als poters. Men behoeft er zich niets van aan te trekken, dat men op die manier ook eetaardappels voor poters gebruikt, want men krijgt de schade, die men hierdoor lijdt, waarschijnlijk ruimschoots in den volgenden oogst terug. Vrij groote aardappelen zijn voor poters minder geschikt, deze dient men er dus uit te schieten. Zoo heeft misschien iedereen het in zijne hand, zijn aardappelenoogst te vergrooten, zonder dat men eene an dere soort neemt. Ieder, die in de gelegenheid is, neme eens eene proef met de zoo verkregen poters. Doch hij verzuime daarbij vooral niet, op een deel van het gelijk bemeste veld ook gewone poters uit te zaaien. Aan landbouwers, die wel eens eene proef met eene nieuwe soort zouden willen nemen, zou ik den raad willen geven, daarvoor Eigenheimers te kiezen. Deze soort is gekweekt op een proefveld te Sappemeer, dat bestemd is voor het kweeken van nieuwe en betere soorten uit z a a d, en door middel van kruising. Het is een ovale, gele aardappel, die in het laatst van September rijp is. De Eigenheimers hebben op verschillende proefvelden in ons land, op klei, zand en zwarten grond, het in opbrengst van vele andere soorten glansrijk gewonnen en zijn volgens de verslagen zeer geschikt voor tafelaardappel, daar de smaak best is en zij, gekookt, eene gele kleur bezitten. Daarbij schij nen zij niet zeer vatbaar voor ziekte te zijn. Zij zijn, naar ik vermoed, te verkrijgen bij den heer G. Veenhuizen te Sappemeer, wanneer men vroeg genoeg bestelt. Voor ieder, die dit wenscht, ben ik bereid, de ver langde hoeveelheid te bestellen, mits hij zich verbindt, op een gedeelte van hetzelfde veld gewone poters te zaaien, ter vergelijking, en hij mij later den uitslag meedeelt. Beleefd verzoek ik aan ieder, die op de eene of andere wijze van mijn raad gebruik maakt, mij zulks met een briefkaart te willen mededeelen en zeer gaarne zal ik ook later de resultaten vernemen, die men heeft verkregen. Barslngerhorn. Te K o 1 h o r n is de kermis minder levendig dan andere jarendoor de feesten der vorige week alhier. Het paardenspel van Blanus gaf den 11 eene eerste voorstelling, De op den 12 uitgeschre ven ringrijderij door paren, kon wegens te kleine deel neming niet doorgaan. Ook heeft hier eene voorstelling plaats van een tooneel-gezelschap, directie Stoel en Spree, van Amsterdam. Door de kramen enz. wordt overigens zeer geklaagd. Schagerbrug. Den 13 werd alhier de jaarlijk- sche paardenmarkt gehouden, tot welker bloei elk jaar premies beschikbaar worden gesteld voor het schoonste paard en het grootst aantal aangevoerde dieren door één persoon. De heeren J. de Veer te Schagen, Pronk te Warmenhuizen en A. Brak alhier kregen de le, 2e en 3e premie voor de schoonste paarden; J. de Veer de premie voor den grootsten aanvoer. Ongeveer 80 dieren waren ter markt gebraehthandel was er zoo goed als niet. Den 14 werd de jaarlijksche verloting alhier gehouden, verbonden aan de tentoonstelling. De eerste prijs, een rijtuig met paard, tuig en zweep, viel op no. 4505, in bezit van den heer C. Burger te Schagen, die het geheel voor f 512.50 van de hand deed. Schagen. A. van Ham heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als leerling-klerk bij de H. IJ. Spoorw. maatschappij. Handels- en kantoor-bedienden. De najaars-examens van »den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden in Nederland" onder toe zicht der commissie uit den handel, bestaande uit de heeren mr. J. N. Bastert, dr. H. F. F. Hubrecht, Frits Olie en G. Vas Visser zullen op 19 en 20 October a.s. worden afgenomen voor het boekhouden door de heeren C. Knapper Kz., W. C. Gelton en J. G. Ch. Volmer voor de nederl. en fransche taal door den heer H. C. P. Dirks voor de engelsche taal door den heer 0. J. Voort man en voor de duitsche taal door den heer dr. C. E. Poser. Prospectussen zijn verkrijgbaar bij den heer W. 0. de Graaff, 2e Jan Steenstraat 107, bij wien men zich tot 12 October a.s. kan aangeven voor het examen. ArtU. Sedert hun aankomst in Artis, nu eenige maanden geleden, bljjven de twee jonge nijlpaarden zich voortdu rend uitstekend ontwikkelen. Behalve de gewone hoe veelheid melk, voor ieder 20 liter daags, wordt hun nu ook meer vast voedsel verstrekt, bestaande uit fijn gesne den wortelen zemelen en riet, waarbij zij voortreffelijk gedijen en zoowel in gewicht als in afmeting toenemen. Den geheelen dag in het water vertoevende, waarin zij naar hartelust spelen en stoeienafgewisseld door een paar uur rust trekken zij algemeen de aandacht der bezoekers. Wanneer zij zoo blijven groeien, zal hun tegen woordig verblijf spoedig te klein zijn en zullen zij naar het grootere, vroeger door hunne voorgangers ingenomen verblijf, moeten worden overgebracht. Niet minder merk waardig is voorzeker de Chimpansé, voor een paar weken door den heer J. Hamel binnen het Genootschap gedepo neerd en dcor bem van de Westkust van Afrika mede gebracht net dier was reeds zeven jaar in zijn bezit. Vroolijk beweegt hij zich in zijn groote, tussehen de twee vogelzalen geplaatste kooi, en wekt door zijn kluch tige sprongen en grimassen steeds groote lachlust bij de toeschouwers op. Gedurende zijn lange gevangenschap heeft hij zich vele gewoonten van den mensch eigen gemaaktzooals blijkt uit het menu, dat hem dagelijks wordt voorgezet voor curiositeit laten wij het hier vol gen des morgens een kop thee met suiker en beschuitjes, half elf rijst met visch, 12 uur, groente, aardappelen en vruchten, 3 uur, geklutst ei met suiker, 4 uur, vruchten, 5 uur, brood en koekjes, 6 uur, een fleschje bier of een glas wijn; alles wordt met den meesten smaak verorberd en bokomt hem goedin zijn vaderland zal hij zich wel met wat minder hebben moeten behelpen. Het is het grootste exemplaar, dat zich ooit in Artis heeft bevonden. Evenals het nieuwe gebouw voor Dikhuidigen, met zijn stallen en buitenperken, waariu de vier Indische olifan ten benevens een groote Zuid-Amerikaansche Tapir geplaatst zijn een kleiner exemplaar en een Schabrak- Tapir van Sumatra bevinden zich in den Antilopenstal blijkt bet nieuwe berenpaleis aan de verwachtingen ten zeerste te voldoenhet blijft rjjk bevolkt mot vele, waaronder zeldzame soorten, terwijl de wolven en hyaena's nog altijd hun oude plaats innemen. De meeste aandacht trekt nog altijd de groote, ronde, met rotswerk water bassin en waterval voorziene ijsberenkooi met zijn drie prachtige bewoners, die vooral in den laatsten tijd zeer in grootte zijn toegenomen spelend en plassend bewegen zij zich bijna den geheelen dag in het ruime bassin, welks koel water hun vooral bij hooge temperatuur, ten hoogste welkom is. Ook het A quarium blijft met zijn over- vloedigen rijkdom van de meest verschillende vischsoor- ten van onze kusten en uit onze rivieren, waar zij in hun leven en streven kunnen worden waargenomen, een bezoek overwaard. Behalve deze, worden er tevens vele soorten uit Oost- en West-Indië aangetroffen, met groote moeite en buitengewone zorgen overgebracht, welke ver zameling nog onlangs met een menigte exemplaren uit Suriname werd vermeerderd. Door een gelijkmatige ver warming van hot water gelukt het niet alleen die vis- schen in het leven te behouden doch ook tot voort planting te brengen. Tot nog toe is men in geen enkel Aquarium tot zulke verrassende resultaten gekomen. Vooral dienen ook vermeld te worden de zoo grillig gevormde en prachtig gekleurde Langousten of fransche zeekreeftenbenevens de twee scholen haringen, welke zich nu reeds gedurende ruim twee jaren daar bevinden, een des te zeldzamer feit, daar de overbrenging van deze zoo teöre vischsoort met de grootste moeilijkheden gepaard gaat. Het Aquarium blyft zijn reeds lang, ook in het buitenland verkregen roem, met eere ophouden. Veredeling van hel ambacht. Het comité, dat, van wege de opdracht der daartoe samenwerkende vereenigingenbovengemelde zaak tot onderwerp van zijne bemoeiingen maakt, heeft zich thans tot eene afzonderlijke Vereeniging geconstitueerd. De vereeniging tracht haar doel (veredeling van het ambacht) te bereiken door a. hot doen afleggen van proe ven van bekwaamheid ter verkrijging van de graden van »gezel" en meester"; b. het uitgeven van leerboe ken c. het houden van vergaderingen ter bespreking van alles wat verder tot die »veredeling" kan leiden d. het bijeenbrengen en beheeren van de noodige fondsen. De vereeniging wordt gevormd door gewone leden, vereenigingen, begunstigers en eereleden. De contri butie der gewone leden bedraagt ten minste f 1 per jaar die der vereenigingen per jaar, indien bet werk- lieden-vakvereenigingen zijn, ten minste f 1 voor elke 100 leden of een gedeelte daarvan. Begunstigers betalen ten minste f 2.50 per jaar of een gift ineens van ten minste f 50. Het bestuur der vereeniging wordt uitgeoefend door het hoofdcomité dat bestaat uit ten minste 25 leden terwijl met de dagelijksche leiding der zaken wordt belast een uitvoerende raad van 5 leden die bestaat uit de heeren J. F. W. Conrad 's-Hagevoorzitter H. L. Boersma idem secretaris G. L. van Lennep Haarlem, penningmeester, dr. P. J. H. Cuypers, Roer mond, mr. H. Smeenge, Hoogeveen. Barslngerhorn. In de polders Waard en Groet zijn de granen grootendeels van het veld. Ook is al veel gedorscht en voor de markt gereed liggend de werkzaamheden werden door het droge weder ten zeerste bevorderd. Schagen. Aan 15 leerlingen werden den 16 alhier, op de O. L. S. de koninginne-medaljes uitgereikt, den burgemeesters onlangs voor de scholen toegezonden. Aan elke medaille werd een fraai bedrukt carton toe gevoegd, prijkende in oranjekleur met het nederlandsche wapen, de jaartallen 1880 1898 en de woorden Aan leerling der klasse der O. L. S. te Schagen, werd op Vrjjdag 16 Sept. 1898, wegens gedrag en vlijt, namens Koningin Wilhelmina een gedenkpenning uitgereikt, geslagen ter herinnering aan Harer Majesteits plechtige inhuldiging op Dinsdag 6 Sept. 1898, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. S. de Boer alhier heeft deze week met gunstig gevolg examen afgelegd als 3e stuurman. Bene gevaarlijke liefhebberij. Schermerliorn. Hoe gevaarlijk het is voor kin deren om op eenen voorbijgaanden wagen te springen, bleek den 14 alhier. Een zoontje van den heer D. maakte zich schuldig aan deze onvoorzichtigheid met het nood lottig gevolg, dat zijn been zwaar gekneusd werd en in een gipsverband moest worden gelegd. l»e vlootrevue. De vlootrevue heeft den 16 plaats gehad op het Hollandsch Diep tussehen Moerdijk en Willemstad. De zeemacht waarover de Koningin revue gehouden heeft bestond uit de monitors Cerberus en Krokodilde pant serschepen Piet Hein en Eveitsen, de pantserdekschepen Zeeland Holland en Friesland, de riviervaartuigen Mosa en Rhenus en de kanonneerbooten Hefring en Hadda. Prachtig weer maakte ook dezen dag tot een waren feest dag en de tallooze groote en versierde vaartuigen boden een verrassend schouwspel. Schoort. Het bericht omtrent de feesten in ons nummer van dinsdag, den 13, behoeft in zoover wijzi ging, dat het de pastoor Hammer was, die den burge meester den eere-wijn aanbood. Amsterdam. H M. de Koningin heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw den heer J. A. Franken, hoofdcommissaris van politie alhier. Ben feestmarsch. Als eene aardige herinnering aan de alom gevierde inhuldigingsteesten kan men beschouwen een potpourri voor piano, waarin voorkomen brokstukken van liederen en dennen die gedurende die feesten gezongen werden, 't Geheel vormt een opgewekte marsch. Voor hendie met ééne hand een accoord flink zuiver kunnen aanslaan, zal het niet veel moeite kosten deze mop te leeren die in vroolijke kringen veel bijval zal vinden. Wanneer men echter zulke muziek speelt, zal men ook willen zingen en daarvoor zijn de meeste melodiën te hoog ge schreven. Een andere toonaard ware beter geweest. Ook kon de harmonisatie op sommige plaatsen veel beter ziju. »Een oranjeklant'' (zooals de schrijver zich noemt) heeft wellicht door de feestelijke stemming waarin hij verkeerde, dit gedeelte van zijn werk wel wat erg veronachtzaamd. De marsch is uitgegeven bij den Algemeenen Muziekhandel te Amsterdam en kost 40 cents. Correspondentie. K. te S. Er is voor ons geen reden, om medetedeelen dat bedoeld bericht niet van u afkomstig is. U staat immers met ons blad in geen enkele relatie! 358ste Staatsloterij. Lichtbeelden inhuldigingsfcesten. Woensdag, den 21, zullen de heeren Fiege Co., van Amsterdam, in het lokaal D i 1 i g e n t i aeene lichtbeelden voorstelling geven op het gebied van de inhuldigings- feesten. Zij zullen in een cirkel van 2'/2 h 3 meter middel lijn o. a. intocht, historisch-allegorisebe optocht, de inhul digingsplechtigheid in de Nieuwe Kerkeerepoorten kortom alles wat gedurende de feestdagen te Amsterdam te zien is geweest, op het doek vertoonen zoodat ieder

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2