De Zilverbles. onderdste jaargang. Zondag 18 Sept. 1898. Nationale Militie. FEUILLETON. A. C0NAN D0YLE. NO. Hl. Tweede blad. ALkUAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat het register der in 1898 voor de lichting der Nationale Militie van 1899 ingeschreven en de alphabetische naamlijst ter gemeente secretarie ter inzage zullen liggen van 15 tot 27 Sept. e. k. van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, binnen welken tijd daartegen bezwaren kunnen ingeleverd worden bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift,op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift in tegen bewijs van ontvang bij den Burge meester zijner woonplaats, die het terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONTVoorz. 12 Sept. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. De opbrengst van den Pieterspenning, zoo verzekert men, vermindert van jaar tot jaar, vooral in Frankrijk en Spanje. Men rekent de vermindering op ruim twee millioen frcs. 's jaars. Stoomtram Wognumbehagen. Naar men verzekert, zal de stoomtram Wognum Schagen den 20en Oct, voor het publiek worden open gesteld. Aardappelenziekte. De coöperatieve aardappelen meelfabriek »De Een - dracht", te Dwars-in-den-Weg, gemeente Hoogezand is thans geheel gereed en begint eerstd tags te werken. In eene vergadering van aandeelhouders is het huis houdelijk reglement vastgesteld. Er zijn 140 aandeelen a f 500 genomenelk aandeelhouder is verplicht ten minste.1000 hectoliter aardappelen te leveren. De fabriek kan per week ongeveer 25000 hectoliter vermalen. Wlnter-landbouwcursus. Te Grosthulzen zal vrij zeker, een »winter-land- bouw-cursus" worden opgericht. Reeds hebben 16 jonge lieden zich aangemeld. De heer D. EL Prins zal als leeraar optreden. Vee-uitvoer. In de maand Augustus werden uit Nederland langs het grensstation Esschen naar Belgie verzonden 718 wag gons vee tegen 663 in Augustus 1897. De uitvoer be droeg in het geheel 6344 stuks vee, voor eene aangege ven waarde van 128.000 francs. Bewaarscholen. Uit een door de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen ingestelde enquête is gebleken dat de toestand van het voorbereidend onderwijs in ons land als onge regeld moet worden beschouwd. Vanwege de Maatschappij kunnen echter alleen maat regelen dienaangaande worden genomen ten opzichte van de bewaarscholen die door haar of met haren steun worden in het leven geroepen. Daarom heeft het hoofd bestuur zich met een adres tot de Eegeering gewend verzoekende dat het voorbereidend of bewaarschoolonder wijs in ons land worde gemaakt tot regeeringszaak en wel door hetzij een afzonderlijke wet tot regeling van het voorbereidend onderwijs aan te biedenhetzij een aanvulling te geven op de bestaande wet op het lager onderwijsbovendien door in 't leven te roepen een subsidie-stelselwaarbij aan gevestigde of nog op te richten particuliere of gemeentelijke bewaarscholen bij dragen verleend worden in den geest als de wet op het lager onderwijs dit voorschrijft voor inrichtingen van lager onderwijs. DOOR 2) »Hunter wachtte tot de andere stalknechts terugkeer den. Toen zond hij een boodschap aan den pikeur om hem mede te deelen, wat er was voorgevallen. Straker ontstelde een weinig op het vernemen van het voorval ofschoon hij de volle beteekenis niet schijnt ingezien te hebben. Het gebeurde verontrustte hem evenwel en toen zijn vrouw te één uur des morgens wakker werd, was hij bezig zich te kleeden. Op haar vraag, wat hem mankeerde antwoordde hij niet te kunnen slapen uit bezorgdheid voor de paarden en voornemens te zijn naar de stallen te gaan om te zien, of alles in orde was. Zij smeekte hem te huis te blijven, daar zij den regen tegen de ven sters hoorde kletteren, maar trots haar aandringen, trok hij zijn regenjas aan en verliet het huis. »Mevr. Straker werd om zeven uur 's morgens wakker en kwam toen tot de ontdekking, dat haar echtgenoot nog niet was teruggekeerd. Zij kleedde zich haastig, riep de meid en begaf zich naar de stallen. De deur was open binnen zat Hunter in elkaar gedoken op een stoel, in een toestand van volslagen verdooving de stal van Zilverbles was ledig en van den pikeur was geen spoor te vinden »De twee staljongens, die op den zolder sliepen boven de schuur, waar de paardetuigen hingen, werden terstond gewekt. Zij hadden 's nachts niets gehoord, want het zijn beiden gezonde slapers. Hunter was klaarblijkelijk onder den invloed van een slaapmiddel, en daar men niets uit hem kon krijgen, liet men hem inslapen, terwijl de beide staljongens en da twee vrouwen het verdwenen paard en den pikeur gingen zoeken. Zij koesterden nog de stille hoop, dat de pikeur het paard uit den stal had gehaald om het in de vroegte te oefenen, maar na een heuveltje Vrouwenkiesrecht. In een adres, door de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht ter audiëntie aan de Koningin overhandigd, spreekt de Vereeniging de hoop uit, dat de wijze, waarop Hare Majesteit Haar hooge plaats aan het hoofd der natie zal bekleeden, het bewijs zal leveren van den ver edelenden invloed, die uitgaan kan van de vrouw. Der Koningin wordt wijders verzocht Haar invloed te willen aanwenden bij Hare raadslieden om hun aandacht te ves tigen op de ondergeschikte positie, die de vrouw in neemt in den Nederlandschen Staat en dat H. M. zich zal doen voorlichten omtrent de bezwaren, die de vrouw heeft tegen de bestaande maatschappeljjke orde en Staats inrichting, welke bezwaren, volgens adressanten, hun grond vinden in haar gemis aan politieken invloed. »Als onder Uwer Majesteits Regeering Nederland de andere Europeesche rijken voorging in erkenning dei- vrouw als mondig Staatsburger, dan voorzeker zou Uwe Regeering gezegend zijn Keuring Fokvee. Vanwege de Berkhonter Veefokkerij-vereeniging zal Vrijdag, den, 23 een keuring gehouden worden van het in hare registers ingeschreven vee. Prijzen en getuig schriften zijn beschikbaar gesteld voor de beste koe waarvan door omstandigheden geen jong is aangefokt. Bij deze keuring wordt rekening gehouden met de door het Landbouwproefstation bepaaldehoedanigheid der melk en de door de controlecommissie nagegane hoeveelheiddie de koeien van af het kalven gegeven hebben. Deze keuring wordt gehouden bjj de Ridder St. Joris en is voor een ieder toegankelijk tegen een entrée van 25 cents. Gebrs. Palthe. Als een feestgave ter gelegenheid van het 25jarig bestaan hunner zaak hebben de heeren Gebrs. Palthe te Almeloo geschonken aan het Ziekenhuis aldaar f 1000 aan het Weeshuis der Ned. Herv. Gem. f 500, aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. f 500 der R. K. Ge meente f 250 der Israëlietiscke Gem. f 150 der Chr. Ger. Gem. f 150 en aan de vereeniging tot instandhou ding van een kinderbewaarplaats (Crèche) f 250. Wik- en Weegloonen. De raad der gemeente Purmerend heeft besloten, ook na 1 Januari a.s., wik- en weegloonen te heffen, naar een tarief van 60 cents per 100 K.G. kaas. Umtiiden. Door het provinciaal bestuur van Noord Holland is bij enkele inschrijving aanbesteed Het maken van een vischhal met bijbehoorende werken op de terreinen der Visschershaven, deel uitmakende van de uitbreiding der sluis- en navenwerken alhier. Raming f 152,700. Minste inschrijver G. Ruigewaard te Egmond aan Zee voor f 141,465. Beverwijk. De gemeente heeft eeno overeen komst aangegaan met de Ned. Bell-telefoonmaatschappij betreffende de aansluiting dier gemeente ook bij het intercommunaal telefoon-net. Spanbroek. Den 12 en 13 is het Kroningsfeest gevierd. Begonnen met een schoolfeest, werd 's avonds de waterkant verlicht. Dinsdagmorgen werd een optocht gehouden door de gemeente en 's middags volksspelen, 's Avonds werd de zoogenaamde Buurt verlicht en menig vreemdeling getroostte zich eene wandeling deze illumi natie te bezichtigen. Verkiezing Eerste Hamer. Door de provinciale staten van Zuidholland werd ge kozen tot lid der Eerste Kamer de heer F. B. 's Jacob, burgemeester van Rotterdam met 44 van 77 stemmen. De heer J. P. Havelaar, oud-minister, had 32 stemmen. bij het huis, van waar het naburige moeras overzien kan worden, beklommen te hebben, bemerkten zij geen spoor van het paard wel helaas iets anders, hetgeen hun ver wittigde, dat er iets treurigs was voorgevallen. Op onge veer een kwartmijl van den stal hing de jas van Straker aan een bremstruik. Er vlak bij was een komvormige laagte in het moeras en op den bodem daarvan lag het lijk van den ongelukkigen pikeur. Zijn hoofd was ver brijzeld door een slag met een zwaar wapen en hij had een wonde in de dij, waar hem een lange snede door een scherp voorwerp was toegebracht. Men kon echter zien, dat Straker zich krachtig had verdedigd, want in zijn rechterhand hield hij een kort mes geklemd, dat tot het hecht vol gestold bloed zat en in zijn linkerhand een rood en zwart zijden das, die door het dienstmeisje herkend werd als gedragen te zijn door den vreemdeling, die den vorigen avond in den stal was geweest. »Ook Hunter herkende, toen hij uit zijn verdooving was ontwaakt, de das als het eigeDdom van den vreem deling. Eveneens was hij er zeker van, dat die persoon bij het venster staande, iets op zijn gekookt schapen- vleesch had gestrooid. »Talrijke sporen in de modder op den bodem van de nootlottige laagte toonden aan, dat het vermiste paard daar op het oogenblik van de worsteling was geweest. Doch sedert was het spoorloos verdwenen en niettegenstaande er eeno groote belooning voor zijn vinder is uitgeloofd en tal van lieden aan 't zoeken zijn, heeft men er nog niets van vernomen. Wel is men tot de ontdekking gekomen, dat het stuk sehapen- vleesch dat de staljongen van zijn avondmaal heeft overgelaten, een aanzienlijke hoeveelheid opium bevatte. »Dit zijn de naakte feiten, ontdaan van alle vermoe denB. Ik zal u nu in 't kort mededeelen, wat de politie in dezen gedaan heeft. »De inspecteur Gregory, wien de zaak is opgedragen is een buitengewoon bekwaam beambte. Ware hij slechts begaafd met verbeeldingskracht, hij zou het ver in zijn beroep brengen. Hij vond spoedig den man, op wien natuurlijk het vermoeden van de misdaad was gevallen Het maandblad tegen de vervalschingen no. 2, bevat brutale meelvervalschersfluoorverbindin- gen als conserveermiddelonderzoekingen van levensmid delen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam (directeurendr. van Hamel Roos en Har mens) controle-onderzoekingen: azijn, beschuit, bier, boter, cognac, geëmailleerde pannen, haver meel, meel, melk (gecondenseerde), wijn (Californische), zeepbotervervalschingenvervalsching van steranijs- olievervalsching van rijstmeelhygiëne en indu- s t r i e gesteriliseerde melk ontsmetting van boeken van de centrale bibliotheek te New-York proeven met suiker bij het legerverwerking van oude boter alco holhoudende beschuitbiergist als geneesmiddel paar- devleesch als voedselhet conserveeren van vleesch door middel van kooloxyde-gas, resp. pekelen het conserveeren van caoutchoucbakken en koken door electriciteitde platina-industrie in Rusland en Duitschlandwat is de waarde van een staaf bewerkt ijzer feuilleton: indische vergifteniets over het verminken van de voeten der chineesche vrouwen een merkwaardige boom correspondentie. Heerhago waard. Ondertrouwd 11 Aug. en getrouwd 24 Aug. Ridder Sijts en Stijntje Koopman. Getrouwd. 1 Aug. Gerrit Jongkind en Aaltje Komen. 7 Pietor Abraham van Noorduijn en Maartje Aan- geenbrug. Geboren. 4 Aug. Sijbrand, z. van L. Spannenburg en Wilhelmina Wobma. 15 Pieter, z. van Cornelis Borst en Elisabeth Smit. 16 Jan en Johannes, zs. van Pieter Beers en Jansje Groot. Johanna, d. van Andries Veldman en Johanna van Zelm. 21 i Willem, z. van Pieter Kieft en Guurtje Blan- kendaal. Overleden. 16 Aug. Maartje Ondes, echtgen. van Hend.iik Beers, 52 j. 30 Hendrik Matthijs, z. van Jacob Laan en Maria Koopman, 10 w. Bergen. G e t r o u w d. 14 Aug. Bastiaan Visser, alhier, en Geertje Koopman, te Heerhugowaard. 15 Jacobus Wittebrood en Catharina Hoogland. 28 Dirk Hooft en Guurtje Liefhebber. Geboren. 15 Aug. Cornelis Johannes, z. van Jan van Wonderen en Maria Anna Hoeben. 21 Jacobus, z. van Leonardus Burgering en Vro- nica Legen. 26 Lambertus, z. van Johannes Louwe en Alida Levering. Overleden. 8 Aug. Antje Bruinenberg, echtgen. van Willem Paulus, eerder wed. van Dirk Voormeer, 74 j. W armenhuizen. Geboren: 2 Aug. Cornelia Eduarda, d. v. P. N. Knijper en C. M. Konijn. 5 d Pieter, z. v. P. de Geus en J. Mink. 26 Anna en Margaretha, ds. v. D. Kamper en A. Groen. 27 Cornelia, d. v. J. Blankendaal en T. Ligthart. Petrus Mattheus, z. v. M. Pronk en N. Quant. en arresteerde hem. Men had weinig moeite hem te vinden, want hij bewoonde een van die villa's, waarvan ik zooeven gesproken heb. Naar het schijnt, heet hij Fitzroy Simpson. Hij is een man van goede geboorte en opvoeding, die zijn fortuin in de wedrennen verspild heeft en nu op bescheiden voet leeft van wat hij als bookmaker in de sportclubs te Londen verdient. Een onderzoek van zijn notitieboekje waarin hij zijn weddenschappen had aan- geteekend toonde, dat een bedrag van vijfduizend pond sterling door hem is ingeschreven tegen Zilverbles. Bij zijne inhechtenisneming bekende hij naar Dartmoor te zijn gekomen, in de hoop informatiën aangaande de King's Pyland paarden in te winnen en ook omtrent Desborough, de tweede favorite, die onder toezicht van Silas Brown op den Mapleton-stal staat. Hij poogde volstrekt niet te ontkennen, dat hij den avond te voren in den omtrek van den stal was geweest, maar ver klaarde tevens, dat hij niets kwaads in den zin had gehad en het hem enkel om inlichtingen uit de eerste hand te doen was. Toen men hem zijn das liet zien, werd hij zeer bleek en kon volstrekt niet verklaren, hoe die in de hand van den vermoorde was gekomen. Uit zijn natte kleeding bleek, dat hij den vorigen nacht in het onweer van huis was geweest, en zijn stok met looden knop was juist een wapen, om er door herhaalde slagen de wonden mee toe te brengen, die des pikeurs dood ten gevolge hadden gehad. »Van den anderen kant moest geconstateerd worden, dat hij geen enkele wonde op zijn lichaam had, terwijl uit het bebloede mes, dat Straker in de hand hield, de gevolgtrekking kon worden gemaakt, dat tenminste een van zijn aanvallers door hem getroffen was. Nu heb ik u alles verteld, Watson, wat ik er van weet en zoo gij mij eenig licht in deze zaak kunt geven, zal ik u zeer dankbaar wezen.'' Ik had met de grootste belangstelling naar het ver haal van Holmes geluisterd. Ofschoon de verschillende feiten mij bekend waren, had ik tot dusver minder gelet op hunne betrekkelijke waarde en onderling verband. »Is het niet mogelijkdat Straker's wouden door

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5