Telegrafische Berichtend Stadsberichten. 5e klasse, 4e lijst, 19 Sept. No. 17190 f 10000; no. 6855 f 2000 nos. 6496, 7404, 10558, 10693, 17765 f 400; nos. 1230,2960,4028, 10267, 14782, 20274 f200 nos. 73, 4980, 8695, 9430, 10399, 11812, 12489, 13584, 14045,15388,15632,1S251 f 100. het scheelde weinig of hij had er gebruik van gemaakt. De wonde van den veldwachter is gelukkig niet levens gevaarlijk. (N. v. d. D.) Hofberichten. De Koningin zal den 30 September naar het Loo vertrekken. Aanvaring. Den 17 werd te Enkhuizen opgemerkt een in ont redderden staat verkeerende tjalk.' Een tweetal botters verlieten de haven, om hulp te bieden. Het vaartuig bleek te zijn de tjalk Dwaal ik, wacht u," Schipper Bakker van Veendam, geladen met steenkool. Nadat een gedeelte lading in de botters was overge- gebracht, geraakte de tjalk vlot en werd te Enkhuizen binnengebracht. De schipper deelt mede, dat hij nabij Marken was aangevaren door een ongeladen tjalkschip, hetwelk waarschijnlijk is gezonken. Bezuiden Marken is door een onbekend gebleven schip aangevaren het tjalkschip »De provincie Drente", uit Gas- selternijeveen schipper H. te Velde. Het vaartuig is ge zonken, de bemanning werd echter gered. Het wrak °zit in het vaarwater. Onweder. Bij een hevig onweder, dat den 12 boven Kampen en omstreken woedde, is de bliksem geslagen in de boerderij van Jan Bietman op 't Kampereiland. Het huis is geheel door brand vernield van den inboedel werd niets gered. Er zal ongeveer 80.000 pd. hooi verbrand zijn. Te Udenhout nabij Tilburg is Zondagmorgen een trein ontspoord, waardoor de weg geheel versperd werd. De reizigers kwamen met den schrik vrij. St. Pankras. Met den a. s. winterdienst der H. IJ. S. M., zullen aan de halte bij deze gemeente dagelijks pl.m. 10 treinen stoppen, tot het opnemen en uitlaten van reizigers. Tot heden kon dit 4 malen daags geschie den op tijdig verzoek. Scliermertiorn, Wij namen uit een ander blad een bericht over omtrent het niet houden van de vrijster- markt" te dezer plaatse. Dit bericht schijnt een canard te zijn geweest van een of anderen spotvogel. Beeds een paar maal nu kregen wij uit bovengenoemde gemeente een schrijven van iemand, die ons verzoekt te vermelden, dat hij de inzender niet is. Wat onze courant nu aan gaat, staat het vast, dat wij het aan een ander blad ontleenden. Heerhugovraarcl. De kerkeraad der ned. herv. gemeente heeft tot predikant beroepen den heer ds. H. Vermaas, Hensbroek. Besmettelijke veeziekten. Staat van de gemeenten in Nederland, waar ge vallen van besmettelijke veeziekten in vorige maand staten vermeld op 1 Augustus 1898 nog niet waren geëindigd Schurft. Noord-HollandSchelllnkhout. Friesland 't BildtHennaarderadeel Idaarderadeel. OverijsselKamperveen. Botkreupel: Noord-Holland Winkel. Friesland Opsterland. OverijsselZwollerkerspel. Vlekziekte. Noord-Brabant Nieuw VossemeerSteenbergen c. Zevenbergen. Zeeland Middelburg. Porcosan. De varkens welke te Finsterwold voor rekening en risico van de Begeeringonder controle van den dis- tricts-veearts van Leeuwen te Groningen met porcosan werden ingeëntzijn nog steeds vrijgebleven van de be smettelijke vlekziekte, terwijl onder niet ingeënte exem plaren steeds nieuwe gevallen voorkomen. Dezer dagen werd de ziekte geconstateerd bij de dieren van drie vee houders. Aan den Ijangcndijk heeft men tegenwoordig de rupsenplaag. Vooral op de met kool beplante akkers welke onmiddellijk aan den dijk liggen, worden duizen den bij duizenden gedood. Komt men verder het veld in, onder de huizen vandaan, daar doet de plaag zich in veel geringer mate gevoelen hoewel de rupsenkolonies wachten, op ons toe en legde haar hand op den arm van den inspecteur. Zij had een schraal gezicht, ver magerd door angst, den stempel dragende van onlangs doorstanen sehrik en verdriet. »Hebt gij hen gesnapt Hebt gij hen gevonden sprak zij hijgend, gejaagd. »Neen, mevrouw Straker maar de heer Holmes hier is van Londen gekomen, om ons te helpen en wij zullen doen, wat in ons vermogen is." »Ik ontmoette u ongetwijfeld eenigen tijd geleden op een partijtje in Plymouthmevrouw zeide Holmes. »Neen mijnheer, gij vergist u." „Hoe is 't mogelijk, ik had er op durven zweren 5 u droeg een donkerkleurig zijden kleed, gegarneerd met struisveertjes." »Ik droeg nooit zulk een kleed, mijnheer." »Dat maakt de zaak voor goed uit," zei Holmes verontschuldigend. Hij volgde den inspecteur naar buiten en na een korte wandeling over het moeras, kwamen wij aan de laagte, waar het lijk van Straker was gevonden. Aan den rand daarvan stond de bremstruik, waarop de jas had gehangen. »Het waaide dien nacht niet, geloof ik," zei Holmes. »Neen, maar het regende erg." »In dat geval is de jas niet op de bremstruik ge waaid, maar er op gehangen." »Ja, ze werd over de struik gelegd." »Ik bemerk, dat de grond erg platgeloopen is zonder twijfel zijn hier sedert Maandagnacht veel menschen geweest." Wij hebben bjj de plek, waar Straker gevonden is, een stuk matwerk gelegd en daar hebben wij allen opgestaan.'' »Uitmnntend." »In dit valies heb ik een van de schoenen die Straker droeg, een van Fitzroy Simpson's schoenen en een oud hoefijzer van Zilverbles." »Mijn waarde inspecteur, gij overtreft u zelf!" Hol mes nam het valies en in de laagte afdalende, plaatste hij de mat meer in 't midden. Daarna plat op den grond gaande liggen, en zijn kin op de hand latende zich over geheele akkers verspreiden. Tallooze koolplan- ten, met hare nervige bladstelen welke geheel van het bladgroen zijn beroofd leveren een treurig gezicht op. Vele handen zijn dan ook druk in de weer om aan het vernielingswerk paal en perk te stellen. Texel. De aanplanting van geboomte gelukt over het algemeen goed. Niet alleen onder de duinen, waar de Maatschappij tot heideontginning de beplanting met dennen heeft ter hand genomen, maar ook in den Prins Hendrik Polder, waar een flink bosch is aangelegd, komen do boompjes goed voort. Nabij Anna'shoeve niet ver van de Koog, werden ongeveer 50.000 diverse jongo boompjes gepoot. Nagenoeg allen sloegen aan en groeien flink. Door de Belgische regeering is de zilveren reddings- meöaille, met het daarbijbehoorend diploma toegekend aan den Texelsclien blazerscbipper Cornells Lz. Duinker die den 7den Oct. 1897 de bemanning redde van den zinkenden Belgischen stoomtrawler »Quarta". Wegens het heipen redden der bemanning van een verongelukte Egmonder bomschuit, ontving Duinker reeds vroeger een bronzen reddings medaille van onzo regeering. Uandverhuizlng. In Friesland wordt onder den boerenstand propa ganda gemaakt om mot het najaar te vertrekken naar de^ Nederlandsche landbouvverskolonie »Nederland", in zuid-oostelijk Texas. Reeds hebben tien boerengezinnen toezegging gedaan, om zich in October a. s. daarheen te begeven. De berichten over den toestand dezer Nederlandsche kolonie luiden gunstig; dientengevolge is de prijs der landerijen in die kolonie vrij wat hooger dan een jaar geleden. Bergen op Zoom. De firma Rogier Nericsze Richter alhier, heeft dezer dagen een geheele installatie afgeleverd voor eene beetwortelsuikerfabriek, welke in Spanje zal worden geplaatst. Voor naaf machines kan men het beste zuivere glycerine, dus chemisch zuivere glycerine gebruiken. Deze maakt geen vetvlekken, verhardt en koekt niet, maar laat de machinedeelen steeds zuiver blank blijven en ver zekert daardoor een rnstigen en gelijkmatigen gang van de machine, terwijlwanneer de stof toevallig hiermede in aanraking komt, geen vlekken ontstaan. Een 24-jarig timmerman uit Utrecht, die van zijne_ vrouw gescheiden leeft, heeft den 16 zijn kind, een meisje van 4 jaar, bij de te Utrecht wonende grootmoe der weggehaald. Hij heeft daarop aan zijne vrouw ken- nis gegeven dat hij naar de Transvaal gaat, en haar ver zocht aan het station Maas te Rotterdam afscheid te komen nemen belovende hij haar alsdan het kind te zullen teruggeven. De vrouw is daarop naar Rotterdam gekomen, doch van man noch kind was eenig spoor te ontdekken. De familie vreest thans, dat de man zichzelf en het kind om het leven gebracht heeft, omdat hij zich uitliet dat indien de vrouw aan zijn verzoek niet vol deed, er twee lijken uit de Maas zouden worden opgehaald. Winkel. De boerderij van den heer J. Dekker alhier is tengevolge van hooibroei geheel in de asch gelegd. Eene onderscheiding. Volgens een bericht in de »Zaanl. Ct." is, namens den keizer van Ruslanddoor den burgemeester van Zaandijk aan den heer Gerrit Jan Honig overhandigd een fraai gouden horloge mot ketting in étui. Deze onder scheiding viel den heer Honig te beurt voor de door hem gedichte dramatische schets in vier bedrijven, geti teld »Pieter Michaeloff of het verblijf van Czar Peter den Grooten te Zaandam in Augustus 1670," een stuk, dat het vorige jaar te Zaandam is opgevoerd en in het Russisch vertaald de ingenomenheid van den keizer mocht verwerven. - Spanbroek. De donkere dagen, die in aantocht zijn, laten natuurlijk zoo nu en dan een paar Span- broekers te water loopen. Men is daaraan al zoo gewoon, dat men niet beter weet of 't behoort zoo. Toch zou 't waarlijk niet ondienstig zijn, dat de kom der gemeente werd verlicht, welke maatregel, naar de meening van onzen correspondent, de draagkracht der gemeente niet te boven zou gaan en een einde zou maken aan een onaangenamen toestand. - ^fi, larrrriiiriïiTrT^fir'iTr-r.r rusteD, onderzocht hij nauwkeurig de platgetrapte modder voor zich. Hallo wat is dit?" vroeg hij plotseling. Het was een half verbrande waslucifer, zoo met slijk bedekt, dat hot op het eerste gezicht een klein stukje hout geleek. »Ik begrijp niet, hoe ik dit over 't hoofd heb kunnen zien," zeide de inspecteur ver drietig. »Het was onzichtbaar, onder de modder bedolven. Ik zag het alleen, omdat ik er naar zocht." »Hoe, gij verwachttet het te vinden." vlk achtte het niet onwaarschijnlijk." Holmes nam nu de laarzen uit het valies en verge leek ze met de indrukken op den grond. Hij klom toen weer naar boven, naar den rand van de laagte en kroop rond tusschen het struikgewas. »Ik vrees, dat er geen sporen meer te vinden zijn," zeide de inspecteur. »Ik heb den grond zeer nauw keurig onderzocht tot op ruim honderd el in elke richting." Inderdaad!" zei Holmes opstaande. »Ik zal dan niet zoo onbeleefd zijn, het nog eens te doen. Maar ik zou gaarne eene kleine wandeling over het moeras maken, voor het donker wordt, opdat ik morgen met de plaatselijke gesteldheid bekend ben en ik zal dit hoefijzer in mijn zak steken mogelijk, dat het mij geluk aanbrengt*). Kolonel Ross, die eenige blijken van verveling had gegeven, bij de kalme en stelselmatige manier van werken van mijn vriend, zag op zijn horloge. »Ik hoop, dat gjj met mij teruggaat, mijnheer Gregory, wijl ik u omtrent verscheiden punten wensch te raad plegen in 't bijzonder, of wij het niet jegens het pu bliek verschuldigd zijn, den naam van het paard te laten schrappen van de lijst der ingeschrevenen voor den cup-wedstrijd," zeide hij. Zeker nietik zou den naam laten staan," riep Holmes op beslisten toon. In Engeland heerscht het bijgeloof, dat een hoef ijzer geluk aanbrengt. Nederlandsch burgerlijk recht. Bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink, Haarlem, zal verschijnen Schets van het Nederlandsch burgerlijk recht door mr. J. D. Veegensadvocaat en procureur te s Gravenhage. Van het burgerlijk recht dient een ieder eenige kennis te bezitten. Het beheerscht de handelingen ook van hen, die geen handel drijven en buiten processen willen blijven. Het ontbreekt niet aan voortreffelijke leer boeken van ons burgerlijk recht. Maar zij zijn voor het meerendeel bestemd voor personen met eene rechtsgeleerde opleiding. Buiten dezen bestaat een breede kring van leeken voor wie het van belang is de regelen te leeren kennen die onze rechten en betrekkingen beheerschen, zonder op voor hen onverstaanbare uitdrukkingen of be grippen te stuiten. De uitgave bedoelt voor het burgerlijk recht te verkrijgen hetgeen voor het handelsrecht en sedert kort ook voor het burgerlijk procesrecht bestaateene schets, waarin het beschaafd publiek zonder verdere voor bereiding de noodige inlichtingen kan vinden. 's-Gravenhage 20 September 1898. He Troonrede. Bij de opening van da zitting der Staten-Generaal verklaarde de Koningin dat de herinnering aan de be wijzen van vaderlandsliefde en gehechtheid aan het Stamhuis bij gelegenheid van de inhuldiging bij Haar onnitwischbaar zal zijn. Voorts werd geconstateerd, dat de toestand van landen volk in menig opzicht bevredigend is. Met bijzondere inge nomenheid had Zij het voorstel ontvangen van den Keizer van Rusland betreffende eene conferentie over de beper king der krijgstoerustingen. In Atjeh zijn uitkomsten verkregendie eene duur zame verbetering van den toestand aldaar doen ver wachten. Hulde wordt gebracht aan het beleidde volharding en de heldhaftigheid van het indisch leger en de vloot. Er op wijzende, dat de wetgever de allerwege op den voorgrond trodende vraagstukken van groote maatschappelijke beteekenis heeft op te lossen wordt onder herinnering aan de reeds ingediende voorstellen medegedeelddat op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan. Aangekondigd worden voorstellen tot ver betering der woningtoestanden tot het tegengaan van overmatigen arbeid van volwassenen tot herziening der drankwetbetreffende vrijmaking van het verkeer voor secundaire spoorwegen op Rijksgrond en waterwegen tot versterking der geldmiddelen en tot verbetering der bestuursinrichting der Nederlandsche Bank in Indië; tot wijziging der regeeringsreglementen in West-Indië. Eene herziening van het tarief van invoerrechten nadert hare voltooiing. De Koningin hoopt, dat veel tot stand zal komen ten nutte van vaderland en overzeesche gewesten. 3 58s<e Staatsloterij. Alkmaarsche Predikanten-VereenigiTii|{\ Bovenstaande vereeniging zal hare acht en dertigste vergadering honden op Maandag, den 26, des voormiddags te half twaalf ure in het lokaal Harmonie, Lom- bardsteeg, alhier. Na afdoening van de huishoudelijke werk zaamheden, zal de heer dr. F. J. Los, alhier, de volgende stel ing bepleiten Christenen en modernen zijn in geloof en levenelkanders principieele tegenstanders. Discussie tusschen hen zal dus in den regel onvruchtbaar zijn.' Daarna zal de heer ds. A. de Koe, van den Helder, zijn standpunt nader uiteenzetten en verdedigen. De kolonel boog. >Het doet mij veel genoegen uw raad vernomen te hebben," sprak hij. sGij zult ons straks in Straker's huis vinden en dan kunnen wij samen naar Tavistock rijden." Hij keerde met den inspecteur terug, terwijl Holmes en ik over het moeras wandelden. De zon begon achter de stallen van Mapleton te dalen en kleurde de lange hellende vlakte met gouden tinten, overgaande in donker bruin, waar de verdorde varens en bremstruiken het avondzonnelicht onderschepten. Maar van die schoon heid van het landschap bemerkte mijn vriend niets hij was geheel in gedachten verdiept. »Mij dunkt, Watson," zeide hij, nadat we eene poos stilzwijgend naast elkaar hadden voortgewandeld, »dat wij voor het oogenblik de vraag, wie John Straker gedood heeft, maar moesten laten rusten eu ons er toe bepalen, om te ontdekken, wat er van het paard is geworden. Aangenomen, dat het er van door is gegaan gedurende of na 4©n moord, waarheen is het dan geloopen Paarden zijn gezellige dieren. Aan zijn eigen instinct overgelatenzou het of naar King's Pyland of naar Mapleton gegaan zjjn. Waarom zou het op het moeras rondzwerven Zoo dit bovendien het geval was, zou het nu zekerlijk reeds zijn gezien. En waarom zouden zwervende zigeuners het stelen Deze lieden komen niet gaarne met de politie in aanraking, zij zouden weinig hoop hebben, zulk een paard te ver- koopen maar wel groot gevaar loopen, en er dus niets bij winnen door het te rooven. Dat is dunkt mij dui delijk." »Waar is het dan?" »Ik heb al gezegd, dat het naar King's Pyland of Mapleton moet zijn geloopen. Op King's Pyland's stal is het niet. Daarom moet het op den Mapleton-stal zijn. Laat ons deze onderstelling aannemen, en zien, waar ze ons toe brengt. Dit gedeelte van het moeras is zeer hard en droog. Maar het helt af naar Mapleton. Ge kunt van hier zien, dat daar een lange strook laag land ligt, dat Maandag nacht zeer vochtig moet zijn geweest. Als onze onderstelling juist is, is het paard

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2