Honderdste jaargang 1898. ZONDAG 25 SEPTEMBER. Crevonden Woorwerpen. Buitenland. Nederland. No» 114. Eerste blad. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, ALKMAARSCHE COERAAT. Deze Courant wordt Binst» g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,8© franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr^s der gewone advertentlen Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n c'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER &-ZOON. Telefoonnummer3. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een muzieklessenaar, een gouden oorbelletje, een cein tuur en bal, een gouden kapittelstokje, een gouden oorbel letje een zilveren brocheeen paar handschoenen een kastslenteltje, een huissleutel, een zweep, een gouden me- daljon, een zilveren ringetje, een gouden oorknopje, 3 postzegeltjeseen charivarieen r. c. kerkboek een portemonnaie, inh. f 0.10 een sportriem een insigne een gouden oorbelletje een zilveren broche. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 23 Sept. 1898.S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de Gedeputeerde Staten van Noordholland bij hun besluit van 21 September 1898, Nr. 56, aan bun College vergunning hebben verleend tot liet plaatsen van een GAS-MOTOK van 2 paardekrachtin de cokesloods van de gemeentelijke Gasfabriekalhier aan de Paardenmarkt, Wijk B, n°. 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT Voorz. 24 Sept. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de ingezetenen dat in bet Ge meenteblad van Alkmaar, Nr. 88, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente d.d. 24 Augustus 1898 waarbij is vastgesteld eene Verordening tot aanvulling der Alge meene Politie-Verordening, zooals die is vast gesteld bij raadsbesluit van 3 April 1889 (Gemeen teblad Nr. 15) en gewijzigd bij raadsbesluiten van 6 Angu tus 1890 29 Juni 1891 24 Mei 1893 1 April 1896 4 Augustus en 13 October 1897 (Ge meentebladen Ns. 26, 31, 38a, 52, 69 en 73). Welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter gemeente-secretarie op alle werkdagen van des mor gens 9 tot des namiddags 2 ure en aldaar tegen betaling van 10 cents in afdruk verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 23 Sept. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. als DIJITSCHLANO. Bjj den Pruisischen Landdag zal weldra worden ingediend een ontwerp voor den aanleg van kanalen, die geheel Duitschland in verbinding moeten brengen met de zeemaar zoodat van den Rhijn voor zoover die stroomt door Nederlandsch grond gebied, geen gebruik zal worden gemaakt. Voorgesteld wordt te graven een kanaal van de Elbe naar den Rhijn. Daarvoor zou nog moeten worden gemaakt een stuk kanaal van Dortmund naar den Rhijn en een veel grooter deel van het Dortmund-Ems-kanaal een eind ten noorden van Munster, naar Minden aan de Weser en naar Maagdenburg aan de Elbe. Langs dezen weg zou b.v. ook de Main en door net Donau-Mainkanaal ook de Donau in verbinding staan met Duitsche havens als Emden Bremen en Hamburg. Ook zou de Havel verbonden worden met de Spree en met den Oder en zouden in Silezië en Oost-Pruisen nog twee kleinere kanalen worden gegraven met het gevolg dat Berlijn b.v. ook met Stettin en met Danzig zal zijn verbonden. Voor den aanleg van dit kanalennet zal aan den Landdag een krediet van 400 millioen mark worden gevraagd. ENGELAND. De ver afgelegen bezittingen geven der regeering den laatsten tijd heel wat beslommeringen. De aangelegenheid van Fashoda is nog niet in der minne geschikt en kan nog wol een ernstig geschilpunt ople veren met Frankrijk. De pest in Engelsch Indië blijft steeds heerschen, wel is de hitte in de stad Bombay aan het afnemen; in de afgeloopen week waren er 149 gevallen tegen 170 in de voorafgaande week; maar in de districten daarentegen stegen de sterfgevallen ten gevolge van de ziekte tot drieduizend. Te Londen is bericht ontvangen uit Buenos-Ayres, dat de politieke opinie daar sterk gekant is tegen arbi trage op de voorgestelde voorwaarden. (In ons vorig nummer meldden wijdat Engeland's raad zou worden ingeroepen tot regeling van het grensgeschil tusschen Argentinië en Chili). Om de extra-uitgaven, veroorzaakt door de mobilisatie van de troepen, ten deele te dekken is een uitvoerrecht op graan aangenomen. FRANKRIJK. De Dreyfos-zaak met heel haar treurigen nasleep van valschhedeu worde hoe langer hoe meer ingewikkeld. De regeering heeft een twintigtal aanvragen ontvangen van Kamerleden, die de bijeenroe ping van het Parlement eischen, wijl de ministerraad tot de revisie besloten heeft zonder daarover met de Kamer te raadplegen. De regeering is echter volkomen in haar recht, zi) de genomen beslissing niet aan de bespreking der Kamer onderwerpt. Want die beslissing wordt door de Grondwet opge dragen aan den minister van justitie, en is voorts, als goheel juridieke quaestie, alleen onderworpeu aan de rechterlijke uitspraak. De Kamer heeft deze uitlegging der grondwet herhaal delijk erkend en goedgekeurd en in 1895, naar aanleiding van een toen aanhangige zaak beslistdat zij geen recht heeft zich over de revisie van een gewezen vonnis uit te spreken. De nieuwe vervolging van kolonel Picquart, en zqne overbrenging naar de militaire gevangenis wordt door de groote meerderheid der bladen scherp afgekeurd. Georges Clémenceau schrijft in de »Aurore" Welke waarborgen hebban wij nu dat Picquart mor gen niet dood in zijn cel zal gevonden worden met een valschen brief op tafel, waarin zijn »zelfmoord" wordt uitgelegd ten voordoele van den generalen staf? Welken waarborg? Geen enkele. Brisson? Brisson, die nu het slachtoffer der falsarissen voor valschheid in geschrifte laat vervolgen? Brisson die Esterhazy, den verrader, laat vluchten en den held Picquart overlevert aan do pijn bank van de militaire inquisitie? Hij zal het bevel niet geven tot moord. O, neen Hij zal laten doen en weenen als goen ander. Zoover zijn we gekomen onder het bestuur van Bris son en van Felix Faure". De Droits de l'Homme vordert een openbare behan deling der zaak en zegt Wij weten van te voren wat uit de debatten zal voortkomen en wjj kunnen de vijanden vau kolonel Picquart, zeggen dat zij groot ongelijk hebben om zich zoo luide te verheugen. Zij begrijpen in het geheel niet wat hem te wachten staat. »Het groote publiek dat de dessous niet kent, zal zich afvragen waarom er zooveel beweging wordt gemaakt tegen kolonel Picquart. »Om een heel eenvoudige" reden. Omdat de tegenstanders der herziening met schrik het oogenblik zien naderen, dat kolonel Picquart zal spreken en omdat zij van te voren den man in discrediet willen brengen, om vervolgens zijn verklaringen te kun n wraken. »Wat een treurige manoeuvre! Een lage comedie." De regeering moet zeer ontstemd zijn over het optre den van generaal Zurlinden in deze quaestie. De »Temps" zegtDe ministerraad had zich vroeger uitgesproken tegen het voorstel van generaal Zurlinden, om een onderzoek in te stellen tegen kolonel Picquart. Doch toen Zurlinden opnieuw gouverneur van Parijs was geworden, heeft hij op zijn eigen initiatief dit onderzoek gelast. De ministers werden er slechts mede in kennis gesteld, nadat er een begin van uitvoering aan was gegeven. Een redacteur van de Londensche »Daily News", heeft majoor Esterhazy geinterviewd aan het station Charing Cross, waar hij zich bevond om naar Parijs te vertrekken. Esterhazy deelde den journalist het volgende mede »Na den zelfmoord van kolonel Henry zeide ik tot generaal de Pellienx, dat het onmogelijk zou zijn den loop der gebeurtenissen tegen te houden, en dat de be wegiDg in de openbare meening verbazend wezen zou. »Ik schreef aan Cavaignac een brief met tal van ge gevens waarin de voornaamste punten van de zaak wor den uiteengezet. Hij weigerde mij te ontvangen. sMen had besloten tot mijn ondergang, door mij over boord te werpen en ik besloot daar een einde aan te maken. sGeneraal De Pellienx had moeten weten, dat het docu ment van Henry valsch was. Ik had hem voor het Hof van Assises gezegd, dat er op zulk een stuk niet te bouwen viel. Hij wilde niet naar mij hooren. sik heb aan den minister van oorlog geschreven, dat er verschillende officieren waren, die uit onwetendheid of met boos opzet de waarheid voor hem verborgen. Ik heb hem aangeboden dit te bewijzen. Hij weigerde naar mij te hooren. sEr waren drie personen die de waarheid kenden in de zaak-Dreyfus kolonel Sandherr, kolonel Henry en ik. De beide eerstgenoemden zijn doodik ben thans de eenige die het geheim kent." Esterhazy beklaagde zich over de behandeling, die men hem in de gevangenis heeft aangedaan. sNog heb ik geen vijandige houding aangenomen tegen- ever mijn land," zeide Esterhazy, sof mijn vroegere chefs radeel berokkend. Mijn bedoeling is een boek uit te geven, waarin de zaak-Dreyfus volkomen zal worden toegelicht. sGeneraal Billot had mij reeds pensioen aangeboden doch ik heb geweigerd. Ik weet nog niet of ik gebruik zal maken van de documenten die in mijn bezit zijn, dit zal afhangen van den loop der gebeurtenissen." CHINA. Het gerucht loopt dat de keizer van China is overleden. Bijzonderheden zijn niet bekend. De poor ten van Peking zijn gesloten. De s Ti mes" ontving van zijn correspondent te Peking het bericht dat een paleisrevolutie heeft plaats gehad vermoedelijk tengevolge van 's keizers hervormingsbeslui- en. Kang-YuMei, de opsteller dier besluiten, is verbannen. De Keizerin-Weduwe heeft de teugels van het bewind weder opgenomen en woont alle vergaderingen van het Kabinet bij. Zij onderteekent alle besluiten zoodat het regentschap feitelijk weder is ingesteld. De terugroeping van Li-Hung-Chang wordt verwacht. ITALIË. De regeering heeft het initiatief genomen tot internationale maatregelen tegen de anarchisten. De overige regeeringen moeten reeds gedeeltelijk hebben toegestemd en men hoopt, dat eene regeling binnen korten tijd zal tot stand komen. Op den Londen-and-Southwestern-spoorweg en op de Midiand-liju zijn weer twee misdadige pogingen gedaan om treinen te doen ontsporen. In het eene geval was een ijzeren staat van 40 pond over de rails gelegdin het andere een zoogenaamde of dwarslegger. In beide gevallen werd de toeleg gelukkig weer intijds ontdekt. De Engelsche politie heeft nu eindelijk een verdachte gearresteerd. Het is zekere Harry Smith, ook Tomlinson geheeten; wakers hebben hem herkend. Laatste Berichten. De revisie van de zaak-Dreyfus. PARIJS, 23 Sept. De »Liberté" zegt dat een ver vroegde bijeenroeping van de Kamer mogelijk is. Morgen is er ministerraad men verzekert dat deze zich zal bezighouden met de conclusiën welke de commissie voor de revisie des avonds zal vaststellen. moordaanslag tegen een Dreyfusard. PARIJS, 23 Sept. Naar aanleiding van een artikel in de sLanterne" over een brief, dien het Kamerlid Paul mier aan den minister van oorlog had geschreven te vragen dat deze maatregelen zou nemen om een einde te maken aan de aanvallen op het leger, begaf mevrouw Paulmier zich naar het bureau van de »Lant,erne". Zij vroeg den heer Millerand te spreken toen zij hoorde dat deze er niet was, loste zij twee revolverschoten op den redacteur Olivier. Men vreest dat deze aan zijn wonden zal bezwijken. De moordenares werd gearresteerd. Zij zeide dat zij den heer Millerand wilde dooden. Chili en Argentinië. BUENOS-AYRES, 23 Sept Het wordt bevestigd dat het protocol is geteekend, waarbij het grensgeschil aan arbitrage wordt onderworpen. De openbare meening in Chili is niet tevreden. Dell-zuivelfabriek. Ericus meldt in het N. v. d. D Door de onvormoeide pogingen van den wakkeren directeur der Maatschappij van Weldadigheid, den heer Job van der Have, maar vooral door een ruime gift van een bekenden weldoener te Amsterdam, is te Frederiks- oord een uitmuntende stoomzuivelfabriek opgericht, met den naam »Deli", welke coöperatief de melk verwerkt van 650 kooien, toebehoorende aan 235 leden. Tot mijn genoegen kan ik verzekeren, dat de boter, door Deli gefabriceerd, in een woord keurig is en zonder eenig voorbehoud mag worden aanbevolen. De fabriek is er geheel op ingericht om aan particulieren te leveren. Op het Staatsspoorterrein te Feijenoord zijn den 23 de hulpwisselwachter De Groot door een rangeertrein de beide beenen boven de knie afgereden. In bedenkelijken toestand word hij naar het Ziekenhuis overgebracht, alwaar de verminkte beenen werden afgezet. IJrseiu. Den 21 overleed alhier de oudste inge zetene dezer gemeente, wed. Elswijk, in den hoogen ou derdom van 99 jaar en 8 maanden, zij woonde de laatste ja en bjj haar dochter in, genoot steeds een goede ge zondheid en beroemde er zich op, nimmer medicijnen te hebben gebruikt. Treinenloop. Sehagen. Door den heer S. Eerman burge meester waren per advertentie belanghebbenden in een goede regeling van den treinenloop voor de scholieren uit Sehagen e. o., die de inrichtingen van onderwijs te Alkmaar of den Helder bezoekenuitgenoodigd tot bij woning eener vergadering die den 22 in het Noordh. Koffiehuis alhier gehouden werd. Door genoemden heer werd aan het twaalftal opgekomenen medegedeeld dat toen gebleken was hoe slecht de regeling van den aan staanden winterdienst voor de scholieren was zij moesten 7 kwartier te Alkmaar wachten en kwamen eerst om half zeven 's avonds te Sehagen dat hij toen met zijne mede-commissieledendo heeren Backx en Feisser aan de administratie der H. IJ. S. M. een adres had gerichtwaarin op die slechte regeling gewezen en verzocht werd meer rekening te wiilen houden met de belangen der schoolbezoekers. Toch oordeelden de boven genoemde heeren het bovendien wenschelijk dat ook door de omliggende gemeentebesturen en door ouders en voogden der leerlingen adressen van adhaesie aan de administratie zouden worden opgezonden. Aldus werd besloten en de adressen waarvan één uitvoerig de na doelen der aanstaande winterdienstregeling voor school gaande kinderen aantoontgoedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1