Stadsberichten. Gemeenteraad van Alkmaar. BURGERLIJKESTAND. Schagen. Voor de harddraverijden 27 alhier te honden waren den 22 reeds vier van de beste dravers officieel aangegeven n.l. »Moqnette", van 0. M. Oppe- laar te Koudekerk a/d Rijn «Wilhelm III'', van T. C. Hemmeste Amsterdam «Huntress" en »Wim", van Joh. de Mol te 's-Gravenhage. Onze plaatsgenoot de heer H. W. van Rossum, direc teur der gasfabriek alhier en onze vroegere plaatsgenoot, de heer N, de Boer thans te Zaltbommelstaan beiden op de voordracht voor directeur der gemeentelijke gas fabriek te Assen. Cadettenschool. Den 22 werd aan den heer kapitein M. H. Spruijthoofd van onderwijs aan de Cadettenschool alhier op plechtige wijze voor het front der cadetten en het overige personeeluitgereikt het hem bij kon. besluit van 31 Augustus verleende ridderkruis van de Orde van Oranje-Nassau. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 23: 767.7 den 24 765.3. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. Van 17 tot en met 23 Sept. zijn gebruikt 79 baden, waarvan door heeren 51dames 8 en on vermogenden 20. Drukste dagen waren 17 en 19 met 34 en 20 baden. Hoogste temperatuur 67° laagste 63° Fahrenheit. Teekengenootschap. Het Teekengenootschap „Kunst zij ons doel" zal op maandag, 3 October, zijne teekenavonden voor de werkende leden aanvangen. Hiermede worden de werkzaamheden voor het a. s. winterseizoen begonnen, die, ook voor de donateurs en kunstlievende leden, weer eene ruime mate van kunstgenot beloven. Op het pro gramma voor den aanstaanden winter toch komen, be halve de gewone kunstbeschouwingen, waaronder de portefeuille van het genootschap «Pnlchri Studio" te 's Gravenhage en «Arti et Amicitiae", te Amsterdam, eene kleine expositie voor van eenige kunstwerken van den heer H. A. van Daalhoff, te 's Gravenhage, en eene vierdaagsche tentoonstelling van aquarellen uit de particuliere verzameling van mevrouw I. Bing ham, te Utrecht. Bovendien zal door den heer P. Langer- huizen, te Huizen, eene kunstbeschouwing worden gegeven van teekeningen van oud-hollandsche meesters en heeft de heer N. Kranenborg Jesse, leeraar aan de R. H. Burgerschool alhier, de toezegging gedaan tot het houden eener lezing over Rembrandt, toegelicht met verschillende albeeldingen zijner werken, eene lezing die, met het oog op de thans te Amsterdam gehouden tentoonstelliug van Rembrandt's werken, van actueel belang is. Wie dus oog heeft voor de kunst, sluite zich bij dit Genootschap aan, opdat het op den ingeslagen weg kan blijven voortgaan. Muziekuitvoering Stedelijk Muziekkorps. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zon dag, den 25, des namiddags te 2 uren, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Groote nationale feestmarsch van Z. M. H.Beltjens. 2. «Une föte champêtre", ouver ture de concertLabory. 3. «New Life", Concert-Walzer K. Komzale, 4. Fantaisie op motieven uit de opera «Mireille"Ch. Gonnod. 5. «Oesterreichisches Militar Revue", Tongemalde O000O 6. Ouverture zur Oper «Joseph und seine Brüder" 7. Finale des III Actes. Grosser Kriegs-Marsch und Schlacht Hymne aus der Oper «Rienzi" 8. Mélange sur des motifs de l'opéra «Madame Favart" 9. «Die Kunst für Allen,"potpourri Alph. Czibulka. Méhul. Rich. Wagner. Offenbach. A. Reckling. Concert. Op 12 of 13 October, nader te bepalen, zal in het lokaal Harmonie een concert worden gegeven door de heeren Robert Collin solo-violistte Arnhem W. H. Heuckeroth solo-violencellist der Amsterdamsche Orkestvereeniging, met medewerking van de dames Marie L. Chevallerau concert-pianiste te Arnhem en Lucie Coenen concert-zangeres te Utrecht. Eene inteeken- lijst zal den ingezetenen worden aangeboden. R. H. Volksbond. De Ned. R. Kath. Volksbond, afdeeling Alkmaar, hield doriderdag den 22 eene f'eestvergadering in het lokaal Diligentia. De avond had ten doel de viering van de inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina en als spreker was uitgenoodigd de heer pastoor Konings, van Amsterdam adviseur van het centraal-bestuur. De voorzitter van den Bond, do heer J. J. Bak, opende de vergadering met te verklaren, dat ook deze Bond nog onder den indruk der aangename herinneringen van de Septembermaand door geheel Nederland gevierd blijk wenscht te geven van achting en van feestvreugde. Was het ons niet gegeven zoo zeide hij o. a. bij het openbare feest te Alkmaar te verschijnen 't is zeker uit onbekendheid want als men beter bekend was met het streven van den Bond, zon hij zeker meer gewaardeerd worden. Wordt lid wordt allen lid zoo drong spr. aan van een Bond, die niet alleen beoogt het heil van het volk, maar om allen voordeel aantebrengen en ieders plichten en rechten te handhaven. Als leden van den R. K. Volksbond willen ook wij feestvieren en wij smeeken daarbij den Algoeden God, dat Zij in vrede en voorspoed ons land moge regeeren tot in lengte van dagen. Wij zweren dat wij haar zullen eeren en steunen waar dit noodig mocht zijn en met den uitroep ,,Leve Wilhelmina" opende spr. deze vergadering. Onder leiding van den heer J. H. Muhren werden daarop gezongen »'t Bondslied" en «Hollands glorie", van Richard Hol, waarna de voorzitter het woord ver leende aan den spreker van den avond. De spr. begon met de verzekering dat het voor hem eene zeer vereerende uitnoodiging was geweest, die hij bereidwillig had aangenomen, om tot de afdeeling een woord te spreken ter herinnering aan het blijde feest. Toen nu ongeveer een jaar geleden de Bisschop van Haarlem zijn jubileum vierde, vestigde deze reeds de aandacht op dit feest en zeide hij dat de katholieken al hunne krachten zouden aanwenden in de pogingen tot hulde. Het gansche jaar door hebben velen en vooral de R. K. Volksbond zich beijverd in de toebereidselen om hulde te brengen aan Koningin Wilhelmina. Vele malen werd er aan her nnerd en nog straks door de zangers, dat zij strijden voor God en Kerk, maar ook voor Ko ningin en Vaderland. Spr. toonde daarop aan dat men reden heeft, om feest te vieren en stof tot dankbaarheid, want, zegt hij o. m., voor ons is de troon geen ornameDt, voor ons het Koninklijk gezag geen vliegwiel dat het bestuur in beweging brengt, maar een terugkaatsing van het Goddelijk gezag en wij katholieken zijn verplicht, dat gezag te eerbiedigen en even trouw als aan de kerk, ook aan onze Koningin, als 't noodig is, alles ten offer te brengen. Ook zij heeft van God haar gezag ontvan gen, zij zelve getuigt dit, door zich te noemen Koningin bij de gratie Gods en waar in dien naam het gezag wordt aanvaard, daar juichen wij vol blijdschap en hoop op de toekomst. Ook als wij een blik slaan op den toestand in omlig gende landen zoo ging spr. voort dan beklagen wij ons niet, maai hebben alle reden tot dankbaarheid dan rijst bij ons de bede«God, spaar onze Koningin, wij danken U dat wij staan onder de regeering van Wilhelmina". Omdat wij God eeren, daarom ook brengen wij hulde aan haar, door Hem gegeven om ons te be sturen. Met een beklemd gevoel denken wij soms terug aan de donkere dagen, toen de Oranje-eik bijna geheel ont daan was van al zijn loover, maar zie, toen verscheen als een sterre zij, die wij nu inhuldigden. Hoe heeft ge heel Nederland gewaakt bij hare wieg en steeds met belangstelling hare opvoeding en ontwikkeling gadege slagen, want wij gevoelden, wat wij aan haar stamhuis verplicht waren, wij benijden geone andere landen met hunne verschillende regeeringsvormen, wij zijn gelukkig met Koningin Wilhelmina en met de regeering van het Huis van Oranje Daarom rees ook zeker uit alle kerken op den dag der kroning een ,.te Deum iaudamus," ,,U loven wij o Heer, op dezen dag." Hoop voor de toekomst heeft de Koningin ons reeds gegeven door hare woorden „wij zullen waken niet alleen voor de stoffelijke, maar ook geestelijke belangen des volks"; als wij aan die belofte denken, gaan wij met vertrouwen de toekomst tegemoet. Nog andere reden van dankbaar heid hebben wij en wel aan de Koninklijke vrouwe, die ons hare dochter schonk. Haar mogen wij wel noemen: de dubbele moeder van ons land, omdat zij zoo zorgvol hare dochter heeft opgevoed en voor al hetgeen zij al dien tijd heeft gedaan voor haar, die nu onze Koningin is. Maar dien dank te brengen aan God Koningin en Moeder, is niet het eenigedat wij te doen hebben er worden er ook groote plichten van ons gevraagd. Wij moeten naar het woord van den Bisschop voor haar al de trouw van ons hart en al wat wij zijn blijmoedig offeren. Er worden vaak rechten miskend of verkleind, maar wijkatholieken moeten zorgdragen dat zij worden gehandhaafdai de prerogatieven van de kroon de Vorstin in al haar machtglorie en ontzag, alles waar door zij is: Koningin bij de gratie Gods. Vraag niet of wij het kunnen en willen. Toen de Paus in nood ver keerde stroomden vaa alle oorden maunen ter zijner hulpe, maar het grootste aantal strijderswij weten hetwerd geleverd door het kleine Nederland. Voor Koningin Wilhelmina, wij gelooven het, zou het ook zoo zijn, allen gereed om haar te verdedigen met den laatsten droppel bloed. Helaas er was reeds een strijd te voeren voor de verdediging van het gezager waren ook onder ons, die zich niet willen buigen plaatsen waar gespot werd met de rechten van Koningin en wij zijn verplicht ze te verdedigen. 't Wordt van ons gevraagd van ons ook als leden van den R. K. Volksbond, ook daartoe is hij opgericht. Laat ons voor alles dank brengen aan God aan de Koningin-moeder en onze Koningin. Wijden wij onzen eerbied, liefde en gehoorzaamheid en onwrikbare trouw aan haar aan wie is toevertrouwd de toekomst van ons volk en vaderland en eindigen wij met de bede: Heer, maak onze Koninginne grootdat zij regeere tot in lengte van dagen tot zegen van het vaderland in liefde tot het volk en tot sieraad van het huis van Oranje, opdat wij met haar beleven dagen van voorspoed en geluk, die de hoogste glorie zijn welke aan de Koningin kunnen gegeven worden. Deze met gloed uitgesproken rede werd telkens onder broken door applaus en op het einde met eene storm achtige toejuiching, het stellig bewijs van sympathie der talrijke aanwezigen. Daarop nam de heer kapelaan Huilmand, adviseur van de afdeeling Alkmaar, het woord om den spreker te be danken voor de woorden door hem gesproken. Wanneer de harten der alkmaarsche werklieden voor Koningin en vaderland meer kloppen dan te voren zoo zeide hij o.a. dan geloof ik, dat dit het gevolg is van de gloedvolle woorden door u gesproken". Aan de leden kon nog worden medegedeeld, dat het bestuur het volgende telegram aan H. M. had verzonden «De Ned. R. K. Volksbond, aid. Alkmaar, heden verga derd ter viering van het inhuldigingsfeest, brengt Uwe Majesteit hulde met betuiging van eerbied voor het ge zag en liefde voor de Koningin." en het ontvangen antwoord »N. R. Volksbond. H. M. draagt mij op u Haren dank over te brengen voor de bewezen hulde. De Adjudant van dienst, VAN HEKELEN." Na het zingen van het «Wilhelmus" door de verga dering en «Saul's Lierzang", van Gevaert, door de lie dertafel «Kunst en vriendschap" gaf de heer Al nog een tweetal komische voordrachten ten beste en daarna de zangers, onder directie van den heer J. F. Muhren, «Harmonie", van Heinze en het «Wien Neerlands bloed". Met een woord van dank aan mejuffrouw Diepen, die het lokaal keurig had versierd en aan allen die er toe hadden bijgedragen om dezen avond tot een waren feest avond te maken werd de vergadering gesloten. Cursus moderne talen. Blijkens achterstaande advertentie stelt de afdee ling Alkmaar van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden pogingen in het werk tot hot op richten van een cursus in de drie moderne talen on in het boekhouden. Wie aan dien cursus wenschi deel te nemen, wende zich vóór 1 October tot een der bestuurs leden van genoemden Bond. Wij vei heugen ons, dat deze jeugdige vereeniging tot dien nuttigen maatregel het initiatief neemtdie in wijden kring van nuttig effect kan zjjn. Klein maar Dapper. Woensdag, den 28, des namiddags te 2 uur, wordt aan het korps een feestje bereid op het Doeleveld, waartoe men in staat gesteld wordt door de hoofdcommissie voor de kroningsfeesten. Tevens zal dan aan de officieren wor deu uitgereikt eene herinneringsmedalje, aangeboden door de commissie van de eportfeesten, die ook had gezorgd voor het onthaal bij het concert door de kapel van «Klein maar Dapper" in den Stadshout. Het Doeleveld is alsdan alleen toegankelijk voor de Feestcommissie en de pers. ONDERTROUWD. 22 Sept. Hermanns Broers, te Amsterdam en Catharina Koreman alhier. Hendrik Jonker en Margje Hartsuiker wed. Jannes Booij. Hendrikus Maria van Heivoort, alhier, laatst te Dordrecht, en Gerarda Wilhelmina Cornelia Francisca Ver meulen te Amsterdam, laatst te Rotterdam. 24 Lambertus Kooterte Heiloo en Anna Maria Elisabeth Schröder, te Alkmaar. GEBOREN. 23 Sept. Christina Margaretha Oelestina Maria d. van Theodorus Messelasr en Jansje Anna Keijsper. Gerbiand, z. van Arien Sehagen en Welment Sijp. Christiaan Paulus, z. van Pieter Pauw en Maria Johanna Koppers. 24 Cornelia d. van Cornelis Kok en Antje Kooij. Heeren leden van den Gemeenteraad worden opgeroe pen tot bijwoning der vergadering op Woensdag, 28 8cpt. 1898, des namiddags te 123/4 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hier onder vermelde punten. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vaststelling eener verordening, hou dende bepalingen omtrent het verdeelen der gemeente in wijken en het opmaken van volledige staten der bevol king en harer huizing. (Bijlagen Nrs. 102 en 110). 3. Idem van B. en W. om niet over te gaan tot eene reorganisatie van de openbare school voor meisjes (Bijlage No. 103). 4. Idem tot intrekking vergunning tot bet hebben van een annonce-klok op de Steenenbrug (Bijlage No. 104). 5. Idem inzake staluitbreiding op het terrein van den 8tads-reinigingsdienst. (Bijlage No. 105). 6. Idem tot aankoop van land in de nabijheid van het terrein van den stads-reinigingsdienst. (Bijlage No. 106.) 7 Idem inzake verkoop en ruiling van grond aan de Molenkluft. (Bijlage No. 107). 8. Idem tot verbetering van den boord van het Noord-Hollandsch kanaal van de Nieuwesloot tot de gasfabriek. (Bijlagen Nrs. 78 en 108). 9. Idem inzake rechtsvordering tegen D. Poll en de vennootschap Nederl. maatschappij van zekerheidstelling voor ambtenaren en beambten. (Bijlage No. 109). 10. Idem tot toekenning van gratificatiën uit de ge meentekas. (Bijlage No. 111). 11. Idem inzake het overnemen van straten en riolen op terreinen van de bouwmaatschappij «Rijnecom. (Bijlage No. 112). 12. Idem, naar aanleiding van een verzoek om de ver ordening', houdende bepalingen 'omtrent de orde op de kaasmarkt te willen wijzigen. (Bijlage No. 113). De stukken liggen ter visie. Vervolg binnenlandsche berichten. Bergen. Ook in deze gemeente zijn de inhul digingsfeesten met grooten luister gevierd. Woensdag den 14 September had eene uitdeeling plaats van krenten- brooden, boter en spek aan ongeveer 80 minder gegoeden. Donderdag den 15, van 8 tot half 9 uur, klokgelui, ten 9 ure fanfare's van den toren en daarna in den keurig versierden muziektempel voor de school. Te 10 uren schoolfeestoptocht van ongeveer 240 kinderen, allen van vlaggen en nationale sjerpen voorzien, voorafgegaan door «Bergen's Fanfarecorps" en onder geleide van feest commissie, onderwijzers en eene menigte belangstellenden door de keurig versierde dorpsstraten. Des middags hield de heer Merkelbach de kinderen aangenaam bezig door het vertoonen van lichtbeelden, welke blijkbaar zeer in den smaak van het kleine publiek vielen. Ter herinne ring aan het feest ontving elk kind een feestplaat en een boekje. Intusschen hadden te 1 uur de volksspelen een aanvang genomen, die zeer veel toeschouwers lokten. Menigmaal, vooral wanneer de deelnemers minder gelukkig waren, steeg een uitbundig gejuich uit de menigte op. 's Avonds gaven de beide zauggezelschappen en het fan farekorps eene uitvoering in «de Rustende Jager" en trad de heer Merkelbach ten tweeden male op. Vrijdag, den 16, historische allegorische optocht, die volgens ingezetenen en vele vreemdelingen, die dien dag Bergen bezochten, die van grootere plaatsen overtrof, zoo om de samenstelling en de orde, als om de keurige versiering en de eeht-historische kleederdracht. Maakte de optocht over dag een schitterend effect, niet minder was dit 't geval des avonds toen hij verlicht door fakkel-, magnesium- en acetyleenlicht de verlichte hoofdstraat van het dorp doortrok. In 't bijzonder waren het de hee ren van Pelt en Planteijdt die den optocht ontwierpen. Het fanfarecorps en de dameszangvereeniging I rachten zondag j.l. serenades aan enkele commissieleden voor deu optocht en aan den oudsten wethouder, waarna men nog langen tijd in het lokaal van Hilbrand gezellig bijeen bleef. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan alhier, den hoer L. Dolle, 15 Aug. j.l. tot priester gewijd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2