KLUITKALK Boerenwoning Nederland. Ingezonden Stukken. Veiling van vaste goederen. Kantongerecht te Alkmaar. Advertentie n. Notaris DIJKER Notaris B. WIELAND LOS, WEILAND, BOUWLAND, Firma W. F. Stoel Zoon, 5e kl., 7e lijst, 23 Sept. Nr. 3342 f 25.000; Nr. 13004 f 15.000; Nr. 11363 f 1000; Ns. 3523, 6542, 7929, 11877 en 14071 f 400 Ns. 291, 1747, 2511, 4639 en 18916 f 200; Ns. 2473, 6816, 7624, 10441, 14230, 14892, 15247, 15851, 17074 en 19934 f 100. zich vroeger reeds van dit middel, maar nn hadden beide bladen een groot aantal duiven bij de legerrevue nabij Renknm. Naar ik vernam heeft de uitkomst de verwach tingen nog overtroffen. De duiven hadden voor den vrij aanzienlijken afstand iets langer dan een uur noodig en een beschrijving van het vertrek der Koninginnen, dat omstreeks kwart vóór tweeën plaats had, was al om drie uur gezet. Zekerheidshalve waren van alle berichten blauwtjes gemaakt, zoodat 2 verschillende duiven met dezelfde mededeeling naar de hoofdstad vlogen, maar zelfs deze voorzorg was niet eens noodig geweest. Op die manier zal de uitrusting onzer bladen hoe langer hoe uitgebreider worden: behalve telefoon en telegraaf zullen rijwielen, automobielen en postduiven mettertijd een on misbare behoefte zijn. Het publiek profiteert maar van den geduchten wedijver tusschen de groote organen het speelt hierbij de passieve rol van toeschouwers, maar in- tusschen krijgen de menschen hun nieuws steeds vlug ger thuis. A T J M H. Bij de Begeering is het volgende telegram ontvangen »Urgente-expeditie naar het vijandige Pasangan wordt overmorgen van Segli naar Telok Semawé overgebracht. In Lagen ter westkust van Atjeh, ageert een colonne. Deze zal naar Melaboeh worden o ergebracht ter vervol ging van Toekoe Oemar." l>c Faas en onze Koningin. Uit Rome wordt gemeld dat de Paus heeft laten onderzoeken, of er precedenten konden worden gevonden, die veroorloofdendat de gouden Roos aan een niet- katholieke Sonvereine werd aangeboden. De H. Vader had n. 1. het voornemen dit kostbare geschenk aan de jonge Koningin van Nederland te vereeren maar de precedenten verzetten zich daartegen. De H. Vader heeft toen een prachtig mozaïek aan H. M. ilhelmina gezonden met een eigenhandig schrijven om Haar Zijne gelukwenschen bij de troons bestijging aan te bieden. (C e n t r u m.) De oudste boom van België. - Volgens Belgische vakbladen bevindt zich achter de kleine kerk van Liernu een klein dorp niet ver van d'Eghezée in de provincie Namen de oudste eik. Men schrijft hem een leeftijd toe van duizend jaren. Bij den voet heeft de stam die menigmaal door den bliksem getroffen werd 12.40 M. omtrek. Op 3 M. boven den grond bij de eerste takken meet de omvang nog 9 M. Ten einde den ouden boom te behouden, heeft men hem tot een kapel ingericht met een beeld van den Heiligen Antonius. Vroeger bergden de werklieden er hun gereedschap en de zwervende koperslagers vereerden er eertijds hunne goden in. Minister de Bruyn die gaarne zijne bescherming ver leent aan woningen en monumenten wil een crediet aanvragenom een hekwerk om dezen ouden eik van Liernu te kunnen plaatsen. Een nieuw muizenras. In »Natural Science" vindt men een merkwaardig geval van soortontwikkeling vermeld. In de baai van Dublin zijn ten gevolge van werken die er een eeuw geleden zijn aangelegd, duinen uit de zee opgekomen, die geheel van het vasteland zijn geseheiden. Op dit zandeiland heeft men muizen ontdekt die in kleur en gewoonten geheel van de landmuizen verschillen. Ze zijn even groot en gelijk van vorm met de landmuizen, maar graven kuilen in het zand en maken daar hun nesten. Hun kleur is vaalgeel, bijna niet te onderscheiden van die der duinen. Men vermoedt dat op een of andere wijze een muizenpaar op dit eiland is gekomen, dat de donkerkleurige allengs door roofvogels zijn opgegeten en enkel de lichtkleurige, die van het zand minder te onder scheiden waren, zijn overgebleven en zich hebben voort geplant. Derhalve een voorbeeld van de teeltkeus in ver band met de gewijzigde omstandigheden. Suiker als veevoeder. In Duitschland zijn in den laatsten tijd op ruime schaal proeven genomen met het voederen van het vee vooral varkensmet bietsuiker. Daar die proeven zeer gunstig zijn uitgevallen, zal vermoedelijk de Duitsehe suikerwet van 1896 worden gewijzigd. Zij geeft vrijdom van accijns voor suiker, die tot veevoeder gebruikt wordt, maar op voorwaarde dat er voor ten minste 50 pCt. van het gewicht stoffen worden bijgevoegd die de suiker voor menschelijk gebruik ongeschikt maken. Men acht het na de genomen proeven gewenscht dit percentage zeer te verlagen, omdat de bijvoeging van zoovele andere stoffen de voedingswaarde vermindert. Veehandel In Friesland. In eerste soort melke- en kalvekoeien heerscht tegenwoordig goede handel; er is vraag naar andere provinciën, terwijl ook de omzet in eigen provincie goed is. De boeren hebben volop gras, en die omstandigheid werkt op den handel gunstig. Naar vette koeien is wel vraag op de jongste markten was de handel goed, met veel omzet. In vette kalveren heerscht vlugge handel door goede berichten van de Bngelsche marktde prijzen zijn hooger. De handel in vette varkens is fleurigde aanvoer is niet zoo groot met het gevolg dat de prijs stijgt. In Londensche biggen met veel vraag is de handel opge wekt met goede prijzen, die gedurende de twee jongste weken vrij vast zjjn. De handel in vette schapen en lammeren was in de jongste dagen stadig, wijl de Londensche markt lager noteerde, doch in de laatste dagen gaan de prijzen weer omhoog, daar de Engelsehe markt weer »ophaalde". Met goeden handel in vette koeien is de handel in stieren voor de slachtbank gowild met vaste, goede prijzen. In melkschapen is de handel stadig, met lagere prijzen De aanvoer is groot, de vraag minder. De aanvoer was 100 stieren, 100 ossen, 700 molke en kalve koeien, 200 vette koeien, 100 pinken, 350 vette kalveren, 100 nuchtere kalveren, 300 vette schapen en lam meren, 300 lammeren, 500 melkschapen, 70 vette varkens, 300 magere varkens, 500 vette biggen en 300 kleine biggen. De prijzen zijn vette koeien 25—27 ct., vette kalve ren 28 32 ct., vette schapen 2426 ct,, vette varkens 18 20 ct., vette biggen 1618 ct., Londensche biggen 16—18 ct. stieren f 60-f 150, ossen f 135—f 170, melke koeien f 120—f 155 a f 160, kalve koeien f 125— f 165, pinken f 40—f 65, graskalveren f 20—f 45, nuch tere kalveren f 6—f 20, melkschapen f 10—f 15, magere varkens f 20-38, jonge biggen f 1.10 a f 1.25 per week. Binnenkort zullen weer drie nieuwe krankzinnigen gestichten verrijzen, namelijk een in de provincie Utrecht, nabij het station De Bildt, één nabij Bergen op Zoom en één nabij Gorssel. Aangaande de brand te Krommenie wordt nog gemeld De brand greep zoo snel om zich heen, dat de vader in al- lerijl om de redding zijner 9 kinderen moest denken 3 slie pen boven. Hij pakte ze en beneden gekomen bemerkte hij tot zijn schrik, dat hij in plaats van 3 kinderen er slechts 2 had met een kussen. Daar het vuur niet toe liet het andere te redden, moest dat in de vlammen om komen. De toestand van een der kinderen is nog zeer zorgelijk. Te ffonucr kreeg een kind, dat aan tafel zat, een brandend petroleumstel met een pot met pap over zich heen. Oogenblikkelijk stond het in brand. De vader, die aan de deur stond, snelde er op toe. greep stoel en kind en liep er mee in 't water om te blusschen. Het heeft echter niet mogen baten. Des nachts is het kind aan de gevolgen bezweken. De vader heeft ook vele brandwonden gekregen en ligt voortdurend te ijlen. De moeder was naar Alkmaar. De heer Backx, notaris te Wlerlngerwaard, heeft voor zijne rekening aan al de schoolgaande kinde ren in die gemeente eene prachtige kroningsbeker doen uitreiken. Arnhem. Door de drukte, die den 21 alhier aan het station heerschte door de vele reizigers naar de Revuevielen twee dames van het perron en braken beiden een been, waardoor haar opneming in het ziekenhuis noodzakeljjk was. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Da Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's-Gravenhage is van den dag der opening (9 Juli) tot 21 September bezocht geworden door 92,623 beta lende personen. Er werden 1215 couponboekjes verkocht. Kerkvoogden te Zunderdorp hebben besloten de kerk geheel van den toren los te maken. Het vorige jaar is er eene verzakking ontstaan in laatstbedoeld bouwstuk vermoedelijk ten gevolge der verlaging van het polderpeil in Waterland. Wel is sedert geen merk bare verandering meer in den toestand gekomen doch men achtte het (op raad van een deskundige) noodig de kerk niet langer aan den toren te laten verbonden blijven. CORRESPONDENTIE. Den ongenoemden schrijver van een d.d. 22 Sept. bij ons ingekomen verzoek zij de toezegging gedaan, dat wij een zooveel mogelijk uitvoerig overzicht zullen trach ten te krijgen. Wij hangen daarin echter geheel af van de welwillendheid van een der bezoekersdaar die ver gaderingen, voor zoover ons bekend, niet publiek zijn. 358ste Staatsloterij. Onze Kaashandel. Beknopt antwoord aan Dr. Hollman te Alkmaar, naar aanleiding van diens »Open brief aan belanghebbenden bij den Kaashandel.'' In het Handelsblad van 15 September j.l. las ik een uittreksel van bovengenoemden open brief en daar ik in genoemd bericht las van olie en margarinespinnende melk gebruik van orlean en tournesol en gevaren voor infectie, meende ik te mogen opmaken dat in genoemden brief zou behandeld wezen het fabriceeren van vervalschte kaas. Als belanghebbende, uit nieuwsgierigheid en ook om zekerheid te hebben omtrent, naar het mij voorkwam, onvergeefelijke beschuldigingen en verdachtmakingen, heb ik mjj terstond genoemden open brief aangeschaft. Echter ben ik in mijne verwachting ten zeerste bedrogen. In hoofdzaak behandelt de heer Hollman de behandeling van het rund van de melk, van het kaasmaken enz., doch dat zijn zaken die dagelijks in de verschillende vakbladen kunnen gelezen worden en althans beter kun nen onderricht worden door onze aangestelde zuivelcon- sulenten dan door den heer H. Voorts zegt de heer H., dat met bovengenoemde middelen geknoeid, en de volks gezondheid wordt bedreigdmaar waar en door wien wordt niet aangewezen. Moge voor eenige jaren te Ham burg een fabriek van kunstkaas hebben bestaan, niet waar is het dat in Nederland zoo iets bestaat, en ook niet waar dat in Noord- of Zuidholland kunstmiddelen worden gebruikt, zooals door den heer H. wordt aange geven. Geachte heer Hik schat uw kennis hoog, maar betreur het dat U zoo weinig hebt nagedachtik betreur het dat U aanleiding geeft tot verdachtmaking, ook in het buitenland, van een der hoofdproducten van Neder land. Waar èn door de Regeering èn door particulieren zooveel wordt gedaan om over ons vee en over onzen zuivel aan buitenlanders een goeden indruk te weeg te brengen (zie het bezoek der bnitenlandsche pers aan Edam) daar vermeet gij U dingen te zeggen waarvan ge de gevolgen niot kunt berekenen. In de klacht van den koopman te Bordeaux (pag. 4.) is uit niets te bespeuren dat die klacht de Hollandsche kaas geldt. Uwe aanwij zingen omtrent de bereiding der kaas verraden den man van theorie; immers 't is niet mogelijk, om voor alle werk zaamheden gereedschap te gebruiken bovendien wanneer de gevaren voor besmetting bij de zuivelbereiding zoo groot zijn dan is dit bij vele andere voedingsmiddelen, vanaf brood tot de fijnste gebakjes en het keurigste vleesch evenzeer het geval. Om melk altijd op hetzelfde vetgehalte te hebben is ook onuitvoerbaar. Uwe beoor deeling omtrent stremsel en kleursel is daarbij ook zeer ongemotiveerd. Dat bovendien bij de kaasbereiding verschillende fac toren van grooten invloed zijn, wordt door u, als man van theorie, geheel verzwegen, maar zal u blijken wan neer u kennis wilt nemen met de proeven door de zuivel- consulenten in Noord- en Zuidholland op het gebied der kaasmakerij gedaan. Ik heb eerbied voor uwe jaren en respecteer den ouder dom, maar veroorloof me u dit nog te zeggen. Na eene korte persoonlijke kennismaking, kreeg ik den indruk, dat n is een gezellig prater voor oude-jonge dameskransjes (voor uw schrijven op pag. 13 van uw open brief zul len allicht de dames de neus optrekken en de heeren glimlachen), maar ga geene zaken beoordeelen waarvan ge geen goed begrip hebt en bepaal u bij uwe patiënten. En vooral, waarde heer, ga niet verdacht maken, zonder volledige kennis van zaken, personen en vereenigingen verdacht maken, een blaam werpen op de bereiding der zuivel, een der hoofdbronnen van ons volksbestaan, dat is erger dan besmetting, dat is slecht. Met zulke open brieven zult u op uw ouden dag niet zijn de redder des vaderlands, maar veeleer de bewer ker van den ondergang van een gewest, dat in den land bouw haar bestaan moet vinden. U, Mijnheer de Redacteur, mijnen dank betuigende voor de plaatsing, heb ik de eer te zijn Stompetoren Uw onderd. dr. September 1898. K. S C H O O N E. 22 Sept. Door den Notaris A. P. H. DE LANGE. 1. Huis erf en tuin n/z Verdronkenoord 3 aren 12 centiaren. Str. A. van Diepen f 3805,— Verhoogd door P. de Graat met 300,— 2. Huis en erf, Lindelaan. Str. C. P. Rijkenberg 1365, Niei verhoogd. 3. Idem, alsvoren. Str. C. P. Rijkenberg 1400,— Niet verhoogd. 4. Idem, alsvoren. Str. P. v. d. Aakster 1405,— Verhoogd door D. Schoen Wz. met 20,— 5. Huis en erf, Koningsweg, 83 centiaren. Str. R. Rezelman 1510, Verhoogd door J. Kuiper met 70,— 6. Bakkerij, Oudegracht, hoek Ridderstraat, 64 cent. Str. Jb. Mienis 3460, 7. Pakhuis, aldaar, 72 cent. Str. J. Muijs 1245,— Ns. 6 en 7 opgehouden. Zitting van 23 Sept. 1898. P. B. en D. W., Alkmaar, en E. S. Cz., Egmond aan Zee, dronkenschap, de le en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e 2 maal 5 dagen hecht. G. Sch. Pz., Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordening, f 2 boete of 2 dagen hecht. P. BI. en W. J., Castricum, overtreding provinciaal reglement, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht. A. K., Barsingerhorn, spoorwet-overtreding, f 1 boete of 1 dag hecht. J. K., Oudcarspel, J. H., B. K., I. P., A. v. D., A. K. en H. A. M. B., Alkmaar, J. Sch., Egmond-Binnen, W. W., S. Z C. G. en W. V., Uitgeest, overtreding ge meente-verordening, de le f 5 boete of 3 dagen hecht., de 2e4e, 7e9e en 12e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 5e, 6e en 11e ieder f 2 boete of 1 dag hecht., de 10e f 0.50 boete of 1 dag hecht. C. K., St. Pancras, het in staat van dronkenschap de orde verstoren, f 3 boete of 3 dagen hecht. E. K. Od., Egmond aan Zee, en E. Br. Pd., IJmuiden, strooperij, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. is voornemens op Donderdag, 29 September 1898, des avonds te 6 ure, in de herberg »de Witte Zwaan", te Broek op Imngedijk, ten verzoeke van de erven DIEUWERTJE BART, laatst weduwe van GORNELIS KANSEN, publiek te verkoopen 11 Akkers Bouwland met water te BROEK OP LANGEDIJK, te zamen groot 2.29.80 h. Breeder bij biljetten omschreven. te UITGEEST, zal op 19 O c t o b e r 1898 des voormiddags e 1 t uur, in de herberg »de Vriendschap", van L. A. VAN BENTHEM te CASTMCFAIin het openbaar verkoopen Eene goed onderhouden met Schuur JKrf en Tuin, (deels geschikt voor Bouw terrein), te zamen groot 21 A., 90 c.A. >het Lngeland" en »het Mat"), groot 7.44.70 H.A., in 2 perceelen, en (»Noordwerven'groot 1.61.20 H.A., alles gelegen te Zuid Bakkum, en behoorende tot de nalatenschap van Mej. W1LHELMINA KUIJS, Wed. C. Twisk. De erflaatster had in huur ruim 13 H.A. Welland, omtrent welke huur de kooper met den verhuurder in overleg kan treden. Informatiën bij F. Twisk, te Z.-Bakkum en ten kantore van nr. H. P. M. Kraakman, te Alkmaar en van genoemden Notaris. Heden voor den wal eene scheepslading vcrsche witte KMJITKAKK, waaruit direct van boord kan worden geleverd, tegen den prijs van per waggonlading. A h K M a A R.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6