Buitenland. Ned eTI a n d~~ seizoen de onkosten werden goed gemaakt. Op dit werk werd de kroon gezet door de kunstlievende dames Hintzen die aan de onderneming een bedrag van f 10.000 schonken. Er is nn weer wat verademing gekomen en op den ijver der artisten zal al deze steun zeker een gunstigen invloed hebben. Hun taak, toch al zoo zwaar, eischte scbier bovenmenschelijke krachten bij de verlam mende onzekerheid, of het Damocles-zwaard al dan niet op hen zou nederdalen, en 't kon niet anders, of de uitvoeringen moesten daarvan de sporen toonen. Te erger was dit, nu ook de Italiaansche Opera zich in het strijd gewoel heeft gemengd en haar aandeel komt opeischen van het opera-bezoekende publiek. De vroegere secretaris van de Nederlaudsche Opera is thans ovorgegaan naar de Italianen en hij heeft in zijn eersten werkkring ruim schoots gelegenheid gehad om door handige reclame berichten do menschen in te palmen. Uit dit alles ziet men wel, dat Amsterdam langzamer hand weer in zijn gewone doen is teruggekeerd. Ook de sport, die eenigszins op den achtergrond was geraakt, heeft hare rechten hernomen Zondag had men maar te kiezen tusschen roeien, zeilen, voetbal en wielrijden. Alleen de winkelstand beweert, dat hij nog altijd geducht den terugslag gevoelt der feesten, die zooveel beurzen hebben geleegd er wordt daar gehoopt op een vroegen winter, die gelegenheid zal geven om verschillende arti kelen, welke in de zachte December-en Januari-maanden onverkocht bleven, nu nog op te ruimen. CHIAA. De geruchten, omtrent een omwenteling ten paleize, die sedert eenige dagen naar Europa g seind werden, zijn door de laatste depêches bewaarheid De Keizer, die zeer hervormings-gezind en een vriend van Engeland is, is door zijn moeder afgezet, die on middellijk Li-Hung-Chang weder tot de Regeering ge roepen heeft, den vriend van Rusland en den onverzoen- lijken vijand der Engelschen. Een aantal personen, die tot de omgeving van den Keizer behoorden, zijn ver moord alle secretarissen van Yamensdie Engelsch spreken, zijn gevangen genomen of verbannen de gan stelingen van de Keizerin zijn tot de voornaamste ambten geroepen. Openlijk heeft de Regeering partij gekozen tegen Engeland. Zaterdag is een lid der Engelsche legatie te Peking, door het Ohineesche grauw aangevallen, met steenen en vuil geworpen en beleedigd. Eveneens worden Amerikaansche zendelingen aange vallen en de secretaris van de Amerikaansche legatie, zelf een Chinees, werd mishandeld. Ten einde de gebouwen der ambassades te beschermen hebben de Engelsche en de Russische gezant troepen ontboden. Ernstige voorvallen zijn te vreezen. DVITSCHIiAlV». In Damaraland in Duitsch Afrika moet een ernstige Kafïeropstand zijn uitgebroken. De Duitsche troepen zijn tegen de opstandelingen uitgerukt en met hen slaags geweest. Men zegt, dat de strijd onbe slist is gebleven. Aan Duitsche zijde werden elf krijgers gedood. De Duitsche troepen zullen zoo spoedig mogelijk versterking krijgen. De »Voss- Zeit." spreekt het bericht tegen, dat dr. Leyds een minder aangenaam onderhoud zonde hebben gehad met den secretaris Berenthal over Duitschlands houding tegenover de Z.A. Republiek (zie ons laatste nnmmer). EJIfiKLABID. De Engelsche pers is over de revolutie in China begrijpelijker wijze, slecht te spreken. De bladen bevatten heftige artikelen, waarin zij de intriges der Russische regeering afkeuren en Lord Salisbury den raad geven, alles in te spannen, om het Engelsche prestige te handhaven. Er moeten krachtige maatregelen worden genomen om de Chineesche Regeering te doen begrijpen, dat de Keizerin-Weduwe niet zal worden erkend door Engeland, doch dat dit alles in het werk zal stellen, om haar val te bespoedigen. FRAKHBIJH. In de Dreyfus-zaak een pijnlijk afwachten, of er tot revisie besloten zal worden of niet. »Dan komt het briefje ongetwijfeld van hem", zei ik. »Het komt er nu voor ons nog slechts op aan te ontdekken, welk het geheim was, waarmede die zeeman Hudson de hoofden van die beide rijke en geachte mannen bedreigde." Helaas Holmesik denk dat het een geheim is vol zonde en schandekreet mijn vriend vol wanhoop doch zich daarop herstellend zeido hij»Maar voor u wil ik geen geheimen hebben. Hier is het verhaal door mijn vader opgesteld, toen hij zag dat het gevaar, dat hem door Hudson boven 't hoofd hing, naderde. Ik vond het in het Japansch kabinet, neem het en lees het mij voorwant ik zelf heb noch de kracht noch den moed het te doen.'' »Dit zijn de papieren, Watson, die hij mij ter hand stelde en ik zal ze u voorlezen gelijk ik ze hem dien nacht in de oude studeerkamer voorlas. De titel luidt zooals gij aan de buitenzijde ziet»Eenige bijzonderheden over de reis van de bark «Gloria Scott" van het oogen- blik, dat zij Falmouth verliet op den 8sten October 1855, tot zij te gronde ging op 15° 20' Noorderbreedte en 25° 14' Westerlengte op den 6den November van genoemd jaar." Het verhaal is geschreven in briefvorm en luidt aldus »Mijn lievelieve zoon. Nu die naderende schande de laatste jaren van mijn leven begint te verdonkeren kan ik naar waarheid en met volle eerlijkheid schrijven, dat het niet vrees voor de wetniet het verlies van mijne positie in het graafschap noch mijn val in de oogen van allen isdie mij gekend hebben dat mij het harte benauwtmaar dat het de gedachte isdat gij over mij zoudt blozen gij die mij lief hebten die zooals ik hoop altijd eerbied voor mij hadt. Wanneer deze slag over mij gekomen is zou ik wenschen dat gij dit leestopdat gij precies zult wetenin hoever ik te berispen ben. Van den anderen kant, indien alles goed gaat (God geve dat het zoo moge gebeuren 1) en dit papier niet zoek raakt en u in handen mocht komen, dan smeek ik n bij al wat u heilig isbij de nage dachtenis van uwe moeder en bij de liefde die er tusschen En in dien tusschentijd vallen er nog genoeg schandalen van machtmisbruik en rechtsverkrachting voor om de bladen met lange betoogingen en debatten te vullen en de regeeringvoor zoover dat nog mogelijk is geheel te compromitteeren. Terwijl Picquart nog steeds in eenzaamheid opgesloten zit en Esterhazy het Legioen van Eer blijft dragen, dat Zola ontnomen werd, heeft de politie Zondag opnieuw getoonddat zij die van meening zijn dat de revisie onvermijdelijk is buiten de wet staan, op bescherming geen recht hebben en gevaar loopen gearresteerd te worden. Tegen dien dag was nl. de zaal Wagram afgehuurd voor het houden van een betooging ten gunste der revisie. De politie verzette zich daartegen arresteerde eenige der leiderszag met blijkbaar welgevallen toedat de Dreyfusard's door de aanhangers van Deroulède mishandeld werdenen liet deze laatste op den pnblieken weg zooveel betoogen als hen lustte Zoo oppervlakkig zou men gemeend hebben, dat het onmogelijk was daden van grooter willekeur en onrechtmatigheid te bedrijven dan gedurende de laatste maanden in Frankrijk gepleegd werden, maar dat, terwijl de regeering de revisie vraagt, de politie hen vervolgt, die zich ten gunste der revisie uitsprekendat is wel het wonderlijkste van alles TCRHIJR. Het ultimatum der mogendheden in zaken Kreta is aan den Sultan overhandigdAbdul Hamid heelt daarin de aanzegging ontvangen, dat als hij niet onmiddellijk zijn troepen van Kreta terugtrekt, do vier mogendheden hem daartoe zullen dwingen. Te Rome gelooft men, naar de Daily News" verneemt, dat de Duitsche keizer den Sultan zal aanraden toe te geven. Doch de vraag blijft nog steeds, of de Sultan den toe stand ernstig inziet. De mogendheden hebben reeds zoo vaak gedreigd, zonder hare bedreiging ten uitvoer te brengen. A T J 14 II. De regeering ontving onder dato 2 October het volgende telegram »Kolonne vertrokken van Telok—Semawe door Tjoenda, Nisam, Sawang, naar Kloempang, Doewa en Leboe. Uit talrijke bentings vloden strijders van Pasangan of werden verdreven na geringen tegenstand met achterlating van 10 duoden. »Onzerzijds gesneuveld één maréchaussee en lichtge wond 2 militairen, beneden den rang van officier. »Gisteren doorgerukt naar Pasangan. Een kolonne van Segli marcheerde tot de grens van Merdoe. Bevolking was in de kampongs en de hoofden melden zich aan." Invoer van vee In België. De minister van buitenlandsche zaken heeft de vorige week in de Kamer medegedeeld dat blijkens bericht van onzen gezant te Brassel, de Belgische grens vóór 10 October zou worden opengesteld voor den invoer van Hollandsch melkvee. Het Journal de Bruxelles" beweert echter uit goeden bron te weten, dat de openstelling der grens voor melk vee tegen den 15den zou geschieden. Voor andere soor ten van vee blijft voorloopig het tegenwoordige regime gelden. Laatste Berichten. Oe zaak-Dreyfns. PARIJS, 3 Oct. De »Droits de l'Homme" zegt, dat bij het verhoor van kolonel Picquart de echtheid van het petit bleu afdoende gebleken is en dat de beschuldiging dan ook moreel werd opgegeven door den officier die met de instructie belast was. Maar Picquart wordt ook vervolgd wegens verraad en samenspanning tegen de veiligheid van den Staatwelke beschuldiging gegrond was op een stapel documenten die door kolonel Henry gefabriceerd waren, zooals het blad verzekert, en het tart op dit punt alle tegenspraak. Het blad voegt er bij dat het voornemen van don gouverneur van Parijs om Picquart met gesloten deuren te doen terecht staan de aanleiding is geweest tot een reeks besprekiugen van de ministers, waarvan het resul taat weldra bekend zal worden. Wat de revisie van Dreyfus' vonnis betreftde pro ons bestaan heeftwerp het in het vuur en denk er nooit meer aan. Indien gy u nederzet om dit te lezen dan weet ik dat ik reeds aan de schande zal zijn prijsgegeven en uit mijn huis gesleeptof nog waarschijnlijker want gij weet dat mijn hart zwak is in het graf zal liggen en mijn tong voor altijd verstomd zal zijn. In ieder geval is nu de tijd van zwijgen voorbij en elk woord dat ik u zeg is de naakte waarheid ik zweer u dit bij de barmhartigheid van God waarop ik hoop. Mijn naam, beste jongen, is niet Trevor. In vroegere jaren heette ik James Armitage en gij kunt nu mijn ontroering begrijpen toen een paar weken geleden uw studievriend mij woorden toevoegde die mij deden onder stellen dat hij mijn geheim vermoedde. Als Armitage kwam ik aan een Londensch bankiershuis en als Armitage werd ik schuldig verklaard aan het overtreden van 's lands wetten en tot verbanning veroordeeld. Beoordeel mij niet te hard mijn jongen. Het was een zoogenaamde eereschuld, die ik moest betalen en ik gebruikte daarvoor geld dat mij niet toebehoorde daar ik er op rekende het weer terug te hebben voor het gemist werd. Maar het vreeselijkste ongeluk vervolgde mij. Het geld waarop ik had gerekend ontving ik nooit en een vroegtijdig onderzoek van mijne boeken bracht het tekort in mijne kas aan het licht. De zaak had wel met toegevendheid behandeld kunnen worden, maar een dertig jaren geleden waren de wetten strenger dan nu en op mijn drie en twintigsten geboortedag bevond ik mij geboeid met nog zeven en dertig andere veroordeelden op het tusschendek van de bark »Gloria Scott", met bestemming naar Australië. Het was in het jaar 1855 toen de Krim-oorlog op zijn hevigst was en de oudovoor het transport op veroordeelden bestemde schepen werden veelvuldig ge bezigd voor het troepenvervoer in de Zwarte Zee. De regeering was daardoor genoodzaakt kleine en minder geschikte vaartuigen te nemen voor transport van ge vangenen. De Jioria Scott" was langen tijd gebruikt voor den Ohineescben theehandel, maar het was een cureur-generaal zal het requisitoir uiterlijk Woensdag aan mr. Loew den voorzitter van de kamer van straf zaken van het Hof van Cassatieter hand stellen. De raadsheer-rapporteur zou eerst tegen het einde van de volgende week benoemd worden. Duitschland en Transvaal. PRETORIA3 Oct. Uit officiöele bron wordt ver klaard dat de berichten waarin wordt geïnsinueerd dat dr. Leyds te Berlijn koel zou zijn ontvangen, van allen grond ontbloot zijn. Rupsenplaag. Het berichtje over den last, dien de boeren van de Betuwe van de rupsen hadden, geeft aan eene lezeres aan leiding hun te zeggen, dat zij zich 's zomers veel tijd en geld kannen besparen, indien zij 's winters, ook als't niet sneeuwt, aan de vogels eten geven en. vooral bij droogte, waterbakken im te drinken neerzetten. Zij heeft 't bij ondervinding in haren tuin gehad. Den geheelen winter zette zij schotels met water neer, en brood daarnaast. Zij had geen last van rupsen of ander gedierteen een ieder was verbaasd over den mooien plantengroei en de rozen. Ook de beide morellen boomen werden gespaard door de vogels. Indien in kersenboomgaarden schotels met water werden neergezet, zouden de vogels ook niet aan de vrachten pikken. Juist als er geen sneeuw is 's winters, moeten de vogels van water worden voorzien anders sterven zij van dorst. (N. v. d. D.) Hen vreemde zaak. Dezer dagen is door iemand te Groningen een zwart lederen portefeuille verloren, waarin de som van f 3280. Dit geld is op zonderlinge wijze weer terecht gekomen, liet »H. v. d. Noorden waarin de verliezer eene annonce tot terugbekoming van het verlorene had geplaatst, deelt daaromtrent o. a. 't volgende mede: »Toen we Zaterdag-ochtend onze brievenbus, waarin brieven, couranten enz. openden, vonden we onder de vele brieven er één, zeer dik, waarop geplakt de advertentie, uit ons blad geknipt, zonder verder adres. Eerst dachten we aan een mop, maar neen, toen het couvert geopend was, kwam er uitdrieduizend twee honderd-tachtig galden in bankpapier, zonder een letter schrift er bij of eenige andere aanduiding. De zwarte portefeuille was er niet bij. 't Geval is zeer merkwaardig en geeft aanleiding tot het opbouwen van een heel verhaal. Zeker moet de toe zender wel ernstige redenen gehad hebben, om ons zoo'n belangrijke som op deze zeer weinig secure manier te doen toekomen. We laten het maken jvan onderstol lingen aan onze lezers over. Het geld is natuurlijk af gedragen aan den eigenaar." Op de voordracht ter benoeming van een hoofd aan de O. L. school te Petten zijn geplaatst (alphabe- tisch J!>. Drijver te Alkmaar, C. Klap te IJ- muiden, H. Kniepstra te Hengelo, Jb. de Langen te Oos terbeek, J. C. Max te Amsterdam, S. Rodenhuis te Zd.- Scharwoude, Jb. Westbroek te Amsterdam, G. Zijlstra te Schagen. Tot heemraad van het Ambacht van West-Fries land, genaamd »De Schager en Niedorper Koggen," is gekozen de heer A. Schenk Dzn., te Barsingerhorn. Als secretaris van dit waterschap werd herbenoemd de heer G. Half, te Nieuwe Niedorp. Burgemeesters en secretarissen. De »Noorder-Vereeniging van burgemeesters in Noordholland" heeft een adres gericht tot den minister van binnenlandsche zaken, en verzocht een Wetsvoorstel in te dienen, om ook burgemeesters en secretarissen op te nemen in het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren" en in het gewone pensioen fonds voor die ambtenaren. Vee naar Rusland. Stompetoren. Van den heer S. de Heer, vee houder in de Schermeer, is voor Rusland aangekocht een tweejarige stier voor f 500. •EJS5SB>aS5KSE5tM ouderwetsch schip met zwaren boeg en breeden achter steven in de vaart lang niet tegen de nieuw gebouwde klipschepen opgewassen. Zij had een inhoud van 500 ton en behalve haar acht en dertig veroordeelden had zij een scheepsbemanning van 26 koppen, achttien soldaten, een kapitein een dokter en een geestelijke aan boord alles samen bijna honderd koppen, toen wij van Falmouth onder zeil gingen. De wanden tusschen de cellen der veroordeelden waren niet zooals bij andere transportschepen bijna regel is van dik eikenhout, maar van dunne plat,ken getimmerd en zeer zwak. In de cel naast de mijne gelegen zat iemanddie toen wij naar de kaai gevoerd werden bijzonder de aandacht had getrokken. Het was een jonge man met een gladgeschoren gezicht, langen dnnnen neus en kaken als een notenkraker. Hij droeg zijn hoofd met zwierliep ietwat waggelend en was opmerkelijk door zijn ongewone lengte. Ik geloof niet dat velen van ons met hun hoord tot zijn schouder reikten en ik ben zeker dat hij geen geringer lengte had dan zes en een halven voet. Het was bevreemdend onder zoovele be droefde en vermoeide menschen iemand te zien die er nog zoo krachtig en vastberaden uitzag. Zijn gezicht was voor mij als dat van een vuur in een sneeuwstorm. Toen ik tot de ontdekking kwam, dat hij naast mij was opgesloten, deed mij dit genoegen en nog meer verheugd was iktoen ik in de doodsche stilte van den nacht dicht aan miju oor hoorde fluisteren en zag, dat hij een opening had gemaakt in het houten beschotdat ons scheidde. iHallo 1 kameraad hoe heet je en waarvoor ben je hier zeide hij. Ik gaf hem antwoord en vroeg hem op mijne beurt met wien ik sprak. Ik ben Jack Prendergast", zeide hij bij God ge zult leeren mijn naam te zegenen voor wij voor goed van elkaar scheiden." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2