Najaarskoemarkt. Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. Advertentiën. BURGERLIJKE STAND. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Groet. In het afgeloopen kwartaal werd aan de lagere school alhier in de rijkspostspaarbank ingelegd f 71,50 en teruggevraagd f 13. Alzoo meer gespaard f 58,50. In eene den 1 te 9chagen gehouden vergadering is behoudens goedkeuring van den minister van Wa terstaat besloten tot samenwerking met het Alk- maarsche comité ter bevordering eener stoomtram-ver binding van Alkmaar en Bergen. Hiervoor is noodig overbrugging van het Noordhol- landsch Kanaal bij de Vlotbrug te Koedijk. De lijn zal van die vlotbrug af langs de westzijde van het Noord- hollandseh Kanaal loopen. Met het oog op het goederen-vervoer werd besloten de geheele lijn op normale spoorbreedte te leggen, opdat overladen te Schagen en Alkmaar niet noodig zij. (Handelsblad.) Heemstede. Den 1 zijn door de stoomtram ko mende van Haarlem een man zijn beide beenen afgereden. Geneeskundige hulp werd dadelijk verleend, maar na weinige oogeublikken is de ongelukkige gestorven. Te Hilversum is in den nacht van Zaterdag op Zondag naar alle waarschijnlijkheid een moord gepleegd. Een boerenknecht van J. H. Brouwer, aan den 's-Grave- landschen weg, een Soester van geboorte werd 's morgens dood gevonden. Hij moet den vorigen avond in een vechtpartij gewond geworden en ten gevolge van bloedverlies bezweken zijn. Een onderzoek wordt ingesteld. JHandenmaken. In de Bommelerwaard te Kerk-Driel neemt defabricatie van manden in den laatsteu tijd eene groote vlucht. De heer W. van Heiningen, aldaar, heeft een stuk land ge kocht, waarop eene mandenfabriek zal gebouwd worden. Vooral legt men zich met goed gevolg toe op het maken van zoogenaamd vEngelseh werk", waaraan vooral de bloei dezer manden-industrie wordt toegeschreven. De meeste weilanden in het zuidelijk deel van Moordholland hebben nog zooveel gras, dat enkele veehouders genoodzaakt zijn het voor den winter in te kuilen. Onder Sloten b.v. wordt dit dan ook gedaan. Vervening. Van de nieuwe vervening in »De Nes'', bij de Purmer, onder Ilpendam is de eerste turf geladen. Do tjalk van schipper L Borst had de driekleur in top. Deze turf wordt geprezen als van zeer uitstekende hoe danigheid. De vervening geschiedt door de heeren M. Ackermann te Sloten en H. van Breemen te Haarlem. Brand. Den 1 brak nabij Zwartsluis een zeer hevige brand uit en wel in een hooiberg, met het gevolg, dat spoedig 5 bergen, de woningen van J. v. d. Berg Wz., die van P. Ester, die van A. v. d. Werf en twee schuren één vuurzee waren en aan blusschen niet viel te denken, zelfs de houten beschoeiingen langs den waterkant, alles brandde. Ongeveer 5 a 600,000 halve K.g. hooi, 5 hooibergen, 3 woningen die hooi ia de schuur hadden en twee schuren met landbouwgereedschappen of wagens, zijn verbrand, terwijl alleen het huis van v. d. Werf verzekerd was. Te Bdarn hebben drie personen een landbouwer uit de Purmer die van de kermis naar huis ging, naar den eenzamen Zeedijk gelokt en hem daar van zijn hor loge en geld beroofd. Ook hebben zij den man mishan deld. De drie verdachten zijn gevangen genomen en naar de gevangenis te Haarlem overgebracht, waar de instructie in deze zaak is geopend. Obdam. In deze gemeente zijn in de maand Sep tember geen aangiften voor den burgelijken stand gedaan. Sijbecarspel. Voor hoofd der school zijn voor gedragen de hoeren Bakker te Wormerveer, Bruin te Go- rinchem en Hoekstra te Ee. Tijdelijk hoofd der school is de heer N. Tuinman van Benningbroek. Heerhugowaard. De hoer ds. Vermaas, predikant te Hensbroek, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Harlngcarspcl. Schipper N. de Waard, varende van Dirkshorn op Alkmaar, heeft in zijn schuit een petroleummotor doen aanbrengen. Maandag den 3, werd daarmede de eerste tocht naar Alkmaar gemaakt, die uitstekend voldeed. Behalve het gemak, wordt het voor deel verkregen, dat de reis niet zoo lang zal duren. Barslngerhorn. Te K o 1 h o r n wordt dezen winter wederom herhalingsonderwijs gegeven. Jongens en meisjes, beneden de 18 jaren welke getrouw de school hebben bezochtkunnen hiervan kosteloos gebruik maken. Met het delven der suikerbieten werd in de polders Waard en Groet aangevangen. De bieten zijn in het afgemeen niet zwaar, en daar de meeste planten geschoten zijn (zaaddragen), valt ook niet op een groot suikerge halte te rekenen. Het aansteken der straatlantaarns te K o 1 h o r n, ge durende het winterseizoen 189899 werd den 28 bij openbare inschrijving aangenomen door Ls, Strijder, aldaar. Oud-Hoorn. In 1883 en 84 verschenen van de hand van dr. P. J. Blok, toen leeraar aan het gymnasium thans hooglSeraar aan de universiteit te Leiden, twee belangrijke werken over „eene hollandsche stad in de middeleeuwen'' en „onder de bourgondisch-oostenrijksche heerschappij"*). Men verneemt daaruit hoe het in onze steden, inzonderheid in 'schrijvers woonplaats, gesteld was hoe de inwoners geregeerd en hunne belangen behartigd werden, hoe zij in hun onderhoud voorzagen, zich vereenigden tot ver weer en vermaak enz. In hoofdzaak werd wat in de eene stad bestond in do andere teruggevonden, maar toch was er verscheidenheii genoeg ten gevolge van verschil in lotgevallen, van ligging en van nering der steden. Daar om blijft het voor de kennis van het verloden nuttig, voor elke stad in het bijzonder te doen, wat dr. Blok meer in algemeenen zin ondernomen had en is er reden om met ingenomenheid te begroeten wat dr. J. J. Does burg thans voor Hoorn heeft verricht, blijkens zijn bij Geerts Kops aldaar verschenen werkje West-Friesland's Hoofdstad in vroeger eeuwen**) en zulks te meer omdat zijn arbeid getuigt van groote zorg, omdat de vrucht ervan ons gegeven wordt in aangenamen vorm. Op dergelijk gebied herinneren wij ons ook v. Ber- ckel's fraai artikel „Een hollandsch dorp in de middel eeuwen" in een oer vroegere jaargangen van De Dietsche Warande. 110 blz., voor 90 cent. Als inleiding op hetgeen volgt mogen wij beschouwen het eerste hoofdstak, dat aan de hand van Velius' Chro- nijk van Hoorn een overzicht levert van de geschiedenis der stad sedert haar begin in 1316 tot 1560. Wie het niet alreeds van Velius of andere schrijvers mocht ver nomen hebben zal zeker met bevreemding leeren, dat de zoo weinig gemoderniseerde, schijnbaar oude stad tot de jongere van Holland behoort. Oorlog, oproer, plun dering en zeerooverij kwamen er herhaaldelijk den voor uitgang storen maar visscherij, scheepvaart, handel en lakennering deden niettemin op den duur Hoorn in aan zien winnen. De volgende hoofdstukken, waarvoor inzonderheid de door professor Pols uitgegeven Westfriesche Stadsrechten en Keuren van Hoorn betrouwbare gegevens aanboden, betreffen Voornaamste privilegiën. Inrichting van het Stadsbestuur. Stedelijke ambtenaren. Uiterlijk der stad. Uitbreiding en verbetering. Zorg der overheid voor de openbare orde, rust en veiligheid en den gezondheids toestand. Kerken en kloosters. De Hervorming. On derwijs. Arm- en Weezenverzorging. Gasthuizen. Recht en rechtspleging. Poorterschap. Krijgswezen. Finantiën. Handel en nijverheid. De wetenschap van dit alles is niet slechts van belang voor de inwoners der beschreven stad, maar ook voor allen die de meer uitvoerige boeken van professor Blok niet bezitten, en naast de Vorsten-, staats- en krijgsge schiedenis van ons Land ook de ontwikkeling onzer steden en den vroegereu toestand harer burgerijen wil len leeren kennen. Het heeft de stad Hoorn voor welker merkwaardig heden vooral Havard de oogen onzer landgenooten heeft geopendin onzen leeftijd niet ontbroken aan vlijtige beoefenaars harer geschiedeniswaarvan de werken van dr. Abbing en der heeren Kroon en Kapteyn getuigen. Eene hoogst welkome aanvulling levert nu dat van dr. Doesburg. Deze wijst in zijne laatste bladzijden er op dat Hoorn ten hoogsten bloei steeg na de door hem besproken eeuwenmaar dat die bloei reeds eindigde door onze zeeoorlogen met Engeland, en het verval in de eerste helft der 18e eeuw reeds zeer groot was. Het moet hem, dunkt ons, aantrekken om ook een beeld te teekenen van Hoorn's gouden tijd. Een paar opmerkingen houde ons de schrijver ten goede. Getijdenmeesters bl. 43waren niet belast met het onderhouden der memoriën van afgestorvenc-n dit was de taak van memoriemeestera maar met het onderhonden van den koorzang tot opluistering der godsdienstoefeningen. Zij ontleenden hunnen naam aan de 7 dagelijksche getijden, vervat in het brevier welke in sommige groote kerken door de priesters ge zamenlijk ten deele met zang, in acht genomen werdenf). Op bl. 51 wordt gezegd »In het midden der 16e eeuw dus zal verreweg de meerderheid der huizen van steen zijn gebouwd geweest en van leidaken voorzien." Dit is o. i. te sterk uitgedruktzelfs al werd voor leidaken pannendaken gelezen. De in Noord-Nederland niet voor komende leien werden slechts gebezigd voor kerken, raad huizen poorten torens en de woningen van enkele zeer aanzienlijke lieden; en het hout en het riet zijn als bouw materialen slechts langzamerhand door steenen en pannen vervangen. Zelfs bleven vele steenen huizen nog lang van een houten voorschot voorzien zooals ten platten lande heeft stand gehouden. O. W. B. f) Zie Archiej voor Nederl. Kerkgeschiedenis, VI, 383. Badhuis Witte Hruis. In de week van 25 Sept.. tot 1 Oct. zijn in bet badhuis van het »Witte Kruis" genomen 39 kuip baden, 63 regenbaden le klas, 141 regenbaden 2e klas, totaal 243 baden. De heer F. H. Helachaux, leeraar aan de R. H. B. School alhier, is benoemd tot lid der commissie belast mot het afnemen der examens iu de Fransche taal (middelbaar onderwijs). Lijnkoeken. Van wege de Lijnzaadkoeken-Vereeniging Alkmaar e. o. had den 3 alhier, in het Café de Pool, de aanbesteding plaats voor de levering van pl. m. 250.000 lijnzaadkoeken. De opdracht geschiedde aan de »Emme- richer Dampfoelfabrik", voor f 9.47 per 104 stuks, we gende 104 K.G., met een gewaarborgd gehalte van 32^ °/0 eiwit, 13°/0 vet, 94 °/0 zuiverheid, en tot een maximum van 14 °/0 vocht. Beserlie. Den 3 zijn, door de gemeente-politie, een viertal lichtmatrozen, die zich zonder verlof uit han standplaats den Helder hadden verwijderd, gearresteerd en aan de militaire autoriteit overgeleverd, die hen naar hun bodem deed terugvoeren. Cursus talen en boekhouden. De poging, door de afdeeling Alkmaar van den Nationalen Bond voor handels- en kantoorbedienden in het werk gesteld, om een cursus in de moderne talen en in boekhouden op te richten, werd met goeden uit slag bekroond. Er meldden zich in het geheel aan 21 deelnemers, zij 't niet allen voor alle vakken. De cursus voor het fransch staat onder leiding van den heer J. J. T. Kooijdie voor het dnitseh van den heer K. Sanders, Stompetoren engelsch van den heer J. Drijver, boek houden van den heer I. Prins Az. en worden gehouden in »de Doele". De lessen nemen een aanvang op 4 Oc tober des avonds te 8 uur. Secretaris van bedoelde afdeeling is de heer P. Pronk Jr., aan de Kapelsteeg. GETROUWD. 2 Oct. Petras Ewald en Klasina Steijn Willem Siewers en Meinsje Johanna Schrieken. GEBOREN. 1 Oct. Margrieta Maria d. van Johannes Josephus Neles en Maartje Eiikkee. 4 7> Johannes, z. van Jan Otter en Grietje van der Haagen. Johanna Theodora Hendrikad. van Hendrik van der Putte en Elizabeth Maria van Hamersveld. OVERLEDEN. 2 Oct. Pieterz. van Cornelis Zntphen en Oukje Mantei, 2 d. 4 Stijntje, d. van wijlen Cornelis Leek en Marijtje van Meurs 20 j. en bijna 4 m. Geertruijda Ephemia Beck, echtgen. van Hendricus Antonius van Daalhoff, 76 j. en 10 m. Zitting van 30 Sept. 1898. P. O., Schermerhorniu staat van dronkenschap de orde verstoren, f 5 boete of 3 dagen hecht. P. V., D. R., Uitgeest, overtreding politie-verordening, de le f3 boete of 1 dag hecht., de 2e f 2 boete of 1 dag hecht. H. D., D. G., Alkmaar, J. P., Heiloo, J. J., A. K., Wester-Blokker, L. de G., Amsterdam, A. H., L. T., zonder vaste woonplaats, overtredinggemeente-verordening, de le 2maal f 1 boete of 2maal 1 dag hecht., de 2e f 2 boete of 1 dag hecht., de 3e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 4e, 5e, 6e, 7e en 8e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. Zitting van 4 Oct. 1898. J. H. B., Helder, A. W., Hoorn, en C. d. W., Texel, diefstal, de le 8 dagen gev., de 2e 2 maanden gev., de 3e 14 dagen gev. J. P., Alkmaar, openbare schennis der eerbaarheid, f 10 boete, subs. 20 dagen hecht. J. B., Uitgeest, diefstal, 2 maanden gev. J. R. M. K., Alkmaar, mishandeling, 5 dagen gev. P. L. en J. L., Blokker, diefstal, ieder 3 weken gev. P. R., Hoogwoud, K. J. en C. J., Grootebroek, mis handeling, de le 4 dagen gev., de 2e 7 dagen gev., de 3e 14 dagen gev. J. P., Venhuizen, diefstal, f 30 boete, subs. 6 dagen hecht. Heerhugowaard. Geboren: 5 Sept. Johannes z. van Klaas van Stralen en Anna Wester. 8 Cornelis, z. van Arie Mak en Aagje Boots. 15 Jacob, z. van Jacob Met en Pietertje Pijper. 16 Maria Anna, d. van Dirk Wijnker en Anna Dekker. 22 Johannes Wilhelmus z. van Pieter Wit en Wil- helmina Koopman. Overleden: 5 Sept. Dirk z. van Dirk Wijnker en Anna Dekker 11 m. 23 Willem Ploeger, echtgen. van Brechtje de Jong, 53 j. 25 Cornelis, z. van Cornelis Rood en Cornelia Dek ker, 10 w. 27 v Neeltje Schuitemakerechtgen. van Klaas de Groot, 69 j. 29 Gerrit, z. van Pieter Raven en Antje de Jong. Nieuwe Miedorp. (130 Sept.) Geboren. Hendrik z. van Pieter Koster en Elisabeth Boerman. Cornelis z. van Jan Goet en Grietje Rootjes. Simon Cornelis, z. van Pieter Swager en Jansje Blaauboer. Zuldscliarwoude. Geboren: 11 Sept. Agatha, d. v. C. Grootjes en E. Zut. 28 Dirk, z. v. C. Ratsen en A. de Geus. Overleden: 8 Sept. Cornelis v. d. Molen, 10 m. 17 Johanna Bommer, 19 m. Scheriuerhorn. Getrouwd. 29 Sept. Cornelis Mol, wedur. van Dirkje Schouw, en Neeltje Metselaar, wed. van Arie Blom. Geboren. 14 Sept. Grietje, d. van Pieter Pauw en Antje Stoel. Den 11 October hopen onze geliefde Pa en Moe, JAN FREDERIK van der OORD en GEERTJE AKKERMAN hunne ïa^jarige echiverceniging te herdenken. (Ook uit naam van Ooms en Tantes), Hun liefhebbende kinderen NIESJE ANNA en NICO. Alkmaar, 3 Oct. 1898. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde echtgenoote vader en behnwdvader, de heer Jaequea Corneille van der Zweep, in den ouderdom van 75 jaren. Mevr. Wed. H. A. VAN DÈR ZWEEP Doornik. Mr. C. VAN DER ZWEEP. 's Gravenliage 3 October 1898. Koninginnegracht 23. Eenige en algemeone kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, mijne geliefde dochter STIJNTJE LEEK in den jeugdigen leeftijd van ruim twintig jaren, diep betreurd door hare moeder en broeder. Alkmaar, Wed. M. LEEK, 4 October 1898. geboren Meurs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HGLDEB brengen ter kennis van belanghebbenden dat alhier op Woensdag, den 26 Oetober a.s. zal gehouden worden een MJAABSKOKJIAUKT. Deze markt zal aanvangen des morgens ten acht uur en gehouden worden in de Molenstraat, van de Biersteeg tot de Oostslootstraat. Er zullen geen marktgelden geheven worden. Helder, 4 Oetober 1898. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, VAN STEIJN Burgemeester. UURBANUS, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3