Nederland. in acht genomen en er bestaat ook geen enkele reden die haar zon bewegen van den gevolgden weg af te gaan. »Men beweert sedert eenige dagen dat Duitschland zijn staatkunde van onthouding zal laten varen en dat het het zwijgen dat tot dusver in acht was genomen zal verbreken, zoodra deze of gene gebeurtenis zich zal voor doen. Maar dat zijn bloote onderstellingen zonder eenigen werkelijken grond. »En vooral nu, nu men zich bezighoudt met de her ziening van het proces-Dreyfus en men mag hopen dat de waarheid bekend zal worden, heeft Dnitschland min der dan ooit redenen om verder te gaan dan de heer Von Billow is gegaan in zijn verklaring die de geheele wereld kent". (Gelijk men zich herinnert heeft de staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Von Bülow indertijd pertinent ver klaard, dat de Regeering nooit in eenige verbinding met Dreyfus geweest was.) FRANKRIJK. Een medewerker van het ^Journal des Débats" heeft den 4 een onderhoud gehad met den procureur-generaal Manau. Deze verklaarde dat noch de regeering, noch het Parlement noch zelfs heel Europa den loop van het proces tegenhouden en de zaak-Dreyfus aan de gerechtigheid onttrekken. Als mr. Manau van gerechtigheid spreekt, heldert zijn gelaat op, want voor deze zaak maakt hij zich warm. De procureur-generaal voegde er bij, dat het Hof van de 20 gevallen van revisie, 7 maal zijne conclusiën had verworpen, maar ditmaal zou hij ze verdedigen, want het woord is vrij en hij zou er gebruik van maken. De heer Francis de Pressensé is togen 20 October op geroepen voor de speciale commissie benoemd door den Raad van de orde van het Legioen van Eer om zich te verantwoorden wegens zijn optreden in de zaak-Dreyfus. Wegens een tegenspraak op een bericht van de Jour", die in zeer krasse termen was gesteld heeft de heer De Pressensé bezoek ontvangen van twee vrienden van den directeur van dit blad, den heer Vervoort, die hem verzochten twee getuigen aan te wijzen. De heer De Pressensé heelt geweigerd met den heer Vervoort te duelleeren. Een onderzoek, ingesteld aan de woning van kolonel Du Paty de Clam, heeft bevestigd, dat de kolonel niet te Parijs is. Hij is, zeide zijn bediende, een paar dagen geleden opreis gegaan, aankondigende dat hij een dag of veertien zou wegblijven. Zijn brieven worden naar Brest opgezonden, waarheen hij in de eerste plaats is gegaan om een jongen bloedverwant van hem naar de maritieme school te brengen. Of hij nog te Brest is, weten de be dienden van den kolonel niet. Van de gevolgen van de meeting van Zondag heeft de ïSoleil" het volgende statistiekje opgemaakt: tien aanhoudingen die gehandhaafd zijn, 19 ernstige gewonden, 450 tot 500 verbrande hoeden, 600 gebroken binocles 200 gescheurde overjassen, 500 gebroken rottingen en een paar honderd gebroken glazen (in de koffiehuizen). TRANSVAAL. Verschillende troepenafdeelingen die onlangs opgeroepen zijn, begaven zich den 4 op weg naar Zoutpansberg waar zij deel zullen nemen aan den veldtocht tegen Mpeju, den leider der opstandelingen van den stam Magatos. De kosten dezer expeditie zullen worden betaald uit het bestaande oorlogsfonds. De militaire wet, die onlangs herzien is door een commissie van leden uit den Volks raad en door den Volksraad is aangenomen, bepaalt dat geen vreemdelingen onder de wapenen zullen worden geroepen. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemeldt, dat de Sultan voornemens is de terugroeping der troepen van Kreta te weigeren, en inmiddels een andere oplossing voor te slaan, doch alleen met het doel tijd te winnen. Inmiddels wordt de toestand op Kreta onhoudbaar. Bij Nerokuro is de Engelsche consul beleedigd geworden door Christelijke Kretensers. De admiraals ontvingen van Djewaa-pacha, op hun eisch tot ontwapening ten antwoord, dat die ontwape ning onmogelijk is, daar de in 1897 uitgegeven wapens al lang weer zijn ingeleverd. Djewad-pacha weigert elke verdere verantwoordelijkheid te aanvaarden voor dezen toestand, zoolang het politie toezicht in vreemde handen is. gericht Vooral leden. in de zuidelijke Staten van Noord-Amerika. de rijstvelden van Zuid-Carolina hebben veel ge- Vele menschen hebben het leven verloren. Een ontzettende storm woedde dezer dagen aan de Zuidwestkust van de Zee van Azow. Bij den vuurtoren van Kertsch-Jenikale zijn 14 zeilschepen gestrand, waarbij 120 .menschen zijn omgekomen talrijke lijken spoelen aan land. Ook uit Anapa en Taman komen berichten over het stranden van vele schepen en het omkomen der opvarenden. De storm hield dagenlang aan. Laatste Berichten. Ongercgelheden te Parijs. PARIJS, 5 Oct. De aardwerkers, die sedert geruimen tijd het werk hebben neergelegd, maakten zich heden aan ernstige plunderingen schuldig. De prefectuur van politie ontbood dragonders en kurassiers om de politie te helpen. Koemarkt. Den Helder. De najaars-koemarkt zal dit jaar alhier gehouden worden op Woensdag 26 dezer. Er worden geen marktgelden geheven. Wogmeer. De aardappelen in onzen polder zijn dit jaar, wat kwantiteit en kwaliteit betreft, minder dan vorige jaren, wat voor de bouwboeren eene groote te leurstelling is. Oud-strijders. Aan 408 oud-strijders is gedurende de Oranje-fees ten een bedrag van f 3560 uitgereikt, een bedrag, dat men zal trachten te dekken, door in alle gemeenten een bijzondere collecte te houden waarvoor de Koninklijke toestemming is verleend. in Nederland, in wier be is een uitnoodiging gericht A T J M II. Het »Handelsblad" kreeg den 4 het volgende telegram: »Bij het landen van marechaussees te Rigas sloeg een boot om. Zes manschappen beneden den rang van officier verdronken, negentien geweren gingen verloren." Rigas ligt op de Westkust. De marechaussees waren vermoedelijk gezonden tot versterking van de colonne, die sinds eenige weken in die streek ageert. Door een geweldigen orkaan is groote schade aan- in onze ooren drong en het groote salon in een oogen- blik zoo vol rook stonddat we niet over de tafel konden zien. Toen de rook een beetje was opgetrokken' geleek de plaats wel een slachterij. Ik word nog akelig, wanneer ik er aan denk, hoe Wilson en nog acht andere mannen zich in hun bloed wentelden, terwijl de bruine sherry over de tafel stroomde. Wij waren zoo verslagen, dat wij, ware Prendergast er niet geweest, do zaak zouden hebben opgegeven. Hij brulde als een stier en snelde de deur uit, op de hielen gevolgd door allen die nog in leven waren. Wij kwamen buiten en op het achterdek zagen wij den luitenant en tien van zijn manschappen. Itet tuimelraam boven de salon-tafel had een weinig opengestaanen door de nauwe opening hadden ze op ons gevuurd. Wij vielen op hen aan, voor zij hunne musketten opnieuw konden ladenzij hielden stand als mannen, maar wjj hadden de overhand en in vijf minuten was alles afgeloopen. Geen slaeh'huis heeft ooit zoo'n afschuwelijken aanblik opgeleverd als dat schip. Prendergast gedroeg zich als een razenden duivel, hij tilde de soldaten op alsof het kinderen waren en wierp hen over boorddood of levend. Een van de sergeanten was vreeselijk gewond en hield het nog een tijdlang zwemmende vol, tot een van ons, om aan zijn doodstrijd een einde te maken, hem een kogel door het hoofd joeg. Toen het gevecht beslist was was er van onze vijanden niemand meer in leven behalve de twee schildwachten, een paar bootslieden en de dokter. Wordt vervolgd. Aan alle vereenigingen stuur vrouwen zitting hebben, tot een algemeene vergadering, te houden op Zaterdag 29 Oct. a. s. te 2 uren, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, omlo. te zamen over te gaan tot de oprichting van een Nationalen Vrouwen raad 2o. de statuten te bespreken en vast te stellen, en 3o. een bestuur te kiezen. De circulaire gaat uit van den Nat. Vrouwenbond ter verhooging van het Zed. Bewustzijn, Nat. Tent. van Vrouwen-arbeid en Vrouwen-kiesrecht en is ondertee kend door de resp. presidentes. Uit lüdam schrijft men Een zestien-jarig dienstmeisje uit Amsterdam, M. B. genaamd, bezocht dezer dagen de kermis te Edam met zekeren S. In den nacht zijn zij, buiten de stad, op een zeer eenzame plek het laatst samen geweest. Maandag werd het jonge meisje verdronken gevonden in een sloot aldaar. S. beweert, dat hij M. B. tot dicht bij de ouderlijke woning heeft gebracht, en dat zij dus alleen weer moet zijn teruggekeerd, en toen te water geiaakt. Sporen van geweld zijn niet te bespeuren. De burgemeester heeft reeds verscheidene personen gehoord in deze treurige zaak. Het onderzoek wordt voortgezet. - De gemeente-veldwachter J. G. Klippel en de Rijks veldwachter J. Koelman zijn er in geslaagd de daders op te sporen van de brutale aanranding door drie per sonen, die een landbouwer uit de Purmer op den Zee dijk, bij Edam, hebben mishandeld, op de steenglooiing geworpen en van zijn gouden horloge en zijn geld be roofd. De drie personen zijn door den burgemeester gevangen genomen en naar Haarlem opgezonden Te Almeloo passeerde dezer dagen bij het uitgaan eener school, een zware vrachtwagen van den heer H. Hedeman. Een negenjarige knaap, het zoontje van den sigarenmaker V., had de onvoorzichtigheid te springen in een onder dezen wagen hangenden bak. Een andere knaap wilde hem er uit trekken, en toen hem dat niet gelukte, liet hij zijn kameraadje los. Deze viel daardoor uit den bak en kwam met het hoofd onder een der wielen. Het hoofd werd geheel verbrijzeld, en het on gelukkige jongske was bijna onmiddellijk dood. Amsterdam. De heer Jacob Sequeira alhier heeft twee tegels geschilderd, in den trant van Oud-Delftsch, herinneringtafereelen aan A. C. Wertheim, waarvan het eene bestemd is ter plaatsing in het Burger-Ziekenhuis te Amsterdam, het andere in het gebouw van de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee. Het stuk, bestemd voor Egmond, bevat in het midden het zeer goed gelijkend portret van A. C. Wertheim en daaronder de volgende regels van Shakespeare Hij was een Man, in Woord, in Daad, in Alles, En Vrouwelijk Teeder was zijn Liefd'rijk Hart. Het portret is als in een tempel-ingang aangebracht, er boven in het midden de beeltenis van een ouden zeeman. Het geheel is zinnebeeldig opgevat; de Muzen der verschillende kunsten treuren over het verlies, ook koophandel en liefdadigheid deelen er in Benoemingen. Tot spoorwegartsen op de lijn Hoorn-Alkmaar zijn be noemd de hoeren G. C. van Balen Blanken, te Spanbroek, en W. C. Immink te Obdam. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Helder de heer K. Wiersum, thans te Oss. IJrK. Den 3 overleed in den leeftijd van 63 jaar de heer H. Kagei, burgemeester dezer gemeente. Met zeld zame plichtsbetrachting, wijdde de heer Kagei zich ruim 32 jaren lang aan zijn ambtelijke betrekking en had zich tevens als vraagbaak in particuliere zaken de algemeene liefde en achting der bewoners ruimschoots waardig gemaakt, Met onverdeelde blijken van deelneming wordt dit treffend sterfgeval op het eiland diep betreurd. Bolerwet. Met een gemotiveerd adres heeft zich het bestuur van de »Vereeniging tot bestrijding van knoeierjjen in den Boter- en Kaashandol" tot den minister van Binnenl. Zaken gewend, verzoekende maatregelen te nemen tot eene spoedige wijziging en verscherping der wet van 23 Juni 1889, bekend onder den naam van »de boterwet.'' Schagen. Den 3 heeft de vereeniging tot bevor dering der bouwkunst te dezer plaatse haren wintercursus in hand- en bouwkundig teekenen in het lokaal W. Rog geveen weder geopend. Aan den cursus voor handterkenen, onder leiding van den heer F. Gielen, nemen 19 leer lingen deel, aan dien voor bouwkundig teekenen, onder leiding van don heer J. Roggeveen Wz., 15. Twee malen per week worden de lessen gegeven. De heer mr. J. A. Schaaft, de nieuwe schoolopziener in het arrondissement Helder heeft de algemeene ver gadering van onderwijzers en onderwijzeressen in genoemd arrondissement uitgeschreven, tegen 10 October a.s. in het Noordhollandsch koffiehuis, alhier. Behalve de gewone punten van behandeling bevat het programma twee be langrijke inleidingen, n.l. De strijd tegen de Hoofden, in te leiden door W. Wijker, te Wieringerwaard en »School en alcoholisme", in te leiden door Alb. H. Kroes, te Helder. Een mannenkoor, onder leiding van den heer P. Stadt, hoofd der school te Schagerbrug, zal ter afwis seling een zestal liederen ten gehoore brengen. Tram Alkmaar-Schagen. De richting van bovengenoemde tram is, zooals wij reeds meldden, in de laatst gehouden vergadering der Noorder-stoomtramvereeniging voorloopig als volgt vast gesteld Nieuwe sloot Alkmaar kruist de Holl. lijn bij de spoorbrug zijlijn goederen-station westzijde kanaal tot Koedijk terug over het kanaal oostzijde kanaal tot Burgervlotbrug brug over de Egalementsloot westzijde Groote sloot tot Schagerbrug Lagedijker weg tot West-Friesche dijk door het land tot Noord (Schagen) Nespad-brug over de Lange sloot Laan en Dorpen in Schagen - aansluiten tram-station Sehagen- Wognum. Rentegarantie voor deze tram werd toegezegd door de gemeenten Petten f 6000), Warmenhuizen f 20000), Koedijk (f 10000), door de bannen Warmen huizen f 15000), Haringcarspel f 3000), Koedijk f 10000). Aan aandeelen kapitaal zal worden deel genomen door de gemeente Zijpe voor f 20000, St. Maarten f 5000, polder Zijpe f 10000, banne St. Maarten f 5000, Hondsbossche en Duinen tot Petten f 5000. Door onder scheidene corporatiën is voor een totaal bedrag van f 1725 toezegging gedaan als bijdrage in de voorloopige kosten. Het bestuur der vereeniging bestaat uit de heeren S. Berman, voorzitter, M. Bossen, secretaris, W. Schermer- horn, penningmeester, H. G. Th. Mann, commissaris, en J. Schotel te Rotterdam, technisch adviseur. Langedijk. Aan de veiling te Broek worden nog altijd het meest bloemkool en wortelen aangevoerd de vorige week nog bijna 100.OCO stuks bloemkool en 40.000 bos wortelen. De prijzen van beide groenten liepen zeer uiteen. Bloem kool gold van f 0.80 tot f 3 50 per 100 stuks, al naar kwaliteit en vraag was, wortelen brachten van f 1.30 tot f 3.50 per 100 bos op. Den 3 werd de laatste veiling te Noord-Scharwoude gehouden. In het midden van den bloemkooltijd, als de veiling te Broek over en overvol is, heeft Noord-Scharwoude eene markt van niet geringe beteekenis. Elk jaar echter wordt zij tegen den herfst minder om einde September geheel op te houden Broek kan dan best allen aanvoer gebruiken en de bouwers staan dan niet langer bloot aan het gevaar, dat de groote aanvoer de markt daar wat veel zal drukken. Van de beide stations Noord-Scharwoude en Broek werden de vorige week ruim 170 wagons groenten verzouden met bestemming naar bet buitenland. Handels- en kantoorbedienden. De najaars-examens van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden in Nederland zullen plaats hebben in het »Gebouw van den Werkenden Stand" Kloveniersburgwal, te Amsterdam op 19 en 20 October a. 8. des morgens ten 9 ure. Aanmelding tot uiterlijk 12 October bij den heer W. C. de Graaft, 2e Jan Steenstraat 107, Amsterdam. Ontploffingen. Gisterenavond hebben te Amsterdam twee ontplof fingen plaats gehad. De eerste omstreeks halfzeven in de buurt van de Heerengracht bij de Brouwergracht bij den loodgieter J. Moolhuizen. De man had, zonder daarvoor vergunning te hebben, in zijne kelder een hoeveelheid van ongeveer 25 L. naphtha. Een deel van deze gevaarlpe vloeistof is terwijl de zoon in den kelder aan het werk was, ontploft. De persing was zoo geweldig dat niet alleen in het per ceel zelfs alle ramen verbrijzeld werden, maar ook in de huizen tegenover dat van den loodgieter geen ruit heel bleef, de straat in den omtrek van het hoekhuis was met glasscherven bezaaid. De zoon van den loodgieter kreeg brandwonden in het aangezicht. Een paar uur later weer klonk in dezelfde buurt opnieuw een slag, zoo mogelijk nog heviger dan de vorige. Ditmaal was het een gasontploffing ten huize van don heer J. H. Sinnige, Heerengracht 44. De kinderen waren beneden aan het spelen geweest en het zoontje had de gaskraan in de badkamer opengedraaid. Eenigen tijd later rook de moeder een sterke gaslucht en ging naar beneden, de meiden toeroepende om er niet met licht bij te komen. De keukenmeid, die de waarschuwing den kelijk niet gehoord heeft, liep haar echter na met een licht, waarvan het gevolg was dat er een ontploffing plaats had, die de huizen in de buurt op hun grondvesten deed dreunen. Mevrouw Sinnige had, ofschoon hevig gewond, nog de tegenwoordigheid van geest om do hoofdkraan dicht te draaien. De meid die door hare verregaande onvoorzichtigheid de oorzaak van het ongeluk was, kreeg ook brandwonden en liep naar het Gasthuis, Door de buren werden de beide kinderen in veiligheid gebracht. Ook het kinderuuisje, Nellie van Rooden dat ernstige brandwonden in het gelaat had, werd bij de buren opgenomen en daar verbonden door den heer E. van Dieren, arts, die juist op zijn fiets kwam aangereden. Het ergst was mevrouw Sinnige er aan toe zij had hevige brandwonden aan gelaat en handen en leed vreese- lijke pijn. Gelukkig echter zijn de verwondingen niet van gevaarlijken aard. Barslngerhorn. Den 4 brak brand uit bij den winkelier R. de G, Door krachtdadig en beleidvol optreden, mocht het gelukken de brand in zijn aanvang te stuiten zoodat de waterschade bijna even groot als de brandschade is. Als onderwijzeres aan de openbare school te K o 1- horn werd benoemd mej. J. Bol, alhier, op eene be zoldiging van f 500. Hare voorgangster, (oniangs overleden), genoot f 700. WestgraftdIJk. De kerkeraad der ned. herv. gemeente van West- en Oostgraftdijk heeft tot predikant alhier beroepen den heer A. Drost Az. predikant te Au- gerloo. (Gelderl.)

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2