DE GEDEDI1GE MOORD. Vee-invoer Belgie. No, 121. Honderdste jaargang. 1898. WOENSDAG 12 OCTOBER. SCHOUW. C»e vonden Uoor werpen. PARIJ8CHE BRIEVEN. FEUILLETON Kamer van Koophandel en Fabrieken. A. CONAN DOYLE. ALKMAAKSCHE COUKANT. Deze Courant wordt B I n s d a g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n'c'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbendendat volgens ingekomen bericht van den Commissaris der Koningin in deze provincie, van lö October a.s. af melkvee op den Isten en lftden van elke maand ln Belgie wordt toegelaten langs WatervlietSelzaete Cllnge, Santvllet, JHsschen (station), Essehen (dorp), Bar-le-Duc AchelMaaseijk-Aisé met een quarantaine-tijd van tien dagen. Langs dezelfde douane-bureaux en op dezelfde dagen en uren mogen zoowel schapen als paar den worden ingevoerd. Zoodra bekend zal zijn wat onder melkvee moet worden verstaanzal daarvan nadere aankondiging worden gedaan. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 10 Oct. 1898. A. MACLAINE PONT. VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, ter voldoening aan art. 10 al. 4 van het Alge- meene Reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabriekenter kennis van belanghebbendendat de verkiezing, tengevolge der periodieke aftreding van de heeren A. PRINS Az., S. DE LANGE P.Bz H P IBINK MELENBRINK en Th. VAN SPALL, als leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, is bepaald op Dinsdag 33 November 1898, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, in een der lokalen van het stadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT Voorz 7 Oct. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, onder herinnering aan de verplichtingen van eigenaars of gebruikers van s 1 o o t e n, opgelegd bij de Algemeeno Politieverordening, ter algemeene kennis, dat door den Opzichter over den Hout en de Plantsoenen, op Bondei dag 39 October a.s., beginnende 's morgens ten lO ure, de jaarlijksche schouw over de vaarten en slooten in deze gemeente zal worden gehouden. Burgemeester en AVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 7 Oct. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A L K MAAR brengen ter kennis van de ingezetenen dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 89, is opgeno men het besluit van den Raad dier gemeente, d.d. 24 Augustus 1898, waarbij is vastgesteld een Reglement van orde voor de vergaderin gen van den Raad der gemeente Alkmaar. Welk reglement tegen betaling der kosten ad 25 cents, ter gemeente-secretariein afdruk verkrijgbaar is ge steld alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter 8 Oct. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een kraan der waterleidingeen ring met sleutels een kaasje een bigeen zakmes een manchetknoop een stalen rozenkrans een bril in étui een gouden rin getje van een horloge een doosje met een stukje van een oorbeleen nikkel horloge. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd 7 Oct. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr. XXIV. Parijs, 5 en 6 October 1898. Al reeds weer October, wij kunnen het ons niet voor stellen, want ie Parijs is het nog warm, heden is het bepaald broeierig. Maar toch bemerken wjj dat er iets veranderd is, het drukke Parijs wordt met den dag druk ker en levendiger, wij gevoelen het, de vacantie-dagen zijn voorbij, en de meeste gezinnen, die voor een of twee maanden naar buiten gingen, keerden uiterlijk Zondag 2 October van «Bains de Mer" of «Campagne" terug. De kleinen mogen de «rontrée" op school niet missen, al wordt er in deze eerste week nog niet zoo hard gewerkt. De goede leerlingen worden overge plaatst, gaan naar eene hoogere klasse, springen er zelfs ééne, soms twee klassen over. Dit hangt veel af van de ouders, het onderwijs op de openbare scholen is hier wel zeer goed, doch bet aantal leeraars en meesteressen is te klein. De ouders, die gedurende de vacantie spe lenderwijze hunnen kinderen onderricht geven, maken daardoor, dat die kleinen in die twee maanden flink vooruit komen hoofd der scholen en leeraars zien dit gaarne, maar het ongeluk wil, dat vele ouders zeiven niets weten, waardoor hunne kinderen slechts langzaam vooruitgaan. Wij bemerkten ook, dat onder de "bewo ners van het kleine Asnières, toch niet zoo heel 1) DOOR Op den 14 April 1887 ontving ik een telegiam uit Lyon,_ waarin mij werd gemeld, dat mijn vriend Hol mes ziek lag in het hotel Dulony. Nog geen vier en twintig uur later bevond ik mij in de ziekenkamer. Gelukkig was de ongesteldheid minder ernstig dan ik aanvankelijk vreesde. Het ijzeren gestel van Holmes had geleden onder de geduchte herseninspanning ten behoeve van eene nasporing die langer dan twee maanden had 8®<^nrc'- eB welke periode hij nooit minder dan vijftien uren per dag had gearbeiden zooals hij mjj verzekerde meer dan eens vijf dagen achtereen zonder verpoozing aan het werk was. Het schitterende resultaat van zijn werk kon hem niet vrijwaren voor de reactie na zulk eene buitengewone inspanning en ter zelfder tijd dat de roem van zijn naam door geheel Europa weerklonk en zijne kamer letterlijk overstroomd werd met felicitatie telegrammen vond ik mijn vriend ten prooi aan de grootste neerslachtigheid. Zelfs de wetenschap dat hij was geslaagd, waar de politie van drie rijken had gefaald en dat hij den sluwsten zwendelaar van geheel Europa had ontmaskerdwas niet in staat zijne zenuwachtige neerslachtigheid te verdrijven. Drie dagen later waren wij samen in Baker Street cerug. Het was evenwel licht te begrjjpendat mijn vriend ingenomen zou zijn met eenige verandering van levenswijze en ook mij lachte de gedachte toe in de lente eene week buiten door te brengen. Mijn oude vriend, kolonel Hayter, die in Afghanistan had gediend en daar aan mijn beroepzorg was toevertrouwd had nu een huis gehuurd nabij Reigate in Surrey en mij dikwips mtgenoodigd hem een bezoek te brengen. Bij de laatste gelegenheid had hij mij te kennen gegeven dat het hem groot genoegen zou doen indien ook mijn vriend Sherlock Holmes van zijn gastvrijheid wilde ge bruik maken. Er was een beetje diplomatie noodig om Holmes hiertoe over te halen doch toen hij van mij vernamdat de kolonel nog ongehuwd was en hem de volste vrijheid werd toegestaan kon hij zich met mijn plan vereenigen en eene week na onze terugkomst uit Lyon waren wij onder des kolonels dak. Hayter was een knap oud soldaat, die veel van de wereld had ge zien en weldra vond hij, zooals ik verwachttedat Holmes en hij in vele punten overeenstemden. Op den avond na onze aankomst zaten wij na het diner in de wapenkamer van den kolonelHolmes op de sofa uitgestrektterwijl Hayter en ik diens kleine verzameling vuurwapenen bezichtigdon. Onverwacht zei de kolonel»Ik denkdat ik een van deze pistolen mee naar boven neem voor 't geval hier vannacht wordt ingebroken." «Ingebroken!'' herhaalde ik. «Ja, wij zjjn hier onlangs opgeschrikt. Bij den ouden Actoneen van onze landjonkersis Maandagavond ingebroken. Er wordt niet veel vermist, maar de daders zijn nog onbekend." «Is men hun ook nog Diet op 't spoor vroeg Holmes, den kolonel aanziende." Tot dusver niet in 't minst. Maar de zaak is van weinig beteekeniseen van die kleine misdadente onbeduidend om er uwe aandacht aan te schenken mijnheer Holmes nadat gij in zulk eene groote inter nationale zaak zooveel naam hebt gemaakt." Holmes nam het compliment niet aanofschoon zijn glimlach verried dat het hem genoegen deed. «Deed zich bij de inbraak iets merkwaardigs voor «Ik denk het niet. De dieven doorsnuffelden de bibliotheekmaar vonden weinig van hunne gading. De geheele kamer werd onderstboven gehaald de laden werden opengetrokken en de kleerkasten doorzocht. Er werd niets vermist dan een exemplaar van Pope's Homerus, twee pleeten kandelaarseen ivoren brievenweger een kleine eikenhouten barometer en een kluwen garen." «Wat een vreemd allegaartje", riep ik verbaasd. «Och, die kerels grepen zeker naar alles, wat ze kon den machtig worden." Wij hoorden Holmes iets op de sofa brommen. «De politie moest zich met de zaak bemoeienzeide hij, «wel is het duidelijk, dat Ik stak mijn vinger waarschuwend op. «Gij zijt hier om uit te rusten mijn waarde vriend. klein, het is minstens zoo groot als Alkmaar vele ouders wel in staat zouden zijn hunne kleinen vooruit te helpen, doch zij dan vervallen in twee uitersten. Of welzij helpen den leeraren in het geheel niet, en schijnen onverschillig voor de vorderingen hunner kin deren, of wel, zij willen dat de kleinen te spoedig voor uit komen. Dit laatste is nog het gevaarlijkst van alles, het hoofd van die penzels wordt dan zoo vol gestopt, dat het lichaam er onder lijdt, en de geest ook, want ziekten en koortsen zijn er het gevolg van. Het blijft warm, maar toch staat de winter voor de deur, en met veel gerustheid gaan wij het koude saison niet tegemoet. De zaak-Dreyfus is vooreerst nog niet van de baan, en op die zaak plantte men eene tweede niet minder netelige, n.l. de affaire Picquart. De lui tenant-kolonel Picquart is de man geweest, die geheel alleen van alle officieren optrad tegen commandant Es- terhazy, hij offerde alles op voor wat hij gelooft de waarheid te zijn. Hij was de man, die op eenvoudige wijze durfde verklaren, dat de bewijzen van de schuld van Dreyfus, bijeengebracht door den kolonel Henry, valsch warenmen wierp hem toen in de gevangenis, maar weldra bleek toch, dat Picquart de waarheid had gezegd en dat Henry gelogen had. Picquart is thans nog in de gevangenis, en het gevolg is, dat al de ver dedigers van Dreyfas thans ook de verdedigers zijn van Picquart. Toch zal de militaire macht wel gedwongen worden Picquart los te laten, wanneer, zooals waar schijnlijk is, het Hof van Cassatie zich zal verklaren voor de herziening van het proces van Dreyfns, want dan is Picquart de hoofdgetuige, en hem moet men dan hooren. Intusschen kregen wij j.l. Zondag reeds bot singen tusschen volk en politie-agenten, de beweging sloeg dus op de straat over, dit is de eerste maal, zal het ook do laatste maal zijn, of hadden wij de voorbode van den burger-oorlog Tevens dreigt ons een nieuw gevaar. De werklieden, in dienst der groote aannemers voor de werken der tentoonstelling van het jaar 1900, waren reeds lang niet tevreden met het werkelijk te lage salaris. Wel ver klaren de aannemers dat zij te laag moesten inschrijven, doch dat is toch niet de schuld der arbeiders, en deze kregen een kleiner salaris, dan de prijzen, welke de stad Parijs zelve heeft vastgesteld. Het gevolg was eene werkstaking, zich eerst bepalende tot de arbeiders der tentoonstelling, doch welke zich thans uitbreidt tot eene menigte andere bouwvakken, smeden, metselaars, schil ders, steenhouwers enz. Reeds boden de aannemers aan zich terug te trekken, en al de werken over te doen aan de arbeiders zeiven, doch deze laatsten bezitten niet de middelen, welke noodig zijn om al die werken der groote tentoonstelling tot een goed einde te brengen, ihans schijnt de gemeenteraad van Parijs van plan, de stad zelve in de plaats te stellen der aannemers, en dan de arbeiders te betalen volgens de prijzen, door den ge meenteraad zeiven vastgesteld. Dit zou misschien de beste oplossing zijn. Voorloopig echter breidt de werkstaking zich uit, en bij duizenden trekken de stakers door de stad, en dwin gen op vele plaatsen, waar nog gewerkt wordt, den ar beiders het werk neder te leggen. Dit gaat helaas niet altijd zonder heftig getwist, en vechtpartijen tusschen stakers en niet-stakers, tusschen stakers en politie zijn er het gevolg van. De socialistische bladen zamelen geld in voor de sta kers, reeds vloeiden duizendenja tienduizenden franken Bemoei u in 's Hemels naam niet met een justitie- vraagstuk zoolang uw zenuwen geheel in de war zijn." Holmes trok zijn schouder op en zag den kolonel aan met een blik vol komische berusting. Wij begonnen over wat anders te spreken. Het noodlot wilde evenwel, dat al mijn beroepsvoorzorgen nutteloos zouden wezen want den volgenden morgen drong de quaestio zich in zulk een vorm aan ons op dat wij ons onmogelijk aan een nader onderzoek konden onttrekken en ons bezoek op het landgoed een wending nam, als geen van ons kon hebben vermoed. W ij zaoen juist aan 't ontbijt, toen de huisknecht van den kolonel verschrikt binnen kwam. «Hebt gij het nieuws gehoord, mijnheer F" riep hij, «op het kasteel Cunningham, mijnheer «Inbraakriep de kolonel, zijn kop koffie hoog in de lucht houdende. «Moord De kolonel hijgde van ontzetting. «Bij Jupiter zeide hij, «wie is dan vermoord De oude Cunningham of zijn zoon F" «Geen van beiden, mijnheer maar William de koet- sier. IJ wars door het hart geschoten, mijnheer en geen woord meer gesproken." «Wie heeft hem doodgeschoten?" «De inbreker, mijnheer. Hij is onmiddellijk verdwe nen, nadat het schot gelost is. Hij was juist door bet raam van de provisiekamer naar binnen gedrongen toan William op hem toeliep en zijn leven verloor bil de poging om zijns meesters bezittingen te redden." «Hoe laat «In den afgeloopen nacht, mijnheer, ongeveer twaalf uur Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1