DE GEHEIMZINNIGE MOORD. Xo. 122. Honderdste jaargang. 1898. VRIJDAG 14 OCTOBER. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON A. CONAN DOYLE. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f »,§D 5 franco door het iele rijk t 1. 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. f KI V Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n|c'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. Bezoek Commissaris der Honlngin. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenen dat de heer Com missaris der koningin in deze provincie, voornemens is deze gemeente te bezoeken op Vrijdag IJ- October a.s. Voor hen die Zijn HoogEdelGestrenge op dien dag wenschen te sprekenzal daartoe gelegenheid worden aangeboden ten stadshuizeindien zij zich vooraf ter gemeente-secretarie hebben aangemeld om op de audientie- lijst te worden geplaatst. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 10 October 1898. A. MACLAINE PONT. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kwartaalsch kohier der bedrijfsbelasting No. 11, dienstjaar 1897/8, op 11 October 1898 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, den 12 Oct. 1898. A. MACLAINE PONT. XXXV. De artisten zijn uit hun zomerrust ontwaakt en in weinige dagen zijn wij gekomen in het volle seizoen van tooneel en muziek. De Sommerfrischler zijn weergekeerd, voldaan over de genietingen die het buitenleven hun deed smaken en innerlijk blij dat zij niet voorgoed in het land van bosschen of weiden moeten leven Am sterdam is een eenige stad om uit te gaan. Veel zien en veel hooren zonder er schatten voor uit te geven ziedaar een der grootste attracties van de hoofdstad in het winter-seizoen. Wie eenmaal van die vruchten geproefd heeft is eigenlijk voor oen provincie stadje bedorven. Al komen daar ook de Amsterdamsche opera- en tooneelgezelschappen, dan krijgt men toch maar een verwaterde editie te zien van hetgeen in de hoofdstad wordt gepresteerd en het ophouden van »het fatsoen" voor de buitenwereld brengt dikwijls mee dat men plaatsen moet nemen voor een hoogeren en dnurderen rang dan eigenlijk met de belangen der beurs is overeen te brengen. In Amsterdam is men in dit opzieht veel vrijer. Wie veel te missen hebben kunnen zich het genoegen gunnen van een met peluche overtrokken zitplaats vóór in de zaalmaar ook zij die als stelregel aannemen om nooit meer dan één gulden per avond uit te geven kunnen plaatsen bekomenwaar men aangenaam zit tusschen menschen van ontwikkeling zonder dat men zich ook maar een oogenblik behoeft te geneeren. Daardoor kunnen b.v. jongelui met muzikalen aanleg alle belangrijke uitvoerin gen in een seizoen meemakenterwijl hun dat nog geen f 50 behoeft te kosten. DOOR i) »Zoo, dan zullen wij er ons terstond heen begeven," sprak de kolonel, kalm zijn ontbijt neerzettende. »Het is een leelijke geschiedenis," liet hij er op volgen, toen de huisknecht was vertrokken. »Het is onze voornaamste landjonker, de oude Cunningham en een zeer fatsoenlijk man. Deze geschiedenis zal hem zeer treffen, want de overledene is jaren lang bij hem in betrekking en was een goed bediende. Hij is waarschijnlijk als offer ge vallen van dezelfde schurken die bij Acton hebben ingebroken.'' »Eu dat zonderlinge allegaartje hebben gestolen," zeide Holmes veelbeteekenend. Joist." »Hm Het kan wel de eenvoudigste zaak ter wereld wezendoch op 't eerste gezicht lijkt de geschiedenis wel wat zonderling, vindt u ook niet Men zou van inbrekers, die het platteland tot het terrein van hunne werkzaamheden hebben uitgekozen, mogen verwachten, dat zij in de eerste plaats zorgden voor afwisseling in het tooneel hunner daden en niet binnen een paar dagen tweemaal in hetzelfde district inbraak pleegden. Toen u gisterenavond sprak over het nemen van voorzorgsmaatregelen, dacht ik bij mij zelf, dat dit wel de laatste gemeente moest wezen, waarop de dief of dieven hunne aandacht zouden vestigen. Hieruit blijkt, dat ik nog veel heb te leeren." »Ik denk dat het iemand hier uit de buurt is," zei de kolonel. »Als mijne gissing juist is, is het ver klaarbaar, dat hij de landhuizen van Acton en Cunning ham heeft uitgekozen daar die hier in den omtrek de grootste zijn. De keus van uitgaan is op het oogenblik al buiten gewoon ruim. Overdag minder, want alle amusementen vallen in het niet bij de heerlijke tentoonstelling van Rembrandt's werkendie met zooveel zorg zijn gearrangeerd, dat 't voor menigeen nu eerst duidelijk wordt, waarom men hem als/den Hollandschen Schilder- vorst prijst, 't Is mij meermalen in het Rijks Museum opgevallen, hoe daar .De Nachtwacht" het effect op den niet-desknndigen toeschonwer miste menigeen stond ervoor te kijken met de onmiskenbare nitdrukking op zijn gezicht, dat hij niet begreep hoe van dit Schilderij nu zoo'n kolossale ophef werd gemaakt. Laten diezelfde per sonen maar eens op de Rembrandt-tentoonstelling komen, dan zullen zij geen bewondering hebben te huichelen, maar zij zullen ongemerkt in extase komen voor het talent van den ongeëvenaarden schilder. Zoo gaat 't ook met andere stukken van Rembrandt en dan is 't dubbel te Detreuren dat deze indruk verzwakt wordt door doe ken waaraan men den illnstren klenren-toovenaar niet zon herkennen. De commissie voor de tentoonstelling (A. K. P. P. R. van Hasseltvoorzitter, Bart van Hove, vice-voorzitter, W. J. Geertsema, penningmeester, 0. G. 't Hooft, secretaris en nog acht andere heeren als lid) heeft geen moeite ontzien om zooveel mogelijk doeken bjjeen te krijgen ten einde den meester te knunen volgen .door zijn geheele kunstenaarsloopbaan den nauwgezet- ten zoeker in de werken zijner jeugd tot in den forschen samensteller der grootsche composities van zijn gerijpt schilderstalent." Die pogingen zijn schitterend bekroond want ruim honderd schilderijen en ruim 250 teekeningen werden bijeengebracht en tot. de inzenders behooren de Keizer van Duitschland de koningin van Engeland, de hertogen van Westminster, Devonshire en Derby, de graven Spencer en Nortbrook, de groothertog van Saksen, vorst Lichtenstein te Weenen, de vorst van SalmSalm, Prof. Martins te Bonn en nog vele andere bekende kunstvrienden meer, terwijl ook verscheidene buitenlandsche musea tijde lijk schilderijen in bruikleen afstonden. Desalniettemin blijft 't mijne meeningdat 't een daad van piëteit tegenover de nagedachtenis van Rembrandt zou zijn geweest, wan neer men het minder geslaagde werk niet had opgehangen en daarmee had voorkomendat over da bewondering der toeschouwers voor de meesterstukken een schaduw wordt geworpen door daarnaar te kijken. Intnsschen blijft de expositie in haar geheel toch een evenement in de kunstwereld zooals wellicht nimmer terugkeert. Wel haast gaan de wondere doeken weer naar Oost en West en naar Zuid en Noord wanneer zullen zij weer in één gebonw vereenigd worden. Die overweging moge er de lezers van dit blad toe leiden om zoo zij eenigszins knnnen een bezoek te brengen aan het Stedelijk Museum, waar de entréeprijs thans op enkele dagen van de week tot f 1 is verlaagd zij moeten echter niet lang wachten, want op 31 October is de onherroepelijke sluiting be paald. Zijn zij na zulk een bezoek nog niet des ziens moededan knnnen zij daarmee combineeren het be zichtigen van de Rileederdrachten-tentoonstelllng, insgelijks in het Stedelijk Museum en aan de Oranje »En ook de rijkste .Dat zou men verwachtendoch genoemde families hebben eenige jaren geleden een proces gehad, waar door zij beiden, geloof ik, zeer verarmd zijn. »De oude Acton maakt aanspraak op een deel van de bezittingen van Cunningham en de advocaten hebben ze met beide handen gepinkt." .Als de dief hier in de buurt tehuis behoort, zou het niet moeilijk wezen hem in handen te krijgen," zei Holmes geeuwend. .Gij hebt gelijk Watson, ik zal mij er niet mee bemoeien." Op dit oogenblik diende de huisknecht den inspecteur Forrester aan. Deze ambtenaareen jonge man met een schran der scherp geteekend gelaat, kwam de kamer binnen stappen. .Goeden morgen kolonel," zeide hij. »Ik hoop niet, dat ik ongelegen kom, maar wij vernemen, dat mijnheer Holmes van Baker Street hier is." De kolonel wuifde met de hand in de richting waar mijn vriend zat en de inspecteur boog. .Wij meenden dat n misschien niet ongenegen was, bij ons te komen, mijnheer Holmes." .Het noodlot is tegen ons, Watson," sprak Holmes lachend en zich toen tot den inspecteur wendend, ver volgde hij: »Wij spraken juist over de geschiedenis toen gij binnenkwaamt. Misschien weet gij eenige bij zonderheden." Toen hij op de hem eigen wijze in zijn stoel ach terover ging leunen, wi3t ik, dat de zaak hopeloos stond. .Bij de inbraak in 't hnis van Acton," zeide de inspec teur, .vonden we niets, dat ons op 't spoor kon brengen, maar hier zijn tal van aanwijzingen en zonder twijfel is in beide gevallen de inbraak door dezelfde personen gepleegd. Men heeft den man gezien." .Ha »Ja, mynheer, maar hij maakte zich onmiddellijk na het schotdat dien armen William Kirwan doodde, nit de voeten. De heer Cunningham zag hem door het venster van uit de slaapkamer en de heer Alec Cunning ham van nit de gang van het achterhuis. Het was een Bïassautentoonstelling in het Fragmenten-gebouw van het Rjjks Museum dat daar dicht in de buurt is. Ook deze exposities zijn zeer interessant bezoekt men ze echter alle drie op één dag dan loopt men gevaar, dat men aan ieder op zichzelf niet het verdiende recht laat wedervaren. En nu de avond-vermakelijkheden in haar bonte verscheidenheid. Laat ons beginnen met de beide te Amsterdam geves tigde opera's, die zich uitputten om het fraaiste en arti- stiekste te geven, opdat de eene instelling de andere overvlengele. Vooral bij de Hederlandsche Opera is 't een strijd van to be or not to be. In een vorigen brief deelde ik mede, hoe zij weer een stapje van den afgrond was achteruit getrokken en sedert heeft zij eens deels veel voorspoed maar aan den anderen kant ook veel tegenvallers gehad. De zalen zijn veel beter bezet, maar met een der voornaamste artisten, mevrouw Tanus- ehowski, is 't tot een conflict gekomen, zoodat zij is vertrokkon en de directie thans genoodzaakt is voor elke opera gasten te engageeren als mevrouw Engelen, mej. Camille Seygard en mej. Marie van Gelder, hetgeen natuurlijk veel geld kost. Als troefkaart zal zij voorts bnitenlandsche sterren van de eerste grootte uitspelen voor dinsdag is het optreden aangekondigd van Sigrid Arnoldson, die in Amsterdam reeds herhaaldelijk haar auditorium in verrukking wist te brengen. Bij de Ne- derlandsche Opera is op het oogenblik de eenige vraag, hoe zij de zalen, waar zij optreedt, voor die angstige leegte kan behoeden en of de financiën wel die uiterste krachtsinspanning veroorloven komt eerst in de tweede plaats. Trouwens, het zal een zware taak zijn om 't op den duur tegen de Italianen nit te honden. De heer de Hondt heeft werkelijk een prachtig ensemble bijeen ge bracht en de tooneelen van ongekend enthousiasme van het publiek, die verleden jaar zoo karakteristiek waren, hebben zich nu reeds bij de eerste uitvoeringen herhaald. De Italianen in hun eigen taal hunne zoet-vloeiende opera's te hooren zingen is een genot, dat de Neder- landsche Opera met hare ongelukkige vertalingen van buitenlandsche meesterwerken ternauwernood kan ver schaffen. 't Is alleen maar de quaestie, of de heer de Hondt voldoende recettes zal maken om zijn artisten tevreden te stellen de vrienden der Nederlandsche verwachten dat als de ontvangsten beneden de raming bljjven er wel zeer spoedig een botsing zal komen met de directie die niet veel andere principes moet huldigen dan de directeurs van rondreizende kermisgezelschappen. In de opera's welhaast komt de Fransche nit den Haag ook nog eenmaal per week is derhalve voor het publiek al bijzonder veel te genietenwaar wedijver bestaat, wordt de kunst niet het slechtst gediend. Andere mnziek-instellingen moeten nn ook wel een bijzonder menu voorzetten om niet op den achtergrond te geraken. Vandaar dat er in het Concertgebouw telkens avonden worden gewijd aan het optreden van Euiopeesche cele- briteiten. kwartier voor twaalf, toen de Cunningham's door een hevig rumoer werden opgeschrikt. De oude heer had zich juist te bed begeven en Alec Cunningham rookte een pijp in zijne kleedkamer. Zij hoorden beiden den koetsier om hulp roepen en Alec snelde naar beneden om te zien wat er aan de hand was. De achterdeur stond open en toen hij beneden aan de trap kwam, zag hij bniten twee mannen met elkaar worstelen. Een van hen loste een schot, waarna de moordenaar door den tain liep en over de heg sprong. De heer Cun ningham zag door het venster van zijn slaapkamer, dat de kerel den weg bereikte doch verloor hem toen opeens nit het oog. Alec trachtte den stervende te helpen en in dien tusschentijd is de moordenaar ont snapt. Behalve dat wij weten dat het een man is van middelmatige lengte en hij in een donker pak gekleed wasis ons niets van zijn persoon bekend, maar bij ons onderzoek gaan wij met kracht en overleg te werk en als het een vreemdeling is, znllen wij dra weten, wie hij is." .Wat deed die William Kirwan daar? Zeide hij iets voor hij stierf P" .Geen woord. Hij woonde met zijne moeder in het tuinhuis daar hij een zeer trouw en zorgvuldig bediende wasvermoeden wij dat hij naar het woonhuis van Cunningham is gegaan om te zien, of alles in orde was. Natuurlijk was het gebeurde ten huize van Acton oor zaak dat iedereen op zijn hoede is. De inbreker moet even te voren door de denr naar binnen gekomen zijn het slot was met geweld verbroken toen William hem overrompelde." .Zeide William iets tot zijn moeder, voor hij uitging .Zijne moeder is een stokoude vrouw en zeer doof; wij kunnen niets van haar te weten komen. Door den schrik is zij half ziek geworden. Ik geloot dat zij nooit helder van geest was. Er is evenwel een zeer gewichtige omstandigheid. Zie hier Hij nam een klein stukje papier uit zijn zakdoek en streek het op zijn knie glad. Dit had de doode tusschen duim en vinger, toen hij gevonden werd. Het schijnt van een grooter blad afge-

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1