Buitenland. Nederland. of Op hst gebied van het tooneel is niet dezelfde meting van krachten. »Het Nederlandsch Tooneel" heeft op zijn repertoire een afwisseling van klassieke en mondaine stukken waarbij met ingenomenheid te constateeren valt, dat de opvoeringen van »de Vrek" nog al veel belang stelling vinden. Bij van Lier heeft de bekende revue- dichter Reijd;ng op oude gegevens een actueel gelegen heidsstuk gefabriceerd, waarvan de titel Een dolle Boel" al den inhoud verraadt het stuk wordt vlot gespeeld, de costumes zijn schitterend en al zal 't geen Doofpot" of »Luilekkerland" worden, toch mag men een vrij groot aantal opvoeringen verwachten de mensehen willen graag lachen en Reijding verstaat de kunst hen in dit zwakke punt te treffen. De ware tooneel-vrienden zijn 't best te spreken over de Nederlandsche Tooneelvereeniging die den moed heeft gehad het stof te schudden van Bredero's »De Spaansche Brabander" en daarmee een ongedacht succes heeft verkregen. De bezoekers blijkeD genoeg gevoel voor de historie te hebben dat zij zich niet ergeren aan uitdrukkingen en toestanden, die hedon ten dage shocking zouden worden gevonden en eigenaardig is zeker dat ook uit de provincie die altijd den naam heeft van preutsch te zijn bij het gezelschap verzoeken zijn ingekomen om daar »De Spaansche Brabander" te vertoonen zonder ook maar één passage te schrappen. Misschien draagt daartoe wel bij dat Prof. Dr. Jan ten Brinkdie veel autoriteit heefternstig heeft gewaar schuwd tegen verminking van het stuk. In de Plantage Pransche Laan en in den Parkschouw burg wordt voortdurend gespeculeerd op den dramalie- venden zin van het publiek. Stukken als »De Zwarte Dokter" en »Het Geheim van den Blinde" trekken vooral op Zondagavond, stampvolle zalen. Voor de meer ernstige kunst in de Plantage komen zoo nu en dan de Rotterdammers zorgendie o. a. deze week in den IIol- landschen Schouwburg Lotos" van mevr. Snijdervan Wissekerke met zeer veel succes opvoerden. Tusschen al die diverse partpen in staat en blijft altijd staan het gezelschap van Prot in den Frascati-schouw- burg. Of er al strijd is op kunstgebied en of de al tisten elkaar onderling in hun bestaan bedreigen daar merkt men er niets van als Prot maar de hand gelegd heeft op een mooie operette, hetgeen hem meestal gelukt, dan wordt avond aan avond voor een steeds dankbaar pu bliek hetzelfde gespeeld en de kas beloont de artisten. Men weet daar het dubbelzinnige zoo aan te kleeden, dat de ingewijde zich van lachen verkneutert en de reine niet gehinderd wordt door iets plats, terwijl onschuldige scherts zoo nu en dan allen doet giechelen in dit op zicht kan aan alle menschen, die »den bokkepruik op hebben" een bezoek aan Prot worden aanbevolen, want opgemonterd zullen zij bui waarts koeren. Wij bemerken, dat wij wat zijn begonnen met onze opsomming van vermakelijkheden. De gewone lengte dezer brieven is reeds overschreden en nog zijn wij volstrekt niet aan het einde onzer taak. Wij moesten eigenlijk nog spreken over de Artis-concerten, over de concerten van »Ons Huis" en »Volksontwikkeling", over uitvoeringen van particuliere gezelschappen ais b.v. sJustus van Mau- rik Jr." op Zaterdagavond j.L, van concerten door zioh tijdelijk vereenigende artisten als b.v. van Orelio, Wol- ters en Mann op Zondagavond j.l., over de operette gezelschappen in het »Salon des Variétés" en in »Flora En dan zijn er het circus Renz en het circus Carré, die met paardendressuur of specialiteiten en beiden door hun bioscopische voorstellingen van de jongste Septem- ber-feesten vooral op Zondagavond tot den nok zijn gevuld. Ook hier drijft de concurrentie tot afwisselende programma's en wie minder gevoel heeft voor de schoone kunsten vindt daarop licht iets van zijn gading. Men vergelijke daarmee eens wat men in andere steden van ons land te zien krijgt en dan zal men met ons concludeerendat Amsterdam als uitgaansstad in den winter eenig is. 's Zomers mogen wij mopperen over de stinkende grachten de benauwde straten de afgemeten porties duinwater en den malaria-atmosfeer, 's winters worden wij voor dat alles schadeloos gesteld en dan beseft een Amsterdammer eerst, waarom zoo velen, die een tijdlang het forensen-leven zijn gaan leiden, toch weer metterwoon terugkeeren naar de stad, die zij zoo goed meenden te kunnen missen seheurd. Gij zult bemerken dat het uur hetwelk daarop vermeld staat hetzelfde is, als waarop de ongelukkige man zijn einde vond. Het is mogelijk dat de moorde naar hem het overige blad papier uit de hand heeft ge scheurd maar evengoed dat den moordenaar dit stukje papier is ontrukt. De inhoud luidt bijna als een afspraak." Holmes nam het stukje papier in de hand. Wanneer wij denken, dat het een afspraak is," ver volgde de inspecteur, »is ook het vermoeden niet geheel ongegrond dat deze William Kirwan ofschoon hij den naam had een eerlijk man te zijn met den dief in be trekking stond. Hij kan hem daar we] hebben ontmoet, hem zelfs bij het plegen van inbraak geholpen hebben waarna zij misschien in twist zijn geraakt. »Dit schrijven is van buitengewoon veel belang," zeide Holmesdie het met groote aandacht had beschouwd. »Er zijn dieper wateren, dan ik had gedacht.' Hij liet het hoofd op de hand zinken, terwijl de inspecteur glim lachte, toen hij de uitwerking zag, die zijn zaak had op de vermaarde Londensche specialiteit in politiezaken. »Uwe laatste opmerking dat er wel verstandhouding kan hebben bestaan tusschen den inbreker en den knecht, en dit briefje een afspraak tusschen hen inhieldzeide Holmes thans „komt mij niet ongegrond voor. Maar dit schrijven zou doen vermoeden hij liet opnieuw het hoofd op de handen zinken en bleef eenige minuten in diep gepeins verzonken. Toen hij het hoofd weer ophief, zag ik tot mijne verwonderingdat zijn wangen een levendige blos toonden en zijn oogen schitterden als vóór zijn ziekte. Hij sprong overeind, weer geheel met de oude geestkracht bezield. »Ik wil u iets zeggenzeide hij. »Ik zou gaarne wat meer van de bijzonderheden van dit geval willen weten. Daar is iets indat mij buitengewoon belang inboezemt. Als u hot mij toestaatkolonel wil ik u en mijn vriend Watson verlaten en met inspecteur For rester een kijkje nemen op het tooneel van de misdaad en onderzoeken of een paar kleine bij mij opgekomen vermoedens bewaarheid worden." Anderhalf uur ging voorbij. Toen kwam de inspecteur alleen terug. Word', vervolgd. zich aan de Span- DlITSCHLtAn. Met grootsche gevoelens van algemeene menschenliefde en vrede trekt keizer Wilhelm naar het Heilige Land. Volgens de »Daily News" heeft de Keizer in een brief aan zijne grootmoeder, koningin Victoria, uiting gegeven aan zijne vurige wenschen, dat er warme vriendschap moge heerschen tusschen Dnit- schers en Engelschen. De Keizer schrijft o.a. »Ik wensch de Heilige plaatsen te bezoeken met ge dachten van vrede en vriendschap voor de geheele menschheid en vooral voor het edele volk, dat geregeerd wordt door mijn bewonderde en geliefde grootmoeder." EAGEEAAD. Den Sirdar van het Britsch-Egyp- tische leger, sir Herbert Kitchener, of liever lord Khar toem, is het eere-burgerschap der stad Edinburg ver leend. Volgens officieele berichten is Calcutta nu vrij van pest. In de laatste tien dagen kwamen geene nieuwe gevallen voor. Te Bombay breidt de epidemie zich niet verder uit, maar te Bengalore neemt zij toe. FBAKKRIJii. De gerechtelijke verkooping van de meubelen van Zola heeft den 10 onder ontzaglijken toeloop van volk plaats gehad. Namens mevr. Zola verzette de deurwaarder zich tegen den verkoop, doch zonder ge volg. Te twee uur werd het eerste stuk ingezet, het was een notenhouten tafel, stijl Louis XIII, die voor 32.000 francs werd gekocht door den uitgever Fas- quelle. Toen de deurwaarder hierop aankondigde, dat de verkooping was afgeloopen, begon het aanwezige pu bliek te jouwen en te schreeuwen. Ue politie ontruimde de straat, hetgeen zonder bijzondere wanorde geschiedde. In de officieele rapporten wordt geconstateerd, dat de stand van de werkstaking aanmerkelijk verbeterd is. SPASJE. De regeering heeft een telegram ontvan gen, meldende, dat op de Visayas-eilanden 38 hoofden der opstandelingen met 4000 jaarden hebben onderworpen. TURKIJE. De sultan heeft de voorwaarden van de vier mogendheden, voor de bevrediging van Kreta en de instelling van een autonoom bestuur op het eiland, goedgekeurd. Naar Reuter uit Konstantinopel meldt, heeft de sultan slechts enkele wenschen daarbij uitgesproken. Thans wacht men op het bevel aan Edhempacba, om met de Turksche troepen binnen een maand het eiland te verlaten. Zola. Van Emile Zola wordt een nieuw werk aangekon digd getiteld Fécondité. Een reuzenfiets. Het rijwiel, dat in Amerika voor de Parijsche wereldtentoonstelling van 1900 gebouwd wordt, is een ware reuzenfietswant slechts een reus, driemaal zoo groot als de beroemde kolossus van Rhodes, zou er op kunnen rijden. Ze is zorgvuldig gefabriceerd van het fijnste, sterkste staal, en wat de Eiffeltoren voor de vorige was, zal deze fiets voor do aanstaande Fransche tentoon stelling zijn. Men verwacht dan ook, dat ze de grootste aantrekkelijkheid van de geheele inrichting zal uitmaken. Het monster zal boven alle hooge, omringende gebouwen uitsteken en zadel, wielen enz. zijn gezamenlijk in de juiste afmetingen gehouden. Op zich zelf is het een heel gebouw. Benedon in ieder wiel, in de banden uitgesneden, bevinden zich twee groote ingangenwenteltrappen voeren van de deuren naar de voor- en achterzijde van ieder wiel tot aan het uiterste einde van de machine. Ook leiden wenteltrappen naar het zadel en den stuur stang. De trappers worden overal door kleine venstertjes verlicht, waardoor de bestijger van de fiets telkens een afwisselend uitzicht hoeft, hetgeen vooral prachtig moet zijn van de stuurstang. Op het zadel, waaromheen een ijzeren leuning loopt, bevindt zich een groot platform hierop is plaats genoeg voor een restauratie, een orkest en een dansvloer. Werkelijk zullen hier tijdens den duur der tentoonstelling bij gnnstig weer bals gegeven worden De ruggegraat van de reuzenfiets bevat een groote eet zaal, waarvan de geheele lengte door een tafel zal inge nomen worden, waaraan 600 personen gemakkelijk kunnen zitten. (»De Fiets Katten en keelziekte. In een Fransch tijdschrift voor kinderziekten wordt opnieuw de aandacht gevestigd op de wijze, waarop zich de kwaadaardige keelziekte (diphtheritis) verbreidt. Uit dit artikel blijkt, dat in het bijzonder de kat voor deze ziekte zeer vatbaar is en inderdaad de uitbreiding ervan zeer bevordert. Maar ook andere dieren zijn er vatbaar voor. In een dorp nabij Baden werden eenden en kippen ingevoerd, die leden aan eeno ziekte die op keelziekte geleek de helft van deze dieren stierf. Vier katten, die tusschen de vogels rondliepen, kregen dezelfde ziekte en overleden eraan, en vier van de zes knechten, die met de zorg voor de vogels belast waren, werden even eens aangetast. In het dorp zelf kwam geen enkel geval voor. Een ander dokter deelt mede, dat eens vijf kinderen aan keelziekte leden en dat de drie jonge katten, waar mee ze gespeeld hadden, stierven aan verstikking door keelziekte. In weer een ander geval kon men duidelijk bewijzen, dat een kat kinderen had besmet. Dergelijke feiten dienen onder het oog van het groote publiek te worden gebracht, omdat in het algemeen de kinderen zoo druk met allerlei dieren spelen. Ze kunnen ook dienen ter verklaring van de enkele gevallen van keelziekte, waarvan men den oorsprong mair niet kan nagaan, omdat men niet bedenkt, dat er een konijn kat ziek was, voor de kinderen ongesteld worden. Naar het schijnt, bestaat er ook verband tusschen de hokken, waarin dieren worden opgesloten en het voor komen van keelziekte in de woningen nabij deze hokken. En waarschijnlijk wordt niet alleen diphtheritis, maar ook menige andere besmettelijke ziekte door onze huis dieren overgebracht. Proel'zulveifooerdelij. De heeren Jbr. Mr. P. van Foreest, Heilo, voorzit ter G. Vas VisserAmsterdam J. L. T. Groneman Wieringerwaardprof. dr. H. P. Wijsman, Leiden D. Brander, Hoogkarspel P. B. J. Ferf, Haarlemdr K. H. M. v/d Zande, Hoorndr. J. W. Chr. Goedhart, Hoorn W. Keestra, Hoorn F. W. J. Boekhout, Hoorn J. Mesdag Leeuwarden G. Wonder, Hoorn, penning-; meester en mr. J. KrusemanAmsterdam, secretaris, vormende de Vereeniging tot exploitatie eener proefzui velboerderij te Hoorn vestigen in eene circulaire er de aandacht op hoe bij koninkljjke boodschap van 2 Juli 1898 een ontwerp van wet bij de tweede kamer is ingediend tot verhooging en wijziging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1898. In dat ontwerp worden door den minister van binnenlandsche zaken de noodige gelden aangevraagd voor de stichting van een nieuw gebouw voor het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn zoowel met het oog op de eischen van den algemeenen dienst aan dit Proefstation, als ten einde een goede lokaliteit en inrichting te verschaffen aan de bac teriologische afdeeling dezer instelling. De werkzaamheid dezer bacteriologische afdeeling kan van groote beteke nis worden geacht voor den landbouw en met name voor de zuivelbereiding in ons land. Er komen toch in de zuivelbereiding in het bijzonder bij de productie van kaas, en bij de kaasziekten en kaasgebreken, vele bacte riologische processen voorwelke meerendeels nog onverklaard zijn. Het sedert 1893 bestaande bacteriologische laboratorium te Hoorn heeft wel reeds over verschillende vraagstukken welke zich voordoen, een begin van licht verspreiddochindien deze inrichting hare taak zal kunnen vervullen op eene wijze, welke onze zuivelberei ding op oen hoogeren trap zal brengen, dan moet naar behalve over eene goede localiteit zoowel voor laborato rium als voor het bereiden van zuivelproducten, de beschikking worden gegeven over een eigen boerderij welke in afmetingen, aantal koeien en verdere bijzonder heden geheel overeenstemt met de boerderijen, zooals zij door praktische landbouwers wordt gedreven. Alleen onder zulke omstandigheden is de bacterioloog volkomen zeker van de grondstoffen met welke hij werkt, terwijl, zoolang de benoodigde melk moet worden gekocht, het melken en de eerste behandeling van de melk aan de contióle van den bacterioloog ontgaan, en er storende invloeden kunnen optredenwelke de proefnemingen doen mislukken. Op eene zoodanige proefzuivelboerderij zal, behalve voor wetenschappelijke, ook voor praktische proeven op het gebied der zuivelbereiding een uitstekende gelegenheid worden gevonden. In bovenvermeld ontwerp eener suppletoire begrooting heeft de minister van binnenlandsche zaken tevens een bedrag aangevraagd van f 15000.— voor de stichting van een proefzuivelboerderij verbonden aan het Rijksland bouwproefstation te Hoorn. Een geschikt terrein voor de stichting dezer beide gebouwen is door het gemeente bestuur van Hoorn kosteloos aan het Rijk aangeboden. Daar uit den aard der zaak het exploiteeren eener boerderij door het Rijk zelve zeer bezwaarlijk, zoo niet ondoenlijk is, hebben genoemde heeren nu gevormd eene Vereeniging tot exploitatie der proefzuivelboerderij te Hoorn," welke zich voorstelt het beheer over deze boer derij op eene zoo economisch en practisch mogelijke wijze te voeren. Het spreekt echter vanzelf dat de exploitatie telken jare een nadeelig saldo zal opleveren. Immers eenerszijds kosten proefnemingen op zich zelf geld, en anderzijds wordt door die proefnemingen de opbrengst der producten belangrijk benadeeld. De berekening te dien aanzien is dat de uitgaven bedragenaan landhunr, arbeidsloonen, administratiekosten veevoeder, onderhoud en afschrijving, verlichting, brandstoffen, assu rantie, rente obligatieleening en verdere onkosten f 8800. aan kosten der proefnemingen f 2000,te zarnen f 10800,de ontvangsten: aan opbrenst boter enkaas f 2500,afzet van vee, schapen en varkens f 1600, subsidie f 6700,tezamen f 10800, In het geraamde jaarlijksch tekort is voorzien door eene voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren toegezegde subsidie van de provinciale staten van Noord- hollaud° ad f 3350,— terwijl de andere helft van de benoodigde subsidie door den minister bij bovenvermelde suppletoire begrooting is aangevraagd. Tevens heeft de minister een bedrag van f 5000,aangevraagd als sub sidie voor eerste inrichting der boerderij. Bij de gevoerde onderhandelingen is evenwel op den voorgrond geplaatst, dat door belanghebbenden en belang stellenden in deze zaak een voldoend bediijfs- en waar borgkapitaal zoude moeten worden bijeengebracht om de Vereeniging de noodige stabiliteit te verzekeren en niet alles in dezen van staat, provincie en gemeente mag worden verlangd. Het bedrag van het benoodigde kapitaal is op f15000,bepaald. De vereeniging doet nu een dringend beroep, er toe bij te dragen dat het welslagen van dit, voor onze natio nale zuivelbereiding zoo gewichtige plan, worde verzekerd door geldelijken steun in het bijeenbrengen van het ver- eischte kapitaal. Giften en jaarlijksche donatiën zullen natuurlijk hoogst welkom zijn. Echter worden ook uitgegeven obligatiën f 100,—, rentende 3°/#, totdat het vereischte bedrag is bereikt. Tot den penningmeester, den heer G. Wonder te Hoorn, kan men zich desbetreffende wenden. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den raad werd door den burgemeester medegedeeld, dat bij de op 28 vSeptember bij den gemeente-ontvanger ge houden kas-verificatie bleek, dat in kas was een bedrag van f 3057,04 en dat onjtrent de concessie-aanvrage met betrekking tot gecarbureerd gas nog geen preadvies kon worden uitgebracht, vermits op de aanvrage om inlichtingen bericht was ontvangen, dat de secretaris van het consortium met een deskundige alhier een nader onderzoek zal instellen. Daarna werd met op één na algemeene stemmen besloten tot opheffing der bank van leening. Naar aanleiding van een desbetreffend adres der af deeling »Texel' van do Holl. maatschappij van land bouw werd bij acclamatie het voorstel aangenomen om ten behoeve van den te houden winter-landbouw-cursus de school voor u. 1. onderwijs af te staan. De gemeente-begrooting en die van het algemeen arm bestuur, dienst 1899, werden aangeboden, de eerste .ot een bedrag van f 58499,68, de laatste van f 3578,24, terwijl f 3000 werd gevraagd als subsidie van de ge meente. Ten slotte werd aan den heer G. Lips, ouderwijzer te Oudeschild, eervol ontslag verleend met ingang van 1 November, wegens zijne benoeming te Den Helder.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2