Stadsberichten. BURGERLIJKESTAND. 81 L Hollandse he boter in Hngeland. Het „Maandblad tegen vervalschingen'' deelt het volgende geval mede: „Een Hollandsche boterfabrikant had znivere natuur boter in Engeland geleverd, en deze was in de derde hand, in een winkeltje, waar margarine en boter te gelijk naast elkaar verkocht werden door een inspecteur van den keuringsdienst onderzocht geworden en bevonden sterk margarine-houdend te zijn. Wij gelooven nietdat één Hollandsche rechtbank den leverancier in de eerste ot tweede hand, verantwoordelijk zoude stellen voor hetgeen geworden is uit het afgeleverde (natuurlijk niet verzegeld en in een verpakking die geen enkelen waarborg opleverde voor de identiteit) in een winkelwaar zeer gemakkelijk een „vergissing" kan plaats vinden. Nochtans werd de identiteit van het monster en de door twee tusschen- personen geleverde partij eenvoudig aangenomen en aldus weder een in dit geval geheel onverdiende blaam op de Hollandsche boter in Engeland geworpen. Doch hierbij bleef het niet; de veroordeelde Engelsche firma een zeer groote maatschappij vormende, die evenwel reeds verschillende malen wegens vervalsching veroordeeld was geworden had den treurigen moedom op groote schaal strooibiljetten aan al hare klanten te verspreiden, waarin uitdrukkelijk in het algemeen tegen Hol landsche boter gewaarschuwd werd Wij hebben onzen consul te Londen den heer Maas onmiddellijk van dit laatste feit op de hoogte gesteld en twijfelen niet, of onze regeering zal krachtige maatregelen nemen om onzen, toch reeds niet bloeienden, boterhandel tegen der gelijke schandelijke practijken te beschermen." Spanbroek. Alhier werd den 7 in eene tot dat doel belegde bijeenkomst, een harmoniegezelschap opge richt, dat voorloopig onder do leiding zal staan van den heer J. Koelemey, te Oude Niedorp. Staande de ver gadering, traden 12 personen als lid toe. Respectievelijk werden tot voor?.., secr.-penningm., vice-voorz. en lid van het bestuur benoemd de heeren P. F. van den Steen, G. Igesz, 0. Hoefnagel, H. Igesz en K. Stam. Onderwijzers-vergadering. Schagen. Als vervolg op ons verslag der verga dering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arron dissement den Fielder kan nog het volgende worden medegedeeld Na do pauze gaf het zangkoor weer een paar nummers ten beste, waarna de heer Alb. H. Kroes van den Helder het woord verkreeg ter inleiding van het onderwerp „School en alcoholisme." Spreker verkondigde als eerste stelling, dat de school lijdt onder het alcohol isme van de tegenwoordige maatschappij. In het breede werd deze stelling bewezen. Van 100 kinderen lijden 70 a 80 aan epilepsie, gevolg van het gebruik van alcohol door de ouders. Ook de geestvermogens der kinderen lijden er onder, daardoor blijven ze in de klasse achter, wat storend werkt op den goeden gang van het onderwijs. Ziekelijkieid is mede een gevolg van het alcoholgebrnik der ouders en gevolg daarvan schoolverzuim. Erger nog is het, wanneer kinderen worden uitgezonden om centen te vragen voor jenever voor de ouders. Dan volgt in het gezin armoede, gebrek aan voedsel en kleeren en onver schilligheid der ouders voor de geestelijke ontwikkeling hunner kinderen. En wat moet er terecht komen van de zedelijke opvoeding der kiemen in een huisgezin waar de jenever leven licht en liefde doodt Waar eiken dag vloeken zwelgen en ruwe taal regeeren en de slechte voorbeelden schadelijke navolging teweeg brengen. Ja de school lijdt onder het alcoholisme. En daarom is het plicht van don onderwijzer den duivel alcohol te bestrijden door woord en voorbeeld. De onderwijzer kan door zijne opwekking het alcoholgebrnik voorkomen grooteren moet men trachten van den verkeerden weg af te leiden kleinen kan men wijzen op de ontzettende gevolgen v m het alcoholgebruik, dat tot misbruik leidt. Als heilige plicht moest de onderwijzer het strijden tegeD drinkgewoonte opvatten. In de school moet hij wijzen op de schadelijke gevolgen door alcohol teweeg gebracht; alcohol verkort den levensduur en maakt vatbaar voor velerlei ziekten. Het verantwoordelijkheidsgevoel moet hij opwekken. Hij moet de kinderen teeren, dat zij aan sprakelijk zijn voor bet welzijn der meuschen-maatschappij en die schade doenwanneer zij de drinkgewoonte in eere honden; zelf moet de onderwijzer voorgaan door geen alcohol te gebruiken. Leeringen wekken, voorbeelden trekken. Op school wandelingen vooral moet hij geen sterken drank gebruiken. Juist de matige gebruikers meende spreker, dragen schuld vau de heerschappij van den drankduivel eu de noodlottige gevolgen door drank gebruik teweeg gebracht. Onze regeeriug moest^ als de regeeringen van andere landen prijsvragen uitschrij ven voor het beste boek, over het alcohol-vraagstnk han delende en den onderwijzer op kweek- en normaalscholen bekend maken met de lampen door de alcohol over het volk gebracht. Allen wekte spreker op den drankduivel op elke wijze te bestrijden. Voor de onderwijzers achtte hij dit een eerste plichthet belang van het kind eischt het. In aansluiting met de rede van den inleider voerde ook de heer Berman, burgemeester van Schagen, het woord, de aanwezigen krachtig opwekkende hnn steun te verleenen aan de geheel-onthonders-beweging. Ettelijke heeren namen aan het debat over dit onderwerp dee1, velen achtten matig gebruik niet zoo schnldig als de inleider, die, de stemming der vergadering loerende kennen, zijne motie in zake geheel-onthouding niet aan het oordeel der vergadering onderwierp, maar haar, voor verwerping vreezende, zoowel als voor overrompe ling, niet uitte. Nadat zich het zangkoor nog eenmaal had laten hooren en het laatste nummer, het Wilhelmus, getoonzet voor mannenkoor door K. Hille, staande was aange hoord, nam de voorzitter het woord om dank te brengen aan allen, die hadden meegewerkt deze vergadering zoo goed te doen slagen. Inzonderheid dankte hij de beide schoolopzieners, do heeren Blum en Blichner en ue bur gemeesters van Schagen en Petten voor hunne tegenwoor digheid. Nadat nog de voorzitter, naar aanleiding van een des betreffende vraag des heeren Greidauns, had beloofd zoo mogelijk een nieuwen catalogus te laten drukken van de a rrondissements-bibliotheek, werd de vergadering gesloten. De algemeene Neder landsche V rouwen- vereeniging „Tesselschade" heeft besloten tot de oprichting van een bureau van voorlichting omtrent onder wijs, betrekkingen en beroepen voor vronwen. Als directrice van dat bureau treedt op mevrouw J. P. Lugterschuur te Amsterdam. Een waarschuwend voorbeeld. Schipper K. te Broekerhaven had wratten op de hand. Om ze te verwijderen gebruikte hij een radicaal middel: hij sneed ze namelijk met een mes af, waarna hij een roode zakdoek om de hand wond om de bloeding tegen te gaan. Al spoedig deden zich verschijnselen van bloed vergiftiging voor de band en daarna de arm zwol op, waarom geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar gemeld wordt is de toestand verbeterend. Te Oudenbosch is de groote hofstede van den heer G. Huijsmans geheel afgebrand. Acht melkkoeien en de inboedel zijn mede een prooi der vlammen gewon den. Algemeen denkt men dat bier kwaadwilligheid in het spel is, vooral omdat tijdens het blusschingswerk de slangen der brandspuiten op drie plaatsen zijn doorge sneden. Alles is verzekerd bij de Tielsche Brandwaar borg-maatschappij. Den Haag. Een ernstig ongeval heeft een dezer dagen op de Haagsche Wielerbaan plaats gehad. De be kende beroepsrenner Van der Tnijn had het ongelnk tijdens het oefenen, in volleD gang in een der bochten tegen de omheining der baan te rijden. Hij viel en bleef geruimen tijd bewusteloos liggen. Bij onderzoek bleek, dat hij den rechterarm had gebroken, terwijl beenen en rug geheel waren ontveld. Hij bekwam ook aan bet hoofd wonden van vrij ern stige aard. Een liefhebber-wielrenner, die tijdens den val achter hem reed, kwam er met eenige ontvellingen in het gelaat vrij goed af. Schagen. Den 11 vergaderde alhier de raad dezer gemeente. Onder de ingekomen stukken was het proces verbaal der kasverificatie, wijzende op een ontvangst van f 105.545.87s, een uitgaaf van f 100.539.685, batig saldo in kas bevonden f 5006.19. Op voordracht van het hoofd der school, den heer J. H. Ressing, werden de onderwijzers li. M. Th. ter Linden en M. Visser, benoemd tot onder wijzers der herhalingsschool. Aangeboden werd de gemeente- begrooting over 1899, sluitende in ontvangst en uitgaaf mot een bedrag van f 32741.15. Tot leden der commissie van rapport over die begrooting werden benoemd de heeren W. Roggeveen (Jz., C. A. Hoogscbagen en J. v. d. Maaten. Nog werd besloten de beide slottorentjes tegen brandschade te verzekeren, het bewoonde voor f 3000, het niet-bowoonde voor f 2000, terwijl op voorstel des voorzitters aan de schoolcommissie zal gevraagd wurden, hoe zij denkt over het benoemen van 2 damesleden bij de 7 heeren-leden dier commissie. Bij de rondvraag vroeg de hoer 0. Asjes o.a. of het niet gewenscht zon zijn marktgeld van de boter te heffen. De voorzitter beloofde dit in overweging te zullen nemen. Haringcarspel. Daartoe aangemoedigd door de flinke hnnrprijzen, die de laatste jaren worden besteed voor bouwland, heeft het kerkbestuur der hervormde gemeente alhier besloten, dit jaar wederom eenige per- ceelen weiland, gelegen onder Haringcarspel, Warmen- huizen eu Oudkarspel ter grootte van ongeveer 71ji H.A. te verhuren om te worden geploegd. De groentebonw, die in deze streken toch al een groote vlucht heeft ge nomen, zal hierdoor weer worden uitgebreid, en die uit breiding komt ten goede aan de arbeidende klasse, wijl bouwland meerdere werkkrachten eischt dan weiland. Haarlem. Op last van den Burgemeester zullen gedurende de loting voor de militie, die den 11 is aan gevangen, de herbergen in den omtrek van het lotings gebouw eiken dag tot na afloop der loting gesloten moeten zijn. Een alhier wonend dienstmeisje, dat Zondagavond naar hare betrekking te Heemstede terugkeerde, geraakte daar bij het afspringen van een wagen van de stoomtram zoodanig onder de wielen, dat zij met verbrijzeld rech- terbeen en gebroken arm naar het Diaconessenhuis te Haarlem moest worden vervoerd. Door de duisternis misleid kwamen in den Riet- veldschen polder onder de gemeente Hazerswoude, door verdrinking op jammerlijke wijze om het leven de jonge dochters H. de Kort, oud 18 jaren, en M. Groen, ond 19 jaren. Verschrikkelijk was de nacht dien de ouders en verdere familie der overledenen doorbrachten, daar de lijken eerst den daarop volgenden morgen zijn gevonden. Orello Wolters Mann. Deze drie kunstenaars maken een kunstreis door ons land en hebben besloten ook deze stad te bezoeken. Het concert is bepaald op donderdag, den 20, en wordt gegeven in het lokaal Harmonie. De coneertgevers hadden zooals zich begrijpen laat in andere plaat sen een buitengewoon succes. Waar Orelio met zijn machtig gelnid, Wolters met zijn gevoelvol spel en Mann met zijn artistiek accompagnement samenwerken mag men iets buitengewoons verwachten. Voor de muziek liefhebbers belooft deze avond veel. GETROUWD. 12 Oct. Johan Coenraad Altorffer en Christina Johanna de Veer. GEBOREN. 13 Oct.. Oeertrnida, d. van Martinns Jacobus Driesen en Oeertrnida Ligthart. ©terleek. Geboren. 21 Sept. Trijntje d. van Gerrit Rol en Jannetje Borst. Overleden. 11 Sept. Pieter, z. van Arie Kooij en Baafje Bakker, 18 j. 22 Trijntje, d. van Gerrit Rol en Jannetje Borst, 1 d. Barsingerhorn. 1-30 Sept. Getrouwd. Cornelis Jansen en Aafje Kuiper. Geboren. Neeltje d. van Willem den Adel en Antje Wuis. Jan z. van Jan Dirks en Zusanna Dobber (woonpl. Zaandam). Trijntje Jacoba d. van Jan Portegijs en Maartje Portegijs. Overleden. Aaltje van Hesselingen echtgen. van Jan Stins, 34 j. Gerrit Bellis echtgen. van Trijntje Boender 68 j. Wijbreg Vink echtgen. van Cornelis Smit77 j. Winkel. Ondertrouwd: 23 Sept. Klaas Slik en Trijntje Galis. Getrouwd: 2 Sept. A. Latenstein en T. Knecht. Geboren. 4 Sept. Trijntje d. van Dirk Kort en Maartje Singer. 24 Nicolaas Dirk, z. van Dirk Appel en Betje Ruig. Een levenloos aangegeven. Koedijk. Ondertrouwd 9 Sept. en g e t r o u w d 24 Sept. Pieter Slot en Aaltje Pel. Geboren. 1 Sept. Maria, d. van Simon Klaver en Trijntje Bleeker. 23 Jacob, z. van Jacob Kooij en Maartje van der Wonde. 26 Jacob, z. van Jacob Groot Jr. en Trijntje van Essen. Overleden. 1 Sept. Maartje Ridder, 16 w. 23 Anna Elisabeth Ries, wed. van Pieter Volkers, 25 Johannis Meijering, 3 j. 28 Jacob Groot, 1 d. A T .9 K II. De »N. Rolt. Ct." kreeg de beide volgende tele grammen nit Batavia Kolonel Van Hentsz is uit Pasangan te Telok Semawé teruggekeerd. Hij ondervond geen tegenstand. De vijand werd° nit de door Pasangan overmeesterde staatjes ver dreven. De hulptroepen van Tjihik Pasangan vluchtten naar de bergen. Zijn twee broeders kwamen zich aan melden. Van Hentsz gaat naar Pasei". Het tweede telegram lnidde »Er waren geen begaanbare paden van Lagen naar het achterland. De troepenmacht van overste Van der Dassen is nu te Rigas teruggekeerd. Oemar is nog te Panti Koejoeng. Er wordt een depót van levensmiddelen te Penjapit opgericht. Daarna zal Oemar aangevallen worden" Laatste Berichten. De werkstaking te Parijs. PARIJS, 12 Oct. De aannemers hebben aan den pre'ect van politie doen weten, dat zij zuilen zorgen, dat het werk morgen hervat wordt op de voorwaarden, door den gemeenteraad vastgesteld. Cadettenschool. De le luit kwartm. S. J. Rienks, van het 2e reg. int. te Niimegen, wordt overgeplaatst bij de Cadettenschool. Meelfabriek. Met zekeiheid kan nu worden medegedeeld, dat de Alkmaarsche Stootnmoelfabriek niet zal worden herbouwd. Aanbesteding. Bij de door de directie der marine te Willemsoord gehouden aanbesteding is de levering van spek gegund, ad f51,80 per 100 K. G., aan D. A. Lnijting, alhier. llensbroek. Geboren. 4 Sept. Grietjed. van Cornelis Tak en Geesje Mulder. O verleden. 21 Sept. Pieter Smits Jz., lm. 25 Cornelis Schoen wednr. van Trijntje Dekker, 83 j. 27 Maria Wester Ad., 1 m. Amsterdam 12 Oct. Friesche Dokkumer Jammen f2.a 2.60, Franeker f2.a 2.50 Zaaiers f 1.70 a 1 90 Zeeuwsche Spnische Jammen f 2.80 a 3. Poters f'l.60 a 1.80, Flakkeesche f 2.30 a 2.60, Blauwen f 2.70 a 2.75, Geld. blauwen f2.65 a 2.70, Kralen f2.— a 2.30, Prnisische Hamburgers f 2.80 a 2.90, Roode f 2.a 2.20, Zand f 4.— a 4.50, Hillegommer Zand f 3.a 4.50 per H.L. Petroleum vast. Loco in consumptie f 9,40. Amsterdam, 12 October. Aangevoerd 161 vette kalve ren, le qual. f 0,70, a 0.—, 2e qual. f 0.55, 3e qual. f 0.4e qual. 0.per K.G., 0 gras id. f 50 nucht. kalveren f7.— a 9.—, 1 schaap, 324 vette var kens f 0.37 a f 0.39, per K.G. Haarlem 12 Oct. Ter veemarkt besteede men voor koeien flio'a 160, Steeren f 70 a 95 vette schapen f 12 a f 18, nuchtere kalveren f 6—a 13. Haarlem, 12 Oct. Kaas. Aangevoerd 38 stapels, te zamen 5051 stuks, weg. 9368 Kg. Prijs f 24.- Sneek, 11 Oet. Boter le soort f47,— a Veree- niging J.e soort f 46,- a 47.-, 2e soort f 45.— a 46. 3e soort f 44.a 4e soort f a Aangevoerd 262 vierde en 20 achtste vaten. Schiedam 12 Oct. Moutwijn f 13,25, Jenever 1 17,25, id. Amsterd. proef t 18,75, Spoeling f 0.90, bij den Bran ders bond Moutwijn f 12,50 a 12,75. Londen, 10 Oct. Aangevoerd 2100 runderen 2/4 a 4/4, 7000 schapen en lammeren 3/- 5/6, 15 kalveren. Londen 10 Oct. (Bericht van Oetzes Gerritsen.) Do markt voor Friesche boter was traag, met lager prijzen. Andere soorten zijn vast, maar met weinig vraag. Laatste noteeringen: BoterFriesche ordinaire tot fijnste 98 - a 104;/-, ta- brieksboter 100/-a 106/ Norm. extra 118/- a 120/0, gew. 90/-a 112/-, Brittany le qual. 15/6, id. 2e qual. 14 b 3e qual. 13/6, 4e qual. 12/6 per 12 Eng. ponden; Jersey a 1 Deensche prima 108/, 114/-, Iersche 88/- a 108/-, Finsche 96'- a 106/ Amerikaansche —/0 a /0/, a /o Nionw-Zeelandsche /- a /- Russische 80/- a 94. Kaas: Canadeescho 40/- 44/- a /-, nieuw a -/—Goudsche 30/— a 40/—nienwmelkte a -/—Edammer 44/-, 50/-a -/-, Australische /-a Nieuw-Zeelandsche /0 a —/0. Eieren. Fransche 6.6 a 11.0, Italiaansche 6 b a 9.6, Hongaarsche 7.- a 7.9, Deensche 7/0 a 10/6 de 120 stuks. PURMEREND 12 Oct. Op de najaarspaardenmarkt werden aangevoerd 261 stuks. De prijzen liepen van f 40 tot f 260. De handel was matig.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3