Groote Veemarkten Groote Paardenmarkt Vee-invoer Beigie. Honderdste jaargang. 1898. ZONDAG 16 OCTOBER. SCHOUW. te ALKMAAR Woensdag 9 November a.s. Onbestelbare Brieven, Buitenland. Nederland. NO. 123. Eerste blad. ALKMAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentien Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat volgens ingekomen bericht van den Commissaris der Koningin in deze provincie, van 15 October a.s. af melkvee op den lsten en löden van elke maand In Belgie wordt toegelaten langs W atervlletSelzaete ClingeSant vliet, Ksschen (station), Ksschen (dorp), Bar-le-Ouc AchellUaaseijk- Vise met een quarantaine-tijd van tien dagen. Langs dezelfde douane-bureaux en op dezelfde dagen en uren mogen zoowel schapen als paar den worden ingevoerd. Zoodra bekend zal zijn wat onder melkvee moet worden verstaanzal daarvan nadere aankondiging worden gedaan. Alkmaar De Burgemeester van Alkmaar 10 Oct. 1898. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, onder herinnering aan de verplichtingen van eigenaars of gebruikers van slooten, opgelegd bij de Algemeene Politieverordening, ter algemeene kennis, dat door den Opzichter over deu Hout en de Plantsoenen, op Donderdag 30 October a.s., beginnende 's morgens ten lO ure, «Ie jaarlijksche schouw over de vaarteu en slooten in deze gemeente zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 15 Oct. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de loting der in 1898 alhier voor de lichting van 1899 voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woensdag, 36 October aanstaande, ten raadhuize dezer gemeente. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des voormiddags te 10x/2 ure zich aldaar te bevinden om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstel ling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moe ten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broeder dienst, of op grond van te zijn eenige wet tige zoon, moeten zij op Woensdag 33 SJovember e.k., des voormiddags te 10 ure, op het Raadhuis verschij nen, vergezeld van twee bij den Burgemeester te goe der naam en faam bekend staande meerderjarige inge zetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen, ter wijl zij verplicht zijn vóór dien dag de opgaven benoo- digd voor de opmaking der stukken, ter secretarie te verstrekken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 15 Oct. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. verzonden gedurende de 2e helft dov ma 1 Sept. van het postkantoor Alkmaar, welke met teruggegeven konden worden door het ontbreken van den naam des afzenders Mej. G. Hooijberg, Mej. S. de Goede, Mevr. E. Vonck. allen Amsterdam Mej. L. Bosch, 's Gravenhage D. L. Dekker, Haarlem A. P. v. d. Wielen, Rotterdam Wed, Krom SpanbroekKoelewijn W. Pool Van Schoorldam: J. Verhagen Briefkaarten: J. Meijer, Zaandam J. C. Haan Brieven. Buitenland. Jan Blokker, Uahlhausen; J. Brouwer, idem. DUlTlfMLMD. Nu de keizer en zijne gemalin hunne reis naar het Heilige Land aanvaard hebben (Don derdag kwamen zij te Venetië aan, vanwaar zij aan boord van de ïHohenzollern'' naar Konstantinopel vertrokken) vermeien de Daitsche bladen zich in berichten omtrent de bagage der hooge toeristen. Er zijn drie waggons vol kisten en koffers. Daaronder hebben zeer de aandacht getrokken een aantal baitenge- woon lange kisten. Zij bevatten de staatsiekleeden der keizerin die niet gevouwen konden worden. Zes rijpaarden voor den keizer en de keizerin zijn reeds eenige dagen te Konstantinopel om er gewend te raken aan het Oostersch rumoer. In het gevolg van den keizer bevinden zich 18 gen- darrnon, om voor de veiligheid der majesteiten te waken. Men heeft hen photographeeren geleerd opdat ze alles wat hun van belang toeschijnt op de plaats kunnen ver eeuwigen. De reis wordt ook medegemaakt door vier schilders, die de voornaamste episoden van de reis op het doek moeten brengen. EUü<*MIiA.I»rD. De Engelsche bladen dringen er bij de Regeering op aan voet bij stuk te houden in de Fa- shoda-questie. Zoo wijst »Westm. Gaz." er op, dat in Frankrijk nie mand de stelling heeft tegengesproken waarop lord Rose- bery in 1894 zijn houding baseerde deze, dat de Khe dive de eigenaar is van den grond, dien de Sirdar nu weer voor hem heroverd heeft. Op denzelfden grond be weert nu in 1898 lord Salisbury dat dus majoor Mar- chand op het terrein van den Khedive niets te maken had. Lord Roseberryde gewezen eerste-ministerhield eenige dagen geleden een redevoering in deuzelfden geest. Dat Engeland's positie in Egypte door de politici van het vaste land met leede oogen wordt aangezien, is zeer begrijpelijk, maar toch is het niet billijk aan de Britsche natie te misgunnen de vruchten te plukken van hare ontzettende offers, gedurende de laatste 20 jaren aan den Sondan gebracht. Officieel wordt gemeld, dat William St. John Bro- drick, onderstaatssecretaris van oorlog, benoemd is tot on derstaatssecretaris voor buitenlandsehe zaken, ter vervan ging van den heer Curzondie tot onderkoning van Indië is aangesteld. FRA.ntliRI.IK. Wonderlijke (echter nog zeer vage) berichten uit Parijs, maken melding van een aanslag door hooge militairen tegen de Regeering beraamd. De Matin" deelt daaromtrent het volgende mede:. Een zeer ernstig gerucht is den 13 verspreid. Eenige militairen zouden het plan hebben opgevat maatregelen te nemen om op een gegeven oogenblik een eind te maken aan een polemiek, die ban onaangenaam is. Sedert ettelijke dagen sprak men van een duistere samenzwering tegen de republikeinsche regeering, van een pronunciamento niet ten voordeele van dezen of genen pretendent, maar met het doel om de personen der regeering te vervangen, zonder echter aan het presidentschap te raken. Den 12 gingen eenige staatslieden Brisson spreken en waarschuwden hem wat er ging gebeuren. De president van den ministerraad hoorde hen aandachtig aan en ver klaarde aan zijn bezoekers dat hij het noodige zon doen. Men meldt op het laatste oogenblik, dat generaal Chanoine, de minister vau oorlog, die naar Chalons moest gaan, Parijs niet zal verlaten. Naar bericht wordt heeft de heer Bard, het lid van het Hof van Cassatie dat met het onderzoek van de zaak- Dreyfus is belast, gunstig goantwoord op het verzoek van den heer Mornhadt, om mededeeling vau het dossier- Dreyfus te mogen ontvangen. TURK!«IK. De Sultan heeft de eischen der mogend heden betreffende de Kretenser-quaestie aangenomen reeds heeft de Porte bevelen gegeven voor de ontruiming van Kreta door de Turksche troepen. Maar de Sultan heeft de voorwaarde gesteld, dat drie versterkte plaatsen van voldoende bezetting zullen worden voorzien voor de bescherming der Mohammedanen en de verdediging der Turksche suzereiniteit. Uit Rome wordtin aansluiting op dit berichtge seind dat de mogendheden besloten hebben met deze beperking der ontruiming geen genoegen te nemen. Zij zullen in dien zin aan den Sultan een nota zenden en opnieuw verklaren dat alle Turksche troepen binnen den vastgestelden tijd het eiland moeten hebben verlaten. AERKKAIGDK STAT KA. De regeering heeft aan het Spaansche gouvernement doen weten dat de Amerikanen onder alle omstandigheden Portorico deu 18den October en Cuba den 1 December definitief in bezit zullen nemen. Officieus wordt verklaard dat de Vereenigde Staten in geen geval de schulden dei'Spaan sche koloniën zullen overnemen zelfs niet die welke gewaarborgd zijn door de donaneopbrengsten. Een telegram uit New-York meldt dat de bezetting van Cuba door de Amerikanen Maandag is begonnen met het hijschen dor Amerikaansche vlag te Manzanillo en de overdracht van het civiel bestuur aan de Ver eenigde Staten. De Spanjaarden protesteerden tegen dezen maatregel. ZUID-AFRIKA. Dinsdag stelde de heer Schreiner, lid van den Afrikaander bond, een motie van wantrou wen tegen de Regeering voor, zij werd met twee stem men meerderheid aangenomen. Sir Gordon Sprigg en zijn ambtgenooten konden, na dit votnm, niets anders doen, dan den gouverneur der kolonie hun ontslag aanbieden. En sir Alfred Milner moest dit aannemen. Waarschijnlijk zal thans de heer Schreiner met de vorming van een nieuw kabinet wor den belast. Het schijnt inderdaad, dat Rhodes spel in Zuid-Afrika verloren is. Laatste Berichten. De militaire samenzwering. PARIJS, 14 Oct. De minister van binnenl. zaken be waart het diepste stilzwijgen over het beweerde complot, waaromtrent onthullingen voorkwamen in de ochtend bladen. De eerste minister verklaarde als president van den Ministerraad geen enkele verklaring al te leggen te hebben. De heer Bonrgeois had met den minister-presi dent een onderhoud, dat tot halfeen duurde. De »Agence Havas" herhaalt alle geruchten die door de bladen waren verspreid, en voegt eraan toe, dat zij elk officieus karakter missen. Een nieuwe lezing doet de ronde volgens welke er enkel sprake zou zijn van onvoor zichtigheden door zekere generaals, opgewonden wegens aanvallen tegen hnn persoon in de polemieken naar aan leiding van de zaak-Dreyfus. Zij zouden in particuliere correspondentie ouderling hun ontevredenheid hebben uitgesproken in weinig gematigde termen en wellicht wat al te levendig het verlangen hebben te kennen ge geven naar het einde van een dergelijken toestand. De werkstaking te Parijs. PARIJS, 14 Oct. Hedenmiddag werden opnieuw huis zoekingen gedaan bij anarchisten en bij sprekers op open bare vergaderingen. Het syndi caat der spoorwegbeambten heeft besloten de spoorwegmaatschappijen te verzoeken omtrent de eischen van het personeel een scheidsrechterlijke uitspraak in te roepen. De voornaamst3 spoorlijnen en stations in Frankrijk zijn door militairen bezet. In enkele is een detachement genietroepen geposteerd om voor elke gebeurlijkheid bij de hand te zijn. De voorzitter van den algemeenen Bond van machi nisten en stokers protesteert in een proclamatie krachtig tegen de afkondiging van de werkstaking op grond dat zij antipatriottisch is. Hij geeft het personeel den raad op zijn post te blijven. Een detachement cavalerie is naar Langeac vertrokken waar eene belangrijke bewaarplaats van lokomotieven is en waar de werkstaking met algemeene stemmen is uit geroepen. Langedijk. Do veilingen beginnen wat minder te worden, de handel aan de huizen neemt met den dag toe. Voor de onderscheidene koolsoorten werden flinke prijzen bedongen; witte kool geldt tot f 7, roode f 6, gele f 5. Uien worden aangekocht voor f 1.60. Over het ge heel is de kool niet groot van stuk, maar gezond en vast. Witte kool is de beste, roode iets minder, gele vrij goed. De uienteelt is middelmatig groot, de kwaliteit zeer goed. Schagen. Deze gemeente is het geheele jaar be vrijd gebleven van ernstige besmettefijke ziekten. Het laat zich echter aanzien, dat de winter niet zal worden ingegaan zonder dat zij bezocht dreigt te worden door eene mazelen-epidemie. In een paar dagen tijds nam het aantal ziektegevallen sterk toe, zoodat voor verdere uit breiding terecht wordt gevreesd. Prostitutie. Op de samenkomst van wege de Nederlandsche Vereeniging tegen de prostitutie 1 November a.s. te Utrecht zullen o.a. de volgende heeren de nieuwe plan nen der Vereeniging toelichten Ds. H. Pierson zal in leiden »De taak der Nederlandsche Vereeniging tegen de prostitutie en de samenwerking met andere vereeni- gingon"; mr. O. Q. van Swinderen»De strijd tegen reglementeering en bordeelen en de verbetering der wet geving ten opzichte van koppelarij en verleiding; dr. Her- manides»Bestrijding der ziekten die uit de ontucht voortvloeien dr. Snoeck Henkemans ^Bestrijding van de propaganda voor het Nieuw Malthusianisme; G. O. Hoogerwerff: Wering van onzedelijke geschriften en voor stellingen." Benoeming. Tot heemraad van den polder ©ostzaan is benoemd de heer G. Kraaij Gzn. Hofleveranciers. Op verzoeken tot het voeren van het koninklijk wapen of om zich hofleverancier te noemen heeft de Koningin geantwoord voornemens te zijn slechts bij groote uitzondering deze gunst te verleenen. Op deze aan vragen is niet toestemmend beschikt. Mil <ie-vereen i ging. Te Westwoud is den 13 eene vergadering gehouden

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1