Stadsbericliten. BÜ U WW RL IJ K E STAND. naar aanleiding van eene oproeping van Dr. Nnyens, aldaar, die als doel der vergadering uiteenzettehet oprichten van eene Militie-Vereeniging volgens het plan Coolen, notaris te Helvoirt (van welke Vereeniging de statuten onlangs de Koninklijke goedkeuring verwierven). Het voornaamste of liever eenige doel eener Militie- Vereeniging zoo werd gezegd bestond in ver vanging van het jaarlijksch contingent miliciens door vrijwilligers, die daarvoor van de Vereeniging of door tnsschenkomst van de Vereeniging van militie-maat schappijen bezoldigingen ontvangen. Deze vervanging is geheel grondwettelijk wijl de grondwet de voorkeur geeft aan vrijwilligers boven miliciens. De onkosten der Vereeniging worden gedekt door jaarlijksche contributie der leden vrijwillige bijdra gen van ouders, wier zoon wordt vrijgesteld en subsidie der gemeente. Ofschoon het doel op deze eerste vergadering niet werd bereikt, verwierf het plan van Dr. Nnyens toch de volle instemming der vergadering zoodat kan verwacht worden dat de oprichting van Militie-Ver- eenigingen in dit deel van Noord-Holland niet verre meer af is. (»N. v. d. D.") Veehandel ln Friesland. De handel in melke- en kalve-koeien is iets leven diger doch van invloed op de prijzen is dit tot nog toe niet. Van het aankoopen voor den invoer in België wordt niets bemerkt. In vette runderen is do handel ook vlugger met prijzen die wel zoo hoog zijn als verleden week dit geldt vooral voor de eerste qualiteit. Mindere qualiteit vrijwel in één doen. De stieren voor de slachtbank, met vrij grooten aanvoer, blijven gewild, met vaste en hooge prijzen. De omzet is goed, vooral naar Holland is vraag. Nuchteren kalveren met behoorlijken handel vast in prijs. In vette schapen en lammeren, alsook in vette kalveren is de handel traag, door het slecht afkomen van de Eugelsche markt. Door de aanhoudende droogte voeren de Engelsche boeren veel wolvee aan de markt en liepen de prijzen allengs terug, door te grooten aanvoer, want èn Holland èu IJsland overvoerden de markt bovendien. Ook voor kalfsvleesch was de stemming aan de Lon- densche markt niet gunstig. In vette varkens is de handel stiller met lager prijzenvette biggen evenzoo. Londensche biggen met goeden handel, blijven prijzig. De aanvoer bedroeg200 stieren 100 ossen, 400 vette koeien 700 melke- en kalve-koeien, 150 pinken, 500 vette kalveren, 80 nuchteren dito, 300 vette scha pen 2000 lammeren 100 vette varkens, 400 melk- schapen, 500 vette biggen, 400 magere varkens. De prijzen zijnvette koeien le qualiteit2426 ets., 2e qualiteit 20—24 ets., 3e qualiteit 1520 ets., stieren 1821 ct., vette kalveren 2730 ct., vette schapen 2225 et., vette varkens 1718ct., Lon densche biggen 16 £t 17 ct., alles per Kg., ossen f 140—f 1V5, melke-koeien f 115—f 160, kalve idem, pinken f 40f 60, graskalveren t 25f 47, nuchtere kalveren f 6f S1^ melke-schapen f 10f 16, lam meren f 10—f 17, magere varkens f 35f 47.50, jonge biggen f 1.25 per week. Hoogwoud. Den 12 werd door den hetr G. C. van Balen Blanken Jr., voorzitter van de afdeeling Op meer en omstreken van de Hollandsche maatschappij van landbouw met een hartelijk, opwekkend woord de iand- bouw-wintercursus te Hoogwoud geopend. Een 25tal leerlingen zullen de lessen volgen wel een bewijs, dat de cursus daar in eene behoefte voorziet. Vischmeel. In de »Prov. Gron. Ct." wijst de directie der ex port-slagerij te Assen, de firma Thompson Co., de landbouwers op een ernstige ramp, waar het de fok kerij en mesterij van varkens betreft." »Wij hebben n.l. in verschillende nieuwsbladen ge lezen, dat te Geestemfinde (provincie Hannover, Duitsch- land) een fabriek zal worden opgericht ter bereiding van visebmeel, hetwelk wordt aanbevolen als een uit stekend voedsel o. a. voor varkens. Wij gelooven het ten zeerste raadzaam, alvorens het te laat is, om zooveel mogelijk onze ondervinding en kennis bekend te maken betreffende het voederen van varkens met visebmeel, en beginnen daarom direct met te zeggen, als kooplieden en exporteurs op groote schaal van varkens en van g zouten spek, dat er geen slechter voedsel voor varkens bestaat dan vischmeel. Het voederen daarmee geeft een olieachtig, onaangenaam riekend (om geen sterker uit drukking te gebruiken), week en volmaakt geelachtig spek, geheel en al naar visch smakend, in plaats van een vast en wit spek, en is voor export niet alleen, maar ook voor eigen gebruik totaal van geene waarde, terwijl het ook versch geslacht niet te gebruiken is. »In Zweden, waar de landbouwers tot het voederen daarmede overgingen, werd de geheele handel in var kens in het noorden van het land, waar wij een groote fabriek hadden, totaal geroïneerd, en moesten wij dien tengevolge onze fabriek daarom alleen sluiten. Wij aar zelen geen oogenblik te zeggen, dat, mochten de Neder- landsche landbouwers dit vischmeel gebruiken tot het voederen van hunne varkens, al is het ook in nog zoo'n geringe hoeveelheid, zij in zeer korten tijd alle voor deelen weder zullen vernietigen, die zij nu na jaren bobben verkregen in het voederen en fokken van hunne varkens en terzelfder tijd niet alleen de goede reputatie van hun land zullen doen te gronde gaan, waar het hunne varkens betreft, maar ook der geheele export den kop zullen indrukken zoowel naar Engeland, als ook naar Duitschland. »Nog korten tijd geleden hebben wij in onze slachte rijen te Assen en te Vlissingen meer dan 2000 varkens per week geslacht, terwijl verscheidene andere, die ook dezen handel drijven, evenveel hebben geëxporteerd als wijzelf en het is dus niet te veel gezegd, dat wekelijks 8 10.000 varkens uit Holland zijn geëxporteerd in dezen tijd van het jaar naar Engeland en Duitschland. Wij vragen dus is deze handel niet waard, om hem te be houden, te beschermen en te ontwikkelen en wij con- stateeren beslist zonder aarzeling, dat, mochten do Neder- .landsche landbouwers op het voederen met dit vischmeel 'ngaau, de geheele handel in een zeer korten tijd te niet zal gaan. Wij geven den landbouwers daarom in over weging, om, hoe goedkoop dit voedsel ook moge wezen en zelfs al mocht het voor niets gegeven worden, niets met dit vischmeel te doen te willen hebben, maar zich liever te hondetr aan het voederen met gerst, karnemelk en aardappelen, hetwelk de beste resultaten geeft, de gevestigde reputatie handhaven en zelfs vermeerderen zal. Denk er aan, hoe het u gegaan is met uwe boter, waar Denemarken u nog steeds den loef afsteekt en zorgt er voor, dat het u met de varkens niet evenzoo gaat." §o liagen. Voor den wintercursus der rijks land bouwschool hebben zich dit jaar 5 nieuwe leerlingen aangegeven die den 14 allen met gunstig gevolg het toelatingsexamen hebben afgelegd. Die leerlingen zijn H. K. Koster en J. Schenk WieringerwaardC. Smit Anna Paulowna, G. Nobel, Winkelen J. de Veer, Schagen. Tien leerlingen nemen aan den cursus deel als leerlingen der tweede klasse. Zaak gemeente-ontvanger. Het besluit van den raad dezer gemeente, om zich zoowel in hooger beroep als eventueel in\ cassatie te verdedigen tegen den eisch in hooger beroep ter zake het bestaande kastekort, door D. Poll, ontslagen gemeente- ntvanger en do Maatschappij van zekerheidstelling voor ambtenaren en beambten te Amsterdam, is door Gedep. Staten alleen goedgekeurd, voor zooveel betreft het in te stellen hooger beroep. Commissaris der Koningin. De commissaris der Koningin in deze provincie vergezeld van den heer jhr. G. S. Boreellid van Gedep. Staten en van den griffier der Staten bezocht den 14 deze stad. Na aan eenige corporatiëu en particuliere personen audiëntie te hebben verleend bracht hij nog een bezoek aan de Ambachtsschoolde Huishond- en Industrieschool, het Burgerweeshuis, de Cadettenschool, het Rijksopvoedingsgesticht en do kaasmarkthij verliet te ongeveer 4 ure weder deze stad. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 oui, als volgt: den 14: 760.3den 15: 748.7. Alkmaarsche Huishoud - en Industrieschool. De heer P. W. Janssen heeft opnieuw zijne belang stelling in bovengenoemde school krachtig bewezen door een gift van 1000 te schenken. Dank zij dezen niet ge noeg te waardeeren steun, is het bestuur in staat gesteld om aan een drukkende financiëele verplichting te voldoen. Het is misschien niet ieder bekend, dat aan de school ook les in het kappen wordt gegeven, benevens ouder wijs in tuinbouw en groenteteelt, dit laatste, zij het ook door gebrek aan ruimte, op zeer eenvoudige wijze. Dit tot rectificatie van een bericht in sommige bladen, als zou op geenenkele Huishoud- of Industrieschool in deze vakken onderwijs worden gegeven. Slut van het algemeen. Onderstaand jaarverslag over 18971898 werd, door den secretarisden heer mr. A. P. H. de Lange uitgebracht in de laatste ledenvergadering van het depar tement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen: Het aantal leden bedroeg 1893/94 2 eereleden, 64 leden 8 damesledeD. 94/95 2 62 7 95/96 2 59 8 96/97 2 59 7 97/98 2 63 7 Wegens vertrek naar elders hebben bedankt de heeren ds. A. D. Wempe, J. A van den Berg on ds. A. G. Reede. Eveneens heeft dr. J. Broers voor zijn lidmaat schap bedankt. Het bestuur koestert de verwachting dat velen zich bij het departement zullen aansluiten, nu de contributie overeenkomstig hetgeen daaromtrent in het voorgaand verslag werd in uitzicüt gesteld, verlaagd is voor leden tot f3.en voor donatrices tot f 1.of t 2. In de vergadering van 27 September 1898 moesten de heeren mr. H. Boelmans ter Spill en J. A. van der Feendie niet herkiesbaar warenaftreden. De heer J. de Lange Corns. Johz., die wei herkieskaar was, werd herbenoemd. Het bestuur bestaat thans uit de heeren C. van Bnij- sen voorzitter mr. A. P. H. de Lange, secretaris, A. Siebert Costerpenningmeester A. H. Teljer, J. de Wit Dz., J. de Lange Corns. Johz. en W. H. Moll. In de laatste vergadering waarbij mr. H. Boelmans ter Spill voorzitter was, bleek dat zoowel door de leden als de medebestuurders, zijne leiding en adviezen zeer op prijs werden gesteld. Het besluit tot veriaging van contributie werd op zijn initiatief genomen. Hieraan en door andere maatregelen aan te bevelen is het te danken, dat het Departement wederom in bloei toeneemt. Door het üepartementsbestunr werden de volgende sprekers uitgenoodigd 20 October 1897, dr. Jan ten Brink. Geschiedenis van liefde en huwelijkstrouw in de Middeleeuwen. 23 No vember, C. P. T. Bigot. Voordrachten. 19 Januari 1898, dr. H. Blink. De zon en planeteu met lichtbeelden. 23 Februari, mr. N. H. de Lange. Populaire voordracht over het Nederlandsche strafstelsel. 18 Maart, mejuffrouw A. de Leeuw, (Geertrnida Carelsen). De artistieke zijde van den tuinbouw. Wat betreft de instellingen van het Departement wordt het volgende beiicht: A. Spaarbank. In de plaats van de heeren G. G. Vonk en H. Coop mans, die voor hun lidmaatschap van het bestuur bedankt hadden, werden benoemd do heeren J. van der een en K. Broes van Dort. De spaarbank keert een rente uit van 3°/0. Het bestuur bestaat thans uit do heeren P. Rentmees ter, voorzitter, A. Siebert Coster, penningmeester, E. M. van Soest, secretaris, A. H. Teljer, J. van der Veen en K. Broes van Dort. Zij houdt zitting iederen Zondagmid dag van 12'/j—11/a uur on Donderdagavond van 67uur. Het gezamenlijk bedrag der inlagen was over 1896 f63240,65, over 1897 f 77040.745, dat der terugbetalin gen over 1896 f 77748.71, over 1897 f75933.415. Het kapitaal verschuldigd aan de inleggers bedroeg op 31 Decomber 1896 f285631.80, op 31 December 1897 f293460.745, zoodat het reservefonds beloopt in 1896 f 52269.06, in 1897 f 57522.275. Mitsdien eene vermeer dering van f 5258.21, zijnde 19 '/a°/0 van het bedrag der inlagen. De administratie werd gecontroleerd door de heeren mr. A. Prins, J. de Wit Dz. en J. W. Keiser. Uit het bovenstaande blijkt, dat de spaarbank in een zeer gunstigen toestand verkeert. B. Hulpbank. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Kool, voorzitter, J. W. Keiser, secretaris, mr. A. Prins, penningmeester, A. H. Teljer, W. H. Moll en A. Goede Dz. In de plaats van den heer J. A. van den Berg Werd gekozen de heer P. Kluitman. De heer J. W. Keiser werd als secretaris herkozen. Het kapitaal bedroeg 1 April 1896 f 6275.71, 1 April 1897 f6013.07, 1 April 1898 f5991.12. De rekening wordt nagezien door de heeren J. de Wit Dz. en J. de Lange Corns. Johz. Aan verschillende personen werd uitgekeerd f 8260. zijnde f417.50 meer dan het voorgaand jaar. C. Leesbibliotheek. In de plaats van dr. M. N. J. Moltzer, die voor het lidmaatschap van het Bestuur bedankt had, werd geko zen de heer J. A. van der Feen, terwijl reeds vroeger in de plaats van den heer J. A. van den Berg gekozen werd de heer dr. G. C. Weisenborn. Het bestuur bestaat thans uit de heeren H. Siebert Coster, voorzitter, mi. A. Prins, secretaris-penningmees ter C. van Buijsen bibliothecaris, H. W. Holsmuller, mr. K. A. Cohen Staart, G. C. Weisenborn en J. A. van der Feen. De leesbibliotheek verheugt zich dank zij der ijverige commissie in een bloeienden staat 223 lezers hebben in het afgeioopen jaar zich aangemeld. Personen beneden den leeftijd van 16 jaren mogen geen boeken halen. De boeken worden meestal in goed onderhonden toe stand teruggebracht, terwijl het gehalte der lezers zeer is verbeterd. Door particulieren werd bijgedragen f66. Het departement droeg bij f 55. D. Volksvoordrachten. In do plaats van den heer Dr. Broers werd gekozen de heer H. Ooopmans en in de plaats van den heer H. van den Berg, die moest aftreden en niet h rkiesbaar was, werd benoemd de heer Dr. R. G. C. Schroder. De commissie bestaat thans uit de beeren P. Kluit man, voorzitter, Mr. K. A. Cohen Stuart, secretaris, Dr. J. 0. M. Simon Thomas, G. G. Vonk, H. Coopmans en dr. R. G. C. Schroder. Het rapport dezer commissie bevat het volgende le. op 23 December droeg de heer van den Berg met de meeste bereidwilligheid, den heer H. Kernkamp, uit Hoorn, die door een plotselinge ongesteldheid verhinderd was de toegezegde voordracht te houden, remplaceerende op meesterlijke wijze eene novelle van Justus van Maurik voor. 2e. op 20 Januari zongen de schoolkinderen van den heer Zeilmaker een achttal twee- en driestemmige liederen en droeg de heer van den Berg voor Pierre Pitois, de deserteur," naar het Hoogduitsch van H. Neumann en »de reis van bootsman Klabberdos, terwijl na de pauze ten gehoore werd gebracht de kindor-cantate ,,St. Nicolaas-Lest" (woorden van de Rop, muziek van Bern. Zweers) met welwillende medewerking van mejuffrouw J. Vermeer en de heeren van Arnhem en Kooij. 3e. den 10 Februari verplichtte de rede:ijkers-kamer Bilderdijk de Commissie wederom ten zeerste dooi de opvoering van het blijspel »Op Manoeuvre." 4e. op 9 Maart droeg Ds. Reynders een tweetal over- bctuwsche novellen van Cremer vooren voerden, onder leiding van den heer Springer, eenige leer lingen van de Muziekschool van Toonkunst (de dames Lafeber, Hoek en Gouwe, de heeren Leopold, Simon Thomas en Boeke) verscheidene nummers voor viool en piano uit. He loting en de jenever. De tijd van de loting voor de Nationale Militie is weer aangebroken. Dezer dagen zal door het lot worden beslist, wie geroepen zullen worden de Koningin en het Vaderland in het leger te dienen. Voor velen is dat een belangrijke gebeurtenis, waarvan voor hen veel voor de toekomst afhangt. Hoe zullen zij don uitslag aanhooren en hoe zullen zij zich daarna gedragen 1 Bij sommigen van ons volk bestaat nog altijd de jam merlijke gewoonte, dat zij bij voorvallen van gewicht naar de drankflesch grijpen. Ook de lotelingen hebben zich daaraan meermalen bezondigd later hebben zij daarvan genoeg spijt gehad. Deze October-maand levere het bewijs, dat het nood lottige van het drankmisbruik bij de loting is ingezien. De lotelingen behoorou de beslissing van het lot nuchter aan te hqoren en wanneer die uitslag al of niet met hunne wenschen overeenstemt, moeten zij in geen geval hun toevlucht nemen tot het drank-vergif. Daardoor toch zal hunne vreugde verkeoren in leed en hunne teleur stelling zal er tienmaal door verergerd worden. Wij hebben in het begin van September schoone fees ten gevierd en alom is de stemming geroemd, die onder- de feestgangers heerschte. De alcohol ivas daaraan vreemd Het weerzinwekkende tooneel van dronken hu behoeven- den behoorde tot de zeldzaamheden. Welaan, iaat dit voorbeeld-ook door de lotelingen ge volgd worden. Laten zij ons behoeden voor tafereelen van woestheid, waartoe bet drankmisbruik zoo licht aanlei ding geeft. Laten zij het besef hebben vau hunne roeping als mensch en laten zij begrijpen dat elke dronken loteling een beleediging is van onze eer als beschaafde natie. Volgen zij dezen raad op, dan zullen zij op stuk van zaken moeten erkennen, dat zij de wijste partij hebben gekozen. Zij hebben de achting voor zichzelf behouden. Een oud-loteling. ONDERTROUWD. 13 Oct. Jacob Buis, alhier, cn Vrouwtje van Herwerden, te Nieuwo Niedorp. Cornells Smit en Vrouwtje de Wit, beiden te Heiloo, eerstgen. onl. alhier. -- Jan Dekker, te Wormerveer en Maria Johanna Wolzak alhier. OVERLEDEN. 13 Oct. Maria Johanna Wiese, 27 j. en 8 m. 14 Trijntje Heijn echtgen. van Aldert Heijn, 59 j.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2