Dan verlangt men nimmer een andere Rijstsoort. Kantongerecht te Alkmaar. bevonden IToorwerpen. Waarom voedsel noodig hebben? Men neme eens een proei nix-Rijst beiden in den handel gebracht door de ten aanzien van de vraag, of en in hoeverre het wensehe- lijk is, dat een deel van de overwinst (reserve) dier spaar banken worde aangewend, om tegen voldoend hypothe cair onderpand, in leen te worden gegeven aan een of meer der snb. 1°. bedoelde bonwvereenigingen. Het hooidbestuur heeft de eer, op beide punten uwe bijzondere aandacht te vestigen. Het bouwen en verhuren van goede en goedkoope volkswoningen door de departementen komt het hoofd bestuur in 't algemeen niet geraden voor, omdat dit op de meeste departementen een te groote geldelijke verant woordelijkheid leggen zoumaar in plaatsen waar der gelijke bonwvereenigingen niet of niet in voldoende mate bestaan, ligt het, naar het hoofdbestuur meent, op den weg van de departementen, eene bespreking uit te lok ken over de wenschelijkheid en mogelijkheid om dergeljjke vereenigingen in 't leven te roepen en het initiatie! te nemen voor de oprichting van dergelijke bonwvereeni gingen overeenkomstig plaatselijke behoeften en toe standen. Het hoofdbestuur geeft u daarom in overweging, aan deze zaak uwe belangstellende aandacht te wijden en, indien daartoe voor u aanleiding bestaat, haar in een der a.s. vergaderingen van uw departement te doen in leiden en bespreken. Gelijk u uit vroegere circulaires bekend is, is het hoofdbestuur van oordeel dat, indien de overwinst (reserve) der departementale spaarbanken meer dan 20 pet. van het bedrag der ingelegde gelden bedraagt, dat meerdere het best wordt aangewend tot het helpen in t leven roepen van departementale of andere instellingen, wier streven samenhangt met het doel der Maatschappij en die in de eerste plaats ten goede komeu aan dien kring van menschen, uit welke de inleggers van de spaar bank in den regel voortkomen. Welnu, dit beginsel wenscht de algemeene vergadering ook toegepast te zien op het verkrijgen van goede en goedkoope woningen voor het volk. Door deze toepassing zal een deel van de overwinst (reserve) van do spaar bank ongetwijfeld besteed worden aan het doel der maat schappij en ten goede komeu, in de eerste plaats aan den kring van menschen uit welke de spaarders van vroeger in den regel zijn voortgekomen en tot welke bijna alle inleggers van heden nog behooren. Dient nu die medewerking door ter leen verstrekking van geld beperkt te blijven, tot dat deel der overwinst dat 20 pet. van het bedrag der ingelegde gelden te boven gaat? Het hoofdbestuur zou een bevestigend antwoord niet voor zijn rekening wenschen te nemen. Welk deel van de ovei winst (reserve) in geldleening met hypotheek op volkswoningen tot onderpand kan worden belegd, hangt hoofdzakelijk af van de wijze van belegging van het geheele kapitaal der spaarbank. Er is toch geen reden, op zich zelf het beleggen van geld in hypothecaire leeningen, met volkswoningen tot onderpand achter te stellen bij andere hypothecaire belegging. Is de bouwvereeniging op juiste grondslagen gevestigd en is haar beheer in goede handen en ten aanzien van beide punten kan departement of spaarbank zich van te voren vergewissen en zich op de hoogte doen houden dan kan geldleening aan dergelijke vereenigingen met wonin gen tot onderpand zeker tot de zeer solide geldbeleg gingen worden gerekend. Het hoofdbestuur acht het zeer wenscholijk, dat door uw bestuur met het bestuur uwer spaarbank overleg worde gepleegd ten aanzien van de vraag, of en in hoe verre aan den wensch, door de algemeene vergadering der Maatschappij uitgesproken, in uwen kring gevolg kan en mag gegeven worden. De uitkomsten van dat overleg zijn van groot gewicht voor het helpen tot stand brengen van solide bonwvereenigingen door die departe menten welke onder hunne instellingen een spaarbank tellen. Doch, ook afgezien van den wenscb, sub 2°. door de algemeene vergadering uitgesproken, kunnen alle depar tementen aan den sub 1°. uitgesproken en boven nader toegelichten wensch gevolg geven. Het hoofdbestuur stelt er prijs op, van u te verne men, of en zoo ja, met welken uitslag deze aangelegen heid in den boezem van uw departement is besproken. De departementen die besluiten het initiatief te nemen wordt er betrekkelijk zoo weinig Rijst gegeten. Vooral door hen die het meest voedende p. I slechts weinigen weten hoe ze smakelijk te koken of hoe een goede pudding er van te berei- umadl deni zonder bijvoeging van boter en eieren TTrf i j aten allen Rijst in plaats van aardappelen, die door hun gering voedings- W ailb anaers gehalte veel duurder zijn, hetgeen door de analyse schitterend bewezen werd. TT'q-t» rvz-vrirl v>o/->rr-i~i 's bijvoorbeeld het volgende: Jli6H gjOCCl reccpu Men plaatst in een pot op de helft met water gevuld een kleineren pot gevuld met 5 deelen water en 2 deeleu rijstonder toevoeging van een weinig zout en dekt den grooten pot met het deksel. Men zorge evenwel in den eersten pot niet te veel water te doen opdat het bij het koken niet in den tweeden geraakt. De rijst op deze wijze gekookt, is droog, blijft los van korrel en laat zich bij vleesch en groenten heerlijk smaken. krijgt men smakelijke rijst, verre te verkiezen boven aardappelen, met viermaal grooter hoeveel- uan heid voedende bestanddeelen dan aardappelen. Heeft men onze rijst eenmaal aldus bereid in de plaats van aardappelen gegeten dan verlangt men stellig niets anders in het vervolg, n/r en gebruike daarbij „Czaar Peter"-Rijst of Phé- firma C. KAMPMÜIJS, Stoomrijstpellerij te Zaandam, Hofleverancier. wnr tot het. in 't leven roepen van solide vereenigingen tot het bouwen en verhuren van goede en goedkoope volks woningen, kunnen dan, alvorens tot de organisatie van deze vereenigingen wordt overgegaan, zich wenden tot de contrale commissie, die tot bet geven van adviezen van juridischen, economischen en ook algemeen tech- niscken en financieelen aard betreffende bet woning vraagstuk zal worden benoemd. Van de samenstelling dezer commissie zal u zoo spoedig mogelijk bericht worden gezonden. Zoolang deze commissie nog niet is samengesteld, ver klaart het hooldbestnnr zich gaarne bereid, bedoelde adviezen op aanvrage te doen verstrekken door daartoe bevoegde deskundigen. Utrecht. Alhier is eene vergadering gehouden van apothekers uit verschillende deelen des lands, waarin door rnr. A. Slotemaker, uit 's-Gravenbage, eeu uitvoerige toelichting werd gegeven van een plan tot stichting van een Coöperatieve Vereenlging van Apothekers hier te lande. Na langdurige besprekingen is tot de stichting van zoodanige vereeniging besloten. Hot doel is: de aanschaf fing in het groot van stoffen, in de apotheek benoodigd, onder behoorlijke con'róle op de hoedanigheid, en om, met behoud van een billijk salaris voor hun arbeid, door de leden-apothekers de middelen goedkooper aan het pu bliek te doen afleveren. De leden moeten twee aandeelen van f 500 elk verwerven, rentende 5 pCt. Wat verder als winst gemaakt wordt kan door hen tot kapitaalvor ming worden gebruikt. Reeds is een kapitaal van f 60,000 bijeen. De winstverdeeliug is aldus vastgesteld 20 pCt. voor pensioen en ziekenverzorging der beambten, 20 pCt. voor bet bestuur, 10 pCt. voor reserven 50 pOt. voor de leden in evenredigheid tot hun verbruik. Het bestuur is saamgesteld uit de heeren apothekers Wieiinga, Cox en Hillen, van Arnhem Van Rijn, van Venloo, en Hofman, van 's-Gravenhage. De suikerfabriek Laane Rogier Daverveldt Co., te Bergen-op-Zoom, heeft de campagne moeten staken doordat eene doorzakking in 'de buizenleiding onder den Rjjksweg Bergen-op-Zoom—Wouw is gekomen, waardoor die weg is ingestort. Beemster. Tot kaasmaker aan de kaasfabriek »de Eendracht" is alhier benoemd J. Winkel van Baars dorpermeer. De jaarlijksche najaars veemarkt zal gehouden worden op Maandag 31 October a.s. Men meldt uit Beverwijk, dat bij eene Amster- damsche Maatschappij het voornemen bestaat tusschen Beverwijk en Velsen een fabriek voor electrisch licht te vestigen teneinde beide gemeenten op goedkoope wijze van verlichting te kunnen voorzien. De bron waaruit dit wordt medegedeeld is vrij wel vertrouwbaar, toch eveuwel zijn er nog geen aanvragen bij de betrokken gemeentebesturen. Opmerkelijk is dat èn te Beverwijk èn te Velsen de gasquaestie op het oogenblik aan de orde is. hard, zooals gij ziet en geen afdrukken daarop kunnen ons eenige aanwijzing verschaffen." Terwijl hij dat zeikwamen er twee mannen om den hoek van het huis te voorschijn en naderden langs het tuinpad. De een was een man op gevorderden leeftijd met forsche, maar gerimpelde gelaatstrekken en doffen oogopslag. De ander was een jonge man wiens opge ruimd lachend uiterlijk en zwierige kleeding weinig in overeenstemming waren met de treurige reden van onze tegenwoordighoid op die plaats. »Dus nog met het onderzoek bezig," zei hij tot Hol mes, »ik dacht, dat gij Londonaars u nooit vergistet. Gij schijnt per slot van rekening toch niet zoo schrander." »Och gij moet ons een beetje tijd gunnen," zei Hol mes goed geluimd. «Gij zult dien noodig hebben zeide de jonge Alec Cunningham. «Ik zie niet in, dat wij tot dusver oenigen draad in handen hebben." «Daar is slechts één middelom dien te krijgen sprak de iuspecteur. «Als wij slechts het. Goede Hemelmijnheer Holmes wat mankeert u." Het gelaat van mijn armen vriend had plotseling eene vreeselijke uitdrukking gekregen. Zjjne oogen rolden in zijn hoofd zijn trekken waren vreeselijk verwrongen en dof kreunend viel hij voorover op den grond. Verschrikt door dien onverwachten en vreeselijken aanval, brachten wij hem in de benken waar hij achterover in een groo ten stoel lag en enkele minuten zwaar ademhaalde. Na eenigen tijd aldus gelegen te hebben, stond hij op, be schaamd execuus vragende voor zijne zwakheid. »Watson weet dat ik pas van eene zware ziekte her steld ben zeide hij»ik ben nog onderhevig aan zulke zenuwtoevallen «Nu ik hier ben, zon ik mij gaarne omtrent één punt zekerheid verschaffen?" «En wat is dat »Het schijnt mij toedat het zeer wei mogelijk is, dat de ongelukkige William Kirwan niet voor, maar na de komst van den inbreker in het huis was. Gij schijnt het toch ook als zeker aan te nemen dat ofschoon do Wormerveer. Den 12 had alhier de aanbesteding plaats van den herbouw der onlangs verbrande pakhuizen van de heeren Laan en Co. Tot deze aanbesteding w ren 7 aannemers uitgenoodigd. Er werd ingeschreven door A. Kok, Wormerveer, f 26937 A. Brugman, Zaandam, f 26800 Bécarri, Haarlem, f 26700 L. Molenaar, Zaan dam, f 26550; P. Voorn, Wormerveer, f 26230; Brann, Beverwijk, f 26170 en R. K. Koppen, Westgraftdp voor f 24894. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Oterleek. Door het onvoorzichtig omgaan met een petroleumlampje, geraakte den 13, 's avonds, de boerderij van C. Bruins, bewoond door zijn zoon P. B., in brand. Van den inboedel wer'd nog iets gered. Door de brandweer van Oterleek bleef de boet behouden. Overigens was aan blusschen niet te denkeD. Eén der brandweer mannen geraakte met den duim bekneld, zoodat een ge deelte daarvan werd verpletterd. Huis en inboedel was verzekerd te Opmeer. deur met geweld was geopendde dief niet binnen is gekomen." «Ik geloof dat dit zeer duidelijk is zeide de oude Cunningham ernstig. «Mijn zoon was nog niet naar bed gegaan en hij zou dus zeker iemand zich hebben hooren bewegen." »Waar zat hij «Ik zat in mijn kleedkamer te rooken", zeide Alec Cunningham. «Welk venster is dat «Het laatst aan de linkerhandnaast dat van mijn vader." j «In beide kamers brandde natuurlijk eene lamp «Ongetwijfeld." «Enkele punten zijn hier bijzonder in 't oogloopend", zeide Holmes glimlachend. «Is het niet zonderling dat een inbreker, en wel van eenige ondervinding, inbreekt op het oogenblik dat hij aan het licht in hnis kon zien, dat er nog twee van bet gezin niet naar bed zijn." «Het moet een stoutmoedige kerel geweest zijn." «Wel natuurljjk als er niet iets zonderling in 't geval waszouden wij u niet gevraagd hebben ons ophelde ring te verschaffen", zeide Alec Cunningham. «Doch uw deukbeeld dat de diefstal is gepleegd, voor William den inbreker greep moet ik zeer ongerijmd noemen. Zouden wij dan niet alles overhoop hebben gevonden en de voorwerpen missen die hij had weggenomen «Dit hangt er van af, welke die voorwerpen zijn", zeide Holmes. «Gij moet bedenken, dat wij bier te doen hebben met een inbreker die een eigenaardige, persoon is en er ee-j bijzondere manier van werken op na schijnt te houden. Let- bijvoorbeeld eens op het zonderlinge allegaartje ten huizo van Acton ontvreemd wat was het een kinwen garen, een brievenweger en ik weet al nietwelke andere vreemde dingen 1" „Wij laten de zaak geheel aan n over mijnheer Hol mes", zeide üe oude Cunningham. «Alles wat gij of de inspecteur mocht wenschen, zal zekerlijk geschieden." «In de eerste plaats", zei Holmes«zou ik wenschen dat een beloonicg werd toegekend van n zelf komende, Zitting van 14 Oct. 1898. T. D. Az., Egmond aan Zee, strooperij, 2 dagen gcv. C. S., Alkmaar, nachtrust verstoren, f 1 boete of 1 dag hecht. S. A. R„ Helder, overtreding spoorwegwet, f 1 boete of 1 dag heebt. N. D., H. G. en J. W. v. d. B., Alkmaar, overtre ding politie-verordening, de le en 2e ieder f 5 boete of 3 dagen hecht., de 3e t 3 boete of 2 dagen hecht. W S., C. B„ J. N. J., J. G. H. H„ J. W. B., W. M. en J. Gr., als boven, straatschenderij, de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e, 4e7e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 2 boete of 2 dagen hecht. T. L. T., Amsterdam, overtreding wapenwet-, f 1 boete of 1 dag hecht. A. A., Sandpoort, B. v. T., Zijpe, S. K., Akersloot, K. K., St. Maarten, J. A., A. V., K. V., P. G. en C. Z., zonder bekende woonplaats, dronkenschap, de le, 3e, 6e—9e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 5 boete of 3 dagen hecht., de 5e 3 maal f 2 boete of 3 maal 2 dagen hecht. B. H. E. F., Alkmaar, het niet binnen een maand een verklaring van zijn verblijf overleggen aan bet ge meentebestuur, f 5 boete of 3 dagen hecht. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgeus tusschen 9 en 12 uur drie gouden belletjeseen manchetknoop, een kin derzak Inhoudende portemonnaie en 5 ets., een kinder kraagje j met imitatiebont, een dop van een sportkar, een portemonnaie met 5 ets., een groote ijzeren wagenmoer, een ceintuur, een sigarenschaartje, een broche, bestaande uit drie dubbeltjes. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 14 Oct. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr. want de openbare macht zal wel eenigen tijd noodig hebben voor zij het onderling omtrent een som eens zal zijn en znlke zaken kunnen niet te spoedig geregeld worden. Ik heb hier reeds een verklaring opgesteld voor het geval u er iets op tegen hebt, te teekenen. Ik dacht dat vijftig pond genoeg was." «Ik wil gaarne vijf honderd geven", zei de oude Cun ningham het blad papier nemende en het potlood dat Holmes hem overhandigde. «Dit is evenwei niet geheel in orde", voegde hij er bij he4 papier inziende. «Ik schreef het wat haastig." «Ge ziet dat ge aldus begint: Daar, Dinsdagmorgen, ongeveer kwartier voor één eeu pogi' g is gedaan en zoo voort. Het staat toch vast dat het kwartier voor twaalf gebeurde." De vergissing trof' mij pijnlijk, want ik wist hoe scherp Holmes elk abnis van dien aard moest gevoelen, uroote nauwkeurigheid was „em bijzonder eigenmaar zijne laatste ziekte had zijn gestel ondermijnd en dit kleine voorval toonde mij voldoende dat hij nog op verre na do vroegere niet was. Hij was schijnbaar een oogenblik verlegen terwijl de inspecteur de wenkbrauwen beden kelijk bewoog en Alec Cunningham in lachen uitbarstte. De onde Cunningham verbeterde evenwel de font en gaf Holmes het papier terug. «Laat het zoo spoedig mogelijk drukken. Uw denk beeld is mijns inziens uitmuntend", vervolgde de heer Cunningham. Holmes borg het papier in zijn zakboek. «En nu", zeide hij «zou het wezenlijk goed zijnals wij mot ons allon door het hui: gingen om ons met eigen oogen te overtuigen dat deze dolende inbreker per slot van reke ning niet3 heeft ontvreemd." Voor hij naar binnen ging, bezag Holmes de open gebroken deur. Het was duidelijk dat een beitel ol sterk mes in bet slot was gestoken en dit er mee was teruggebogen. Wij konden duidelijk de sporen in het hout zien. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6