DE GEHEIKIIIGE MOORD. No. 125. Honderdste jaargang, 1898. VRIJDAG De gemeente-reiniging. FEUILLETON 21 OCTOTVRR. A. COMN DOYLE. .Ge gebruikt dus geen grendels vroeg hij. ALklIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dtnsda g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Door de vereeniging „Alcmaria" werd aan burg. en weth. dezer gemeente het volgende adres gericht Aan Burgemeester en Wethouders van Alkmaar Geeft met verschuldigden eerbied te kennen .Alcmaria,'' vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen-ver keer en tot verfraaiing van Alkmaar e. o. dat zij met bescheidenheid onder de aandacht van uw College meent te moeten brengen, hoezeer naar de mee ning der Vereeniging verbetering noodig is in de wijze van aivoer van de faecaliëu uit de gemeente naar de terreinen der Reiniging dat bij de Vereeniging de overtuiging heerscht, dat de directeur van genoemden dienst alles doet wat in zijn vermogen is, om den afvoer der tonnen zoo snel als mogelijk te doen geschieden dat echter, ondanks dien gaarne erkenden ijver van den Directeur, een ieder dagelijks kan opmerken dat die afvoer veel te langzaam geschiedt en den ingezetenen langer dan bepaaldelijk noodig is, wordt opgelegd do hinder, aan het vervoer der tonnen onafscheidelijk dat verbetering in dien toestand alleen dan is te ver krijgen, wanneer den Directeur de noodige middelen worden gegeven, om den bedoelden dienst te bespoedigen dat een dier middelen naar de meening der Vereeni ging zou kunnen bestaan in het hem verstrekken van goed ingerichte vaartuigen, die sneller dan de thans ge bruikte, het verkeer met de gebouwen der Reiniging onderhouden dat, naar het der Vereeniging voorkomt, die vaar tuigen zoodanig ingericht moeten zijn, dat de daarin geborgen tonnen zoo snel en afdoend mogelijk aan oog en neus onttrokken worden, hetgeen zou kunnen ge schieden door het ijzeren vaartuig te verdoelen in een aantal afdeelingen, die gemakkelijk kunnen worden af gedekt dat zij voorts zonden moeten worden voorzien van machinale beweegkracht, waarvoor benziue-motoren der Vereeniging aanbevelenswaardig toeschijnen dat de Vereeniging ter hetere beoordeeling van hare bedoeling, de eer heeft, U hierbij overteleggen een ont werp van een dergelijk vaartuig, met eene berekening van kosten dat, indien Uw College tot invoering mocht overgaan de aanschaffing van meerdere dergelijke vaartuigen zeer zeker noodig zal blijken dat de Vereeniging zich bewust is van de belangrijke, daarmede gepaard gaande uitgaven, doch Daar hare over tuiging niet alleen het gegronde uitzicht bestaat dat in andere opzichten, door de invoering van bedoelde vaar tuigen, op den dienst zal kunnen worden bezuinigd, maar het algemeen belang in zoo hooge mate door den snelleren afvoer der tonnen zal worden gediend, dat wellicht alleen reeds hierdoor die hooge uitgave die dan toch slechts voor eenmaal is zou worden gerecht vaardigd dat de Vereeniging voornoemd op genoemde gronden de vrijheid neemt Uw College in ernstige overweging te DOOR 4) »We vonden dit niet noodig.'' .Hondt gij een hond »Ja, maar hij ligt aan de andere zijde van het huis aan den ketting." .Wanneer gaan de bedienden naar bed .Ongeveer tien uur." »lk mag dus aannemen dat William gewoonlijk op dat uur te bed lag." »Ja." .Het is wel bovreemdenddat hij dien bewusten nacht dus nog op was. Het zou mij nu veel genoegen doen als u zoo vriendelijk wilde zijn, ons in het huis den weg te wijzen, mijnheer Cunningham." Uit de met vloersteonen geplaveide gangdie aan de keuken grensde, kwam men langs eene houten trap, direct naar de eerste verdieping van het huis op een portaal. Aan de tegenovergelegen zijde hiervan bevond zich eene sierlijke trapdie uit de vestibule aan de voorzijde naar boven leidde. Hierop kwamen uit de kleedkamor en verscheiden slaapkamers, waaronder die van den heer Cunningham en zijn zoon. Holmes liep langzaam de verschillende vertrekken door, nauwkeurig achtgevende op den bouw van het huis. Ik bon op zijn gelaat lezen, dat hij den draad in handen bad, maar in de verste verte kon ik mij niet voorstellen, waaruit hij z!Jn gevolgtrekkingen afleidde. .Mijn beste vriendzeide de heer Cunningham eenigszins ongeduldig .dit is zeker heel onnoodig, die daar is mijne kamer, aan 't eind van de trap en de geven zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen, die een snelleren afvoer der tonnen uit de stad mogelijk maken, hetzij dan op de wijze als door haar aangegeven hetzij door midelen, die gaarne aan Uw goed oordeel worden overgelaten. Hetwelk doende enz. Het was vergezeld van het volgende, door de Vereeni ging gevraagdeadvies van den heer G. J. Bosman ingenieur alhier Aan het Bestuur van *Alcmaria''\ Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en tot ver fraaiing van Alkmaar en omstreken. Ingevolge uwe geëerde mondelinge opdracht heb ik de eer u hierbij in te zenden een tweetal teekeningen, waarop geschetst de vorm en de afmetingen van een vlet, geschikt tot vervoer van 200 stuks beertonnen, ten dienste der Gemeente-reiniging, alhier, welke vlet voor zien werd van een 4 P.K. Daimler-motor met asleiding en schroef. Te voldoen aan de eischen van 1°. afwezigheid van reuk uit de tonnen; 2°. snelheid van transport, bij geringe kosten 3°. bruikbaarheid der vlet, zoowel in de stad als voor de buitenwijken 4°. bediening door weinig personeel 5°. afwezigheid der vletten bij nacht in de stadsgrachten; was voorzeker geen gemakkelijke taak en deed mij lang zamerhand tot den gekozen vorm en afmetingen besluiten. 1°. Door het geheel overdekken der vlet met ijzeren luiken en het indeelen in vijf door ijzeren waterdichte schotten gescheiden compartimenten behoeft bij de ver wisseling der tonnen slechts één luik te worden open gelegd dat onmiddelijk daarna weer kan worden gesloten; bij transport der geladen schuit blijven deze luiken ge heel dicht. 2°. De snelheid van transport èn door de stad, èn over het Groot Noordhollandscb Kanaal, is van belang om dezelfde vlet twee, zoo noodig drie reizen heen en terug in den voormiddag te kunnen laten doen; daartoe is een Daimler-motor ingeplaatstdie door één en denzelfden man, die het roer hanteert, van diens zelfde standplaats af kan worden bediendéén man kan dus van ieder stadsgedeelte met deze vlet in enkele minuten naar de gemeente-reiniging varen. De dagelijksche kosten van een motor, het olie-verbruik alzoo, wordt geguarandeerd op niet meer dan 6 ets. per P.K. en per uur bij volle kracht. Rekent men een half uur volle kracht voor de heenreis en oen halfuur even eens volle kracht voor de terugreis, wat zeer zeker te veel is, dan zou dus de vlet per reis heen en terug 4 X 6 24 cents, zegge vier en twintig cents, kosten, met slechts één man ter bediening. 3°. De vraag der bruikbaarheid der vlet, zoowel in de stad als voor de buitenwijken, wordt beheerscht door de wijdte en hoogte der Lamorale sluis. De geprojecteerde vlet kan die sluis gemakkelijk passeeren er kan niette min niet één ton meer in de breedte worden geplaatst, want dan zou zij niet meer kunnen passeeren. kamer er tegenover is die van mijn zoon. Ik laat het aan u over te oordeelen, hoe het mogelijk was, dat de dief hier kon komen, zonder ons te storen." .U moet, dunkt mij, uwe nasporingen van uit een anderen hoek beginnen zeide zijn zoon, boosaardig glimlachend. .Toch moet ik u vragenmij nog een poosje naar goeddunken te laten handelen. Ik zon bijvoorbeeld gaarne willen zien, hoever men uit het venster van de slaapkamer langs de voorzijde van het huis kan zien dit is zeker de kamer van uw zoon hij stiet de deur open en daar is vermoed ik, de kleed kamer waarin hij zat te rooken toen het rumoer begon. Waarop ziet het venster van die kamer uit?" Hij stapte door de slaapkamer opende de deuren en zag de andere kamer rond. .Mag ik hopen, dat gij voldaan zijt?" vroeg de heer Cunningham geme'ijk. .Dank u; ik denk dat ik alles heb gezien wat ik wenschte te zien." »üan kunnen wij, als dit werkelijk noodig is, in mijne kamer gaan." .Als het niet te veel moeite voor u is." De oude hoer Cunningham haalde zijn schouders op en ging ons voor in zijn eigen kamer, een zeer gewoon en een eenvoudig gemeubileerd vertrek. Ter wijl wij er door wandelden hield Holmes zich iets achteraf, tot hij en ik in de aehterhoede waren. Bij het voeteinde van het bed stond eene kleine vierkante tafelwaarop een schotel met sinaasappelen en een karaf water stonden. Toen wij de tafel voorbij kwamen, boog Holmes tot mijn groote verbazing voorover en stiet het tafeltje opzettelijk omver. De karaf viel in duizend stukken en de vruchten rolden in de hoeken van de kamer. .Wat hebt gij nu gedaan, Watson zeide hij kalm. »Een .mooien morsboel hebt gij op het vloerkleed gemaakt." Ik bukte mij verlegen en begon de sinaasappelen op te zoekendenkende dat mijn vriend om de een Een uniform-vlet, voor alle wijken, bomt schrijver dezes gewenscht voor met het oog op de besteding van meerdere vletten tegelijk. 4°. De bediening door weinig personeel werd boven reeds aangetoond. Bij het aanschaffen van minstens twee vletten zal het personeel ter verwisseling der tonnen in de stad werkzaam kunnen blijven is één vlet geladen, dan vertrekt dezelost de volle tonnen aan de reiniging, neemt de schoone tonnen mede terug intusschen is bij vlet n°. 2 de lading verwisseld en kan deze vertrekken, terwijl vlet n°. 1, opnieuw gearriveerd, weder kan worden gelost eu geladen en alzoo 3 X 200 600 tonnen in zeer korten tijd kunnen worden verwisseld en weggevoerd. 5°. Door de inplaatsing van een motor kunnen de vlet ten bij nacht aan de reiniging verblijven, hetzij aan den wal, hetzij in een of andere haven de mannen, die de tonnen moeten verwisselen, dragen zorg zich op het aan gewezen uur in het stads-gedeelte te bevinden, waar zal moeten worden gewerkt en slechts de ééne persoon, de man die schipper op de vlet is, moet een half uur vroeger aan de reiniging zijn, ten einde met zijn vlet naar het te bewerken stads-gedeelte te varen en daar mede tijdig aanwezig te zijn. De groote ergernis van velenhet aanwezig zjjn van kwalijk riekende tonnen-magazijnen in de nabijheid hun ner woningen vervalt en de menschen, die de nacht ligplaatsen moeten passeeren èn de bovengenoemde be- wouera, die daarom niet klagen, omdat zij weten, dat de toestand op bet oogenblik niet veranderd kan worden, zijn tevreden en ingenomen met de nieuwe wijze van werken. Slechts ééne schaduwzijde is verbondon aan het aan schaffen van een of meer dergelijke vletten eD wel de vrij hooge kosten van aanschaffing. Voor eene gemeente echter, die niet noodlijdend is, en welks Raad gaarne de beste middelen te baat neemt ter uitvoering zijner- werken, ook al zijn die middelen niet steeds de goed koopste kan deze som m. i. weinig bezwaren mede brengen. Naar mijne meening zullen de kosten van aanschaffing van één vlet de somma van f 3100, zegge drie duizend een honderd gulden, niet overschrijden en zal men moe ten besteden voor vlet, geheel gereed, zonder motor f 800 motor met assen schroef, schoefas, koker, prames, enz2259 vracht en emballage van den motor 41 f 3100 Bij deze kosten van aanschaffen gelieve men evenwel het onder sub. 2 vermelde niet te vergetende dage- iijksche kosten zijn zóó gering, dat op den duur de kosten van exploitatie met deze vletten niet hooger zullen zijn, dan die met de tegenwoordige vletten, die ten minste twee man bediening vereischen, terwijl de snelheid van werken toch als do hoofdfactor moet worden beschouwd en den doorslag zal moeten geven. Met de betuiging mijner hoogachting, heb ik de eer t0 zÜn UEd. dw. dienaar, G. J. BOSMAN. of andere reden wenschte dat ik de schuld voor het gebeurde op mij zou nemen. Do anderen raapten ook de vruchten op en bielpen mij de tafel weer overeind zetten. .Hallo waar gaat hij nu heen riep de inspecteur. Holmes was verdwenen. .Wacht hier, een oogenblik," zeide de jonge Alec Cunningham. »De vent is mijns inziens niet wel bij 't hoofd. Kom mee, vader, dan zullen wij zien, waar hij naar toe is gegaan." Zij snelden de kamer uitterwijl de kolonel, de inspecteur en ik achterbleven en elkaar verlegen aan zagen. »<>p mijn woord van eer, ik ben geneigd er net als mijnheer Alec Cunningham over te denken zei 'de politiebeambte. .Het kan het gevolg van zijn ziekte wezen, maar het schijnt mij toe, dat Hij werd plotseling onderbroken door het gegil .Help! Help! Moord!" Met schrik herkende ik de stem van mijn vriend. Als krankzinnig van angst liep ik uit de kamer naar het portaal de kreten0 die in een schor en onduidelijk geluid waren overgegaan kwamen uit de kamerdie wij het eerst bezocht had den. Ik vloog naar binnen en vervolgens de kleed kamer in. Daar lag Sherlock Holmes op den grond en over hem gebogen de beide Cunninghamsde jongste hem met beide handen de keel dichtknijpende, terwijl de oude Cunningha r hem stevig bij het ge wricht van zijn rechterhand vasthield. In een oogwenk hadden wij drieën hen van Holmes afgerukt. Holmes stond wankelend overeind, zeer bleek en klaarblijkelijk geheel uitgeput. .Neem deze mannen gevangeninspecteur sprak hij hijgend. .Op welke beschuldiging .Die van hnnuen koetsier William Kirwan te hebben vermoord." De inspecteur staarde hem verschrikt aan. »Och kom, mijnheer Holmes," zei hij ten slotte, .ik ben e zeker van, dat gij dit niet meent."

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1