Buitenland. Nederland, Dezer dagen gewerd het bestuur van bovengenoemde vereeniging een antwoord van b. en w., waarin zij be richten naar aanleiding van het aangeprezen middel om de tonnen van den stads-reinigingsdienst met een benzine-motorboot nit de gemeente te doen vervoeren dat blijkens de door hen ingewonnen adviezen dit niet zou leiden tot het doel door de vereeniging beoogd. Eene spoediger verwijdering dier tonnen nit de gemeente kan op geene andere wijze geschieden dan door eene be trekkelijk belangrijke uitbreiding van het personeel van den genoemden tak van dienst. Onder betuiging hunner waardeering voor de door »Alemaria" in deze genomen moeite, deelen zij mede dat hunne aandacht op het geopperde denkbeeld zal geves tigd blijven. GHISfA. Nog steeds is men in het onzekere, of de Keizer nog in leven is of niet. Volgens den correspon dent van de «Daily Telegraph" is 's Keizer's leven geen oogenblik bedreigd geworden, doch is zijn formeele af zetting op 23 Nov., den verjaardag der Keizerin-Re gentes te verwachten, en zal de zoon van hertog Lan, oen kleinzoon van prins Jun, een jongen van dertien jaar, tot Keizer worden uitgeroepen. DFITSCHRAND. Blijkens berichten uit Konstan- tinopel is de Keizer aldaar den 18 zonder verdere onge vallen aangekomen. De sultan en zijn gevolg waren aanwezig om den keizer te begroeten. De keizerin nam met den sultan plaats in het voorste rijtuig, de keizer met den groot-vizier in het tweede. Om 1 uur brachten de keizerlijke familie en haar gevolg een contra-bezoek aan den sultan in Yildiz-kiosk. De Sultan, die door een schitterend gevolg omringd was, begroette de keizerlijke gasten zeer hartelijk. Bij het dejeuner in de Duitsche ambassade hield de Keizer een toespraak, waarin hij wees op de uitmuntende betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije, een ge volg van de staatkunde door keizer Wilhelm I aange nomen en door zijn kleinzoon voortgezet. Men gelooft thans de geheele anarchisten-bende, die den gelukkig verijdelden aanslag tegen den Keizer beraamde, in handen te hebben. De bommen, te Alexandrië in beslag genomen, be vatten elk 26 revolver-patronen van groot kaliber de bommen zijn vervaardigd van gegalvaniseerd ijzer, dat met lood bekleed was. Zij werden gevonden in het ma gazijn van een Italiaan, waar zij in kisten verpakt waren. Met het vervoer der bommen naar Jaffa was een Ita liaan uit Triëst belast. Hij had zich als kellner verhuurd aan boord van het stoomschip, om zoodoende de bommen ongemerkt aan boord te kunnen brengen. Te Jaffa zou hij als kellner in het hotel Bristol in dienst treden, en daar de bommen voor de uitvoerders van den aanslag bewaren. KNOEJLAND. In de Fashoda-quaestie weet de Engelsche pers van geen toegeven. De «Economist" besluit een Ang artikel aan de zaak gewijd, met de dreigende woorden »Hier te lande wil niemand oorlog. De overgroote meerderheid beschouwt oorlog als een laag afschuwelijk dingeen hinderpaal van allen vooruitgang, de bron van schier onmetelijk verlies. Maar men gaat geen stap meer terug, men zal geen enkele concessie meer doen, en als de gespannen toestand aanhoudt is 't ook gedaan met hoffelijke woorden. Het Britsche volk heeft er eindelijk meer dan genoeg van gesard te worden enkel uit plaagzucht, gedwarsboomd te worden in zijne koloniale ontwikkeling, enkel om het te dwarsboomen. «Wij willen liever oorlog dan het voortzetten van zulk een toestand of het verder opgeven van ons goed recht." En de «Times" is niet minder beslist »Zoo goed als anderen hebben ook wij een zekere waardigheid op te houden en belangen te beschermen. Wij denken dat te doen wij hebben geen Engelsch en Egyptisch bloed bij de vernietiging der macht van den «Tut, manzie hun gezichten eens," sprak Holmes kortaf. Nooit voorzeker had ik op het gelaat van den mensch een duidelijker bekentenis van schuld gelezen. De oude man scheen geheel versuftop zijn scherp geteekend gelaat was verslagenheid te lezen. En de zoon had dien onverschilligen laatdunkenden toon van spreken, die hem zoo eigen was geheel laten varenin zijn donkere oogen glinsterde de woestheid van een wild dier en deze ontsierde zijne schoone gelaatstrekken. De inspecteur zeide niets, maar naar de deur stappende blies hij op zijn fluitje. Twee van zijn agenten kwamen nader. «Ik kan niet andersmijnheer Cunningham," zei de inspecteur, »en wij hopen, dat het een vergissing blijkt te zijn maar gij kunt zien, dat Ha, zoudt gij durven Laat zakken 1" Hij sloeg met zijn hand, en een revolver, waarvan de jonge Cunningham op het punt was de haan over te halen, viel knetterend op den vloer. Bewaar dat," zei Holmes, vlug er zijn voet opzet tende. «Het zal ons van dienst zijn bij het gerechtelijk verhoormaar dat is juist wat wij inderdaad noodig hadden." Hij hield een stuk gekreukeld papier omhoog. »Het stuk papier dat aan het blad ontbrak," riep de inspecteur." »Precies." «En waar was het »Waar ik zeker was het te vinden. Ik zal u terstond de geheele zaak uitleggen. Mij dunktkoloneldat u en Watson nu wel kunt terugkeerenover een uur op zijn laatst ben ik weer bij u. De inspecteur en ik moeten een woordje met de gevangenen pratendoch ongetwijfeld ziet gij mij tegen lunchtijd weer bij u." Sherlock Holmes was een man van zijn woord want na een uur ongeveer was hij weer bij ons in de rookkamer van den kolonel. Hij was vergezeld van een bejaard heer van kleine gestalte die mij werd voorgesteld als de heer Acton, in wiens huis het eerst was ingebroken. Khalifa vergoten, om van de vruchten beroofd te worden door een wandeling van acht of negen menschen op den grond, die krachtens onbestreden recht aan Egypte be hoort en waarop wij en Egypte het droit de conquête (het recht van de veroveraar) bezitten." FRANKRIJK. Volgens de «Rappel" zal over de ontvankelijkheid van de Dreyfus-revisie nog aan het eind van deze week worden gepleit voor het Hof van Cassatie. Dat zal geschieden in openbare zitting, waar den procureur- generaal, den rapporteur en den advocaat van mevr. Dreyfus de meest mogelijke vrijheid zal worden gegeven om hun argumenten te wikkelen. «De »Ind. Beige", die vaak bleek goed op de hoogte te zijn, vertelt dat Picquart's verklaringen tijdens een confrontatie met de generaals de Pellieux en Billot voor kapitein Tavernier zoo overtuigend waren, dat generaal Billot den beschuldigde voor de oogen van den rappor teur de hand reikte en generaal de Pellieux zijn veront schuldigingen aanbood voor de beleedigende woorden welke hij den kolonel tijdens het proces-Zola had toe gevoegd. De Ind. Beige staat voor de waarheid hiervan in. Naar aanleiding van het geschil met Engeland, maakt do »Temps" de volgende niet onaardige opmerking: «We hebben nooit ontkend, dat Fashoda een deel der provincie Khartoem uitmaakte maar de kaart doet ons óók zien, dat Massonah behoorde tot de Egyptische provincie Soeakim, en wij herinneren ons dat Engeland Massouah aan Italië heeft gegeven, dat de helft van de Aequatoriaal-provincie aan den Congostaat is afgestaan, en dat Engeland Ounyoro, Zeïla en Berbera voor zich zelf heeft gehouden. «Is het dan niet zonderling, de wijze waarop in Enge land wordt gesproken over hetgeen Frankrijk aan den Bahr-el-Ghazel en aan den Nijl heeft gedaan Tl'RKlJF. Als de Turken niet wederom een uit stel gezocht hebben, hebben de troepen thans Kreta ver laten. Ondanks de krachtige maatregelen, door de mogend heden genomen, is de toestand op het eiland zeer ernstig en de admiraals zijn voorbereid op tegenstand der bevolking zoowel als van de Mohammedaansc'ne troepen. Alle vreem delingen in de kustplaatsen zijn in veiligheid gebracht. Thans zijn het de Christenen in het binnenland die de admiraals in moeilijkheden brengen. Een groot aantal Christenen uit het dorp Kritsonas hebben bij Ghazi het, cordon verbroken en de wijnbergen en olijventuinen der Turken verwoest. Zij werden achtervolgd door Engelsche troepen elf der opstandelingen werden gevangen genomen ontwapend en aan boord van de Revenge" gebracht. ZIJID-AFR1HA. De minister-president Schreiner legde den 14 in het Parlement een verklaring af betref fende de staatkunde der Regeering. Hij zeide, dat de Re geering wil trachten de vriendschappelijke betrekkingen te handhaven tusschen de Kaapkolonie en Rhodesia en eveneens met de zusterstaten. De Regeering acht zich gelukkig de zelfregeering en de onafhankelijkheid te kunnen erkennen van de beide Republieken. De Regeering erkent de noodzakelijkheid van een betere vertegenwoordiging, doch stelt zich niet voor een tweede lezing te vragen van de aanhangige wet op de nieuwe indeeling der kiesdistricten. In zijn antwoord zei Sir Gordon Sprigg, dat de oppo sitie de Regeering zal noodzaken de nieuwe indeeling der kiesdistricten ter hand te nemen, indien deze maatregel van het Parlement aan de orde wordt gesteld. De schipbreuk van de Mohegan. Het juiste aantal slachtoffers van de ramp van de «Mohegan" van de «Transport Castle Line" bedraagt 103. Er waren in het geheel 153 menschen aan boord, van wie 50 werden gered. Juweelendiefstal. Een uiterst brutale juweelendiefstal is gepleegd in het Noorderstation te Parps. De Hertogin van Sutherland thans de vrouw van het Britsche parlementslid Sir Albert Rollit, keerde van daar naar Engleand terug. Zjj had een kistje met juweelen ter waarde van 28000 bij zich dat door den bediende in haar coupé was geplaatst. De Hertogin stond aan het portier en verwijderde zich daar van niet meer dan één of twee stappen om haar echt genoot te gemoet te gaan. Van dit oogenblik moeten de dieven gebruik hebben gemaakt om van de andere zijde den coupé binnen te gaan en hun slag te slaan. Het kistje werd eerst onderweg vermist. Te Amiens steeg de Hertogin uit om aangifte van den diefstal te doen. Ontploffing op een schip. Een petroleumschip is ter hoogte van Margate aan de Engelsche kust ontploft en verbrand. Van de 21 opvarenden kwamen tien in de vlammen om. »Ik zou wenschon, dat mijnheer Acton tegenwoordig was, terwijl ik n deze zaak verklaar," zei Holmes. «Want het is natuurlijkdat bij veel belang stelt in de bijzonderheden van dit geval. Ik vrees, mijn waarde kolonel, dat u het uur betreurt, waarop u zulk een druktemaker als ik ben bij u in huis nam." «Integendeelantwoordde de kolonel vriendelijk. «Ik beschouw het als het grootste voorrechtin de gelegenheid gesteld te wezen, uw methode van werken te bestudeeren. Ik beken gaarnedat zjj mijne ver wachtingen nog verre overtreft en dat ik volstrekt niet in staat ben, mij verklaring te geven van de door u verkregen resultaten. Tot dusverre heb ik nog niets ontdektdat ons op 't spoor had kunnen brengen." «Ik vrees wel dat mijne verklaring u uwe illusie zal ontnemen doch het is steeds mijne gewoonte ge weest geen van mijne methoden verborgen te houden, noch voor mijn vriend Watsonnoch voor iemand anders, die daar belang in mocht stellen. Maar in de eerste plaats zal ik, daar ik nog iets van streek ben door dien aanval in de kleedkamer, mij een glaasje van uw brandewijn inschenken, kolonel. Ik ben onlangs een beetje ziek geweest, en nu nog wat zwak. «Ik hoop intnsschen, dat gij niet meer van die toe vallen hebt gehad." Wordt vervolgd. Ren standbeeld voor Henry, De Temps heeft een circulaire ontvangen, waarifi giften worden gevraagd voor een standbeeld voor kolonel Henry. De circulaire draagt het opschrift «Toewijding aan het vaderland van kolonel Henry. Openbare inschrijving voor een voor hem op te richten standbeeld." En het motto van de circulaire luidt aldus «Wanneer een officier gedwongen is een zoogenaamd valsch stuk te maken om te trachten zijn vaderland den vrede te hergeven en het te bevrijden van een verrader, is deze soldaat te beklagen. Indien hij deze poging met het leven bekoopt is hij een martelaar. Indien hij zich vrijwillig het leven beneemt IS HIJ EEN HELD." Alle Franschen worden uitgenoodigd «hun vaderlands lievende gave" aan den onderteekenaar Ch. Leraux toe te zenden. De keizerlijke karavaan. De stoet van den Duitschen keizer op zijn tocht door Palestina en Syrië zal op een groote karavaan gelijken. De bekende Cook is met de leiding belast en verschaft o.a. meer dan 100 tenten en 1500 rij- en trekdieren. Bij eiken tent behooren bedden, tapijten en andere meubelen. De keizer en de keizerin nemen echter eigen woon- en slaaptenten uit Berlijn mede en eigen bediening. Eiken morgen gaat een stoet muildieren met de tenten vooruit naar de plek waar overnacht zal worden. Als geleide geeft de Sultan 92 pachas en beambten mede, voor welker huisvesting en bediening Cook ook heeft te zorgen, even als voor het proviand van den keizer en zijn gevolg. De keizer rijdt te paard, de keizerin in een rijtuig. Te Je ruzalem wordt op grondgebied dat aan Duitschland behoort, een honderdtal andere tenten opgeslagen voor de huisvesting der vorstelijke personen en hun gevolg. Een aanzienlijke troepenmacht onder generaal Abdullah Pacha is door den Sultan aangewezen om de hooge gasten te begeleiden. Hofberichten. De Koningin en de Koningin-Moeder zullen op Maandag 24 October aanst. gezamenlijk zich naar Arolsen begeven en van daar 26 October naar Stuttgart. De Ko ningin is voornemens tegen den 3len October op Het Loo terug te keeren. Provinciale Staten van Noordholland. Voor de aanstaande najaarsvergadering der Staten stellen Ged. Staten voor, goed te keuren eene eerste sup- pletoire begrooting voor de provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1898, tot een bedrag van f 18.000, waarmee de post onvoorziene uit gaven moet worden verhoogd, ten einde daaruit te kunnen betalen de kosten van het vuurwerk, vanwege de provincie op het IJ ontstoken ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina en van de in dit jaar te sluiten geldleening. Tevens stellen Ged. Staten voor, de kosten van dat vuurwerk betaalbaar te stellen op den post onvoorziene uitgaven tot een bedrag van ten hoogste f 20.000. De agenda voor de najaarsvergadering is ditmaal niet uitgebreid. Zij behelst o. a. een voorstel tot vaststelling eener eerste suppl. begrooting voor Meerenberg, een voor stel tot wijziging van het besluit, waarbij subsidie is ver leend voor een spoorweg Volendam, Edam en Kwadijk enz. Zweedsche „Uoudsche" kaas Het koninkrijk Zweden vertoont sedert een tiental jaren zulk een enormen vooruitgang op het gebied van zuivelbereiding, dat alle zuivelbereidende landen, Neder land niet het minstreden hebbenom dezen vooruit gang gade te slaante bestudeeren en er van te leeren. Zoo legt men zich daar te lande er ernstig op toe om «Goudsche kaas" te maken en de pogingen hebben reeds in zooverre succes, dat zelfs Zweedsche «Goudsche kaas" tegen goede prijzen naar het buitenland geëxporteerd is. Intnsschen kan van een grooten uitvoer en ernstige concurrentie met echte Goudsche kaas nog geen sprake zijn, om lat de productie van Zweedsche kaas niet groot genoeg is om eenigszins belangrijke hoeveelheden van een en hetzelfde maaksel bijeen te brengen, zoodat de opkoo- per genoodzaakt is van eene menigte Zweedsche kaasfa- brieken te koopen eu dus geene volkomen gelijksoortige hoeveelheid op de markt kan aanbieden. Geldt dit bezwaar voor den export, voor de binnen- landsche markt is het van minder beteekenis. De Zweed sche meierijen hebben dan ook voornamelijk in het land zelf haren afzet van kaas. Deze is zeer aanzienlijk, want kaas is een zoo algemeen gebruikt voedingsmiddel in Zweden, dat men durft be weren dat er geen tweede land is, waar zooveel kaas ge consumeerd wordt. (Dagblad van Gouda.) Veeziekten. Staat van de gemeenten in Nederland, waar gevallen van besmettelijke veeziekten, in vorige maandstaten ver meld, op 1 September 1898 nog niet waren geëindigd. Mond- en klauwzeer. Noord-BrabantBakel c, a. Schurft. Zuid-Holland Hei- en Boeicop. Noord-Holland Schellinkhout. Friesland 't BildtHennaarderadeol Iraarderadeel Ooststellingwerf. Rotkreupel. Noord-Holland Hl ld woud, Spanbroek. Friesland: Doniawerstal, Lemsterland, Opsterland. OverijselZwollerkerspel. Vlekziekte. Noord-BrabantNieuw-Vossemeer. Gelderland EistGent. De kwade droes is uitgebroken in de stallen der (Jtrechtsche Tramweg-Maatschappij. Melkvervalschlng. Door de Amsterdamsche rechtbank is dezer dagen een betrekkelijk zware straf, twee maanden, geëischt wegens melkvervalsching, en wel tegen een boertje uit Watergang, die tot zijn verdediging njpts anders kon aanvoeren dan dat hij van zijn prilste jeugd af, vader, grootvader en al de vakgenooten van dezen de melk had

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2