Stadsberichten. Ingezonden Stukken. zien behandelen, zooals hij nn deed, en hijzelf was betrapt, terwijl hij uit een vaatje duinwater bezig was zijn voor raad melk met 30 procent te vermeerderen. Hondentrouw. Onlang3 was men in de gelegenheid een treffend voorbeeld te zien van hondentrouw. Het paard van een brouwerswagen uit B. viel op den Millingschen dijk plotseling dood neer, Dadelijk werd de wagen uit gespannen en het paard tegen de buitenhelling van den dijk gelegd. Een fikhonddie den wagen steeds vergezelde ging bij het doode paard liggen en toen de knecht wilde terugkeeren en den hond riepliep deze wel een eind mee, maar telkens keek hij om naar zijn dooden vriend, tot hij eindelijk terugkeerde en bij het paard ging liggen. Daar bleef hg trouw de wacht houden, doch toen de nieuwsgierige jeugd het te druk maakte op den dijk, zocht hij voor een poos den wagen op en legde zich daaronder neer. Later kwam hij weer bij 't paard terug, waar inmiddels door de goede zorgen van een inwoner een geschikte ligplaats was gereed ge maakt. Eten en drinken nam de hond ook, hoewel matig. Nog dienzelfden avond kwam de eigenaar per rijtuig naar Millingen en zoodra de hond de stem van zijn meester hoorde, begon hij te janken en te huilen, zonder echter zijn plaats te verlaten. De hond is later in het rijtuig meegenomen en scheidde slechts noode van zijn dooden makker. Oebroeders lfoogerhui§. Te Zaandam is Zondag 16 October eene verga dering gehouden van vereenigingen uit Noordholland met het doel een provinciale meeting te honden tot in vrijheidstelling van de Gebroeders Hoogerhuis. 17 Ver eenigingen hadden afgevaardigden gezonden. Na eenige bespreking waarbij de vraag, of men naast of tegenover het Landelijk Comité zal ageeren, ter zijde werd gesteld, werd met algemeene stemmen tot het houden van een dergelijke meeting besloten. Als plaats word hiervoor aangewezen in de eerste plaats Alkmaar. Mocht daar echter geen goede gelegenheid zijn, dan zal in de tweede plaats de Zaanstreek en in de derde Haarlem daarvoor in aanmerking komen. Besloten werd voorts een Bestuur samen te stellen uit afgevaardigden (uit iedere aangesloten vereenigmg één persoon), terwijl tot leden van het Bestuur (comité van uitvoering) werden gekozen de hoeren W. Appel, P. Gorter Jr. en A. Metzelaar, allen te Zaandam, in welke plaats het comité domicilie kiest. Besloten werd nog, dat op de meeting twee sprekers het woord zullen voeren. Hiervoor werd een voordracht opgemaakt, be staande uit de heerenDomela Nieuwenhuis, Middel koop, Ds. Schermerhorn, Luitjes, Valk, Reindorp en Ds. Bahler. De meeting zal zoo spoedig mogelijk worden belegd. (»N. v. d. D.") Plotseling genezen. Men schrijft uit Kampen Gedurende 9 jaren was de 21-jarige dochter van den veehouder G. Voerman te Kampen lijdende. Uit een ziekte was ze doof gebleven, aan het eene oog blind en aan beide beenen verlamd. Nadat ze Zaterdagavond een uur te bed gelegen had, riep ze hare moeder en deelde mede, dat ze zich geheel hersteld gevoelde. Ten bewijze hiervan stond ze op, liep om de tafel, kon weer goed zien en hooren. Onthutst zonden de ouders om de familie, die, ter plaatse aanwezig, zich van het vreemde geval vergewisten, evenals vele nieuwsgie rigen, die den geheelen Zondag de woning in- en uit liepen. Ook een berichtgever overtuigde zich persoonlijk. Het meisje verklaarde zich hersteld, doeh hield thans het bed, zenuwachtig als zij was door de overgroote drukte. Prijzen van bouwland. Onlangs werd te Broek op Langendijk bouw land verkocht voor den enormec prijs van bij de 5000 gulden per H.A. en in de vorige week is te St. Pan- eras op >de Geest" een akker, ruim 2/3 H.A. groot verkocht voor ruim 3000 gulden. De sneltrein van Uitgeest naar Haarlem kwam Maandagavond tusschen V eisen en Sandpoort op een overweg in aanraking met een boerenwagen, die ver brijzeld werd koetsier en paard kwamen met den schrik vrij en de trein kon na eenige minuten oponthoud de reis vervolgen. VIseli vangst. Ofschoon het met de visscherij naar zeepaling nu juist niet overal naar wensch gaathad toch in de vorige week een Heldersehe visscher wel reden om over de uitkomst tevreden te zijn. De man toch ving die week voor f 1600 aan zeepaling. Te Wieringen en aan de Oostkust van Texel moet bijzonder weinig worden gevangen. Freule De Vos van Steenwijk wier ziekenhuis in de Friesche gemeente Schoterland wegens haar voortdurende ongesteldheid met T Januari a.s. zal worden opgeheven is voornemens te Zandvoort een villa te laten bouwen. Deze villa zal voor ziekenhuis worden in gericht ter verpleging van twaalf personen en daarin zullen alleen patiënten uit Friesland als verpleegden wor den opgenomen. Rotterdam. Alhier is een löjarig jongmensch gearresteerddie met het buitenland een uitgebreiden handel in postzegels uitoefende. Terwijl hij door advertentiën in buitenland3che bladen de handelaars in postzegels aldaar in de meening bracht dat zij met een solide firma te doen hadden, wist hij door middel van een uitvoerige correspondentie vreemde post zegels van hen machtig te worden tot bedragen van dik wijls meer dan f 200. Hij zond alsdan in de plaats daar van postzegels van weinig of geen waarde terug. Natuurlijk liet men zich maar eenmaal door hem fop pen doch dan probeerde hij het weder bij anderen en zoo zijn handelaars in Frankrijk, Duitschland, Enge land enz. de dupe van zijn onderneming geworden, totdat eindeiijk de politie met de zaak in kennis werd gesteld, die er wel een einde aan zal weten te maken. Handels- en kantoorbedienden. Aan het thans aangevangen examen van den nationalen bond van handels- en kan toorbedienden in Nederland wordt deelge nomen door 79 candidaten voor het boekhouden 6 voor Duitscho 3 voor Engelsche 1 voor Nederlandsche en 1 voorFransche handelscorrespondentie en 1 voor stenografie (systeem Gabelsberger-Schwab). Rarsingerliorn. Den 7 zijn te Kolhorn aan den dijk van den Waardpolder, twee varkens aange spoeld, van pl.m. 150 en 45 K.G. Het vleesch werd geoordeeld, goed voor de consumptie te zijn, zoodat door de vinders op de gewone manier werd geslacht. Haringkarspel. Den 18 vergaderde de ge meenteraad. Nadat oenige mededeelingen voor kennis geving waren aangenomen, werden in behandeling ge nomen en na eenige discussie aangehouden twee verzoek schriften van de groenten-vereeniging Waarland en om streken, het eerste, om financieel te steunen hun verzoek aan het bestuur in de banne Haringcarspel om door overbrugging van de ringsloot en het aanleggen van een weg door den Smeugelpolder den polder Waarland te verbinden met het station Noordscharwoudehet tweede om bij de vaststelling van het tarief als bestelloon voor telegrammen het zoogenaamd uniform-tarief in te voeren. De gemeente-begrooting door b. en w. opgemaakt, werd behandeld en in zooverre gewijzigd, dat van de voorge dragen 50 opc. op de pers. belasting 20 zullen worden afgevoerd. De begrooting werd daarna vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 16677.34 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1096.34. St. Pankras. De heer D. van der Sluis, on derwijzer aan de openbare school in deze gemeente, is als zoodanig benoemd te Almeloo. Zijpe. Bij de den 18 gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad werden uitgebracht 580 stemmen. Gekozen werden: de heeren G. de Wit Pz. en A. J. Bakker, successievelijk met 162 en 189 stemmen; op de heeren H. G. 3 h. Mann enA. J. Bakker werden 126 en 92 st uitgebracht. Zaadcontrole. De Directeur van het Rijksproefstation voor zaad- contröle te Wageningen, de heer Bruijning Jr., brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat exemplaren van den Landbouwers-Gatechismus voor de zaadcon- tröle" voor landbouwvereenigingen ter verspreiding onder hare leden verkrijgbaar zijn tegen den prijs van zes gulden per honderd exemplaren indien hierop betrekking hebbende aanvragen vóór of op den 25 October e.k. bij hem worden ingezonden. Leeuwarden. Den 17 heeft alhier een vreeselijk ongeluk plaats gehad aan de stoom-stroocartonfabriek. Terwijl er 250 kilo papier op de lift was geplaatst, is de staaldraad gebroken waardoor het hoofd van een der werklieden tusschen het onder- en bovendeksel geraakte en verbrijzelde zoodat de man oogenblikkelijk dood was. De ongelukkige laat vrouw en een of twee kinderen na. Hen Haag. Den 17 is de le luitenant der ar tillerie Boom aan het Scheveningsche strand voorbij het artillerie schietterrein aan het hoofd verwond doordat bij de schietoefeningen een stuk geschut te vroeg afging. Hij heeft vermoedelijk het sluitstuk van het kanon tegen het hoofd gekregen. De verwonding is gelukkig niet van ernstigen aard, zoodat de heer Boom spoedig den dienst zal kunnen hervatten. Wognum—Scliagcn. De stoomtram Wognum—Schagen zal op 1 Nov. e.k. voor het publiek verkeer worden geopend. Bij den proefrit door het bestuur op 12 Oetober vol deed het rollend materiaal uitstekend. Nog een proefrit moet volgen op 20 Oct., in tegen woordigheid van den Provincialen Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat waarna op 29 Oetober een rit zal plaats hebben met autoriteiten en genoodigden. De stoomtram is gebouwd met locaal-spoorwegmateriaal op normaal spoor. De zeer groote waggons op 3 assen, geleverd door de eerste Nederlandsche Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmateriaal te Amsterdam zijn inge richt voor 2e en 3e klasse-reizigers en bieden plaatsruimte voor 72 personen. De locomotieven die gevuld 18 ton wegen zijn ge leverd door de firma Backer en Rueb te Breda. Het zieke huisdier. Bij den uitgever A. A. W. Bolland te Goes, is verschenen »Het zieke huisdier," van de hand van den veearts L. Steuert professor aan de Landbouw-academie te Weihenstephan, uit het duitsch bewerkt onder toezicht van een rijksveearts, met 165 afbeeldingen en een aan hangsel over de ondeugden bij onze huisdieren en de middelen tot bestrijding daarvan. Het is een raadgever bij de herkenning en behandeling der ziekten van paarden, runderen, schapen, varkens, honden en pluimgedierte. In het voorwoord onderstelt de bewerker de mogelijkheid, dat hem het verwijt zal treffen, van met dit boek de kwakzalverij in de hand te werken. Hij antwoordt daarop »Juist daar, waar de veehouders geen begrip hebben van wat sziek zijn" isdaar waar de veehouders de eene ziekte niet van de andere weten te onderscheiden, bloeit de kwakzalverij het sterkst. Hoe meer kennis omtrent den uit- en den inwendigen bouw van het dier lijk lichaam wordt verspreid en hoe beter de veehouders aan de verschijnselen de verschillende ziekten van elkan der leeren onderscheiden des te beter zullen zij inzien, dat in verreweg de meeste gevallen de hulp of de me dewerking van den veearts onmisbaar is. Dan zullen ze niet meerzooals tot nu toeden deskundige dik wijls te laat ontbieden. En dan nog Tal van veehouders bezitten nu eenmaal een boek over veeartse nijkunde doch een verouderd boek met weinig of geen afbeeldingen ter verduidelijking. Aan een en ander ontleent dit boek, naar onze bescheiden meenmg, recht van bestaan." De prijs van dit werk is f 2.75. Uaatste Berichten. Picquart. PARIJS, 19 Oct. Voor de 9e Kamer, waar heden het proces wegens laster van Picquart tegen de »Jour voor kwam, constateerde mr. Labori,.dat bet hem ondanks al zijn pogingen onmogelijk was toegang te verkrijgen bij zijn cliënt. Het komt mij onmogelijk voor, zeide hij, dat een dergelijke toestand, die door niets gerechtvaardigd wordt, langer voorduurthet is noodig dat de zaak verdaagd wordt. De verdere behandeling der zaak werd op heden over drie weken bepaald. He Faslioda-questie. LONDEN, 19 Oct. Sir M. Hicks Beach de kanselier der schatkist, heeft in eene redevoering te North Shields de hoop uitgesproken, dat de Fashoda-quaestie op vre delievende wijze zou opgelost worden. Engeland had echter een vast standpunt ingenomen en mocht onge lukkiger wijze Frankrijk een andere opvatting aan kleven dan zou de Britsche Regeering haar plicht weten te vervullen. Na den tachtigjarigen vrede zou het een groot ongeluk zijn als de vriendschappelijke betrekkingen verbroken werden en Engeland een grooten oorlog moest ondernemen. De regeering schuwt echter geen dreigend gevaar in het bewustzijn dat zij door het volk onder steund wordt. Kreta. KANEA 19 Oct. De ontruiming is begonnen. Een Turksch bataljon is te Suda ingescheept, twee te Kandia. De heer mr. Ch. v. d. Kweeprechter in de arrondissements-rechtbauk alhier, staat op de voordracht voor rechter in de rechtbank te Amsterdam. B. d. schutterij. Bij kon. besluit is het eeretooken van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij toegekend aan de heeren H. J. Vonk kapitein dr. D. A. Kerk hof!len luitenant-kwartiermeester en J. Bezaan Jr, muzikant bij de d. d. schutterij alhier. IV u t Op vrijdag, den 28, houdt, op nitnoodiging van het alkmaarsche departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen, de secretaris dier Maatschappij, de heer J. Bruinwold Riedel, eene vooidracht in hec lokaal Harmonie. Mej. J. Bunnewold, alhier, komt onder No. 1 voor op de voordracht voor de benoeming eener onder wijzeres aan de openbare school voor meisjes te Hoorn. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 anr, als volgt: den 19: 750.7; den 20: 757.1. Holf- en biljartwedstrijd. De uitslag van deu jaarlijkschen kolf- en biljart wedstrijd, den 19 in het Café Nachtegaal, van den heer H. van der Sleesen gehouden, was als volgt kolven: le pr. Jm. Harp, Alkmaar, met 155 p.; 2e pr. J. Bakker, Krommenie, 142 p.; 3e pr. K. Booij, Krommenie, 117 p.; serieprijs, J. Halff, Alkmaar, 51 p.; biljart: le pr., Jb. Bus, Alkmaar 2e pr., J. Govers, idem3e pr., J. Kramer Cz Schermeer4e pr., S. Waagmeester, Krommenie. Medeburgers Het bestuur der afdeeling Alkmaar van den ^Volksbond''Vereeniging tegen drankmisbruikmet voldoening terugziende op zijne pogingen om het drank misbruik op de afgeloopen feestdagen, 13 en 14 Sept. 1.1., tot een minimum terug te brengen dankbaar voor den moreelen steun haar door zoo velen uwer verstrekt, doet door deze een welwillend beroep op den financiëelen steun van Alkmaar's ingezetenen, ten einde in staat te worden gesteld om ook op de lotingsdagen 26 en 27 Oct. a.s., met kracht te kunnen optreden. Dank zij den maatregelen het vorig jaar genomen, liep de loting ordelijk en rustig af, en kwamen er geen stuitende tooneelen, noch op de openbare straat, nóch in het huisgezin voor. Daar onze strijdkas zeer gering is, en de kosten ten behoeve der lotelingen vrij aanzienlijk zijn, terwijl nog meerdere maatregelen in het belang der samenleving worden voorbereid, doet het bestuur een beleefd en krachtig beroep op uwen financiëelen steun. In het vertrouwen dat deze onze roepstem bij u ingang moog vinden, verblijven wij, Hoogachtend, Het bestuur der afdeeling Alkmaar, H. Coopman s, Voorzitter. V. S. Ohmstede J.Oz., Penningm. Th. J. Meedes. A. M. A. Reijnders. E. J. van Ebbenhorst Tengbergen, Secretaris. JOHANNES DE JONG, geboren te Alkmaar, den 13 April 1873, wordt be- |Sgg|r-®i8^ leefd verzocht, zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie aan te melden. Ken noodkreet om erbarming en hulp. Een noodkreet om erbarming, om hulp is tot mij ge komen groot roepen om reddingom vorlossing nit ellende is doorgedrongen tot mij. Uit naam van hon derden en nog eens honderden vraagt een toch te helpen hen die leven in armoede die leiden een bestaan zoo diep, zoo diep rampzalig, wien op Gods rijke aarde alleen is ten deel gevallen gebrek gebrek van de geboorte tot den dood Hoort hoe hij roept om erbarming voor henwier lijden hij heeft aanschouwdin wier droeve woningen hij is geweestwier vermagerde trekken hebben gebrand hem diep in zijn warm gevoelende ziel. »Ik moet wat zeggen over de heide in m'n buurt, de heide die vergaat bindend gemeente aan gemeente en provincie aan provincie eu bedekt is met hotten armzalige verblijfplaatsen van armzalige mensehen. Er wonen *n er lijden daar zoovelen en zoo dikwijls nn was daarover onrust brandende in mij nn moet ik er althans wat van zeggen. »Ik ben vele malen op de heide geweesten als ik er was beeft medelijden zwaar gedrukt op mij maar ook sprong de ergernis bij mij op als een wild kwaad dier sprong ze bij me op grijpend mij in het hart met scherpe klanwde ergernis om vele dingen, om do suf heid de slechtheid der meeste mensehen daarmaar toch hot meest hierom omdat ik weet de wereld rijk o zoo rijk van God met vruchtbaarheid begiftigd en die menschen in de aarde wroefend een groot deel van hun leven om er aan te ontworstelen hare schatten en er is daar nijpend gebrekeen leven zoo laag staand in stofielijken zin dat 't wel lijkt een leelijk sprookje nit tijden nu heel ver afik weet de schatkamers der menschheid vol van wat eens menschen geest rijk en zijn leven rnim en heerlijk maken kan en er is daar onkundemen kan er niet lezen en niet schrijven beel

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3