Groote Veemarkten onderdste jaargang. 1898. ZONDAG 23 OCTOBER. te ALKMAAR Groote Najaarsveemarkt. Cremeenteraad yan Alkmaar. Buitenland. Nederland. atjb h. Jf 126. Berate blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f' 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengin ter algemeene kennis dat bij gelegenheid der groote najaarsveemarkt op Maandag 7 November a.s. het veedat niet per vaartuig naar de markt wordt gebrachtalléén aangevoerd mag worden langs den Kennemerstraatwegden Helderschen weg en over de draaibrug over het Kroot Noord-Hol- landscli Kanaalbij welke plaatsen bet vee door een deskundige moet worden onderzocht. Aanvoer van vee langs het Zeglls over de Beea- terbrugover de Vlotbrugover de Nieuwlander- brug en over de rustieke voetbrug is VERBODEN. Het vee hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt mag niet gelost worden dan onder het toezicht van den daarmede belasten veeartsdie lossing maguitgezonderd voor de gewone marktschuiten en vletten welke aan de Baarsenmakersgracht moeten lossen alléén geschieden aan de Kanaal kadeop de door den havenmeester aaDtewijzen plaats. Geen vee mag ter markt geplaatst wordenhetwelk niet vooraf is gekeurd en gestempeld. Hnt is voorts aan stalhouders uitdrukkelijk ver boden mest of stroo op de marktplaats neer te leggen of t« strooien. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 22 October 1898. C. D. DONATHSecretaris. leeren leden van den Gemeenteraad worden opgeroe- per tot bijwoning der vergadering op Woensdag, 26 Oct. 1898, des namiddags te 123/4 uur, ten eince te beraadslagen en te besluiten omtrent de hier- ondtr vermelde punten. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergidering. Mjdedeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van de Commissie voor de belastingzaken en enige andere onderwerpen van financieelen aard, tot vaststelling der begrooting van het burgerweeshuis voor den iienst van 1899. (Bijlage No. 115.) 3. Idem, tot vaststelling van de begrootingen van het bnrgsrlijk armbestuur, van het gasthuis en van de stads apotheek, voor den dienst van 1899. (Bijlage No. 116). 4. Idem, tot vaststelling der begrooting van de d.d. schutterij voor den dienst van 1899. (Bijlage No. 117). 5. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een verzoek om de rente te garandeeren van het kapitaal, benoodigd voor den aanleg van de paardentram Alkmaar Ondkarspel. (Bijlage No. 118). 6. Idem, inzake onderzoek omtrent den eigendom van een gedeelte van de zoogenaamde Zandersloot en van de Bleekersloot. (Bijlage No. 119). 7. Idem, inzake overneming van straten en riolen op terreinen der bouwmaatschappij »Rijnecom.'' (Bijlagen Nos. 112, 114 en 120). 8. Idem, tot het verleenen van een uitweg op den Achterweg. (Bijlage No. 121). 9. Idem, inzake het verleenen van pensioen aan den Vader en Moeder van het Gasthuis en tot sluiting van de badinrichting in dat gesticht voor het publiek. (Bij lage No. 122). 10. Idem, inzake den verkoop van een gedeelte van het kapitaal ten name dezer gemeente, staande op het Grootboek der Ned. Werk. Schuld. (Bijlage No. 123) 11. Idem tot wijziging der verordening, houdende be palingen omtrent beperking van den eigendom in betrek king tot erven. (Bijlage No. 124). 12. Idem tot wijziging der verordeninghoudende aanvulling der Algemeene Politie-verordening. (Bijlage No. 125). BEERIE. In den morgen van den 20 had op de lijn MechelenTer-Neuzen een ernstig ongeluk plaats. Een personentrein werd van terzijde aangereden door een goederentrein. Een twintigtal personen werden ge wond, van wie een aantal zeer ernstig. De materieele schade is belangrijk. CHINA. De Fransche gezant te Peking heeft aan zijne Regeering geseind, dat een Fransche zendeling en een aantal Chineesche katholieken gedood en verbrand zijn in de kapel te Paklung door de oproerige bevolking. De gezant beeft met nadruk bij de Chineesche regee ring op voldoening aangedrongen en schadeloosstelling geëischt. Hij ontving instructies om aan het Tsung-li- Yamen te verklaren, dat de Fransche regeering zich voorbehoudt, handelend op te treden wanneer China niet spoedig maatregelen neemt om de veiligheid der zende lingen te waarborgen. OUITSCHIjAN». Terwijl de Keizer te Konstan- tinopel luisterrijk ontvangen wordt, zich met zijn gast heer meet in het wisselen van vleiende en hoogdravende complimenten en de Turksche bladen opgewonden schrijven over een verbroedering met Duitschland, heeft de Dnitsche pers gemeend, dat het plicht is harerzijds den Sultan in de hoogte te steken. Zoo zegt o.a. de »Post": »Hij (de Sultan) is vriendelijk, goedig, verdraagzaam, en zijn aard vóór alles grootmoedig, edel en impulsief is. Zijn werkkracht is buitengemeen groot en hij heeft een diep besef van zijn plichten als monarch. Zoodoende toont Abdul-Hamid II in geest en karakter vele punten van gelijkenis met keizer Wilbelm II." Dit alles klinkt heel liefelijk, maar maakt toch op degeen, die zich de Armenische gruwelen en de, nog niet afgespeelde, ljjdens-geschiedenis van Kreta herinnert, den indrnk, alsot de beleefdheid de stem der waarheid tot zwijgen gebracht heeft. De beleefdheid de Engelsche bladen denken er anders over en de »Daily Chronicle" luide hare verontwaardi ging uitsprekende, geeft te kennen, dat al deze compli menten slechts dienen moeten den Duitschen handel in Turkije te bevorderen. Het blad heeft niets tegen handelsgeest en handels ondernemingen, »maar dat de eenige vorst in Europa die is misdaad is gehuld als in een kleed, in 't openbaar wordt omhelsd en geprezen door het hoofd van de groote Dnitsche natie, is een beleediging jegens het geweten van de werelden als die dwaling is begaan in de hoop, er commerciëele gunsten voor in ruil te krijgen, dan is het een ongeëvenaard schandaal in de geschiedenis." ENGEEAND. Londen wordt bedreigd met een werkstaking der gaswerkers. De werklieden van de gas fabriek te Beckton hebben een loonsverbooging van 1 shilling per dag gevraagd die door den directeur ge weigerd is. Men verwacht nu dat de arbeiders zullen staken en daar een groot deel van Londen zijn gas be trekt van deze maatschappij, zon deze staking een feit van belang zijn. De gasfabriek neemt reeds maatregelen om de gevolgen van een mogelijke staking zooveel mo gelijk te verminderen. FRANKRIJK. De toestand wordt met den dag ernstiger. Volgens de laatste berichten, is er zeer veel kans, dat Brisson spoedig als minister-president zal af treden en groot is de vrees, dat het geheele bestuur zal vallen. De ministerraad heeft n.l. besloten een groote verandering in bet personeel der prefecturen te doen plaats vinden. Volgens de »Matin" zijn de wijzigingen, die in de departementale besturen gebracht zijn, in het geheel niet naar den zin der gematigde Republikeinenmen ver wacht zelfs dat opportunistische Kamerleden, die voor nemens waren Brisson te steunen, nn tegen hem zullen optreden, om zijn val te verhaasten. Bovendien voelt Brisson zich ongesteld en verlangt hij naar rust. De Matin verzekert, dat Bourgeois a!s minister-president zal optreden. Cavaignac, de vorige minister van oorlog, door de ontdekking van Henry's vervalschingen ten val gebracht, zal het ministeri0 interpelleeren over zijne houding in zake Dreyfus en voorstellen, dat deze zaak weder van het Hof van Cassatie teruggenomen worde. Volgens den »Courrier du Soir" zou president Faure, wegens den ernstigen politieken toestand in Frankrijk, een boodschap richten tot de Kamers bij de hervatting der zitting. Dreyfns weet van de mogelijke herziening van zijn proces nog niets. De »Fronde" heeft mevTonw Dreyfus geïnterviewd die verklaarde, dat de ongelukkige nog steeds de minis ters en het hoofd van den Staat blijft smeeken dat zij toch den schuldige opsporen. Hij weet nog altijd niets van de stappen die te zijnen gunste zijn gedaan, noch van het voorloopig resultaat waarmede ze zijn bekroond. Uit zijn brieven aan zijn vrouw spreken nog altijd een kalmte en een vastheid van geest, als enkel een onschul dige kan bezitten. Het is echter niet de minister van koloniën geweest die mevrouw Dreyfus heeft belet den banneling over de hoop op herziening te spreken. Zij heeft begrepen dat zij niet een hoop moest wekken, die nog teleurgesteld zon kunnen worden. Eerst als het Hof over de ontvan kelijkheid der revisie uitspraak heeft gedaan zal mevrouw Dreyfus trachten haar echtgenoot met dit feit in kennis te stellen. "VER. STATEN. Een officiëel telegram uit Manilla van den 19 meldt, dat de commandant Dewey aan de inboorlingen de Tegalen verboden had, de vlag van de Phillippijnsehe Republiek op hunne vaartuigen te plaat sen. Toen zij dit toch deden had een gevecht plaats waarbij aan beide zijden verliezen werden geleden. De schepen der Tegalen werden door de Amerikanen genomen. Hlondyke. Een Berlijner deelt aan het »Tageblatt" eenige bijzonderheden mede over het goudland, waar hij heen is getogen. In Augustus was de hitte er 's middags in de zon 38 gr. Celsius (100 gr. Fahr.), en toch was de grond twee voet diep nog bevroren. De prijzen zijn nog bovenmatig hoog. Een courant kost dollar, een levende kip 10 dollars, 1 biefstuk 5, 1 eierkoek 3, een flesch bier 3Vï, scheren en haarsnijden 2 7, dollar, een bezem 16, enz. Een timmerman verdient dan ook eiken dag la dollars. De dans- en speelhuizen zijn dag en nacht open en verdienen enorm. Gelukkig is er thans een flinke politiemacht, die met krachtige nand voor rust en orde zorgt. Het Handelsblad ontving den 21 het volgende te- iegram Het derde bataljon is uit de hooglanden van Pedir teruggekeerd, na kleine benden te hebben verstrooid. rii °Pp7t00q Toekr ^hiui werd te Gedong verwond. »Te relok Semawé had de vijand zich verschanst in een stelling, die duizend meter lang was, en met tien kanon nen bewapend hij vluchtte echter nadat de stelling door de onzen was bestormd. Aan den kant des vijands werden vijftien man gedood, aan onze zijde één, terwijl wij zes gewonden kregen; vijf minderen werden door een gevan- gene gewond. 6 »In Pasangan woedt de koorts.'' - Bij de Regeering is het volgende telegram ontvangen: »De blijkens het telegram van 12 dezer te Telok Se- maweh teruggekeerde colonne trok den 15den dezer naar Gedong. Vijand uit versterkte stellingen verdreven achter- latende 15 dooden en 10 stukken gesehut. Onzerzijds gesneuveld 2 en gewond 4 militairen beneden den rang van officier. s >£en 16den werd weinig tegenstand ondervonden »De 17den naar West-Kerti waar geen tegenstand ge- ooaen werdKerti-nvier ondoorwaadbaar zijnde den 19den naar Zmd-Gedong. »De aan de Westkust aanwezige colonne ageerde in Lagan. Toekoe Oemar vluchtte naar Boven-Melawoe." Kaatste Berichten. Be zaak-Dreyfus. PARIJS, 21 Oct. De openbare behandeling van het verzoek tot revisie der zaak-Dreyfus is door het Hof van Cassatie officieel vastgesteld op 27 October. lwee dagen zullen aan de behandeling gewijd worden. Krijgstoerustingen in Frankrijk. PARIJS, 21 Oct. De Temps" ontving een telegram uit Nantes meldende, dat de 4e bataljons van de regi menten infanterie der 21e divisie op oorlogssterkte wor den gebracht. De manschappen ontvingen elk 120 patro nen de adjudanten, tamboers, ordonnansen en bereden officieren ontvingen revolverpatronen. Van elk der regi menten van de divisie, het 65e te Nantes, het 64e te Ancems, het 93e te Roche en het 137 te Fontenay zijn de bataljons gereed om te vertrekken; zij wachten op bevelen. Dc geheele toerusting heeft, naar men zegt, plaats met het oog op de kustverdediging. Van andere zijde wordt gemeld, dat de verdediging van de kust bij St. Nazaire georganiseerd wordt. Opstand der Kaffers. PRETORIA, 21 Oct. Generaal Joubert zond gisteren een laatste ultimatum aan Magato, wiens volk onverzet telijk blijft. Generaal Joubert heeft opnieuw 3000 burgers onder de wapenen geroepen. Hier is bet bericht ontvangen, dat de opstandelingen het kamp der Boeren aanvielen, en dat een hevig gevecht geleverd wordt. Naar gemeld wordt zijn 20,000 inboor lingen, geheel gewapend, in het veld. De veldtocht schijnt ernstig en langdurig te zullen worden. St. Maarten. Den 20 des avonds is de heer A. Fraysecretaris dezer gemeenteop den weg van Eenigenbnrg naar zijn woning, door de duisternis mis leid in de Burgerwiel geraakt en den volgenden morgen levenloos opgehaald. De gemeente verliest in hem een kundig ambtenaar die om zijn hnmaniteit hoog stond aangeschreven. Voor zijn gezin is zijn dood een zware slag. Schagen. Wegens het toenemen van mazelen is de bewaar- en breischool voor eenigen tijd gesloten. In de lagere klassen der openbare school is het schoolver zuim zeer groot. Bijna 1/3 gedeelte der leerlingen is het bezoeken der school voor eenigen tijd ontzegd wat Datuurlijk zeer storend op den goeden gang van het on derwijs werkt. Bij den uitgever P. Trapman, alhier, is een werkje ter perse getiteld »Schagen" van de hand van den heer M. Visser aldaar. In beschrijvend dicht tracht het boekje een beeld te geven van wat het welvarend marktplaatsje tegenwoordig is en beteekent.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1