Hnistafl- en Mnslriesclool. J. F. v. d. OORD Gesticht Meerenberg, Nederland. Het oudste Voedsel. Kantongerecht te Alkmaar. Alkmaarsche Hofleverancier. Santpoort—Meerenberg. Leerling-ver plegers °*a®ef Bleekers ld. f iso tot f s«o. Dienstboden ld. f tot r is». VAN AF HEDEN BIJ 4~- als de beschermer der Katholieken in het Oosten, en dit protectoraat werd nog onlangs door den Paus erkend. Dat de Dnitsche regeering daarentegen zich wil beschouwd hebben als de beschermster der belangen van alle Duit- schers in de Levant, zonder verschil van godsdienstige gezindheid, is evenwel zoo natuurlijk, ligt zoozeer op den weg van een staat die gevoelt daartoe de noodige macht en den vereischten invloed te bezitten, dat tegen dit verlangen geen ernstig verzet denkbaar is. den strenge winter. De weerkundigen voorspellen een strengen winter. In Januari en Februari zullen koude Oostenwinden zich paren aan zware sneeuwstormen die het verkeer zullen stremmen. Rivieren als de Theems en de Seine zullen waarschijnlijk dichtvriezen. Januari zal beginnen met vrij zacht weder en na het einde van Februari tot het eind van Maart wordt nu en dan vriezend weder verwachtmet fel koude in. Srand. Een groot e brand heeft te Astrakan zeven schepen met 300,000 pond naphtha vernield. Er moeten daarbij 3 mannen gedood en verscheidene gewond zijn. De Amerikaansche millionnair Vander bilt heeft zich verzoend met zijn zoon Cornelius dien hij eenige jaren geleden verstiet, omdat de jonkman tegen zijns vaders zin was getrouwd met Miss Watson een vrouw zonder vermogen en ouder dan hij. Cornelius was gewoon spoorwegambtenaar geworden en werkte met ijver voor zijn gezin dat onlangs werd vermeerderd met een derde kind. Hij betoonde zich een flink ambtenaar en een goed huisvader en nu heeft zijn vader, daardoor verteederd de armen geopend voor den verloren zoon, die niet verloren was. Hij herkrijgt nu zijn rechten op zijn vaderlijk erfdeel (dat men op 621/a millioen gulden schat) en wordt deel genoot in de zaak. Ken Botsing. Op de lijn MechelenTerneuzen had den 20 een ernstig ongeluk plaats. Een passagierstrein kwam in botsing met een goederentrein. Er zijn een twintigtal gekwetstenwaarvan ettelijke ernstig. De schade aan het materieel is belangrijk. Apeldoorn. In den nacht van den 19 zijn bij den horlogemaker Dnursma te Apeldoorn door verbre ding van een winkelraam ontvreemd 250 horloges90 gouden ringen en 30 gouden parures. De vier zoons van den heer W. Kok te Zuld- scharwoude zijn achtereenvolgens allen vrijgeloot. Bij de loting voor de nationale militie op Maandag j.l. heeft de jongste zoon een vrij nummer getrokken. monnikendam. De najaarsrunderenmarkt zal op 26 Oct. a.s. en de lammerenmarkten op 2 en 16 Nov. a.s. gehouden worden. ainivelcontrole-station. Het dagelijkseh bestuur van de Friesche Maat schappij van Landbouw heeft bij breed gemotiveerd adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzocht, om hij de behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1898 waarbij de goedkeuring wordt gevraagd voor de oprichting van een znivelcontröle-station te Leiden geen acht te slaan op de daartegen door de leden van het bestuur der Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel ingebrachte be zwaren. (N. v. d. D.) De dagbladen maakten onlangs meldingdat te Molenaarsgraaf de typhus min of meer ernstig heerschte. De burgemeester dier plaats ontving dezer dagen een schrijven namens H. M. de Koningin-Moeder, of ook geldelijke of andere steun begeerd werd. Ofschoon dit blijk van koninklijke belangstelling op den hoogsten prijs wordt gesteld mocht toch de burgemeester berich ten dat Snanciëelo steun alsnog niet noodig was en voor de betoonde belangstelling vriendelijk wordt dank gezegd. Tram Scliagen— Wognuiu. Den 20 werd de tweede proefrit op bovengenoemde lijn gehouden in tegenwoordigheid van den hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat, den heer Sehol- tens die daarbij vergezeld werd door den ontwerper der lijn den heer Schotelden voorzitter der tramwegmaat schappij, den heer Vas Visser, den administrateur baron Collot d' Escuryden hoofdopzichter van Helden en de commissarissen der maatschappij, de heeren van der Stok, Breebaart, Donker, Zimmerman en van der Steen. Weg en werken maakten op den hoofdingenieur een uitmun tenden indruk. Alles ziet er dan ook solide en degelijk uit. Bij de stations Schagen Lutjewinkel en Opmeer zijn laadplaatsen met draaischijven aangelegddie uit stekend te stade zullen komen. Voorloopig zullen er 4 treinen in elke richting loopen. Op marktdagen wordt dit getal uitgebreid. De reis van Schagen naar Wognum zal met inbegrip van het oponthoud aan de 11 aan de lijn gelegen stations of halten 1 uur en 10 minuten duren. Den 29 wordt de lijn feestelijk geopend in tegen woordigheid van onderscheidene autoriteiten. De heer mr. H. Smeenge zal door het nutsdepar- tement Schagen uitgenoodigd worden den 22 Nov. in het Noordholl. Koffiehuis aldaar een e lezing te houden over de droogmaking der Zuiderzee. en te zien hoever zij ons zouden helpen. Ik begaf mij met den inspecteur naar het huiswaarin de misdaad was gepleegd en nam alles in oogenschouw. Met vol komen zekerheid kon ik vaststellen dat de wonde op een afstand van meer dan vier el door een schot uit een revolver was toegebracht. De kleeren waren niet door het kruit geschroeid. Alec Cunningham had dus klaar blijkelijk gelogen toen hij vertelde dat de beide man nen met elkaar worstelden, toen het schot werd afgevuurd De verklaring van vader en zoon stemden ook overeen wat betreft de plaatswaar de moordenaar den weg zou hebben bereikttoen hij ontvluchtte. Op de door hen aangeduide plaats is evenwel eene moddersloot; wijl daarin in 't geheel geen afdrukken van voetstappen te zien waren hadden de beide Cunninghams ongetwijfeld niet alleen weer gelogen maar was het ook zekerdat er in 't geheel geen vreemdeling op het tooneel van de misdaad was geweest." »En nu moest ik de beweegreden tot deze zonderlinge misdaad nasporen. Hiertoe poogde ik in de eerste plaats de reden te ontdokken van de vreemde inbraak bij den heer Acton. Uit hetgeen de kolonel ons had verteld kon ik opmaken dat er tusschen u mijnheer Acton, en de Cunningham's een proces gevoerd wasen natuurlijk kwam terstond de gedachte bij mij op dat zij in uwe bibliotheek waren ingebroken, om eenig voor de rechtbank belangrijk document machtig te worden." »Juist ingezien", zeide de heer Acton»er is aan gaande hun bedoeling geen twijfel meer mogelijk. Ik heb eene onbetwistbare vordering op de helft van hun tegenwoordige plaats en indien zij zeker papierdat zich gelukkig in de brandkast van mijne advocaten be vindt hadden kunnen machtig wordenzouden zij ongetwijfeld onze zaak zeer benadeeld hebben." »Nu zijt gij er", zeide Holmes glimlachend, sliet was eene gevaarlijke roekelooze onderneming, waarin ik den invloed van den jongen Alec Cunningham meen te ont dekken. Niets gevonden hebbendetrachten zij de ver denking van zich af te wenden, door hunne onderneming den schijn te geven van een gewone inbraakom welke reden zij alles wegnamen, wat hun onder handen kwam Dit is alles duidelijk genoeg, maar er was nog veel, dat duister bleef. Voor alles moet ik het ontbrekende ge, deelte van dat briefje in handen zien te krijgen. Ik was overtuigd dat Alec het uit de hand vaD den doode had De onderzoekingen van verschillende geleerden hebben duidelijk aangetoond dat het oudst bekende voedingsmiddel der menschheid is en was de Rijst. Reeds in het jaar 2356 vóór onze jaartelling (dat is nog eenige jaren vóór het tijdstip waarop men meent dat de Zondvloed plaats had) waren de Chineezen volkomen op de hoogte van de rijstcultuur, daar in genoemd jaar door Keizer Yu groote inundeeringswerken gesticht werden op de Yang-Tse rivier, welke werken uitvoerig beschreven zijn in de Shoo King (Chineesche Klassiek) en daarbij een verhaal gegeven wordt over den bouw, den handel en de voedingswaarde van Rijst. Ook in Oud-Egypte, in Syrië en Indie behoorde Rijst reeds in de vroegste tijden tot de voornaamste voedingsmiddelen. Rijst werd en wordt nog steeds gebruikt bij offeranden en godsdienstige plechtigheden. Hippocrates, een der beroemste schrijvers der geneeskundige wetenschap, hechtte zóóveel waarde aan ptisan (rijst), dat hij een geheel boekdeel schreef om het gebruik van rijst bij iedereen sterk aan te bevelen. De tegenwoordige medische wetenschap doet ook thans nog evenals Hippocrates. Ook zjj beveelt het Rijst- gebruik sterk aan als erkenning van de groote voedingswaarde, welke de rijst heeft in tegenstelling met vele andere voedingsmiddelen. Onder de vele in den handel gebrachte soorten verdienen de voorkeur de „C/aar Peter"- of „Phenlx"- Rijst, de beste soorten Java-Rijst, in den handel gebracht door de Stoomrijstpellerij »De Phenix" van de firma C. HAMFHIIIJS, Hofleverancier, te Zaandam. Verkrijgbaar te Alkmaar tjj C. J. LISSONE en ZOON. Zitting van 21 Oct. 1898. Jb. IJ., Castricum jachtwetovertredingf 2 boete of 1 dag hecht. Jb. K., J. J. O., N. D., H. de R., Alkmaar, overtre ding politie-verordeningde le en 2e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., de 3e en 4e. ieder f 5 boete of 3 dagen hecht. A. J. K., Alkmaar, overtreding politie-verordening en straatschenderij, 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. Jb. V., W. Gr., Schermerhorn overtreding gemeente verordening de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht. H. J. K., AmsterdamP. B., Oudcarspel, C. S., S. K., Heiloo F. v. O., Rotterdam J. S., Rijp, dronkenschap, de le f 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e, 3e, 4e en 5e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 6e f 3 boete of 2 dagen hecht. gescheurd en bijna zekerdat hij het in den zak van zij De huisjas die hij aan had bij het misdrijf had ge borgen. Waar kon hij het anders gelaten hebben De vraag was nuof het zich daar nog bevond. Het was de moeite waard dit te onderzoeken en met dat doel begaven wij ods allen naar het huis der Cunningham's. Zooals gij u zult herinnerenvoegden de Cunning ham's zich buiten de keukendeur bij ons. Het was na tuurlijk van het hoogste belang dat zij niet aan het bestaan van dit papier zouden herinnerd worden wijl zij het anders terstond zouden vernietigen. De inspecteur was op het punthun te vertellen welk gewicht wij aan dit papier hechtten toen ik mij hield, alsof ik een soort zenuwtoeval kreegen zoo een wending aan het gesprek gaf. »Goede Hemel," riep de kolonel lachend. >Wilt gij zeggendat ons medelijden geheel overbodig en uw zenuwtoeval slechts bedrog was »Van mijn beroeps-standpunt gesproken moet ik zeg gen, dat het prachtig gedaan was," zeide ik. »Het is eene kunst, die dikwijls te pas komt," ant woordde Holmes. »Toen ik zoogenaamd weer tot mij zelf was gekomen bewerkte ik door een list, waaraan de verdienste van oorspronkelijkheid niet valt te ont zeggen dat de oude Cunningham het woord »twaalf" schreef zoodat ik dit met het woord twaalf" op het papier kon vergelijken." »0, welk een ezel ben ik geweest 1" riep ik uit. »Ik bemerkte, dat gij mij over mijn zwakte beklaag de!," zei Holmes lachend. »Het speet mij dat ik bij u het smartelijk gevoel van medelijden opwekte, dat gij op dat oogenblik hadt. Daarna gingen wij samen de trap op en toen wij de kamer waren binnengetreden en ik de huisjas achter de deur had zien hangen, beraamde ik het plan eene tafel om te gooien, ten einde voor een oogen blik hunne aandacht bezig te houden en sloop weg, om den inhoud der zakken van de huisjas te onderzoeken. Ternauwernood evenwel had ik het papier, datzooals ik verwachtte, zich in een der zakken bevond in han den, of de beide Cunningham's overvielen mij en zouden mij geloof ik, vermoord hebben, waart gij mij niet zoo tijdig te hulp gekomen. Op dit oogenblik nog voel ik den greep van denjon- jen man aan mijn keelen de vader draaide mijn pols om, pogende, mij het papier uit de hand te rukken. Zij Aangifte van nieuwe leerlingen voor den cursus 1898'99, aanvangende 1 November e.k., moet geschieden ten huize van Mevrouw VAN REE- NENVölter, Ondegracht 183, eiken Vrijdag der maand October, des namiddags van 2—4 uur. Als leerlingen worden toegelaten meisjes van ten minste 12-jarigen leeftijd, die met vrucht, lager onderwijs hebben genoten. ROLPENS nabij liet station In bovengenoemd gesticht kunnen geplaatst worden Aanbiedingen in persoon 's morgens vóór 12 nur, aan het gesticht of met franco brieven aan den eersten Geneesheer-Directeur J. VAN DEVENTER Sz. ADMINISTRATIEF- of SCHRIJF WERK gevraagd door iemand, 's namiddags na 5 uur geheel vrij. Billijke conditiën. Goede referentiën staan hem ten dienste. Brieven tr. lett. C. bureau dezer Courant. zagen dat ik alles wist en de plotselinge verandering van het gevoel van volkomen veiligheid in dat van vol slagen radeloosheid, bracht hen geheel tot wanhoop. Later had ik nog een kort onderhoud met den ouden Cunningham om de beweegreden tot de misdaad gewaar te worden. Hij was vrij handelbaar. Zijn zoon gedroeg zich evenwel als een ware duivel, in staat, iedereen en ook zichzelf een kogel door den kop te jagen, zoo hij slechts zijn revolver onder zijn bereik had gehad. »Toen Cunningham zag, dat er zulke zware vermoe dens op hem rustten, verloor hij den moed en trachtte hij alles in een gunstig licht te stellen. Het schijnt dat William Kirwan in het geheim zijn beide meesters is gevolgdtoen zij 's nachts den diefstal ondernamen in het huis van Acton en na hen zoo in zijn macht te hebben gekregen, hun geld wilde afpersen, onder bedrei ging hen anders te zullen verraden. Alec Cunningham was echter een te gevaarlijk man, om er dergelijke grap pen mee uit te halen. Het was schrander van hem, in den schrik voor inbraak, die op het land heerschte, eene gelegenheid te zien, zich op aannemelijke wijze van den man, dien hij vreesde, te ontslaan. William werd in een valstrik gelokt en doodgeschoten en hadden zij slechts den geheelen brief in handen ge kregen, en waren zij voorzichtig geweest bij het verhaal van hetgeen er te hunnen hnize was voorgevallen, er zou nooit tegen hen eenig vermoeden zijn gerezen." »En de brief?" vroeg ik. Sherlock Holmes legde ons den brief in zijn geheel voor »Het is volkomen hetgeen ik verwachtte," zei Holmes. >Natuurlijk weten wij nog niet, welke betrekking er bestond tusschen Alec Cunningham, William Kirwan en Annie Morrison. Uit het door ons verkregen resul taat blijkt evenwel dat de list goed overlegd was. Ik ben zeker dat gij ingenomen zijt met de sporen van overgeërfde gelijkenis, waarneembaar in de a's en in de staarten van g's in de beide handschriften. Ook het ontbroken van de puntjes op de i's bij den ouden man is karakteristiek. »Ik geloof, Watson, dat we over de resultaten van onze kalme rustdagen op het land zeer tevreden kunnen zijn en ik zal morgen ongetwijfeld zeer gesterkt naar Bakefi Street terugkeeren."

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6