Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. BURGEBLLTKESTAN1). Daarbij de opening tweemaal per maand zal de smok kelarij niet tegengaan, wel integendeel. HoornHnkhnizen. De paardentram Hoorn—Enkhnizen begint op 1 Nov. e. k. haren winterdienst. Deze dienst is volkomen gelijk aan dien van vorige jaren, zoodat ook in het belang van de kooplui, welke de Streek bezoeken, de ritten van Groote broek naar Enkhuizen en van Nadorst naar Hoorn zijn blijven bestaan. Bovenkarspel. De namiddagmarkten aan het station Bovenkarspel worden van nu af niet meer gehou den. De oehtendmarkt blijft geregeld doorgaan. Schagen-Wognum. Het voornemen bestaat, den 29 de tramlijn Sehagen Wognum feestelijk te openen, voor welke opening onder scheidene autoriteiten zullen worden uitgenoodigd. Te Schelllnkhout is tot hoofdingeland van het Ambacht Dreehterland gekozen de heer K. Tensen. Te Wervershoof is tot hoofd-ingeland van het Ambacht Dreehterland herkozen de heer J. Koopman, aldaar. Tot hoofdingeland van het heemraadschap van de strijkmolens der Schager Kogge is herkozen de heer T. Swaag, te Barsingerhorn. Tot molenmeester van de Sehagei'waard of Wttsmeer is herkozen de heer K. Kuiper, te Haren karspel. Weatwoud. Den 25 werd alhier het gedenkteeken onthuld van dr. W. J. F. Nuyens, den bekenden katho lieken geschiedschrijver. Dr. Schaepman voerde hierbij het woord. Uit Friesland meldt men Door het koude en regenachtige weder is het vee in Friesland grootendeels gestald. De weiden bieden trouwens ook weinig voedsel meer aan, zoodat stalling toch nood zakelijk werd. In den zuidoosthoek der provincie, waar het hooi dik wijls schaarsch is, laat men de koeien bij gunstig weder over dag nog eenigen tijd buiten. Militieraad. Bij Kon. besluit van 21 October jl. zijn tot voor zitter en burgerlijke leden van den Militieraad en tot hunne plaatsvervangers, voor de lichting der Nationale Militie van 1899, benoemd voor Aoord-Holland, in het lste militiedistricttot voorzitter, P. J. Waller, lid der Prov. Statentot zijn plaatsvervanger, C. R. Kouveld, id.tot lid, K. Schut, lid van den gemeenteraad van Amsterdam tot zijn plaatsvervanger, G. P. Wijnmalen, id. in het 2de militiedistricttot voorzitter, Jhr. J. B. van Merlen, lid der Prov. Staten tot zijn plaatsvervanger, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, id.tot lid, J. Krol Kzn., lid van den gemeenteraad van Haarlem tot zijn plaatsvervanger, C. G. Loomeijer, id.in het 3de militiedistricttot voorzitter, T. Slagter Pzn., lid der Prov. Statentot zijn plaatsvervanger, R. J. D. Hartkamp, id.tot lid, J. Groot Jr., lid van den gemeente raad van Hoorntot zijn plaatsvervanger, J. W. van Buren Lensink, idem. Stor in. In de vorige week moet 't op zee ontzettend gestormd hebben. Verscheidene loggers en enkele bommen zijn nu te Scheveningen met ongelijke vangst en averij of verlies van netten binnen. De zeelieden verhalen van een stoomtrawler, die door een stortzee verongelukt zou zijn met de geheele bemanning. Nadere tijding daar omtrent wordt tegemoet gezien. Ook enkele Scheveningsche schepen hebben het met stormweder op de Engelsche kust hard te verantwoorden gehad. Door den dikken mistwelke Zondagnacht en Maandag over de Zuiderzee hing, kon de Urker visschers- vloot toen niet naar de Noordzee vertrekken. Ook de vorige week was het grootste deel der vloot genoodzaakt in de Urker haven te blijven liggen toen door den sterken wind, gepaard met zeer lagen water stand waardoor de meeste vaartuigen in die haven »geboeid" lagen. Te Herwaarden zijn op de Waal twee visschers, die bezig waren een ankerkuil te lichten, overvaren door een schip dat achter een sleepboot hing waardoor de visschers met hunne schuit onder het schip doorgingen. Hoewel een van hen zijn pols brakwerden beiden nog gered. Vruchtenprijzen. Op Zuid-Beveland zijn de prijzen der appelen en peren door de schaarschte dit jaar buitensporig hoog. Enkele peersoorten werden van 25 tot 30 cent per stuk verkocht. Acht gulden per mud appels welke men in gewone jaren voor 2 gulden koopt. Amsterdam. Den 25 vielen twee glazenwasschers van een hooge leer, waarschijnlijk doordat twee ladders niet stevig genoeg aan elkander waren vastgemaakt. Ernstig gewond werden ze naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Uit Barcelona kwam te Amsterdam een brief met het volgende niet alledaagsche adres Mijnheer den Briefvendrager Heb de Gonhijd van dezen brief an eene Avokat te geven et is eender de Welken. Amsterdam Olland De brievendrager bracht hem bij mr. J. C. de Vries. Haarlem. Een 17-jarig leerling der Hoogere Burgerschool, F. K., is bij het gooien met kastanjes zoo danig door een kastanje aan het hoofd getroffen, dat zich verschijnselen van hersenziekte bij hem hebben voor gedaan. Laag water. Te Sliedrecht was verleden Zaterdag het water zóó bijzonder laag, dat niet alleen de steenbestorting rondom de pijlers der spoorbrug duidelijk zichtbaar was, maar dat men van het dorp droogvoets over de bedding van het Klein- en Middeldiep naar den zoogenaamden strekdam langs de rivier liep. Ter wille van de curiosi teit werd dit door velen gedaan. Kampen. Omtrent het buitengewoon geval van genezing bij de 21-jarige dochter van den veehouder G. Voerman wordt nader gemeld, dat het meisje zich eiken dag op straat vertoont en bezoeken bij de buren aflegt. Tot ieder, dien zij spreekt, zegt zij, met dank aan God, thans overgelukkig te zijn. Zij loopt nog waggelend, met de handen op de heupen, doordien hare voetzolen rond en volgegroeid zijn na de 9 jaren van zitten en liggen, gedurende welke zij zich niet anders dan krui pende of op een stoeltje kon verplaatsen. Nu het bezoek wat minder wordt, komt het zenuw gestel ook meer in orde. Warmenlmizen. De mazelen komen hier epi demisch voor. In de school ontbreekt meer dan de helft der kinderen. De ziekte draagt tot heden een goedaardig karakter. Oudkarspel. Tot lid van het bestuur der banne Oudkarspel is herbenoemd de heer As. Eecen Pz., alhier. örootschermer. Op de voordracht voor onder wijzeres aan de openbare lagere school alhier, zijn ge plaatst de dames N. Temme, Haarlem T. E. Groenman, Scharwoude en N. 0. Timmer, Haarlemmermeer. Zuid- en Ifoordschermer. Tot zetter voor 's rijks directe belastingen in deze gemeente zijn benoemd de heerenJ. Smit Cz. en J. Knijper. Oudkarspel. Door het bestuur van den polder Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) is tot molenmeester en tevens tot voorzitter herkozen de heer D. de Geus Dz., terwijl tot hoofdingeland van Geestmer- Ambacht (O. en M.) voor het polderdistrict Zuidschar- wonde is herbenoemd de heer J. Boon en voor Oudorp de heer J. Bijman. Sehagen. Den 25 vergaderde de raad dezer ge meente ter behandeling v.n.l. van de te verleenen con cessie aan de Noorderstoomtramvereeniging. De voor zitter deelde mede, dat er een adres van ingezetenen was ingekomen, waarin er op wordt aangedrongen niet toe te staan, dat de tram door de gemeente gaat om aansluiting te verkrijgen met trein en West-Friesche tram, maar alleen concessie te verleenen als zij niet ver der dan het Noord gaat. De voorzitter lichtte toe, dat zoo de raad het verzoek inwilligde de tram geen subsidie zou kunnen krijgen van rijk en provincie. Het algemeen belang eischt aansluiting. Een zeer lang debat volgde over de concessie-voorstellen, daarmede eindigend, dat de heeren W. Roggeveen, 0. N. Vlaming en J. Schenk tot leden eener commissie werden benoemd, die over het tram-vraagstuk een nader advies zullen uitbrengen. Da behandeling der begrooting gaf tot weinig bespreking aanleidinghet adres der onderwijzers om verhooging van salaris voor het onderwijs in de fransche taal vond geen gunstig onthaalverhooging werd niet toegestaan. Tot lid der schoolcommissie werd benoemd de heer C. Nobel. Pest-baelllen. Nu door de te Weenen heerschende lokale pest ziekte de aandacht meer op deze ziekte is gevestigd, zal het volgende verhaal dat werd gedaan wellicht belang inboezemen. Omstreeks 1660 woedde er in West-Europa en ook te Haarlem eene hevige pestepidemie. Vele personen vielen aan die ziekte ten offer en geheele gezinnen stierven uit. Dit was ook het geval met een gezin Du Clou of Du Clonx genaamdwaarvan het hoofd tot de Haarlemsche vroedschap behoorde. Het geheele gezin werd begraven in de Groote Kerk te Haarlem. Een dertig of veertig jaren geleden bleek het, dat de zerk, die boven den grafkelder der Du Clou's lag, aan het verzakken was geraakt. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het verwulf gedeeltelijk was ingevallen en derhalve moest worden hersteld. Een paar metselaars daalden in den kelder af en verrichtten het noodige werk, en ziet, ongeveer 200 jaar nadat de sterfgevallen hadden plaats gehad en terwijl de overblijfselen der dooden geheel vergaan waren, bleek de smetstof (zoo noemde men het toen, daar de microben nog onbekend waren) nog zulk eene kracht te hebben dat de werklieden ziek werden en builen of booze zweren kregen. Echter moeten zij na korten tijd hersteld zijn. {Handelsblad.) De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 anr. als volgt: den 26: 762.3den 27 764.3. Wederspannigheid en dronkenschap. Den 25 stond alhier terecht H. J. K., muzikant te Amsterdam, wegens wederspannigheid, tijdens de ker mis tegen twee agenten gepleegd. Na de zitting werd hij op straat door diezelfde agenten aangehouden, daar hij in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd tot het ondergaan van 2 dagen hechtenis wegens openbare dronkenschap. Afgekeurd vleeseh. Door den heer Raven werd den 24 bij den slager L., aan den Omval, eene geslachte koe afgekeurd, waar van het vleeseh voor de consumptie ongeschikt was. Het vleeseh is onder politietoezicht vernietigd. Benoeming. De heer J. W. WHIemsenleeraar aan de Ambachtsschool alhier, is benoemd, behoudens goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken, tot directeur der Ambachtsschool te Tiel. Ambachtsschool De vergadering van de Vereeniging „de Ambachts school voor Alkmaar en omstreken den 26 gehouden werd behalve door het bestuur, door 4 leden bijgewoond. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd de begrooting voor 1899 goedgekeurd en tot leden van de commissie tot nazien der rekening over 1898 werden benoemd de heeren dr. H. W. WaalewijnJ. G. Potgieser en A. Siebert Coster. In de plaats van den heer N. A. Conijn, die periodiek als lid van het bestuur moest aftreden en zich niet weder verkiesbaar stelde, werd gekozen de heer C. de Wild en werden op den wensch van het bestuur tot uitbreiding van het getal leden als zoodanig benoemd de heeren J. van Reenen en J. F. Moens. Van de rentelooze leening werden uitgeloot de nos. 6, 11, 19, 37, 50 en 54, die met 1 Juni 1899 wor den afgelost. Door den voorzitter werd namens het bestuur den heer N. A. Conijn dank gezegd, als oprichter van de Vereeniging en de Ambachtsschool, voor zijne zeer gewaar deerde medewerking. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Dc lotlngsdagen. Drankmisbruik hoe schandelijk men dit overigens ook vond achtten velen langen tijd onafscheidelijk van de lotingsdagen. De Volksbond leert ons dit anders. Reeds ten vorigen jare, bij zijn eerste optreden hier ter stede, hadden de door deze vereeniging genomen maat regelen veel succes. Ook dit jaar boden zij den loteling de gelegenheid aan, in het lokaal Harmonie eenige gezellige uren door te brengen. Er was vroolijke muziek, de heer Groen gaf op zijne gewone komische manier, eenige voordrachten ten beste, gedeeltelijk in samenwer king met mejuffrouw Groen, de Volksbond schonk koffie, brood en sigaren, kortom de jongelui hadden 't er zoo prettig als zij slechts konden wenscben. Niettegenstaande dat alles waren er toch enkelen die er de voorkeur aan gaven, der oude traditie getrouw te blijven en zich óf te bedrinken, óf zich op straat aan te stellen alsof zij onder den invloed van drank verkeer den en alle voorbijgangers lastig te vallen. Zoo werden een viertal beschonken lotelingen door de politie in be waring gesteld en een vijfde naar zijne woning gebracht, zóó zeer door den drank benevelddat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Keulen en Aken zijn niet in één dag gebouwd. De Volksbond moge krachtig voortgaan op den ingeslagen weg. Overwinnen zal hij ten slotte zekerons jonger geslacht moet toch eindelijk ook tot de overtuiging komen, dat dronkenschap den mensch verlagen kan tot het meest walgingwekkend wezen. Een motor-boot. Eenigen tijd geleden hebben wij herhaaldelijk door de grachten dezer stad een elegant vaartuig zich vlug zien bewegen, dat bij nader onderzoek bleek te zijn een motorbootje, herkomstig uit Amsterdam. In tegenstel ling met. reeds hier varende motor-bootenwaarvan kwalijk riekende petroleum de beweegkracht is, is dit vaartuigje voorzien van een benzine-motor, uit de fabriek der Daimler Motoren Gesellschaft te Cannstattvoor welke fabriek de firma Willem Remmers Co. te Am sterdam hoofd-vortegenwoordigers zijn, terwijl de heer G. J. Bosman, alhier, dit fabrikaat in den handel brengt voor Noord-Holland boven het IJ gelegen. De benzine motoren verwekken rook noch reuk, wat niet alleen voor passagiers-booten van groot gewicht is, maar zeer zeker ook voor goederen-vrachtbooten, want de onaan gename lucht van petroleum doortrekt op den duur het geheele schip en tast zoodoende alle te vervoeren arti kelen aan, terwijl de afgewerkte petroleum-gassen dit in nog grootere mate doen. Bij vluchtigheid der benzine is dit laatste euvel bij motoren van deze soort niet te vreezen. Een Daimler-benzine-motor zoo wordt ons verzekerd is hoogstens in 3 minuten tot varen ge reed, terwijl bij een petroleum-motor minstens 15 mi nuten vereischt worden, terwijl hij goedkooper in on derhoud moet zijn omdat door de onzuivere bestand- deelen in do petroleum de motor eerder vuil wordt. De Daimler-benzine-motoren hebben een buitengewoon klein gewichtwaardoor zij zich voornamelijk voor seheepsgebruik en voor motor-rijtuigen eigenen. Ook het voertuig van den heer J. P. Backx te Wieringer- waard, is er van voorzien. De toevoer van benzine wordt automatisch geregeld, direct uit het reservoir naar de branders en den motor, waarvan een zuinig gebruik het gevolg is; want bij minder vereischte krachtvermindert het verbruik vanzelf. De behandeling van den motoris uiterst eenvoudig en elke leek leert dit in zeer korten tijdéén persoon behandelt motor en stuur. Wat de meerdere duurte van benzine tegenover petroleum aangaat, dit is van geen ingrijpend belang, aangezien toch de benzine 9 a 10 cents per liter kost en petroleum 7 a 8 cents. De fa briek der Daimler-motoren heeft het gebruik daarvan op verschillende andere manieren toegepast o.a. bij locomo tieven voor smalspoor, locomobiles, brandspuiten, elec- trische verlichtings-wagens, tramwagens en vele andere KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kwartaalsch kohier No. 11 der bedrijfsbelasting, dienstjaar 1898/9, op 26 October 1898 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, den 27 Oct. 1898. A. MACLAINE PONT. ONDERTROUWD. 26 Oct. Jozef Mozes Cohen, te Tiel, en Louise Prins alhier. GETROUWD. 26 Oct. Jacob Buis, en Vrouwtje van Herwerden. GEBOREN. 26 Oct. Rinske, d. van Klaas van der Voort, en Jantje Groen. OVERLEDEN. 24 Oct. Johannes Knijpers, 68 j. en 9 m. 26 Cornelis Kaai, 47 j. Amsterdam 25 Oct. Friesche Dokkumer Jammen f 2.50 a 3.Franeker f 0.— a 0.Zaaiers f 1.90 a 2.10, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3.a 3.30, Poters f 1.70 a 1.80, Flakkeesche f 2.70 a 2.90, Blauwen f 2.90 a 3.10, Geld. blauwen f2.70 a 2.90, Kralen f 0.—a 0. Pruisische Hamburgers f 2.90 a 3.10, Roode f0.a 0.—, Westlandsche Zand f 3.a 4.50 per H.L. Petroleum onveranderd. Amsterdam, 25 October. Aangevoerd 158 vette kalve ren, le qual. f 0,75, a 0.2e qual. f 0.65, 3e qual. f 0.60, 29 nucht. kalveren f 7 a 9, 311 vette varkens f 0.34 a 0,37 p. k.gr. Schiedam 26 Oct. Moutwijn f 13,Jenever i 17,—, id. Amsterd. proef f 18,50, Spoeling f 0.90, bij den Bran- dersbond Moutwijn f 121/2 a Londen, 24 Oct. Aangevoerd 1700 runderen 2/4 a 4/5, 5000 schapen en lammeren 3/4 5/8, 10 kalveren 0.0 a 0.0. Londen 24 Oct. (Bericht van Oetzos Gerritsen.) De markt voor Friesche boter was traag, wegens te prijzen. Alle andere soorten eveneens traag, sommige lager in prijs. Laatste noteeringen BoterFriesche ordinaire tot fijnste 90 - a 98/-, fa- brieksboter 96/- a 102/ Norm. extra 108/- a 110/0, gew,

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3