Het gele gelaat. ALKMAARSCHE COURANT? Zitting van den Gemeenteraad FEUILLETON vAi.unv.iii, Woensdag 26 October 1898 A. OONAN DOYLE. No. 128. Honderdste Jaargang. 1898. Vrijdag 28 «et. 1898. Tweede blad. 's namiddags één nnr. Voorzitter: do hoor 0. W. Bruinvis, ondstn wet,bonder, wegons verhindering van don burgomeestor. Tegenwoordig 15 ledon. Afwezig do heeron J. de Wit Dz. 011 G. T. M. van den Bosch. Do Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. l.Aan de vergadering wordt medegedeeld: a. dat op 22 November a.s. eens verkiezing zal plaats hebben ter benoeming van vier loden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Overeenkomstig art. 7 van hot nienwo reglement, van orde worden door den Voorzitter tot loden van hot stembureau benoemd de heeren Witte eu Oanters, die daartoe volgens den bestaandon rooster aan de beurt, ziju. De Burgemeester is ambtshalve voorzitter. b. dat is ingekomenhet Provinciaal blad no. 89 ter medodeeling aan deze vergaderinghoudende bericht der benoeming tot zetters voor 's Rijks directe be- lastingon in deze gemsonto van de heeren J. de Wit Dz., 0. Janssen Cz. en A. Goodo Dz, Aangenomen voor konnisgeving. c. idem, een adres d.d. 5 October 1.1. van de Plaatselijke Commissie van toezicht L. O,, waarbij wordt aange drongen op eene spoedige herziening van de jaarwedden der onderwijzers. Gesteld in handen van B. en W. om berichten raad. d. idem een schrijven d.d. 5 October 1.1. no. 47 van de Ged. Staten ton geleide van het goedgekeurde raads besluit van 28 September 1.1. uo. 8, voor zooveel daar bij is besloten om zich in hooger beroep te verdedi gen tegen de vorderingen van D. Poll en de Maat schappij tot Zekerheidsstolling van Ambtenaren en be ambten. Aangenomen voor kennisgeving. idem een schrijven d.d. 5 October 1.1. no. 52, ten geleide van hot goedgekeurde raadsbesluit van 24 Au gustus 1.1. no. 9 tot vaststelling dor jaarwedden van de voor den cursus 1898/9 benoemde tijdelijke leeraren aau do Burgeravondschool. Alsvoren. idem eon schrijvou van den Inspocteur van politic- titulair en een schrijven van de agenten van politie houdende daukbetuigiug voor de ter vorige vergadering verleende gratificatiën. Alsvoren. (/.idem, eon adres, d.d. 17 October 1.1. van deVereeni- ging «Alcmaria" alhier, ten geleide van een afdruk tor kennisneming van een door haar ingewonnen rap port omtrent aiulog, groei en onderhoud van den Hout en do plantsoenen te Alkmaar. Uesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. idem een adres d.d. 20 October l.l. vau het comité uit, «Alcmaria" ter verkrijging eeher tramverbinding van Alkmaar met do Egmonden en* Bergenhoudende het verzoek om de aan «Alcmaria" verleende concessie voor eene verbinding met Bergen eu de Egmonden over te brengen ten name van het comité «Bosman Schipper c.s." Alsvoren. i. Idem, een adres d.d. 20 October 11., van het comité «Bosman, Schipper c.s." om de verloondo concessies, ter zake eeuor tramverbinding van Alkmaar met Borgen en de Egmonden, over te brengen ten name van het comité «Bosman, Schipper c.s." Alsvoren. j. idem, een schrijven, d.d. 19 October 1.1., no. 49 van do God. Staten, hondoudo bericht vau ontvangst vau do verordening, houdende bepalingen omtrent het ver- deelon der gemeente in wijkeu en hot. opmaken van staten der bevolking en harer huizing, vastgesteld bij raadsbesluit van 28 September 1.1. Aangenomen voor kennisgeving. DOOK 2) «Ik zelf bon koopman in hop en daar ik een jaar- lijksch inkomen van zeven a achthonderd pond Heb, kon den wij ons zeer confortabel inx-ichten en huurdeu wij eene mooie villa te Norbury. Ons klein plaatsje ziet or zeer landelijk nit, vooral in aanmerking genomen, dat het zoo dicht bij de stad ligt. Er is oen herborg en een weinig hoogor op staan twee huizen on aan do andere zijde vau het veld tegenover ons ligt een alleenstaande hoeveoverigens zijn er geen huizen meer tot halfweg het station. Op sommige tijden van 't jaar moest ik wegens zaken veol in de stad wezen, maar in den zomer had ik minder te doen en dan waren mijuo vrouw en ik in ons landhuis zoo gelukkig als we kondeu wanschen. Ik zeg u, dat er zelfs geen schaduw ons geluk verdon kerde, tot dezo vervloekte geschiedenis begon. «Nog één ding moet ik n vertellen, eer ik verdor ga. Toen wij trouwden, vermaakte mijne vrouw mij l.aar gobeole vermogen wel eenigszins tegen mijn wil, want ik begreep in hoe onaangename positie ik kwam, als mijne zaken slecht gingen. Zij wilde hoe evenwel zoo en het geschiedde dus. Ongeveer zes weken geleden kwam zij bij mij en zeido «Jack, toon je mijn gold nam, zei je, dat,, zoo ik ooit iets noodig had, ik het n moest vrsgen." «Zeker, het is alles nw eigendom," antwoordde ik. «Nn dan, ik heb een honderd pond noodig.'' «Ik stond een weinig verbluft, want ik had gedacht dat het haar om oen nienwo japon of iets van dien aard te doen was. «Waarvoor in 's hemelsnaam zooveel geld vroeg ik. k. idem, oeu schrijven d.d. 24 October 1.1. van C. Admi raal, daarbij dor gemeente te koop aanbiedende een huis on erf in dun Alkmaarder Hout, groot 1 H.A. 2 are 14 c.a., voor een prijs van f 10.000. Gesteld in handen van B. en W om boricht eu raad l. idem, een schrijven dd. 24 October 1.1., van de Regen ten van het Burgerweeshuis, houdende bezwaren tegen het advies van do commissie voor de belastingzaken enz., vormold onder punt 2. Zal worden behandeld bij punt 2 der agenda. m. idem, een adres d d. hedeu van de firma Joh. Vermeer eu 14 andoren houdende verzoek te willen overgaan tot wijziging der onlangs vastgestelde verordening tot aauvulling der Algameene Politieverordening (Gemeen teblad no. 88.) Zal worden behaudeld bij punt 12 der agenda. Bcgrooting Burger weeshuis. 2. De door regenten van hot Burgerweeshuis ingediende begrooting voor 1899 sluit iu ontvang en uitgaaf op f 11297.60. De Commissie tot do belastingzaken enz. kan zich veroenigen met do goraamdo cijfers. Mede kan zij zich voreenigan met de door regenten voorgedragen berekening der verplegingskosten over 1897, ingevolge art. 11 van het reglement, tot een bedrag van f 128.27 maar niet met die dor schadeloosstelling, be doeld bij art. 8 van het reglement, d. i. de vergoediug in het jaar 1899 te vorderen voor de verpleging van niet alhier tehuis behoorondo weozen. Werd deze vroeger steeds berekeud naar do behoeften van voeding, kleeding, bewasschiug, onderwijs enz., regenten dragen alsuu een bedrag voor, waarbij ook iu aaDtnerkiug worden genomen de tractementeu der suppoosten en het onderhoud van gebouwen en meubilair.' Op deze wijze stijgt de vergoe ding tot f 205. Do Commissie inoot ontraden om een dool iu de kosten daarvan op vveezeu van elders te verhalen te meer, omdat de vurpleeggeldou in den regel niet uit een ruime beurs voldaan worden, en do beslissing over elke opneming ten slotto bij regenten berust. Zij adviseert alzoo de schadeloosstelling van f 205 terng te brengen tot f 142. Thans komt mede iu bohandoiing het ouder lettor l. der ingekomen stukken vermelde adres. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten de bo- grooting goed te keuron en hot bedrag der verplegings kosten ovor 1897 te bepalen op f 128,27. Wat hot bedrag dor schadeloosstelling betreft, door Regenten op f 205 en door do Commissie op f 142 voor gedragen, de heer de Lange doet daarbij opmerken, dat zijne meening als regent alwijkt van die dor meer derheid van hot College. Het Burgerweeshuis is oen be staande inrichting, waarin ook vreemde weezen kunnen worden opgenomen. Wanneer hut aantal dezer laatsten nu niet van dien aard is, dat daardoor het personeel zal moeten worden uitgebreid en het bedrag aau sala rissen verhoogd, dan is er naar spr. meening geen aau- loiding tot vwrhooging dor schadeloosstelling, zooals thans het geval is. Dit is anders, wanneer de extra-verpleging hoogere kosten veroorzaakt. In zoo'n geval zon de raming ver hoogd kunnen worden. Al kan deze omstandigheid ont staan, dan nog is hot niet noodig daarmede nu reeds rekening to honden ieder jaar wordt hot bedrag der schadeloosstelling bepaald, zoodat bij buitengewone ge vallen, als door spr. bedoeld, do regeling dier schade loosstelling het daarop volgende jaar zou kunnen geschie den. Ofschoon spr. verklaart buiten stemming te zullen blijven, meende hij toch dit als zijne meening te moeten zeggen. De heer Stool acht eenige verhooging toch niet on billijk, als wenscht, ook hij het bedrag niet op 1 205 bepaald te hebben. Spr. zou een middelweg willen kiezen door het bedrag op f 3 por ïveek of f 156 per jaar te bepalen. Voor de door de Regenten in rekening gebrachte onkosten is dan iets gerekend, maar toeh niet to veol. Spr. stelt aldus een amendement voor, dat voldoende ondersteund wordt. De heer Kraakman i» het met den heer de Lange eens. Spr. acht de bepaling van het bedrag der schade loosstelling niet van overwegend belang. In het wees huis worden slechts 2 weezen van elders verpleegd. Als voor hen betaald wordt, wat ze aan verpleging kosten, - 'i tti iTif ii 11 "fiirwin'nonm-i"nTTn 11 immiiirininiiiiiiiiiiiiiiiM i mmi immuun »0,'' zeide zij op haar gewonen schertsenden toon: «je zei altijd, dat jo slechts mijn bankier was en bankiers vragon nooit iets, dat weet je wel." «Als je het in ernst meent, dan zal je natuurlijk het geld hebben." «Zekerlijk, ik meen het in vollen ernst." «En je wilt niet zeggen, waarvoor je het noodig hebt «Later misschien, maar zoo dadelijk niet, Jack." «Ik moost mij mot dit antwoord tevreden stellen, ofschoon hot de eerste keer was, dat er tnsschen ons beiden een geheim bestond. Ik gaf haar eene cheque en ik dicht later in 't geheel niet moer aan deze zaak. Mogelijk heeft dit voorval niets te maken mot ivat later gebeurde, maar ik achtte het toch noodig, het u mede te deelon. «Ik vertelde u daar jaist dat er niet ver van ons huis eene hoeve staat. Er bevinut zich oen veld tnsschen beide, maar om ze te bereiken, moet men een eind den weg volgen en dan een laan door. Aan do andere zijde is een klein lief boschje van Schotsche denueboomeu, eu ik hield or altijd veel van daar te wandelen. De hoeve was de laatste acht maanden onbewoond, dit was jammer, want het is een vriendelijk uitziende, goed geverfde woning mot een onderwetsch portiek en begrotid met kamperfoelie. «Verleden Alaandagavond wandelde ik weer den zoo even genoemden weg langs, toen ik een ledigen reis wagen de laan zag doorrijden en een stapel vloerkleeden en andore zaken op het grasperk naast het voorhuis zag liggen. Het scheen duidelijk, dat de woning eindelijk verhuurd was. Ik wandelde er voorbij en toen staan blijvende, als iemand wel doet, die geen dringende bezig heden heeft, nam ik alles in oogenschouw, nieuwsgierig welke monscheu in onze nabijheid kwamen wonen. En terwijl ik er zoo naar keek, ontdekte ik plotseling, dat ik uit een der bovenvensters bespied werd. «Ik weet niet, mijnheer Holmes, waardoor dat gezieht mij deed schrikken en toch liep het mij kond o er den rug. Ik stond op eenigon afstand, zoodat ik de gelaats trekken niet kon onderscheiden, maar dat gelaat, dat ik zoo onverwachts bespeurde, had iets onnatnuvlijks eu waarom zon men dan voor zulke weezen de instelling niet openen. Zo is groot genoeg, om nog een paar kin deren te herbergen. Spr. ziet thans echter geen reden om van het bedrag van f 142 af te wijken. Veranderen de omstandigheden, dan kan de schade oosstelling immers nog ieder jaar veranderd worden. De heer Vonk zegt, dat als de Raad f 142 per wees handhaaft, Regenten de opname van vreemde weezen kunnen weigeren. Weezen, die zich aanmelden, zouden daar dus niet mede gebaat worden. Het bedrag, door den heer Stoel voorgesteld, is geheel nit de lucht gegrepen. Laten wij daarom, zoo verklaart spr., de kosten op f '142 bepaald honden, maar voor entree in oens voor iederen wees een som van f 50 b'ffon. De Voorzitter houdt de Regenten voor beter menschen, dan ze zich in kun adres voordoen. Hun dreigement, om geen andore weezen meer op te nemen, als de f 142 niet wordt verhoogd, komt hem dan ook niet zwaarwichtig voor. De vreemde weezen hebben voorts niet bijgedragen tot het thans bestaande tekort. Het amendement-Stoel wordt het eerst iu stemming gebracht. Het wordt verworpen met 8 tegen 6 stemmen, (de heer de Lange bleef buiten stemming.) Vóór de heeren Janssen, Bosman, Stoel, de Groot, Vonk en Witte. Het voorstel der commissie, daarna in stemming ge bracht, wordt aangenomen mot 10 tegen 4 stemmen. Tegen do hoeren Bosman, Vonk, Witte en Boelmaus tor Spill. Bcgrootlngen Burgerlijk Armbestuur, Gasthuis en Stads-apotheek. 3. Het onderzoek der begrootingen van het Burger lijk Armbestuur, het Gasthuis en de Stads-apothoek heeft der Commissie tot do belastingzaken enz. geono aanlei ding gegeven tot bedonkiugau of tot hot voorstellen van eenige wijziging. Het Burgerlijk Armbestuur raamt do uitgaven op f 12100, tegenover een ontvang van gelijk bedrag, be staande uit het saldo der rekening van 1897 a f 483.89s, f 1218.10s nit eigen inkomsten en een gemeentelijk subsidie van f 10398, zijndo f 4710 voor eigen, f 3558 voor roomsch-katholieko en f 2130 voor nederd.-hervormde armen. Voor het Gasthuis zijn de uitgaven ten gevolge van de besloten invoering eener z.g. geschoolde vetpioging, merkelijk hooger geraamd dan te voren en wel tot een bedrag van f 8400 waaronder f 500 voor vorplogiug in het St. Elisabeth-gesticht en f 170 voor hulpverpleeg sters nit die inrichting. Ter dekking daarvan wordt gerekend op f 3284 aan vaste inkomsten op f 750 aan restitutiën voor verpleging, op f 70 aan andere onzekere inkomsten en op eene bijdrage nit do gomeentekas van f 4296, zijnde f 1946 hooger dan voor 1898. Voor de Stads-apotheek wordt f 4850.085 bouoodigd geacht, to vinden uit het saldo van 1897 a f 328.085, ui£ leverantiën aan gestichten f 960, de vaste Rijks toelage van f 75 en een subsidie der gemeente a f 3477. De Oommissie stelt voor te besluiten Vast te stellen do begrootingen voor 1899 van het Burgerlijk Armbestuur in ontvang en uitgaat op f 12100, van bot Mannen- en Vrouwen-gasthuis als boven op f 8400 eu van de stads-apotheek als boven op f 4850.08 s, met toekenning van toelagen uit de gemeentekas van f 10398 aan het Armbestuur, f 4296 aan het Gasthuis en f 3477 aan de Apotheek. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Bcgrooting Schutterij. 4. De door den schuttersraad ingediende begrooting voor de koston der dd. schutterij in 1899 is opgemaakt overeenkomstig de voor hot loopende jaar door den Ge meenteraad en door Ged. Staten vastgestelde bedrageu, nitgezond rd dat voor kleoding en wapenen van het corps muzikanten, dat, na van f 300 tot f 125 teruggebracht te ziju, thans weder op f 200 wordt voorgedragen, om reden de muziek weder geregeld dienst doet bij de oefeningen der schutterij. Tegenover deze verhooging van f75 staat dergelijke verhooging van het subsidie der gemeente, thans geraamd op f 2314. De Commissie tot de belastingzaken enz. heeft geeno be denking tegen de voorgedragen cjjfers en stelt daarom voor: de begrooting voorloopig vast te stellen op f 2429 iu ontvang en in uitgaaf, met eene toelage uit de gemeente- «isagiamiïffi'iiaiiwi'iMMaMaiiaflfïïn—nmnmnnnBBËMgMMm—i—mm—ta niets menschelijks. Zoodanig was de eerste indruk en ik ging wat naderbij, om den persoon die mij bespiedde, beter te zien. Maar nn verdween het gelaat zoo plotse ling, als werd het in de duisternis van de kamer terug getrokken. Ik stond een paar minuten over de zaak na te denken en trachtte mij een verklaring te geven Van mijn indruk ken. Ik kan niet zoggen of het gelaat dat van een man of van eeno vroQW was, daarvoor was het te vor vau mij af. Het meest was ik echter door zijn klour getrof fen. Het was van ten vaal geel met eene ernstige en gestrenge uitdrukking, dat mij onwillekeurig deed hui veren. Ik was zoo ontroerd, dat ik besloot een weinig meer van do nieuwe bewoners der hoeve te zion. Ik ging naderbij en klopte aan de deur die terstond geopend werd door eene lange magero vrouw met een barsch gelaat. «Wat hebt gij hier te doen vroeg zij met een noor delijk accont. «Ik ben do buurman van do overzij," zei ik naar mijn huis wijzende. «Ik zie dat gij pas hier zijt ge komen en nu dacht ik dat ik n soms in iets zon kannen helpen." «Zoowij zullen n wel roepen als wij n noodig hebben," en dit zeggende wierp zij mij de denr voor den neus dicht. Verstoord over deze onheuscho be jegening draaide ik mij om en waudolde naar huis, en ofschoon ik den ganschou avoud aan andere dingen trachtte te denken mijne godachtou keerden steeds weer terug naar de vreemde verschijning voor het ven ster en de ruwe vrouw aan do deur. Ik besloot mjjne vrouw niets van het voorgevallene te vertellen, want zij is erg zeuuwachtig en maakt zich spoedig beangst, en ik wenschte volstrekt niet, dat het gebeurde ook op haar e n onaangenamen indruk zou maken. Ik vertelde haar ovenwei, voor ik slapen ging, dat do hoeve nu weer bewoond was, waarop zij geen antwoord gaf. «Gewoonlijk slaap ik zeer vast. Men was zelfs iu mijn familie gewoon te zeggen, dat niets mjj 's nachts

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5