Nederland. Ingezonden Stukken. "Stadsbericliten. Kantongerecht te Alkmaar. B U R Gr E R L IJ K E STAND. Anarchisten. Op laat van den minister van justitie bevat het »Algemeen Politieblad" de namen en signalementen van 38 in het buitenland over de grenzen verwijderde anar chisten, of personen die de veiligheid van den Staat in gevaar brengen. Speciaal wordt aangeduid een zekere Bizzari, die het voornemen zou hebben opgevat een Koningin te vermoorden en 22 Oct. jl. door de Fransche regeering over de Italiaansche grenzen gezet werd. Thans is zijn verblijfplaats niet bekend. Seliermer hor n. Om de tuinders in den groen- tenbouw voor te lichten, is alhier eene vereeniging opgerichtdie den aanleg van een proefveld voor tuin bouw in den Eilandspolder zal ter hand nemen. Hoofd zakelijk zal er naar gestreefd wordende teelt van vroege groenten toe te passen, daar, naar de meening van den heer Hazeloop, rijks-tuinbouwleeraar, de grond hier voor uitnemend geschikt schijnt. TVibbikswoud. De heer Jb. Karsten, onlangs benoemd tot secretaris der banne Nibbikswoud, heeft voor die betrekking bedankt in zijne plaats is benoemd de heer D. Bijl die zijne benoeming heeft aangenomen. De afdeeling Nibbikswoud van den »Boerenbond" heeft opgehouden te bestaan ook de leen- en spaarbank volgens het stelsel Raiffeisen is mede opgeheven. Die ren mishand ell ng. De rijks-veldwachter De Kan, te Harderwijk, en de onbezoldigde rijks-veldwachter L. Bosch, te Horst, hebben proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren W. B., wegens dierenmishandeling. Deze persoon had een rood borstje levend geplukt en daarna weder in vrijheid gesteld. Blanke slaven. Ter gelegenheid van de Kroningsfeesten gaf het Nieuws van den Dag eene premie voor zijne lezers uit getiteld »Een halve eeuw." Bij den uitgever S. L. van Looy te Amsterdam is nu verschenen een supplement daaropgetiteld »Een vergeten hoofdstuk. Blanke Slaven,'' met 47 teekeningen van Jan de Waardt. De inhoud is inleidingI. de aardewerk- en glasfabrikatie II. de lucifersindustrie III. de loodwitfabrikatieIV. de tabaksindustrie V. de suikerbakkersindustrie VI. de bakkersindustrie VII. de landarbeidVIII. de confee- tie-industrieIX. het, verkeerspersoneelX. hoe het volk zich voedtXI. hoe het volk woontXII. slot hoofdstuk. De prijs is 50 cents. Baiffelsen'sche Banken. Den 2 November zal de onlangs opgerichte Cen traal Raiffeisen'sche bank waarschijnlijk te Utrecht worden geopend. Te verwachten is, dat alle Noordhollandsche boerenleenbanken bij dit centraal lichaam zich zullen aan sluiten. Wognnm. Tot brievengaarder is benoemd J. M. Kooter aldaar. Veehandel In Friesland. De handel in vette koeien is vrij willigmet hoogere prijzen voor eerste qualiteit, voornamelijk een gevolg van minderen aanvoer. In melke- en kalve-koeien wat vlugger handel met stijvere prijzen. De aanvoer van dit vee was groot. In vette kalveren drukke handel met grooten omzet en hoogere prijzen. Stieren voor de slachtbank met tragen handeltoch nog behoorlijk prijshoudend. Vette varkens met grooteren aanvoer werden stadig gevraagdde prijs bleef in één doen. Hetzelfde geldt voor vette biggen. Jonge biggen met veel vraag, duur; magere varkens met veel handelzeer prijshoudend. Vette schapen en lammeren met stadigen handel en be hoorlijke prijzen. Melksehapen met meer handel en stijve prijzen. De aanvoer was120 stieren, 200 ossen, 400 vette koeien, 1600 melke- en kalve-koeien, 150 pinken, 600 vette kalveren, 1200 graskalveren, 60 nuchteren kalveren, 300 vette schapen, 1400 lammeren, 400 melksehapen, 130 vette varkens, 500 vette biggen, 400 magere varkens, en 500 jonge biggen. De prijzen zijn vette koeien 2126 ct., vette kalveren 2836 ct., stieren 1820 ct., vette varkens I6V219 ct., vette schapen 22—25 ct. per I/2 kilogram, melke- en kalve-koeien f 135f 170, pinken f 40f 77, graskal veren f 25f 52, nuchteren kalveren f 7f 9, melke schapen f 12f 17, lammeren f 9f 17, magere varkens f 25f 40 en jonge biggen f 1.25 per week. Haarlem. De hoofden der openbare lagere scholen alhier zijn door het gemeentebestuur gemachtigd, om, ter voorkoming van uitbreiding van kinkhoest onder de leerlingen hunner school, in twijfelachtige gevallen eene geneeskundige verklaring te vorderen van de ouders, dat hun kind niet aan kinkhoest lijdt en zoodanigen leerlin gen voorloopig den toegang tot de school te ontzeggen, totdat die verklaring is overgelegd. A r t i s. Twee exemplaren van een hoogst merkwaardige diersoort, welke sedert verscheidene jaren in A r t i s niet vertegenwoordigd is geweest, werden voor eenige dagen van den Heer C. Gust. Olie Fzn. te Parimaribo ten geschenke ontvangen. Het zijn een wijfje met haar jong van den Ai of Drievingeren Luiaar d.Zij bewonen de uitgestrekte bosschen van het Doordelijk ge deelte van Zuid-Amerika, waar zij, hoewel veelvuldig voorkomende, toch zelden worden opgemerkt, daar de kleur der haren zeer veel overeenkomst heeft met die der takkenwaarop zij bij dag gewoonlijk slapende worden aangetroffen. Als een bal te zamen gerold hangen zij met den rug naar beneden aan de van sterke, gekromde nagels voorziene pooten met den kop op de borst. Zelden ziet men ze op den grond, daar de eigen aardig gevormde pooten hun het loopen hoogst bezwaar lijk maken, doch door middel waarvan zij in staat zijn zich vlug op de boomen voorttebewegen. Het zijn ware nachtdieren, daar zij eerst tegen het vallen van den avond hun voedsel gaan zoeken, dat hoofdzakelijk bestaat uit sappige vruchten, bladeren en uitspruitsels vaD boomen, welke zij met hun lange armen tot zich trekkendier lijk voedsel schijnen zij echter ook niet te versmaden aan drinken hebben zij blijkbaar geen behoefte, daar zij zich met den dauw der bladeren vergenoegen. Zij be zitten de grootte van een kathet lichaam is dicht bezet met aan het uiteinde stugge en ruwe haren, ge woonlijk donkerbruin van kleur, hier en daar met lichte vlekken, terwijl over den rug aan weerszijden een witte streep loopt. De kop is klein, kegelvormig toeloopende, aan het einde waarvan zich de neusgaten bevinden. De jongen worden, wanneer zij niet zuigen, zoo lang door de moeder op den rug gedragen, totdat zij zelf krachtig genoeg zijn om zich te kunnen verplaatsen. Door de Indianen worden zij veel gejaagd, daar hun vleesch voor hen, doch ook voor hen alleen, een smakelijk gerecht is. In gevangenschap worden zij zeer mak en hechten zich spoedig aan hun verzorger. Ook van de andere soort, deUnanof Tweevingerigen Luiaard bezit het Genootschap eveneens twee prachtige exemplaren, terwijl van de groep der Tandeloozen in het geheel nu vier soorten aanwezig zijn, daar ook de G r 0 0 t e- en de Kleine Miereneter of Tamandua elk door een exemplaar vertegenwoordigd is. Geachte Redactie In den Amsterdamsehen brief" opgenomen in Uw nummer van 26 dezer komt een en ander voor omtrent den helaas dezer dagen overleden heer F. J. Haverkamp. Hetgeen daar omtrent de oorzaken van den dood van mijn hooggeaehten collega en vriend is gezegd, schijnt mij toe in hoofdzaak fantasie van den schrijver te zijn of van hen, bij wie hij zijn licht ontstoken heeft. Een hersenaandoeaing heeft volgens de geneesheeren, den levensdraad van den diep betreurden man afgesne den. Van de diepe teleurstelling, welke volgens uw cor respondent zijn dood zou hebben veroorzaakt, is bij hen, die den heer Haverkamp van nabij kenden, niets bekend. Zeker zou een onderscheidingzou die den begaafden man te beurt ware gevallen, zijn vrienden zeer verheugd hebbendoch zelfs tegenover zijn naaste verwanten (ik heb 't onderzocht) heeft H. nimmer doen blijken, dat hij op een ridderorde gerekend of zelfs gehoopt heeft. Uit welke bron heeft dan toch uw berichtgever zoo iets Ook wat omtrent het portret van de Koningin gezegd is, is ten eenenmale onjuist. De Vereeniging tot verbetering van den volkszang heeft den heer H. als blijk van waar deering voor wat hij voor de Vereeniging deed, een por tret van H. M. aangeboden de bekende ets van Stang, welke de gedrukte handteekening der Koningin draagt. Dit portret was reeds een drietal weken vóór zijn dood in zijn bezit. Er blijft dus van 't geheele verhaal niet veel over. Het spijt mij, dat uw correspondent zich heeft laten verleiden tot het overbrengen van dergelijke intieme me- dedeelingen, die hij blijkbaar slechts »van hooren zeggen" heeft. Voor de familie is zulk geschrijf natuurlijk zeer onaangenaamterwijl de vele vrienden van den over ledene niet gaarne ook maar den geringsten smet zagen geworpen op het edele karakter van den begaafden man, die zoo plotseling aan zijn kring is ontvallen. U, geachte Redactie, dankend voor de plaatsing, Uw dw. J. STAMPERIUS, Voorzitter der Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang. Amsterdam, 27 Oct. '98. Maatschappij tot nut van 't Algemeen. Het departement Alkmaar van bovengenoemde Maatschappij had vrijdag, den 28, behalve aan de leden, nog een aantal invitaties gezonden aan verschillende be langstellenden voor eene lezing van den heer J. Bruin- wold Riedel, secretaris der Maatschappij. De voor zitter van het departement, de heer O. van Buysen, heette de aanwezigen welkom en achtte zich verplicht de re den dezer buitengewone vergadering mede te deelen. Behalve de poging van het bestuur des departements om door het verlagen der contributie van f 5,25 op f 3 deze meer onder ieders bereik te brengen, had men ge meend dat velen een niet genoeg helder inzicht hadden in de werkzaamheden van het Nut, zoowel in die voor het heden en de toekomst als in die van het verleden. Daarom was het oog gevallen op den algemeenen secretaris, den heer J. Bruinwold Riedel, die meer dan eenig ander door den aard zijner betrekking en de daaraan verbon den werkzaamheden op de hoogte is. Bij voorbaat wilde hij den spreker dan ook reeds danken voor de welwil lendheid om aan die uitnoodiging gehoor te geven en hem dus volgaarne het woord verleenen. Spreker heeft zeker naar aller genoegen zich van zijn taak gekweten en de verwachtingen van het bestuur en die der aanwezigen niet alleen bevredigd, maar in vele opzichten overtroffen. Na zijne inleiding betoogde spr., dat eene hervor ming niet komt door enkele personen, maar moet ver klaard worden uit den tijdgeest waarvan die personen de dragers zijn. Zoo ook was de Maatschappij tot nut van 't algemeen geboren uit den geest der vrijmaking, die reeds lang onder het volk had geheerscht, soms dooi de verspreiding van allerlei denkbeelden was gevoed en eindelijk in 1789 evenals een overladen vulkaan was uit gebarsten. In ons vaderland hadden toen mannen als Jan Nieuwenhuis en zijn zoon Martinus de Maatschappij opgericht in het stichtingshais te Monnikendam den 17 November 1784. Het oorspronkelijke doel vooral van Martinus was het volk door opvoeding en onderwijs geschikt te maken tot het genieten van de staatkundige en maatschappelijke vrijheid, die in de vorige eeuw kwam aanbreken. In art. I der statuten stond dan ook reeds, dat ieder van wat rang of stand of welken godsdienst ook, lid kon worden. Maar dat men toen in dat opzicht nog minder verdraagzaam was dan thans, moest helaas daar uit blijken, dat eerst in '64 ook israëlieten als lid werden toegelaten en voegt spr. er aan toe, sedert A. C. Wert- beim in Amsterdam voorzitter is geweest, zal zeker niemand anders kunnen doen dan dit besluit toejuichen. (Applaus). Daarna behandelde spr. achtereenvolgend de wijze hoe, en de middelen waardoor hoofdbestuur en departementen hadden getracht het doel te bereiken. Vooral op ver standelijke en zedelijke ontwikkeling was steeds het oog gehouden en bibliotheken met uitgaven van boeken over alle vakken van kunsten en wetenschappenals mede voortdurende verbeteringen op het gebied van het onderwijs zijn daar, als sprekende bewijzen van de werkzaamheid van het Nut. Spreker vestigde er de aan dacht op dat de Maatschappij werkt door de kracht van decentralisatie, vooral sedert het hoofdbestuur niet enkel zetelt in Amsterdam, maar 6 der leden in de hoofdstad en de 6 anderen elders. Op de vraag, hoe elk der departementen in eigen kring werkt, volgde van den spreker menig waardeerend woord voorde volksbiblio theek, de volksvoordrachten, spaarbanken enz., maar ook menige nuttige wenk om desnoods van de gezelligheid liever nog iets te offeren aan het nuttige en waar het kan leesavonden en kunstbeschouwingen te houden waarvan spreker reeds meer dan eens de meest gunstige resultaten zag. Waar ze zoo werkt, in plaats van (wat helaas wel eens gebeurd was) rustig en met welgevallen terug te zien op wat men reeds deed, daar vond spreker voldoende de vraag beantwoord »heeft de Maatschappij nu nog reden van bestaan Wat de Maatschappij te doen heeft voor de toekomst beantwoordde spreker na de pauze. Allereerst z. i. te zorgendat hetgeen reeds gedaan isbehouden blijve en worde voortgezet. Veel zal natuurlijk afhangen van den toestand die geboren wordt en den stroom des tijdsdie niet is tegen te houdenmaar reeds veel zal zij kunnen doen om dien stroom te leiden. Zij zal zich ongetwijfeld moeten inlaten met de sociale vraag stukken en daartoe werd ook reeds de wet herzien in '85. 't Is, zegt spr., hier plicht de wet der evolutie te volgen, zoo men de revolutie niet wil. Men is langza merhand tot de overtuiging gekomen, dat aan de stof felijke welvaart eerst moet worden voldaan om de zede lijke te kunnen steunen. Daarom wijst hij den weg aan hoe de Maatschappij zal kunnen werken aan de verbe tering van woningtoestanden, door het opleiden in de kook- en huishoudkunst, door een wakend oog te houden op, en waar het noodig is te waarschuwen tegen instel lingen die de werkman meent noodig te hebben b.v. fondsen, het aanmoedigen en steunen voor goed aanslui tend voortgezet onderwijs, ook, boven en behalve het ambachtsonderwijs, te letten op de opleiding van leer lingen bij de bazen enz. enz. Bij dit alles moet spr. her inneren dat wij als leden eener maatschappij solidair verbonden en dus solidair voor elkander aansprakelijk zijn. Als 't mij mocht gelukken, zegt hij ten slotte, allen daarvan te overtuigen, twijfel ik geenszins aan de victorie van het samenleven en samenwerken, aan het streven naar vrijheiden verstandelijke en zedelijke ontwikkeling, waarin de toekomst van een volk zetelt. De voorzitter dankte daarop, uit naam van het bestuur en de aanwezigen, den spreker voor zijne opwekkende woorden, hij hoopte dat diens wensch, nl. dat hetgeen door vermindering van contributie verloren ging door vermeer dering van 't getal leden dubbel worde vergoed, bewaarheid zou worden en verzekerde, indien dit zoo mocht worden, dat spreker door zijn rede van hedenavond daar zeker veel toe had medegewerkt. Messchaert en Röntgen. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie van den liederavond der heeren Messchaert en Röntgen, te geven in het Park te Hoorn, op aanstaanden Woensdag, 2. November, 's avonds te acht uur. Daar dit concert om kwart over tienen geëindigd zal zijn, kunnen de bewoners- van Alkmaar en omstreken deze uitvoering bijwonen, daar de laatste trein om half elf uit Hoorn vertrekt. Dit kunstenaarstweetal aan te bevelen, lijkt ons over bodig. Wie hen gaat hooren, is zeker, een zoo pracht- vollen avond te doorleven, als ons maar hoogst zelden geboden wordt. Messchaert en Röntgen toch zij zijn de hoogepriesters der goddelijke kunst Tooneel. Op vrijdag4 Novemberheeft in het lokaal Harmonie eene uitvoering plaats door het »Hol- landsch Tooneelgezelschap", onder bestuur van den heer B. Barendse, van het Paleis voor Volksvlijt, te Amster dam. Ten tooneele zal worden gevoerd, het reeds door geheel ons land vertoonde drama „Dreyfus", de mar telaar van het Duivelseiland, in 8 tafereelen met apotheose. De postwagendienst van hier naar Hoorn en terug zal met het einde van dit jaar worden opgeheven. Herdenking kerkhervorming. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de op Maandag, den 31 des avonds te 7 ure, in de kerk der doops gezinde gemeentedoor deD heer da. P. J. Glasz te vervullen dienst zal gewijd zijn aan de herdenking der kerkhervorming. Raadsverslag. In ons verslag van de gemeenteraadszitting van 26 October, laten wij, bij de behandeling van de garantie- aanvrage ten behoeve van den Langedijker paardentram, den heer mr. H. Boelmans ter Spill als zijne meening zeggen, dat z. i. de leden, die voor het verleenen van steun zijn, behooren te stemmen tegen het amendement van den beer Kraakman. Dit is verkeerd. Genoemde heer bedoelde juist, dat de tegenstanders van steun tegen het bewuste amendement hadden te stemmen. Verder werd niet de heer de Groot benoemd als lid der commissie in zake de Zander- en Bleekersloot, doch de heer C. Bosman. ONDERTROUWD. 27 Oct. Theodorus Wilhelmus Veer en Agatha Clasina de Graaf. Jan Jonker en Johanna Maria Catharina Schoenmaker. Jacobus Johannes Knijper en Johanna Antonia van Hillo. GEBOREN. 27 Oct. Johanna Catharina Gijsbertdina Helena d. van Cornelia Johannes Blom en Maria van Walstein. 28 Maartjed. van Willem de Boorder en Jansje Middelkoop. Gerardusz. van Jan van Wie- ringen en Aafje Jupijn. 29 Cornelis Jacob, z. van Willem Cornelis de Bruijn en Dina Arendje van der Linde. OVERLEDEN. 27 Oct. Elisabeth Maria, d. van Bernard Joseph Hilbers en Maria Anthonia Clasina Paleari, 7 w. Zitting van 28 Oct. 1898. J. P. J. K., Alkmaar, overtreding drankwet, f 5 boete of 2 dagen hecht.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2