Buitenland. Nederland. door de Dames-afdeeling van «Olympia". Voor dien wed strijd hebben zich 14 vereenigingen laten inschrijven, o. a.»Lycnrgns" nit SchageD, »Hercules" nit Wormer- veer, »Uitsp. door Insp." te Hoorn, «Volharding" te Pnrmerend, en »Voorwaarts" nit Noord-Schermer. Eindelijk nog een wedstrijd in toestel-oefeningen waarvoor het Rijk den len prijs heeft uitgeloofd. Dit is een eer, waarop dd Olympianen zeer trotsch zijn. In 't geheel doen een 25 vereenigingen mee maar te vergeefs zocht ik er Alkmaar onder. Heeft Alkmaar geen goede gymnastiek-vereeniging, of misschien nog zoo kort, dat ze niet mee kan concnrreeren Of bestaat er geen animo om de krachten eens te meten met clubs uit andere streken De wedstrijden worden voorafgegaan door een feest avond op 30 October. Zaterdagavond zal de damesaf- deeling ook meöwerken iets wat op een publieke uit voering hier in den Haag nog niet is voorgekomen uitgezonderd op de tentoonstelling voor vrouwenarbeid. «Olympia" heeft van af 1887 behaald 8 eerste, 5 tweede en 3 derde prijzen, me dunkt, wel een getal om trotsch op te zijn. Er zijn heel wat handen in de weer en voeten in beweging gebracht voor die feesten, 't Is te hopen dat ze goed slagen en de buitenlui een prettigen indruk meênemen van de Haagsche gastvrijheid. En nu nog een woordje over de gemeentebegrooting die dinsdagavond met algemeene stemmen werd goed gekeurd. Uit de discussie over de verschillende onder- deelen bleek weerhoe prachtig burgemeester en wet houders hier hun wil weten door te drijven. Dat bleek bij de beraadslaging over de Politie naar aanleiding van maatregelen bij de Inhuldigingsfeesten toen de burgemeester bijna met ronde woorden verklaarde, dat de politiedienst iets was waarover hij aan den ge meenteraad geen verantwoording schuldig is en de heeren legden zich daarbij neer. Dit bleek ook bij het debat over f 4400, die aange vraagd waren voor tractementsverhoogingenofschoon er wel tegen geprotesteerd werd eindigde de raad met haar goedkeuring te verleenen enkel op de verklaring van den heer Gevaertsdat de ambtenaren toch om de twee of drie jaar wel eens verhooging dienen te hebben Nu werd verzocht de lijst over te leggen van die ver hoogingen, maar daartegen maakte de wethouder bezwaar, dat gebeurde dus ook niet. Verder kreeg men vreemde dingen te hooren le. Een tijdelijk archivaris wordt ieder jaar opnieuw tijdelijk aangesteldomdat men zoo iemand niet meer dan f 600 heeft te betalen, wilde men een buitengewoon ontwikkeld deskundige voor vast aanstellen dan zou dat veel meer kosten. 2e. Aan Carré is al weer permissie gegeven om een houten paardenspel op te slaan ondanks al het geschre vene over brandgevaar ontsiering van het prachtige plein voor het Kurhaus enz. Verder vond ik noch de middag- nóch de avondzitting heel belangrijk, 't Bestendigt veel oude toestanden en geeft zeer weinig nieuws. Zondag. De gymnastiekfeesten zijn afgeloopen de prijzen voor de wedstrijden uitgereikt. Er is om gevochten vooral in den eere-wedstrijd. «Voorwaarts" te den Haag behaalde den 'len prijs met 672/3 van 80 punten, «Donar" uit Delft den tweeden met 66 %4 punt, »Hercules" uit Leidenden derde prijs met 6313/30 punt en den vierden prijs met 6319/eo punt. zeer gering. In wedstrijd B was het verschil ook zoo klem. Her cules" ait Rotterdam behaalde den len prijs met 64% punt, dan volgde «Scheveningen" met 633/8 pnntdaarop «Hercules" te Wormerveer met 60 punt en den 4en prijs won Baarn met 581/4 punt. Bij den derden wedstrijd was ook een scherpe concurrentie merkbaar. »Attila" 45% punt, «Voorwaarts" 429/10 pnnt, «Donar" uit Delft 4017/„ punt en »Lichaamsontwikkeling" te Delft 38w/15 punt. Er is over het geheel kranig gewerkt. «Olympia" zelf gaf mannengymnastiek te zien, zoo correct en zoo krach tig dat de voorstelling met gespannen aandacht werd gevolgd en een luid «bravouit de zaal alleen een welverdiende hulde was. Laat ik eindigen met te zeggen, hoe goed en Hink ik het vind van de vereenigingen in de buiten gemeenten, om hier te komen mededingen. Niet alleen wektiedere wedstrijd te meer de lust tot knap werken op, maar ook zoo ongezocht zijn ze in de gelegenheid eens te zien, wat er aan hun gymnastiek nog ontbreekt, om met de eersten in ons land te kunnen wedijveren. Aan kracht mankeert het gewoonlijk nietwel aan alzijdige ontwikkeling en correct werken. Och't hapert soms aan zoo n klei- nigheid Attila" uit Utrecht 't Verschil was dus van den Sultan bezocht heeft hij verzocht zijn dank over te brengen aan de regeering, voor de goede zorgen die zij voor hem heeft. KNGEIiAND. Volgens de «Standard" is in den Ministerraad besloten, geene onderhandelingen met Frank rijk over de Fashoda-zaak aan te knoopen, alvorens de Fransche expeditie die plaats verlaten heeft, doch tevens geen stappen te zullen doen hem vandaar te verdrijven. Integendeel, de regeering zal hem levensmiddelen ver schaffen of toestaan, dat hij zich proviand verzekert doch geen oorlogsbehoeften zullen hem mogen worden toegezonden. Inmiddels zal de Regeering bij Frankrijk blijven aan dringen op terugroeping van den majoor en zoodra dit geschied is, zal de Regeering bereidwillig de voorstellen tot het afbakenen der grenzen van het Egyptische gebied overwegen. De «Daily Mail'' verneemt, dat door deze opvatting der regeering voorloopig elk gevaar voor een botsing met Frankrijk verdwenen. FRANKRIJK. Na een zeer welsprekende rede van den Heer Mornhardt, den advocaat van Mevr. Drey fus, heeft het Hof van Cassatie, overwegende dat de overgelegde stukken nog niet voldoende licht ontstoken deze duistere zaak, en meerdere gegevens noodzakelijk zpn, een aanvullend onderzoek bevolen. Met andere woorden het Hof zal ook de nog niet over gegeven stukken (het geheime dossier) van het Minis terie van Oorlog opvragen, ook die onderzoeken, daar over rapport doen uitbrengen en alsdan over alle be wijzen te zamen een oordeel uitspreken. Dat oordeel zal dan kunnen zijn, of onmiddelijke onschuldig ver klaring van Dreyfus, wanneer het Hof de overtuiging bekomt dat er voor het ten laste gelegde niet het minste bewijs bestaat of een nieuw onderzoek (de moge lijkheid, dat het Hof uit dit aanvullend onderzoek de overtuiging van Dreyfus schuld zal krijgen wordt niet verondersteld). De groote vraag is nu of de Staf bereid zal zijn het geheime dossier af te staan en, zoo niet, wat er dan zal geschieden. Intusschen is door het Hof bepaald dat de straf van Dreyfus nog niet geschorst zal worden, wat inderdaad niet onverstandig is. Wèl zal de veroor deelde eenige meerdere vrijheid genieten. De Dreyfus- pers is opgetogen over de uitspraak, die trouwens moeielijk gunstiger had kunnen zijn. Dat Rochefort niet best te spreken is, laat zich hooren. Hij zegt in de «Intransigeant": »De hoogwaardigheidsbekleeders in het Hof van Cas satie hebben zich gisteren laten naturaliseeren als ouder: danen van den keizer van Duitschland. Het werk dat Dreyfus op het oogenblik niet in staat is te doen, zij zullen zich daar thans mee belasten." Judet beschuldigt in de «Petit Journal" het Hof dat het »de verantwoordelijkheid op zich neemt van de wan orde op het zelfde oogenblik waarop onze buitenlandsche staatkunde meer dan ooit vraagt nationale eendracht en het leger kracht en cohesie. Het zou moeilijk zijn meer bedreigingen en fouten op te hoopen in een enkel vonnis in enkele regels." Labori heeft in een brief aan minister Lockroy ge protesteerd tegen de beschuldigingen door Generaal Gonse in zijn brief aan hét Iiof van Cassatie tegen Pic quart uitgesproken. Labori zegt o. a. »Ik protesteermijnheer de Ministerkrachtig en openlijk tegen de bewering van generaal Gonse, dat zijn woord meer moet worden geloofd dan dat van mijn cliënt, kolonel Picquart, op grond dat mijn cliënt ver vol ?d wordt op beschuldiging van valschheid, welke be schuldiging afkomstig is van den falsaris Henry. «Weldra zult gij, mijnheer de minister, de onweer legbare bewijzen hebben van de vlekkelooze loyauteit van kolonel Picquart. Weldra zal worden aangetoond, dat hij het slachtoffer is van een beschuldiging, die niet bestand is tegen een contradictoir debat, in het volle daglicht. Kolonel Picquart heeft altoos de waarheid gesproken de gebeurtenissen hebben steeds zijn woorden bevestigd." Het blijkt, dat majoor Marchand Fashoda verlaten heeft en over Ivaïro naar Frankrijk reist, om zelf de rest van zijn rapport te komen brengen. Hij heeft Fashoda verlaten, zonder bevel van de Regeering, en het bevel over de Senegalsche troepen overgedragen aan kapitein Germain. Dit vertrek verandert, naar de «Times" doet opmerken, dus niets aan de zaak. Zoolang er nog een man Fransche uniform overblijft, die de Fransche vlag be waakt, heeft Engeland reden tot protest. Toch hoopt het blad, dat het vertrek van Marchand het uitgangs punt van nieuwe onderhandelingen wezen zal. de bewaker van de wacht heeft den eenen sleutel, een ander bewaker heeft den andere, zoodat zij alleen ge meenschappelijk de deur kunnen openen. Spreken met den gevangene mogen de bewakers niet, en deze spreekt hen ook nooit toe. De dag van den banneling begint reeds om vijf uur des morgens. Dan wordt de deur voor hem geopend die toegang geeft tot het open wandelplaatsje. Nadat hij zijn ontbijt heeft klaar gemaakt en genuttigd gaat hij nit en loopt al rookende heen en weer. Hij kan niets zien dan de open hemel en de palissaden rondom. Yan 10 tot 11 uur moet hij binnenshuis blijven, doch van 11 uur tot 5 uur des middags heeft hij weer vrijheid om zich buiten te bewegen. Dreyfus brengt zijn dag gewoonlijk door met schrijven en het teekenen van architectonische ontwerpen. Hij zorgt goed voor zijn uiterlijk en is tijdens zijn verblijf op het Duivelseiland wat dikker geworden. De correspondent van de «Illustration''heeft te Cayenne een man gesproken die van het lie Royale at zich door teekens aanDreyfus kenbaar maakte. Deze beweerde dat het niet zoo moeielijk was zich met een goed be waakt gevangene in verbinding te stellen en op deze wijze zou het mogelijk kunnen zijn dat er aan Dreyfus iets bekend is geworden van de kans op revisie. van Werkstaking. Te Antwerpen heeft een werkstaking van typografen plaats gehad. Aan het Vaderland werd daaromtrent het volgende uit Antwerpen medegedeeld Al wat belang stelt in het journalisten- en drukkers vak schrijft de correspondent is hier sedert het uitbreken van de werkstaking «een en al bewondering over de «Matin Op het bureau van dit blad waren bij elkander 95 personen werkzaam, en deze liepen allen, zonder uit zondering, Vrijdagmorgen 21 Oct. om 8 uur, de deur uit. Camille De Cauwer, de kranige directeur, hield echter het hoofd omhoog. Trouw geholpen door de leden van de redactie en de administratie, die dag en nacht werkten als paarden in de machinekamer en de drukkerij, en soms tot 14, 16 uren daag3 bleven tokkelen op de toetsborden van de linotype"-zetmachines, was hij in staat, tot groote ver wondering van de stakers, de «Matin" in gewoon formaat te doen verschijnen. Onvermoeid, voortdurend in actie, zwart als een neger 't vet on de stof, bleef De Cauwer steeds opgeruimd, door zijn voorbeeld een prikkel voor zijn trouwen staf, die sedert Vrijdag geen slaap genoten heeft. Ik weet niet meer de namen van al die joviale jour nalisten, die met het leukste gezicht van de wereld elkaar 's nachts om 3 uur kwamen aflossen aan de linotypes-". Als men nagaat, dat op de drukkerij van De Cauwer nog worden uitgegeven 5 dagbladende Précurseur, de Nieuwe Gazet, de Anvers Bourse, de Cote ofiBcielle, de Indicateur en het weekblad De Rush, dan kan men zich eenigszins voorstellen, hoe men daar heeft moeten aan pakken. Voortaan zullen al deze bladen machinaal gezet worden. De Matin zelve schrijft Alhoewel de zetmachine een geheelen ommekeer in het typografen-vak heeft teweeggebracht, hadden wij. besloten, en ook beloofd, het geheele personeel aan te houden, op deze wijze ons eigen, belang oppfferende aan, onze humaniteitsbeginselen. Ondanks dat hebben de werklieden er toe gebracht door betreurenswaardige invloeden van anderen onze werkplaatsen zonder een enkele waarschuwing plotseling verlaten, na het opwerpen van eenige onmogelijke eLsehen, jpeeuleerende op onze, met uitgevers en anderen aan gegane contracten, en machteloos, zooals zij veronder stelden dat wjj zouden zijn, om een courant zonder hen te doen verschijnen. Met onze »linotype"-zetmachine, de eerste van een serie andere, die binnen enkele dagen worden opgesteld,, hebben wij wonderen kunnen verrichten. Natuurlijk zijn wij niet in het vak geoefend. Tot cor- rigeeren hebben we geen tijd. Niemand, geen enkel werk man tot onze beschikking hebbende, om onze kopij te zetten niet alleen, maar ook geen sterveling om onze persen in beweging te brengen, moesten wij zijn zetters, opmakers, drukkers, stereotypeurs, stokers, machinisten, enfin, van alles tegelijk. Wij hebben een eed gedaan, met onze courant te blijven uitkomen, en zij ia uitgekomen. Het laatste bericht is, dat de stakers van de Matin, de Précurseur en de Nieuwe Gazet bet werk hebben hervat. MJITSCHIiAN». Den 29 paar de kerk van het Heilige bezocht het Keizerlijk Graf. Aan den ingang hielden drie patriarchen aan het hoofd der Roomsch- Katholieke, Grieksch-Katholieke en Armenische geeste lijkheid toespraken. De Latijnsche patriarch Piavi roemde de bedevaart van bet kezerlijk paar naar het graf des Verlossers als een bewonderenswaardige uiting van vroom heid. Het innig godsdienstig gevoel van het keizerlijk paar is een verheven voorbeeld, dat het aanzien van den christelijken naam verhoogt. De patriarch smeekte over de keizerlijke hooiden den rijksten zegen Gods en een lang leven tot roem van Cod tot welzijn van het Dnitsche volk. De keizer en de keizerin maakten een rondgang door de kerk, bezichtigden daarna de nieuwgebouwde evange lische kerk van den Verlosser. De Prnisische minister van eerediensten von Bosse hield een toespraak. Des avonds werden in het consulaatgebouw ontvangen het consulaire corps, Turksche autoriteiten, de patriar chen en de geestelijkheid. De Turksche Regeering heeft met een voor haar doen, ongewonen spoed de zaak van den, in het district Van door Turksche troepen gewonden, Professor Belck ten harte genomen. Uit Van wordt gemeld dat de daders reeds ontdekt en in hechtenis genomen zijn. Het geroofde goed van den professor en een deel van het hem ontnomen geld is teruggevonden. Hij wordt op persoonlijk bevel van den Sultan op staatskosten verpleegd, en is buiten levens gevaar. Den Turksehen gouverneurdie hem op last Dreyfus. Het weekblad «Tlllustration" heeft begin Septem ber een medewerker uitgezonden om zich op de hoogte te stellen Dreyfus, toestand. Op een afstand van 500 meter heeft de schrijver het Duivelseiland kunnen naderen en er photographieën en n teekening van kunnen maken. Met behulp van een kijker was de bewaarplaats van den gevangene duidelijk te onderscheideueen huisje van 4 M2. met een zinken puntdak, staande binnen een omheining van 12 bij 6 meter. De omheining is gevormd uit vanboven gepunte balken, zoo dicht tegen elkaar, dat geen enkele opening gelegen heid geeft naar buiten te zien, hetgeen voor den^ gevan gene onmogelijk is door de hoogte, die 2.5 a 3 meter bedraagt. Boven op den top van een heuveltje, staat een grooter gebouw voor de bewaking, ongeveer 8 meter breed en ge kroond met een toreu van 8 meter hoogte, van boven open. Dag en nacht wordt daar gewaakt langs den horizon, om° bij het minste onraad gebruik te maken van het Hotchkisskanon, dat er is opgesteld. Het ameublement van het huisje dat Dreyfus bewoont, bestaat uit een bed, een tafel, een eenvoudige waschtafel, een paar planken voor boeken en papieren en een fornuis, waarop de gevangene zeil zijn eten moet bereiden, dat hoofdzakelijk uit geconserveerde levensmiddelen bestaat. Een gedeelte van die ruimte wordt ingenomen door een soort kooi, waarin een bewaker voortdurend den bewoner in het oog houdt. Deze kooi is met dubbel slot afgesloten; Volkssanatoria. Het volgende adres is aan de Koningin-Moeder verzonden Het besluit van Uwe Majesteit om het aan Uwe Mar jesteit aangeboden nationaal huldeblijk dienstbaar te maken aan de oprichting van een volkssanatorium voor longlijders door het geheele Nederlandsche volk met groote ingenomenheid vernomen heeft zeker het meest op da geneeskundigen van Nederland een weldadigen indruk gemaakt. Meer dan iemand auders toch zijn zij door den aard hunner werkkring in staat het hooge belang in te zien van de oprichting van dergelijke Senatoria en. de zegen rijke gevolgen die uit Uwer Majesteit daad zullen kunnen voortvloeien. Het zij daarom aan het Hoofdbestuur der Nederland- sche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, ver tegenwoordigende een zeer groot deel dar Nederlandsche geneeskundigen veroorloofd namens die allen bun groote erkentelijkheid en hartelijken dank ait te spreken voor datgene wat het Uwe Majesteit behaagt heeft te doen in het belang der onvermogende teringlijders en daardoor van de gezondheid en welvaart, van het geluk van Ne derland. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij, tot Bevordering der Geneeskunst J. MENNO HUIZINGA Voorzitter, Jb. VAN GEUNS, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2