wis tl HEILOó es CASTBIC1, Stadsberiehten. N o o dhulp -Kaas drag er Vee-invoer Belgie. Nationale Militie. Advertentiên. Tweede meid Hollandsclie IJzeren Spoorweg- Maatschappij. IXeilooCastricum. BURGERLIJKE STAND. 2) 3) 4) 5) 6) Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. 3 en S Van DONDERDAG 3 NOVEMBER 1898, liijn BehagenWognum. De Stoomtramwegmaatschappij West-Friesland gevestigd te Hoorn, heeft den 29 den dienst geopend van haar stoomtram verbinding tusschen Schagen en Wognnm. Een talrijk gezelschap had gebrnik gemaakt van de nit- noodiging der directie den openingstocht mede te maken. Tegenwoordig waren o. a. de heeren J. Breebaart Kzn., lid der Eerste Kamer: A. E. Zimmerman, burgemeester van Hoorn, lid van Gedeputeerde Staten, en mr. C. P. Donker, dijkgraaf der 4 Noorderkoggen, burgemeester van Sijbekarspei, als leden van het oorspronkelijk comité van aanleg, de beide eerste onderscheidenlijk als voor zitter en secretaris der maatschappij. Verder waren aan wezig mr. G. van Tienhoven, commissaris der Kon. van Noord-Holland, benevens leden en griffier van Ged. Staten, de heer Van Hasselt met verschillende koofd-ambtenaren der H. IJ. S. M., de raad van toezicht op de spoorweg diensten, mr. J. C. de Marez Oyens, als vertegenwoor diger van het departement van W. H. en N., burge meesters en wethouders der deelhebbende gemeenten. Want naast belangrijke subsidies van Staat en provincie droegen de gemeenten Hoorn, Opmeer, Spanbroek, Hoog woud, N. Niedorp en Winkel, evenals de vier Noorder koggen en vele Banbesturen, waardoor de lijn loopt, in de kosten bij. De lijn en alles wat tot het bedrijf behoort, is royaal aangelegd. De ingenieur is de heer Schotel te Rotterdam. De aannemer van gebouwen en kunstwerken is de heer H. Wienhoven, te Schiedam van de baan de heer G. v. d. Leo en J. Hagenaar te Medemblik. Na een goed geslaagden proefrit door de bloeiende dorpen, bereikte men het eindpunt Wognum. Van hier werd per lijn Hoorn Medemblik, Hoorn bereikt, waar den reizigers een gemeen schappelijke maaltijd, door het bestuur der Maatschappij werd aangeboden. Den 30 gaf de zangvereeniging sMelodia" te Nieuwe Niedorp een feestconcert ter inwijding van de nieuwe tramlijn. Een toepasselijk lied werd bij den aanvang gezongen, gedicht door den heer D. Kuilman. Het verdere programma werd afgewisseld door toespraken van onder scheidene autoriteiten en leden van het bestuur der tram lijn. Een gezellig bal sloot den aangenamen avond. Vee-invoer in België. Men schrijft uit Rozendaal aan het N. v. d. D. De kooplieden, die hun vee thans te Esschen in quaran taine hebben, klagen zeer over de kosten. Per dag komt elk stuk vee op ruim 4 francs; daarbij komt nog, dat het wel eenige dagen zal duren alvorens het vee mag doorgezonden worden. Uitvoer van groenten. In de afgeloopen week werden van het station Noordscharwoude verzonden 121 wagens groenten met bestemming naar bet buitenland. Gedurende September zijn van 't station Heerhugowaard 293 en in de eerste helft van October 203 wagen3 met groenten naar het bui' tenland verzonden. Bovendien vertrokken 32 schuiten voor de Amsterdamsche markt. De verzendingen van z.g. duin- of zandaardappelen van Texel naar den vasten wal, hebben een aanvang ge nomen. Gewoonlijk is de gemeente Helder de voornaamste afnemer. Ook nu worden daarheen flinke hoeveelheden verscheept. Deze aardappelen gelden thans van f 3 tot f 4 per mud. Aanbesteding. Te Zaandam is door burg. en weth. aanbesteed het dempen van een haven nabij de gasfabriek en het maken van een tijdelijke afschutting. Ingeleverd 6 biljetten. Hoogste van P. Yens, te Zaandam, f 7490 laagste van A. Molenaar, te Alkmaar, f 3290, aan wien het werk is gegund. Den 2 Nov. zal de afdeeling Hoorn c. a. van de Hollandsclie Maatschappij van Landbouw eene vergadering honden, waarin o. a. dr. K. H. M. van der Zande mededeelingen doen zal over de te stichten proefzui velboerderij te Hoorn. Als lid van het dagelijksch bestuur van de banne Wieuwe-Iïiedorp is herkozen de heer J. Coster, ter wijl tot boofd-ingeland van dezelfde banne werd gekozen de heer Mijts. Ratten. Te Broek op Langendijk is de strijd tegen de ratten thans geëindigd, ln het geheel zijn dezen zomer 5900 stuks gevangen, waarvoor aan premies is uitgekeerd een bedrag van ongeveer 550 gulden. Den 28 verhaalt de »Arnk. Ct.," kwam op den Gtrechtschen Straatweg nabij Hoogstede, onder de gemeente Arnhem, terwijl een troep militairen op rijwie len uit Oosterbeek naar Arnhem terugkeerde, van de tegenovergestelde zijde een automobiel in volle vaart de helling afrijden. De stoomtram was eveneens in aantocht. De luitenantdie den troep commandeerde, liet rechts aanhouden, doch de automobiel reed zonder te seinen of uit te wijken recht door, ten gevolge waarvan eenige militairen vielen en een hunner met de knie tegen de automobiel kwam, terwijl tevens de hond van den luite nant gedood werd. Te Utrecht heeft in den avond van den 29 een schildwacht op de binnenplaats der infanterie-kazerue vermoedelijk in een vlaag van waanzin, schoten gelost, waardoor een milicien-plaatsvervanger gedood werd. De sergeant van de week en een korporaal werden licht ge wond. Een kogel ging door de ruit en drong in de matras en het kussen van een slapenden tamboer, die gelukkig met den schrik vrij kwam, In het geheel wer den vier schoten gelost. De dader is terstond in bewaring genomen. Hij geeft voor op den sergeant te hebben geschoten, cmdat deze de soldaten met een sabel sloeg. Den 30, te 12 uur brak te Hoorn brand uit in de Hoornscbe wasch- en strijkinriehting. Door den hevigen wind aangewakkerd, nam het vuur zoo snel toe, dat aan blus8chen niet te denken viel, hoewel de brandweer spoe dig ter plaatse aanwezig was. In ongeveer een uur tijd: was dan ook de geheele wasscherij met daarnaast gelegen twee arbeiderswoningen afgebrand. De inrichting en ook de inboedels der verbrande arbeiderswoningen waren tegen schade verzekerd. Oorzaak onbekend. Warmenhuizen. Gedurende de maand October werden aan het post-telefoonkantoor alhier behandeld 28 inlagen in de postspaarbank,jte zamen groot f 452,50 3 terugbetalingen, te zamen f 139.127 telegrammen, waarvan 40 uitgaande. Tot hoofdingeland van Westfriesland voor de banne Warmenhuizen is herkozen de heer P. Frans Pz. Gezondheidsleer. De gezondheidsleer trekt meer en meer de aandacht ook buiten de geneeskundige wereld. Een gelukkig ver schijnsel is 't zeker dat wat zich leek moet heeten op medisch gebied, voor het streven om ziekten en kwalen te voorkomen meer en meer belangstelling koestert. Onder die omstandigheden is 't reeds geen waagstuk meer een populair boekje daarover uittegeven zoo hebben ook de uitgevers J. Noordujjn Zoon het begrepen, die een handboekje het licht deden zien over gezondheidsleer. Het is van de hand van den arts, officier van gezond heid S. Biegel, kost compleet f 1.20 en bevat tal van illustratiën. Moge dit boekje komen in veler handen, als een blijvende vraagbaak, ook in vele gevallen van huis- houdelijken aard. Laatste Berichten. Het nieuwe Fransche ministerie. PARIJS, 31 Oct. Het nieuwe ministerie is als volgt samengesteld Dupuyminister-president en binnenlandsche zaken, Lebray (Lebret justitie, de Freycinetoorlog, Lockroy marine, Delcassé buitenlandsche zaken, Peytralfinan ciën, Ley g nes onderwijs, Delombre: koophandel, Krantz openbare werken, Guillain (Guérin koloniën, Viger landbouw. De benoemingen der ministers zullen Donderdag in de Staatscourant verschijnen. Het Hreyfus-onderzoek. PARIJS, 31 Oct. Het Hof van Cassatie heeft heden bij gesloten deuren beraadslaagd over het onderzoek, dat bij het vonnis van Zaterdag is gelast. Waarschijnlijk zal het Hof nog heden de raadsheeren benoemen, die belast zullen worden met de instructie. De oud-minister Cavaignac heeft den president van het Hof van Cassatie, Mr. Loew, een brief geschreven, waarin hij ontkent dat hij bij de voorlezing van de tri bune in de Kamer is afgeweken van den tekst van den brief van kapitein Lebrun-Renault, gelijk de rapporteur mr. Bard heeft beweerd. Hij voegt daarbij dat, in strijd met de verklaring van den procureur-generaal, mr. Manau, de naam van den agent die het borderel bracht, bekend is, met name aan hem. Cavaignac verzoekt bij de en quête gehoord te worden. Toerustingen in Engeland. LONDEN, 31 Oct. Op de marine-werven van De- vonport, Plymouth en Portsmouth heerscht zeer groolo bedrijvigheid. De oorlogsschepen worden zeeklaar ge maakt, zij nemen steenkolen in, oorlogsmateriaal en de manschappen worden naar boord gezonden, de verloven der kanonniers zijn ingetrokken. Volgens de »Pall Mall Gazette" zijn toebereidselen ge nomen om de reserven op te roepen, da vrijwilligers te mobiliseeren en groote kampementen van geregelde mili tietroepen en vrijwillige infanterie op te slaan in de nabijheid van verschillende belangrijke kruispunten der spoorwegen. DRUKFOUT. In het hoofdartikel van Zondag, 30 October 1.1., »Een vergadering van de Fransche Kamer" staat in kolom 3, regel 6 v. b.»niet opzettelijk". Men leze: ^opzettelijk." Men verzoekt ons te melden, dat, aanvangende zondag, 6 November, de dienst in da kerk der evang. luthersche gemeente te 10'/2 uur zal beginnen. Badhuis Witte Kruis. In de week van 23 tot 29 Oct. zijn in het bad huis van het »Witte Kruis" genomen 42 kuip baden, 61 regenbaden le klas, 124 regenbaden 2e klas, totaal 227 baden. Aederlandsch Tooneel. Men zal bier ter stede zeker met genoegen ver nemen, dat de guaranten-commissie, die zich ten vorigen jare vormde tot behoud van de winter-voorstellingen van het Nederlandsch Tooneel, ook thans weder den risico voor een viertal voorstellingen zal aanvaarden. Wij hopen zeer, dat zij van de zijde der ingezetenen de medewerking zal ondervinden, dje haar streven ver dient en men weder bereid zal gevonden worden, voor zooveel mogelijk kaarten op de rondtezenden inteekenlijst te teekenen. Buiten bijzondere omstandigheden toch valt het verre weg den meesten niet moeilijk, nu reeds te bepalen hoe veel kaarten zij zeker kunnen gebruiken en hoe nauw keuriger een ieder dat aantal bepaalt, hoe gemakkelijker wordt voor de commissie de beslissing, of men de voor stellingen al of niet zal laten doorgaan. Waar een aantal personen zich de moeite getroosten eene zaak voor ons te regelen, die velen onzer zeer ter harte gaat, daar werke ieder, die er belang in stelt mede, om door zooveel mogelijk ruime inteekening, het tot stand komen der voorstellingen te verzekeren. §OLLICITAKTEIf naar de betrekking van worden verzocht zich tot en met 5 Bfovember a.s. ter gemeente-secretarie aan te melden, van des voormidüags 9 tot des namiddags 2 ure. GETROUWD. 30 Oct. Jacobus Cornelis de Graaf en Aafje Peetoom 1 Nov, Cornelis Horsman en Maria Catharina Elisabeth Valk. GEBOREN. 29 Oct. Maria Cornelia, d. van Cornelis Govers, en Cor nelia Dekker. Helena Hillegonda, d. van Albertus Bas, en Geertje Ploeger. 30 Mariad. van Leonardos Molijn en Agatha Johanna Franciua Burger. OVERLEDEN. 29 Oct. Niesje Jongkindechtgen. van Pieter Bijl 32 j. en 4 m. Carolus Beke 55 j. 30 Theodorad. van Jacobus Bont en Maartje Zeeman 24 d. 31 Johannad. van Jan Blokdijk en Niesje Dek' ker17 m. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid eene beschikking is genomen waarbij aan de spoorwegmaatschappijen ver boden is om van 1 November a.s. af rundvee voor Belgie bestemdten uitvoer aan te nemenwanneer daarnevens niet wordt overgelegd eene verklaring van een geëxamineerden veeartsdat de dieren door hem bij onderzoek bevonden zijn niet te zijn lijdende aan of door kenteekenen verdacht van eenige besmettelijke ziekte in den zin der wet of wel te zijn aangetast door eene daarmede in verschijnselen eenige overeenkomst ver- toonende niet-besmettelijke ziekte. Voor ieder te vervoeren stuk rund is eene afzonderlijke verklaring noodig, volgens onderstaand model, die slechts geldt voor den dag van het onderzoek en de 2 daarop volgende dagen. Het onderzoek geschiedt ten koste van den belanghebbende. Alkmaar De Burgemeester van Alkmaar 31 Oct. 1898. A. MACLAINE PONT. del. geëxamineerd verklaart hierbijdat M o Ds ondergeteekende veearts te 2) het 31 de bestemd ten uitvoer naar Belgie door hem, op verzoek van 4) te2) is onderzocht op 3) te 2) en bevonden niet te zijn lijdende aan of door kenteekenen verdacht van eenige besmettelijke ziekte in den zin der wet of wel te zijn aangetast door eenedaarmede in verschijnselen eenige overeenkomst vertoonende niet- besmettelijke ziekte. 6) Naam en voorletters van den veearts. Naam van de gemeente. Klenr geslachtsoort bijzondere kenteekenen en zoo mogelijk ouderdom van het stuk rundvee. Naam en voorletters van den verzoeker. Datum van het onderzoek. Handteekening van den veearts. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens eene aanschrijving van Z.E. den Minis ter van Oorlog, van 25 October 1.1. Vile afdeeling No. 89, den milicien-verlofganger dezer gemeente GERRIT STORMvan het 4e Regiment vesting-artillerie, lich ting 1894, om zich, wegens niet naleving van het bepaalde bij artikel 134 der Milltiewet op 28 November 1898, voorzien van zijn verlofpas, zakboekje en van de kleeding- en equipementstukken voor zooverre die nog bij hem voorhanden zijnte ver voegen bij zijn korps, garnizoen Heilevoetsiuis, ten einde voor den tijd van veertien dagen in werkelijken dienst over te gaan. Hij heeft recht op daggeld en vrij transport naar zijn korps, tijdig ter gemeente-secretarie aan te vragen. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 1 Nov. 1898.A. MACLAINE PONT. Zitting van 1 Nov. 1898. H. J. K., Amsterdam, wederspannigheid, 14 dagen gev. G. B.. Uitgeest, openbare schennis der eerbaarheid, 2 dagen gev. D. v. D., Castricnm, mishandeling, f 3 boete, subs. 2 dagen hecht J. v. d. S., Limmen, mishandeling, f 1 boete, subs. 1 dag hecht. T. S., Opmeer, verzet tegen de politie, 14 dagen gev. C. S., J. S., H. K., J. B. en W. Z., Hoorn, openlijk met vereenigde krachten geweld plegen tegen een woning, ieder 1 maand gev. S. v. d. G. en A. G., Blokker, vernieling, ieder f 5 boete, subs. 2 dagen hecht. M. T., Wieringenmishandelingplaatsing in een krankzinnigen-geslicht. E. C. W. en K. B., Sijbekarspei, J. H., P. de G. en K. W., Twisk, de le 6 weken gev., de 2e vrijgespr., de overigen ieder 4 weken gev. fi Den 9 Nov. a.s. hopen onze geliefde oom en tante B JACOB BLANK SÜZANNA MARIA LIJNBACH r hunne 12)jarige echtverecniging te herdenken, js? g Hunne lief hebbende Nichten g 1 M. A. C. LIJNBACH. g Alkmaar. A. C. S. LIJNBACH. Bevallen van een meisje A. J. F. MOLIJN-BURGER. Alkmaar30 October 1898. Mevrouw MODDERMAN - BURHOVEN VleTOR Kennemerpark vraagt tegen 1 Febr. eene nette kunnende naaien mazen en strijken en van goede ge tuigen voorzien. stopt trein 119 (Alkmaar vertrek 4.32) tot het OPMEJIEÜ' van reizigers wanneer daartoe t ij dig het verzoek wordt gedaan. De Raad van Administratie, Het gedelegeerd Lid, R. VAN HASSELT.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3