De Verdwenen Bruid. feuilleton. No. 131. derate Mad. Honderdste jaargang. 1898. VRIJDAG 4 NOVEMBER. A. CONAN DOYLE. ALKMAARSCME COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1.—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Dezer dagen verscheen het rapportin zake eene ge meentelijke slachtplaatsvan burgemeester en wethou ders dezer gemeente naar aanleiding van 1°. het gevraagde advies der kamer van koophandel en fabrieken 2°. een adres van de afdeeling Alkmaar van den Nederlandsehen Slagershond. Alvorens bovenbedoeld rapport in zijn geheel aan onze lezers in een volgend nummer mede te deelen achten wij het nuttigkennis te doen nemen van genoemde twee stukken Wij laten ze hieronder volgen. Hamer van Koophandel en Pabrieken te Alkmaar. No. 52/231. Alkmaar, 23 Augustus 1898. Het besluit, genomen in uwe vergadering vanl Jnni 1.1. om net voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders tot de oprichting van een abattoir in deze gemeente aan onze Kamer te zenden met verzoek daarop te willen dienen van bericht en advies, werd ons kenbaar gemaakt door genoemd college onder bij - voeging, dat dit advies alleen behoorde te worden gege ven voor zooveel de belangen van den handel bij dat onderwerp betrokken zijn Wij hebben de eer uwen Raad bij deze ter voldoe ning aan voorschreven verzoek het volgende als ons gevoelen over gemeld onderwerp mede te deelen, waarbij wij van de meening zijn uitgegaan, dat wij ons inder" daad mochten bepalen tot de belangen van handel en marktwezen in onze gemeente bij de voorgestelde oprichting. In de eerste plaats behoort dan in overweging te worden genomen, dat een belangrijk gedeelte van het geen alhier ter markt wordt aangevoerd, verhandeld wordt voor export en dat deze handel door de instel ling van een abattoir en vooral door de daaraan gewoon lijk verbonden strenge vleeschkeuring uitermate zal worden bemoeilijkt. Bij eene heffing van f0.55 voor het slachten vaneen schaap, (terwijl daarvoor in andere plaatsen fO.iO is bepaald) zal het bijna onmogelijk zijn alhier schapen voor den exporthandel te slachten. Wordt de exporthandel ook maar eenigszins bemoei lijkt, dan zal die van de markt verdwijnen of daardoor in ieder geval op de markt invloed worden uitgeoefend. Voor den aanvoer zullen minder koopers gevonden wor den en om deze redenen vreest onze Kamer, dat de markten alhier door de uitvoering van het voorstel van Burgemeesters en Wethouders nadeel zullen ondervinden. Dezelfde opmerking is ook van toepassing op het slachten van nuchtere kalverendie hier in grooter aantal ter markt worden aangevoerd, dan voor de con sumptie noodig is. Thans is door den exporthandel de afname eenigszins verzekerd, doch wordt, hetgeen gewoonlijk ter markt wordt aangevoerd, niet geregeld me j1 \an ('e hand gedaan, dan zal de aanvoer uit den aard der zaak ook niet vermeerderen, maar wel ver minderen. De gemeente heeft geen enkel middel om te voor komen, dat in hare onmiddelijke nabijheid op een ook voor den handel geschikt terrein exportslachterijen worden opgericht, die alle eventueele belemmeringen veroorzaakt door de bepalingen betreffende een abattoir DOOR 1) Het huwelijk van Lord St. Simon en de vreemde wijze waarop dit eindigde, is langen tijd het onder- werp_ van gesprek geweest in de aanzienlijke kringen waarin de onfortuinlijke bruidegom verkeerde. Nieuwe schandalen hebben het op den achtergrond gedrongen en de meer pikante bijzonderheden hiervan hebben een einde gemaakt aan de praatjes over het drama jan vier jaren geleden. Daar ik evenwel reden heb te geiooveudat het groote publiek nooit de volle waarheid omtrent deze indertijd geruchtmakende zaak vernomen heeft en het aan mijn vriend Sherl ek Hol mes voor een deel is te danken, dat de aanvankelijk duistere geschiedenis werd opgehelderd, ben ik van meening, dat een gedenkboek van zijne werkzaamheid met voJedig is, zonder een kleine schets van dit merk waardig voorval. ,®eniYe weken voor mijn eigen huwelijk, in den tijd ik nog met Sherlock Holmes in Bakerstreet samenwoonde, vond deze op zekeren namiddag, van eene wandeling huiswaarts koerende, een brief op tafel lig gen. ik was den geheelen dag tehuis geweest, want bet weer was plotseling regen- en stormachtig gewor den. In een leunstoel gezeten mijn beenen op een anderen stoel uitgestrekt, bad ik een stapel kranten naast mg tot ik ten laatste, toen ik genoeg had van al de nieuwstijdingen ze ter zijde wierp en in zalig in de gemeente Alkmaar, zouden ontgaan en die groote afbreuk zouden doen aan de inkomsten, die men zich van dat abattoir voorstelt. De gemeente behoort daarom te zorgen, dat hiervoor geen voldoende redenen ontstaan. Ook de risico, dat vee, bestemd om te worden geslacht voor de consumptie binnen de gemeente, aan het abat toir kan worden afgekeurd, zal velen afschrikken hun beesten ter markt te brengen en nopen om dat elders te doen, waar die. risico niet bestaat. Het is ons geble ken, dat vele aanvoerders van vee ter markt te Purme- rend met hun beesten aldaar ter markt gaan, omdat daar een fonds bestaat, waarbij zij zich door eene kleine bijdrage kunnen verzekeren tegen de schade, die anders door eventueele afkeuring op het abattoir te Amster dam van verhandelde dieren kan worden veroorzaakt. De verkooper moet namelijk den slachter, die ter markt vee van hem gekocht heeft, schadevergoeding betalen, wanneer dat vee bij de strenge keuring op het abattoir wordt geweigerd. Het komt ons ook na ingesteld onderzoek voor, dat de oprichting van een dergelijk fonds voor onze markten, indien er een abattoir werd gemaaktalthans in de eerste jaren niet waarschijnlijk zou zijn. In ieder geval zou dit nog moeten worden afgewacht. Een groot gedeelte van het vet vee (bedragende 800 a 900 stuks per weekj, dat des zomers te Purmerend op de markt wordt aangevoerd, is namelijk bestemd voor de slacht plaats te Amsterdam, zoodat dan ook meermalen gespro- kon wordt over den aanvoer op de markt te Purmerend en niet op de markt te Amsterdam van het vee, dat toch voor de consumptie in laatstgenoemde plaats dient. Men mag hieruit afleiden, dat door de veehouders en andere aanvoerders aan de markt te Purmerend, waar de ver koop-condities vrij zijnde voorkeur wordt gegeven boven die te Amsterdam, waar steeds abattoir-conditie wordt gevorderd. In den winter is er te Amsterdam eenige meerdere aanvoer dan des zomersdoch dan wordt voor het grootste gedeelte uit Friesland en Groningen aangevoerd, terwijl Amsterdam ook niet kan beschouwd worden als marktplaats, waar vee wordt verkocht voor den handel naar elders en de geheele toevoer dan ook gewoon lijk niet grooter is dan wat men voor gebruik te Amsterdam zelf noodig heeft. Uit het vorenstaande moet naar onze meening de conclusie worden getrokkendat eene markt bij een abattoir althans bij de aanvoerders niet zeer gewild is en den handel zeer belemmert, zoodat bij uitvoering van het voorstel van Burgemeester en Wethouders voor ons marktwezen groote schade te vreezen staat, te meer daar andere plaatsen in de nabijheid dadelijk gereed zullen staan om alles in het werk te stellen, wat de uitbreiding hunner markten kan bevorderen. In deze hierboven omschreven meening worden wij nog versterkt, doordien de cijfers voor slachtloonen in het ontwerp van Burgemeester en Wethouders ons voor den exporthandel veel te bezwarend toeschijnen en noch wat betreft de keuring, noch wat aangaat het te bepalen slachtloon, onderscheid gemaakt wordt tus- schen het vee, dat wordt geslacht voor verbruik binnen Alkmaar en dat bestemd is voor export. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Aan A. PRINS Az., Voorzitter. den gemeenteraad J. VERDAM, Secretaris. te Alkmaar. niets-doen bleef liggen, de groote kroon en het mono- 'gram van de op tafel liggende enveloppe beglurende, nieuwsgierigwie de aanzienlijke correspondent van mijn vriend mocht zijn. »Hier ligt een heel fatsoenlijke brief voor n," zei ik, toen Holmes binnentrad. »Als ik mij wel herinner, waren de brieven, die gij van ochtend ontvingt, van een vischkooper en een sluiswachter." «Ja, mijn correspondentie bezit wel het bekoorlijke der verscheidenheid antwoordde hij glimlachend, «en de brieven van nederige afkomst zijn gewoonlijk de meest belangwekkende. Deze schijnt een van die on welkome nitnoodigingen tot een avondbezoek te be helzen, welke een man veroordeelen, zich te vervelen of te liegen." Hij verbrak het zegel en doorliep vlnchtig den inhoud. »Wel, het kan per slot van rekening nog wel iets belangrijks zijn »Dns geen uitnoodiging «Neen, bepaald voor zaken,'' «En van een aanzienlijken cliënt.'' »Van een der aanzienlijksten in Engeland." «Ik feliciteer u wel." «Ik geef tl in oprechtheid de verzekering, Watson, dat de maatschappelijke positie van mijn cliënt voor mij minder beteekent, dan de belangrijkheid van zijn zaak. Het is evenwel mogelijk, dat ook deze in dit geval niet ontbreekt. Gij hebt den laatsten tijd de dag bladen nogal vlijtig gelezen, niet waar »Dat zou ik denken," antwoordde ik op een toon van spijtigheid, op een grooten stapel kranten wijzende. »Ik had niets anders te doen." »Dat is gelukkig, want gij zult nn misschien in staat wezen, mg over iets in te lichten. Ik lees niets be halve rechtszaken, rampen en ongevallen. De lectuur Alkiuaarsche Slagersvereenlglng. Geeft bij deze te kennen Het bestuur der Alkmaarsche Slagersvereeniging, goedgekeurd bij Koninkl. Besl. dd. 18 April 1896 No. 7, ten deze optredende namens genoemde vereeniging, als daartoe met algemeene stemmen gemachtigd op en door de ledenvergadering van Woensdag 11 Mei jl. dat aan uwen Raad door B. en W. is voorgesteld om ten spoedigste te besluiten tot oprichting van een open baar slachthuis dat bij die voordracht ook is aangehaald het adres van J. J. Bak en 376 andere ingezetenen, en B. en W. daarop hebben geantwoord dat adressante, zonder de weerlegging op het gemelde adres op den voet te willen volgentoch meent te mogen aanstippen dat de zeer breedvoerige beschou wingen van B. en W. niet te niet doen de bezwaren in dat adres ontwikkeld dat de qualificatie, door B. en W. aan de ondertee- kenaars gegeven als zijnde de meesten slagers, hunne vrienden, koffiehuishouders, winkeliers, enz., met stil zwijgen kan worden voorbijgegaanomdat ook zelfs winkeliers en vrienden van slagers eene eigen opinie kunnen hebben; het schijnt dat de zwakke redeneering van het Dagelijksch Bestuur door dergelijke argumenten versterkt moet worden dat J. J. Bak c. s., spraken van eene in alle opzichten doeltreffende keuring (aan de cursiveering van welk woord B. en W. zoo groote aandacht wijden), is een voudig hieraan toe te schrijven dat de voorstanders van een abattoir in hun request (Mr. B. van der Feen de Lille c.s.) de meening verkondigen dat eene in alle opzichten voortreffelijke keuring slechts met een abattoir te bereiken is; de geheele beschouwing daarover raakt dus Mr. B. van der Feen de Lille c. s. en niet J. J. Bak c. s. Trouwens dat die keuring ook met (en zelfs ten gevolge van een abattoir) verre van volledig is door tal van verschillende oorzaken, hebben B. en W. wel trach ten te weerleggen, doch zonder daarin te zijn geslaagd, Als B. en W. van gevoelen zijn, dat in plaatsen als Alkmaar de politie de zaken beter kan overzien, dan in steden als Amsterdam en Rotterdam dan meenen wij dat deze gemakkelijkheid ook ten goede zal komen aan elk ander vleeschtoezicht. .Tuist om dat moeilijker toe zicht in groote steden, is voor de laatste een abattoir nog beter te verdedigen dan voor kleine plaatsen. En als de ervaring in het abattoir-vraagstuk uitspraak mag doendan rijst wel terdege de vraagwelke ondervinding heeft men in de Nederlandsche steden met abattoirs opgedaan en niet hoe denkt men daarover in Zweden en Duitschlandom de eenvoudige reden, dat wij niet in Duitschland of Zweden maar in Neder land leven en de aard van het slagersbedrijf daar geheel anders is dan ten onzent. Uit het lijvige rapport, uitgebracht door het Hoofd bestuur van de Maatschappij ter bevordering der Vee artsenijkunde in Nederland blijkt toch dat er nog ver schillende steden en zelfs grootere dan Alkmaar - - gevonden worden, waar de keuring goed is, ook zonder een abattoir. Als een abattoir zoo noodzakelijk is als B. en W. wel beweren, dan is 't onbegrijpelijk dat tot heden in de Residentiestadwaar onze Koninginnen 't grootste gedeelte van 't jaar verblijven, nog geen abattoir te vinden is. 't Zal ook wel daar zijn met ziet de voor- deelen, maar is niet blind voor de groote nadeelen. hiervan is altijd leerzaam. Maar als gij de laatste ge beurtenissen zoo nauwkeurig hebt gevolgd, moet gij ook over lord St. Simon en zijn huweljjk hebben gelezen." «O zeker, met de meeste belangstelling." «Uitstekend. De brief, dien ik hier in de hand heb is van lord St. Simon. Ik zal n hem voorlezen en dan moet gij uwe kranten nog eens doorzien en mij wijzen, al wat op deze zaak betrekking heeft. Hij schrijft mij het volgende «Waarde Sherlok Holmes, lord Brackwater zegt, «dat ik in nw oordeel en discretie een onbepaald ver- «trouwen mag stellen. Daarom heb ik besloten, bij u «te komen en nw raad te vragen in de zeer onaan- «gename geschiedenis, die met betrekking tot mijn «huwelijk is voorgevallen. Mijnheer Lestrade van Scot- «land-Yard heeft zich met de zaak bemoeid, maar die «verzekert mij, dat hij in nwe medewerking geen be «zwaar ziethjj gelooft zelfs, dat ge hem wel zoudt «kunnen helpen. Ik zal van middag om vier nnr bij »u komen en indien gij op dat oogenblik eenige andere «bezigheid hebt, hoop ik, dat gij ze zult uitstel] u, «wijl de zaak, waarover ik met n wensch te spreken, «van het hoogste belang is. «Uw dienstwillige «St. Simon." «De brief is verzonden van den Huize Grovesnor, geschreven met een ganzepen en de edele lord heeft het ongeluk gehad, een inktvlek op de buitenzijde aan zijn rechterpinb te krijgen,1' zeide Holmes, den brief weer dichtvouwende. «Hij schrijftom vier uur; het is nu drie; hij zal hier dus binnen een nnr zijn." «Dan kunt gij mij in dien tijd helpen, iets met de zaak op de hoogte te komen. Zie de kranten maar eens door en leg de stukken, die betrekking hebben op onzen cliënt in volgorde van den tijd, terwijl ik eens wil zien,

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1