atiamsTBODE. Nederland. "Stadsb ericht en. Gemeentelijke Huishouding. Ad ve rte ntiên, ^GASTHUIS, (Spaar- eu Voorschotbank), nette DIENSTBODE, BURGERLIJKESTAND. te Alkmaar De Bank verstrekt VOORSCHOTTEN Schagen. Den 2 werd aan de openbare lagere school kennis gegeven, dat in 81 gezinnen in de gemeente mazelen heerschen. Het schoolverzuim is zeer groot meer dan 100 kinderen, d. i. BO°/0 is het bezoeken der échool ontzegd. Heerschten de mazelen eerst alleen op de openbare school, nu ook neemt de ziekte sterk toe onder de kinderen der katholieke school. Ook daar verzuimt een derde gedeelte der leerlingen. Bennlngbroek. De lessen aan de herhalingsschool hier zijn den 2 November met 24 leerlingen begonnen. Barsingerhorn. Te Kolhorn zijn de paling- visschers binnen, om niet vóór April van het volgend jaar zee te kiezen. Voor '98 kan deze visscherij als ge ëindigd worden beschouwd; de uitkomsten zijn in het algemeen bevredigend. Het winterseizoen wordt met her stelling en het nieuw aanmaken van netten doorgebracht, de verdienste des zomers moet dus ook voor dezen tijd voldoende zijn. Weilanden. In Hollands Noorderkwartier ziet men nog dage lijks grasmaaiers. Het gemaaide gras wordt op stal ver- voedordèn voor het land èn voor het vee wordt dit voordeelig geacht. Toch loopt ook nog veel vee in de weide, gras is er nog ruimschoots en het weder is uit stekend. Van overtollig water heeft men nog in geen enkelen polder hinder. Ook door den veldarbeider is dit jaar veel hooi van kaden, paden en wegen bpeen ge zameld en wiens huisje maar eventjes gelegenheid geeft, heeft een koetje op stal, het zij eigengekocht, of wel van den baas om de melk. «rootschermer. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier is benoemd mej. N. Temme te Haarlem. Voor deze betrekking hadden zich 7 sollici tanten aangemeld. Zijpe. In den nacht van den 2 op den 3 ver brandde door onbekende oorzaak de zoogenaamde Weezen- plaats alhier aan de Grootsloot. Door den hevigen wind geraakte aan de overzijde van de Grootsloot nog een burgerhnisje in brand, dat mede geheel in de asch werd gelegd. Geen vreemde woorden meer Vele vreemdelingen die ons vaderland bezoeken twijfelen er aan of het onafhankelijke Nederland eene eigen taal bezit rijk genoeg aan woorden om geene be hoefte te hebben aan de hulp van vreemde talen. De aan leiding tot deze dwaling ligt in het veelvuldig gebruik maken, vooral van fransche uitdrukkingen op uithang' borden, winkelramen, aanbiedingen, aanbevelingen, brief' adressen, naamkaartjes enz., wat getuigt van geringen nati- onalen trots en van een nog steeds gebukt gaan onder het sinds lange jaren afgeschudde gehate Fransche juk. Zoude het uu, terwijl onze geëerbiedigde Koningin ge toond heeft eene nederlandsche vorstin te willen zijn, niet de juiste tijd zijn, paal en perk te stellen aan het te hulp roepen van vreemde uitdrukkingen in bovengenoemde zaken Daartoe zoude het meest afdoend middel zeker zijn een Bond te stichten, waarvan de leden de verplichting op zich nemennoch op adressen voor binnenlandsche brie ven, noch op naamkaartjes vreemde woorden te gebruiken en zich verbinden zich niet te voorzien bij hen die hunne diensten en waren in onnederlandsche woorden aanbieden. Allen, die genegen zijn, tot het oprichten van zoodani- gen Bond medetewerken, worden nitgenoodigd hun naam kaartjes onder letters N.B. toetezenden aan de firma Ten Hoet te Nijmegen, zullende bij ruime deelneming later eene oproeping ter vergadering geschieden. Piet de smeerpoes. Wie onzer kent niet liet oude boek uit onze kin derjaren»Piet de smeerpoes", dien bengel met lange haren en lange nagelseen huiveringwekkend voorbeeld, om ons van onreinheid een afkeer te doen krijgen. ele andere prentenboeken zijn daarna op de markt gebracht, maar niet een zoo typisch als dat van den viezenPiet. Er verscheen van dit kostelijk boek zelfs een gemoder niseerde uitgave O heiligschennend schandaalEin delijk is 't nu echter in zijn eer hersteld. Ter gelegenheid van zijn 50jarig bestaan in 1848 bezorgde de heer H. A. M. Roolants van het boek de eerste uitgave heeft bij denzelfden uitgever thans een nieuwe druk het licht gezien geheel en al gelijk aan de oorspronkelijke uitgave. Longlijders. Er heeft zich hier ter stede een sub-comité ge vormd van de nationale vereeniging, die zich het op richten van volks-sanatoria voor longlijders ten doel stelt. Het is bekend, welke groote verwachtingen in de ge volgen van de meest bevoegde zijde worden gekoes terd van het verwezenlijken dier plannen. In een vorig nummer namen wij een schrijven op van de Neder landsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, waarin het hoofdbestuur aan H. M. de Koningin-Moeder zijne waardeering uitspreekt voor de wijze, waarop H. M. het nationaal huldeblijk wil dienstbaar maken aan dit groote volksbelang. Overal hier te lande heerscht groote sympathie voor de zaak. Men maakt zich alom op, om het tot stand komen dezer voor de volksgezondheid zoo hoogst gewich tige zaak mogelijk te maken. Het verheugt ons daarom zeer, dat men ook hier niet achter bleef maar zich aan gordt een steentje bijtedrageu tot dit grootsche nationale werk, in dienst der geheele menschheid. Aanvankelijk telt het sub-comité 20 leden, terwijl de dagelijksche leiding is toevertrouwd aan een bestuur van 7 leden, bestaande uit de heeren dr. J. C. M. Simon Thomas, voorzitter; dr. J. Dirken, secretaris; J. van Reenen, penningmeester; ds. van Calear, Schagerbrug, dr. J. C. Overduin, A. C. G. Post, arts, ITeerhugowaard, en J. Oostra, arts, Anna Paulowna. Dit bestuur maakt zich thans voor den voorbereidenden arbeid gereed en zal welhaast zich tot het publiek wen den met een beroep op aller medewerking. (Andere bladen worden verzocht dit overtenemen). Aan het postkantoor alhier en de daaronder be- hoorende hnlpkantoren werd gedurende de maand Oc tober in de rijkspostspaarbank ingelegd f 19546,153, terugbetaald f 24038,92. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 9223. Hoogerhuia-meeting. Zondag, den 6, namiddags te 1 uur, heeft in het locaal Harmonie alhier een groote provinciale mee ting plaats ten gunste van de revisie der zaak-Hooger- huis. Als sprekers zullen optreden de heeren F. Domela Nieuwenhuys en M. Valk Lz. De toegangsprijs is op 10 cents gesteld. De meeting wordt uitgeschreven door een provinciaal comité, te dier zake, waarin 25 vereeni- gingen zijn vertegenwoordigd. Protestanteubond. Woensdag den 9 zalop uitnoodiging van de hier gevestigde afdeeling van den Nederlandschen Prote stantenbond als spreker optreden in het lokaal «Har monie" alhierde heer dr. M. Niemeijerpred. te Sneek. Spijsuitdeelfng. He »Algemeene commissie voor spijsnitdeeling' alhierdoet weder een beroep op de ingezetenen dezer gemeente ten einde ook in den aanstaanden winter haren zeer zeker hoogst nuttigen arbeid te kunnen voortzetten. Bij de algemeene armenzorg waarvan de plicht op de gemeenschap rust, is wel het dankbaarste onder deel: te zorgen dat de meest behoettigen ten minste warm voedsel kunnen krijgen zij 't dan ook nog maar helaas een drietal keeren per week. In zoover behoeft de Spijscommissie niet bevreesd te zijn dat haar van eenige zijde steun zal onthouden worden wegens verschil van inzicht. Daarover zijn allen het eensdat aan een behoeftig mensch in de eerste plaats eten moet verstrekt worden. Haar beroep tot het verschaffen van ruime bijdragen zal du3 zeker wel niet te vergeefs zijn en het bij haar geldende beginsel, om, zonder verschil van godsdienstige gezindtehulp te geven, zal daartoe nog meer meS- werken. Meelfabriek Hen 2 werd eene inschrijving gehouden voor den verkoop van de overblijfselen der door den brand op 19 September 1.1. vernielde gebouwen en machineriën der Alkmaarsche Stoommoelfabriek. De uitslag daarvan was als volgt: J. Mujjs, Alkmaar, f 15.010; B. J. Nijkerk, Amsterdam, f 14661.76; M. S. Springer, Amsterdam, f 14263; Fles zoon, Rotterdam; f 13000; van Essen, Amsterdam, f 12850.10 A. W. Slier, Amsterdam, f 12827 H. J. Brilleman, f 11754.90; J. Baas, Amsterdam, f 11117.17 C. Verbeek, Amsterdam, f 8600 Hartog Hamburger, Alkmaar, f 7117.17. vloeien in de gracht om het er later weder in den vorm van minderwaardige modder met veel kosten uit te halen. Dj. M untgasmeters. Bij den aanvang van het volgende jaar zal de wal king der gemeentelijke gasfabriek eene uitbreiding be komen door de levering van gas, zoowel tot verwarming als tot verlichting gaande over bij de gebruikers ge plaatste muntmeters die na werping in een sleuf van één of meer grooten (2'/2centstukken) tot 10 toe het gas doorlatenalzoo eene verstrekking tegen contante betaling voor velen zeker gemakkelijker dan het voldoen eener maandkwitantie. Wordt het gas met 1°. Januari over gewone meters geleverd tegen 6 cent per kubieke el over de muntmeters zal het 7 moeten zijn; maar daarvoor wordt de binnenaanlegtot hoogstens 20 ellen lengte kosteloos gemaakt en het gebruik ver leend van een kamerlamp een kleiner keuken- of gang licht 2 komforen en 1 el elastieke buis. De komforen dienen tot spijsbereiding en het koken van vloeistoffen en bevelen zich boven het gebruik van vuur aan door groote zindelijkheid (geen asch), alsook hierdoor dat terstond de vólle hitte bekomen wordt en na voleindigde koking niets geen warmte nutteloos verloren gaat. De muntgasmeters zullen slechts geplaatst worden in woningen die niet verder dan 10 ellen van eene be staande straatleiding verwijderd zijn en geen hoogere huur doen dan f 156 's jaars of f 3 per week. De groote bijval, welke deze wijze van gaslevering in andere ge meenten gevonden heeftdoet verwachten, dat ook hier de aanvraag om muntmeters niet gering zal zijn. De gasfabriek is in staat er dit jaar 100 van aan te schaffen, terwijl in hare begrootiug voor 1899 weder op het aan- koopen van 100 stuks gerekend is. Wie nu reeds met het begin van het volgende jaar zich het genot ervan verzekeren wil, zal goad doen zich tijdig aan te melden, opdat de aanleg nog kunne geschieden eer vorst en sneeuw dien komen bemoeilijken. De formulieren van aanvraag zijn kosteloos ten kantore der gasfabriek verkrijgbaar. GEBOREN. 1 Nov. Sardina Betsyd. van Hartog Brommet en Frouke Wolf. Teetje, d. van Jan Visser en Antje Levendig. Jacoba Antonia, d. van Albertus Fredericus van de Kamer en Anna Margaretha Lute. 2 Johanna, d. van Hendericus Kops en Stijntje Levendig. Nicolaas, z. van Johannes Bar nardus Maria Ouwens en Johanna Jacoba Suurland. Gerriet, z. van Hendrik Vrielink en Hermina Schoppert. Roelina, d. van Floris Gerardus Lambertus Landman en Niesje Venema. OVERLEDEN. 31 Oct. Margaretha Cornelia, d. van Arie de Groot en Engeltje Kieft, ruim 2 j. 1 Nov. Guurtje Dekker, echtgen. van Dirk Nanne, 48 j. Koedijk. Ondertrouwd 14 en getrouwd 28 October. Dirk Buisman te Oudorp en Catharina Bleeker, alhier. Geboren. 16 Oct. Klaas, z. van Maarten Koorn en Aaltje Vries. 17 Simon Pieter z. van Jan de Groot en Vilhel- mina Grootes. 27 Nicolaas z. van Nicolaas Jacobus Stam en Pie- tertje Houtkoper. Overleden. 8 Oct. Johan Pool, echtgen. van Grietje de Wit, 28 j. 12 Levenloos aangegeven zoon van Klaas de Jong en Frederika Cornelia Rikze. 30 Arie Blasuw, 13 m. VAlVkBETIilGIKG. Bij deze brengen ondergeteekenden hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling op 30 Oct. ondervonden. WVERHAGEN en Echtgenoote. Alkmaar. Psalm 134 vers 3 onberijmd. REGENTEN van het MANNEN- en VROUWEN- GASTHUIS te ALKMAAR roepon op: Sollicitanten naar de betrekking van BIBIAEIV- VADEB en HOEDER, op een salaris van f 250, benevens vrije woning, kost enz., om 1 Februari 1899, in dienst te treden. Sollicitatiën moeten geschieden vóór 1 December a.s. Namens Regenten voornoemd, P. H. M. IBINK MELENBRINK, Alkmaar, 27 Oct. '98. Secretaris. REGENTEN van het MANNEN- en VROUWEN GASTHUIS berichten 1°. dat de Badinrichting met 15 Kovember a.s. voor het publiek zal worden gesloten. 2°. dat abonnementskaarten voor Baden tot en met S8 December 1898 in te wisselen zijn bij den binnenvader. Namens Regenten voornoemd, P. IT. M. IBINK MELENBRINK, Alkmaar, 27 Oct. '98. Secretaris. (Gesubsidieerd door de Maatsch. tot Nut v h Algemeen). tegen billijke voorwaarden en gemakkelijke aflossing. Rente 2 pet. boven het bankdisconto. Als SPAARGELD wordt elk bedrag, van 50 ct. af aangenomen. Rente 3'/2 pet. KantoorBergerhout te Alkmaar. Begraven. X. doet ons de vraag of het niet daarheen te leiden ware dat voortaan bij eene begrafenis in het bijzonder op de stedelijke begraafplaats de stoet over de Berger- brug den kom der gemeente verlate, om zoo dwars den Bergerhout door langs den Westerweg het kerkhof te bereiken. Hij is van meening dat waar zoolang de oude weg reeds gevolgd is het alleszins te billijken ware, voortaan een anderen weg te kiezen, die bovendien hot voordeel heeft dat een stoet een veel kleiner deel der stad heeft door te trekken spoediger bereikt do plechtige stilte van het bosch en vermijdt het onder deze omstandigheden hinderlijke eigenaardige gedruisch en de onvermij lelijke drukte in de laatste jaren eigen aan de Wilbelminalaan die geheel van karakter veranderd is. Naar X's meeniug zou dit laatste argument reeds den doorslag kunnen en mogen geven voor een wijziging van den te volgen weg. Schrobben markt. Wij hooren herhaaldelijk de omwonenden van het Waagplein klagen over de volkomen onvoldoende wijze waarop des zaterdags de reiniging van het A aagplein plaats heeft. 's Is dan ook inderdaad al te erg Bij den grooten aanvoer van schapen bedekt eene dikke, vette mestmassa den grond. En die veegt men dan eenvoudig met drogen bezem aan en vergast bewoner en wandelaar den verderen dag en den daaropvolgenden zondag op een alles behalve aangonamen stank. En dit alleen omdat des maandags wederom markt gehouden wordt en men op die wijze water c. a. uitzuinigt 1 Aan de eene zijde is men zuinig met waterverbruik doch jaar in jaar uit laat men den kostbaren ier weg- Wenscht gij een bescheiden nacht licht dat n niet uit den slaap houdt dat gelijkmatig zonder eenig gevaar alle uren brandt, die het belooft te bran den dat n et flikkert of onaangenaam riekt Gebruik dan een Verkade's Waxine Nachtkaarsje dat alle bovengenoemde deugden iu zich vereenigt. 30 ct. per doos inhoudend 12 zesaurs- 10 achtnnrs- of 8 tienunrs-licbtjes. Verkrijgbaar bij A. H. J. van DAALHOF. C. KEG. H. C. F. W. SPILLENAAR. In een klein gezin kan dadelijk geplaatst worden eene van goede getuigen voorzien. Aanbieding ouder letter S. bij den Kantoorboekhandel J. W. DIKHOOFF, Zaandam.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3