Cadettenschool. Wetboek voor iedereen, Advertentiên. Boekh. Herms. Coster Zoon, Alkmaar. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de contracten der levering van het gedurende één jaar voor de menagesbenevens het brood voor het personeel benoodigdwor den vernieuwd. GRONDWET. BURGERLIJK WETBOEK. KIESWET. GEMEENTEWET. BELASTINGWETTEN. WET FAILLISSEMENT. WET RECHT VEREENIGING en VERGADERING. WET FABRIEKS- en HANDELSMERKEN. ARBEIDSWET. WET KAMERS VAN ARBEID. HINDERWET. VEILIGHEIDSWET. STOOMWET. P Alles bijeen gebonden in keurigen stempelband. -■ Uit Utrecht schrijft men aan het »N. v. d. D." De sinds menschenhougenis bij het korps genietroepen te Utrecht heerschendo geest van onderlinge goede ver standhouding tusschen meerderen en minderen eone soort van gevoel van saamgehoorigheid, welke bij alle gelegenheden boog werd geroemd is in do laatste dagen ernstig verstoord. Onbekende handen hebben dezer dagen de admini- stratïestukken van een der compagniebureanx verscheurd en aan de wanden plakkaten geplakt met niet zeer wel willende wenschen aan het adres der officieren. Er zijn zelfs zeer groote onregelmatigheden gebeurd, zonder dat men den dader of de daders met zekerheid kan aanwijzen. Een zeer streng onderzoek wordt ingesteld, en men hoopt, dat dit zal leiden tot het ontdekken van de schuldigen. IJsbond. Te Hoorn hield de »IJsbond Hollands Noorder kwartier" zijn gewone najaarsvergadering, onder voorzit terschap van den heer Th. S. Minnema. Deze provinciale bond, die nog niet lang bestaat, doch waarbij reeds 24 jjsvereen'gingen in evenzooveel gemeen ten van Noord-Holland zijn toegetreden, mag zich in een toenemenden bloei verheugen. Wanneer de a.s. winter geleg nheid biedt tot schaatsen rijden, kan men bijna zeker zijn bij gewone omstandig heden tusschen Monnikendam, Hoorn, Purmerend, Alk maar, Uitgeest, Schagen en in de Zaanstreek goed be rijdbare banen aan te treffen, dank zij de werkzaamheid van dezen bond. Hen nieuwe badplaats. IJiuulden zal in den volgenden zomer ook eene badplaats zijn. Er is namelftk van de Regeering vergun ning verkregen om naast het directie-gebouw van den Waterstaat een paviljoen te bouwen, hetwelk tot restau ratie zal ingericht worden en tevens dienst zal doen als badhuis. militieraad. Benoeming tot leden voor den Militieraden voor Noord-Holland: lo. Amsterdam tot lid de heer Yan Wijck, luit.-kolonel der infanterie2o. Haarlem tot lid de heer Geors, maj. prov.-adj. in N.-Holland; 3e Alkmaar tot lid do heer Geel, maj. der inf. De groentenvereeniging »Nieuw Leven," te Heer- hugowaard, heeft met algemeeue stemmen besloten, zich te wenden tot het Polderbestuur aldaar, met het verzoek, door een deskundige te willen laten onderzoeken of samen vloeiing van de polders Amerswiel, Pannekeet, Yeenhuizer- polder, Middel-Berkmeersdijkpolder en den zoogeuaamden Kilpolder mogelijk is, ten einde daardoor voor de be woners dier polders de gelegenheid te scheppen, om per vaartuig de markthaven aan het station Noordscharwoude te kunnen bereiken. Beeuster. Op de den 31 alhier gehouden najaars veemarkt waren 1185 stuks vee aangevoerd. Handel stug; prjjzen stationair. He Rembraudt-tentoonstclliiig. De Rembrandt-tentoonstelliug is bezocht door onge veer 43,000 personen, waarvan 37.700 op gewone toegang- kaarten van f 2.50 ot f 1, 5300 op week-, maand- en vrijkaarten. Het kleinste aantal bezoekers was op Zondag 11 en 18 September, nl. ongeveer 250. De laatste dagen was het bezoek bijzonder groot, vooral Zondag 30 October den dag vóór den sluiting toen or ruim 2600 bezoekers waren. Ongerekend deze kwartjesdagen heeft de tentoonstelling aan entréegelden f 72,000 opgebracht. De Oranje-Nassau-tentoonstelling werd door ruim 13,800 personen de kleederdrachten-tentoonstelling door om streeks 20000 bezocht. Friesche paling. Men schrijft aan de N. R. Ot. uit Harlingen Hier kwam den 1 dezer een sleepboot binnen, die een visschersschuit, geladen met 22,000 pond paling van Kopen hagen naar Stavoren had gesleept. Deze paling moet van daar als Friescho waar naar Londen worden vor- voerd. Men weet, hoo de Londenaars den aanvoer van Friesche paling onder sterke controle houden, hoe ze in eigen schuiten moot worden aangevoerd en in do stad aan de Theems afzonderlijke ligplaatsen voor die schuiten worden gereserveerd, opdat men toch de zekerheid zal hebben van echte Friesche paling uit do meren te koopen. Callantsoog. Gedep. Staten van Noordholland brengen in her innering aan Prov. Staten, dat bij besluit van 29 Maart jl. betreffende de kustverdediging tegen de Noordzee, hun werd opgedragen, voorstellen in te dienen ten einde de onmiddellijk belanghebbende gronden bij die kust verdediging te belasten mot een deel der bijdrage, waar voor de provincie zich jegens don Staat verbond. rarnwriffi v r - vf-r^-^^nrmirrT- jaren lang heb ik haar bestaan voor u geheim gehoudon, maar ik kreeg tijding van het dienstmeisje en vernam zoo dat ze welvarende was. In 't, laatst kon ik echter het vorlangen mijn kind nog eenmaal terug te zien niet weerstaan. Ik kampto tegen dit verlangen, doch te ver geefs. Ofschoon ik het gevaar kende, besloot ik, het bind over te laten komen al was het dan ook maar voor eeu paar weken. »Gij waart de eerste, die mij vertelde, dat de hoeve bewoond w^. Ik was eerst voornemens tot den mor gen te wachten doch ik kon van opgewondenheid niet slapen en zoo sloop ik op het laatst het huis uit, wo- tende hoe moeielijk bet is, u wakker te maken. Den volgenden dag hadt gij mijn geheim wel gewaar kunnen worden maar gij waart edelmoedig genoeg, van deze gelegenheid geen partij te trekken. Drie dagen later evenwel, kon het kindermeisje met het kind nog juist dooi de achterdeur outsnappen, toen gij do voordeur inkwaamt. Eu nu dezen avond weet gij alles en vraag ik u, wat ons, mijn kind en mij te wachton staat Zij vouwde haar handen en wachtte op een antwoord. Het duurde lang eer Grant Munro het stilzwijgen verbrak. Doch zijn antwoord was zoo, dat ik er steeds met genoegen aan terugdenk. Hij tilde het kleine meisje op, kuste het, reikte toen zijn vrouw de hand en wendde zich naar de deur. »Morgen thuis kunnen wij alles beter bespreken," zeide hij. >Ik beu misschien geen zeer goede man, Effie, maar ik geloof toch dat ik beter bon dan waarvoor gij mij hebt gehouden." Dat denkbeeld was niet van Gedep. Staten, die liever de bijdrage der provincie uit hare kas zouden hebben bestreden, maar de Minister van Waterstaat stelde het ala conditio sine qns non. Die onmiddellijk belanghebbenden zijn, volgens God. Staten a. de gronden in den polder Callantsoog, b. de gronden in den Zijpe- en Hazepolder en c. de duinen en duingronden ten westen van beide polders gelegen. Door een nieuwe grens-omschrijving moeten laatstge noemde duinen en duingronden in de beide polders worden opgenomen. Het door hen te storten bedrag moet niet veel meer zijn dan de vaste bijdrage, die door het Rijk in de kosten wordt gevorderd, terwijl dan de wisselende uitgaven, die hoogst aanzienlijk kunnen zijn, geheel ten laste der provincie blijven. In verband hiermee stellen Ged. Staten voor, de nit- keering van den polder Callantsoog op f 700, die van den Zijpe- en Hazepolder op f 2000 te bepalen. Beide polders hebben daartegen bezwaren ingob acht, voornamelijk financieele, maar daarin vinden Ged. Staten geen grond, om hun advies te wijzigen. Mocht het blijken, dat door dezen nieuwen omslag een der polders of allebei te zeer worden bezwaard, dan kunnen toch de Staten, desnoodig, eenige geldelijke hulp verleenen. Eene Rationale Stichting. Onderstaande circulaire werd ons ter plaatsing ge zonden. Ongeveer zes jaren geleden kwam de zendeling Jo hannes van der Steur in Indië om te werken ouder de militairen. Hij koos tot uitgangspunt van zijn arbeid Magelang, de grootste garnizoensplaats in Nod. Indië. Veel vond hij daar te doen veel ellende kwam hem ouder de oogen doch ook veel werd door hem gewrocht. Hij werd dan ook bij de troonsbeklimming van onze geliefde Koningin als erkenning van zijn menschenmin en zelfopofferende arbeid benoemd tot Broeder in de Orde van den Nederlandsche Leeuw. Talrijk zeer talrijk is het aantal kinderen, Europeescho en Ambounoescho, wettige en natuurlijke welke hij on verzorgd in do kazerno en in de kampongs vond. Deze zouden opgroeien tot paria's der maatschappij zoo er niet iemand kwam oin hen uit de ellende op te heffen. Hij van der Steur, zon het beproeven die verlaten kinderen die weezen van in en door den strijd omge komen militairen uit het slijk op te halen en er nuttige leden der maatschappij vau te maken en op te voeden in Positief Christel ij ken geest. Hij nam eerst een vijftal kinderen medelijdend tot zich. Dit aantal stijgt en stijgt nog dagelijks en is nu reeds geklommen tot over de honderd. Met belangstelling werd hier in Indië het werk van dien zendeling gadegeslagen zijn ijver deed langzamer hand veler hart warm voor zijn arbeid kloppen. Om hem flnantiëel te steunen en tegelijkertijd eeuig toezicht op zijne inrichting te hebben, vormde zich eenige weken geleden te Magelang eene Oommissie van Bijstand in den arbeid van de vereeniging ^Christelijk leven en onderling hulpbetoon." Deze commissie tracht nu do middelen te bekomen om een paar huizen te bouwen voor de kinderen door de Vereeniging C. L. en O. H. opgenomen en zoo mogelijk een opvoedingsfonds te stichten. Op verzoek van den heer van der Steur, president dier Vereeniging zal de som missie van bijstand ook de coutróle over het fiuanciëel beheer dier Vereeniging op zich nemen. Met genoegen lazen wij, leden der commissie, dat in verschillende Nederlandsche couranten artikelen zijn ge plaatst geworden om van der Steur in zijn belangeloos streven te helpen. Dit maakt ons de zaak veel lichter j derhalve kannen wij veronderstellen, dat aan het Neder landsche volk bekend is, dat hier hulp moet worden verleend. Burgers van Nederland! Hoevelen uwer zonen zijn onder de heete Indische zon door een vijandelijktn kogel geveld, hoevelen zijn op nog jeugdigen leeftijd door vermoeienissen aan hun vaderland ontrukt, hoevole kin deren zijn er in de laatste jaren van oorlog en strijd weezen geworden Voor die kinderen van gesneuvelde of ongelukkig geworden militairen; voor die kinderen, door hunne ouders verlaten, wagen wij hot uw mede lijden en offervaardigheid in te roepen om tot ons schoon doel te geraken. Vormt tot in de kleinste plaatsen com- missiën, houdt huiscollecten, gij officieren maakt uwe minderen bekend met ons doel, wellicht dat zij eene kleinigheid willen afzonderen voor het kind van hun Indischon kameraad gij kerkeraden en andere corporaties, verleent onze hulp en zoo zal men in Indië met oen dankbaar, en in Nederland met een trotsch hart kunnen wijzen op eene nationale stichting geschonken door Neder land aan zijne kinderen in Nederlandsch-Indië. Alle giften voor den boaw van gestichten en voor het opvoedingsfonds verzoekt de commissie aan haar adres te Magelang op te willen zenden, van welke giften zij eene volledige opgave in do Nederlandsche couranten zal plaatson. Magelang, Sopt. 1898. De Commissie van Bijstand enz. Th. N. CROUSAZ, President. C. W. HOOGENDOORN, Secretaris. P. K. STEINMETZ, Peuningm. J. LANGENBACH, i A. J. GOOSZEN, Leden. J. S. REDEKER, Uitvoer van konijnen. Men meldt uit Tiel aan de »N. R. Ct." Sedert veloden jaar is er voor deze streek eeu nieuwe tak van nijverheid in het leven geroepen het zenden van geslachte konijnen naar Engeland. De daarvoor ge schikte dieren moeten ongeveer 3—5 halve kilo's wegen en worden betaald met lö'/j cent per 1L K. G. Tegen dien prijs schijnt men ze in voldoende hoeveel heid te kunnen krijgen. Een der hier gevestigde slage rijen verzond er deze week 1000, een andere slachter ongeveer 200 per dag. Het aantal konijnen is hier dan ook buitengewoon groot. Op de Tielsche veemarkt bedraagt de aanvoer tienduizenden per jaar, waarvan er vele naar België guau en do rest voor de fokkerij gebruikt worden. Daaraan doet schier ieder mee; de straatjongen de burgerjongen, armen en rijken, allen honden er konijnen op na. Denkelijk is de dader gevonden van de onlangs in de IJ- en Haarlemmermeer-polders gepleegde diefstallen. Nadat te Amsterdam, zoowel in de bank van leeniug als bij eene vrouw bijna alle voorwerpen tot een geza menlijke waarde van circa f 1000 waren teruggevoudeu, is thans gearresteerd, Arie de Boer, de laatste maanden zonder beroep, woneude te Haarlemmermeer. Oterleek. Bedankt voor het beroep naar Assen- delft door den heer ds. P. H. Kapteijn, predikant alhier. Door het epidemisch heerschen der mazelen is de school bijna geheel ontvolkt. Gelukkig draagt de ziekte een goedaardig karakter. Over eenige dagen zal bij den uitgever Laurens van Hulst te Kampen verschijnen een open brief aan mevrouw Goekoopvan Beek en Donk over Hilda van Suylenburg. St. Pancras. G e b oren. 26 Oct. Hendrik, z. van Jan Madderom en Maria Gerritsen. 27 Geertje d. van Dirk Brugman en Antje de Vries. Gegadigden worden ultgenoodlgd hunne tn- schrijvlngsblljetten vóór den NOVEHBER 1898 's namiddags 1 uur ln te leveren. Inlichtingen zijn op iederen werkdag van 1012 en van 1 2 unr te bekomen op het bureel van don luite nant belast met het beheer der menage aan de Cadetten school waar tevens de voorwaarden ter inzage liggen. De Luitenant-Kolonel Directeur der Cadettenschool DOORNBOS. BEVATTEKBE Drukkerij v. Herms. Ooster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6