Groote Veemarkten Groote Paardenmarkt t ALIOIAAII8CI1E COURANT te AUUHAAE. Groote Najaarsveemarkt. Woensdag 9 November a.s. Onderwijzeres Onderwijzeres Nationale Militie. Donderdag, den 8 December Buitenland. Nederland. Gemeentelijke Huishouding. Kantongerecht te Alkmaar. Adve r t e ntiê n. Amsterdamsche Hypotlieek- Waarborg-Maatschappij gevestigd te AMSTERDAM. Gr. VLEESCHHOUWER en SPEKSLAGER No. 132. Honderdste Jaargang. 1898. Zendag 6 Nov. 1898. Derde blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat bij gelegenheid der groote najaarsveemarkt op Maandag 7 November a.s. bet veedat niet per vaartuig naar de markt wordt gebrachtalléén aangevoerd mag worden langs den Kennemerstraatwegden Helderschcn weg en over de draaibrug over het Groot Noord Ilol- landMeli Kanaalbjj welke plaatsen het vee door een deskundigo moet worden onderzocht. Aanvoer van vee langs het Zeglisover de Gees- terbrug, over de Vlotbrug, over de Nieuwlander- brug en over de rustieke voetbrug is VfillBObËN. Het vee hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt ■nag niet gelost worden dan onder het toezicht van den daarmede belasten veeartsdie lossing maguitgezonderd voor de gewone marktschuiten en vletten welke aan de Kaarsenmakersgracht moeten lossen, alléén geschieden aan de Kanaalkade, op de door den havenmeester aan te wijzen plaats. Geen vee mag ter markt geplaatst wordenhetwelk niet vooraf is gekeurd en gestempeld. Het is voorts aan stalhouders uitdrukkelijk ver boden mest of stroo op de marktplaats neer te leggon of te strooien. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 29 October 1898. C. D. DONATH Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR roepen sollicitanten op naar de open te vallen betrekkingen van aan do openbare 2de school voor onvermogenden (hoofd de lieer C. J. REIZIGER) jaarwedde f GÖO, en aan de openbare Burgerschool (hoofd de heer E. J. AUKES) jaarwedde f6öO. Stukken (adres op zegel) franco in te zouden vóór of op 14 November a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepon bij deze op de verlofgangers van de Militie te land aan wie in 1898 uitstel van liet onder zoek, bedoeld bij art. 138 der Milltiewet, tot een bepaalden datum Is toegestaan, om zich op dezes jaars, des voormiddags te ll'/j nr0> te laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeente, om aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding en uitrustingstukken benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 2 Nov. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. IIUITSCHIjANM. De reis van het Duitsohe keizer paar wordt toch inderdaad eenigszins bekort, echter niet tengevolge van »Europeesche verwikkelingen" zooals eerst gemold werd, maar wegens de groote hitte zal het bezoek aan Jericho en het uitstapje naar de Roode Zee niet plaats hebben. Prinses Irene, de eehtgenoote van prins Heinrich van Pruisen vertrekt op 13 November nit Genua met do boot van de Noord-Duitsche Lloyd naar Kiautchau in China, om daar tijdens het Kerstfeest bij haren man te zijn. Prins Herbert von Bismarck heeft, nu 3 maanden sedert het overlijden van zijn beroemden vader zijn ver- loopon, in de »Hamb. Nachr." een algemeen» dankbetui ging doen opnemen voor de tallooze blijken van belang stelling, die uit alle deeleu der aarde zijn ingekomen en thans nog bijna dagelijks door andere worden gevolgd. ËNGELAND. De :*roote krijgstoerustingen waarmede men het eerst op Frankrijk gemunt scheen te hebben zijn volgens de Londensehe correspondent van de »Voss. Ztg.' bedoeld tegen Rusland dat zich van de gespannen verhoudiug tusschen Engeland en Frankrijk zou willen bedienen om in hetVerre Ooston weer een slag te slaan en wel door do bezetting van eon verdragshaveu Niu-chwang. Engeland en de andere mogendheden hebben volgens ver drag dezelfde rechten in die haven als Rusland en voor deze rechten zon het nu, door zich in het Ooston gereed to toonen om tusschenbeiden te treden, willen opkomeu. Het bericht dat majoor Marchand Fashoda heeft verlaten en te Oaïro is aangekomen is zeker wel de beste waarborg van een vriendschappelijke verhouding tusschen Engeland en Fraukrijk. FRANHRIJK. Aangaande den gohoimziuuigou ge vangene in de gevangenis van Mont Valériën wordt ge meld, dat een redacteur van de »Matin" in de gevange nis is doorgedrongen en er oen kok en een jongen uit de cantine heeft ondervraagd naar aanleiding van de geruchten, dat kolonel Du Paty de Clam in het geheim de gevangenis zon zijn binnengebracht. Beide gezagheb bende personen hebben den journalist verklaard, dat geen enkele persoon die met de zaak-Dreyfus in betrekking stond in de gevangenis van Mont Yalérien vertoefde. Enkele bladen zijn volstrekt niet ingenomen met het voornemen der regeering Fashoda door de troepen van majoor Marchand te doen ontruimenen zij worden zelfs niet tevreden gesteld door de vooruitzichten, dat de regeering de Egyptische quaestie aan de orde zal stellen. De gematigden achten de houding der regeering wijs en voorzichtig. «Waartoe zullen wij oorlog voeren met Engeland, zonder aanleiding en zonder gevolg vragen zij. TURKIJE. De toestand op Kreta blijlt eene treurige opeenvolging van wanorde en onrust. De mogendheden zijn vau krachtdadig optreden, in den vroegen morgen van den 4 nemen de troepen der mogendheden het fort in bezitde Italiaansche infanterie bezette het bastion met het gesehut. Naar do »Pol. Korr." meldt heeft koning George van Griekenland toegestemd in de benoeming van zijn twee den zoon, prins George tot vorst-gouverneur van Kreta. De prins is voornemens zich naar Konstantinopel te begeven om van den Sutan de investituur te ontvangen. Mocht de Sultan zich tegen te benoeming verzetten, dan zal de prins rechtstreeks naar de Soeda-baai gaan en door de Enropeesche admiraals wordon geïnstalleerd. Aardbeving. Op verschillondo plaatsen van Sicilië zijn vrije sterke aardschokken gevoeld, die onder de bevolking grooten schrik verwekten. Schipbreuk. Te Santiago wordt verteld, dat bet Amorikaansch transportschip «Panama," van Santiago naar New-York, bij Kaap Maysi is vergaan. Van de driohonderd op varenden zouden slechts enkelen zijn gered. Er moet een stuk wrakhout zijn gevonden, dragende don naam «Pa- nam a." Ken reuzcnwicl. In de «Deutscho Lesehalle" komt eon afbeelding voor van het reuzeuwiel of eigenlijk den reuzen-Turk- schen schommel, die een der clous moet zijn van de Parijsche tentoonstelling van 1900. Dit wiel heeft een middellijn van 100; do waggon, die boven is, is 106 M. boven den grond. Het geheele gevaarte beweegt 650000 K.G. Dit gewicht draait om een as, die steunt op twee elk uit vier stalen kolommen bestaande bokken. De as wordt in Engeland gemaakt, de rest in Frankrijk. In de 40 waggons kunnen 1600 passagiers meedraaien Er zijn ook restauratiewaggons, zoodat men al draaiende eten kan. Een mach'ne van 50 paardekrachten doet door middel van een staaldraadkabel aan de as het wiel draaien. liuline. De heer Fletscher, belast met de leiding der werk zaamheden op het wrak der Lutine, is naar Engeland vertrokken, zoodat voor dit jaar de campagne is afge- loopen. Hoewel de uitslag wedorom negatief is geweest, hoopt men het volgend jaar met vernieuwdon moed de werkzaamheden te hervatten. Provinciale 8taten van Noorilhoïland. De heer M. P. T. Prévinaire, te Haarlem, heeft bij de Prov. Staten een schrijven ingezonden, waarin hij er bezwaar tegen maakt, dat duingrondeu te Callantsoog, hem en zijne dochter, baronesse Goethals te Brussel, toe- behoorende, cijnsplichtig zullen wordon gemaakt bij de overeenkomst, welke Ged. Staten voorstellen in zake de kustverdediging te Callantsoog. Immers, adressant is bereid omtrent deze zaak, mede met zijne dochter, een convenant te treffen met den Mi nister van Waterstaat. Hij verzoekt derhalve, dat de Staten geen besluit zullen nemen, vóór zij weten, welke opofferingen adressant zich reeds door genoemd convenant wil getroosten. Den 14 bij de opening der Statenvergadering wees de voor zitter, de heer Mr. G. van Tienhoven, er op dat dit de eerste vergadering is, die in naam der Koningin is geopend. Daarom wil spr. met het eerste woord gewageu van de gevoelens van trouw aan ons Vorstenhuis, welke ook do Staten hebben bezield bij de inhuldiging. De Staten hadden ook de gelegenheid, te getuigen van de dankbaarheid voor wat de Koningin-Moeder voor het land is geweest. Hare Majesteiten hebben de hulde der Staten op hoogen prijs gesteld en spr. bij het verlaten der hoofdstad op gedragen, daarvoor den Staten Haren bijzouderen dank te betuigen. Zich kwijtende van die opdracht, voegt spr. daaraan den hartgrondigen wonsch toe, dat Koniugiu Wilhelmina, krachtig gesteund door de trouw dor geheel» nfitie, eene gelukkige regeering moge hebben, heilrijk voor haar zelve en tot zegen vau het laud eu vau dit gewest. Deze rede werd door de vergadering staaudo aauge- hoord en met toejuiching begroet. Daarna werd overgegaan tot onderzoek van de geloofs brieven der nieuw inkomende leden, de heeren N. Sluis Pzn., mr. J. C. de Vries, D. J. van Houten en jhr. mr. C. J. den Tex. Bij monde van den heer dr. P. P. C. Hoek, word door de eommissie geadviseerd tot toelating dor vier genoem den, waarvan alléén de heer Van Houten voor do eerste maal zitting neemt en werden de vier hooren beëedigd en geïnstalleerd. Do heer Th. J. Waller stelt voor, het voorstel betref fende de zeewering te Callantsoog te doen behandelen in de afdeelingen. Dit wordt verworpen met 42 tegon 27 stemmen, zoodat ook dit voorstel, evenals de andere, com missoriaal wordt gemaakt. De volgende vergadering is bepaald op 8 dezer. llarlngcarspel. Tot het opmaken dor rekening over bet afgeloopen kwartaal werd op den 2 eene ver gadering gehouden door het bestuur van het Onderling veefonds te Haringcarspel. Verzekerd waren over dat tijdvak 1462 runderen. Do schade bedroeg f 314 voor 6 gestorven dieren. De omslag werd b paald op 22 cent per rund. Grootsclierwer. De vereeniging «Nut en Ge noegen" alhier is in het bezit van eene bibliotheek, waarvan door de ingezetenen nog al gebruik wordt ge maakt. In de huishoudelijke vergadering, in de vorige week gehouden, bracht een der commissarissen van ge melde bibliotheek verslag uit over het afgeloopen dienst jaar 1897/1898. Uit dit verslag bleek, dat er 12 zit tingen zijn gehouden tot het uitgeven van boeken. In die 12 zittingen zijn aan 41 personen 698 boeken uit gereikt. Zeker wel een bewijs, dat volksbibliotheken ge wild zijn. Benoemd tot secretaris en ontvanger der gemeente St. Maarten de heer Abr. Klerk, aldaar, thans werk zaam aan de Westfriesche Bank te Sc ha gen. Sluisbouw te Spaarndam. De aannemer van den bouw der groote sluis te Spaarndam de heer A. de Groot Cz. te Heukelom heeft zich gewend tot den Haarlemschen Gemeenteraad om schadevergoeding, wijl hij wegens den zeer slechten ondergrond kostbare en tijdroovende werkzaam heden heeft moeten doen verrichten, waarop hij «onmogelijk had kunnen rekenen". Uit Enkhulzen wordt gemold: Worden andere jaren duizenden hektoliters peren er appelen van hier naar het buitenland uitgevoerd, tbaus heeft tengevolge van de bijna geheel mislukte oogst van boomvruchten, het omgekeerde plaats. Gisteren is alhier aangekomen een gedeelte van een bezending van meer dan 20 waggons fijne tafelappelen, voor rekening der firma Gebr. Koomen alhier in Oostenrijk Hougarijo opgekocht. Grootenbroek. In de «fabrieken" is het thans druk. Duizenden bloemkooleu worden dagelijks gepeld en aan het vat toevertrouwt. De vraag naar ingemaakte groenten is thans zoo groot, dat pas gevulde vaten reeds worden verzonden, terwijl de prijs van de bloemkool, welke voor inmaak gebruikt wordt, vrij hoog is. Ver scheidene arbeiders vinden thans werk aan de zouterij. Hoewel ik niet vrees, dat wij reeds vandaag of morgen een sierlijk benzinejacht door de stadsgrachten zullen zien zweven tot vervoer van de tonnen der gemeentereiniging, tenzij Alcmaria er een als geschenk zou willen aanbieden, zoo kan ik toch niet nalaten, onder de aandacht van belanghebbenden te brengen, dat in dezen het kleinste gedeelte van het idee beter is dan het geheele plan. Waar toch elders op het gebied van scheeps(vracht)- vaart, bet verschijnsel valt waar te nemen, zelfs voor vervoer van erts nit Spanje, en kolen uit Engelaud, dat men vrachtb o o t e n laat veranderen iu vrachtschepen (lichters), door het uitnemen der machines en ketels, zou het m. i. wel eenigzins averechts zijn, wanneer in Alkmaar het verouderde systeem werd toegepast en motor èn lading in hetzelfde vaartuig werden geplaatst. Hoezeer het wenschelijk zijn zou, met het oog op laden, lossen en laadvermogen, de bestaande jachten in gebruik bij de gemeeutereiniging, te vervangen door doelmatige zolder vaartuigen met een behoorlijk d r a a gvermogen, zou toch reeds, bij het gebruik van een afzonderlijk motor vaartuig, ingericht voor slepen, zeker met de bestaande reinigingsvloot, goedkooper, vlugger en beter gewerkt kunnen worden dan tegenwoordig, zelfs met eau motorboot, die enkel ingericht was voor tonnenvervoer. Het aan te schaffen s 1 e e pvaartnig zou boveudieu niet alleen aan de eischen van gezondheid en schoonheid, doch ook aan die der algemeene economie in het dure bedrijf der gemeentereiniging ten goede komen, waar nu niet alleen voor tonnenvervoer, doch ook voor vervoer van asch en straatvuil veel, zelfs heel veel vervoerkosten worden gemaakt. Bij het voorhandon zijn van verschillende kleine motor- vaartuigjes, die zoowel te huur als te koop worden aan geboden, zou zelfs, zonder groote uitgaven, een proef binnen het bereik van Alkmaar's financiën vallen. Dankend voor de verleende plaatsruimte, J. P. Zitting van 4 Nov. 1898. C. B., C. K., Egmond-Binnen, N. v. P., Egmoud aan Zee, A. V., Hoorn, J. M., Schagen, A. V., Driehuizen, J. M„ Limmen, L. 0. 0., J. B., C. H., J. v. D., J. J., J. S., W. de J., P. K„ W. V., P. E., A. S„ J. H. V., P. B., J. M., A. O., A. F. V., P. K, J. K., J. H., A. D., J. B., allen Alkmaar, overtreding gemeente-verorde ning, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. G. P. de B., Rijp, dronkenschap, f 3 boete of 2 dagen hecht. E. P. W., Egmond aan Zee overtreding Provinciaal Reglementf 1 boete of 1 dag hecht. E. P. Jz., Egmond aan Zee K. V. Pz., IJmuiden overtreding jachtwet de le 3 maal 3 dagen hecht., de 2e f 5 boete of 3 dagen hecht. De Maatschappij verstrekt en belegt geld op hypotheek en geeft NIET UlTIiOOTBARE gewaarborgde 4 pet. hypothecaire obligatiën uit in stukken van f ÏOOO f SOO en f ÏOO. Voor inlichtingen wende men zich tot don heer I. PRINS Ai., Agent der Maatschappij te Alkmaar Laat 74. VN1DSEN C 97 heeft o. in. voorhanden ROLPENSper kilo f 1,50 HOOFDKAAS1 ROOKVLEESCH2,40 LEIDSCHE LE VERWORST 1,— GEWONE 0,70 ii 0,60

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 9