Stadsb erichten. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND. te Rotterdam had den 5 het ongeluk zich in de werk- 1 plaats aan den nens te verwonden. Na enkele oogenblik- ken was hij door zwelling van dat lichaamsdeel en door pijn niet meer in staat te werken. De ontboden genees heer constateerde bloedvergiftiging, een paar dagen later is de man aan de gevolgen overleden, eene wednwe met acht kinderen nalatende. Aanvaring. Onder Sliedrecht heeft den 7 op de Merwede eene aanvaring plaats gehad van eene afkomende sleepboot met het vaartuig van schipper Blok, geladen met 105 last suiker, bestemd voor Amsterdam. Laatstgenoemd vaar tuig zonk onmiddellijkde bemanning kon zich met achterlating van alles, nauwelijks redden. Lading en schip waren beide verzekerd. In den nacht van den 7 is de sleepboot «Excelsior," kapt. A. Verschoor, komende van Dordrecht met bestem ming naar Rotterdam, ten gevolge van den mist op den strekdam te Slikkerveer gevaren. Bij het vallen van het water is de boot volgeloopen en gezonken. .lisp. Het bestuur dezer banne heeft den 5 concessie verleend voor eene aan te leggen stoomtramlijn van de Zaanstreek naar Pormeiend en besloot in beginsel om ook flnanciëelen steun te verleeneu. Te Brussel is overleden graaf Duran d'Oultre- mont, heer van Schagen en de Schager Kogge. Een paar weken goleden werd door drie man uit Terinunterseijl (Gr.) met een sloep een passagier naar de Emdersluis gebracht en zij bereikten hun doel niet zonder gevaren te hebben doorgestaan. Na hun passa gier te hebben geland, namen zij, niettegenstaande zij verschillende malen door daar wonende personen werden gewaarschuwd voor den lastigen stroom en het slechte weer, den terugtocht aan. De sloep is thans drijvende op de Eems gevonden en te Termunterzijl teruggebracht, zonder dat er van de bemanning iets bekend is geworden. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat alle drie hun waaghalzerij met hun leven hebben moeten koopen. Baarn. Terwijl eenige heeren in de bosscheu van de Hooge Vuurscho, aan het jagen waren, zagen zijn op eens een man uit een hol de vlucht nemen. Bij nader onderzoek bleek, dat dit tamelijk diepe hol door hem bewoond was. Men vond er verschillende voorwerpen, keukengereedschap, een ham, melk, een jachtgeweer, enz. Van de man is verder geen spoor vernomen. Veeziekte. Bij den veehouder Blauwhof, onder Sloterdijk, is eene koe aan miltvuur gestorven op last van den districts veearts zijn de wettelijke voorschriften toegepast. Paardenhuid. Besmettelijke veeziekte. Naar door den veehouder G. Th. Conijn, Legmeer- dijk n°. 7, gemeente Nieuwer-Amstel, wordt beweerd, is in den nacht van 2 op 3 November j. 1. te zijne huize ontvreemd de huid van een aan miltvuur gestorven 21/2-jarig bruin paard, waarvan de hoeven nog niet waren beslagen. Met het oog op het groote gevaar, dat verbonden is aan het in aanraking komen met die huid welke den volgenden dag. op advies van den plaatsvervangenden districtsveearts door verbranding moest worden vernietigd waarschuwt de burgemeester van Nieuwer-Amstel belanghebbenden, en verzoekt bericht van hem, die deze huid mocht hebben gekocht, of daaromtrent inlichtingen mocht kunnen verschaffen. Schagen. Wegens het toenemend heerschen der mazelen alhier is de school voor eenigen tijd gesloten het onderwijs aan de openbare school wordt nog voort gezet, maar natuurlijk onder zeer storende omstandigheden. Had de ziekte langen tijd geen kwaadaardig karakter, deze week zijn twee kinderen er aan overleden, zoodat zorgvuldige behandeling en oppassing wel dient in acht te worden genomen. Barsingerliorn. Te K o 1 h o r n wordt een lokaal der openbare school ingericht tot het geven van gods dienst onderwijs. Het tot dusverre hiervoor gebruikt wordende gebouwtje bleek het vorig jaar veel te klein en zal voortaan enkel dienen tot bibliotheek van het nutsdepartemen t. Ha ring cars pel. Tot opzichter van het Ambacht van Westtriesland genaamd Geestmer-Ambacht werd in de plaats van wijlen den heer A. Fraij, ih de vergadering van den 9, benoemd de heer J. Wartenhorst, alhier. Oudkarspel. Voor de betrekking van onderwij zeres aan de openbare school hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. Het maandblad tegen de vervalschlngen, met een bijblad gewijd aan hygiëne en industrie, no. 4, «Hebt gij ook in het bassin van de fontein van Tra falgar-Square gedregd vroeg hij. «Waarom Wat bedoelt gij «Omdat gij evenveel kans hebt de dame hierin te vinden als in de Serpentine 1" Lestrade zag mijn vriend boos aan. «Ik begin te golooven dat gij er reeds alles van weet," gromde hij. »Wel ik heb eerst zoo pas de bijzonderheden van de geschiedenis gehoord, maar mijn oordeel is reeds gevormd!'' «Werkelijk Derhalve denkt gij dat de Serpentine geen rol iD deze zaak speelt «Ik acht dit zeer waarschijnlijk." «Dan zult gij misschien wel zoo vriendelijk willen zijn te verklaren, hoe wij dit er in vonden Onder het spre ken opende hij zijn valies en wierp op den grond een bruidskleed van moiré zijde, een paar witte schoenen en een bruidskrans met sluier, alles doorweekt van het water en daardoor verschoten van kleur. Ziedaar," zeide hij een nieuwen trouwring op den stapel gooiende. »Daar hebt gij nu een klein nootje te kraken, mijnheer Holmes.'' »Wat ge zegt!" zei mijn vriend, blauwe rookwolkjes in de lucht blazende. »Hebt gij dit alles uit de Ser pentine gedregd «Neen. Zij werden door den parkopzichter nabij den rand drijvende gevonden ze zijn als haro kleederen her kend en hot schijnt mij toe dat als de kleeren daar waren het lijk niet ver af kon zijn." «Volgens dezelfde schitterende redeneering moet het lijk van eiken man in de nabijheid vau zijn garderobe gevonden worden. En wat dacht gij hierdoor te bereiken »Naar alle waarschijnlijkheid Flora Millar in het ge val te betrekken." bevateen rijks-proefstation voor de zuivelindustrie onverdiende verdachtmaking van amerikaansch meel onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens)contröle- onderzoekingen: azijn, boter, brood, caoutchouc voor conservebussen, cognac, geëmailleerde pannen, kleur stoffen voor voedingsmiddelen verduurzaamde levens middelen, sigaren, stout, zeep verschillende vervalschin- gen uittreksel uit het verslag van den gemeentelijken gezondheids-dienst.; een fabriek van vervalschte voedings middelen ingezonden: onderscheiding van boter en margarinehygiëne en industrie: het desinfecteeren van gesloten ruimten met formaldehyd vergiftige in blik geconserveerde zalm alcoholgebruik in de dierenwereldplaveisel van steen, hout of asphalt het waterverbruik der boomen echt en valsch feuil leton: de microben, de ziekten en sommige journalisten do baard als hulpmiddel in hot ontdekken van vervalschingen. Penslonneering Kantoor- en handelsbedienden. Dezer dagen werd namens eene commissie uit de Ned. Vereeniging van christ. kantoor- en handelsbe dienden, belast met het onderzoek naar wat te doen zij om den kantoor- en handelsbedienden een pensioen voor den ouden dag te verzekeren, aan alle haar bekende ko ninklijk goedgekeurde vereenigingen van kantoor- en handelsbedienden, handelsreizigers enz. in Nederland een schrijven gericht in verband met dit onderwerp. Vereeni gingen, welke bedoeld schrijven niet ontvingen, kunnen haar adres mededeelen aan den heer H. B. Weijiand Jr., Ie van Swindenstraat 47, Amsterdam, waarna ook haar een dergelijke missive zal worden toegezonden. Volksonderwijs. De afdeeling Alkmaar en O. van de vereeniging «Volksonderwijs" zal eene vergadering van de leden houden op vrijdag, den II, 's avonds ten 8 ure, in C a f Central. Daarna leidt de heer W. S. P. Hoff eene bespreking in van een adres aan den gemeenteraad tot salarisregeliug der onderwijzers. Den 9 is mejuffrouw V. Anna de Graaf, al hier, te Breda geslaagd voor het examen van apothekers bediende. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag den 13, de dienst in de kerk der doopsgezinde ge meente niet zal worden vervuld. Vederlandsche Protestantenbond. In de den 9 gehouden vergadering van de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Protestantenbond trad als spreker op de heer dr. Niemeijer, predikant te Sneek. Spr. had tot onderwerp zijner rede gekozen«Eenige gedachten over den levensernst." Ernst is het leven begon spr., heilige diepe ernst. Maar wat een verschil van stemmingen, van omstandig heden. Do een beschouwt het leven als een stuk speel goed de ander als een loterij met veel nieten. Haarde mensch mag noch een kindnoch een fortuinzoeker tegenover het leven zijn maar hij moet er als man tegenover staan. Het leven geeft ongelijkheden tegen stellingen hoogten diepten zoowel op lichamelijk als geestelijk gebied. Hier ziet men iemand met den blos der gezondheid op het gelaatvoor wien ziekten en kwalen niet bestaan terwijl daar een a' der met een mismaakt lichaam een kwijnend ziekelijk bestaan voortsleept. Hier ontmoet men een scherpzinnige rijk bedeeld met de edelste zielsgaven daar zit een stompzinnige ter neder, nagenoeg onbewust van wat er om hem heen voorvalt. Waartoe dat alles? Raadselen, niets dan raadselen zijn het. Wij zijn nu eenmaal afhan kelijk van de natuur, al doet die afhankelijkheid soms pijnlijk aan. Natuur is somtijds een goede moeder, een opvoedster, die ons hare krachten en wetten doet kennen en gevoelen, doch ons tegelijk middelen aan de hand doet, om die krachten en wetten ten onzen bate aan te wenden. Doch ook kan zij zijn een grillig despoot, een tiran, die familiën in rouw dompelt, den sterke zwak, den groote klein maakt. De mensch is een gemeenschapswezen, doch uit die gemeenschap vloeien verhoudingen voortdie rechten, maar ook verplichtingen geven. Daaruit ontstaat de le vensstrijd, waarbij zoowel edele als onedele wedijver valt op te merken. Slechts enkelen aanvaarden den strijd onder de gunstigste omstandigheden, maar hoevelen zijn »Ik vrees, dat u dit zeer moeilijk zal vallen." «Inderdaad riep Estrade met eenige bitterheid. «Ik ben bang, Holmes, dat gij niet erg practisch zijt met uwe afleidingen en gevolgtrekkingen. Gij hebt twee fla ters in even veel zooveel minuten begaan. Deze japon betrekt Miss Flora Millar in 't geval." «Hoe zoo «In de japon is een zak. In den zak een kaartjes etui en in het etui een briefje. En hier is het briefje zelf. Hij wierp het \oor zich op de tafel. Hoor wat er in staat. «Gij zult mij zien, als alles in orde is. Kom dadelijk. H. F. M." Nu ben ik steeds van mee ning geweest, dat Lady St. Simon door Flora Millar naar buiten is gelokten dat de laatste zonder twijfel met eenige medeplichtigen voor het verdwijnen van de Lady aansprakelijk is. Hier, geteekend met haar initialen, is het briefje, dat zij haar aan de deur in de hand liet glijdenen dat baar slachtoffer binnen haar bereik bracht." «Zeer goed Lestrade," zeide Holmes lachende «Ge zijt waarlijk zeer geslepenLaat mij eens zien." Hij nam het papier onverschillig aanmaar onmiddellijk daarna beschouwde hij het met groote aandacht en uitte een zachten uitroep van voldoening. «Dat is inderdaad belangrijk zeide hij. «Ei, vindt gij dit ook «Uiterst brjangrijk. Ik wensch u van harte geluk." Lestrade stond triomphantelijk op en boog voorover om t.e zien. «Maar, mijn hemel, ge ziet op de verkeerde zijde," schreeuwde hij. «Integendeel, dit is de rechte kant." Word', vervolgd. er, die leven in een ordelooze, tuchtelooze, onzedelijks omgeving En niet zelden worden deze een prooi der egoisten. Daarom gewapend tegen het leven. Wat is daarvoor noodig Levensernst, welks voornaamste bestand deel is arbeid en werkzaamheid. Arbeid staalt de krachten, houdt onreine gedachten v<-radelt, heiligt. Doch waarvoor moet gearbeid worden In de eerste plaats voor het dagelijksch brood, waarbij een zekere weelde niet behoeft ontbeerd te worden, hoewel de as ceten hiertegen hunne stem verheffen. Maar bij brood alleen kan de mensch niet leven hij is ook een geestelijk wezen. Al behoeven allen geen geleerden te worden, ontwikkeling is noodig. Nog altijd is de oude spreuk van krachtkennis is macht. Den hoogsten vorm geeft de mensch zich zelf door karakteradel, door een rein, goed, waar gemoedsleven, zooals we dat bij Jezus kunnen waarnemen. Doch ook het leven van vele tijdgenooten geeft ons indrukken, die verwerkt moeten worden. Op welke wijze Zoowel in het leven als in de eenzaamheid, aan welke laatste de ziel soms zoo'n behoefte kan hebben, die soms zoo'n kracht kan geven. En kracht moet er zijn bij ieder, die zich zoo gaarne wil geven. Teleurstell ngen zijn vele doch niet ontmoedigd De noodige levensernst in den levensstrijd zal ons de overwinning geven Met een schets van Fr. Reuter, waarin Haverman als een beeld van levensernst ons wordt voorgesteld, eindigde spr. zijne schoone rede. Aederlandsch Tooneel. De aanvankelijk op 17 November bepaalde eerste voorstelling van het Nederlandsch Tooneel moest worden uitgesteld en zal thans plaats hebben op Donderdag, 1 December. Hondbossche. Den 9 is de heer ar. H. P. M. Kraakman, alhier, gekozen, met 93 van de 115 uitgebrachte stemmen, tot hoofdingeland van den Houdsbossche en Duinen tot- Petten, voor Duinkavel. Aanbesteding;. Den 10 werd door burg. en weth. aanbesteedde uitbreiding van den paardenstal aan de gemeente-reini ginggeraamd op f 1558,9 inschrijvingsbiljetten werden ingeleverd en wel: H. Louw f 1600; M. Zon- derhuis f 1495 C. Tromp, Castricum, f 1481; C. Groo- tegoed f 1441Spruit en Wils f 1426 J. Dorregeest f 1414; F, Rike f I4l2C. v. 't Huilenaar f 1410; A. de Munk Pz. f 1393, aan wien het werk gegund is. Paardenmarkt. Op de paardenmarkt, den 9 alhier gehouden, wer den 305 paarden aangevoerd. Ter uitvoering der nieuwe verordening waren door B. en W uitstekende maatregelen getroffen. Men had aan weerszijden het middengedeelte van den Dijk door hekwerk afgezetzoodat het gemakkelijk viel te belet ten, dat daarop paarden los aan de hand werden geplaatst. Er heerschte nu goede orde en de paarden konden van alle zijdeu worden opgenomen. Op deze wijzeis gebleken,dat de Dijk met aansluitende straten uitnemend voor deze markt geschikt is. GETROUWD. 10 Nov. Jan Jonker en Guurtje Nieuwenkamp. GEBOREN. 6 Nov. Cornelia Gerardus Johannes, z. van Nicolaas Kraakman en Haartje Morsch. (Herplaatst wegens misstelling.) 8 Jeannette Catharina, d. van Simon Koster en Geertje van de Kappelie. OVERLEDEN. 8 Nov. Maria Wilhelmina, d. van Johannes Fraucis- ens Feldberg en Maria Vonk, 20j. Winkel. Ondertrouwd 8 Oct. en getrouwd 23 Oct.: P. Schaap en C. A. Melchior. Ondertrouwd. 22 Oct. A. Pijper en A. Paarlberg. Getrouwd. 9 Oct. K. Slik en Trijntje Galis. Geboren. 28 Oct. Jacoba, d. van Tj. Koelemeij en A. Druif. Overleden. 6 Oct. Cornelis Brugman, 65 j. 7 Floris Korver, eebtgen. van A. Leijen, 66 j. 16 Jannetje Heijboer wed. van M. v. d. Kloos ter, 77 j. 31 Maarten, z. van K. Singer en M. Keesman, 19 j. Een levenloos aaugegevene. ALKMAAR, 9 November. Op de paardenmarkt werden 305 paarden aangevoerd. De prijzen variëerden van f40 tot f500. Amsterdam 9 Nov. Friesche Dokkumer Jammen f2.50 a 3.Franeker f 0.a 0.— Zaaiers f 1.90 a 2.10, Zeouwsche Spuische Jammen f 3.a 3.30, Poters f 1.70 a 1.80 Flakkeesche f 2.70 a 2.90, Blauwen f 2.90 a 3.10, Geld. blauwen f 2.70 a 2.90, Kralen f 0.a 0. Pruisische Hamburgers f 2.90 a 3.10, Roode f 0.a 0. Westlandsche Zand f 3.— a 4.50 per H.L. Petroleum vast. Prijzen onveranderd. Amsterdam, 9 November. Aangevoerd 152 vette kalve, ren, le qual. f 0,80, a 0.2e qual. f 0.70, 3e qual- f 0.60, 27 nuchtere kalveren f 8 a 10, 0 schapen 35.0 vette varkens f 0.35 a 0,38 p. k.gr. Haarlem, 9 Nov. Ter veemarkt aangevoerdkoeien, verkocht f 130 a 200, Stieren f a schapen f 12 a 19, nuchtere kalveren f 7.a 13.0 paard. Haarlem, 9 Nov. Kaas. Aangevoerd 36 stapels, te zamen 4670 stuks, weg. 9145 Kg. Prijs f 25. Snees, 8 Nov. Boter le soort 145,— a Veree niging }.e soort f 45.a 45.50, 2e soort f 44.a 3e soort f 42.a 4e soort 1 a Aangevoerd 128 vierde en 31 achtste vaten. Schiedam 9 Nov. Moutwijn f 12,25, Jenever 1 16,25, id. Amsterd. proef t 17,75, Spoeling 11. bij dén bran ders bond Moutwijn f 11 >/2 a

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3