No» 138. Eerste blad. onderdste jaargang. 1898. ZONDAG 20 NOVEMBER. Buitenland. Nederland. Stadsb ericht en ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Uonderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n c'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. DUITECHliiUVD. Met een enkel woord maakten wij onlangs melding van de verontwaardiging, die het ruw en onpolitiek optreden van de Duitsche autoriteiten tegenover de Deensche bevolking van Sleeswijk-Holstein opwekte. De »Köln. Zeitg." verdedigt het goed recht der Regee ring, zij wijst erop, dat men niet zonder aanleiding tot zulke maatregelen is overgegaan. Er is een sterke Deensche agitatie in Sleeswijk-Holsteinbeweert het blad. Een groot aantal Deensche genootschappen is verspreid over het land. De Deensche pers en de pers van Prnisi8ch-Slees wijk moedigen de beweging aan. Pruisische onderdanen gaan herhaaldelijk de grens over, wonen daar feesten bij en geven uiting aan hnn haat tegen Pruisen. Langs de Deensche grens zijn vele scholen gevestigd om kinderen nit Pruisen te lokken {en hnn een Deensche opvoeding te geven. In de vacanties gaan Deensche kinderen in Pruisen, Pruisische in Dene marken logeeren om den band met het vroegere vader land in het geannexeerde deel zoo sterk mogelijk te honden. In Sleeswijk zjjn Deensche volksbibliotheken gevestigd, die voornamelijk met geld uit Denemarken worden opgericht en onderhouden. In sommige plaatsen in Sleeswijk-Holstein doen de Denen alsof zij de macht in handen hebben. De Dnitsche kapitein graaf Stolberg Wernigerode, die bij de laatste oefeningen in den Elzas een sergeant door een slag met zijn sabel zoodanig kwetste dat deze daar aan stierf, is voor een krijgsraad tot ontslag uit den dienst en drie jaar en vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis isnaar de .Strassburger Neueste Nachrichten'' meldt, door keizer Wilhelm be krachtigd. EUG-EUAffiTH. Thans heeft ook minister Cham berlain, in een redevoering, zijn meening over Engelands houding jegens Frankrijk uiteengezet. Hij zeide o.a. »De militaire en maritieme toebereidselen hebben niet ten doel iemand te bedreigen. Het zijn slechts voor- ziehtigheidsmaatregelon, die zeer natnurljjk wareu op het oogenblik van een mogelijk conflict met een andere natie. .Engeland acht het niet noodig voor het streven van een andere mogendheid hinderpalen op te richten, indien zij slechts niet in botsing komen met Engelands begin selen, waaronder dat van de open deur een eerste plaats inneemt. .Feitelijk wenscht Engeland betere waarborgen voor die staatkunde dan een papieren overeenkomst. .Zulk een waarborg kan slechts gegeven worden door de algemeene medewerking van alle betrokken mogend heden. .Dnitschland, Japan en de Vereenigde Staten hebben getoond tegenover die staatkunde een gunstige houding te willen aannemen.'' De minister wees er op, dat de betrekkingen met de Vereenigde Staten hartelijker zijn dan ooit. De betrek kingen met Dnitschland zijn zeer vooruit gegaan in de goede richting. .Er is geen plaats ter wereld, waar de Dnitsche belangen in ernstige botsing komen met die van Engeland. En daarom acht de minister, ook zonder bepaald bondgenootschap, de verstandhouding tot Dnitsch land voor hoogst gunstig en duurzaam." FHAX'KUIJK. De minister van koloniën ontving Donderdagnacht te 3 uur, een telegram van den gouver neur van Guyana, waarin werd medegedeeld, dat de beslis sing van de strafkamer van het Hof van Cassatie aan Dreyfus was medegedeeld. Uitvoerige berichten zullen door den gouverneur van Guyana worden gezonden, zoodra hij het uitvoerig rap port heeft ontvangen van de feitelijke mededeeling, over eenkomstig de beslissing van het Hof van Cassatie. President Faure heeft een besluit geteekend waarbij Francis de Pressensé wordt geschrapt uit de orde vau het Legioen van Eer. Tevens is den heer De Pressensé verboden eenige orde te dragen, al ware het een bnifcen- landsche. De heer de Pressensé heeft dit besluit niet onbeant woord gelatenaan de .Aurore" schrijft hij naar aan leiding daarvan »Ik acht mijn eer niet aangetast door het besluit van de heeren Felix Faure, Georges Lebret en Davout d'Auer- staedt. Ik heb alleen van de eer een andere opvatting dan deze heeren, gelijk ik ook een andere opvatting heb van de gerechtigheid, de vaderlandsliefde en de wet. »Ik voor mij acht het een bijzondere eer, dat ik waar dig ben geoordeeld om in deze zaak, waarbij een groot slachtoffer (Dreyfus) en een held (kolonel Picquart) zijn betrokken, in deze zaak welker oplossing door het hoogste rechtscollege van ons land met bewonderenswaardige onpartijdigheid wordt voorbereid mede te lijden, al is het nog zoo weinig, voor het recht. .Het is zoet te bedenken dat de vijanden van het recht ook mij hebben uitverkoren om mij te treffen en dat zij door mjj te beschuldigen de eer te hebben geschonden, omdat ik het herstel van een rechterlijke dwaling vroeg, mij de hoogste eer hebben bereid die men een mensch kan aandoen, de eer van geroepen te wor den voor de goede zaak wat te dragen en gerangschikt te worden onder de getuigen van de waarheid die hun getuigenis bezegelen met eenige persoonlijke opoffering." Bergen. In den nacht van den 18 brandde het huis van den watermolenaar S. Modder in den Zuider en Midden Reeker-polder door een onbekende oorzaak tot den grond toe af. Niets is gered, doch alles is verzekerd. Het vrijwillig brandweerkorps kon alleen de in de nabij heid staande molen en twee hooiklatnpen behouden. Heerhugowaard. In de den 16 gehouden vergade ring van de afdeeling .het Witte Kruis" is de begrooting 1899 vastgesteld eu goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 470. De beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering gaf geene aanleiding tot discussie. Den afge vaardigden werd een vrij mandaat verleend daartoe werden benoemd de heeren A. C. G. Post en S. Brug man. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op den onvoldoenden toestand der afwatering van het dak van school no. 3, alwaar een regenbak is geplaatst van wege het Witte Kruis. In den nacht van den 16 op 17 werd uit de weide van den heer Jb. Smit te Veenhuizen eene koe gestolen. Nasporingen op de Schager markt van Donderdag j. 1. bleven zonder gevolg. Thans worden in vereeniging met de politie nasporingen gedaan op de Leidsche markt. Uit de 55 sollicitanten naar de betrekking van kaasmaker aan de fabriek .Vita Nova'' is benoemd de heer A. van der Oord, Moerbeek, gemeente Oude Niedorp. Üchermerhorn. De ambtenaar der direete belas tingen de heer A. G. te Kiefte van den Braam, prov. Overijssel, is naar hier overgeplaatst. Door deelhebbers van het veefonds voor .Ursem, Schermerhorn, Avenhorn en omstreken" is in het 2de kwartaal 98/99 eene contributie betaald van 20 cents per stuks vee. Verzekerd waren op dat tijdstip 783 stuks vee. Ouder]». De heer J. Blom, alhier, is bij de verkie zing, den 17 ten raadimize van St. Pankras gehouden, met algemeene stemmen herkozen als lid van het bestuur over den polder Wsstbeverkoog. Meubelmaken. De Vereeniging tot veredeling van het ambacht heeft nu ook voor den meubelmaker in het licht gege ven de vereisehten ter verkrijging van een bewgs van bekwaamheid als .meester" en als .gezel". Maatschappij van Lanilliuuw. Als voorzitter van de afd. Schagen en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw treedt voor 1899 op de heer C. Nobel. Den post van ondervoorz. heeft de heer C. Bijpost op zich genomen. {Schadepost van f 35.000. De heer H. A. Bogaerts, kunstschilder te Boxtel, heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij mededeelt, dat hij bij de Inhuldiging van H. M. de Koningin een serie portretten van H. M. van 30 cents tot f 400 per stuk in den handel bracht, terwijl kort daarop van Rijkswege een portret van H. M. gratis aan gemeentebesturen, scholen enz. werd verstrekt. Door het besluit van den Minister hielden bij den heer Bogaerts onmiddellijk alle aanvragen voor gemeentehuizen, scholen, enz. op. Adressant, die zich tevergeefs tot den Minister wendde, verzoekt nn aan de Tweede Kamer te willen bewerken, dat hem vergoeding worde toegekend van de hem toege brachte schade, welke hij op minstens i 25.000 raamt. Grootebroek. De heer P. de Hoog, pastoor alhier, ontving van het eiland Wieringen, zijne vroegere standplaats, deze week een schoon blijk van achting en waardeering in den vorm van een belangrijke geldsom met een prachtig album, waarin de handteekeningen van de bijdragers. Het album draagt tot opschrift Aan den Z E. heer pastoor P. de Hoog opgedragen door Het dankbare Wieringen en bevat de handteekeningen van bijna alle hoofden van gezinnen te Wieringen. Zooals bekend is zijn de meeste Wieringers niet Katholiek. Het geschenk werd deze week overgebracht door één Katholiek on één niet-Katholiek ingezetene van het eiland en in dank aangenomen. Gevlucht. Sedert eenige dagen is een commissionnair in effecten enz. te Scheveningen voortvluchtig. Hij wordt verdacht zich aan valschheid in geschrifte te hebben schuldig ge maakt. Als vaststaande zon kunnen worden aangenomen dat hij een wissel, ten bedrage van eenige duizenden, valschelijk met den naam van een elders wonenden notaris heeft onderteekend. Vermoed wordt echter dat de voort vluchtige nog vele andere soortgelijke feiten zou hebben gepleegd. In alle richtingen zijn politie en justitie gewaarschuwd. In verband hiermede staat in het »Alg. Politieblad" gesignaleerd J. Dings, 35 jaren, die 12 Nov. jl. is ver dwenen, vermoedelijk in de richting van Rotterdam. Aanbesteding. Door het Prov. Bestnnr te Haarlem is aanbesteed a. Het voortzetten van den aanleg van een bestraat paardenpad in den weg van Alkmaar naar Nieuwediep. Raming f 1230. Ingekomen 6 biljetten. Minste inschrij ving van P. Prins, te Zijp, i 1060. b. Het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Vlieland. Raming f 3000 per jaar. Ingekomen 7 biljetten. Minste inschrijving van O. G. Doekse, op Terschelling, f 2773. Uitgeest. In de tweede vergadering van »Nut en Genoegen" trad deze week als spreker op de heer L. Janssen Fz. van Haarlem. De verschillende voordrach ten vielen bijzonder in den smaak, en de uitnemende wijze waarop hij ze wist te vertolken verschafte een genotvollen avond. Vóór de pauze gaf de spreker tweo novellen van Gerard Keller: »Twaalf nren nit het leven eener groote stad" en »Een drukke avond." Na de pauze volgden een drietal schetsen van Van Maurik »Oude Zeelui", »Een Koopje" en »Probaat middel.'' Barslngerhorn. Den 17 werd door mej. G. Koomen van K o 1 h o r n met goed gevolg examen afgelegd als apothekersbediende. Kunst en letteren. Naar wij vernemen, behooren onder de medewer kers aan het woensdag, den 23, verschijnend Weekblad voor knust en Letteren (reu. mevrouw Anna E. Schuur man) ieder op zijn (haar) gebied onder anderenprof. v. Hamel, dr. Kieviet de Jonge, dr. Winkler Prins, Marie Boddaert, R. Hol, Paal Gilson, G. Heinze, Jos. Tijssen, Jacques Hartog, mevrouw Holtropv. Gelder, G. van 't Hoog, Jeannette Nijhuis, de Bock, Thorn Prikker, von Saher en vele anderen. De heer A. J. J. Uafeber, ambtenaar ter secre tarie alhier, is als zoodanig benoemd te Hilversum. Vleeschvergiftiging. In het no. van 23 September 1.1. kwam de mede deeling voor, dat eene hier woonachtige familie, door het gebruik van vieesch, ernstig ongesteld was geworden. Evenzoo bevatte het nnmmer van 26 October 1.1. eene mededeeling betreffende vleeschvergiftiging, waarin gezegd wordt: »weder heelt zich een geval voorgedaan." De Alkmaarsche Slagersvereeniging doet ons thans verzoeken, mede te deelen, dat uit een daaromtrent, door haar ingesteld onderzoek gebleken is dat in beide gevallen geene vleeschvergiftiging geconstateerd is. Opmer kelijk is bet, in haar oog, dat zich bij het personeel van het in September ongesteld geworden gezin, dezelfde ver schijnselen van ongesteldheid (en zelfs in heviger mate) hebben voorgedaan ofschoon dat personeel van dat bewuste vieesch niet gegeten heeft. Opmerkelijk acht zij verder, dat waar èn rund èn kalf te Alkmaar zijn geslacht en verbruikt ieder ziektegeval op zich zelf is blijven staan, zonder door andere, in gezinnen waar van't zelfde dier gegeten is, te zijn gevolgd. Wij achten het billijkook van den uitslag van dit onderzoek melding te maken en vonden er aanleiding in, bij de betreffende personen nog eens persoonlijk navraag te doen naar de grondenwaarop hnn vermoeden van ongesteldheid ten gevolge van het gebruik van vieesch was gegrond. Met de pertinente verklaring in ons blad dat de onge steldheid was toe te schrijven aan vleeschvergiftiging" is onze berichtgever te ver gegaan. Het c o n s t a- t e e r e n van dergelijke feiten zal altijd moeilijk blijven, en onmogelijk in gevallen als de onderhavige, waar het bewuste vieesch niet onderworpen werd aan een weten schappelijk onderzoek. Blijft dus over de vraag, of onze berichtgever zich mocht verantwoord achten, de ongesteldheid toe te schrij ven aan het gebruik van vieesch. In het geval van de maand September werd ook onge steld een bij de bedoelde familie te gast zijnd persoon, die zich het vieesch ter dege had laten smaken. De opmerking der Slagersvereeniging ten opzichte van het personeel verliest veel van hare waarde, wanneer men bedenkt, dat dit b. v. niet uit dezelfde kranen water gebruikt als de familiezoodat niet daaraan wat voor de hand liggen zou de ongesteldheid kan worden toegeschreven. In het tweede geval van October zijn alle leden onge steld geworden, behalve een, die er niet van gebruikt heeft. Nog een indirect feit, dat het geuite vermoeden wettigen kan, is in dit geval, dat allen op een na, dien middag ook appelmoes gebruikten en die eene ook ongesteld is geworden. Aan het gebruik van de appelmoes zooals men ook al geopperd heeft kan 't das niet worden geweten. De betrokken geneesheer van het October-geval kan niet constateeren, dat hij hier te doen had met een geval van vleeschvergiftiging, maar machtigde ons tot de verklaring, dat ook, naar zijne persoonlijke mee ning, het vermoeden, dat de ongesteldheid te wijten was aan het gebruik van vieesch, groot mag worden genoemd. Overigens kan o. i. nit deze zaak weder blijken, hoezeer het voor den s o 1 i d e n slager niet dan hoogst aangenaam moest zijnwanneer het reeds veel besproken abattoir tot stand kwam. Een slachthuis, met daaraan verbonden strenge keuringzon aan de overigens goed ter naam staande alkmaarsche vleeschhouwers een nog deugdelijker eachet geven. Hnn meppeler collega's, die zelf een abattoir

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1