De Juweelen Kroon. No. 139. Honderdste jaargang. 1898. WOENSDAG 23 NOVEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. A. CONAN DOYLE. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt i n s d a g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8® franco door het geheels rijk i 1.-—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. AI.C RIA V Prijs der gewone advertentten Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a njc'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. BEEEIE. Volgens de laatste beriehten uit Afrika hebben de troepen van den Congostaat de stad Bor 90 mijlen benoorden Redjaf, aan den Witten Nijl veroverd. De plaats was evenals tot veor korten tijd Redjafin handen van de Derwischen zoodat de verovering van deze belangrijke plaats niet sleehts voor den Congostaat van belang isdoch voor hot beschavingswerk in het algemeen. BUITSCSfEAWB. Plotseling is de Keizer besloten niet over zee doch over land terug te keeren. Wat de oorzaak van dit besluit is, weet geen blad positief zeker mede te deelen at wijst de omstandigheid, dat de Keizer te Malta de post uit Duitschland vond, er op dat be richten uit het vaderland vermoedelijk niet vreemd zijn aan deze wijziging van het reisplan. Ale officieele roden wordt opgegeven,, dat de plotselinge afkoeling van de temperatuur in de Middellandscbe Zee het voor de ge zondheid der Keizerin gewenscht maakte de reis over land te maken. In Spanje heeft 's Keizers besluit groote teleurstelling, ja zelfs verbittering gewekt. Gelijk men weet had de Keizer het plan eenige Spaansche havens aan te doen. Hoezeer het bezoek streng incognito zou zijn hoopte men in Spanje dat het niet geheel zonder invloed zou zijn op de vredesonderhandelingen en den Amerikanen eenig ontzag inboezemen. De inkomsten van het Buitsche Rijk uit de in voerrechten en de verbruiksbelastingen zijn voor 1899 op 742,3 millioen mark geraamd dat is 40,8 millioen meer dan voor het locpendo jaar. In deze vermeerdering deelen de invoerrechten voor een overheersehend bedrag n.l. 33,7 millioen terwijl deze bron van inkomsten in het geheel op 442,4 millioen mark is berekend. FRANKRIJK. Eindelijk heeft het den onvermoei- den Labori mogen gelukken zijn cliënt kolonel Picquart in de militaire gevangsnis te sprekenhet onderhond, dat lang duurde, had onder vier oogen plaats en niet in tegenwoordigheid van den directeur der gevangenis, zooals de militaire bladen voorspeld hadden. Van de getuigen verklaringen voor het Hof van Cassa tie afgelegd, is, uit den .aard der ^aak, niet veel met zekerheid te vertellen. Toch melden de Parijsche bladen twee bijzonderheden, omtrent de verhooren van Mercier en Oavaignac, die der moeite waard zijn mede te deelen. Eerstgenoemde heeft geweigerd antwoord te geven op de vraag of er buiten weten van Dreyfus en zijn ver dediger om aan den krijgsraad van 1894 stufeken zijn medegedeeld. Ofschoon de vraag tweemaal gesteld werd, weigerde de oud-minister van "oorlog iets te zeggen. De Siècle" wijst er op, dat het tegenwoordige kabinet, voorziende dat de vraag aan generaal Mercier zou gesteld worden, dezen heeft medegedeeld, dat hjj vrijuit kou spreken, ontheven van het beroepsgeheim. Cavaignac verklaarde zich bereid gewichtige mede- deelingen te doen, op voorwaarde dat zij geheim zonden blijven. Toen de president van het hof dit voor onmoge- DOOK 1) »Zie eens, Holmes," zei ik op zekeren morgen, toen wij voor het hoekvenster onzer kamer stonden en de straat inzagen, »zie eens, daar komt een krankzinnige aan. Het is wel treurig, dat zoo iemand alleen op straat wordt gelaten." Mijn vriend stond traag van zijn stoel op en keek, de handen in de zakken van zijn huisjas, over mijn schouder ua'ir buiten. Het was een heldere docb vinnig- koude Februari-morgen. De sneeuw van den vorigen dag lag nog dik op den grond en glinsterde met gulden weerschijn in de zonnestralen. Door het midden van Bakerstreet was in die sneeuw door het drukke verkeer een breeds, vuilbruine, groezelige streep getrokken, doch ter weerzijden en langs de hoog opgehoogde randen schitterde ze nog in al de schoonheid van haar maag delijk wit. De trottoirs waren afgeveegd en afgekrabd, maar niettemin nog gevaarlijk glad, zoodat het aantal voetgangers geringer was dan gewoonlijk. Inderdaad, kwam er van den kant van het Metropolitan-station niemand aan dan de heer, wiens zonderlinge houding mijne aandacht had getrokken. Bedoelde persoon was iemand van ongeveer vijftig jaren, lang en vrij nezet, met breed, scherp geteekend gelaat. Hij was eenvoudig, donker en toch rijk gekleed en droeg een zwarten rokglinsterenden zijden hoed mooie bruine slobkousen en een parelgrijze broek van fijnen snit. Zijn houding vormde een schril contrast met zijne kleeding en gelaatstrekken want hij liep hard verscheidene keeren zijn onregelmatigen loop met eenen kleinen sprong afbrekende, zooals iemand wel doet die lijk verklaarde, hield Cavaignac zijne geheimen voor zich. Intusschen heeft de eerste aflevering van Esterhazy's onthullingen het licht gezien. In de voorrede deelt de schrijver mede, dat hij tot het openbaren dezer onthul lingen is overgegaan, zoowel om zijn eer te redden, als om in het onderhoud van zich en de zijnen te voorzien. De eerste aflevering bevat weinig nieuws, de oud-kolonel deelt natuurlijk mede, dat al wat hij deed, geschiedde op hoog bevel en dat, zoowel hijzelf als Henry, slechts werktuigen waren in de handan der hooge autoriteiten. Cavaignac, zoo zegt de schrijver, wist, dat het stuk. dat hij aan de Kamer voorlas, valsch was, hij wist dat van den aanvang af; ik zal dat nader aantoonen. Henry die op het altaar van de redenen van staat werd opgeofferd, was Esterhazy een waarschuwing dat zijn beurt spoedig zoc komen. En daarom nam hij naar Londen de wjjk. Met het verhaal vau zijn vertrek ein digt het eerste deel. De ministerraad heeft besloten, dat in de behande ling van Dreyfus op het Duivelseiland een wijziging zal worden gebracht. Het zal den gevangene vergund worden van 8 tot 11 des morgens en van 2 tot 5 des middags zich te bewegen op het gedeelte van het eiland gren zende aan de plek, waar hij vier jaar is gevangen ge houden. SPANJE. Neg steeds heeft de Regeering niet toe gestemd in Amerika's eisch tot afstand der Philippijnen. De »Standard" vermoedt, dat Spanje de Philippijnen niet zal afstaan, doch ook geen poging zal doen om de annexatie te verhinderen tenzij een eenvoudig protest indienen bij de Europeesche mogendheden. De Vereenigde Staten zouden niet voornemens zijn op dat protest verder in te gaan, wijl het voor hen toch hoofdzaak is dat zij de Philippijnen in bezit krijgen. En zij willen desnoods wel een schadeloosstelling geven, liever dan dat zij hun vloot moeten zenden naar Europa, en den pas geëindigden strijd weer moeten opnemen. TURKIJE. Uit Kanea komen gunstige berichten. Nu de Turksche troepen het eiland verlaten hebben, verbroederen Christenen en Mohammedanen zich. De ontwapeuiag wordt voortgezet. De Europeesche troepen worden, op last der admiraals, over het eiland verdeeld. In elke zón worden een bataljon Franschen, een batal jon Italianen, twee compagnieën Engelschen en twee compagniën Rassen ingedeeld. De politiedienst wordt opgedragen aan de gendarmerie, die uit Kretensers za worden samengesteld. De officiede benoeming van prins George tot gouver neur van Kreta zal deze week aan den koning vau Grie kenland door de vier mogendheden worden medegedeeld. De Kretensers bereiden een groote betooging voor. VER. STATEN. De Herald" deelt mededat, wanneer Spanje niet weldra een bevredigend antwoord geelt op de Amerifeaansche nota, de afgevaardigden der Vereenigde Staten in de vredescommissie hun Spaansche collega's een ultimatum zullen stellen. De vijandelijkhe den zouden onmiddellijk worden hervat en worden inge leid door een militaire bezetting der Philippijnen. niet gewend is te loopen en zeer vermoeid is. Onder het gaan bewoog hij zijne handen op en neer schudde het hoofd en verdraaide zijn gezicht allervreemdst. »Wat zou die man toch mankeeren vroeg ik. »Hij kijkt naar de nummers van de huizen." »Ik geloof, dat hij hier naar toe komtzei Holmes, zijne handen wrijvende. »Hier heen »Ja, ik denkdat hij mij wenscht te iaadplegen ik meen het aan zijn houding te kunnen zien. Ha, heb ik het n niet gezegd Holmes had nauwelijks uitgespro ken toen de man hijgende en blazende op de deur van onze woning toesnelde en met geweld aan de schel trok, zoodat het geklingel door het geheele hnis weerklonk. Een paar minuten later was hij bij ons, nog hijgende van vermoeidheid, maar met znlkeen smartelijk en van wan hoop getuigende uitdrukking op het gelaat, dat de glimlach, die het zonderlinge van het geval op ons gezicht te voorschijn had geroepen, oogenblikkelijk plaats maakte voer een uit drukking van schrik en medelijden. In 't eerst kon hij geen woord uitbrengen maar bewoog zijn lichaam ver legen heen en weer en trok aan zijn haren als iemand die volslagen radeloos is. Toen in eens een besinit nemende, stiet hij zijn hoofd met zooveel kracht tegen den wand dat wij allebei op hem toeliepen en hem naar het midden van de kamer trokken. Sherlock Holmes duwde hem in een leunstoel klopte hem bemoedigend op den schouder en sprak hem op vriendelijken, snssenden toon toe. »Gij zijt bij mij gekomen, om mij nwe ge schiedenis te vertellen, niet waar zeide hij. »Gij zijt vermoeid. Rast eerst maar wat niten daarna wil ik heel graag vernemen waarmee ik n van dienst kan zijn." De vreemdeling zat nog eenige oogenblikken hijgend op zijn stoelaan een hevige gemoedsbeweging ten prooi. Toen veegde hij zijn voorhoofd met zijn zakdoek af, drukte zijn lippen op elkaar en keek ons aan. «Ge denkt zeker dat ik krankzinnig ben zeide hij. »Ik zie, dat u een ongeluk is overkomen,''antwoordde Holmes. »God weetdat dit het geval isen een ongeluk zoo De Amerikaansche ministerraad heeft Vrijdag besloten, dat in geen geval arbitragevoorstellen znllen worden aanvaard. Het schijnt intusschen zeer zeker, dat de Span jaarden zich bij de voorwaarden betreffende de Philippij nen znllen neerleggen. A i .1 E II. Een officieel bericht nit Atjeh van 19 dezer lnidt Bij het ageeren ter westkust, van Atjeh werd lnit. J. L. Doerrleben ongevaarlijk gewond. Het in 1896 Atjehwaarts gezonden negende bat. keert terug. Kaatste Berichten. Spanje en de Vereeenigde Staten. PARIJS, 21 Nov. In de vergadering der vredescom- missie van hedenmiddag dienden de Amerikaansche ge delegeerden een memorandum in, waarin zij weigerden een scheidsrechterlijke uitspraak aan te nemen en aandringen op erkenning van de Amerikaansche sonvereiniteit over de Philippijnen zonder andere vergoeding dan oen schade loosstelling van twintig millioen dollar. Zij gaven te kennen dat dit de laatste voorwaarden der Amerikaansche Regee- ring zijn en brachten tevens den wensch hunner regee ring over om een der Karolmeu te koopen voor kolen station. De Spaansche gedelegeerden verklaarden dat als de Amerikanen zich zonder de toestemming der conferentie, de sonvereiniteit over de Philippijnen toekennen, zij met hun eigen handen het voorloopig vredesverdrag vernie tigen. De Spaansche commissarissen stelden verdaging voor om het antwoord der Vereenigde Staten aan hun Regeering te kannen mededeelen. Veehandel In Friesland. Op de jongste week-en najaarsmarkten was de aan voer buitengewoon grootmeer dan 10,000 stnks vee waren aangevoerd. De handel in rnndvee was vrij fleurig met goeden omzetde groote aanvoer was oorzaak, dat de prijzen niet in dezelfde verhouding omhoog gingen. Voor Belgische en Hollandsche rekening werd eerste qnaliteit vee aangekocht. Vette koeien, met goeden aan voer, waren zeer gevraagd. Vette kalveren, met behoorlijken aanvoer, waren zeer gewild de handel daarin was druk, de omzet groot. In stieren voor de slachtbank, tengevolge van beteren handel in vet vee, was de handel fleurig met ietwat hoogere prijzen. Vette varkens, met vluggen handel, stijf in prijs, doch niet bepaald hooger. Jonge biggen zeer gevraagd met vaste prijzen. Door betere prijzen van de Engelsche 'markt, waar vooral de eerste soort lams-en varkensvleesch zeer goed betaald wordt, was de handel in lammeren en schapen voor de slachtbank drukker. In melkschapen ook wel zooveel handel. De aanvoer bedroeg120 stieren, 150 ossen, 400 vette koeien, 2200 melke- en kalvekoeien, 350 pinken, 300 plotseling en vreeselijkdat het mij wel krankzinnig kon maken. De verachting van het publiek zon my nie! hinderenofschoon ik een man ben van onbesproken karakter. Persoonlijke tegenspoed valt iedereen ten deel ik zon dien ook getrotseerd hebben maar beide treffen hier te zamen en in zulk eene verschrikkelijke gedaante, dat ik er vreeselijk door geschokt ben. Bovendien treft mö de ramp niet alleen; de edelsten in den lande moeten met mij lijden, tenzij de gevolgen nog mochten afgewend worden." »Ik zon u raden bedaard te blijven, mijnheer," zei Holmes, »en vertel mij nn eens duidelijk, wie gij zijt en wat er met n gebeurd is." »Mijn naam is n waarschijnlijk niet onbekend zei onze bezoeker. »Ik ben Alexander Holder, lid van de bankiersfirma Holder, Stephenson in de Treeadneedle- street." Inderdaad die naam was ons niet onbekend. Hij be hoorde aan den oudsten firmant in de op een na grootste particuliere bank van de City van Londen. Wat kon er toch gebeurd wezen waardoor een van de aanzien lijkste burgers van Londen in znlk een betreurenswaar- digen toestand was gebracht Wij wachtten nieuwsgierig op hetgeen hij ons zou vertellen. »De tijd is kostbaar", zei hij »dat is de reden, waar om ik mij hierheen spoeddetoen de inspecteur van politie mij raadde nwe medewerking in te roepen. Ik ben langs den ondergrondschen spoorweg naar Baker street gekomen en heb verder zoo snel ik kon mijn tocht naar uw huis te voet afgelegd, wijl de cabs mij in de sneeuw te langzaam gaan. Daarom kwam ik hier zoo doodvermoeid aan want ik ben niet gewoon te loopen. Nn gevoel ik mij evenwel iets beter en zal u beknopt en zoo duidelijk mogelijk vertellen wat mg overkomen is." »Het is u waarschijnlgk niet onbekend," zoo begon hij zijn verhaal, »dat in een bloeiende bankierszaak even veel afhangt van het vinden van voordeelige belegging voor onze fondsen als van het uitbreiden onzer connec- tiën en het aantal der personen die hnn geld bj ons deponeeren. Een voordeelige geldbelegging is vooral het

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1